Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Svjedoci smo da se prije par godina aktuelizirala tema oko mogućnosti izgradnje toplovoda od TE Kakanja do Sarajeva kojim bi se usput grijali i ostali gradovi Visoko, Kakanj i Zenica. Ova ideja/projekat je kažu star i 30 godina a samo ptice na grani znaju zašto ništa konkretno do danas nije urađeno.

Zadnjih dana kada se aktuelizirao problem snadbijevanja gasa na relaciji BH Gas - Sarajevogas opet se u medijima pojavila priča oko toplovoda, iznošeni argumenti za i protiv. Iza rata rađene su i dvije studije koje je finansirala EP BiH te koje su pokazale da bi cijelo društvo imalo višestruku korist od tog projekta jer bi cijena grijanja za Sarajevo ali i za ostale gradove na toj trasi pala i za 30%, smanjilo izbacivanje ugljenmonoksida u periodu grijne sezone, ovaj dio države bi postao neovisan o ruskom gasu, sami bi upravljali svojim resursom te kvalitetnije i produktivnije iskoristili kapacitete za proizvodnju el. energije...itd. Trasa kojom bi eventualno bilo građeno snabdijevanje toplotnom energijom Sarajeva i ostalih mjesta na pravcu Kakanj – Sarajevo je uz izgrađenu dionicu autoceste. Mislim da su se u Kaknju već i pokrenuli pa su tako inicirali da se krene sa izgradnjom pravca prema Haljinićima i Kraljevoj Sutjesci dok drugi pravac prema naseljenom mjestu Zgošća, a treći prema Donjem Kaknju. Znači dolinama rijeka: Trstionice, Bosne i Zgošće.

Moje lično mišljenje je da se ovom projektu moralo pristupiti još 01.01.1996. godine te da je tada bilo pameti taj projekat je mogao biti u funkciji sigurno već 10 godina. Druga šansa koja je propuštena je da se zajedno sa izgradnjom koridora 5C pristupilo uporedo izradi toplovoda ili pripreme terena i trase za izgradnju jer bi cijena koštanja bila manja no ni tada nije bilo pameti. :( Da li će ova ili neka buduća vlast imati sluha za ovakva kapitalna ulaganja, jer taj resurs nam svakim danom odlazi u atmosferu u obliku vodene pare iz TE Kakanj, ostaje da se vidi. :roll:

Vaše mišljenje?

Image

Hint za vlastodršce i političare: Evo projekta gdje nemamo Dodika, imamo resurs koji trenutno propada, samo treba pronaći malo dobre volje i krenuti u realizaciju ideje od koje ćemo svi imati koristi. Vlast koaj krene u izradu ovog projekta imat će osiguranu vlast u voom dijelu BiH za narednih 10 godina.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#2 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by rekla-kazala »

Meni izgleda nerealno osim ako postoje takvi termoizolacioni materijali koji će gubitke na mreži učiniti zanemarivim,.. posebno do Sarajeva.
Upitno je da li je isplativo i do Zenice. Problem naravno gubici na mreži.
Gledam i ova gradska mreža po Zenici je toliko loše izolovana da više grije zemljište kroz koje prolazi nego stanove u Crkvicama i Radakovu.
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#3 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by cpu_fan »

Itekako važan projekat ali mislim da ga koči vladajuća mafija jer bi to značilo gašenje jedne od zlatnih koka, Sarajevogasa.
Nexus2
Posts: 230
Joined: 16/11/2009 21:30
Location: KUPUJETE ONLINE - EVO LINK ZA POVRAT NOVCA https://www.ebates.com/r/BERBIC6?eeid=28187

#4 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Nexus2 »

