Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#26 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

Nemam ništa protiv da se isključuje, ali po kojim kriterijima I za isljučivanje mora postojati kriterij. Ne može biti isti onaj koji duguje 100 KM sa onim koji duguje 2000 KM, ali prije svega moraju POSLATI OPOMENE PRED ISKLJUČENJE, a i dati mogućnost naplate u rata, što su i radili i rade.
Sigurno preko 50% građana NISU U MOGUĆNOSTI DA PLAĆAJU GRIJANJE, pa čak i oni koji su prodali svoje velike stanove i kupili manje. Ekonomska situacija je vrlo vrlo teška i iznenađuju me neki postovi, a pogotovo ljudi koji rade na nekim rtadnim mjestima koji imaju za naše prilike enormna primanja, ap se moraliziraju (JER SIT GLADNOM NEVJERUJE). Vjerujte da ljudi između plaćanja režija (svih ne samo Toplana) i preživljavanja NORMALNO DA IZABERU OVO DRUGO, tako da ovo nije problem samo kod Toplana nego i za sve režijske troškove.
Naravno, računi se moraju plaćati, ali realno, uzmimo primjer, ako neko radi i nema platu 3-6 mjeseci, nije on kriv zašto nemože platiti grijanje (ili već nešto drugo od režija), već firma u kojoj radi, a ovo bi nam mogao objasniti advokat koji se javio.
Isto tako, za sve komunalije za koje postoji mogućnost mjerenja potrošnje, a ne paušala, kao za vodu ili grijanje, POTREBNO JE UGRADITI ODGOVARAJUČE MJERAČE, pak nek se plaća koliko se potroši, s tim da se prije toga sa građanima potpiše ugovor o korišetnju toplotne energije, el.energije, plina, itd..., te na osnovu OBLIGACIONOG ODNOSA, A ZATIM I PRAVA IZVRŠAVATI NAPLATU NA KRAJU I PLIJENIDBOM POKRETNIH I NEPOKRETNIH STVARI.
Takođe, ima monog građana koji neće da koriste usluge Toplana, jer su u svoje stanove investirali ugradnju etažnog grijanja koje je potpuno neovisno od Toplana, ali to nije moguće, jer Tpplane to ne dozvoljavaju, i računi dolaze uredno za ove građane.
Isto tako, ZAKONSKI NIJE RIJEŠEN PROBLEM UKLJUČENJA I ISKLJUČENJA GRIJANJA, jer po zakonu o privatnom vlasništvu, otkupom stana vlasnik je otkupio i instalacije grijanja, el.energije i plina, tako da Toplane i ostali mogu samo sa rade do ulaza u zgradu, a što je navedeno i u Zakonu o održavanju zajendičkih prostorija, gdje je navedeno da su instalacije vlasnika od ulaza u zgradu, a firme do ulaza u zgradu (uzmite primjer privaten kuće).
Ako bi, teoretski Toplane sve isključili, što nije realno nije moguće, Toplane bi definitvno bile u situaciji kao i GRAS.
Po sadašnjem dugu ispada da je prosječan dug svakog korisnika cca. 1300 KM.
Mislim da UOPĆE NIJE MOMENAT za isključenje grijanja NEPLATIŠAMA, jer kada isključe grijanje onda naplaćuju 40% od normalnog računa, a na osnovu "održavanja" koje opet ide samo do ulaza u zgradu. jer kada se nešto pokvari u ulazu, stanari koji su i vlasnici stanova, ponovo moraju platiti upravuitelju popravak, jer kvarovi unutra zgrade NISU U NADLEŽNOSTI TOPLANA, ŠTO ZNAČI DA PRAKTIČNO SE DVA PUTA PLAĆA ODRŽAVANJE SAMO NA RAZLIČITE NAČINE.
To će se odraziti na narednu sezonu grijanja jer neće biti para. Zato bolje je da se na neki način dogovore sa neplatišama uz rok naplate do 30.09.2013.godine. Tek onda ako ne podmiri dug isključiti grijanje, a pred sami početak sezone, vjerovatno bi bio veći procenat naplate.
Sve u svemu mislm da ovo uopšte nije uređena oblast, jer za sve treba imati potpisan Ugovorf sa svim uslovima, pravima i obavezama, pa na kraju krajeva ako hoćemo il ne da koristimo Toplane, plin, struju i dr. bujrum potpiši Ugovor, ako ne nećeš ni koristiti i sve OK.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#27 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

