***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Svlaim
Posts: 5
Joined: 06/03/2022 16:33

#101 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Svlaim »

Ko je u mogucnosti toplo preporucujem..
Evo nakon godinu dana mogu reci da je super stvar sto se tice i grijanja i potrosnje.
Potrosnja struje i grijanja za godinu dana je 1500km
Znaci grijalo je se konstantno 85 kvadrata na 22,23 stepena, nikad se nije smanjivalo ispod dok nije prosla zimska sezona.
Najveci racun je bio oko 165km, skupa sa strujom a ljeti su smjesne cifre.
Citava kuca je podno grijanje keramika, izolacija 16cm stiropor, malo bolja stolarija i to je to.
User avatar
mk ultra
Posts: 19446
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#102 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by mk ultra »

Pa najveci je belaj sto 80% obekata nema izolaciku a tek podno

Moze i na radijatore 60°C voda iz TP
Samo bez izolacije gubi se svaki smisao
Gradash
Posts: 13
Joined: 28/03/2012 23:29

#103 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Gradash »

Svlaim wrote: 13/10/2022 18:12 Ko je u mogucnosti toplo preporucujem..
Evo nakon godinu dana mogu reci da je super stvar sto se tice i grijanja i potrosnje.
Potrosnja struje i grijanja za godinu dana je 1500km
Znaci grijalo je se konstantno 85 kvadrata na 22,23 stepena, nikad se nije smanjivalo ispod dok nije prosla zimska sezona.
Najveci racun je bio oko 165km, skupa sa strujom a ljeti su smjesne cifre.
Citava kuca je podno grijanje keramika, izolacija 16cm stiropor, malo bolja stolarija i to je to.
Pa za 85 kvadrata to i nije bas "super stvar", s obzirom na to da ove tp svugdje reklamiraju kao "grijanje za jedan euro" (vjerovatno se misli na prosjecne porodicne kuce koje sigurno imaju vise od 85 kv.). Osim ako nije i struja u tih 1500 i ako ljeti nisi stalno palio za hladjenje poda? Plus 16cm izolacije :-)
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#104 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

I da je struja u tih 1500KM, to je odprilike duplo vise od normalne potrosnje.
Ovdje se vjerovatbo radi o prevelikoj TP.
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#105 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

Ja sam naručio 17kw termoflux TP čekam da dodje. Posjedujem podno. Oko 15km sa svim da ja samo stisnem tipku.
Monoblock. Imal ko iskustva sa Termoflux. 200m2
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#106 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

I mi smo izabrali opciju TP i prezadovoljni smo , dugorocno gledano vjerovatno je ovo najisplatniji nacin grijanja.
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#107 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by shheff »

Dok ima ovaca, a po jumbo plakatima, tržnim centrima i forumu ima na kamione neće faliti vune. Sad svaki proizvođač kotlova na pelet naše jedine, odjednom ima tehnologiju i proizvodi svoju TP :skoljka: Ta će Daikin, Mitsu, Fujitsu... :run:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#108 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

shheff wrote: 17/01/2023 23:43 Dok ima ovaca, a po jumbo plakatima, tržnim centrima i forumu ima na kamione neće faliti vune. Sad svaki proizvođač kotlova na pelet naše jedine, odjednom ima tehnologiju i proizvodi svoju TP :skoljka: Ta će Daikin, Mitsu, Fujitsu... :run:
Kod nas je Švedska pumpa …i 100 x bolja od klime.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1599
Joined: 11/06/2011 07:36

#109 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiki_Musampa »

Prva zima, prezadovoljan. Grijem 110 m2,samo jedan sprat kuće, izolacija onako,stolarija dobra,gusani radijatori,temp izlaza vode 52c. Temp radnim danima 22,a vikendom 23( termostat je na vanjskom zidu,tako da je temp unutar prostorija vjerovatno malo veća)
LG split sistem...
shheff
Posts: 694
Joined: 22/07/2013 14:11

