TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#126 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by ado-šampion »

Originalne disk plocice za evropske modele radio je uglavnom Textar, ali od tamo neke cca 2009. prednje radi Jurid, zadnje Textar. To je lako skontati jer na plocicama pise i ime proizvodjaca i model, a lako je naci OE brojeve, pa po njima slike na netu kako izgledaju plocice s tim brojem i ko ih radi. Ima neka tema (ili je to bas ova) gdje sam postavljao i slike. Za diskove ja nisam mogao skontati, ne pise ime proizvodjaca, tako da bih i ja isao na originalne diskove, koji jesu skupi, ali se svakako ne mijenjaju tako cesto.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#127 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by amar1994 »

Kod mene je sve ATE , iste disk plocice i diskovi ko i original(cak i brojevi isti), sve isto a 2 do 2,5 puta jeftinije nego "original" :-) :-) :run:
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#128 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Naslovnica »

Samo da se tuspasim pošto sam i digao temu "iz mrtvih".
Ugradio sam Blueprint diskove (veze nemam šta je bilo u kutiji), i Zimmerman disk pločice.
Niti vozim BMW, niti sam trkač, nema potrebe za najboljim.
Dijelovi 80 ojra, ruke 30km, ugradio u Zenici u Unionkomercu,
Bumo videli kako će se ponašati ovu godinu, za sada "drugo auto". :)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#129 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by ado-šampion »

amar1994 wrote:Kod mene je sve ATE , iste disk plocice i diskovi ko i original(cak i brojevi isti), sve isto a 2 do 2,5 puta jeftinije nego "original" :-) :-) :run:
A realno ne mijenjaju se diskovi tako cesto, tako da kad gledas i nije to neka strasna usteda. Kod mene su promijenjeni na 120 k, prvi i jedini put, u ovlastenom, i vjerovatno ih vise necu ni zamijeniti dok je auto kod mene. Jednom uzmi lose diskove halalio si ustedu, taman bilo 3 puta jeftinije, jer idu i plocice. Znaci lutrija. Ja bih to radio samo ako nemam izbora ili znam da kupujem iste diskove kao originalne (proizvodjac i broj modela).
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#130 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
amar1994 wrote:Kod mene je sve ATE , iste disk plocice i diskovi ko i original(cak i brojevi isti), sve isto a 2 do 2,5 puta jeftinije nego "original" :-) :-) :run:
A realno ne mijenjaju se diskovi tako cesto, tako da kad gledas i nije to neka strasna usteda. Kod mene su promijenjeni na 120 k, prvi i jedini put, u ovlastenom, i vjerovatno ih vise necu ni zamijeniti dok je auto kod mene. Jednom uzmi lose diskove halalio si ustedu, taman bilo 3 puta jeftinije, jer idu i plocice. Znaci lutrija. Ja bih to radio samo ako nemam izbora ili znam da kupujem iste diskove kao originalne (proizvodjac i broj modela).
:thumbup:

ma da da , sve znam ove brojeve i poklapaju se , a ima i provjera autenticnosti na ATE stranici :)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#131 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by condy »

Zbog čega si amare mijenjao diskove :?

Jer mala je kilometraza kod tebe za zamjenu diskova.

Ovo stoji što ado piše. Originalni prednji idu oko 100 hiljada a zadnji oko 160 hiljada km, kod kompakt vozila. Ja na svom vozilu nisam mijenjao još diskove ni pločice. Prednje pločice došle nove, zadnje dobre, prešao sa njima oko 70 hiljada, zadnje su za zamjene a prednje mogu još barem dvije godine. Mislim da diskovi nikad nisu mijenjani, možda prednji.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#132 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by amar1994 »

condy wrote:Zbog čega si amare mijenjao diskove :?

Jer mala je kilometraza kod tebe za zamjenu diskova.

Ovo stoji što ado piše. Originalni prednji idu oko 100 hiljada a zadnji oko 160 hiljada km, kod kompakt vozila. Ja na svom vozilu nisam mijenjao još diskove ni pločice. Prednje pločice došle nove, zadnje dobre, prešao sa njima oko 70 hiljada, zadnje su za zamjene a prednje mogu još barem dvije godine. Mislim da diskovi nikad nisu mijenjani, možda prednji.
nisam ba mijenjao sta ti je :lol: :lol: , jesam plocice prije 20tak hiljada, nego kazem samo ko ih proizvodi :thumbup:

a imam katalog originalni pa se sve vidi i nadje :-D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#133 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by condy »

amar1994 wrote:
condy wrote:Zbog čega si amare mijenjao diskove :?