Ni kod nas u Kaknju nije Bog zna kakvo grijanje, a možeš misliti kakvo bi bilo u Sarajevo.
Nije to isplativo za građane Sarajeva.
Treba dosta podstanica koji će dogrijavati vodu, a onda to utiče na povećanje cijene grijanja krajnjim korisnicima, jer te podstanice troše struju za dogrijavanje vode, pa pumpe, pa ovo, pa ono......sve u svemu, građane Sarajeva bi izašla "skuplja pita nego tepsija".
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Nexus2 wrote:Ni kod nas u Kaknju nije Bog zna kakvo grijanje, a možeš misliti kakvo bi bilo u Sarajevo.
Nije to isplativo za građane Sarajeva.
Treba dosta podstanica koji će dogrijavati vodu, a onda to utiče na povećanje cijene grijanja krajnjim korisnicima, jer te podstanice troše struju za dogrijavanje vode, pa pumpe, pa ovo, pa ono......sve u svemu, građane Sarajeva bi izašla "skuplja pita nego tepsija".
Možda zato jer TE ne radi punim kapacitetom, dotrajalost izolacija...itd. Ako je vjerovati ovim studijama, a jedna je rađena prije rata, isplativost je višestruka. Ne znam, nisam stručnjak, ali evo da vidimo argumente za i protiv.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by O'zone »

Moguće je napraviti toplovod, moguće ga je i izolirati tako da ne gubi toplotnu energiju od Kaknja do Sarajeva odnosno Zenice (pogledati kako Islanđani dovode toplu vodu sa gejzira do gradova) ali onog trenutka kad topla voda dođe do grada slijedi raspad sistema.

Toplane i sada gube veliku količinu toplotne energije od kotlovnica do stanova. Instalacije su dosta stare i dosta stanova se uopšte ne zagrijava kako bi trebalo (imamo i temu o tome).

Sredstva za projekt Kakanj Sarajevo bi se i mogla namaknuti preko Europskih fondova koji su i namjenjeni za projekte za smanjenje zagađenja ali sredstva da se riješi mreža po samom gradu ostaje veliki problem (pogledati pod ViK)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Haris.ba »

Argumenti? Argumenata ima toliko da nemam ni vremena pisati, a ni snage.
Prvi argument, ko ce to platiti?
Drugi argument, ko ce odluciti o izboru?
Treci argument, operacija zahtjeva veliku organizaciju, a mi je imamo...

Godinama elektroprivreda ne moze zavrsiti neophodne investicije da bi nastavila proizvodnju struje, a kamoli da se upetljava u toplovode. Moze se napraviti organizacija da vlasnik chp sistema samo prodaje paru na mjestu, a drugi to preprodaju kroz svoju mrezu. Ali privatnik to nece sigurno. Vise se isplati uloziti pare u druge stvari, cak i u Bosni. A drzava nit ima para, nit znanja, nit volje. Jedino da se nakacimo na neki EU fond koji gura chp sisteme. To je jedina sansa, ali opet ostavlja se pitanje, stvara li se jos jedan socijalisticki mastodont u kapitalistickom okruzenju.

Taj toplovod logicno treba potrosace. Ko ce to biti? Samo gradjani Visokog , Ilijasa i Sarajeva koji trenutno su na sistemu daljinskog grijanja? E tu dolazi stvar izbora. Je li to dovoljno? I kako natjerati ogroman broj koji nisu trenutno na daljinskom grijanju da predju na njega?

Kome nije jasna realnost daljinskog grijanja u Sarajevu sa Toplanama i Sarajevogasom, mozda i ima neka nadanja u bolje. Samo zbog socijalistickog razmisljanja daljinsko grijanje je u dubiozi.

I za kraj. Toplane u Zenici su koliko znam drzavna firma. Kupuje paru, toplu vodu od privatnika. I ubise se od grijanja u Zenici. To je stvar izbora. Privatnik ne vidi ekonomicnost u ulaganje u postrojenja za grijanje. A operator je sam po sebi neefikasan jerje u drzavnom vlasnistvu. Sta ce se stvoriti sa toplovodom iz Kaknja. Jer elektroprivreda ce se kad tad morati privatizovati. A sumnjam da se i izgradi da ce biti otimanja za toplovod.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#8 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by VjecitiStudent »

Kad bi sutra krenuli da rade, sadašnjoj vlasti bi trebalo 50 godina da to dovedu do Sarajeva i razvedu do zadnje zgrade.
Stoga, "ne lipši magarče do zelene trave"
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#9 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:Argumenti? Argumenata ima toliko da nemam ni vremena pisati, a ni snage.
Prvi argument, ko ce to platiti?
Drugi argument, ko ce odluciti o izboru?
Treci argument, operacija zahtjeva veliku organizaciju, a mi je imamo...

