***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 529
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#1 ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

Koliko nas ima da želimo ili da imamo toplotnu pumpu , vaša iskustva , cijene.
Meni je potrebna toplotna pumpa za kvadraturu do 200 m2

Kada spomeneš toplotnu pumpu barem u Sarajevu to je još uvijek tabu tema među starijim ljudima.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#2 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

Ja kada sam prije par godina postavljao tri inverter klima uređaja, koje manje-više rade na principu toplotne pumpe, komšije se okupile da vide to čudo koje može da grije na -20 stepeni "uzimajući toplotu iz have". Kažu..."ne mereš se ogrijat bez drveta i uglja", bez obzira što svi hripaju već uveliko, zreli za Podhrastova. To je tako, toplotne čak i među mlađima nepoznanica.

Po meni ko gradi ili renovira treba razmotriti tu opciju, oni koji već imaju neko etažno grjanje skupo i dosta posla treba za prilagoditi na postojeći sistem plinskog kotla. Znam da imaju niskotemperaturne i visokotemperaturne, navodno može i na gusane radijatore mada meni to nema baš smisla jer koliko znam poenta toplotne pumpe i grijanja je da imaš podno u kombinaciji sa niskotemperaturnim radijatorima i da je polazni vod što niža temperatura, tada se dobiva maksimum. Ove visokotemperaturne koje kažu na polazno vodu imaju temperaturu vode i do 75 stepeni nisam još vidio kako rade i koliko troše.
haga
Posts: 122
Joined: 10/01/2014 23:34

#3 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by haga »

Najbolja moguca varijanta za grijanje i hladjenje..od zene rodjak kad je uvodio ovaj vid grijanja, svi su bili pesimisticni..ali na kraju se ispostavilo da je covjek bio jako pametan..njegova prosjecna potrosnja struje je bila 120KM, poslije uvodjenja toplotne pumpe, racun mu iznosi oko 220KM..njega je kostalo oko 16000 KM sve..znaci pumpa i cijela instalacija kuce (radijatori i ostalo)..kuca ima oko 170 kvadrata..
Ja sam aBd u planu uvesti sebi toplotnu pumpu jer i da mi dodje 150KM vise struje, opet je isplativo jer pelet i ostala fosilna goriva su postala preskupa..
dexxa
Posts: 97
Joined: 26/10/2005 21:01
Location: Sarajevo

#4 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by dexxa »

Sa rastom cijene elektricne energije i ovaj vid grijanja ce postati skup. A da ne pricamo o pocetnim ulaganjima, s ovim cijenama to ide i preko 5000 KM.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#5 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiki_Musampa »

dexxa wrote: 19/05/2022 08:20 Sa rastom cijene elektricne energije i ovaj vid grijanja ce postati skup. A da ne pricamo o pocetnim ulaganjima, s ovim cijenama to ide i preko 5000 KM.
Jeste vala dojadili sa tom pričom. Jarane,sve,pa i centralno grijanje će ti skočiti sa strujom. Počelo je,štrajkovi rudara,cijene gore svega. Sad ti je pelet 450,kad steuja poskupi bit će 600-700...
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#6 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by spinel_ »

Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by mk ultra »

spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#8 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiki_Musampa »

spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
Puno duže treba da se isplati,jer su početna ulaganja velika.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by VladaFBiH »

mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56
spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
ovo nije još uvijek opcija u FBiH... nadamo se da će se nekada te izmjene usvojiti
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by mk ultra »

VladaFBiH wrote: 19/05/2022 09:01
mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56

ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
ovo nije još uvijek opcija u FBiH... nadamo se da će se nekada te izmjene usvojiti
nije ni u RS-u pušteno, ali jeste zakon poravnat solidno... čeka se elektroprivreda sa svojim internim mrežnim aktima

da ne pišem dalje, imaju neki anamon bošnjaci što ovo blokiraju u FBiH :wink:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#11 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by VladaFBiH »

Kiki_Musampa wrote: 19/05/2022 08:57
spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
Puno duže treba da se isplati,jer su početna ulaganja velika.
ako praviš kuću ili mijenjaš pod u stanu nije baš tako strašno velika razlika postaviti podno grijanje u odnosu na pravljenje instalacije za klasično radijatorsko grijanje... ostaje cijena pumpe koja je dosta visoka vs klasične peći.

