TRANZITEXPORT doo - posao!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#1 TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by mamicala »

Kao što i sam naslov kaže, ima li neko od forumaša iskustva sa ovom firmom?
Rodica konkurisala na radno mjesto u računovodstvu, pa eto bilo bi poželjno čuti bilo kakve informacije u vezi ove firme, isplaćuju li se plate na vrijeme, međuljudski odnosi i sl.
Hvala unaprijed svim dobronamjernim ljudima.
mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#2 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by mamicala »

Niko ništa ne zna? :roll: :sad:
Please, nek se neko javi!
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#3 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by talić »

ako je suditi po nazivu firme oni se bave izvozom i uvozom u tranzitu ili samo izvozom u tranzitu. Dakle kupe nešto u npr. Srbiji a prodaju u Hrvatskoj ili kupe od nekog proizvođača u BiH i izvoze van. Po pravilu takve firme imaju male troškove poslovanja i pozitivno posluju. Problem je samo ako petljaju nešto sa akciznom robom i prave neke mahinacije. Tad je nezahvalno biti knjigovođa. ;-)
mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#4 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by mamicala »

talić wrote:ako je suditi po nazivu firme oni se bave izvozom i uvozom u tranzitu ili samo izvozom u tranzitu. Dakle kupe nešto u npr. Srbiji a prodaju u Hrvatskoj ili kupe od nekog proizvođača u BiH i izvoze van. Po pravilu takve firme imaju male troškove poslovanja i pozitivno posluju. Problem je samo ako petljaju nešto sa akciznom robom i prave neke mahinacije. Tad je nezahvalno biti knjigovođa. ;-)
Hvala ti na odgovoru.
Ovi se bave proizvodnjom armature i prodajom cementa i materijala potrebnih za građevinu, tako piše na njihovom webu, imaju 40 zaposlenih.
Nadam se da će se neko javiti sa informacijama iz prve ruke.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#5 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by KatarinaKosaca »

Bave se prodajom građevinskog materijala u tranzitu. Imaju skladišta u Vogošći i na Ilidži mislim, sjedište na
Stupu. Plate redovne, dobro posluju, međuljudski odnosi koliko znam... gazda direktor i u njega mu žena komercijalni direktor i nekoliko njihovih ljudi..
Nego, ima tema netko je postavio da se pita za firme, pa ne bi bilo loše objediniti sve pod taj naslov.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#6 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

Kao što i sam naslov kaže, ima li neko od forumaša iskustva sa ovom firmom?
Rodica konkurisala na radno mjesto u računovodstvu, pa eto bilo bi poželjno čuti bilo kakve informacije u vezi ove firme, isplaćuju li se plate na vrijeme, međuljudski odnosi i sl.
Hvala unaprijed svim dobronamjernim ljudima..
Prenosim saznanja moje rodice koja je nedavno otkazala posao kod njih:

Sjedište je u Blažuju, na istoj adresi na kojoj se nalazi i skladište.

Bave se prodajom raznog građevinskog materijala, a najzastupljeniji je cement, u ambalaži, kojeg prodaju na redovan način, i iz cisterni, rinfuzan, kojeg prodaju malo redovno, malo "na crno". Proizvode i prodaju armaturne mreže raznih profila, ne s naročitim uspjehom.

Firma u 98% vlasništvu Vlade Brkića (vlasnika splitskog hotela "Lav"). Radi se o dvije firme: Tranzitexportu i Eurotransportu. Prva je transportna firma, druga trgovačka, a obje se koriste za raznorazne poslovne "kombinacije" :-) . Prvu vodi suvlasnik, direktor joj je, a drugu njegova supruga, direktorica.

