Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2526 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

kakotakonikako wrote:
VladaFBiH wrote: hajde ovako da ti pojednostavim: uzet ćemo jedan stan na Alipašinu (bez ikakvih dodatnih radova - osim nedavno obnovljenog dijela - znači prosjek u gradu) i ugraditi kalorimetar. Temperatura da bude kao i do sada 23+C a ti možeš koristiti instrumente koje želiš da ne bi bilo varanja. Ja tebi platim svaki mjesec dvostruko od onoga što uštedim i tako narednih 10 godina a ako ne bude uštede ti meni plaćaj narednih 10 godina grijanje u punom iznosu.

Ostavljam ti na mogućnost da kontrolišeš sve kako god želiš uz uslov da mogu izvršiti provjetravanje stana (po 10 min) barem 3-4x dnevno

Ako si siguran u to što pričaš evo prilike da zarađuješ narednih 10 godina

da ne bude zabune - obračun treba uvesti ali prethodno treba utopliti zgrade (sa zamjenom stolarije) da bi ovo imalo smisla
Pricas nebuloze i price za malu djecu. Pausalno placanje koristi samo isporuciocu usluge ( po ovome vjerovatno si u vezi sa Toplanama ) da "lovi u mutnom". Ja kao korisnik neke usluge zelim platiti ono sto POTROSIM. Zar ti to nije jasno ????
I da ti ponovim: 90% korisnika bi placalo manje racune sa mjeracima potrosnje ( uz istu cijenu usluge ), jer bi imali mogucnost za samoregulaciju potrosenog. Navescu ti primjer tvoga nekadasnjeg premijera u KS gosp. Zeljkovica i cuvenu recenicu ( karikiram ) " treba grijanje da poskupi, jer se otvaraju prozori po Alipasinom polju ...". Slucajno ili ne, i ti navede Alipasino polje u svome primjeru.
A o struci: konvekciji, kondukciji, stepenu iskoristenja, kaloricnosti, efikasnosti itd. nekom drugom prilikom.
nebuloze ili ne - ponuda je otvorena ako si siguran u to što pričaš...

btw. s toplanama nemam ništa kao ni sam strankom koji taj gospodin predstavlja... jednostavno u uslovima koje sada imamo uštede ne bi postojale osim ako bi se ljudi grijali na "19C" kao što toplane kažu da je normalna temp (govorim o cjelodnevnom grijanju - znači eventualna ušteda bi bila na uštrb dužine i temperature što opet nisu isti uslovi)... znam ja ljude koji troše 60-70KM plina u stanu od 90m2 - i tako se može štediti samo što u đemperu i papučama hodaš po stanu
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3022
Joined: 25/06/2014 14:16

#2527 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kakotakonikako »

VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote:
VladaFBiH wrote: hajde ovako da ti pojednostavim: uzet ćemo jedan stan na Alipašinu (bez ikakvih dodatnih radova - osim nedavno obnovljenog dijela - znači prosjek u gradu) i ugraditi kalorimetar. Temperatura da bude kao i do sada 23+C a ti možeš koristiti instrumente koje želiš da ne bi bilo varanja. Ja tebi platim svaki mjesec dvostruko od onoga što uštedim i tako narednih 10 godina a ako ne bude uštede ti meni plaćaj narednih 10 godina grijanje u punom iznosu.

Ostavljam ti na mogućnost da kontrolišeš sve kako god želiš uz uslov da mogu izvršiti provjetravanje stana (po 10 min) barem 3-4x dnevno

Ako si siguran u to što pričaš evo prilike da zarađuješ narednih 10 godina

da ne bude zabune - obračun treba uvesti ali prethodno treba utopliti zgrade (sa zamjenom stolarije) da bi ovo imalo smisla
Pricas nebuloze i price za malu djecu. Pausalno placanje koristi samo isporuciocu usluge ( po ovome vjerovatno si u vezi sa Toplanama ) da "lovi u mutnom". Ja kao korisnik neke usluge zelim platiti ono sto POTROSIM. Zar ti to nije jasno ????
I da ti ponovim: 90% korisnika bi placalo manje racune sa mjeracima potrosnje ( uz istu cijenu usluge ), jer bi imali mogucnost za samoregulaciju potrosenog. Navescu ti primjer tvoga nekadasnjeg premijera u KS gosp. Zeljkovica i cuvenu recenicu ( karikiram ) " treba grijanje da poskupi, jer se otvaraju prozori po Alipasinom polju ...". Slucajno ili ne, i ti navede Alipasino polje u svome primjeru.
A o struci: konvekciji, kondukciji, stepenu iskoristenja, kaloricnosti, efikasnosti itd. nekom drugom prilikom.
nebuloze ili ne - ponuda je otvorena ako si siguran u to što pričaš...