#110 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by shheff »

vazi wrote: 18/01/2023 10:17
shheff wrote: 17/01/2023 23:43 Dok ima ovaca, a po jumbo plakatima, tržnim centrima i forumu ima na kamione neće faliti vune. Sad svaki proizvođač kotlova na pelet naše jedine, odjednom ima tehnologiju i proizvodi svoju TP :skoljka: Ta će Daikin, Mitsu, Fujitsu... :run:
Kod nas je Švedska pumpa …i 100 x bolja od klime.
A ko je spomenuo klimu/inverter?
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#111 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by forumskivojnik »

Ima li neko iskustva sa podnim grijanjem na struju (termoblok)?
Molila bih da napisete iskustva, preporuke, mane i naravno isplativost (cijena m² u poredjenju sa toplanama), na sta se mora obratiti paznja?
Ako moze i neko licno iskustvo iz prve ruke.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#112 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by VladaFBiH »

forumskivojnik wrote: 31/01/2023 11:32 Ima li neko iskustva sa podnim grijanjem na struju (termoblok)?
Molila bih da napisete iskustva, preporuke, mane i naravno isplativost (cijena m² u poredjenju sa toplanama), na sta se mora obratiti paznja?
Ako moze i neko licno iskustvo iz prve ruke.
imam ja ali male kvadrature jako dobro izolovane... Generalno da bi postigao željenu temperaturu (npr. sa 13C na 23C) potrebno je dan - dan i pol dana konstantnog rada termo bloka gdje troši nenormalno puno struje (tipa 140-150kw za 40m2) a poslije toga se pali povremeno i bude prihvatljiva potrošnja odnosno 5-20kw dnevno u zavisnosti od vanjske koja je išla do -10C.

Ja sam još ubacio jedan Smart IR (IC) panel koji značajno pomaže brzini zagrijavanja i održavanja temperature a troši samo 700w.

Ono što moraš da znaš da nije baš isplativo da se griješ na termoblok pogotovo ako je u pitanju "vikend" grijanje jer mu treba zaista puno vremena da postigne željenu temperaturu a tada troši baš puno struje ali ako nemaš druge opcije za podno je poprilično ok. jer komfor podnog se ne može porediti ni sa čim drugim (na drugim lokacijama imam iskustvo sa toplanama, plinom i inverterima) i složio bi ih ovako što se tiče osjećaja i komfora:
1. Podno (struja/TP)
2. velika rupa
3. Toplane / Plin
4. još veća rupa po pitanju komfora i osjećaja "ugodnosti"
5. Inverteri (ogromna prednost mali troškovi grijanja i tu se završava svaka prednost invertera)

Ne znam šta te konkretno još interesuje pa pitaj.
zecov
Posts: 245
Joined: 01/10/2012 12:09

#113 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by zecov »

Pozdrav
Kod mene je TP na podno grijanje. 90 kvadrata u jako dobro izolovanom novom stanu. 0d 90 kvadrata 85 je pokriveno parketom.
racun samo potrosnje TP je u oktobru bio 50 KM, u novembru 70 i zadnji decembarski je bio 50 KM. temberatura je namjestena na 23 C. To su dosadasnja iskustva.
trebalo je 2 dana rada da se dostigne zeljena temperatura ali to nije problem jer se to pali kad je generalo puno toplije vani.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#114 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by forumskivojnik »

VladaFBiH wrote: 01/02/2023 08:40
forumskivojnik wrote: 31/01/2023 11:32 Ima li neko iskustva sa podnim grijanjem na struju (termoblok)?
Molila bih da napisete iskustva, preporuke, mane i naravno isplativost (cijena m² u poredjenju sa toplanama), na sta se mora obratiti paznja?
Ako moze i neko licno iskustvo iz prve ruke.
imam ja ali male kvadrature jako dobro izolovane... Generalno da bi postigao željenu temperaturu (npr. sa 13C na 23C) potrebno je dan - dan i pol dana konstantnog rada termo bloka gdje troši nenormalno puno struje (tipa 140-150kw za 40m2) a poslije toga se pali povremeno i bude prihvatljiva potrošnja odnosno 5-20kw dnevno u zavisnosti od vanjske koja je išla do -10C.