Godinama elektroprivreda ne moze zavrsiti neophodne investicije da bi nastavila proizvodnju struje, a kamoli da se upetljava u toplovode. Moze se napraviti organizacija da vlasnik chp sistema samo prodaje paru na mjestu, a drugi to preprodaju kroz svoju mrezu. Ali privatnik to nece sigurno. Vise se isplati uloziti pare u druge stvari, cak i u Bosni. A drzava nit ima para, nit znanja, nit volje. Jedino da se nakacimo na neki EU fond koji gura chp sisteme. To je jedina sansa, ali opet ostavlja se pitanje, stvara li se jos jedan socijalisticki mastodont u kapitalistickom okruzenju.

Taj toplovod logicno treba potrosace. Ko ce to biti? Samo gradjani Visokog , Ilijasa i Sarajeva koji trenutno su na sistemu daljinskog grijanja? E tu dolazi stvar izbora. Je li to dovoljno? I kako natjerati ogroman broj koji nisu trenutno na daljinskom grijanju da predju na njega?

Kome nije jasna realnost daljinskog grijanja u Sarajevu sa Toplanama i Sarajevogasom, mozda i ima neka nadanja u bolje. Samo zbog socijalistickog razmisljanja daljinsko grijanje je u dubiozi.

I za kraj. Toplane u Zenici su koliko znam drzavna firma. Kupuje paru, toplu vodu od privatnika. I ubise se od grijanja u Zenici. To je stvar izbora. Privatnik ne vidi ekonomicnost u ulaganje u postrojenja za grijanje. A operator je sam po sebi neefikasan jerje u drzavnom vlasnistvu. Sta ce se stvoriti sa toplovodom iz Kaknja. Jer elektroprivreda ce se kad tad morati privatizovati. A sumnjam da se i izgradi da ce biti otimanja za toplovod.
Novac realno nije problem može se naći kao i za autoput tako i za ovaj projekat. Moja konstatacija je da ko plaća sve nivoe vlasti u BiH može platiti i taj projekat. Organizacija bi se također mogla uvesti, odnosno da izvođači radova budu domaće firme uz strani nadzor, već viđeno u BiH i po meni to funkcioniše.

Potrošače ne treba tjerati da pređu na toplane i toplovod već napraviti sistem da sami potrošači uvide da je taj sistem, pod jedan, siguran i stabilan, ekonomičan i pouzdan. Politička i ekonomska situacija će ljude same natjerati da traže alternative kao i do sada. Evo danas (24.02.2015.) ponovo Rusi prijete Kijevu da izmiri dug ili zatvaraju plina a time i Evropi. Nije li to još jedan, ako ne i prvi, argument da se krene u ovoj projekat pa makar i šepav sa dosta nepoznanica ali koji bi nam dao kakvu-takvu alternativu?
VjecitiStudent wrote:Kad bi sutra krenuli da rade, sadašnjoj vlasti bi trebalo 50 godina da to dovedu do Sarajeva i razvedu do zadnje zgrade.
Stoga, "ne lipši magarče do zelene trave"
Nema potrebe za novim instalacijama do zgrada jer one već postoje. Taj sistem bi se implementirao na/do kotlovnica, možda popraviti sitem izolacije do zgrada i to je to.
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#10 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by __Phoenix__ »

Prvo uraditi termo izolaciju na zgradama. Nakon tog ne bi ni bilo potrebe za ovako skupim investicijama poput toplovoda.

Uostalom, termalne vode na Ilidži su iskorištene vrlo malo zar ne?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Haris.ba »

Osvrnucu se na dva navoa da novac nije problem, i da je toplovodom zeli rijesiti pitanje prijetnji Rusa da ce zavrnuti plin.

Za autoput ce na kraju kreditno zaduzenje u BiH biti 12 milijardi maraka. Uvedene su trosarine na gorivo, parlamenti izdaju garancije, kad se izgradi bice vlasnistvo FBIH i Rs. Mozda ce se iznajmiti ili prodati. Poredjenje sa toplovodom nema smisla.
Haj objasni onome iz Bihaca koji je interes njegov u tome, ili onome iz Tuzle? Toplovod jednostavno nije u rangu javnog interesa kao autoput, i ne moze imati taj nacin finansiranja.

