Toplotna izolacija krova?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#1 Toplotna izolacija krova?

Post by almir90 »

Da pozdravim sve gledatelje večeras koji nas prate. :lol:

Šala na stranu. Vidim da ima osoba na forumu koje se razumiju oko arhitekture, pa da pitam nešto. Koja bi bila najbolja toplotna izolacija za potkrovlje? Svakako sam kontao uraditi sa rigips pločama, ali ne znam koju izolaciju da postavim. Da li postaviti stiropor od nekih 15-20 cm, ili ima nešto bolje?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by spreca »

almir90 wrote:Da pozdravim sve gledatelje večeras koji nas prate. :lol:

Šala na stranu. Vidim da ima osoba na forumu koje se razumiju oko arhitekture, pa da pitam nešto. Koja bi bila najbolja toplotna izolacija za potkrovlje? Svakako sam kontao uraditi sa rigips pločama, ali ne znam koju izolaciju da postavim. Da li postaviti stiropor od nekih 15-20 cm, ili ima nešto bolje?
Mineralna vuna.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#3 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by almir90 »

spreca wrote:
Mineralna vuna.
Da li misliš na ovo? http://www.pik.ba/artikal/4797691/kamen ... -50-km-m2/
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by spreca »

almir90 wrote:
spreca wrote:
Mineralna vuna.
Da li misliš na ovo? www.pik ba/artikal/4797691/kamena-vuna-dp-3-50-mm-cijena-3-50-km-m2/
neradi link......vjerovatno je to to.....ali imas raznih vrsta i namjene...prije kupovine se malo raspitaj...jer trgovac ti moze uvaliti i onu koja ide na pod za tlakove/eshtrihe.......a oko radova na krovu popricaj sa nekim od struke.....osim toplotne izolacije imas jos i paroizolaciju...neznam kako se to kod nas kaze
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by Danguba »

almir90 wrote:Da pozdravim sve gledatelje večeras koji nas prate. :lol:

Šala na stranu. Vidim da ima osoba na forumu koje se razumiju oko arhitekture, pa da pitam nešto. Koja bi bila najbolja toplotna izolacija za potkrovlje? Svakako sam kontao uraditi sa rigips pločama, ali ne znam koju izolaciju da postavim. Da li postaviti stiropor od nekih 15-20 cm, ili ima nešto bolje?
Pretpostavljam da je potkrovlje vec zavrseno(pokriveno) i da ga sada zelis sa unutrasnje strane izovovati i spremiti za zivljenje.
Kao sto kolega @spreca kaze, mineralna vuna(kamena ili staklena nije puno bitno jer su u pet deka).

Za precizniji odgovor treba to sve na licu mjesta snimiti i napraviti predracun.

- koliki je prostor, gdje su pregrade i kakve, oslonci(stolica ili vjesaljka), dimenzije rogova, je li podascan krov ispod pokrivaca, ima li tavanica i od cega je...a ako se radi samo o vidljivim rogovima a vec ima podascan pod na krovu, onda nemas puno posla.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#6 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by almir90 »

Danguba wrote:
Pretpostavljam da je potkrovlje vec zavrseno(pokriveno) i da ga sada zelis sa unutrasnje strane izovovati i spremiti za zivljenje.
Kao sto kolega @spreca kaze, mineralna vuna(kamena ili staklena nije puno bitno jer su u pet deka).

Za precizniji odgovor treba to sve na licu mjesta snimiti i napraviti predracun.

- koliki je prostor, gdje su pregrade i kakve, oslonci(stolica ili vjesaljka), dimenzije rogova, je li podascan krov ispod pokrivaca, ima li tavanica i od cega je...a ako se radi samo o vidljivim rogovima a vec ima podascan pod na krovu, onda nemas puno posla.
Da završeno, tj. dograđen već postojeći dio, ono standard: rogovi, daska, folija, crijep. Neću raditi pregradu i raditi tavan, jer mi ne treba, hoću da uradim taj dio skroz otvoren iznutra da bude, jer mi tavan ne treba, čaba su sebi smanjivati prostor. Zato me i ineteresuje koja je najbolja izolacija, jer ću kasnije rigips postaviti.

Što se dimenzija tiče, urađeno je iz dva dijela, jedan dio je 4x10, a drugi 4x7 (rogovi su postavljati svakih 1 m). Na prethodnom dijelu sam koji sam uradio prije sam postavljao običnu staklenu vunu, mada sam izgleda slabo stavio izlojacije (20 cm). Pa nisam nešto zadovoljan, još na tom dijelu ima i tavan. Stiropor sam već postavio kao fasadu, i razlika je dosta bolja, zato sam i pitao da li ga je moguće postavljati i na krov. Da to riješim odmah kako treba, da se ne zezam nakon par godina sa prepravkama.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#7 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by Danguba »

almir90 wrote: Da završeno, tj. dograđen već postojeći dio, ono standard: rogovi, daska, folija, crijep. Neću raditi pregradu i raditi tavan, jer mi ne treba, hoću da uradim taj dio skroz otvoren iznutra da bude, jer mi tavan ne treba, čaba su sebi smanjivati prostor. Zato me i ineteresuje koja je najbolja izolacija, jer ću kasnije rigips postaviti.