Ja sam još ubacio jedan Smart IR (IC) panel koji značajno pomaže brzini zagrijavanja i održavanja temperature a troši samo 700w.

Ono što moraš da znaš da nije baš isplativo da se griješ na termoblok pogotovo ako je u pitanju "vikend" grijanje jer mu treba zaista puno vremena da postigne željenu temperaturu a tada troši baš puno struje ali ako nemaš druge opcije za podno je poprilično ok. jer komfor podnog se ne može porediti ni sa čim drugim (na drugim lokacijama imam iskustvo sa toplanama, plinom i inverterima) i složio bi ih ovako što se tiče osjećaja i komfora:
1. Podno (struja/TP)
2. velika rupa
3. Toplane / Plin
4. još veća rupa po pitanju komfora i osjećaja "ugodnosti"
5. Inverteri (ogromna prednost mali troškovi grijanja i tu se završava svaka prednost invertera)

Ne znam šta te konkretno još interesuje pa pitaj
.

Hvala ti na odgovoru.
Radi se naime o dvosobnom stanu u novogradnji koji sam rezervisala i tom prilikom je receno i u E-Mailu napisano da ce grijanje u tom stanu biti podno na plin.
Medjutim, naknadno kada smo otisli pogledati stan u izgradnji, visi sa zida, u hodniku, masa crvenih kablova.
Na pitanje za sta su ti kablovi agent prodaje nonsalantno odgovori "grijanje u stanu ce biti podno na struju (termoblok).
Mislim, investitor izmijeni vrstu grijanja bez da je kupca obavijestio o tome ili ga pitao zeli li takvu vrstu grijanja ili ne.
Htjela sam samo da cujem iskustva iz prve ruke prije nego prekinem ugovor o kupovini stana.
Da li cijena grijanja po m² otprilike kosta isto kao i centralno toplane ili je skuplje i naravno moze li ta vrsta grijanja ugrijati stan bez da dobijem astronomski visok racun?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#115 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by VladaFBiH »

forumskivojnik wrote: 01/02/2023 10:51
VladaFBiH wrote: 01/02/2023 08:40

imam ja ali male kvadrature jako dobro izolovane... Generalno da bi postigao željenu temperaturu (npr. sa 13C na 23C) potrebno je dan - dan i pol dana konstantnog rada termo bloka gdje troši nenormalno puno struje (tipa 140-150kw za 40m2) a poslije toga se pali povremeno i bude prihvatljiva potrošnja odnosno 5-20kw dnevno u zavisnosti od vanjske koja je išla do -10C.

Ja sam još ubacio jedan Smart IR (IC) panel koji značajno pomaže brzini zagrijavanja i održavanja temperature a troši samo 700w.

Ono što moraš da znaš da nije baš isplativo da se griješ na termoblok pogotovo ako je u pitanju "vikend" grijanje jer mu treba zaista puno vremena da postigne željenu temperaturu a tada troši baš puno struje ali ako nemaš druge opcije za podno je poprilično ok. jer komfor podnog se ne može porediti ni sa čim drugim (na drugim lokacijama imam iskustvo sa toplanama, plinom i inverterima) i složio bi ih ovako što se tiče osjećaja i komfora:
1. Podno (struja/TP)
2. velika rupa
3. Toplane / Plin
4. još veća rupa po pitanju komfora i osjećaja "ugodnosti"
5. Inverteri (ogromna prednost mali troškovi grijanja i tu se završava svaka prednost invertera)

Ne znam šta te konkretno još interesuje pa pitaj
.

