Tornjak

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#51 Re: Tornjak

Post by admir.b »

hehehe ma nema vise w..;)znam da je tesko to vidjeti al sigurno ima neko ko ima slicnog:D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#52 Re: Tornjak

Post by KatarinaKosaca »

Tornjak raste do 18 mjeseci, ženka i do dvije godine. Prvih 6 mjeseci kao iz vode, a kasnije sporije i više u širinu. Ako mu daješ kafortane i dobru hranu, onda će sigurno puno narasti, ali tad i postoji rizik da preraste standardne dimenzije. Dlaku počinje da mijenja sa 5 mjeseci do godine. Do tada je kao paperje.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#53 Re: Tornjak

Post by slobodni armirach »

samo cekanje! :-D
admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#54 Re: Tornjak

Post by admir.b »

KatarinaKosaca wrote:Tornjak raste do 18 mjeseci, ženka i do dvije godine. Prvih 6 mjeseci kao iz vode, a kasnije sporije i više u širinu. Ako mu daješ kafortane i dobru hranu, onda će sigurno puno narasti, ali tad i postoji rizik da preraste standardne dimenzije. Dlaku počinje da mijenja sa 5 mjeseci do godine. Do tada je kao paperje.
mislis dlaka kao sad sto Vucko ima????
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#55 Re: Tornjak

Post by KatarinaKosaca »

admir.b wrote:mislis dlaka kao sad sto Vucko ima????
Ne, nego prava oštra dlaka (Oštrina zavisi od gentike), ali u svakom slučaju što imaju štenad do 5 mjeseci je paperje. Sa 5 mjeseci (kod moje je prvo na ledjima počelo da izlazi) oštra dlaka, onda polako i na sav dio tijela. Tek kad promijeni dlaku, tornjak je zaista ono što jeste najbolji BIH brand.
U svkaom slučaju, koliko vidim, Vučko je prilično bijel, tako da puno varijacija ne može biti (obično se rastom bijeli dijelovi smanjuju na uštrb crnih), a od genetike zavisi hoće li spadati među "duguljaste" ili "kockaste". Tu nisu suglasni ni kinološke sudije kako treba biti. Inače su, naši "stručnjaci" radi sitnih osobnih interesa učinili zlo ovoj rasi od skidanja sa svjetske kinološke liste, pa do loših križanja.
U svakom slučaju jedan poljubac za Vučka od mene :kiss:
admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#56 Re: Tornjak

Post by admir.b »

KatarinaKosaca wrote:
admir.b wrote:mislis dlaka kao sad sto Vucko ima????
Ne, nego prava oštra dlaka (Oštrina zavisi od gentike), ali u svakom slučaju što imaju štenad do 5 mjeseci je paperje. Sa 5 mjeseci (kod moje je prvo na ledjima počelo da izlazi) oštra dlaka, onda polako i na sav dio tijela. Tek kad promijeni dlaku, tornjak je zaista ono što jeste najbolji BIH brand.
U svkaom slučaju, koliko vidim, Vučko je prilično bijel, tako da puno varijacija ne može biti (obično se rastom bijeli dijelovi smanjuju na uštrb crnih), a od genetike zavisi hoće li spadati među "duguljaste" ili "kockaste". Tu nisu suglasni ni kinološke sudije kako treba biti. Inače su, naši "stručnjaci" radi sitnih osobnih interesa učinili zlo ovoj rasi od skidanja sa svjetske kinološke liste, pa do loših križanja.
U svakom slučaju jedan poljubac za Vučka od mene :kiss:
Da Vucko je prilicno bijel...samo mu je uho i pola oka crno tak da ga to cini necim najsladjim na svijetu;)
Vrijeme ce pokazati kakav ce Vucko da bude,u svakom slucaju bice velik i prelijep
Poljubac od nas :kiss:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#57 Re: Tornjak

Post by KatarinaKosaca »

admir.b wrote:Da Vucko je prilicno bijel...samo mu je uho i pola oka crno tak da ga to cini necim najsladjim na svijetu;)
Vrijeme ce pokazati kakav ce Vucko da bude,u svakom slucaju bice velik i prelijep
Poljubac od nas :kiss:
sko bude puno lijep i velik, možda ćemo se i udvarati. ( Šta ćeš, moderna vremena, a i to što je mlađi je in). Ja imam curu :D
cupo_mo
Posts: 127
Joined: 16/02/2009 13:48
Location: Mostar
Contact:

#58 Re: Tornjak

Post by cupo_mo »

jednom rijeci "neces imati psa nego tele " :P
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#59 Re: Tornjak

Post by zengi »

Drug, ja sve tornjaka sto znam su ili veliki ili ogromni tako da ce sigurno biti preko 50kg.
Jednom sam setao kroz sumu i vidim ja u zbunju neko bacio crknutu junicu. I kontam ja vidi budale gdje je les donijela i kako mu nije bilo mrsko... KAD ONO TORNJAK... :shock: :shock: :shock: nije nikakva crknuta junica, nego tornjak lezi i gleda me blijedo.