buba80 wrote:
Qler wrote:Ma ja jos raja zaboravlja taj pausal. Misle plate samo 4 mjeseca i to ko moraju. Placa se recimo 30KM mjesecno odrzavanje, plus potroseno. A nece vise biti ova cijena koju sad placas jer je podijeljeno na godinu dana nego realna cijena energenta koja je dosta skuplja... Realno, moze se ustedjeti, i manje placati mjesecno ali se mora racionalizovati, pa staviti na 22-21 stepen temp, srediti izolacije, pametno koristit, nocu smanjivati temperatru, nije kao sad prst u uho koliko god potrosis isto ti dodje :)
Malo oni koriste monopol koji imaju jer nema logike da ljudi koji imaju satove placaju i pausal. Mi recimo, kada smo kupili stan, nismo se odmah uselili i nismo naravno ni koristili grijanje, a racuni od 40% od kvadrature stana su nam redovno stizali. zasto? sta recimo da zivimo u inostranstvu i da rijetko dolazimo u sa? iz tog razgloga taj izgovor da stanovi koji imaju kalormetar placaju onako kako se sezonski pretpostavi trosak nema smisla.
Ja se slazem da treba placati potorseno+odrzavanje (ali bez obzira na kvadraturu, jer kvadratura nema s tim nista, isto kao sto nema veze ni sa vodom ili strujom imamo li 5 kupatila ili jedno, 20 lustera po sobama ili dva, i sl.), tj. da u ljetnim mjesecima dolaze racuni samo za odrzavanje, jednako za sve stanove.

prica da se grijemo 40% od drugih stanova je isto prica za malu djecu. sta da neko odluci da nece da koristi njihove usluge i hoce eto da lozi, imaju kamin i to je njihov izbor. ali eto, sad za sad imaju monopol i moze im se, al nadam se da kako bude kapitalizam malo jacao na ovom podruciju da ce se i te stvari malo posloziti.

odrzavanje + potroseno, to je jedino fer, nista kvadrati, nista sezone.
Slažem se :thumbup:
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#28 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

Još nešto, nije samo vezano za Toplane, nego za sve paušale, čitam kod nas kapitalizam, da, ali koji, ne možete zakone kapitalizma primjenjivati tamo gdje vam odgovara, a isto takoi od socijalizma (prošlog sistema).
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#29 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Da su u Sarajevu pametni, k'o sto nisu, otpustili bi sve te radnike, proglasili stecaj, dobre radnike ostaviti u odrzavanju novog Grijanja, javnog gradskog preduzeca Sarajevo... Grijanje dovesti cijevima iz TE Kakanj, 100% isplativa investicija, ne ovisis o nekakvim tamo rusima, o kretanjima na trzistu, zagarantovano nizu cijenu 250%, placas grijanje 6 mjeseci i odlicno... Ovo nicemu ne vodi, bitnije je zadrzati 500-1000 (koliko god vec) ljudi u toplanama nego pola miliona ljudi usreciti sa manjim racunima...
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#30 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

JOINT_1921 wrote:Da su u Sarajevu pametni, k'o sto nisu, otpustili bi sve te radnike, proglasili stecaj, dobre radnike ostaviti u odrzavanju novog Grijanja, javnog gradskog preduzeca Sarajevo... Grijanje dovesti cijevima iz TE Kakanj, 100% isplativa investicija, ne ovisis o nekakvim tamo rusima, o kretanjima na trzistu, zagarantovano nizu cijenu 250%, placas grijanje 6 mjeseci i odlicno... Ovo nicemu ne vodi, bitnije je zadrzati 500-1000 (koliko god vec) ljudi u toplanama nego pola miliona ljudi usreciti sa manjim racunima...
:thumbup:
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#31 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

