TRAMVAJ U ZENICI

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Da li je Zenici potreban tramvaj?

DA
29
56%
NE, imamo taxi za marku
16
31%
SVEJEDNO
7
13%
 
Total votes: 52

dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#26

Post by dr.iver »

nineac wrote: Vise mi je pun k... ljudi koji vazda nesto kontriraju.
Da je rekao Huso metro ti bi rekao bolje tramvaj, de nam reci ti svoje vidjenje grada i poboljsanja situacije.
To sam te vec pitao, pa nisi odgovorio, pa de evo opet te pitam, de molim te daj nam savjet sta trebamo raditi?
Oh, izvini, Huso je mjerilo necega? g.Nepogrjesivi? g. sa iskustvom, kakvim? u islamskoj zajednici? u stali u rodnom selu?
I onda je postalo fora, Huso nesto kaze, tako je najispravnije....i onda dobivamo neki sistem gori od staljinovog komunizma, oh izvinite ovdje se ide na vjesalo ako nisi uz nas.
Pun je meni kurac politike "nisi sa nama, protiv si nas"
Ma idite u kurac svi husoljupci sa makro rjecima i mikro korisnim planovima...


imam ja plan btw, ali sumnjam da bi ga mogao reci Husi, pa necu da ga napisem...
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#27

Post by trinaesti »

iver - odjebi ti :)
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#28

Post by trinaesti »

hrvati su ponudili tramvaje beogradu, a ovi su ih odbacili. rekli su da ihj vjetrobransko staklo podsjeca na slovo "U" :)

ja sam ih gledao na netu. odlicni su. i necujni sto je najvaznije :)
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#29

Post by genija »

nineac wrote:Wikipedia??? Jel ti znas uopce kako wikipedia funkcionise?
Ja sam clan wikipedio i mogu otici tamo i taj clanak da promjenim i stavim zenicu na 3 mjesto!
Nemoj da se zeznes pa koristis izvore sa wikipedije u sluzbene svrhe!
Spusti se na zemlju i disi.... ...

Ovo je samo mali primjer sto se moze procitati na netu. Ja sam do sada uvijek procitala da je Zenica 4. grad pa hajd me uvjeri da nije tako... .. Nadji mi spisak gdje pise da je 3. grad pa cu zavezat!
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#30

Post by visby »

I oni su stvarno platili nekome za studiju o tramvaju u Zenici :-)
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#31

Post by genija »

dr.iver, sto se tice huse, nisam ljubitelj, i on grjesi u odlukama nekim i sta ja znam ipak pokusava da sredi grad sto se moze vidjeti.. a za tramvaj stvarno me je iznenadio u pozitivno.. .. pa ce mo vidjeti sta ce biti
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#32

Post by nineac »

genija wrote:
nineac wrote:Wikipedia??? Jel ti znas uopce kako wikipedia funkcionise?
Ja sam clan wikipedio i mogu otici tamo i taj clanak da promjenim i stavim zenicu na 3 mjesto!
Nemoj da se zeznes pa koristis izvore sa wikipedije u sluzbene svrhe!
Spusti se na zemlju i disi.... ...

Ovo je samo mali primjer sto se moze procitati na netu. Ja sam do sada uvijek procitala da je Zenica 4. grad pa hajd me uvjeri da nije tako... .. Nadji mi spisak gdje pise da je 3. grad pa cu zavezat!
Ja ti samo kazem, a podatak koji ja imam je popis iz 1991, sto opet nije sada relevantno, ali je zadnji zvanicni.
Koliko gdje sad zivi stanovnika vise niko nezna.
Ja ti samo kazem za wikipediju, a ja jesam pri zemlji i disem!
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#33