Hvala ti na odgovoru.
Radi se naime o dvosobnom stanu u novogradnji koji sam rezervisala i tom prilikom je receno i u E-Mailu napisano da ce grijanje u tom stanu biti podno na plin.
Medjutim, naknadno kada smo otisli pogledati stan u izgradnji, visi sa zida, u hodniku, masa crvenih kablova.
Na pitanje za sta su ti kablovi agent prodaje nonsalantno odgovori "grijanje u stanu ce biti podno na struju (termoblok).
Mislim, investitor izmijeni vrstu grijanja bez da je kupca obavijestio o tome ili ga pitao zeli li takvu vrstu grijanja ili ne.
Htjela sam samo da cujem iskustva iz prve ruke prije nego prekinem ugovor o kupovini stana.
Da li cijena grijanja po m² otprilike kosta isto kao i centralno toplane ili je skuplje i naravno moze li ta vrsta grijanja ugrijati stan bez da dobijem astronomski visok racun?
Jako je teško odgovoriti na ovo pitanje jer dosta toga zavisi od izvođenja instalacije, koliko je poda pod parketom a koliko pod pločicama (pločice puno brže prenose toplinu u prostor i potrebno je manje energije da postigneš željenu temperaturu), da li imaš radijator u WC-u, kakva je izolacija (obzirom da je novogradnja u pitanju vjerujem da je dobra)... puno faktora koji utiču na potrošnju pa i to na koliko ste stepeni stavili da se zagrijava voda (neka gornja granica je 43C-45C - preko ne smije).

Ja bih lično bio spreman da platim malo više a da imam podno grijanje umjesto klasičnih radijatora koji zauzimaju prostor uz manji komfor a i ružni su ali opet moje mišljenje ne mora da bude i vaše.

Trenutno je struja jeftina i vjerujem da ne bi računi bili preveliki ali ne znači da će biti za godinu - dvije. Idealno bi bilo kada bi imali opciju ugradnje toplotne pumpe jer bi tada troškovi grijanja bili smiješni i ja bih pokušao da idem u tom pravcu pogotovo jer naknadna instalacija TP je relativno komplikovana npr. vjerovatno da bi bilo štemanja zidova ili bi cijevi išle po zidovima što nije baš lijepo.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1599
Joined: 11/06/2011 07:36

#116 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiki_Musampa »

zecov wrote: 01/02/2023 09:03 Pozdrav
Kod mene je TP na podno grijanje. 90 kvadrata u jako dobro izolovanom novom stanu. 0d 90 kvadrata 85 je pokriveno parketom.
racun samo potrosnje TP je u oktobru bio 50 KM, u novembru 70 i zadnji decembarski je bio 50 KM. temberatura je namjestena na 23 C. To su dosadasnja iskustva.
trebalo je 2 dana rada da se dostigne zeljena temperatura ali to nije problem jer se to pali kad je generalo puno toplije vani.
Idealna situacija. Kod mene je radijatorsko grijanje, i voda je namještena na 52c...
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#117 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Ajatolah_ »

zecov wrote: 01/02/2023 09:03 Pozdrav
Kod mene je TP na podno grijanje. 90 kvadrata u jako dobro izolovanom novom stanu. 0d 90 kvadrata 85 je pokriveno parketom.
racun samo potrosnje TP je u oktobru bio 50 KM, u novembru 70 i zadnji decembarski je bio 50 KM. temberatura je namjestena na 23 C. To su dosadasnja iskustva.
trebalo je 2 dana rada da se dostigne zeljena temperatura ali to nije problem jer se to pali kad je generalo puno toplije vani.
Laičko pitanje, da li ovakvi sistemi mogu i kvalitetno hladiti prostor ljeti?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10325
Joined: 10/03/2022 22:16

#118 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by ZoomZoomKiwi »

Podno hlađenje je malo problematično zbog kondenza.
Ali se TP može iskoristiti za hlađenje ugradnjom namjenskih ventilokonvektora. Koliko je to isplativo za privatnu nekretninu, umjesto klasične klime, to je sad već pitanje.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#119 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Ajatolah_ »

EFD22 wrote: 05/02/2023 16:15 Podno hlađenje je malo problematično zbog kondenza.
Ali se TP može iskoristiti za hlađenje ugradnjom namjenskih ventilokonvektora. Koliko je to isplativo za privatnu nekretninu, umjesto klasične klime, to je sad već pitanje.
Ma htio bih renovirati jedan stan s tri prostorije + lođa, koji nema pristup javnom sistemu grijanja. Sviđa mi se ideja podnog grijanja na toplotnu pumpu, ali utisci su uglavnom oko grijanja, a stan je veoma osunčan i bitno mi je da ljeti nije roštilj sa 35 stepeni.
Zakalwe
Posts: 415
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#120 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Zakalwe »