Zaboravimo geopolitiku, Rusi zavrcu plin kad ga ne platis. To sto smo mi nesposobni da ga platimo je do nas. Sta cemo sa toplovodom? Tom logikom, napravimo toplovod da ne moramo platiti sto potrosimo ko kod gasa. Znaci, pravimo jos jedan sistem koji ekonomski ne moze prezivjeti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66214
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by _BataZiv_0809 »

Ako se budu mogli naci u talovima, mozda i bude.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:Osvrnucu se na dva navoa da novac nije problem, i da je toplovodom zeli rijesiti pitanje prijetnji Rusa da ce zavrnuti plin.

Za autoput ce na kraju kreditno zaduzenje u BiH biti 12 milijardi maraka. Uvedene su trosarine na gorivo, parlamenti izdaju garancije, kad se izgradi bice vlasnistvo FBIH i Rs. Mozda ce se iznajmiti ili prodati. Poredjenje sa toplovodom nema smisla.
Haj objasni onome iz Bihaca koji je interes njegov u tome, ili onome iz Tuzle? Toplovod jednostavno nije u rangu javnog interesa kao autoput, i ne moze imati taj nacin finansiranja.

Zaboravimo geopolitiku, Rusi zavrcu plin kad ga ne platis. To sto smo mi nesposobni da ga platimo je do nas. Sta cemo sa toplovodom? Tom logikom, napravimo toplovod da ne moramo platiti sto potrosimo ko kod gasa. Znaci, pravimo jos jedan sistem koji ekonomski ne moze prezivjeti.
Ma plin je odavno, kao i svaki drugi energent, sredstvo političke ucjene. Rusi ovaj put nisu zaprijetili BiH zbog duga već Ukrajini a BiH kao i ovaj dio Evrope je samo kolateralna šteta pa makar i unaprijed platili svaki m3 plina. :oops: Po meni ako to nije glavni argument da razmišljamo o toplovodu kao mogućoj alternativi onda ne znam šta jeste i koje su to druge alternative pored toplovoda? Privatne mini hidro centrale i solarne elektrane (praonice novca na veliko i štamparije para za bogate i politički probrane)? :roll: Tuzla također ima TE tako da bi se sve to u nekom dugoročnom perodu moglo uvezati u jedan dobar sistem koji bi imao smisla. Razmišljati na način samo lokalno i lokalno ne vodi dobrom. Realno tom logikom Bihać nema neke koristi od koridora 5C jer se ljudi iz Bihaća namjanje voze tim koridorom. :oops: Mislim da bi trebali prestati razmišljati na takav način i izaći iz mahalskih gabarita razmišljanja i življenja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Haris.ba »

Ova prica oko toplovoda nije vezana za lokalno i lokalno. Vec za ekonomicno i neekonomicno.

Nisam bezveze napisao zaboravimo geopolitiku. I ne kazem da toplovod nije dobra alternativa, ali pitanje je ekonomicnosti.

Da se radi u gasnom sistemu kako treba, ne bi bili zavisni od ruskog gasa. Ali onda bi energoinvest izgubio famoznih 1%, potroseno bi se odmah placalo. Problem je nasa sirotinja politika. Moze se napraviti ugovor sa drugim snadbjevacem, sto mora biti Rus? Ali Rus odmah trazi tzv.ratni dug. Znaci, nije problem u Rusima samo. I mi smo krivi.

I analogija sa Bihacem i Tuzlom nema veze sa tim hoce li ti gradjani koristiti autoput ili toplovod. Vec u stepenovanju javnog interesa. A to odredjuje mogucnosti finansiranja.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#15 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Haris.ba wrote:Ova prica oko toplovoda nije vezana za lokalno i lokalno. Vec za ekonomicno i neekonomicno.

Nisam bezveze napisao zaboravimo geopolitiku. I ne kazem da toplovod nije dobra alternativa, ali pitanje je ekonomicnosti.

Da se radi u gasnom sistemu kako treba, ne bi bili zavisni od ruskog gasa. Ali onda bi energoinvest izgubio famoznih 1%, potroseno bi se odmah placalo. Problem je nasa sirotinja politika. Moze se napraviti ugovor sa drugim snadbjevacem, sto mora biti Rus? Ali Rus odmah trazi tzv.ratni dug. Znaci, nije problem u Rusima samo. I mi smo krivi.
OK, slažem se da ima tu talova i da gasni sistem treba biti bolji sa nekim skadišnim kapacitetima barem za mjesec dana. Samo koliko znam mi nemamo drugi put (gasovod) za plin osim ovog ruskog tako da je pitanje kako taj plin od drugog dobavljača dostaviti do BiH? Brodovima? Tu dolazimo do problema luke Ploče i željeznice koja je na nivou 1920. godine. :roll:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#16 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Haris.ba »

To za gasni sistem trazi raskopavanje trenutnih talova. Ali i sada se moze uvesti gas od drugog snadbjevaca. Problem je politika, i jos vise lova.