Post by nineac »

dr.iver wrote:
nineac wrote: Vise mi je pun k... ljudi koji vazda nesto kontriraju.
Da je rekao Huso metro ti bi rekao bolje tramvaj, de nam reci ti svoje vidjenje grada i poboljsanja situacije.
To sam te vec pitao, pa nisi odgovorio, pa de evo opet te pitam, de molim te daj nam savjet sta trebamo raditi?
Oh, izvini, Huso je mjerilo necega? g.Nepogrjesivi? g. sa iskustvom, kakvim? u islamskoj zajednici? u stali u rodnom selu?
I onda je postalo fora, Huso nesto kaze, tako je najispravnije....i onda dobivamo neki sistem gori od staljinovog komunizma, oh izvinite ovdje se ide na vjesalo ako nisi uz nas.
Pun je meni kurac politike "nisi sa nama, protiv si nas"
Ma idite u kurac svi husoljupci sa makro rjecima i mikro korisnim planovima...


imam ja plan btw, ali sumnjam da bi ga mogao reci Husi, pa necu da ga napisem...
Iver nebuloze valjas!
Prvo neznam gdje je rodjen, ali znam da je posten covjek koji se ponasa sekularno iako je bio u islamskoj zajednici.
To sto ga ti odma dikvalificiras (necu da upotrjebim drugu rijec) zato sto je on negdje drugo rodjen nema veze s tim kakav je on covjek, koliko je inteligentan ili kako radi svoj posao.
Druga stvar o kakvom ti staljinizmu i slicnim glupostima pricas?
Covjek hoce da napravi projekat koji ce zaposliti radnike i donjeti plate ljudima, zaposliti gradjevinske firme, ali ne, uvjek ima neko ko ce dlaku u jajetu naci.
Jaro eto izbora iduce godine, pa cemo vidjeti.
Sama cinjenica da ti njegove sve poteze posmatras kriticki u startu prije nego sto je projekat odobren, govori o tvojoj toleranciji, kao i o tome sta mislis o pruzanju sanse nekom da nesto uradi, sto je blize pojmu staljinizma nego ono sto on radi.
Stoga de malo lakse, izbori idu iduce godine pa cemo vidjeti kako radi svoj posao!
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#34

Post by SaraLe »

dr.iver wrote:Najljepse izgleda kad su ljudi sretni,
a ljudi su sretni kada imaju para
od tramvaja ljudi ne zive
Pruga za tramvaj se gradi, ljudi rade, dobijaju plate :)
Zaposljavaju se gradjevinski radnici, ,metalurzi, masinovodje, itd.
Najlakse je pljuvati po svemu, samo zato sto to sve pokrece covijek, koji je u stranci, koja tebi nije prihvatljiva i draga 8)
Kazes da je seljak, jest seljak
Ali ko tebi kao "gradskom" djetetu brani da se skolujes, obrazujes i kandidujes za nacelnika :?
Nego ti sjedi ispijaj kafe, i govori da su "seljaci" krivi za sve :-)
in medias res
Posts: 220
Joined: 06/09/2006 15:07

#35

Post by in medias res »

dr.iver wrote:
nineac wrote: Vise mi je pun k... ljudi koji vazda nesto kontriraju.
Da je rekao Huso metro ti bi rekao bolje tramvaj, de nam reci ti svoje vidjenje grada i poboljsanja situacije.
To sam te vec pitao, pa nisi odgovorio, pa de evo opet te pitam, de molim te daj nam savjet sta trebamo raditi?
Oh, izvini, Huso je mjerilo necega? g.Nepogrjesivi? g. sa iskustvom, kakvim? u islamskoj zajednici? u stali u rodnom selu?
I onda je postalo fora, Huso nesto kaze, tako je najispravnije....i onda dobivamo neki sistem gori od staljinovog komunizma, oh izvinite ovdje se ide na vjesalo ako nisi uz nas.
Pun je meni kurac politike "nisi sa nama, protiv si nas"
Ma idite u kurac svi husoljupci sa makro rjecima i mikro korisnim planovima...


imam ja plan btw, ali sumnjam da bi ga mogao reci Husi, pa necu da ga napisem...

