Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#2626 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by duffy_duck »

Joj smijesne teme, logicno da ce ti iskljuciti, ukoliko ne platis.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#2627 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by neki »

Fudo Bosna wrote:
Qler wrote:Ako je zgrada utopljena i ako se racionalizuje potrošnja (ne drži prozor otvoren čitav dan, noću smanji temperatura) realno bi račun morao biti manji od ovog koji sad plaćaš...
Ako imas zajednicki sat a vjerovatno za individualne kalorimetre nece biti svugdje moguca ugradnja ovo je katastrofa, zao mi je sto ne sacuvah te "pilot racune" od prije nekoliko godina , iznos se sa haustorskog mjeraca kao sa vodomjera dijeli na stanove tada sam, koliko se sjecam placao oko 80km a racun eksperimentalni bio oko500 km ja konkretno i veoma veliki broj ljudi tesko da cu to moci platiti...

Moje iskustvo sa vodomjerom...
Ako je mjerilo zajednicko pa cak i ako "utoplis" zgradu, nece niko stedjeti a nema ni uslova da zavrces stare radijatore a vecina zgrada je izgradjena od 1980 tih do 1960 pa nisu utopljene...
Pa uradite fasadu na zgradi, zamjeniti ventile na radijatorima...smiješno, vlasnik si tog stana i Suvlasnik zgrade i misliš da ne moraš nista ulagati u nešto sto je Tito izgradio prije 50 godina..
User avatar
Qler
Posts: 23595
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2628 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Fudo Bosna wrote:
Qler wrote:Ako je zgrada utopljena i ako se racionalizuje potrošnja (ne drži prozor otvoren čitav dan, noću smanji temperatura) realno bi račun morao biti manji od ovog koji sad plaćaš...
Ako imas zajednicki sat a vjerovatno za individualne kalorimetre nece biti svugdje moguca ugradnja ovo je katastrofa, zao mi je sto ne sacuvah te "pilot racune" od prije nekoliko godina , iznos se sa haustorskog mjeraca kao sa vodomjera dijeli na stanove tada sam, koliko se sjecam placao oko 80km a racun eksperimentalni bio oko500 km ja konkretno i veoma veliki broj ljudi tesko da cu to moci platiti...

Moje iskustvo sa vodomjerom...
Ako je mjerilo zajednicko pa cak i ako "utoplis" zgradu, nece niko stedjeti a nema ni uslova da zavrces stare radijatore a vecina zgrada je izgradjena od 1980 tih do 1960 pa nisu utopljene...
E tu dolazi do drugog problema. Da svi plaćaju održavanje pa da se skupi da se uradi fasad, pa da se onda pazi kako se grije bilo bi to OK. Ali to je drugi par opanaka...
User avatar
holowey
Posts: 8427
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2629 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by holowey »

ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2630 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

holowey wrote:ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
Pa ugradi kalorimetar. Samo 700 KM. :D

I samo jedna firma koja prodaje iste. Lahko ih naći.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2631 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

Haris.ba wrote:
holowey wrote:ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
Pa ugradi kalorimetar. Samo 700 KM. :D

I samo jedna firma koja prodaje iste. Lahko ih naći.
Šta ako je vertikala? Postoji li tada mogućnost ugradnje svog kaliometra?
User avatar
holowey
Posts: 8427
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2632 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by holowey »

Haris.ba wrote:
holowey wrote:ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
Pa ugradi kalorimetar. Samo 700 KM. :D

I samo jedna firma koja prodaje iste. Lahko ih naći.
reketasi...platite zastitu...ili placajte za druge...

700 je dupla penzija...dva mjeseca nista ne jesti, nista drugo ne placati i ugraditi kalorimetar...fakat pametno smisljeno...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2633 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

neki wrote:
Fudo Bosna wrote:
Qler wrote:Ako je zgrada utopljena i ako se racionalizuje potrošnja (ne drži prozor otvoren čitav dan, noću smanji temperatura) realno bi račun morao biti manji od ovog koji sad plaćaš...
Ako imas zajednicki sat a vjerovatno za individualne kalorimetre nece biti svugdje moguca ugradnja ovo je katastrofa, zao mi je sto ne sacuvah te "pilot racune" od prije nekoliko godina , iznos se sa haustorskog mjeraca kao sa vodomjera dijeli na stanove tada sam, koliko se sjecam placao oko 80km a racun eksperimentalni bio oko500 km ja konkretno i veoma veliki broj ljudi tesko da cu to moci platiti...

