Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1 Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Edin H. »

http://www.sarajevo-x.com/bih/drustvo/t ... /111205111

Da li je problem gradjana sto Toplane ne zele da investiraju u infrastruktutu i uvedu temostate i mjerace za svaki stan? Mislim da radi o krsenju osnovnih ljudskih prava - tjeraju te da koristis uslugu i ako je ne zelis.
Povrh svega ovaj sistem zasigurno ne cini nista da smanji zagadjenje, jer se stan grije i kada ga koristis i kada ne.

Smatram da treba preko Facebooka ili na neki drugi nacin okupiti zainteresovane gradjane i gurati ovaj slucaj, ukoliko je neophodno do Strazbura.
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#2 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by shuma.ispod.pazuha »

Edin H. wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/drustvo/t ... /111205111

Da li je problem gradjana sto Toplane ne zele da investiraju u infrastruktutu i uvedu temostate i mjerace za svaki stan? Mislim da radi o krsenju osnovnih ljudskih prava - tjeraju te da koristis uslugu i ako je ne zelis.
Povrh svega ovaj sistem zasigurno ne cini nista da smanji zagadjenje, jer se stan grije i kada ga koristis i kada ne.

Smatram da treba preko Facebooka ili na neki drugi nacin okupiti zainteresovane gradjane i gurati ovaj slucaj, ukoliko je neophodno do Strazbura.
samo ne to :oops: sve drugo može :mrgreen:

ako ćemo ozbiljno, smatram da su pokušaji separatisanja od sistema za grijanje ravni vraćanju u kameno doba, to bi bilo isto kao kad bi ja sad zbog ove pišurije sa vodovodom izvalio sve cijevi i slavine, i počeo da koristim kišnicu :skoljka: ako griješim ispravite me :oops:
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#3 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by neki »

U vecem dijelu Sarajeva je nemoguce uvesti individualne kalorimetre jer ne postoje etazni razvodi grijanja..kroz svaki stan prolazi vise zajednickih vertikala. Samo naselja koja su se gradila od 80tih imaju etazne razvode.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Truba »

uvali se Ženja fino bome :roll:
User avatar
piatc
Posts: 252
Joined: 06/05/2010 17:27

#5 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by piatc »

Toplane mi zauzimaju odokativno dva kvadrata u stanu. Cijena kvadrata u mojoj zgradi je oko 1700KM. Ko im je dozvolio da mi uzurpiraju životni prostor i uništavaju estetiku prostorija i gdje su moje pare?
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#6 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Comrad »

Ma dobar advokat, spremni ljudi i mislim da im se ovo lako moze pobit.

Cuj ne mozes se iskljuciti. :-)

:D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Truba »

pa čista logika... cijev koja ide u radijator se nakon uklanjanja radijatora spoji na cijev koja ide iz radijatora :?
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#8 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by cpu_fan »

Ovo je klasičan primjer drumskog razbojništva ili ti popularno nazvano reket. Na svom privatnom posjedu hoću da koristim šta je meni isplativije i korisnije. Kontam da izbacim radijatore i zapečatim izvode a toplanama da naplačujem prijenos grejnog medija kroz moju infrastrukturu i posjed.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Qler »

Kad bi to moglo tako. Ako hoces da "izrezes" cijevi od grijanja, odsjekao bi pola nebodera jer vertikale su zajednicke i prolaze kroz stanove. A ako skines radijatore opet se pasivno grijes i duzan si im platiti tu nadoknadu, a da nekim slucajem i to rijesis, opet se pasivno grijes od stanova oko tebe koje griju toplane...

Taj sistem visecijevni nije mozda praktican ako hoces da se iskljucis, ali evo konkretno ja na dobrinji imam taj jednocijevni sistem, mogu se iskljuciti kad hocu, ali je grijanje daleko losije nego u drugoj varijanti. U stan ulazi jedna cijev, pa u radijator, pa iz tog radijatora u sljedeci i tako dalje, i onda isti vod izlazi iz stana. Epilog je da mi u stan ulazi recimo 50*C u prvi radijator, a na zadnjem je 30*C jer se voda ohladi dok procirkulise kroz sve radijatore... Pa su sad mijenjali ventile, stavili vecu cijev na ulazu u stan, i opet nije to to.