....jel' de sta ce nama cesta.....sta ce nam trmavaj.....bolje da krpimo ove postojece ulice......vidis kako nam je nacelnik grozan....sram ga bilo...kako samo moze da se tako ponasa....hoce tramvaj.....hoce da gradi...da zaposljava ljude.....da sreduje grad......da zenica konacno ne bude crna rupa u bih.....ne znam stvarno kako ga nije stid.....da to sve radi......


iver bolan,......idi se zavuci u rupu i ne izlazi iz nje.....i pokrij se usima....nisi svjestan koliko gluposti sipas po ovom forumu......doduse, ne mozes ni biti svjestan......kad imas zicu u glavi......za osnovne nagone
vela-ze
Posts: 401
Joined: 05/01/2007 15:15

#36

Post by vela-ze »

mislim da tema ide polako u pogresnom pravcu
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#37

Post by genija »

trinaesti wrote:ja sam za tramvaj!
zenica ce izgradnjom GGM-a (glavne gradske magistrale) biti od drivuse/odnosno janjica do pehara i gracanice).
A zasto sada nije?? Ja sam mislila da se to i sada ubraja sve u grad Zenicu, a ne kada zavrse GGM?

Imali igdje prave statistike, brojevi stanovnika, fakte, nesto sto se moze povjerovati od opstine? :x
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#38

Post by nineac »

Slabo ces to genija naci jer nije bio ni zvanicni popis.
Problem je ono sto je Iver rekao. Hajmo uvijek nadogradjivati ili neka moze i ovako. Kada cujem rjec DOVOLJNO ospem se. Citav razvijeni svjet pociva na gradnji i izgradnji, i njihove ekonimje se na tome baziraju.
U americi kao padne gradnja i prodaja novih kuca odmah Wall Street objavi uzbunu. Ali kod nas zato moze i bez toga, kafica i cigara i jebo sve, nek zivot ide pored nas.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#39

Post by Maksim »

Zenica nije veca od Tuzle i da li su podaci u wikipediji tocni se ne zna, jer svatko ubacuje sto hoce u tu wikipediju i bilo je verzija gdje sam citao da je Tuzla 1991. godine imala 120.000 stanovnika a ovdje netko citira da je imala 136.000, zato ne previse vjerovati wikipediji. Samo ja znam sigurno d je Tuzla po prostranstvu i po stanovnistvu bila veca od Zenice. I danas je :wink:

Tramvaj u Zenici je kao metro u Mostaru. Unidjes u tramvaj i sljedeca stanica je zadnja stanica.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#40

Post by nineac »

Maksim wrote:Zenica nije veca od Tuzle i da li su podaci u wikipediji tocni se ne zna, jer svatko ubacuje sto hoce u tu wikipediju i bilo je verzija gdje sam citao da je Tuzla 1991. godine imala 120.000 stanovnika a ovdje netko citira da je imala 136.000, zato ne previse vjerovati wikipediji. Samo ja znam sigurno d je Tuzla po prostranstvu i po stanovnistvu bila veca od Zenice. I danas je :wink:

Tramvaj u Zenici je kao metro u Mostaru. Unidjes u tramvaj i sljedeca stanica je zadnja stanica.
Nek si nas prosvjetlio.
Zato ja kad sam god u tuzli (a bio sam i previse) mozda kada ides od ulaza do izlaza izgleda duga, ali poprjeko zato mozes da pljunes s kraja na kraj :lol:
housewife
Posts: 112
Joined: 09/03/2005 09:31
Location: BiH

#41

Post by housewife »

Pa čemu služe studije izvodljivosti?...Služe zato da se ne bi odlučivalo na osnovu "Ja mislim..." i "Ja smatram...", nego na osnovu egzaktnih rezultata raznih analiza, koje će uraditi stručnjaci za neku oblast, a ne besposlene nene....
A ideja o tramvaju je izvrsna. Pa, koliko je bilo Sarajevo kad je uveden tramvaj? Osim toga, sredine se i razvijaju zahvaljujući ovakvim progresivnim idejama....Što bi se reklo "Budimo realni, pucajmo na visoko!" :-D
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#42

Post by nesvrstan »

housewife wrote:....Što bi se reklo "Budimo realni, pucajmo na Visoko!" :-D
I tako dodjosmo do piramide...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#43

Post by amrino »