Moje iskustvo sa vodomjerom...
Ako je mjerilo zajednicko pa cak i ako "utoplis" zgradu, nece niko stedjeti a nema ni uslova da zavrces stare radijatore a vecina zgrada je izgradjena od 1980 tih do 1960 pa nisu utopljene...
Pa uradite fasadu na zgradi, zamjeniti ventile na radijatorima...smiješno, vlasnik si tog stana i Suvlasnik zgrade i misliš da ne moraš nista ulagati u nešto sto je Tito izgradio prije 50 godina..



Ulagao sam i ja i moji roditelji godinama...

U ovu i predhodnu drzavu. I sada je onaj koji skoluje djecu i npr radi kod privatnika a npr supruga mu na birou ili npr onaj ko je u penziji u situaciji da nema bas love za fasadu, valja djeci skolovanje, valja rezije koje su zimi u prosjecnom stanu i do 300 km, a penzije prosjek 390 a plate relno oko 600km prosjek pa neko nema ni tonego je na birou ne radi nazalost svako u opstini ili u Kantonu ili nije svak na budzetu pa da ima 2000 km....

To jedno, eto npr u mome haustoru ima dosta penzionera...

Vecina ima VSS ili VS , rijetko ko ima penziju vecu od 500 km, prosjecno 400km, raja koja se penzionisla poslije rata ima u prosjeku oko 350 do 390 km penziju najvise ljudi ima 348 km penziju. Masa raje na birou ima ih i u mom haustoru.
Masa raje kod privatnika radi cak i raja sa faxom, za mizerne plate ...
Nadnice su im ocajne...

Od cega uraditi fasadu?


Trece , fasada je dugorocna investicija...Konkretno kod individualnih objekata se pokazalo da utopljavanje i "usteda " nisu bas u direktnoj vezi...Godine i godine trebaju da se vrati ulozeno , tj da racun koji je manji vrati izuzetno skupu investiciju u toplotnu izolaciju.
(Ponavljam, nismo svi na budzetu neko rinta kod privatnika , mnogi nazalost zive od penzije , mnogi su na birou mnogi skoluju djecu), od cega investirati u PVC stolariju i fasadu a ako se i zavalis u kredit to je investicija , za ciju isplativost trebaju proci godine?

I na koncu zasto ja ne bih, ako sam , kosto i sam kazes vlasnik stana , imao pravo da me ne "deru" toplane, zasto sam ne bih odabrao nacin grijana?

U razgovoru sa jednim inzinjerom sam cuo da mnogi stambeni objekti nece moci imati uslove za individualne mjerace iz tehnickih razloga pa ces imati zajednicki kalorimetar za cijeli haustor? Kada sam ranije u stanu imao prijavljeno vise ukucana placao sam vodu u prosjeku 70 km kada me i po tri hefte nije bilo kuci i kada nisam litra potrosio, toliko o zajednickim satovima i "objektivnosti" takvih racuna? To je dakle "lijepo iskustvo " sa zajednickim mjerilom! Narodu su dolazili probni racuni od toplana kada je ovo pocelo oko 2014 i do 500km zimi , kako oni misle i od cega da im to narod placa?

Sa bosanskim primanjima? :run:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2634 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by wewa »

kod nas u ulazu 72 stana, u stanu mi ukupno 5 vertikala :-)
2/3 stanara su penzioneri

vec se radujem racunu za januar 2020 :roll:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2635 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

gidra wrote:
Haris.ba wrote:
holowey wrote:ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
Pa ugradi kalorimetar. Samo 700 KM. :D

I samo jedna firma koja prodaje iste. Lahko ih naći.
Šta ako je vertikala? Postoji li tada mogućnost ugradnje svog kaliometra?

Meni je jedan inzinjer jednom objasnio da veliki broj stanova tehnicki nece moci ugraditi kalorimetre?
Ne sjecam se sada konkretno njegovog pojasnjenja...
Znaci imas, onako hinjski , ispodtiha poskupljenje od nekih cirka 200 do 300 %, i na zalost imaces vec u martu aprilu 2020, dakle, za godinu dana , na hiljade ljudi na sudovima zbog nemogucnosti placanja ionako preskupih racuna...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2636 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Treba izmjestiti vertikale. Nedavno je Sarajevogas u zgradi došao i sve vertikale u stubištu zamjenio o svom trošku (takav propis). To mogu i Toplane kad bi htjele. Izmjestiti sve vertikale koje prolaze kroz stanove u stubište. Onda bi bilo i tehnički moguće ukidanje grijanja bez problema.