Nisu Rusi vlasnici gasovoda. Na trzistu mozes kupiti gas. Ali problem je sto ce nam tesko ko prodati, jer imamo problem sa placanjem, kupujemo malo gasa, trosimo ga neravnomjerno tokom godine.

To je vec politika, i to je javni interes za FBIH, jer Rs nece nikada se skinuti sa sistema naslonjenog na Srbiju, da se nakacimo na neku rutu koja ce ici najvjerovatnije uz jadran, dobijemo drugi ulaz gasa. Ali onda to zahtjeva jos vece racunice za ekonomicnost. Jer onda treba i elektrana na gas za Aluminij u Mostaru. Ali to je u slijedecih 10 godina.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Projekt stariji od mene, u javnost se lansira svaki put kad BH gas priprijeti Sarajevo gasu.

Isto ko i oni ventilatori na Ivan Sedlu, ha magla i smog, krene tema o ventilatorima.

Ovo se nikada nece realizirati, nikada pa ni tada. Ovi ni ni iz Vogosce nebi mogli sprovesti toplovod, a kamoli iz Kaknja.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#18 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by neki »

Navedeni projekat je neisplativ, skupa pocetna investicija a i na duze staze bi stvarao ogromne troskove..
Pametnije bi sredstva bilo uloziti u izgradnju plinovoda ploce-sarajevo, cime bi prestali biti ovisni od ruskog plina, a visestruku korist bi imali i gradovi uz koje bi plinovod prolazio. Toplifikacijom Sarajeva se ne bi uklonila ovisnost grada o ruskom plinu samo bi se umanjila i to neznatno..
Zeljeznica do ploca uopste nije u losem stanju, ne znam o kakvom ti nivou iz 1920 govoris...totalno je remontovana prije 5 godina
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#19 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by dustaban »

Sto se tice Zenice samo slijepac ne vidi da im je grijanje iz Kaknja najbolje rjesenje. Sarajevo je druga prica.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#20 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by neki »

Zeljo_do_groba wrote:Joj kad krene mahalska po forumu, pa to je cudo jedno.

Projekat toplovoda od Kaknja do Sarajeva je cist dobitak svih, i vlade i gradjana i drzave i okoline, itd. itd. Taj projekat samo koci trenutna politicka opredijeljenost i mahalsko cuvanje radnih mjesta, mahalsko razmisljanje.

Da li ste vi uopste svjesni koje bi ustede dobili gradjani provodjenjem ovog sistema? Recimo da na tom potezu od Kaknja do Sarajeva zivi 500.000 ljudi. Jeste li svjesni da su racuni u Tuzli za vise od 50% manji nego onom u Sarajevu? Stan od 65 m2 dobija mjesecni racun nesto iznad 100 KM. Ne bi rekli da je razlika, a onda vam ja kazem da se taj isti racun placa 6 mjeseci a ne godinu kao u Sarajevu, da si pouzdan u taj sistem tokom cijele sezone, ne ovisis o rusima, klincima, palcima... Usteda po stanovniku dakle godisnje je preko 600 KM ( x recimo 200.000 ljudi koliko je otprilike na sistemu toplana + oni koji bi se sigurno prebacili na takav duplo jeftiniji nacin grijanja bez peglanja sa ugljem, drvetom, peletima, lozenjem, itd.).

To vama nije cista ekonomska racunica? Utopijski projekat?! Nek pojeftini i 30% a nek' ovih 20% ide na sanaciju kredita kojeg bi dobio povoljno jer se radi o cisto ekoloskom projektu smanjenja zagadjenja. Zdravlje ljudi, smog, pluca, kakve su tu ustede? Zdravlje je neprocjenjivo?!

I najsmjesnije mi je ovo, mi nemamo za to organizaciju i sl. Dajte ljudi pare i vidjecete kako ce sami npr. Energoinvest i EPBiH realizovati taj projekat bez icije druge pomoci, to su elementarne stvari koje nije neki bauk za projektovati, narocito jer takve sisteme vec imamo.