Da se ogradim od pretpostavki da sam za kontriranje, svadju i prepirke- ako je neko stekao taj dojam izvinjavam se...
Sad za sad mislim da Zenici tramvaj stvarno nije potreban...pa tek smo se digli iz pepela sto se kaze. Kad se sjetim kako je bilo prije , recimo, godinu...a sad o tramvajima...(i jos se neko usudi da kaze da Huso ne valja! On je KING). Sto, naravno, ne znaci da misljenje ne mogu promijeniti...
Zivim na relaciji Sa- Ze vec sedam godina, vozim auto otprilike isto toliko i mislim da sam dovoljno kompetentna da iznesem svoje misljenje o tome...Sto se tice saobracajne guzve- zanemariva je kada se uporedi sa ostalim gradovima...ne mozete ocekivati da se bar nekad negdje "ne zacepi"...ali je to jos uvijek prilicno OK. Cisto sumnjam da bi pojavom tramvaja ljudi odustali od voznje autima...tako da bi se stvorila jos veca guzva...Sto se sigurnosti (koju je neko pomenuo) tice- mislim da je suvisno objasnjavati. Oni koji zive ili koji su zivjeli u Sa vrlo dobro znaju o cemu pricam. Postoje daleko vece sanse, preko 90 %, da ce vam se nesto lose desiti u tramvaju (djeparosi, perverznjaci, alkoholicari, huligani, bijeli luk, znoj...) nego u bilo kojem taxiju...Ne znam ljudi, za ovo vrijeme tramvaj mi je postao najodvratnije prevozno sredstvo...i ne samo meni...zvuci to mozda u teoriji super ali kad pomislim na praksu- muka mi!!!
Razalostim se kada vidim da mnogi ljudi misle kako je sve ono sto je u Sa i u drugim gradovima- da je to nesto pozitivno. Nije! Treba polako ici naprijed, graditi polako ali posteno a ne imati tendenciju ka naglom sirenju i razvoju pa za 20-30 godina doci u situaciju da nam grad lici na vasar...Sa je napravilo tu gresku...nemojmo ici tim putem.
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#44

Post by nesvrstan »

TRAMVAJ ZVANI CEZNJA

Opet ista stara zenicka frustracija i nadmetanje sa Sarajevom - daj nam da izgledamo ko sarajevo, jebo standard.

Daj nam univerzitet, daj nam sajam, daj nam sad i tramvaj.

Ako sta od tih "megastruktura" treba pravit ja sam za tunel prema Vitezu.
Ideja nije nova, ali sad nam je najpotrebnija jer
- tamo radi vise zenicana nego u Zenici
- tamo zenicani i trose, tamo je FIS
- tamo se nekad prostirala zenicka regija i da je srece i pameti opet bi (ZE-DO kanton je idiotska tvorevina - cuj, Visoko, Olovo, Tesanj!)
- tamo je put ka moru i put na zapad...

i konacno

- tamo cemo bjezat kad opet zapuca !
vela-ze
Posts: 401
Joined: 05/01/2007 15:15

#45

Post by vela-ze »

drago mi je sto su se aktivirali forumasi vezano za zenicu, ali isto tako mi je krivo sto mi zenicani nemamo neki oficijelni web site gdje bi se okupljali
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#46

Post by Kaiser »

nesvrstan wrote:TRAMVAJ ZVANI CEZNJA

Opet ista stara zenicka frustracija i nadmetanje sa Sarajevom - daj nam da izgledamo ko sarajevo, jebo standard.

Daj nam univerzitet, daj nam sajam, daj nam sad i tramvaj.

Ako sta od tih "megastruktura" treba pravit ja sam za tunel prema Vitezu.
Ideja nije nova, ali sad nam je najpotrebnija jer
- tamo radi vise zenicana nego u Zenici
- tamo zenicani i trose, tamo je FIS
- tamo se nekad prostirala zenicka regija i da je srece i pameti opet bi (ZE-DO kanton je idiotska tvorevina - cuj, Visoko, Olovo, Tesanj!)
- tamo je put ka moru i put na zapad...

i konacno

- tamo cemo bjezat kad opet zapuca !