A centralno grijanje je ipak najbolji nacin grijanja, ma sta neko pricao.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#10 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by holowey »

Qler wrote:Kad bi to moglo tako. Ako hoces da "izrezes" cijevi od grijanja, odsjekao bi pola nebodera jer vertikale su zajednicke i prolaze kroz stanove. A ako skines radijatore opet se pasivno grijes i duzan si im platiti tu nadoknadu, a da nekim slucajem i to rijesis, opet se pasivno grijes od stanova oko tebe koje griju toplane...

Taj sistem visecijevni nije mozda praktican ako hoces da se iskljucis, ali evo konkretno ja na dobrinji imam taj jednocijevni sistem, mogu se iskljuciti kad hocu, ali je grijanje daleko losije nego u drugoj varijanti. U stan ulazi jedna cijev, pa u radijator, pa iz tog radijatora u sljedeci i tako dalje, i onda isti vod izlazi iz stana. Epilog je da mi u stan ulazi recimo 50*C u prvi radijator, a na zadnjem je 30*C jer se voda ohladi dok procirkulise kroz sve radijatore... Pa su sad mijenjali ventile, stavili vecu cijev na ulazu u stan, i opet nije to to.

A centralno grijanje je ipak najbolji nacin grijanja, ma sta neko pricao.
slozio bih se sa ovom tvrdnjom ali uz opasku "kada radi"...medjutim kada uzmem u obzir da grijanje iskljucuju u 22 a ponovo ukljucuju oko 6, ko ide na posao ili dosta vremena provodi van kuce slabe fajde ima od centralnog grijanja...
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#11 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

Na Dobrinji 2 prije rata postojali satovi koji su mjerili potrosnju. Nakon rata dosli iz toplana i poskidali sve satove. I sta sad? Sad bi mi mozda trebali da platimo da nam ove lopovcine vrate nase mjerace?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#12 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by GAU8 »

cpu_fan wrote:Ovo je klasičan primjer drumskog razbojništva ili ti popularno nazvano reket. Na svom privatnom posjedu hoću da koristim šta je meni isplativije i korisnije. Kontam da izbacim radijatore i zapečatim izvode a toplanama da naplačujem prijenos grejnog medija kroz moju infrastrukturu i posjed.
Niko te nije tjerao da kupis taj stan, ha ja :P

Salim se naravno, cinjenica je da se infrastruktura grada polako ali sigurno raspada....
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#13 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by kockica_kockica »

holowey wrote:
Qler wrote:Kad bi to moglo tako. Ako hoces da "izrezes" cijevi od grijanja, odsjekao bi pola nebodera jer vertikale su zajednicke i prolaze kroz stanove. A ako skines radijatore opet se pasivno grijes i duzan si im platiti tu nadoknadu, a da nekim slucajem i to rijesis, opet se pasivno grijes od stanova oko tebe koje griju toplane...

Taj sistem visecijevni nije mozda praktican ako hoces da se iskljucis, ali evo konkretno ja na dobrinji imam taj jednocijevni sistem, mogu se iskljuciti kad hocu, ali je grijanje daleko losije nego u drugoj varijanti. U stan ulazi jedna cijev, pa u radijator, pa iz tog radijatora u sljedeci i tako dalje, i onda isti vod izlazi iz stana. Epilog je da mi u stan ulazi recimo 50*C u prvi radijator, a na zadnjem je 30*C jer se voda ohladi dok procirkulise kroz sve radijatore... Pa su sad mijenjali ventile, stavili vecu cijev na ulazu u stan, i opet nije to to.