Tih 300, koliko vec, zaposlenih u Toplanama, Sarajevo Gasu, itd. bi se lako mogli rijesiti na nova radna mjesta u novo preduzece koje bi se bavilo isporukom tople vode prema stanovima.

Neko rece gubici... Nema tu gubitaka, svega koji stepen, jer se voda salje pod pritiskom od npr. 20 bar i temp. 90 C, tako da ni to nije problem. Neko rece termalna voda, ona nije dovoljna za grijanje grada, mozes eventualno neki plastenik ugrijati i posaditi jagode.

Ali u svemu je problem ta ebena politika kojoj se ebe sa interes gradjana i napredak ove zemlje. ;)
:lol:
Jesi li ti svjestan da je termoelektrana u tuzli bukvalno pored zgrada koje zagrijava a ona u kaknju 50 km od Sarajeva?
nisi tehnicko lice, nemas pojma o sistemu koji se komentarise i laicki gledas na sve, uopste nisi kompetentan da komentarises, a kamoli da se ovo tvoje izlaganje uzima u razmatranje...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#21 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dječak sa šibicama wrote:Projekt stariji od mene, u javnost se lansira svaki put kad BH gas priprijeti Sarajevo gasu.

Isto ko i oni ventilatori na Ivan Sedlu, ha magla i smog, krene tema o ventilatorima.

Ovo se nikada nece realizirati, nikada pa ni tada. Ovi ni ni iz Vogosce nebi mogli sprovesti toplovod, a kamoli iz Kaknja.
Kakvi ventilatori, to je utopija. Ovo je realan projekat, postoje TE i ta energija sada dok mi diskutujemo odlazi u atmosferu u obliku vodene pare, samo je pitanje isplativosti (što opet po meni laiku nije upitna) i politička volja. :oops:
Haris.ba wrote:To za gasni sistem trazi raskopavanje trenutnih talova. Ali i sada se moze uvesti gas od drugog snadbjevaca. Problem je politika, i jos vise lova.

Nisu Rusi vlasnici gasovoda. Na trzistu mozes kupiti gas. Ali problem je sto ce nam tesko ko prodati, jer imamo problem sa placanjem, kupujemo malo gasa, trosimo ga neravnomjerno tokom godine.

To je vec politika, i to je javni interes za FBIH, jer Rs nece nikada se skinuti sa sistema naslonjenog na Srbiju, da se nakacimo na neku rutu koja ce ici najvjerovatnije uz jadran, dobijemo drugi ulaz gasa. Ali onda to zahtjeva jos vece racunice za ekonomicnost. Jer onda treba i elektrana na gas za Aluminij u Mostaru. Ali to je u slijedecih 10 godina.
Koliko ja znam mi imam sada samo jednu "pipu" preko Zvornika i ona se veže dalje na Srbiju pa dalje prema Rusiji kroz zemlje, nisam siguran kako misliš transportovati recimo plin ako ga kupiš recimo u Norveškoj? OK ima neka mreža ali znaš koliko bi taj plin koštao potrošača u Sarajevu, jedno 3x skuplje nego sada tako da to nema smisla. :cry:

Image

Neko je pomenuo da se izgradi gasovod do Ploča i šta dobivamo time? Na ovoj karti se vidi da je to slijepo crijevo za sve, jedino ako ne misli brodovima dovlačiti pa skladištiti u nepostojeća skaldišta plina a njihova izgradnja bi koštala jedno 2x kao toplovod.

Dakle kako god izlagali argumente protiv toplovoda ja evo crno na bijelo ne vidim alternativu a svake godine smo u goroj situaciji po pitanju ovisnosti energenata.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

U BiH postoji samo taj plinovod Zvornik-Sarajevo-Zenica, pusten u rad 1979, i on je izgradjen prevashodno zbog Glinice Birac odnosno Zenicke Zeljezare.

Prije rata plin nije smatran "energentom buducnosti" bar ne kod nas, u Sarajevu jeste zbog vec tada velikog zagadjenja zraka u kotlini. Tako da je plin nemoguce nabaviti osim iz pravca Srbije odnosno Rusije.