Ova firma je poznata po lošim međuljudskim odnosima, posebno u komercijalnom sektoru. U zadnje tri godine u komercijali se promijenilo preko 20 zaposlenih. Plate jesu redovne, oko 10.-og, ali su "pola-pola", dio regularan, dio na crno.
mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#7 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by mamicala »

poznanik wrote:
Kao što i sam naslov kaže, ima li neko od forumaša iskustva sa ovom firmom?
Rodica konkurisala na radno mjesto u računovodstvu, pa eto bilo bi poželjno čuti bilo kakve informacije u vezi ove firme, isplaćuju li se plate na vrijeme, međuljudski odnosi i sl.
Hvala unaprijed svim dobronamjernim ljudima..
Prenosim saznanja moje rodice koja je nedavno otkazala posao kod njih:

Sjedište je u Blažuju, na istoj adresi na kojoj se nalazi i skladište.

Bave se prodajom raznog građevinskog materijala, a najzastupljeniji je cement, u ambalaži, kojeg prodaju na redovan način, i iz cisterni, rinfuzan, kojeg prodaju malo redovno, malo "na crno". Proizvode i prodaju armaturne mreže raznih profila, ne s naročitim uspjehom.

Firma u 98% vlasništvu Vlade Brkića (vlasnika splitskog hotela "Lav"). Radi se o dvije firme: Tranzitexportu i Eurotransportu. Prva je transportna firma, druga trgovačka, a obje se koriste za raznorazne poslovne "kombinacije" :-) . Prvu vodi suvlasnik, direktor joj je, a drugu njegova supruga, direktorica.

Ova firma je poznata po lošim međuljudskim odnosima, posebno u komercijalnom sektoru. U zadnje tri godine u komercijali se promijenilo preko 20 zaposlenih. Plate jesu redovne, oko 10.-og, ali su "pola-pola", dio regularan, dio na crno.
@poznanik, hvala ti.
A je li rodica radila u komercijali ili ...?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

mamicala wrote:@poznanik, hvala ti.
A je li rodica radila u komercijali ili ...?

Jeste, telefonska prodaja... negdje ljetos prestala raditi, nije mogla izdržati pritisak sprege šefice i jedne ljubomorne kolegice.

Radno vrijeme je ljeti od 7 do 17, zimi od 8 ili 9, do 16, radi se i subotom.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#9 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by udrch »

Ja samo znam da su jaki ko beton..sve veće građevinske poduhvate u gradu oni prate..većina građevinskih firmi im pliva veliku lovu..plaćanje je redovno..
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

udrch wrote:Ja samo znam da su jaki ko beton..sve veće građevinske poduhvate u gradu oni prate..većina građevinskih firmi im pliva veliku lovu..plaćanje je redovno..
Sav kapital, cjelokupno poslovanje je na "staklenim nogama", svaka transakcija obavlja se ogromnim kreditima. Promet jeste zavidan, posebno sa cementom, ali je profit izuzetno minimalan. Dešavalo im se da nemaju svojih para za plate, pa i za njih uzimaju kratkoročni kredit. Nije zlato sve što sja... :-)
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#11 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by udrch »

poznanik wrote:
udrch wrote:Ja samo znam da su jaki ko beton..sve veće građevinske poduhvate u gradu oni prate..većina građevinskih firmi im pliva veliku lovu..plaćanje je redovno..
Sav kapital, cjelokupno poslovanje je na "staklenim nogama", svaka transakcija obavlja se ogromnim kreditima. Promet jeste zavidan, posebno sa cementom, ali je profit izuzetno minimalan. Dešavalo im se da nemaju svojih para za plate, pa i za njih uzimaju kratkoročni kredit. Nije zlato sve što sja... :-)
Moje iskustvo u poslovanju sa njima govori da su jako galantni u plaćanju..kad neko u mom biznisu tako lahko plaća račune onda mu sigurno poslovanje nije na staklenim nogama..država u plaćanju kasni po nekoliko mjeseci, FDS ili Telecom nakon mjesec ili dva, a oni plate ako treba avansno..
Moje informacije recimo govore da sve što legne recimo Heci na račun ide prvo njima za namirivanje dugova, a heco nije jedini kojem su pustili bankarsku garanciju..tu su desetine stanova koje imaju u svim novogradnjama, od Tibre pa do svih ovih građevinara koji su na taj način podmirivali svoje dugove..
Ako su oni na staklenim nogama šta je onda sa ovim ostalim koji bez njih ne bi mogli ni prvi sprat ozidati..
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#12 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