A centralno grijanje je ipak najbolji nacin grijanja, ma sta neko pricao.
slozio bih se sa ovom tvrdnjom ali uz opasku "kada radi"...medjutim kada uzmem u obzir da grijanje iskljucuju u 22 a ponovo ukljucuju oko 6, ko ide na posao ili dosta vremena provodi van kuce slabe fajde ima od centralnog grijanja...
ja ustajem u 6 i 15 i izlazim iz kuce u 7 i 10
dodjem kuci izmedju 17.00 i 21.00 sat

ujutro je stan hladan jos uvijek kad izlazim...
uvece se niti ne ugrijem kako treba a vec prestanu grijati...
neke fajde jedino vikendom... kada radi grijanje, odnosno kad je vani minus.. jer cim predje nekih +10 stepeni oni iskljuce grijanje iako je decembar mjesec
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by Truba »

micki125 wrote:
Black swan wrote:uvali se Ženja fino bome :roll:
davno se uvalio, odmah poslije završetka mandata u skupštini kantona
nisam znao ne pratim takve transfere
sjećam se kad se usro ko pićkica kad je zvuk za govornicom malo pojačao a on skoči držeći se za uši :lol:

dok baza puši oni se transferišu
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#15 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

micki125 wrote:
cpu_fan wrote:Ovo je klasičan primjer drumskog razbojništva ili ti popularno nazvano reket. Na svom privatnom posjedu hoću da koristim šta je meni isplativije i korisnije. Kontam da izbacim radijatore i zapečatim izvode a toplanama da naplačujem prijenos grejnog medija kroz moju infrastrukturu i posjed.
slažem se, ali bi ti onda trebao finansirati izmještanje instalacija i vertikala.
Ma kako da ne...mozda i izgradnju nove kotlovnice?
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#16 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

micki125 wrote: ah naučilo se sve guzovače, stan, grijanje..... e nemere više tako. trebali ste odbiti stanove kad su vam ih džaba davali, pa sami sebi praviti kuće i grijanje. evo recimo mene je koštalo 7000+moram sam ložiti, čistiti kotao, odvoziti pepeo, nosati ugalj.......+plaćanje amortizacije opreme........opravke.....
A naucili ste otimati od naroda, reketirati, ucjenjivati i trpati u svoje djepove? Zimi iskljucivati grijanje cim je vani +10, a narod se mrzne po stanovima? Ali dozvoliti da se neko sam grije, to ne moze(nemere - kako ti kazes)?
Last edited by alcho on 06/12/2011 10:43, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by madner »

neki wrote:U vecem dijelu Sarajeva je nemoguce uvesti individualne kalorimetre jer ne postoje etazni razvodi grijanja..kroz svaki stan prolazi vise zajednickih vertikala. Samo naselja koja su se gradila od 80tih imaju etazne razvode.
Ljudi uvode grijanje gdje ne postoji niti jedna vertikala, isto da je nemoguce to izvesti.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#18 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by jazzer »

micki125 wrote:
alcho wrote: slažem se, ali bi ti onda trebao finansirati izmještanje instalacija i vertikala.
Ma kako da ne...mozda i izgradnju nove kotlovnice?
ah naučilo se sve guzovače, stan, grijanje..... e nemere više tako. trebali ste odbiti stanove kad su vam ih džaba davali, pa sami sebi praviti kuće i grijanje. evo recimo mene je koštalo 7000+moram sam ložiti, čistiti kotao, odvoziti pepeo, nosati ugalj.......+plaćanje amortizacije opreme........opravke.....
jebi ga, zao nam je, zivot zna biti okrutan, ugalj, pepeo, prljavstina, sta sve ne...

Ali ti si imao izbor i da se grijes na struju, ako zelis. Ili na pingvine, kunice a mozda i na plin, sta izaberes.

Nas problem je sto mi nemamo taj izbor i sto, pored grijanja, placamo raznorazne idiote primljene
preko stele a kojima Toplane moraju dati platu. E to je nas problem.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#19 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by jazzer »

micki125 wrote:
jazzer wrote:jebi ga, zao nam je, zivot zna biti okrutan, ugalj, pepeo, prljavstina, sta sve ne...

Ali ti si imao izbor i da se grijes na struju, ako zelis. Ili na pingvine, kunice a mozda i na plin, sta izaberes.