Problem je što su se te vertikale na papiru vlasništvo zgrade, a u praksi u nekom nedefinisanom statusu.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2637 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

holowey wrote:
Haris.ba wrote:
holowey wrote:ja cu zavrtati ventile da ustedim grijanje, komsija ce otvarati prozore a racun cemo da dijelimo na pola... pametno je to smisljeno...
Pa ugradi kalorimetar. Samo 700 KM. :D

I samo jedna firma koja prodaje iste. Lahko ih naći.
reketasi...platite zastitu...ili placajte za druge...

700 je dupla penzija...dva mjeseca nista ne jesti, nista drugo ne placati i ugraditi kalorimetar...fakat pametno smisljeno...

I da odvojis tih 700 km i da stedis , smrzavaces se i opet ce ti racun biti najmanje visine sadasnjeg, prosjecan stan od 55/60m2 blizu 130km mjesecno...

A ponavljam , vecina stanova ne ispunjava tehnicke uslove za ugradnju individualnog kalorimetra...

I naravno, nemas pravo sam se grijati kako ti zelis; struja , plin , nego se smrzavati jer si "osudjen" na Toplane i njihov monopol, ali sada za 2.5 do 3 puta vece pare? :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2638 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Fudo Bosna wrote:I naravno, nemas pravo sam se grijati kako ti zelis; struja , plin , nego se smrzavati jer si "osudjen" na Toplane i njihov monopol, ali sada za 2.5 do 3 puta vece pare?
Nisi osuđen na Toplane. Možeš se grijati na struju. Na plin ne možeš jer ima propis vezan za visinu zgrada. Na čvrsta goriva negdje možda i možeš (koliko znam nema svugdje dimnjaka u zgradama na toplane).

Možeš otkazati toplane - i ništa nisi dužan plaćati nakon toga.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2639 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

Haris.ba wrote:
Fudo Bosna wrote:I naravno, nemas pravo sam se grijati kako ti zelis; struja , plin , nego se smrzavati jer si "osudjen" na Toplane i njihov monopol, ali sada za 2.5 do 3 puta vece pare?
Nisi osuđen na Toplane. Možeš se grijati na struju. Na plin ne možeš jer ima propis vezan za visinu zgrada. Na čvrsta goriva negdje možda i možeš (koliko znam nema svugdje dimnjaka u zgradama na toplane).

Možeš otkazati toplane - i ništa nisi dužan plaćati nakon toga.

Kako mozes da otkazes kada si dio zajednickog sistema grijanja u zgradi , mislim da nema teorije da otkazes?

Moja vertikala ide od komsije ispod i produzava se onom iznad mene te vertikale imam u sobama i banji kaki se mogu otkaciti a da se ne poremeti promet toplote u ostalim stanovima, nemozes otkazati , osim da cijeli haustor otkaze?
Last edited by Fudo Bosna on 05/12/2018 09:25, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2640 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Pogledaj prethodnu stranicu teme. Nedavno su to izmijenili.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2641 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

Haris.ba wrote:Pogledaj prethodnu stranicu teme. Nedavno su to izmijenili.
Sta su izmijenili?

Evo procitah nabrzaka, ovo sudsko rjesenje, zakljucak," ne lipsi magarce dok trava ne ozeleni"?

Naidjoh i na ono 17.3 clan cini mi se, "da se ne moze otkazati ugovor ako ne postoje tehnicke mogucnosti", tj ako ce se ugroziti grijanje ostalih stanova...

Kroz moj stan prolaze milim 3 vertikale i da mi iznesu iz stana sve radijatore ne mogu me "skinuti" sa vertikala a njih ne mogu isljuciti osim da ukinu grjanje svim komsijama iznad mene...

Jedino da vertikalu izmjeste u stubiste? Hoce , ali malo morgen... Za 40 godina jedva jednom radijatore promijenise , znaci nista od raskida ugovora nema tehnickih uslova za isti... :(
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2642 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

Haris.ba wrote:Pogledaj prethodnu stranicu teme. Nedavno su to izmijenili.
Ne možeš na vertikalama koje idu kroz stanove se odjaviti.
Samo mi koji imamo vertikale kroz haustore to možemo jer nam prerežu cijevi ispred stana i faktički više nemamo ništa sa njihovim sistemom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2643 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

E ne znam šta da vam kažem.

http://toplanesarajevo.ba/clanak.php?kat=1&id=728
SJEDNICA VLADE KANTONA SARAJEVO