Što se dimenzija tiče, urađeno je iz dva dijela, jedan dio je 4x5, a drugi 4x2 (rogovi su postavljati svakih 1 m). Na prethodnom dijelu sam koji sam uradio prije sam postavljao običnu staklenu vunu, mada sam izgleda slabo stavio izlojacije (20 cm). Pa nisam nešto zadovoljan, još na tom dijelu ima i tavan. Stiropor sam već postavio kao fasadu, i razlika je dosta bolja, zato sam i pitao da li ga je moguće postavljati i na krov. Da to riješim odmah kako treba, da se ne zezam nakon par godina sa prepravkama.
Ako sam te dobro razumio ti bi rigips radio na svim kosinama samo te interesuje koju izolaciju da stavis.
Vrlo je jednostavno. Izmedju rogova uguraj staklenu vunu ravno sa donjom ivicom. Kada kazem uguraj, da imas osjecaj da moze sama da stoji(nabi je). Ravno sa rogovima zategni foliju i pucaj rigips preko toga(posto si vec naveo da imas foliju preko dasaka-pretpostavljam vodonepropusnu i paropropusnu).

Koeficient toplotne provodljivosti stiropora, staklene i kamene vune je tu negdje priblizne vrijednosti.
Moze se to raditi i sa stiroporom ali je lakse sa mineralnom vunom.
O zapaljivosti nema potrebe da pricamo. Ignorisi sve price. Nijedan od ovih proizvoda ne gori.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#8 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by almir90 »

Danguba wrote:
Ako sam te dobro razumio ti bi rigips radio na svim kosinama samo te interesuje koju izolaciju da stavis.
Vrlo je jednostavno. Izmedju rogova uguraj staklenu vunu ravno sa donjom ivicom. Kada kazem uguraj, da imas osjecaj da moze sama da stoji(nabi je). Ravno sa rogovima zategni foliju i pucaj rigips preko toga(posto si vec naveo da imas foliju preko dasaka-pretpostavljam vodonepropusnu i paropropusnu).

Koeficient toplotne provodljivosti stiropora, staklene i kamene vune je tu negdje priblizne vrijednosti.
Moze se to raditi i sa stiroporom ali je lakse sa mineralnom vunom.
O zapaljivosti nema potrebe da pricamo. Ignorisi sve price. Nijedan od ovih proizvoda ne gori.
[/quote]

Pogriješio sam gore dimenzije, pa sam prepravio. Da tako sam planirao, rigips uraditi, samo mi je bitno da uradim kvalitetno toplotnu izolaciju.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#9 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by Streptokok »

samo popuniti prostor, tj nekih 12 cm je malo izolacije za zivot u potkrovlju. Ja bi nakon sto popunim rogove stavio kontraletve i još barem 7-8 cm stiropora, pa rigips, što bi ukupno bilo 20 cm izolacije. Sve ispod toga je ljeti sauna a zimi ledara.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#10 Re: Toplotna izolacija krova?

Post by miki.ba »

Ako hoces da napravis da valja, prvo izmjeri debljinu greda, ako je 200 mm ona uzimas staklenu vunu 200 mm, kako god koliko su debele grede toliko treba biti debela i vuna.
Povrsine ispuni tako da nigdje ni milimetar ne bude bez vune, zacepi svaku rupicu.

Nakon toga ide folija, trenutno najbolja na trzistu je ova http://www.ebay.de/itm/Isover-Klimamemb ... 1041485710.
Foliju zategni perfektno i zaheftaj je za grede na vise mjesta, sastave zalijepi sa ovom trakom http://www.ebay.de/itm/Isover-Vario-Mul ... 1201961305, a za zid je zalijepi ovim http://www.ebay.de/itm/ISOVER-Dichtstof ... _Baustoffe.
Nemoj praviti rupice u foliji, a ako slucajno napravis zalijepi ponovo.

Slijedeci korak je konstrukcija, konstrukcija se pravi od letve, razmak 40 cm izmedju svake letve, horizontalno od poda ka spicu.
Konstrukciju moras praviti da ne bi dobio valove na platama i da ti ne bi popucale fuge.
Znaci konstrukcija mora biti ravna, tj ti je moras izravnati, jer ne postoje krovne grede koje se ne iskrive pod pritiskom krova.
Kad zavrsis konstrukciju stavi dodatno vunu izmedju letve 30 mm.

Tek kad sve ovo zavrsis idu plate.

Ako ovako napravis miran si 30 god minimum, a ulozit ces mozda 1000 KM vise, a ako ne, izbacit ce ti vlagu, ubudjat ce ti se potkrovlje i i popusiti ces na grijanju 10 puta vise nego sto si trebao uloziti na pocetku, zivio. :D
Post Reply