Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#51 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Hemera wrote:
JOINT_1921 wrote:@Hemera, nisam dugo na ovom forumu ali sam primjetio da je s tobom tesko diskutovati... Jesi li ti svjesna (valjda si zensko, nemam pojma) koliko ljudi treba da odrzava sistem sa toplom vodom koja tece kroz cijevi ??? Nesto malo pravne, ekonomske sluzbe, oni sto dijele racune, par radnika i inzinjera... Ni 100 ljudi vjerujem... Svima otkaz dati, najbolje ostaviti i usrecis pola miliona ljudi sa milionima KM viska u djepovima na ustrb 300 ljudi koje stite stranacki lobiji... ;)
obidjii sistem toplana u KS pa donosi zakljucke,ili makar nesto izuci pa pricaj
nisi relevantan sagovornik ,samo iz razloga nedostatka znanja kako nesto funkcionise...dotad se dalje ne raspravljaj
Jesi li uopste procitala moj post ??? Radim u firmi koja je jaca od toplana, tako da znam o cemu pricam... Jesi li procitala da sam rekao da treba dovesti grijanje iz Termoelektrane Kakanj, a to preduzece rasformirati... Nije ni bitno nek ostanu ti ljudi, ali ces grijanje placati 1.3 KM po kvadratu i to 6 mjeseci, znaci 65 kvadrata 100 KM, 600 za godinu, a sada placas 1200 godisnje, puta recimo 100.000 objekata... Izracunaj sama... I jos plus, ne zavisis od rusije, od svjetskih kriza, te zavrnuli, te ratni dug, ovo ono, bla bla...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#52 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

JOINT_1921 wrote:
Hemera wrote:
JOINT_1921 wrote:@Hemera, nisam dugo na ovom forumu ali sam primjetio da je s tobom tesko diskutovati... Jesi li ti svjesna (valjda si zensko, nemam pojma) koliko ljudi treba da odrzava sistem sa toplom vodom koja tece kroz cijevi ??? Nesto malo pravne, ekonomske sluzbe, oni sto dijele racune, par radnika i inzinjera... Ni 100 ljudi vjerujem... Svima otkaz dati, najbolje ostaviti i usrecis pola miliona ljudi sa milionima KM viska u djepovima na ustrb 300 ljudi koje stite stranacki lobiji... ;)
obidjii sistem toplana u KS pa donosi zakljucke,ili makar nesto izuci pa pricaj
nisi relevantan sagovornik ,samo iz razloga nedostatka znanja kako nesto funkcionise...dotad se dalje ne raspravljaj
Jesi li uopste procitala moj post ??? Radim u firmi koja je jaca od toplana, tako da znam o cemu pricam... Jesi li procitala da sam rekao da treba dovesti grijanje iz Termoelektrane Kakanj, a to preduzece rasformirati... Nije ni bitno nek ostanu ti ljudi, ali ces grijanje placati 1.3 KM po kvadratu i to 6 mjeseci, znaci 65 kvadrata 100 KM, 600 za godinu, a sada placas 1200 godisnje, puta recimo 100.000 objekata... Izracunaj sama... I jos plus, ne zavisis od rusije, od svjetskih kriza, te zavrnuli, te ratni dug, ovo ono, bla bla...
toplane friziraju svoje gubitke,iz nekih drugih razloga...
sto se tice toplovoda iz kaknja,to je "zaboravljen projekat" iz cisto lopovskih razloga,kojeg treba modernizovati(termoblokove),da bi sarajevo normanim kapacitetom moglo se prikljuciti na tu vrstu grijanja...cijena za ove lopove astronomska barem par stotina miliona maraka(moramo se svi ugraditi)tako da od tog anema nista barem u narednih 10 godina
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#53 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Znam da nema, zato sam i rekao da su pametni k'o sto nisu ulozili bi pare u taj projekat, ali nasa ugradnja, stranacki lobiji, ovaj drzi toplane, ovaj smjestio kcerku, i sl. Kakvih 10 godina, nece nikad... Prije ce doci vrijeme da opet se koriste stare peci na drva nego sto ce ovi nasi sposobni bogalji napraviti vrelovod od Kaknja do Sarajeva (sto se moglo isplanirati npr uz autoput da se poloze cijevi)...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#54 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