Evo mog delije za kojeg me masa ljudi pita "jeli to tornjak". :lol: :lol: :lol:
Pa ljudi dragi, to je nasa autohtona vrsta i svi bi je trebali znati prepoznati.

Tebe ce sigurno pitati "jeli to njemacki ovcar ili doberman".

Image
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#60 Re: Tornjak

Post by Friesian »

a i ovaj tvoj je k'o junica :) cini mi se po slikama..
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#61 Re: Tornjak

Post by zengi »

Friesian wrote:a i ovaj tvoj je k'o junica :) cini mi se po slikama..
Vise onako kao telence 45 kg a i ja sam mislio da ima makar preko 50, dok ga nisam nedavno izvagao. :)
Sreca je da se puno znoji pa valjda zato nemoze da se udeblja. :-) :lol:
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#62 Re: Tornjak

Post by helpdesk »

Evo ovo je bio naš tornjak. Ovoliki bi trebao biti sa 18 mjeseci. Nažalost Dunde više nema :( .
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#63 Re: Tornjak

Post by zengi »

Dundo ti je predivan! Ima lijepe interesantne sare i dobru konstrukciju. Meni se vise svidjaju ovi crno bijeli nego ona verzija sa smedjim. Ovo govorim u principu, mada su svi oni lijepi ako se drze u dobroj kondiciji.
Sta bi snjega? :(
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#64 Re: Tornjak

Post by helpdesk »

Dundu su ubili lovci. Pošto nam je bio na vikendici, pazio ga je komšija koji gore živi. Stalno je bio pušten i samo je noću bio u boxu. E tako je naš Dundo jedan dan otišao u obilazak svog 'reona' i valjda je prepao lovce. Komšije su čule pucanj i našli smo Dundu tek nakon dva dana. Od lovaca ni traga ni glasa, niti ko zna koja ekipa je tada bila u lovu.
Inače, ko god misli ovakvog psa držat u avliji i dnevno poći u kratku šetnjicu sa njim, budite sigurni da će ga to patiti. Drago mi je da smo mu mogli pružiti uslove koji njemu odgovaraju, planina, stalno u pokretu. Na kraju vidjelo se to na psu.
Još nešto, nisam još niti jednog tornjaka vidio da je imao lošu narav. Naročito su blagi prema djeci. Naše prijatelje je istravljivalo kad malac (tad je imao 4 godine) počne da se igra sa njim. Dundo je bio strašan izgledom, ali narav kao kod djeteta . Recimo dođe neko i hoće malca da poljubi, Dundo bi se odmah tu stvorio i nikad nije režao niti lajao, ali bi se znao 'uvalit' između malca i tog nekog i uvijek sam imao osjećaj kao da ga želi zaštiti.
Nevjerovatni psi.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#65 Re: Tornjak

Post by Cholina_Lokica »

Poznavajuci nase lovce, vjerovatno ih nije prepao, nego im je bilo interesantno ga ubiti :x
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#66 Re: Tornjak

Post by zengi »

Cholina_Lokica wrote:Poznavajuci nase lovce, vjerovatno ih nije prepao, nego im je bilo interesantno ga ubiti :x
Naravno, to su jedni katili samo takvi i kod njih je svaka druga rijec ubiti, pobiti, poubijati itd.
Nema tu sekunde nikakvog cak ni perverznog sporta nego je to cista zelja za ubijanjem i oduzimanjem zivota bilo kome ili bilo cemu.
Samo daj da se nesto ubije. Kakva gamad i jos im se pustilo da imaju neke klubove i da se oni kao nesto pitaju.
Ja neznam zasto se fino ne zaposle u klaonici i pare zaradjuju kad vec to toliko vole.
Jednom sam sjedio sa nekim lovcima i ovaj jedan vadi mobitel i pokazuje mi klip kako se njegov jednogodisnji unuk igra sa mrtvim srndace. Dira ga onako mrtvog i tegli ga za rogove a dedo sav ponosan hoce odmah od malena da mu usadi ljubav prema mrtvim zivotinjama i ubijanju. Dirljivo zar ne?
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#67 Re: Tornjak