btw. s toplanama nemam ništa kao ni sam strankom koji taj gospodin predstavlja... jednostavno u uslovima koje sada imamo uštede ne bi postojale osim ako bi se ljudi grijali na "19C" kao što toplane kažu da je normalna temp (govorim o cjelodnevnom grijanju - znači eventualna ušteda bi bila na uštrb dužine i temperature što opet nisu isti uslovi)... znam ja ljude koji troše 60-70KM plina u stanu od 90m2 - i tako se može štediti samo što u đemperu i papučama hodaš po stanu
Po meni pricas nebuloze.
Nikada se nisam kladio, pa necu ni sada. Nisam od toga.
Strucnjak sam u ovoj oblasti i reagirao sam na tvoj nebulozu da bi 90% korisnika placalo vece usluge sa uvodjenjem kalorimetara ( mjeraca potrosnje energije ), sto nema blage veze.
Da si napisao recimo 10%, presao bih hladno preko tvoje nebuloze, ali kada provalis sa ovako velikim procentom i jos ga branis, ne mogu preci preko toga.
I ovo nije nista licno, nego ne mogu preci preko olakog "sicanja" sa procentima. Bas se vidi da imas veze sa svojim nickom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2528 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

kakotakonikako wrote: Nikada se nisam kladio, pa necu ni sada. Nisam od toga.
Strucnjak sam u ovoj oblasti i reagirao sam na tvoj nebulozu da bi 90% korisnika placalo vece usluge sa uvodjenjem kalorimetara ( mjeraca potrosnje energije ), sto nema blage veze.
Da si napisao recimo 10%, presao bih hladno preko tvoje nebuloze, ali kada provalis sa ovako velikim procentom i jos ga branis, ne mogu preci preko toga.
I ovo nije nista licno, nego ne mogu preci preko olakog "sicanja" sa procentima. Bas se vidi da imas veze sa svojim nickom.
naravno da je procenat iz rukava jer ne postoji nikakva studija od tome koliko imamo toplinski izoliranih zgrada u gradu tako da sam svrstao svu prijeratnu gradnju u energetski neefikasne zgrade - ako imaš neku studiju bilo bi lijepo da je podijeliš ili samo onako kontriraš... ja sam ti ponudio da me razvjeriš (i dobro zaradiš) pošto si stručnjak a ja samo neko koje osjetio "čari" kalorimetra tako da je u ovom slučaju teorija ispred iskustva (kako ti kažeš)... i opet ponavljam pošto izgleda selektivno čitaš: nisam protiv kalorimetara ali se prvo moraju utopliti zgrade a u ovom trenutku bi samo toplane profitirale ili bi se građani smrzavali
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#2529 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by pepeljara »

VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote: Nikada se nisam kladio, pa necu ni sada. Nisam od toga.
Strucnjak sam u ovoj oblasti i reagirao sam na tvoj nebulozu da bi 90% korisnika placalo vece usluge sa uvodjenjem kalorimetara ( mjeraca potrosnje energije ), sto nema blage veze.
Da si napisao recimo 10%, presao bih hladno preko tvoje nebuloze, ali kada provalis sa ovako velikim procentom i jos ga branis, ne mogu preci preko toga.
I ovo nije nista licno, nego ne mogu preci preko olakog "sicanja" sa procentima. Bas se vidi da imas veze sa svojim nickom.
naravno da je procenat iz rukava jer ne postoji nikakva studija od tome koliko imamo toplinski izoliranih zgrada u gradu tako da sam svrstao svu prijeratnu gradnju u energetski neefikasne zgrade - ako imaš neku studiju bilo bi lijepo da je podijeliš ili samo onako kontriraš... ja sam ti ponudio da me razvjeriš (i dobro zaradiš) pošto si stručnjak a ja samo neko koje osjetio "čari" kalorimetra tako da je u ovom slučaju teorija ispred iskustva (kako ti kažeš)... i opet ponavljam pošto izgleda selektivno čitaš: nisam protiv kalorimetara ali se prvo moraju utopliti zgrade a u ovom trenutku bi samo toplane profitirale ili bi se građani smrzavali

Da ne bude da upadam ta trane, nego samo da dodam jednu cinjenicu. Ja se grijem p sistemu kolko odvrnes, tolko platis, da je super sistem, stim da imas i tu fixni dio gdje se ogradjuje za fola odrzavanje vako nako, i tu te uzme cca 30 marki svaki mjesec, ljeto/zima.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3022
Joined: 25/06/2014 14:16

#2530 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kakotakonikako »

VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote: Nikada se nisam kladio, pa necu ni sada. Nisam od toga.
Strucnjak sam u ovoj oblasti i reagirao sam na tvoj nebulozu da bi 90% korisnika placalo vece usluge sa uvodjenjem kalorimetara ( mjeraca potrosnje energije ), sto nema blage veze.
Da si napisao recimo 10%, presao bih hladno preko tvoje nebuloze, ali kada provalis sa ovako velikim procentom i jos ga branis, ne mogu preci preko toga.
I ovo nije nista licno, nego ne mogu preci preko olakog "sicanja" sa procentima. Bas se vidi da imas veze sa svojim nickom.
naravno da je procenat iz rukava jer ne postoji nikakva studija od tome koliko imamo toplinski izoliranih zgrada u gradu tako da sam svrstao svu prijeratnu gradnju u energetski neefikasne zgrade - ako imaš neku studiju bilo bi lijepo da je podijeliš ili samo onako kontriraš... ja sam ti ponudio da me razvjeriš (i dobro zaradiš) pošto si stručnjak a ja samo neko koje osjetio "čari" kalorimetra tako da je u ovom slučaju teorija ispred iskustva (kako ti kažeš)... i opet ponavljam pošto izgleda selektivno čitaš: nisam protiv kalorimetara ali se prvo moraju utopliti zgrade a u ovom trenutku bi samo toplane profitirale ili bi se građani smrzavali
Dobro je kada priznas da je procenat iz rukava. Inace ne volim kada se neko baca necim iz rukava, da bi nekoga impresionirao ili nesto dokazao.
Sto se tice jos necega sto je olako izreceno sa tvoje strane, naveo bih, da po tebi ispada da 90% gradnje u Sarajevu nije dobro sa gradjevinskog aspekta, sto se odrazava na energetsku neefikasnost. Mnogi gradjevinci se nece sa time sloziti. Nikako.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2531 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

kakotakonikako wrote:
VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote: Nikada se nisam kladio, pa necu ni sada. Nisam od toga.
Strucnjak sam u ovoj oblasti i reagirao sam na tvoj nebulozu da bi 90% korisnika placalo vece usluge sa uvodjenjem kalorimetara ( mjeraca potrosnje energije ), sto nema blage veze.
Da si napisao recimo 10%, presao bih hladno preko tvoje nebuloze, ali kada provalis sa ovako velikim procentom i jos ga branis, ne mogu preci preko toga.
I ovo nije nista licno, nego ne mogu preci preko olakog "sicanja" sa procentima. Bas se vidi da imas veze sa svojim nickom.
naravno da je procenat iz rukava jer ne postoji nikakva studija od tome koliko imamo toplinski izoliranih zgrada u gradu tako da sam svrstao svu prijeratnu gradnju u energetski neefikasne zgrade - ako imaš neku studiju bilo bi lijepo da je podijeliš ili samo onako kontriraš... ja sam ti ponudio da me razvjeriš (i dobro zaradiš) pošto si stručnjak a ja samo neko koje osjetio "čari" kalorimetra tako da je u ovom slučaju teorija ispred iskustva (kako ti kažeš)... i opet ponavljam pošto izgleda selektivno čitaš: nisam protiv kalorimetara ali se prvo moraju utopliti zgrade a u ovom trenutku bi samo toplane profitirale ili bi se građani smrzavali
Dobro je kada priznas da je procenat iz rukava. Inace ne volim kada se neko baca necim iz rukava, da bi nekoga impresionirao ili nesto dokazao.
Sto se tice jos necega sto je olako izreceno sa tvoje strane, naveo bih, da po tebi ispada da 90% gradnje u Sarajevu nije dobro sa gradjevinskog aspekta, sto se odrazava na energetsku neefikasnost. Mnogi gradjevinci se nece sa time sloziti. Nikako.
složit će se sa ovim:
Razred A+, A++ – Energetski najučinkovitije su pasivne kuće. Pasivne kuće gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sustava povrata topline i obnovljivih izvora energije.
Razred A – Niskoenergetski objekti imaju vrlo dobru izolaciju, višestruko izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije.
Razred B – odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim objektima
Razred C – dobro izolirani objekti i noviji stanovi
Razred D – kuće izolirane sa svih strana, sa PVC stolarijom, dobro izolirani stanovi na rubovima zgrada ili loše izolirani stanovi okruženi drugim stanovima,
Razred E, F – kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom, ili stanovi u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi
Razred F, G – starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada, loše izolirani stanovi na rubnim mjestima zgrade

kategorije A, A+ i A++ skoro da nema u Sa u najboljem slučaju imaš razred B i to uglavnom zgrade napravljene par godina unazad...

mislim da nema potrebe da dalje "začatavamo" temu
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3022
Joined: 25/06/2014 14:16