udrch wrote:...Moje informacije recimo govore da sve što legne recimo Heci na račun ide prvo njima za namirivanje dugova, a heco nije jedini kojem su pustili bankarsku garanciju..tu su desetine stanova koje imaju u svim novogradnjama, od Tibre pa do svih ovih građevinara koji su na taj način podmirivali svoje dugove..
Ako su oni na staklenim nogama šta je onda sa ovim ostalim koji bez njih ne bi mogli ni prvi sprat ozidati..
Tvoje informacije su površne, moje informacije su "dubinske" ;-)

I, smanji malo s tim stanovima, tačno je da ih posjeduju, ali niih je 3-4, i muku muče s njima, ne mogu da ih prodaju po cijenama po kojima su ih zaradili u kompezacionim dogovaranjima sa investitorima, i svaki od njih koriste kao dodatnu garanciju za kredite.

Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna :oops:
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#13 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by malaplavooka »

poznanik wrote:
udrch wrote:...Moje informacije recimo govore da sve što legne recimo Heci na račun ide prvo njima za namirivanje dugova, a heco nije jedini kojem su pustili bankarsku garanciju..tu su desetine stanova koje imaju u svim novogradnjama, od Tibre pa do svih ovih građevinara koji su na taj način podmirivali svoje dugove..
Ako su oni na staklenim nogama šta je onda sa ovim ostalim koji bez njih ne bi mogli ni prvi sprat ozidati..
Tvoje informacije su površne, moje informacije su "dubinske" ;-)

I, smanji malo s tim stanovima, tačno je da ih posjeduju, ali niih je 3-4, i muku muče s njima, ne mogu da ih prodaju po cijenama po kojima su ih zaradili u kompezacionim dogovaranjima sa investitorima, i svaki od njih koriste kao dodatnu garanciju za kredite.

Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna :oops:

Sasvim slučajno sam jako dobro upoznata sa njihovim poslovanjem.Poznanik ti je sve rekao. Za više informacija koje nisu baš za jave, pitaj na pp.Na raspolaganju sam ti ;)
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#14 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by delina »

Super mi je ova tema, volim kako se ovdje svašta može doznati, samo valjda oni koji čitaju drže se one: pošto kupio, po toliko prodao.
Mislim da bi bilo dobro sve teme o firmama organizirati u nekakav podforum.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#15 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by Miki123 »

Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna
Zašto bi sud u sarajevu zanimale nekretnine bilo koga u drugoj državi :? :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#16 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

Miki123 wrote:
Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna
Zašto bi sud u sarajevu zanimale nekretnine bilo koga u drugoj državi :? :-)
Osnivanje poslovne jedinice, a to je i napisano u postu iznad, samo što ti taj dio nisi htio pročitati, već si kanio ispasti „pametan“, bez promjene u registracionom sudu, je protupropisno :-)
kondor
Posts: 1
Joined: 08/12/2011 11:26

#17 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by kondor »

Bila na razgovoru prije 15 dana, sve je divno, krasno, plata na vrijeme,( i nije neka plata koliko se radi) uspjesna firma
dobro kotira na trzistu, ali -uvijek ono ali.
Naime radno vrijeme od 7-17 i ako ima posla ostaje se duze da se zavrsi s tim da je to 3-4 puta sedmicno.
Subota, radno vrijeme od 7-17, godisnji odmor hmm ima ali je neplacen i najvise se moze uzeti 7 dana to je onako zabavniji dio svega hehe.
E ja sam se nakon tog pitala, gdje sam ja tu, zivot 0, sve bi se svodilo na kuca - posao kuca - posao.
Nazalost jos jedan u nizu gdje su ljudski resursi zanemareni, i gdje jedan covjek treba da radi za 5. Uzas.....
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#18 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