zato cemo se utusiti od prljavstine dotad...nece nas ni biti
kolike su se pare dale na sanaciju gubitaka moglo se dosta otplatiti kredita i imati dugorocno rijesen problem grijanja...
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#55 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Ja opet ne kontam sta hoce ovi sa grijanjem tj. neplacanjem soba. Trenitni sistem je naplate po kvadratu, hajde to se moze rijesiti sa kalolimetrima, ali i dalje ostaje onaj pausal, eno u tibri se placa po utrosku, i opet imaju pausal, brat plara cca 25KM za stan od 42m2... To se placa pasivno grijanje, placa se odrzavanje. Nema veze sto nema niko pored tebe, to je cijena. Kada uvedu mjerace potrosnje toplotne energije onda mozes zavrtati radijatore po sobama i regulisati troskove, ali do tada, placas sta ti zakon nalaze i tako ti je. Nas je 3 u stanu, s time da je jedno beba i placam 120KM svaki mjesec. Je li posteno? Jeste jer sam u velikom stanu. Nemam ja sad sta da se zalim. Ljudi kod nas navikli da grasu ne placaju kartu i toplanama grijanje. Sve sto ti ne moze zavrnuti ili iskljuciti, ne treba platiti to je bogom dano. E sad kad je doslo vrijeme naplate svi imaju rjesenja i ideje kako da se izvuku. Opet kazem, radim sa toplanama i vidim sta sve ide i kako, i mi u Sarajevu ne placamo nista skuplje ako cak ne placamo i jeftinije nego po drugim gradovima, koji placaju sezonski.


A ovi pametnjakovici sto se smiju sto sada iskljucuju grijanje, da imaju ikakve veze ili bar malo da logicno razmisljaju, znali bi sto sada iskljucuju a ne u januaru. Ili bi bilo sto iskljucuju u januaru, sad meni zavrnuli grijanje da iskljuce komsiju na 16. sto ne placa...
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#56 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Max Bunker »

Hemera wrote:
Max Bunker wrote:Jel' mi neko moze odgovoriti, kod nas se grijanje placa za kvadraturu stana ?
Ako je tako, mislim da to bas i nije posteno. Sta ako ja imam stan od 80 m2 a grijem samo jednu sobu a placam kao da grijem kompletan stan :?
da stvar bude i "logicnija",nemaju svi grijno tijelo u svim prostorijama u stanu...pa ti sad skontaj...posto se ta toplota siri pos tanu kao i od drugih komsija,trebas masno placati grijanje
Isto kao da dodjem na pumpu da naspem goriva sa autom u koje mogu nasuti 50 litara a ja kazem naspi mi 20 litara. Naspe mi 20 litara a naplati 50 litara.

Ja u ovome stanu imam neki sistem sa bojlerom i u svakoj sobi radijator. Grijem sta ja hocu i kako hocu.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#57 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

i tu si u prednosti sa sanitarnom vodom u odnosu na nas koji trosimo struju za bojler i ganjamo periode jeftine....
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#58 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by braca »

1. Ne mogu iskljucivati grijanje bez dobijenog sudskog spora, i nakon toga, ako gradjanin ne plati, bez sudskog naloga i bez sudske policije, znaci nema ulaska u stanove

2. Ne znaci da ako neko ne placa da nije u pravu, mozda mu ne grije dovoljno, mozda je dobijao racune za period kada nije radilo grijanje, a Toplane nece da to uzmu u obzir/obracunaju. Zasto bi neko placao ako mu nije radilo grijanje? (kazem, AKO mu nije radilo)

3. Jednostavno, ako nisu grijali ili nisu dovoljno grijali, nema ni placanja do sudske odluke, odnosno nije realno da neko ode na pijacu i da prodavacu na toj pijaci novac za namirnice, a ne dobije robu. I toplota je roba, nisi isporucio toplotu (robu), nema ni placanja.

Sa druge strane, ima i onih kod kojih je sve u redu u smislu grijanja, ali ne placaju ali opet nema govora o ulasku u stanove bez sudskog rjesenja i sudske policije (koliko god da NISU u pravu ti sto ne placaju). Ko ti upada na silu u stan bez sudskog naloga (i sudske policije), mozes zvati pravu policiju na intervenciju, ili se samobraniti primjenom fizicke sile (dok ne dodje policija), to je kristalno jasno.
Last edited by braca on 20/05/2013 22:54, edited 1 time in total.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#59 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

ma to oni terorišu,pa kome upali,vjerovatno naivne uhvatili
zlostavljaju paušalom godinama,prisiljavaju ljude da im plaćaju po njihovim nekim normama,i izvan onoga što je stvarno nekome potrebno i sto bi neko htio uopce
toplanama treba hitno izvrsiti reviziju pogotovo sporova koje vode sa korisnicima,pa cak iz godina iza rata a takvih slucajeva ima...da se utvrdi potrazivanje realno njihovo...
stanovi s enisu mogli otkupiti bez da si sve platio...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#60 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by braca »

Hemera wrote:toplanama treba hitno izvrsiti reviziju pogotovo sporova koje vode sa korisnicima,pa cak iz godina iza rata a takvih slucajeva ima...da se utvrdi potrazivanje realno njihovo....