#2532 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kakotakonikako »

VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote: Dobro je kada priznas da je procenat iz rukava. Inace ne volim kada se neko baca necim iz rukava, da bi nekoga impresionirao ili nesto dokazao.
Sto se tice jos necega sto je olako izreceno sa tvoje strane, naveo bih, da po tebi ispada da 90% gradnje u Sarajevu nije dobro sa gradjevinskog aspekta, sto se odrazava na energetsku neefikasnost. Mnogi gradjevinci se nece sa time sloziti. Nikako.
složit će se sa ovim:
Razred A+, A++ – Energetski najučinkovitije su pasivne kuće. Pasivne kuće gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sustava povrata topline i obnovljivih izvora energije.
Razred A – Niskoenergetski objekti imaju vrlo dobru izolaciju, višestruko izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije.
Razred B – odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim objektima
Razred C – dobro izolirani objekti i noviji stanovi
Razred D – kuće izolirane sa svih strana, sa PVC stolarijom, dobro izolirani stanovi na rubovima zgrada ili loše izolirani stanovi okruženi drugim stanovima,
Razred E, F – kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom, ili stanovi u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi
Razred F, G – starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada, loše izolirani stanovi na rubnim mjestima zgrade

kategorije A, A+ i A++ skoro da nema u Sa u najboljem slučaju imaš razred B i to uglavnom zgrade napravljene par godina unazad...

mislim da nema potrebe da dalje "začatavamo" temu
Sta si htio postici ovim razredima ? Da bi ovo bilo relevantno, trebas navesti tacne podatke o stambenim jedinicama u Sarajevu razvrstane prema ovoj kategorizaciji. I tada bi se vidjelo da je tvoja brojka od 90% loših energetskih stambenih jedinica bila daleko, daleko od istine.

I da zavrsim: kalorimetri DA, placanje prema potrosenom DA.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2533 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

kakotakonikako wrote:
VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote: Dobro je kada priznas da je procenat iz rukava. Inace ne volim kada se neko baca necim iz rukava, da bi nekoga impresionirao ili nesto dokazao.
Sto se tice jos necega sto je olako izreceno sa tvoje strane, naveo bih, da po tebi ispada da 90% gradnje u Sarajevu nije dobro sa gradjevinskog aspekta, sto se odrazava na energetsku neefikasnost. Mnogi gradjevinci se nece sa time sloziti. Nikako.
složit će se sa ovim:
Razred A+, A++ – Energetski najučinkovitije su pasivne kuće. Pasivne kuće gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sustava povrata topline i obnovljivih izvora energije.
Razred A – Niskoenergetski objekti imaju vrlo dobru izolaciju, višestruko izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije.
Razred B – odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim objektima
Razred C – dobro izolirani objekti i noviji stanovi
Razred D – kuće izolirane sa svih strana, sa PVC stolarijom, dobro izolirani stanovi na rubovima zgrada ili loše izolirani stanovi okruženi drugim stanovima,
Razred E, F – kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom, ili stanovi u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi
Razred F, G – starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada, loše izolirani stanovi na rubnim mjestima zgrade

kategorije A, A+ i A++ skoro da nema u Sa u najboljem slučaju imaš razred B i to uglavnom zgrade napravljene par godina unazad...

mislim da nema potrebe da dalje "začatavamo" temu
Sta si htio postici ovim razredima ? Da bi ovo bilo relevantno, trebas navesti tacne podatke o stambenim jedinicama u Sarajevu razvrstane prema ovoj kategorizaciji. I tada bi se vidjelo da je tvoja brojka od 90% loših energetskih stambenih jedinica bila daleko, daleko od istine.

I da zavrsim: kalorimetri DA, placanje prema potrosenom DA.
stvarno imaš problem sa selektivnim čitanjem... dok se ne popišu stambene jedinice i ne dodijeli im odgovarajući razred ovaj procenat je relevantan kao i svaki drugi - pozivam te da dokažeš drugačije ako se ne slažeš (btw. procenat sam bazirao ne jednoj studiji koju sam ranije čitao i iz 2010 i odnosi se na Hrvatsku koja kaže: Trenutno stanje zgrada u Republici Hrvatskoj je nezadovoljavajuće. Gotovo 90% zgrada je izgrađeno prije 1990. i većina njih spada u D ili čak F razred, čime ih se označava kao nezadovoljavajuće i neekonomične. Sa stanovišta energetske potrošnje razdoblje izgradnje ima veliku ulogu zbog različitih načina gradnje, vrsta materijala, zakonskih propisa koji su se primjenjivali za toplinsku zaštitu i tadašnje niske cijene energenata... i normalno je da je iz rukava jer, ponavljam, u BiH nismo pristupili energetskoj certifikaciji i ne vidim na koji način bi imali bolju situaciju od Hrvatske koja je nekoliko puta razvijenija od nas