JOINT_1921 wrote:Da su u Sarajevu pametni, k'o sto nisu, otpustili bi sve te radnike, proglasili stecaj, dobre radnike ostaviti u odrzavanju novog Grijanja, javnog gradskog preduzeca Sarajevo... Grijanje dovesti cijevima iz TE Kakanj, 100% isplativa investicija, ne ovisis o nekakvim tamo rusima, o kretanjima na trzistu, zagarantovano nizu cijenu 250%, placas grijanje 6 mjeseci i odlicno... Ovo nicemu ne vodi, bitnije je zadrzati 500-1000 (koliko god vec) ljudi u toplanama nego pola miliona ljudi usreciti sa manjim racunima...
toplane nemaju ni 400 uposlenika!
otkud ti cifre od hiljadu osim sto ih prikazujes odokativnom metodom?
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#32 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by nino90 »

pratim
User avatar
Capajebo
Posts: 20756
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#33 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Capajebo »

Pocelo se lagano sa iskljucenjima od prosle hefte koliko ja znam. U sezoni se ne iskljucuje zbog toga sto da bi jedan stan iskljucio, mora se ispustiti voda iz objekta, pa bi zbog toga ostali stanari ostali bez grijanja par sati.
Kad vidis racun sa dugom od 13000+ ostanes bas :shock: a covjek zivi u tom stanu, ali jednostavno nece da placa :-)
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#34 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Hemera wrote:
JOINT_1921 wrote:Da su u Sarajevu pametni, k'o sto nisu, otpustili bi sve te radnike, proglasili stecaj, dobre radnike ostaviti u odrzavanju novog Grijanja, javnog gradskog preduzeca Sarajevo... Grijanje dovesti cijevima iz TE Kakanj, 100% isplativa investicija, ne ovisis o nekakvim tamo rusima, o kretanjima na trzistu, zagarantovano nizu cijenu 250%, placas grijanje 6 mjeseci i odlicno... Ovo nicemu ne vodi, bitnije je zadrzati 500-1000 (koliko god vec) ljudi u toplanama nego pola miliona ljudi usreciti sa manjim racunima...
toplane nemaju ni 400 uposlenika!
otkud ti cifre od hiljadu osim sto ih prikazujes odokativnom metodom?
Ahhhh bukva, drvo moje lijepo, pa jel vidis da sam napisao od 500-1000 jer ne znam, a 500 je VEOMA blizu 400... ;)
To nije sustina posta, znaci treba otpustiti 300 ljudi i oformiti preduzece a ovaj sadasnji sistem ili mu drugu namjenu naci, ili sve rasprodati i od tih para i kredita napraviti ovo sto sam rekao...
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#35 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

Black swan wrote:baba sama u stanu od 75 kvadrata nema para za grijanje
prodaj stan
pređi u 25 kvadrata i živi ko carica sa razlikom para

kapitalizam ljudi koliko god ga mrzio... ne možemo drugačije i mimo svijeta
O kom ti kapitalizmu pises? Kakav um i razmisljanje! Cuj, prodaj stan! Prvo sto ti nedostaje je kucni odgoj kada se tako obracas starijem.Drugo, nedostaje ti osnovno poznavanje osnovnih ljudskih prava. Napisao bi ti prave stvari koje zasluzujes ali mislim da takve nikada nece biti moci nauciti stvarnoj demokratiji i osnovnim ljudskim pravima.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#36 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Cherry-Cherry »

Kemo BA wrote:
Black swan wrote:baba sama u stanu od 75 kvadrata nema para za grijanje
prodaj stan
pređi u 25 kvadrata i živi ko carica sa razlikom para

kapitalizam ljudi koliko god ga mrzio... ne možemo drugačije i mimo svijeta
O kom ti kapitalizmu pises? Kakav um i razmisljanje! Cuj, prodaj stan! Prvo sto ti nedostaje je kucni odgoj kada se tako obracas starijem.Drugo, nedostaje ti osnovno poznavanje osnovnih ljudskih prava. Napisao bi ti prave stvari koje zasluzujes ali mislim da takve nikada nece biti moci nauciti stvarnoj demokratiji i osnovnim ljudskim pravima.
čuj kućni odgoj, čuj obraćanje starijim :lol: čuj ljudska prava :lol: de ba, ne lupaj, čovjek je u pravu 100%.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#37 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