Upravu si, što bi uopšte pravili išta u gradu kad možemo napravit tunel do pred FIS, a u FIS-u ima sve, i više nego što nam treba! :x :x :x

Kako si da ne kažem šta!!! :x

Kako si ti jadan, moj nesvrstani
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#47

Post by _BosanaC »

genija wrote:nije bas samo 20 minuta sta ti je? sad ispala zenica kasaba po njeziniom, ej sinko pa kad si ti bila zadnji put u zenici?
Jarane od Blatuse do Odmuta 20 minuta, volja ti bulevarom, volja presjeci preko Kamberovica, volja presjeci preko Jalije...
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#48

Post by Chischo »

fina je ideja tramvaj mora se priznati,
npr bulevarom da ide pored bosne,
koja bi to divota bila,
a sad da li se isplati ili ne, neka strucnjaci odluce

i sto se tice dovodjenja u kontekst tramvaja sa sarajevom, nidje veze, pa nije tramvaj simbol sarajeva....
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#49

Post by nineac »

nesvrstan wrote:TRAMVAJ ZVANI CEZNJA

Opet ista stara zenicka frustracija i nadmetanje sa Sarajevom - daj nam da izgledamo ko sarajevo, jebo standard.

Daj nam univerzitet, daj nam sajam, daj nam sad i tramvaj.

Ako sta od tih "megastruktura" treba pravit ja sam za tunel prema Vitezu.
Ideja nije nova, ali sad nam je najpotrebnija jer
- tamo radi vise zenicana nego u Zenici
- tamo zenicani i trose, tamo je FIS
- tamo se nekad prostirala zenicka regija i da je srece i pameti opet bi (ZE-DO kanton je idiotska tvorevina - cuj, Visoko, Olovo, Tesanj!)
- tamo je put ka moru i put na zapad...

i konacno

- tamo cemo bjezat kad opet zapuca !
Put na zapad? Znaci u sociolosko/ekonomskom smislu je Vitez i gradovi zapadno od njga zapad?
Sto se moze realizovati ideja o trmavaju? Zatos to je budzet dovoljno velik. Svaka cast ljudim au Vitezu, ali struktura njihove ekonomije je usluzna, i nema tu nista lose, ali poredit se nemoze sa strukturom ekonomije Zenice i ostalih velikih gradova.
Neznam kako moze uopce raditi vise zenicana u Vitezu, osim ako nije neka zajebancija.
Neko rece zenica od Blatuse do odmuta? Pa kazu da je pravo sarajevo od bascarsije do marin Dvora, a i to se moze za 20 minuta pjeske prec, jel to cini sarajevo? Nevaljajte gluposti nego se zapitajte sta misle ljudi koji ce dobiti posao na osnovu ovog projekta.
Kao sto neko rece ima Studija izvodljivosti pa ce se sve znati!
Druga stavr,iako sam i sam bio vrlo skeptican i protiv univerziteta sada smatram da je to bila dobra ideja. Stanje na ostalim univerzitetima u BiH je cak i gore nego na zenickom.
Govoriti stalno kako nama nesto netreba i nemisliti progresivno nas je kostalo do sada da uvjek gledamo u zeljezaru. Ako neidemo stalno sa novim idejama, od kojjih ce mnoge biti promasaji onda nemamo sta se zalit i kriticki razmisljat. Niko nije savrsen niti je bilo koja vlast savrsena, ali ako budemo nastavili sa ovakvim tempom realizacije ideja koje su postojale, te novih ideja, a nek od toga se 70% pokaze uspjesno mislim da mozemo reci da ce sutra stvarno biti bolje.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#50

Post by amrino »

Chischo wrote:fina je ideja tramvaj mora se priznati,
npr bulevarom da ide pored bosne,
koja bi to divota bila,
a sad da li se isplati ili ne, neka strucnjaci odluce

i sto se tice dovodjenja u kontekst tramvaja sa sarajevom, nidje veze, pa nije tramvaj simbol sarajeva....
Bulevarom?
A hajd majke reci ti gdje bi ga strpao?
Srusio novi muzej?
Prepolovio i onako usku ulicu Bulevar?
Prokopao korito Bosne?- pa to je jedino sto nam valja u gradu!!!
Ako ce se vec praviti onda- sto dalje od Bosne i Kamberovica- neka kopaju gore po Sarajevskoj!
Post Reply