i sretno sa kalorimetrima (osim ako ne živiš u nekoj novoj zgradi - tu ćeš imati koristi bez daljnjeg i nisam taj dio osporavao)... ja zaista ne želim da nastavljam ovu raspravu i da smaram ljude - imaš p.p. ako želiš dalje
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2534 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by un1ted »

vješalica wrote:
un1ted wrote:Ma kakvo pausalno placanje. Nema nikoga kuci cijeli dan oni griju. Navece isto tako griju ubise, prozor konstantno otvoren. Ujutro zlo koliko je toplo. Neka stanari zgrada pripreme zgradu za utopljavanje :)
kad ti je tako prevruce na ventilu se smanji a prozori se ne otvaraju
da je obracun po potrosnji takvi ko ti ne bi prozora otvarali kad bi im samo jedan racun dosao ;)
Nemam ventile, ne zelim o svom trosku da ih mijenjam. Da imam mogucnost određivanja temperature zavrtao bih, ne bih otvarao prozore. Mislim da je jednostavno :)
i sretno sa kalorimetrima (osim ako ne živiš u nekoj novoj zgradi - tu ćeš imati koristi bez daljnjeg i nisam taj dio osporavao)... ja zaista ne želim da nastavljam ovu raspravu i da smaram ljude - imaš p.p. ako želiš dalje
Valjda idemo ka boljem? Utopli zgradu, ugradi kalorimetre i onda placaj po potršenom. Vjerovatno je ovo primjer normalne države?
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#2535 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by lakilaka »

VladaFBiH wrote:
kakotakonikako wrote:
VladaFBiH wrote: složit će se sa ovim:
Razred A+, A++ – Energetski najučinkovitije su pasivne kuće. Pasivne kuće gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sustava povrata topline i obnovljivih izvora energije.
Razred A – Niskoenergetski objekti imaju vrlo dobru izolaciju, višestruko izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije.
Razred B – odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim objektima
Razred C – dobro izolirani objekti i noviji stanovi
Razred D – kuće izolirane sa svih strana, sa PVC stolarijom, dobro izolirani stanovi na rubovima zgrada ili loše izolirani stanovi okruženi drugim stanovima,
Razred E, F – kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom, ili stanovi u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi
Razred F, G – starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada, loše izolirani stanovi na rubnim mjestima zgrade

kategorije A, A+ i A++ skoro da nema u Sa u najboljem slučaju imaš razred B i to uglavnom zgrade napravljene par godina unazad...

mislim da nema potrebe da dalje "začatavamo" temu
Sta si htio postici ovim razredima ? Da bi ovo bilo relevantno, trebas navesti tacne podatke o stambenim jedinicama u Sarajevu razvrstane prema ovoj kategorizaciji. I tada bi se vidjelo da je tvoja brojka od 90% loših energetskih stambenih jedinica bila daleko, daleko od istine.

I da zavrsim: kalorimetri DA, placanje prema potrosenom DA.
stvarno imaš problem sa selektivnim čitanjem... dok se ne popišu stambene jedinice i ne dodijeli im odgovarajući razred ovaj procenat je relevantan kao i svaki drugi - pozivam te da dokažeš drugačije ako se ne slažeš (btw. procenat sam bazirao ne jednoj studiji koju sam ranije čitao i iz 2010 i odnosi se na Hrvatsku koja kaže: Trenutno stanje zgrada u Republici Hrvatskoj je nezadovoljavajuće. Gotovo 90% zgrada je izgrađeno prije 1990. i većina njih spada u D ili čak F razred, čime ih se označava kao nezadovoljavajuće i neekonomične. Sa stanovišta energetske potrošnje razdoblje izgradnje ima veliku ulogu zbog različitih načina gradnje, vrsta materijala, zakonskih propisa koji su se primjenjivali za toplinsku zaštitu i tadašnje niske cijene energenata... i normalno je da je iz rukava jer, ponavljam, u BiH nismo pristupili energetskoj certifikaciji i ne vidim na koji način bi imali bolju situaciju od Hrvatske koja je nekoliko puta razvijenija od nas

i sretno sa kalorimetrima (osim ako ne živiš u nekoj novoj zgradi - tu ćeš imati koristi bez daljnjeg i nisam taj dio osporavao)... ja zaista ne želim da nastavljam ovu raspravu i da smaram ljude - imaš p.p. ako želiš dalje
evo i da ja dam mali doprinos ovoj raspravi.
ti stvarno pises gluposti. poredis cijelu hrvatsku sa gradom sarajevom. o cemu ti pricas. poredis babe i zabe.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2536 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