Ja samo ne vidim svrhu postavljanja ako si na toplanama a u svim ostalim slučajevima vrijedno razmišljanja.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56
spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
Imaju i niskotemperaturni radijatori...

https://www.vogelundnoot.com/hr/ulow_e2.htm

Po meni ovo se isplati kada gradiš, renoviraš iz temelja sve ili ako baš imaš love pa udri sve iznova. Zamisli u kući stanu gdje živiš morao bi sedmicu dana živiti k'o postanar sa majstorima dok sve ne srede.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by mk ultra »

Milenkov buraz wrote: 19/05/2022 09:36
mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56

ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
Imaju i niskotemperaturni radijatori...

https://www.vogelundnoot.com/hr/ulow_e2.htm

Po meni ovo se isplati kada gradiš, renoviraš iz temelja sve ili ako baš imaš love pa udri sve iznova. Zamisli u kući stanu gdje živiš morao bi sedmicu dana živiti k'o postanar sa majstorima dok sve ne srede.
Pa zato i kazem
Da samo skines pelet peć i spojiš TP, neće moći...
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#14 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by travar »

Prošle godine je UNDP subvencirao zamjenu postojećih kotlova i peći toplotnim pumpama, pa ako neko planira, nije loše provjeriti da li se ovo još radi.
https://www.ba.undp.org/content/bosnia_ ... j-i-o.html

Mislim da je bilo u Zenici, čovjek je uradio zamjenu za oko 7000KM (12000KM bez subvencije).
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#15 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

travar wrote: 19/05/2022 10:09 Prošle godine je UNDP subvencirao zamjenu postojećih kotlova i peći toplotnim pumpama, pa ako neko planira, nije loše provjeriti da li se ovo još radi.
https://www.ba.undp.org/content/bosnia_ ... j-i-o.html

Mislim da je bilo u Zenici, čovjek je uradio zamjenu za oko 7000KM (12000KM bez subvencije).
Mislim da je to još aktuelno, ja sam iskoristio krajem prošle godine za rekuperator, 15% dobio povrata.

https://www.sparkasse.ba/bs/press/infor ... prinos-usp
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#16 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by mk ultra »

sve je to aktivno, ali ne mogu svi uređaji ni proizvođači proći pod sufinansiranje
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#17 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiberluskoni »

Ima već tema na pdf Ekonomija, grijanje na struju

Odličan izvor informacija. Ja sam dosta tu informacija pokupio i evo, treću sezonu imam iza sebe grijući se na TP zrak-zrak, odnosno, kolokvijalno rečeno, na klimu koja je namijenjena grijanju.

grijem 130 kvadrata, a aplikacija kojom kontrolišem TP kaže da sam ove sezone (nov-maj) potrošio ukupno oko 2800 KWh struje. Ako uzmem da je prosjek 0,10pf KWh, onda je to 280 KM + PDV, tj nekih 328 KM. Malo više od dva metra drva, po sarajevskim cijenama.
User avatar
otacxxl
Posts: 166
Joined: 16/03/2012 08:19

#18 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by otacxxl »

mk ultra wrote: 19/05/2022 09:39
Milenkov buraz wrote: 19/05/2022 09:36

Imaju i niskotemperaturni radijatori...

https://www.vogelundnoot.com/hr/ulow_e2.htm

Po meni ovo se isplati kada gradiš, renoviraš iz temelja sve ili ako baš imaš love pa udri sve iznova. Zamisli u kući stanu gdje živiš morao bi sedmicu dana živiti k'o postanar sa majstorima dok sve ne srede.
Pa zato i kazem
Da samo skines pelet peć i spojiš TP, neće moći...
Ja se grijem na pelet i temperature vode u peci mi se krece izmedju 55 i 60 stepeni u sistem ide par stepeni manje. Tako da razmisljam da bih se mogao uklopiti sa ovom TP samo jos da zaklopim finansije.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#19 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Kiki_Musampa »

otacxxl wrote: 19/05/2022 13:45
mk ultra wrote: 19/05/2022 09:39

Pa zato i kazem
Da samo skines pelet peć i spojiš TP, neće moći...
Ja se grijem na pelet i temperature vode u peci mi se krece izmedju 55 i 60 stepeni u sistem ide par stepeni manje. Tako da razmisljam da bih se mogao uklopiti sa ovom TP samo jos da zaklopim finansije.
Takodjer,Viadrus u22 na ugalj i drva je naštimana na 60.
arminicos
Posts: 385
Joined: 10/09/2008 12:25

