Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
huxley
Posts: 636
Joined: 05/08/2009 09:56

#1 Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by huxley »

Da li neko ima iskustva sa transferom novca (veći iznosi) iz BiH u inostranstvo? Recimo, nakon prodaje stana, kupac vam prebaci pare na račun u BiH, a vi onda hoćete da te pare prebacite vani?

Mjesečni limit je 5000 Eura, ako se ide standardnom procedurom, ali šta ako je iznos veći?

Bilo bi dobro da podijelimo iskustva i saznanja (iz prve ruke), jer je trenutno proces dosta komplikovan - odjava prebivališta, dozvola ministarstva finansija itd...
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by ibi »

huxley wrote:Da li neko ima iskustva sa transferom novca (veći iznosi) iz BiH u inostranstvo? Recimo, nakon prodaje stana, kupac vam prebaci pare na račun u BiH, a vi onda hoćete da te pare prebacite vani?

Mjesečni limit je 5000 Eura, ako se ide standardnom procedurom, ali šta ako je iznos veći?

Bilo bi dobro da podijelimo iskustva i saznanja (iz prve ruke), jer je trenutno proces dosta komplikovan - odjava prebivališta, dozvola ministarstva finansija itd...
Kako si naveo postupak je komplikovan druge mogucnosti nemas.

Jedina mogucnsost ti je da ispostujes zakonsku mogucnost
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#3 Re: Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by kica »

Jako slozeno + svaka banka jos dodatno usloznjava i dodatno trazi stvari i pored zakona

a ti sve moras ispunit ili nikako ne mozes ni poslat.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4 Re: Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by vjesticanametli »

Nosi pomalo tj dozvoljni kes sa sobom a ako imas koga nek ti mjesexno salje preko baanke.....ja sam tako dajdzi i plus pokazao on ovde u banci ugovor od prodaje da ne bi srali jer znas da oni odmah reaguju i ja mu u svedsku pislala sve papire i nije bilo problema
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#6 Re: Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by Bluemore »

Da pratecom dokumentacijom mozes sve prebaciti
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#7 Re: Transfer novca iz BiH u inostranstvo

Post by burekodsira »

ako si čist, fino porijeklo novca zajedno s keshom pod ruku i preko grane, na carini dobar dan dobar dan, evo imam to i to, evo papiri, evo formular da izvozim iz BiH. Tako isto na svim tranzicijskim granicama (ako ih ima). A na odredištu guten morgen, das ist geld, das ist papire, das ist formular i pokažeš uvozni formular na krajnjoj destinaciji. Ovi to ispečataju i dobiješ ti kopiju, oni original ili obrnuto (kako se kome potrefi) i s tim si miran nositi lovu u banku ili raspolagati kako već želiš
Post Reply