lakilaka wrote: evo i da ja dam mali doprinos ovoj raspravi.
ti stvarno pises gluposti. poredis cijelu hrvatsku sa gradom sarajevom. o cemu ti pricas. poredis babe i zabe.
hoćeš da kažeš da je odnos drugačiji tj. da se u posljednjih 15tak godina izgradilo više od 10% stanova u Sarajevu? babe i žabe jesu u ovom slučaju slične jer je većina stanogradnje iz onog sistema i kod nas može biti samo nepovoljnija situacija nego u Hrvatskoj (moraš uzeti u obzir da 1992-2001 skoro da nije bilo stanogradnje i da je ona imala neku ekspanziju u posljednjih par godina npr. 2008 /prije krize/ se gradilo čak 700 stambenih jedinica u Sarajevu od čega se planiralo završiti 300-350 a onda je nastupila kriza gdje je broj stanova u izgradnji dodatno smanjen i oporavak imaš u zadnjih par godina npr. u 2016. godini su prodata 792 stana u FBiH od čega 431 u Sarajevu)

btw. kada već napišeš da neko prića/piše gluposti daj neki argument i uvjeri ga u suprotno a ne samo da spominješ "babe i žabe" - zaista nemam problem da kažem da griješim ako mi neko da argumente tj. uvjeri me da griješim (nisam najpametniji niti želim da budem ali bez argumenata samo spamaš temu)
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#2537 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by lakilaka »

VladaFBiH wrote:
lakilaka wrote: evo i da ja dam mali doprinos ovoj raspravi.
ti stvarno pises gluposti. poredis cijelu hrvatsku sa gradom sarajevom. o cemu ti pricas. poredis babe i zabe.
hoćeš da kažeš da je odnos drugačiji tj. da se u posljednjih 15tak godina izgradilo više od 10% stanova u Sarajevu? babe i žabe jesu u ovom slučaju slične jer je većina stanogradnje iz onog sistema i kod nas može biti samo nepovoljnija situacija nego u Hrvatskoj (moraš uzeti u obzir da 1992-2001 skoro da nije bilo stanogradnje i da je ona imala neku ekspanziju u posljednjih par godina npr. 2008 /prije krize/ se gradilo čak 700 stambenih jedinica u Sarajevu od čega se planiralo završiti 300-350 a onda je nastupila kriza gdje je broj stanova u izgradnji dodatno smanjen i oporavak imaš u zadnjih par godina npr. u 2016. godini su prodata 792 stana u FBiH od čega 431 u Sarajevu)

btw. kada već napišeš da neko prića/piše gluposti daj neki argument i uvjeri ga u suprotno a ne samo da spominješ "babe i žabe" - zaista nemam problem da kažem da griješim ako mi neko da argumente tj. uvjeri me da griješim (nisam najpametniji niti želim da budem ali bez argumenata samo spamaš temu)
da li shvatas da ne mozes porediti drzavu ( koja ima jako puno gradova ) sa jednim gradom. ako to ne shvacas, nemamo dalje o cemu diskutirati. da bi iznijeo neke relavantne zakljucke, polazna/polazne teza/teze mora biti tacna.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#2538 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Thorgerson »

Evo da uzmemo hipoteticki da sve zgrade i svi stanari imaju kalorimetre.

Toplane ce vam samo spucati neku pausalnu cifru za nekakvo odrzavanje bla bla...

Tako je meni. Imam kalorimetar, ali opet placam 0,5 KM po m2 tokom citave godine. Nisu neke pare, ali eto...ljeti npr moram placati. Zasto? Boga pitaj. Istina, zadovoljavam se time sto placam puno manje npr zimi, nego da nemam kalorimetar, te sto grijanje mogu ugasiti...i tako ohladiti stan, znaci ne moram drzati prozor otvoren i trositi bespotrebno energiju.

Al nebitno, sutra da svi predjemo na kalorimetre, opet cete placati pausal koji toplane riktaju kako njima odgovara. Ono neka tebi mjeraca, ali da ja tebi odrezem pausal da sam ja siguran, ako slucajno ne upalis radijator.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3022
Joined: 25/06/2014 14:16

#2539 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kakotakonikako »

Thorgerson wrote:Evo da uzmemo hipoteticki da sve zgrade i svi stanari imaju kalorimetre.

Toplane ce vam samo spucati neku pausalnu cifru za nekakvo odrzavanje bla bla...