Cherry-Cherry wrote:
Kemo BA wrote:
Black swan wrote:baba sama u stanu od 75 kvadrata nema para za grijanje
prodaj stan
pređi u 25 kvadrata i živi ko carica sa razlikom para

kapitalizam ljudi koliko god ga mrzio... ne možemo drugačije i mimo svijeta
O kom ti kapitalizmu pises? Kakav um i razmisljanje! Cuj, prodaj stan! Prvo sto ti nedostaje je kucni odgoj kada se tako obracas starijem.Drugo, nedostaje ti osnovno poznavanje osnovnih ljudskih prava. Napisao bi ti prave stvari koje zasluzujes ali mislim da takve nikada nece biti moci nauciti stvarnoj demokratiji i osnovnim ljudskim pravima.
čuj kućni odgoj, čuj obraćanje starijim :lol: čuj ljudska prava :lol: de ba, ne lupaj, čovjek je u pravu 100%.
Upravo tako! Babin stan, babino vlasnistvo, grijace ga kada zeli i koliko zeli i baba ce sigurno platiti onoliko koliko je potrošila. E sada nastupate Vi : baba ti ako neces ne moras se grijati, nema da ne zelis ili ne mozes platiti. Ne moras ti cak ni imati radijatore al ima da platis onoliko koliko ti mi kazemo a najmanje 40%. Znas baba, sto da zivis u stanu za koji te vezu uspomene, najbolji dani tvog zivota i moguce cijeli tvoj zivot. Mi mislimo za tebe i odakle ti pravo da ti razmisljas kako da zivis u svom stanu, a ako vec nemas para i penzija ti mala zao nam je nemoj jesti ali grijanje plati il prodaj stan. Eto vidis baba nađšsmo rješenje! Nemoj da ti pođe suza kada budes prolazila pored stana i prisjetis se uspomena jer tako je bilo najbolje, vjeruj nama.
Da li bi pozeljeli svojim roditeljima ovako nešto?
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#38 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Bas, niko ne kaze kako to da penzija ne moze ni rezije pokriti stana koji si zaradio za zivota da bi imao neki komfor, i sada u starackim danima, kad ti je umr'o zivotni saputnik hajd ti nazad u garsonjeru kao za vrijeme studentskih dana...

Sve je stvar kako ko sa koje strane gleda... Jedni su sebi u pravu, drugi su sebi u pravu, a istina je negdje izmedju...
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#39 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Luksuz se placa. Stan u kojem sam ja je 86m2. Gazda je u dijaspori, nije ga htio izdavati i uredno je placao onih 40% svaki mjesec. Dao je meni stan da ga koristim samo da placam rezije, i 119,80KM svaki mjesec platim grijanje. Sta bi ja sad trebao da ne placam sve jer ne koristim citav stan. Pa kazem umanjte mi za jednu sobu molim vas....

Hoces stan od 90m2, placaj rezije za taj stan... prosta logika. Nemas para, prodaj i kupi ono za sta imas. I ja bi najradije jedan dvoetazni na malti, ali imam para za garsonjeru, pa ako kako moze... I stan koji je okruzen sa drugim stanovima, grije se vise od tih 40% koje placas pausala...
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#40 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kemo BA »

Qler wrote:Luksuz se placa. Stan u kojem sam ja je 86m2. Gazda je u dijaspori, nije ga htio izdavati i uredno je placao onih 40% svaki mjesec. Dao je meni stan da ga koristim samo da placam rezije, i 119,80KM svaki mjesec platim grijanje. Sta bi ja sad trebao da ne placam sve jer ne koristim citav stan. Pa kazem umanjte mi za jednu sobu molim vas....