Ispoštovana preporuka Konkurencijskog vijeća BiH, izmijenjen Tarifni sistem „Toplana“

Vlada Kantona Sarajevo je na današnjoj 137. redovnoj sjednici usvojila izmjene Tarifnog sistema KJKP „Toplane – Sarajevo“ te tako ispoštovala rješenje Konkurencijskog vijeća BiH (KV BiH) kojim je naloženo usklađivanje odredbi ovog sistema sa metodologijom obračuna isporučene toplotne energije, a koje se odnose na naplatu fiksnih troškova korisnicima isključenim iz toplifikacione mreže.
Ovakva odluka je donesena nakon provedene propisane zakonske procedure na prijedloge Nadzornog odbora ovog preduzeća i resornog Ministarstva komunalne privrede i infrastrukture KS.
„Ovim je Vlada prije isteka roka od 60 dana ispunila pomenuti nalog Konkurencijskog vijeća, ali je u isto vrijeme pokrenula sudski postupak u koji je uključeno Pravobranilaštvo KS, kako bi se u skladu sa zakonom pronašao najbolji način rješenja ovog problema i tako zaštitili interesi i imovina ovog javnog preduzeća“, naveo je ministar Senad Hasanspahić.
Istakao je kako je u pitanju oko 2.400 bivših korisnika usluga ovog preduzeća, od kojih njih oko 1.000 ima potpisane sporazume sa „Toplanama“.
Kako je istakao direktor ovog preduzeća Admir Džubur, posljednja dva mjeseca se ne šalju računi na kućne adrese ovim nekadašnjim korisnicima usluga „Toplana“, što znači da je praktično ova preporuka KV BiH počela sa provedbom odmah nakon upoznavanja sa sadržajem njihovog rješenja i nalozima koji su u njemu navedeni.

Izvor: web stranica Vlade Kantona Sarajevo

Vlada KS, 09.08.2018.
User avatar
oldtajmer
Posts: 4981
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2644 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by oldtajmer »

ima li neko da zna kako da na ovom ventilu vidim da li je ta iglica zastopala sto je cesto spominju :D
kako da skinem ovu plastiku :?:

Image
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2645 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

Haris.ba wrote:E ne znam šta da vam kažem.

http://toplanesarajevo.ba/clanak.php?kat=1&id=728
SJEDNICA VLADE KANTONA SARAJEVO

Ispoštovana preporuka Konkurencijskog vijeća BiH, izmijenjen Tarifni sistem „Toplana“

Vlada Kantona Sarajevo je na današnjoj 137. redovnoj sjednici usvojila izmjene Tarifnog sistema KJKP „Toplane – Sarajevo“ te tako ispoštovala rješenje Konkurencijskog vijeća BiH (KV BiH) kojim je naloženo usklađivanje odredbi ovog sistema sa metodologijom obračuna isporučene toplotne energije, a koje se odnose na naplatu fiksnih troškova korisnicima isključenim iz toplifikacione mreže.
Ovakva odluka je donesena nakon provedene propisane zakonske procedure na prijedloge Nadzornog odbora ovog preduzeća i resornog Ministarstva komunalne privrede i infrastrukture KS.
„Ovim je Vlada prije isteka roka od 60 dana ispunila pomenuti nalog Konkurencijskog vijeća, ali je u isto vrijeme pokrenula sudski postupak u koji je uključeno Pravobranilaštvo KS, kako bi se u skladu sa zakonom pronašao najbolji način rješenja ovog problema i tako zaštitili interesi i imovina ovog javnog preduzeća“, naveo je ministar Senad Hasanspahić.
Istakao je kako je u pitanju oko 2.400 bivših korisnika usluga ovog preduzeća, od kojih njih oko 1.000 ima potpisane sporazume sa „Toplanama“.
Kako je istakao direktor ovog preduzeća Admir Džubur, posljednja dva mjeseca se ne šalju računi na kućne adrese ovim nekadašnjim korisnicima usluga „Toplana“, što znači da je praktično ova preporuka KV BiH počela sa provedbom odmah nakon upoznavanja sa sadržajem njihovog rješenja i nalozima koji su u njemu navedeni.

Izvor: web stranica Vlade Kantona Sarajevo

Vlada KS, 09.08.2018.

Ovo nema veze sa cinjenicom da se ne mozes odjaviti ako imas vertikale kroz stan i ono , sto je jos poraznije, osudjen si na zajednicki haustorki mjerac, jer nemas tehnicke uslove , (vise vertikala kroz stan, ni za individualno mjerilo znaci), okt - april, 300-600 km , ovisno od velicine stana...