Odlicno! O ovome govorim, takodjer!
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#61 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Qler wrote:mi u Sarajevu ne placamo nista skuplje ako cak ne placamo i jeftinije nego po drugim gradovima, koji placaju sezonski.
Ti u Sarajevu placas vise od 100% skuplje grijanje... Dao sam primjer, u Sarajevu stan oko 65 m2 te dodje oko 100 KM (a najavili su i poskupljenje od 25%), a u Tuzli ili u Kaknju placas isto ali 6 mjeseci... ;)
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

ko se žali na toplane želim mu svu sreću s drvima i plinom :D
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#63 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

Black swan wrote:ko se žali na toplane želim mu svu sreću s drvima i plinom :D
gospoda je to, al preko tuđih leđa. sve što je više od džaba preskupo im je.
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

da mi je vidjeti šupke iz solitera kako u naselju slažu i cijepaju drva... a trebice prolazi i smiju se :D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25781
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#65 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by BHF_Manijak »

@Braca, hajd ne valjaj suplju majketi! A on ima pravo da ne placa grijanje iako mu je sve uredu, al' bi zato da se grije??? Mudo Marjanovo!

Podrzavam apsolutno ovu akciju, ukoliko je sprovedu! Dosta je bilo vise naguzove grijanja!

Najvise bih volio da tako sprovedu i ostali, voda, ovi, oni, pa da se vise u kraj stane neplatisama koji naguzove zive!
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#66 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

JOINT_1921 wrote:
Qler wrote:mi u Sarajevu ne placamo nista skuplje ako cak ne placamo i jeftinije nego po drugim gradovima, koji placaju sezonski.
Ti u Sarajevu placas vise od 100% skuplje grijanje... Dao sam primjer, u Sarajevu stan oko 65 m2 te dodje oko 100 KM (a najavili su i poskupljenje od 25%), a u Tuzli ili u Kaknju placas isto ali 6 mjeseci... ;)
Evo saberi, ja placam za stan od 86m2 119,8KM to ti dodje 1.39KM po metru kvadratnom. Koliko dodje u Tuzli? Plus, Tuzla se grije parom od elektrane, tj dobiju je prakticno dzaba jer se vraca nazad ta para. A i Kakanj se grije na isti princip dok u Sarajevu toplane rade na plin. Kada bi se uradio stari projekat da se parovodima dovede para iz elektrane Kakanj u Sarajevo i mi bi placali jos jeftinije. Uzmi sad saberi koliko bi placao isto to grijanje da ti je u citavom stanu 22*C i da se grijes na plin, a recimo dodje zima kao 2011/2012...
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#67 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Qler wrote:
JOINT_1921 wrote:
Qler wrote:mi u Sarajevu ne placamo nista skuplje ako cak ne placamo i jeftinije nego po drugim gradovima, koji placaju sezonski.
Ti u Sarajevu placas vise od 100% skuplje grijanje... Dao sam primjer, u Sarajevu stan oko 65 m2 te dodje oko 100 KM (a najavili su i poskupljenje od 25%), a u Tuzli ili u Kaknju placas isto ali 6 mjeseci... ;)
Evo saberi, ja placam za stan od 86m2 119,8KM to ti dodje 1.39KM po metru kvadratnom. Koliko dodje u Tuzli? Plus, Tuzla se grije parom od elektrane, tj dobiju je prakticno dzaba jer se vraca nazad ta para. A i Kakanj se grije na isti princip dok u Sarajevu toplane rade na plin. Kada bi se uradio stari projekat da se parovodima dovede para iz elektrane Kakanj u Sarajevo i mi bi placali jos jeftinije. Uzmi sad saberi koliko bi placao isto to grijanje da ti je u citavom stanu 22*C i da se grijes na plin, a recimo dodje zima kao 2011/2012...
Cijena je tu negdje, identicna za Tuzlu, Lukavac, Sarajevo i Kakanj... Ali tu cijenu u Sarajevu placas cijelu godinu a u ostalim mjestima samo dok traje grijna sezona... Oni se griju, ne parom, nego vrelom vodom koja cirkulise kroz sistem... Ja i kazem da to isto treba uraditi i za Sarajevo, uloziti novac koji ce se 100% vratiti a ucinio si zivot 500.000 ljudi boljim jer placaju duplo manje grijanje... Zasto bih uzimao da se grijem na plin, a vreli radijatori od elektrane koja ako i otkaze to je 1 dan maksimalno jer imaju 2 kondenzacione turbine...
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#68 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