Nas problem je sto mi nemamo taj izbor i sto, pored grijanja, placamo raznorazne idiote primljene
preko stele a kojima Toplane moraju dati platu. E to je nas problem.
pa rekao sam ti šta je rješenje. isključite čitav ulaz ili čitavu zgradu sa grijanja. onda neće moćio smisliti izgovor da vam to onemoguće. e potom uložite 50-100 hiljada, napravite sebi kotlovnice i bujrum grijtese kako hoćete. ili pak platite dovod plina do svakog ulaza i opremu koja ide uz to i grijte se na plin. umjesto toga vi čekate da vam iz budžeta dođe neko rješenje.
Nemoguce je da cijeli ulaz pristane na tako nesto. Druga stvar, ako ja zelim da se grijem na struju
a moj komsija da ostane na Toplanama, zasto nam to ne bi omogucili obojici?? Stvar izbora.
I niko ovdje ne spominje budzet niti se zelim ''grebati'' parama iz budzeta. Jedino sto zelim je mogucnost
izbora za nacin na koji se zelim grijati. I uredno platiti onoliko koliko sam potrosio.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#20 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by jazzer »

micki125 wrote:to je ok, ali šta sa vertikalama koje te i dalje griju, šta sa zajedničkim prostorijama, šta sa time što će te susjedni stan grijati jer unutrašnji zidovi nisu izolovani kao vanjski....... kako to riješiti?
Pa ako je to apsolutno tehnicki ne izvodljivo haj'mo onda naci drugaciji nacin placanja. Haj'mo smanjiti racune
za period kada nema grijanja. Haj'mo stabilizovati Toplane, napraviti zescu reviziju poslovanja, analizu broja
stvarno potrebnih radnika i onih koji su sada zaposleni, uraditi nesto da i potrosaci i toplane budu
zadovoljni. A ne ovako, samo reci to je ne izvodljivo i ko vas je*e..Nama (Toplanama) treba iz budzeta toliko i toliko para, grijanje treba poskupiti toliko i toliko pa se vi potrosaci je*ite!!
A upravo se tako ponasaju. Svi su krivi osim njih samih!!
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#21 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by madner »

micki125 wrote:to je ok, ali šta sa vertikalama koje te i dalje griju, šta sa zajedničkim prostorijama, šta sa time što će te susjedni stan grijati jer unutrašnji zidovi nisu izolovani kao vanjski....... kako to riješiti?
I vertikale se mogu izmjestiti i/ili izolovati. Sta bi bilo sa zajednickim prostorijama?
Nikako, to je tako. Ljudi koji se griju na svoj plin griju i komsije koji se griju ili ne griju na svoju struju.
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#22 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

micki125 wrote:
alcho wrote:
micki125 wrote: ah naučilo se sve guzovače, stan, grijanje..... e nemere više tako. trebali ste odbiti stanove kad su vam ih džaba davali, pa sami sebi praviti kuće i grijanje. evo recimo mene je koštalo 7000+moram sam ložiti, čistiti kotao, odvoziti pepeo, nosati ugalj.......+plaćanje amortizacije opreme........opravke.....
A naucili ste otimati od naroda, reketirati, ucjenjivati i trpati u svoje djepove? Zimi iskljucivati grijanje cim je vani +10, a narod se mrzne po stanovima? Ali dozvoliti da se neko sam grije, to ne moze(nemere - kako ti kazes)?
povuci ručnu. ko je otimao? nemam ja veze sa tim. moji komentari su iz ugla nekoga ko je sam platio izgradnju grijanja i svega što uz to ide. a vi hoćete sve guzovače, e pa nema više guzovače. dogovorite se svi koliko vas ima u jednoj zgradi i isključite grijanje i onda sami sebi uvodite šta vam je volja, o svom trošku naravno. dovoljno mi je muka što se iz budžeta finansira vaše grijanje, a mene ko j.., ja moram plaćati i sebi i vama.
Ja da povucem rucnu? Pa ti si ovdje prvi poceo da lupetas. I ja sam kroz cijenu stana platio ugradnju grijanja i sve sto uz to ide. Naplacuju mi paprenu cijenu da mi griju stan kad ja nisam kuci, a kad jesam grijanje je iskljuceno. Isljucuju i uljucuju kako je njima volja, a ja kad zeim da predjem na nesto sto ce me normalno grijati, e onda je problem i ne moze.
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#23 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

