TOPOGRAFSKE KARTE

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#76 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by Hadzi Lojo »

Imal neko stare karte okoline Jablanice i Prenja, cuo sam od jednog Srbina da su se Cetina i Izgorjela Gruda nekad zvale Nikoline stijene pa bi volio da to provjerim!?
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#77 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by blecak »

Hadzi Lojo wrote:Imal neko stare karte okoline Jablanice i Prenja, cuo sam od jednog Srbina da su se Cetina i Izgorjela Gruda nekad zvale Nikoline stijene pa bi volio da to provjerim!?
1884, 85 - Karta 31 XVII Jablanica und Podklecani, 1908

U vrhu karte desno.

Četinje
Izgorela gruda

Image
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#78 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by coek »

Becir Behrem iz Jablanice se bavio toponimima, pogotovo Prenja i Cvrsnice. On kaze da je originalni naziv vrha bio Cvitinje i Cvitine (od "cvit"), ali da su austrougarski kartografi pravili greske, pa je jedna od tih i da su vrh preimenovali u Cetina, prema dalmatinskoj rijeci Cetini.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#79 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by blecak »

Vrlo moguće. Kod nas se koristila ikavica u tim krajevima.

Ne ulazim u to da li je u ovom slučaju ispravno ili nije. Iz nekih meni lično poznatih primjera znam da su upisani podaci koje su čuli od stanovnika tih krajeva, odnosno da su bilježili ono što su čuli od starosjedioca.

Image

Evo verzije bez kvačice. Izvor je isti (k.u.k. Militärgeographisches Institut).

Cetinje

Meni je poznato ovo u CG, a u HR Cetingrad (bio pod nama).

Jedan primjer. Drina nastaje ispod Stjepan grada (Soko) na Stjepan Polju.
Danas se i kod nas u Bosni zove Šćepan Polje, iako svi znamo da se radi o Stjepanu Hercegu Kosači i tako ga zovemo.

Image
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#80 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by coek »

Drug, imaš li ove karte? Pls posalji mi link ili sheraj, na pp
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#81 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by coek »

Evo još malo:

Na topografskim kartama Bjelašnice, Treskavice, Prenja, Čvrsnice, Čabulje, Volujaka i drugim bosansko-hercegovačkim planinama načinjene su greške koje se uglavnom odnose na naziv (toponim) ili nadmorsku visinu nekog vrha.
Na topografskoj karti - sekcija Bjelašnica, R=1:25.000, izdanje Vojno geografski institut Beograd,1975. godine pogrešno su označeni najviši vrhovi u masivu Vlahinja: Mala Vlahinja (2056 m.n.v) i Velika Vlahinja (2005 m.n.v), a treba da stoji obratno.
Preciznu lokaciju ova dva vrha opisao je Ing Jovo Popović u planinarskom vodiču „Kroz planine Bosne i Hercegovine“, Sarajevo 1935. god. na str. 84 - 85:
„Sam greben Bjelašnice smješten je na ivici visoravni, te se strmim stijenama ruši prema Velikom Polju. Pruža se od jugoistoka prema sjeverozapadu sve do Velike Vlahinje. Odatle naglo zakreće prema zapadu i pada u dolinu Mrtvanje. Najviši se vrh nalazi na istočnom rubu, te se strmom kosinom uzdiže visinski kojih 500 m iznad Stinog Dola. Na vrhu je meteorološki opservatorij u visini od 2067 m.
Sjeverozapadno od vrha leži Velika Vlahinja (2057 m), a iza nje Mala Vlahinja (1999 m). Greben je go, tek na južnim obroncima obrastao dosta bujnom klekovinom...“
Na osnovu pisanih podataka iz starije planinarske literature i usmenih kazivanja gorštaka i ćobana izvršena je ispravka u planinarskom vodiču „Po planinama oko Sarajeva“, autori Braco Babić i Drago Bozja, Fondacija “pro-BITR-a“, Sarajevo 2006. god. u kojem na topografskoj karti Bjelašnice stoji ispravan podatak: Mala Vlahinja (2005 m.n.v) i Velika Vlahinja (2056 m.n.v).
U želji da ukažem na značaj i korist toponomastike ovaj prilog ima za cilj da podstakne i ostale planinare kako bi svoje znanje nadopunili vlastitim istraživanjem.

Tekst: Braco Babić
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#82 Re: TOPOGRAFSKE KARTE

Post by blecak »

Image
Post Reply