ljevoruki wrote:Odoste predaleko sa ovom babom i njenim velikim stanom i malom penzijom. :D
Cinjenica je da svugdje u svijetu ljudi se prilagodjavaju uslovima i sami odredjuju na koji ce nacin rasporediti svoj budzet.
Interesantno je to da niko ne pominje vlasnike kuca i njihove probleme sa grijanjem jer je to rijeseno na vrlo jednostavan nacin - platicu koliko sam potrosio i pazicu dobro da se ne energija ne rasipa jer mi to povecava troskove.
To je formula i za stanove - pusti me da sam odlucim koliko cu grijati, hocu li sjediti u dzemperu ili majici kratkih rukava. Usluge Toplana su ekstremno skupe i nefleksibilne, to je nesto sto je naslijedjeno iz proslog sistema i iako je proslo vise od 20 godina tesko je zapoceti proces promijene jer je potpuno nepoznato sta bi izaslo od svega toga. Vjerovatno bi troskovi po stanu porasli, iz pocetka, dok stanari ne usklade svoje navike i promijene nacin razmisljanja.
U svakom slucaju vrlo teska tema i dilema, bilo bi dobro kad bi postojalo jednostavno rjesenje.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#69 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

Black swan wrote:ko se žali na toplane želim mu svu sreću s drvima i plinom :D
Ne može tako! Ako im dozvoliš da koriste drugi energent tada ces sanma morati platiti energiju svog otvorenog prozora u zimskom periodu jer nece biti komsije da plati za tebe a morati ces se pobrinuti i za stolariju a i utopljavanje stana. Ne dolazi u obzir :!:
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#70 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by braca »

BHF_Manijak wrote:@Braca, hajd ne valjaj suplju majketi! A on ima pravo da ne placa grijanje iako mu je sve uredu, al' bi zato da se grije??? Mudo Marjanovo!

Podrzavam apsolutno ovu akciju, ukoliko je sprovedu! Dosta je bilo vise naguzove grijanja!

Najvise bih volio da tako sprovedu i ostali, voda, ovi, oni, pa da se vise u kraj stane neplatisama koji naguzove zive!

Najbolje je uvesti fašizam, pa da ko hoce i kako hoce upada u stanove i hapsi, salju ljude u logore, mozda da hapse i na ulici. Znaci, nema sile, ako neko ne placa, treba utvrditi zasto ne placa, jer nisu svi dzukele koji ne placaju iz obijeti, znam puno ljudi kojima grijanje ne radi, ili lose radi. Drzava treba poraditi na efikasnom pravnom sistemu koji stiti gradjane, razne biznise (Toplane) i sve sto uz to ide, no Gestapo metode upadanja u stanove nikako ne podrzavam, a to - uostalom - nece ni proci. Dosta je bilo straha i trepeta od terorizma, internog i uvezenog, hoce li ti neko upasti u stan ili nece. Evo, vodovod je to rijesio, pa sada vec ide i pljenidba PO SUDSKOM RJESENJU pa neka i ovi palamudani iz Toplana koji zive na gradskoj sisi malo pomaknu lijene guzove i potrude se da utvrde zasto pojedinacni gradjni placaju ili ne placaju njihove usluge. Jer, na teror nasilnih upada u stanove, ljudi ce odgovoriti jednako tako - silom!!! Zapamtite to.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#71 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by drndalo »

Samo da pozdravim Toplanzdije, i da napomenem da sam kod staraca u stanu dodatno pojacao vrata, pa im ulaza bez specijalaca i jake hidraulike nema, ni sa sudskim rjesenjem, jer je dug koji se vuce od '96 nastao tako sto se bogme nijesmo ogrijali... Kad su popravili i poceli grijati, pocelo je i placanje racuna na bazi 1/1 (mjesec za mjesec), od '96 do sada, bez i jednog preskocenog... A onih 10-12 mjeseci koje nas nisu grijali, ali su slali racune, mogu slobodno zaboraviti... Iako se trude da to ne urade... Posebno je interesantno da tvrde da nikakva zalba cijelog ulaza zbog loseg grijanja nije primljena te '96, jer je kod njih nema...