kondor wrote:...dobro kotira na trzistu, ali -uvijek ono ali.
Naime radno vrijeme od 7-17 i ako ima posla ostaje se duze da se zavrsi s tim da je to 3-4 puta sedmicno.
Subota, radno vrijeme od 7-17, godisnji odmor hmm ... ja sam se nakon tog pitala, gdje sam ja tu, zivot 0, sve bi se svodilo na kuca - posao kuca - posao.
Nazalost jos jedan u nizu gdje su ljudski resursi zanemareni, i gdje jedan covjek treba da radi za 5. Uzas.....
Kad izračunaš broj radnih sati u mjesecu i platu koju dobiješ, pa to pretvoriš u normalan, i zakonom propisan broj radnih sati, pa pretpostaviš da radiš svaki dan po 8 dozvoljenih sati, itd. dobiješ platu duplo manju :-) :(

U ovoj firmi zaposleni su perfidno i maksimalno izrabljeni, a kompletno poslovanje je na granici legalnog, s tim da se ta granica prelazi svakodnevno :-)
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#19 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by Miki123 »

poznanik wrote:
Miki123 wrote:
Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna
Zašto bi sud u sarajevu zanimale nekretnine bilo koga u drugoj državi :? :-)
Osnivanje poslovne jedinice, a to je i napisano u postu iznad, samo što ti taj dio nisi htio pročitati, već si kanio ispasti „pametan“, bez promjene u registracionom sudu, je protupropisno :-)
Opet te pitam, presaberi se, umij malo, poslovna jedinica i nekretnine u INOSTRANSTVU, dakle srbiji, hrvatskoj, eritreji, burkini faso, po kojoj logici i kojim zakonom treba da budu upisane u registar društava u sarajevu? :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#20 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

poznanik wrote:Vidio bi kako bi se staklene noge polomile već prvog dana nakon ulaska finansijske ili porezne inspekcije :-) Usput, ovaj "stakleni" gigant, posjeduje "poslovnu jedinicu" i nekretnine u inostranstvu, a da sud u Sarajevu ne zna
Miki123 wrote:Zašto bi sud u sarajevu zanimale nekretnine bilo koga u drugoj državi :? :-)
poznanik wrote:Osnivanje poslovne jedinice, a to je i napisano u postu iznad, samo što ti taj dio nisi htio pročitati, već si kanio ispasti „pametan“, bez promjene u registracionom sudu, je protupropisno :-)
Miki123 wrote:Opet te pitam, presaberi se, umij malo, poslovna jedinica i nekretnine u INOSTRANSTVU, dakle srbiji, hrvatskoj, eritreji, burkini faso, po kojoj logici i kojim zakonom treba da budu upisane u registar društava u sarajevu? :-)
Član 15. Zakona o registraciji poslovnih subjekata u FBiH, nalaže pravnim licima obavezu upisa u Registar poslovnih subjekata i kod osnivanja podružnica:
(1) Podaci koji se obavezno unose u registar u slučaju registracije podružnice ili poslovne jedinice subjekta upisa su:
1) firma i sjedište podružnice ili poslovne jedinice subjekta upisa;
2) djelatnost podružnice ili poslovne jedinice subjekta upisa;
3) naziv, broj i datum akta o osnivanju podružnice ili poslovne jedinice subjekta upisa; i
4) ime i prezime lica ovlaštenog za zastupanje podru`nice ili poslovne jedinice subjekta upisa.
(2) Podružnica ili poslovna jedinica subjekta upisa upisuje se u glavnu knjigu registra osnivača dijela ili poslovne jedinice subjekta upisa.
Osim ovog člana, postupak i upis u Registar gornjih promjena propisuju i članovi 7. i 14., a promjene u povećanju ili smanjenju osnivačkog kapitala, prropisuje član 36., itd.