Post by helpdesk »

Ma bojim se da se ne ogriješim pa je bolje reći da ih je prepao. Dunde nema, ali kad tad ću saznati ko ga je ubio i zašto :x .
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#68 Re: Tornjak

Post by zengi »

helpdesk wrote:Ma bojim se da se ne ogriješim pa je bolje reći da ih je prepao. Dunde nema, ali kad tad ću saznati ko ga je ubio i zašto :x .
Znas sta je najgore u svemu tome drug?
Najgore je to da ti ljudi uopste nemogu razumjeti pojam "ljubav" a specijalno ne ljubav prema psu i ako slucajno nadjes tog jada sto ti ga je ubio, velika je vjerovatnoca da ce to bice, totalno nesvjesno tvojih osjecanja prema Dundi, mrtav hladan reci "aaaa pitas za onog crno-bijelog, ma ja ga ubio da ti ne hoda okolo bez-veze... ili ce da jos doda potvrdu legitimnosti njegovog gnusnog cina moze neko djete prepasti".
I sad on od tebe ocekuje da kazes, ma nisi trebao ja njega pustim da okolo hoda, ali nema veze, nabavit cu ja drugog. :shock: :shock: :shock:
To je isto kao da ti pitas gdje mi je cigara iz pepeljare, a ja kazem joj izvini istresao je ja u smece.
Aha, ma nema veze zapalit cu drugu.
Posto to oni tako shvataju (i nikako im nemoze biti jasno da ti to drugacije shvatas jer su to manijaci) onda se dobro pazi kad nadjes to govno koje ga je ubilo da ti se ne omakne pa da ga ne nalupas kakvim kolcem po glavi ili tako nesto.
Nije vrijedno zbog budale lezati ali da ga treba kazniti, to svakako.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#69 Re: Tornjak

Post by zambaklija »

admir.b wrote:e ovak imam tornjaka po imenu Vucko ima 3-4 mjeseca ali me zanima kakav ce biti kad odraste?
mislim velicina,da li ce biti krakat:) sto kazu,jednostavno nemogu docekati da vidim:))))
Image
jooojjjjj šo je sjjjaaddaaakkkk,ija bi vakog jedno :) :)
admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#70 Re: Tornjak

Post by admir.b »

ev raja da se i ja javim...Vucko sada ima 8 mjeseci i vec je bogme povelik...veoma brzo rastu...ali to je pasmina za ne povjerovati...miran,voli djecu...kad je pustan taj neide od nase kuce kao neki drugi koje sam imao.stvarno odan...ma najbolji pas na svijetu...
admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#71 Re: Tornjak

Post by admir.b »

Image
admir.b
Posts: 54
Joined: 23/11/2010 00:35

#72 Re: Tornjak

Post by admir.b »

Image

Image
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#73 Re: Tornjak

Post by flyawayll »

predobar :)
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#74 Re: Tornjak

Post by zengi »

Malac ti je extra!!!

Juče opet naiđe neki stručnjak i pita me koja je to rasa.
Ja mu kažem da nisam siguran ali da najvjerovatnije ima rotvajlera u sebi i još nešto.

Haže on, to ti je jarane garant rotvajler i tornjak. :lol: :lol: :lol:

Ja kažem, nebih rekao, da je tornjak imao bi makar malo bijele boje i makar malo dužu dlaku...

Ma garant jarane tornjak, kaže stručnjak meni, u rotvajlera su ti puno jači geni pa je povukao sve na njega.

Može biti, može biti... u stvari sad kad ga nešto bolje pogledam, vidim da si u pravu, garant je tornjak.

AUUUU što bih ja volio da se razumijem u genetikuuuuu ili da imam malo jače gene kao rotvajler :skoljka: :skoljka: ....
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#75 Re: Tornjak

Post by bh.tornjak »

pozdrav ljubiteljima tornjaka.... :bih:

ja imam jednog 16.maja napunio godinu....nesto ljepse u zivotu nisam vidio....( nije sto je moj al`tako je....)
sest koljena po obje linije cistokrvan.... :thumbup:
malo kasnije fotke....
Post Reply