Neka nam je Bog na pomoci, ko ima ove , kroz stan , vertikale...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2646 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Možeš se odjaviti. Skineš radijatore uz zapisnik. I to je to. Nema više ni naplate famoznih 40%.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#2647 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Fudo Bosna »

Haris.ba wrote:Možeš se odjaviti. Skineš radijatore uz zapisnik. I to je to. Nema više ni naplate famoznih 40%.

Ne znam kako da ti objasnim da me skontas?

Imam 3 vertikale od cca 2 cola kroz stan , dobivam toplotu od komsije ispod i ide toplota dalje od mene, iz mog stana, stanarima gore, NE MOGU SE odjaviti.


Cak jos gore, nemam uslove za individualni kalorimetar jer mi cijevi/cijev ne ulaze na jednom mjestu u moj stan.

Znaci zajednicki , haustorki kalorimetar, bio pilot projekat i kontrola , prosjecno mi najavili 500 km mjesecno, komsijama sa manjim 1 stanom prosjek pilot racuna zimi bio 300 km, meni 500, ovim sa vecim stanovima mozda oko 700km mjesecno, kontas li sada u cemu je problem...

To su bili probni racuni 2013/2014, ne sjecam se tacno...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#2648 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Fudo Bosna wrote:
Haris.ba wrote:Možeš se odjaviti. Skineš radijatore uz zapisnik. I to je to. Nema više ni naplate famoznih 40%.

Ne znam kako da ti objasnim da me skontas?

Imam 3 vertikale od cca 2 cola kroz stan , dobivam toplotu od komsije ispod i ide toplota dalje od mene, iz mog stana, stanarima gore, NE MOGU SE odjaviti.


Cak jos gore, nemam uslove za individualni kalorimetar jer mi cijevi/cijev ne ulaze na jednom mjestu u moj stan.

Znaci zajednicki , haustorki kalorimetar, bio pilot projekat i kontrola , prosjecno mi najavili 500 km mjesecno, komsijama sa manjim 1 stanom prosjek pilot racuna zimi bio 300 km, meni 500, ovim sa vecim stanovima mozda oko 700km mjesecno, kontas li sada u cemu je problem...

To su bili probni racuni 2013/2014, ne sjecam se tacno...
Neka ostane da je do mene, i da ja ne kontam.

Grijanje se vrši preko radijatora. Nema radijatora - nema grijanja. To što ti cijevi prolaze kroz stan nije tvoj problem. Da se može od cijevi ogrijati - nek toplane poskidaju radijatore. Onda su radijatori suvišni. Dovoljne su cijevi po stanu.

Taj pilot projekat je računao preko mjernog uređaja ispred zgrade. Računaju koliko se "energije" potrošilo. I onda tu računicu podijelili sa kvadratima. Cilj toga jeste bilo da se pokaže stanarima da je dobro kako jeste, i da se bezveze ne žale - jer uređenje sistema znači ogromni računi.

Uglavnom - kantonalne vlade ne žele ovo riješiti. Pa se moralo preko odluka Komisije za zaštitu konkurencije i sudskim odlukama.

Glavne odluke su:
- Ne mogu Toplane sprečavati skidanje sa sistema "tehničkim nemogućnostima". Ne može se niko tjerati da nešta troši što neće.
- Ne mogu Toplane odokativno računati "grijanje od cijevi u stanu" sa 40% od redovnog računa. Ako to žele - fino vještaka ili drugi podesan način i izračunati koliko je to grijanje od cijevi.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4443
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2649 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

oldtajmer wrote:ima li neko da zna kako da na ovom ventilu vidim da li je ta iglica zastopala sto je cesto spominju :D
kako da skinem ovu plastiku :?:

Image
uzmi francuski ključ i odvrni tu "maticu" (ili kako se već zove) koja drži ventil :)
User avatar
oldtajmer
Posts: 4981
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2650 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by oldtajmer »

VladaFBiH wrote:
oldtajmer wrote:ima li neko da zna kako da na ovom ventilu vidim da li je ta iglica zastopala sto je cesto spominju :D
kako da skinem ovu plastiku :?:

Image
uzmi francuski ključ i odvrni tu "maticu" (ili kako se već zove) koja drži ventil :)
Zahvaljujem :thumbup: nadam se da poslije necu imati vodoskok u stanu :D
Post Reply