#20 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

Ja sam kupio toplotnu pumpu Midea 12 kW monofazni prikljucak sa R32 plinom. Imam Vogel i Noot radijatore njih 5x komada + podno grijanje + 2x fancoil. Uskoro ce biti montaza pa vam uslikam sve. Uglavnom ovo ce mi biti prva zima sa TP.
Ulaganja su velika bila. S tim da sam ja predvidio trofazni prikljucak struje unaprijed mada eto TP nisam mogao dobiti trofaznu nije bilo mada ce mi svakako ova monofazna bolje raditi sa ovim prikljuckom iskoristit cemo zice sve osim 1x faze. Preporuka svima koji radite renoviranje ostaviti ljudi bar 2x buzira veca malo za cijevi rezervne u slucaju nekada korekcija to je kod mene ubaceno. Majstor govori bitno je rezervne cijevi imati da u buducnosti nebi morao kopati a zelis nesto novo uvesti. Uvijek imas 2x siroka sifona iz ostave do vanjskog dijela gdje ce biti TP.
Po meni mozete koristiti i obicne radijatore novije generacije nema potrebe ulaganje u niskotemperaturne Vogel i Noot. Oni mogu grijati zimi. Midea pumpa moze do 65°C zagrijavati prostor i raditi zimi do -25°C. S tim da se vec na -10° do -15° automatski pali grijac u unutrasnjoj jedinici da pomogne TP da zagrijava jer COP opada sa vecim minusima. Sto se tice fan coil morate obratiti paznju prilikom kupovine na hladjenje koliko je da ne bude ispod 2.5 kW. Jer ja sam fancoile uzeo samo zbog hladjenja ljeti i to za dnevni boravak i spavacu sobu. Na tim mjestima treba ostaviti struju, cijevi i cijev plasticnu za ovod kondeza iz fancoila vani. Odprilike sirina fancoil-a bude od 1 metar pa do 1.4m.
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#21 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Nikada monofazna ne može biti bolja od trofazne.
Niti će bolje raditi, ako povećaš presjek vodića, svaka ima deklarirani presjek kojim se treba napajati.
Ispod toga ne, gore može.
arminicos
Posts: 385
Joined: 10/09/2008 12:25

#22 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

Trofazne nazalost nije bilo. Mada je prioritet bila trofazna. Mada ce i monofazna raditi jer vuce svega 2.5 kW struje. Bitno je da je dobra izolacija sa vana iznutra pod i plafon sve je stiropol
User avatar
piplica
Posts: 1743
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#23 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Kakva 2,5KW, ta može sigurno dobrih 6 povući kada zatreba, ako ne i više.
8KW kada grije vodu povuče 20A jeste na kratko, ali povuče.

Ona će trošiti 2,5KW na održavanje, ali svako grijanje tople vode ide na Max.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#24 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56
spinel_ wrote: 19/05/2022 08:52 Pa koliko sam cuo ovo trosi manje nego bilo koji drugi vid grijanja na struju?
Ako je tako onda samim tim je jeftinije i od bilo kakvog drugog energenta pa cak i obicnih drva.
Ono jeste da na pocetku ulozis ali kroz godinu-dvije se isplati visestruko.
ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
Jarane te TP s a izlazom do 75 stepeni vode zaboravi odmah u startu.
User avatar
n+1
Posts: 6909
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#25 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by n+1 »

Peugeot2008 wrote: 19/05/2022 21:40
mk ultra wrote: 19/05/2022 08:56

ima jedan mini problem sa TP, a to je temperatura izlaza max.55-60°C što ograničava kombiniranje sa postojećim radijatorskim sistemima koji su rađeni na izlaz 70-80°C vode

ima nekih kombinacija, ali dogodine
dolaze malo "jače" TP sa izlazom 75°C
dolazi opcija da stavljaš sebi solarne panele i proizvodiš struju u godini dana, koju na kraju koristiš i za grijanje
itd...
Jarane te TP s a izlazom do 75 stepeni vode zaboravi odmah u startu.
Zašto?
Post Reply