Tako je meni. Imam kalorimetar, ali opet placam 0,5 KM po m2 tokom citave godine. Nisu neke pare, ali eto...ljeti npr moram placati. Zasto? Boga pitaj. Istina, zadovoljavam se time sto placam puno manje npr zimi, nego da nemam kalorimetar, te sto grijanje mogu ugasiti...i tako ohladiti stan, znaci ne moram drzati prozor otvoren i trositi bespotrebno energiju.

Al nebitno, sutra da svi predjemo na kalorimetre, opet cete placati pausal koji toplane riktaju kako njima odgovara. Ono neka tebi mjeraca, ali da ja tebi odrezem pausal da sam ja siguran, ako slucajno ne upalis radijator.
:thumbup:
Potpuno si u pravu.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4420
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2540 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

lakilaka wrote: da li shvatas da ne mozes porediti drzavu ( koja ima jako puno gradova ) sa jednim gradom. ako to ne shvacas, nemamo dalje o cemu diskutirati. da bi iznijeo neke relavantne zakljucke, polazna/polazne teza/teze mora biti tacna.
baba? žaba? trol?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#2541 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Thorgerson »

lakilaka wrote:
VladaFBiH wrote: stvarno imaš problem sa selektivnim čitanjem... dok se ne popišu stambene jedinice i ne dodijeli im odgovarajući razred ovaj procenat je relevantan kao i svaki drugi - pozivam te da dokažeš drugačije ako se ne slažeš (btw. procenat sam bazirao ne jednoj studiji koju sam ranije čitao i iz 2010 i odnosi se na Hrvatsku koja kaže: Trenutno stanje zgrada u Republici Hrvatskoj je nezadovoljavajuće. Gotovo 90% zgrada je izgrađeno prije 1990. i većina njih spada u D ili čak F razred, čime ih se označava kao nezadovoljavajuće i neekonomične. Sa stanovišta energetske potrošnje razdoblje izgradnje ima veliku ulogu zbog različitih načina gradnje, vrsta materijala, zakonskih propisa koji su se primjenjivali za toplinsku zaštitu i tadašnje niske cijene energenata... i normalno je da je iz rukava jer, ponavljam, u BiH nismo pristupili energetskoj certifikaciji i ne vidim na koji način bi imali bolju situaciju od Hrvatske koja je nekoliko puta razvijenija od nas

i sretno sa kalorimetrima (osim ako ne živiš u nekoj novoj zgradi - tu ćeš imati koristi bez daljnjeg i nisam taj dio osporavao)... ja zaista ne želim da nastavljam ovu raspravu i da smaram ljude - imaš p.p. ako želiš dalje
evo i da ja dam mali doprinos ovoj raspravi.
ti stvarno pises gluposti. poredis cijelu hrvatsku sa gradom sarajevom. o cemu ti pricas. poredis babe i zabe.
Vidi, nije da nije upravu.

Kalorimetri su super stvar ako imas dobru izolaciju. To je tacno. Ako ti je slaba izolacija, ti shvati da ces morati drzati stalno upaljeno grijanje, tj. isto ovako kako je i sada - stalno upaljeno. Eh, onda dolazimo do stednje. Ako hoces da ustedis, e onda zaboravi da ces sjediti u majici kratkih rukava, da ces moci otvoriti prozor itd. Toga nema vise. ;-)

Medjutim nebitno. Ja sam apsolutno za to da se ugrade kalorimetri gdje god moze. Pa neka ljudi sami onda upravljaju svojim grijanjem. Jer neko moze sjediti i na 18 stepeni u dzemperu i tako hoce da ustedi, a neko ne zeli da sjedi u svom stanu u dzemperu, hoce u sorcu i kratkim rukavima i on ce dici termometar na 24 stepena. Neko ne bude u svom stanu po mjesec-dva-tri godisnje itd.

Ali mora se napomenuti i to da dosta raje koja je dugo na toplanama, nije bas svjesna sta znaci kada ono imas opciju da smanjis temp, sto automatski znaci i manje toplote - logicno. Treba se i na to navici, vjerujte. Naravno, za mene je bez rasprave kalorimetar izbor. Ne moze tamo lozionicar u toplani znati koliko meni toplote treba u stanu. I ako necu da se grijem, ne zelim onda da to i platim. Logicno.

Da ne govorimo o tome koliko kalorimetri ustede donose i toplanama. Jer ne moraju proizvoditi bespotrebnu energiju.

Druga stvar, kao sto sam vec napisao u komentaru iznad, kalorimetar stedi, ali ostaje vam i dalje pausal. Znaci imas stan 80m2, moras placati citavu godinu 40 KM mjesecno htio ne htio, palio ne palio grijanje. I zimi placas 40 KM + koliko potrosis. Naravno, mislim da bi svaki korisnik toplana ovo odmah potpisao. A i toplanama je bolje, ne bi morali isporucivati nepotrebnu energiju, koja se sada rasipa okolo. Npr. koliko je praznih stanova u Sarajevu koji se apsolutno bespotrebno griju? Itd.
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#2542 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by pepeljara »

Raja,

mozel info, kako se zamjeniti radijator u kupatilo. Prikljucen sam na CG.