Jer mala je kilometraza kod tebe za zamjenu diskova.

Ovo stoji što ado piše. Originalni prednji idu oko 100 hiljada a zadnji oko 160 hiljada km, kod kompakt vozila. Ja na svom vozilu nisam mijenjao još diskove ni pločice. Prednje pločice došle nove, zadnje dobre, prešao sa njima oko 70 hiljada, zadnje su za zamjene a prednje mogu još barem dvije godine. Mislim da diskovi nikad nisu mijenjani, možda prednji.
nisam ba mijenjao sta ti je :lol: :lol: , jesam plocice prije 20tak hiljada, nego kazem samo ko ih proizvodi :thumbup:

a imam katalog originalni pa se sve vidi i nadje :-D
Kod mene je sve ATE iste disk plocice i diskovi ko i original
:D Sad mijenjao sad nije mijenjao, hajd ti njega skontaj, dosadno bjezim :run:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#134 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by amar1994 »

condy wrote:
:D Sad mijenjao sad nije mijenjao, hajd ti njega skontaj, dosadno bjezim :run:
:P :D :D

nigdje nisam nagalsio da jesam :lol:
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#135 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Entropio »

Ako su na autu diskovi hrdjavi (ono nisu skroz sivi nego ono uhvatila se hrdja po metalu), od cega to nastaje? Auto dugo stoji i nije se koristilo, ili nesto drugo?
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#136 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by kabal1337 »

vlaga
nexus4
Posts: 1
Joined: 08/08/2013 14:37

#137 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by nexus4 »

ev moje iskustvo imam bmw e60 235 konja - mjenjao sam diskove 3 para razlicita proizvodjaca i sve sam bezveze pare bacio jer su se poslje 10000 km krivilo - prvo sam uzeo brembo placeno jako skupo al nije dugo trajalo - mislio sam da je glavcina kriva i to sam mjerio sve ok - drugi set sam stavio textar isto tako nije dugo - treci put stavio ate opet isto - i onda se naljutim kupim original i evo 50000 nikakvi problema nema tresnje volana nema nista - nebi me vise nitko ziv nagovorio da na bmw stavim diskove a da nisu original- ate prva je ugradnja u bmw al nije isto kad ih kupis od njih i od bmw-a kojima su oni postavili standard ateu da mora biti 100% kvalitet
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#138 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by ado-šampion »

Kako znas da je Ate? Diskovi na BMWu izdrze preko 100 k km i otprilike 3 promjene plocica, bolje odmah ici na original nego eksperimentisati.

Mada meni to vise ide na to da ti diskovi nisu bili odgovarajuci za to auto.
User avatar
Laplace
Posts: 10253
Joined: 19/11/2012 18:37

#139 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Laplace »

Bobi wrote:
Qler wrote:Moj Mondeo Mk2 ima tu lampicu :) kad se potrose upali se :)
Tvoj Mondeo samo sto josh nije u svemir poletio :D .De stavi u pretrazivac "qler mondeo" pa ces vidjeti rezultata... :D.
https://www.google.ba/search?dcr=0&sour ... g-bbaiLu2c
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#140 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by golfiista »

nexus4 wrote:ev moje iskustvo imam bmw e60 235 konja - mjenjao sam diskove 3 para razlicita proizvodjaca i sve sam bezveze pare bacio jer su se poslje 10000 km krivilo - prvo sam uzeo brembo placeno jako skupo al nije dugo trajalo - mislio sam da je glavcina kriva i to sam mjerio sve ok - drugi set sam stavio textar isto tako nije dugo - treci put stavio ate opet isto - i onda se naljutim kupim original i evo 50000 nikakvi problema nema tresnje volana nema nista - nebi me vise nitko ziv nagovorio da na bmw stavim diskove a da nisu original- ate prva je ugradnja u bmw al nije isto kad ih kupis od njih i od bmw-a kojima su oni postavili standard ateu da mora biti 100% kvalitet
Koliko si platio originalne diskove?
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#141 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