A plan toplovoda je zaista prestar, najstariji inzinjeri Energoinvesta se sjecaju tog plana i govorili su u javnosti o tome. Medjutim, to nikada nije realizirano zbog ogromnih troskova, kad nije mogla Jugoslavija kako ce BiH. Odakle lova.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Haris.ba »

Odosmo od toplovoda. Gasovod prema Plocama ima smisla
kao put za konekciju na gasovod koji ce se zbog politike izgraditi, a koji ce ici obalom Jadrana iz Turske, a radi se o gasu Kaspijskog mora. Pa jos ako zazivi projekat terminala u Rijeci, to je sto se tice strateske sigurnosti oko gasa. Ali mi smo nesposobni za taj projekat.

Gas se kupuje na trzistu, pitanje je jedino imas li para. Nas Rusi trpe vise iz politickih razloga. Odgovor na pitanje koliko bi gas bio da se kupuje od drugoga ima na grafu kolika je prosjecna cijena u drugim zemljama. Iznenadicete se koliko mi placamo.

I da, Rusi opet prijete Ukrajini da ce zavrnuti gas. Stvar je u placanju.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

dječak sa šibicama wrote:U BiH postoji samo taj plinovod Zvornik-Sarajevo-Zenica, pusten u rad 1979, i on je izgradjen prevashodno zbog Glinice Birac odnosno Zenicke Zeljezare.

Prije rata plin nije smatran "energentom buducnosti" bar ne kod nas, u Sarajevu jeste zbog vec tada velikog zagadjenja zraka u kotlini. Tako da je plin nemoguce nabaviti osim iz pravca Srbije odnosno Rusije.

A plan toplovoda je zaista prestar, najstariji inzinjeri Energoinvesta se sjecaju tog plana i govorili su u javnosti o tome. Medjutim, to nikada nije realizirano zbog ogromnih troskova, kad nije mogla Jugoslavija kako ce BiH. Odakle lova.
Procjena je nekih 350 miliona KM, neka i 500 miliona. Računaj da već imaš autoput dakle nemaš otkupa zemljišta jer bi se radilo pored autoputa. Recimo račun za plin za BiH za 2008. je iznosio 150 miliona KM, kasnije je to samo raslo i raslo. Toplovod bi se ispaltio za 10 godina, pogotovo u ovakvim geo-političkim uslovima. Siguran sam da bi se tih 350-500 miliona namaklo iz EU fondova. pogotovo kada bi se raskukali da želimo neovisnost od ruskog plina. :wink:
Sarajevo će ruskom Gazpromu u narednih deset godina platiti 1,5 milijardi KM (podatak iz 2008. godine), dok bi ista količina toplotne energije dovedene iz Kaknja koštala nepunu milijardu konvertibilnih maraka.
O isplativosi i rezervama uglja:
Prema analizi Studije, kakanjski bazen ubraja se u red najizdašnijih nalazišta visokokvalitetnog uglja u cijeloj BiH. U tri odvojena bloka Termoelektrane Kakanj godišnje se spali oko 1,2 miliona tona uglja, no samo jedan novi površinski kop smješten na lokalitetu Mošćanica, 5 kilometara zapadno od Kaknja, krije rezerve uglja od preko 80 miliona tona! Ukupne zalihe uglja u Kaknju procjenjuju se na preko 250 miliona tona, što znači da bi TE Kakanja s postojećim kapacitetima mogla raditi još najmanje 200 godina! :shock: :shock: :shock:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#25 Re: Toplovod TE Kakanj - Zenica - Sarajevo

Post by dječak sa šibicama »

Pa da imaju pare i interes, valjda bi napravili.

Znas gdje zivis, nije ovo Island, hajde da napravimo projekt izvedivosti, moze? idemo graditi.

Ovdje su kojekakvi talovi, interesne grupacije, onda velike firme koje drze monopol poput EPBiH ili BH gasa. Sto bi oni, a drzavne su firme, dakle drzava je u pitanju, sto bi sami sebi iz ruku ekstra profit izbijali.

To kad na vlast dodje neka sposobna vlast, neki novi pametni i spsobni ljudi, ako takvo sto ikada bude moguce kod nas, onda cemo o tome moci. Dok su tu jedne te iste face koje se vrte 20 godina mijenjajuci stranacke dresove svako malo, neces se toplovoda nagledati.
Post Reply