By the way, cuo sam (nisam provjeravao) da kada knjize sadasnje uplate nekome ko duguje odavno, prvo razknjizavaju stari dug, pa ispada da si duzan ovaj sada mjesec, a ne nesto iz '96... To ako je tacno, ne moze nikako biti zakonito... Mislim, ako na racunu pise maj 2013 = 108.96 KM, i ja to platim, onda sam platio maj 2013, a ne dio duga iz '96, a da mi je zadnjih 6-8 mjeseci "nepokriveno"...

Napominjem da svi ostali, makar i relativno posteno isporuceni/odradjeni usluge/racuni su placeni mjesec-za-mjesec... Dakle samo Toplanama dug iz '96 nikada necemo halaliti...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#72 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by braca »

drndalo wrote:Samo da pozdravim Toplanzdije, i da napomenem da sam kod staraca u stanu dodatno pojacao vrata, pa im ulaza bez specijalaca i jake hidraulike nema, ni sa sudskim rjesenjem, jer je dug koji se vuce od '96 nastao tako sto se bogme nijesmo ogrijali... Kad su popravili i poceli grijati, pocelo je i placanje racuna na bazi 1/1 (mjesec za mjesec), od '96 do sada, bez i jednog preskocenog... A onih 10-12 mjeseci koje nas nisu grijali, ali su slali racune, mogu slobodno zaboraviti... Iako se trude da to ne urade... Posebno je interesantno da tvrde da nikakva zalba cijelog ulaza zbog loseg grijanja nije primljena te '96, jer je kod njih nema...

By the way, cuo sam (nisam provjeravao) da kada knjize sadasnje uplate nekome ko duguje odavno, prvo razknjizavaju stari dug, pa ispada da si duzan ovaj sada mjesec, a ne nesto iz '96... To ako je tacno, ne moze nikako biti zakonito... Mislim, ako na racunu pise maj 2013 = 108.96 KM, i ja to platim, onda sam platio maj 2013, a ne dio duga iz '96, a da mi je zadnjih 6-8 mjeseci "nepokriveno"...

Napominjem da svi ostali, makar i relativno posteno isporuceni/odradjeni usluge/racuni su placeni mjesec-za-mjesec... Dakle samo Toplanama dug iz '96 nikada necemo halaliti...


Odlicno, "ubo si u sridu", samo jos nadodaj barem i 1997 kada mnogima nisu bile prociscene vertikale, mnogima i 1998...a traze da se to plati......kao rece onaj Mudo Marijanovo....., ja bih dodao "malo morgen".
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

ma sve se moglo srediti... vlasnicima stanova koji ne plaćaju a rade u državnim firmama ili su na budžetu smanjiti platu dok se ne izmiri dug a od tog duga uplaćivati firmama kojima se duguje
onda udariti na motorguzu
pa uz registraciju da se sve mora izmiriti... od potvrde da si platio sve moguće pa do potvrde da si glasao :D

kako bi sređena zemlja bila samo da dirneš u platu i automobil
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#74 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by braca »

Black swan wrote:ma sve se moglo srediti... vlasnicima stanova koji ne plaćaju a rade u državnim firmama ili su na budžetu smanjiti platu dok se ne izmiri dug a od tog duga uplaćivati firmama kojima se duguje
onda udariti na motorguzu
pa uz registraciju da se sve mora izmiriti... od potvrde da si platio sve moguće pa do potvrde da si glasao :D

kako bi sređena zemlja bila samo da dirneš u platu i automobil
Principijelno si u pravu, samo ne moze se "linearno" udarati po ljudima dok se ne utvrdi razlog, jer nije sve isto u svakom slucaju, nema - kako ono nekada naziavse - "uranilovke", oliti ravnomjerne rasporedbe (krivice)....

Ja sam samo za legalizam: ko ne placa a treba da plati, neka ga udare po usime, no ko ne placa, a ne bi trebao po nekom osnovu da plati, neki odredjeni problemi sa isporukom toplotne energije, neka - ne plati. A ovo treba prvo utvrditi.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#75 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

Black swan wrote:ma sve se moglo srediti... vlasnicima stanova koji ne plaćaju a rade u državnim firmama ili su na budžetu smanjiti platu dok se ne izmiri dug a od tog duga uplaćivati firmama kojima se duguje
onda udariti na motorguzu
pa uz registraciju da se sve mora izmiriti... od potvrde da si platio sve moguće pa do potvrde da si glasao :D

kako bi sređena zemlja bila samo da dirneš u platu i automobil
Koje razmišljanje o pravnoj drzavi. Možda još revolverase poslati na vrata. Ili mozda odsjecanje prsta ma daj :-)
Post Reply