Nasa geotermalna TP evo vec 11:u godinu fercera. Podno grijanje, kuca sa 2 sprata. Kompresor vuce 1.4kW struje, i to je dovoljno da drzi komplet kucu na 22 stepena kad je -20 napolju. (tu radi non-stop...to je otprilike limit). 170m busotina. Toplotna snaga 8kW.
Kad grije vodu za tusiranje onda malo vise vuce...oko 1.8kW.
User avatar
janje_
Posts: 2233
Joined: 05/04/2007 14:05

#121 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by janje_ »

Zakalwe wrote: 06/02/2023 14:07 Nasa geotermalna TP evo vec 11:u godinu fercera. Podno grijanje, kuca sa 2 sprata. Kompresor vuce 1.4kW struje, i to je dovoljno da drzi komplet kucu na 22 stepena kad je -20 napolju. (tu radi non-stop...to je otprilike limit). 170m busotina. Toplotna snaga 8kW.
Kad grije vodu za tusiranje onda malo vise vuce...oko 1.8kW.
Tu bi ti vjerovatno pomoglo da ugradis kombinaciju sa solarnim kolektorom. Dugoročno je sigurno isplativo. Ali bušotina od 170m, respekt..
zecov
Posts: 245
Joined: 01/10/2012 12:09

#122 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by zecov »

Ajatolah_ wrote: 05/02/2023 14:20
zecov wrote: 01/02/2023 09:03 Pozdrav
Kod mene je TP na podno grijanje. 90 kvadrata u jako dobro izolovanom novom stanu. 0d 90 kvadrata 85 je pokriveno parketom.
racun samo potrosnje TP je u oktobru bio 50 KM, u novembru 70 i zadnji decembarski je bio 50 KM. temberatura je namjestena na 23 C. To su dosadasnja iskustva.
trebalo je 2 dana rada da se dostigne zeljena temperatura ali to nije problem jer se to pali kad je generalo puno toplije vani.
Laičko pitanje, da li ovakvi sistemi mogu i kvalitetno hladiti prostor ljeti?
zbog kondenza ne moze. jedino fan coil ali se ne isplati jer je skuplje to naknadno stavljati umjesto regularne klime
Zakalwe
Posts: 415
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#123 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Zakalwe »

janje_ wrote: 06/02/2023 14:10 Tu bi ti vjerovatno pomoglo da ugradis kombinaciju sa solarnim kolektorom. Dugoročno je sigurno isplativo. Ali bušotina od 170m, respekt..
Ma ne ferceraju solarni kolektori ovdje u Svedskoj...samo par sati sunca kad ti toplota najvise treba. Solarni paneli (fotovoltaicki) su vec tu ali i to je off-line kad zavije zima. Busotine od 170m su sada standard. Optimalna dubina se projektuje i zavisi od vrste grijanja (podno ili radijatori) i koliko ti kuca treba u najgorem slucaju (a da elektricno grijanje ne mora da uskoci). Meni su izracunali 150m a ja sam dodao jos 20m buduci da je tih ekstra par metara iznosilo malo para (etabliranje maskine je najveci trosak, metar tamo-vamo je jeftin).

Moderne masine prave busotine do 200m. Ako ti treba vise, obicno napravis vise rupa pa povezes paralelno. 500m duboka busotina bi bila losa...cirkulacijska pumpa bi trosila gomilu struje.
farisbond345
Posts: 156
Joined: 18/10/2021 11:46

#124 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by farisbond345 »

Poz imam toplotna pumpu i grijem 200 kvadrata. Imam problem sa njom u toku rada često znao izbaciti struju i vrati se nakon 2 sekunde
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#125 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

Moguće da je strujno opterečenje, koji je osigurač , min. 20 A
Post Reply