Jel trebam zvati njih ?
Jel trebam nesto znati dodatno ?
Jel moraju biti neki posebni radijatori, pritisak, sta ti ja znam ?

Jel zna ko koga da radi sa tim da je strucnjak.

tnx.
User avatar
Capajebo
Posts: 20729
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#2543 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Capajebo »

Samo idi preko upravitelja i boli te briga za sve ostalo.
Ako zivis u visocijoj zgradi, sa vise od 6-7 spratova, gledaj da ti je radijator ispitan na veci pritisak nego sto je potrebno tvojoj zgradi. 10 metara visine = 1 bar, 1 bar od prilike 3 sprata.
kindlas
Posts: 479
Joined: 14/11/2017 17:54

#2544 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by kindlas »

Ako ima neko ko se razumije i ko je pokusao slicno bio bih zahvalan ako moze odgovoriti na sljedece:
- da li je moguce na zadnjem (osmom) spratu zgrade koja je na toplanama umjesto cijevi koje idu po stanu od radijatora do radijatora, ugraditi cijevi koje idu ispod podova, odnosno da li je na toplanama moguce ugraditi podno grijanje, konkretno u ovom slucaju na zadnjem spratu
- ako jeste moguce, ko to radi, upravnik ili toplane
- koliko bi to zadovoljstvo otprilike moglo kostati za stan od 72m2
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2545 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mayab »

Podno grijanje je niskotemperaturno grijanje, tako da ovo što toplane hajcaju je pretoplo za podno!
Nisam ekspert, ali cini mi se da podno ide sa temp od maksimalno 27 stepeni, a zato pretpostavlja maksimalno izoliran stan-kuću!
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#2546 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hajlac »

Konkurencijsko vijeće BiH kaznilo Grad Zenicu i JP Grijanje zbog naplate paušala građanima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/konkure ... /180327043

Da pitam i ovdje:
Da li ova odluka Konkurencijskog vijeca moze pomoci i PRISILNIM korisnicima Toplana Sarajevo u trajnom i potpunom odjavljivanju radi prelaska na ekoloski nacin grijanja - toplotnim pumpama?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2547 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by studiorum_tuzlaensis »

To je samo Odluka Konkurencijskog vijeća... druga strana plati kaznu (mada je i ovo upitno da li se desi) i nastavi sa naplatom paušala i vrtimo se u krug.

Ako si upoznat sa slučajem SportKlub vidjećeš da ovaj organ zvani KV i nije nešto što će ti pomoći u ovoj državi bezakonja.
gidra
Posts: 3568
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2548 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

Postoji li efikasan način da se izbjegne plaćanje 40% paušala ili tzv. totalna odjava iz njihovog sistema?
Ja sam isključio grijanje ali sam redovan platiša ovih 40%. (isključili me u mjernom ormaru ispred stana u predulazu)

Nemam vertikale u stanu, već kao što rekoh cijev dolaze iz predulaza ispod parketa do radijatora, znači aposlutno više nemam ništa sa Toplanama i njihovim sistemom ali sam i dalje "osuđen" plaćati paušal, bukvalno nizašta.
Grijem se na struju uz mizeran utrošak jer je urađena profesionalna izolacija.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2549 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Nisrin »

Dodje uredno racun za cijeli april, mada nisu grijali cijeli mjesec!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24754
Joined: 08/09/2005 20:08

#2550 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

gidra wrote:Postoji li efikasan način da se izbjegne plaćanje 40% paušala ili tzv. totalna odjava iz njihovog sistema?
Ja sam isključio grijanje ali sam redovan platiša ovih 40%. (isključili me u mjernom ormaru ispred stana u predulazu)

Nemam vertikale u stanu, već kao što rekoh cijev dolaze iz predulaza ispod parketa do radijatora, znači aposlutno više nemam ništa sa Toplanama i njihovim sistemom ali sam i dalje "osuđen" plaćati paušal, bukvalno nizašta.
Grijem se na struju uz mizeran utrošak jer je urađena profesionalna izolacija.
Priča se da su neki na sudu nešta uspjeli, ali niko nikada konkretno da napiše šta i kako.

I nije da plačaš nizašta. Plačaš održavanje sistema. Možda nekada odlučiš da se ponovo prikopčaš. Pa valjda treba sistem da postoji na koji češ se prikopčati. :D
Post Reply