micki125 wrote:
madner wrote:
micki125 wrote:to je ok, ali šta sa vertikalama koje te i dalje griju, šta sa zajedničkim prostorijama, šta sa time što će te susjedni stan grijati jer unutrašnji zidovi nisu izolovani kao vanjski....... kako to riješiti?
I vertikale se mogu izmjestiti i/ili izolovati. Sta bi bilo sa zajednickim prostorijama?
Nikako, to je tako. Ljudi koji se griju na svoj plin griju i komsije koji se griju ili ne griju na svoju struju.
ko će platiti izmještanje, to bi značilo prepravku grijanja u čitavoj zgradi? ko će plaćati grijanje haustora? a šta ako komšija nikako ne grije a komšija pored grije na toplane ne misliš li da će ovaj što se grije imati dodatne potrebe za energijom? unutrašnji i vanjski zidovi nisu isto.
A sta kad toplane iskljuce grijanje pa kod komsije hladno? Nece li ovaj sto se grije na svoje grijanje imati dodatne potrebe za energijom?
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#24 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by alcho »

micki125 wrote:
alcho wrote:[

Ja da povucem rucnu? Pa ti si ovdje prvi poceo da lupetas. I ja sam kroz cijenu stana platio ugradnju grijanja i sve sto uz to ide.
kad si platio onda si i pristao na ovakav način grijanja, zar ne?
alcho wrote: Naplacuju mi paprenu cijenu da mi griju stan kad ja nisam kuci, a kad jesam grijanje je iskljuceno. Isljucuju i uljucuju kako je njima volja,


cijena nije ni približno paprenoj. samo što bi se moglo bolje regulisati za one koji nisi kod kuće
alcho wrote:a ja kad zeim da predjem na nesto sto ce me normalno grijati, e onda je problem i ne moze.
pa pređi, dogovorite se i isključite čitavu zgradu, mislim da vam to ne smiju odbiti.
Ne, niko nije pristao jer su na dobrinji ranije bili satovi i moglo se pojacavati/smanjivati grijanje po zelji. Da si citao prethodne postove to si mogao vidjeti.
Da, cijena je paprena, s obzirom da se placa cijele godine, a u stvarnosti grijanje radi 3-4 mjeseca (iskljucuje se cim je vani temp. veca od 12 stepeni.
I nema potrebe da se iskljucuje cijeli haustor. Da se ne radi o lopovskoj i reketaskoj drzavi, svakom covjeku bi bilo omoguceno da izabere na sta ce da se grije.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#25 Re: Trajno iskljucenje iz sistema centralnog grijanja nemoguce

Post by madner »

micki125 wrote:
madner wrote:
micki125 wrote:to je ok, ali šta sa vertikalama koje te i dalje griju, šta sa zajedničkim prostorijama, šta sa time što će te susjedni stan grijati jer unutrašnji zidovi nisu izolovani kao vanjski....... kako to riješiti?
I vertikale se mogu izmjestiti i/ili izolovati. Sta bi bilo sa zajednickim prostorijama?
Nikako, to je tako. Ljudi koji se griju na svoj plin griju i komsije koji se griju ili ne griju na svoju struju.
ko će platiti izmještanje, to bi značilo prepravku grijanja u čitavoj zgradi? ko će plaćati grijanje haustora? a šta ako komšija nikako ne grije a komšija pored grije na toplane ne misliš li da će ovaj što se grije imati dodatne potrebe za energijom? unutrašnji i vanjski zidovi nisu isto.
Vlasnik stana placa promjene u svom djelu, Toplane su duzne izvrsiti promjene u ostatku zgrade ako je to potrebno. Grijanje haustora ne postoji, nemas radijatore u istom. Komplikujes bespotrebno.
Naravno, ali opet komplikujes. Imas zgrade gdje svako ima vlastito grijanje i neko uvijek profitira. Komsija koji grije moze poboljsati svoju izolaciju.
Post Reply