golfiista wrote:
nexus4 wrote:ev moje iskustvo imam bmw e60 235 konja - mjenjao sam diskove 3 para razlicita proizvodjaca i sve sam bezveze pare bacio jer su se poslje 10000 km krivilo - prvo sam uzeo brembo placeno jako skupo al nije dugo trajalo - mislio sam da je glavcina kriva i to sam mjerio sve ok - drugi set sam stavio textar isto tako nije dugo - treci put stavio ate opet isto - i onda se naljutim kupim original i evo 50000 nikakvi problema nema tresnje volana nema nista - nebi me vise nitko ziv nagovorio da na bmw stavim diskove a da nisu original- ate prva je ugradnja u bmw al nije isto kad ih kupis od njih i od bmw-a kojima su oni postavili standard ateu da mora biti 100% kvalitet
Koliko si platio originalne diskove?
Za 530 D prednji i zadnji diskovi sa plocicama i kablovima i rukama oko 2800 KM.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#142 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by golfiista »

lavic wrote:
golfiista wrote:
nexus4 wrote:ev moje iskustvo imam bmw e60 235 konja - mjenjao sam diskove 3 para razlicita proizvodjaca i sve sam bezveze pare bacio jer su se poslje 10000 km krivilo - prvo sam uzeo brembo placeno jako skupo al nije dugo trajalo - mislio sam da je glavcina kriva i to sam mjerio sve ok - drugi set sam stavio textar isto tako nije dugo - treci put stavio ate opet isto - i onda se naljutim kupim original i evo 50000 nikakvi problema nema tresnje volana nema nista - nebi me vise nitko ziv nagovorio da na bmw stavim diskove a da nisu original- ate prva je ugradnja u bmw al nije isto kad ih kupis od njih i od bmw-a kojima su oni postavili standard ateu da mora biti 100% kvalitet
Koliko si platio originalne diskove?
Za 530 D prednji i zadnji diskovi sa plocicama i kablovima i rukama oko 2800 KM.
Ma sića :-)
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#143 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

golfiista wrote:
nexus4 wrote:ev moje iskustvo imam bmw e60 235 konja - mjenjao sam diskove 3 para razlicita proizvodjaca i sve sam bezveze pare bacio jer su se poslje 10000 km krivilo - prvo sam uzeo brembo placeno jako skupo al nije dugo trajalo - mislio sam da je glavcina kriva i to sam mjerio sve ok - drugi set sam stavio textar isto tako nije dugo - treci put stavio ate opet isto - i onda se naljutim kupim original i evo 50000 nikakvi problema nema tresnje volana nema nista - nebi me vise nitko ziv nagovorio da na bmw stavim diskove a da nisu original- ate prva je ugradnja u bmw al nije isto kad ih kupis od njih i od bmw-a kojima su oni postavili standard ateu da mora biti 100% kvalitet
Koliko si platio originalne diskove?
Za 530 D prednji i zadnji diskovi sa plocicama i kablovima i rukama oko 2800 KM.[/quote]

Ma sića :-)[/quote]

Jbg, zato diskovi idu 150 tkm a plocice oko 80 tkm, a istina je da nije malo. ako gledas da je auto nov 130 tKM onda nije puno.
adodbr
Posts: 351
Joined: 17/09/2017 16:33

#144 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by adodbr »

Masno nema sta
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#145 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by ado-šampion »

U DE je originalni disk za 530d E60 oko 170 eura. Meni je toliko Tomic trazio za disk za 116d. I to da mi zamijeni originalne diskove na kojim nema 30 k KM. Otisao kod Eldina, kaze covjek diskovi su ti novi. :-)

Btw Textar stavljaju majstori za BMW koji servisiraju po 200 auta - nemoguce da se disk renomiranog proizvodjaca krivi na 10 k, jedino ako nije kakav fusljak.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#146 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

ado-šampion wrote: Btw Textar stavljaju majstori za BMW koji servisiraju po 200 auta - nemoguce da se disk renomiranog proizvodjaca krivi na 10 k, jedino ako nije kakav fusljak.
Ovo za diskove na peticama sam cuo i od majstora koji radi izmedju ostalog i BMW da kad je god montirao na 5.. druge diskove osim orginalnih da su se ljudi vracali i reklamirali zbog vibracija na volanu.
adis204
Posts: 257
Joined: 15/06/2012 19:21

#147 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by adis204 »

Krš od Kia Ceeda gura već 65.000 na satu sa istim pločicama i diskovima.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#148 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by bitanga_sa_otesa »

kod mene na stojadinu diskovi iz 1978 ko novi
adis204
Posts: 257
Joined: 15/06/2012 19:21

#149 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by adis204 »

bitanga_sa_otesa wrote:kod mene na stojadinu diskovi iz 1978 ko novi
ne serem
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#150 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by bitanga_sa_otesa »

adis204 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:kod mene na stojadinu diskovi iz 1978 ko novi
ne serem
pa ni ja,doduse slabo kocim jer ko koci taj gubi
Post Reply