Takođe, Zakon o privrednim društvima, u članu 55. propisuje obavezu pravnih lica – d.o.o. da u Registar privrednih društava prijavljuju osnivanje podružnice/a.


Ova firma o kojoj se vodi rasprava na ovoj temi, registrirana je u Općinskom sudu u Sarajevu, sjedište joj je na području jedne od opština iz nadležnosti ovog suda, i zbog toga je naveden sud u Sarajevu.

Meni je žao što ti ne znaš gdje je Blažuj, i što ti tvoje površno znanje narušava koncentraciju, ne smeta puno, nisi jedini koji je od skora u Sarajevu pa ne zna. Pitaj, uvijek pitaj, naći će se već neko da objasni...

Ti si i pravnik, zar ne, upisao si magisterij?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#21 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by Miki123 »

Pa ovo nigdje nema. Ovdje se ne govori o registraciji podružnica u BiH. Ti si napisao podružnica u inostranstvu i nekretnina, halo kralju, na čemu si ti?

U inostranstvu i nije moguće registrovati poslovnu jedinicu. Poslovne jedinice se registruju izvan sjedišta firme i normalno, upisuju se u registar društava ali kralju, samo na području BiH, osim ako ZPD i zakon o upisu u registar ne djeluje i na području cijelog svijeta :D

Nađi mi molim te, ti kao iskusan pravnik koji radi u struci :D , i jednu firmu da ima u rješenju o registraciji podružnicu sa sjedištem evo na području republike hrvatske.. :D koji si ti lik..

Meni je žao što ti ne znaš gdje je Blažuj, i što ti tvoje površno znanje narušava koncentraciju, ne smeta puno, nisi jedini koji je od skora u Sarajevu pa ne zna.
ne živim u sarajevu. nikad nisam ni govorio da živim u sarajevu. kroz blažuj prođem bar jednom mjesečno i dobro znam gdje. Nikako ne kontam kakve ima veze gdje je blažuj? i normalno da firme koje imaju sjedište u blažuju budu registrovane u registru društava općinskog suda u sarajevu. pa i napisao sam zašto bi registarski sud sarajevo tražio.. svašta..

Jedno pitanje za tebe: je li ti stvarno vjeruješ da si u pravu u pogledu ovoga o čemu se mi raspravljamo ili samo onako bubaš?


Ja tebe pitam:

1. Da li je moguće osnovati poslovnu jedinicu u smislu poslovne jedinice iz ZPD u inostranstvu? moj odgovor: nije, isto kao što nije moguće da firma iz austrije osnuje poslovnu jedinicu u BiH. Ona može osnovati novu firmu, firmu kćerku u BiH, i onda da ta firma osniva podružnice u smislu ZPD izvan svog sjedišta.

2. Da li se poslovne jedinice, ustvari firme registrovane u inostranstvu kojima je osnivač domaća firma upisuju u nadležni registar društava u BIH? mislim da ovdje odgovor nije bitan... :D
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#22 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by anthraxQ »

s!ebajete temu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#23 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by Miki123 »

izvinite, jebi ga..
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#24 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by fidoremilienko »

:cry:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#25 Re: TRANZITEXPORT doo - posao!

Post by poznanik »

Miki123 wrote:...U inostranstvu i nije moguće registrovati poslovnu jedinicu. Poslovne jedinice se registruju izvan sjedišta firme i normalno, upisuju se u registar društava ali kralju, samo na području BiH, osim ako ZPD i zakon o upisu u registar ne djeluje i na području cijelog svijeta...

Gdje si našao explicite odobrenje osnivanja podružnica samo u BiH, u kojem zakonu, u kojem njegovom članu, i analogno tome - kojom odredbom je to onemogućeno privrednim društvima za poslovanje u inostranstvu?

Uvrede i pokušaji diskreditacije su svojstveni primitivnom načinu komunikacije, ništa novo...
Post Reply