Hoces stan od 90m2, placaj rezije za taj stan... prosta logika. Nemas para, prodaj i kupi ono za sta imas. I ja bi najradije jedan dvoetazni na malti, ali imam para za garsonjeru, pa ako kako moze... I stan koji je okruzen sa drugim stanovima, grije se vise od tih 40% koje placas pausala...
To da se stan grije vise od 40% iz okruzenja vjerovatno ni ti ni ja nismo kompetentni da procjenimo. A sto ako taj stan koristi drugi energent i postize temperaturu u svom stanu vecu nego sto je imaju stanovi u okruzenju grijani iz toplana? Ili sto ako taj stan ima aktivno zagrijavanje do recimo 24 h? Oni koji zele grijanje toplana trebaju da placaju a oni koji ne zele treba im omoguciti odspajanje. Onima koji koriste a nece da plate treba prinudno naplatiti. Onima koji otvore prozore kada krenu na posao a radijatore odvrnu na max. treba naci sistem i naplatiti energiju (da imaju kalorimetre da li bi to radili?).Pogledajte zimi koliko prozora u zgradama otvoreno a stan na sistemu toplana. Ne rjesenje je potjerati babu u manji stan.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

u bosni bi svi da budu gospoda
a da niko ništa ne plaća... grijanje, voda, parking... lista je sve veća i veća
:mrgreen:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#42 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by ljevoruki »

Odoste predaleko sa ovom babom i njenim velikim stanom i malom penzijom. :D
Cinjenica je da svugdje u svijetu ljudi se prilagodjavaju uslovima i sami odredjuju na koji ce nacin rasporediti svoj budzet.
Interesantno je to da niko ne pominje vlasnike kuca i njihove probleme sa grijanjem jer je to rijeseno na vrlo jednostavan nacin - platicu koliko sam potrosio i pazicu dobro da se ne energija ne rasipa jer mi to povecava troskove.
To je formula i za stanove - pusti me da sam odlucim koliko cu grijati, hocu li sjediti u dzemperu ili majici kratkih rukava. Usluge Toplana su ekstremno skupe i nefleksibilne, to je nesto sto je naslijedjeno iz proslog sistema i iako je proslo vise od 20 godina tesko je zapoceti proces promijene jer je potpuno nepoznato sta bi izaslo od svega toga. Vjerovatno bi troskovi po stanu porasli, iz pocetka, dok stanari ne usklade svoje navike i promijene nacin razmisljanja.
U svakom slucaju vrlo teska tema i dilema, bilo bi dobro kad bi postojalo jednostavno rjesenje.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#43 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by arte.fakt »

treba traziti alternativu za postojeci sistem grijanja , poredjenja radi zivim u zemlji u kojoj grijna sezona traje pa skoro 9 mjeseci a cijena grijanja zajedno sa toplom vodom daleko manja nego u bih . znaci nesto debelo skripi .
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#44 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

JOINT_1921 wrote:
Hemera wrote:
JOINT_1921 wrote:Da su u Sarajevu pametni, k'o sto nisu, otpustili bi sve te radnike, proglasili stecaj, dobre radnike ostaviti u odrzavanju novog Grijanja, javnog gradskog preduzeca Sarajevo... Grijanje dovesti cijevima iz TE Kakanj, 100% isplativa investicija, ne ovisis o nekakvim tamo rusima, o kretanjima na trzistu, zagarantovano nizu cijenu 250%, placas grijanje 6 mjeseci i odlicno... Ovo nicemu ne vodi, bitnije je zadrzati 500-1000 (koliko god vec) ljudi u toplanama nego pola miliona ljudi usreciti sa manjim racunima...
toplane nemaju ni 400 uposlenika!
otkud ti cifre od hiljadu osim sto ih prikazujes odokativnom metodom?
Ahhhh bukva, drvo moje lijepo, pa jel vidis da sam napisao od 500-1000 jer ne znam, a 500 je VEOMA blizu 400... ;)
To nije sustina posta, znaci treba otpustiti 300 ljudi i oformiti preduzece a ovaj sadasnji sistem ili mu drugu namjenu naci, ili sve rasprodati i od tih para i kredita napraviti ovo sto sam rekao...

hhahaha bježi boga ti pogledaj ovdej 367 uposlenika toplane broje,
super otpusti 300,pa održavja sistem sa ostalih 67
pametan ti do bola...hahahahahha
znas li koliki je sistem toplana u KS uopce???
hahahahahah
http://www.toplane-sa.co.ba/docs/bilans_uspjeha.pdf

de ba malo izadji na trziste rada,izuci stagod pa izvaljivaj "mudrosti"
nemoj da ti glavan stvar bude broj uposlenih pri rjesavanju problema gubitka preduzeca ili nedostatak informacija
Last edited by Hemera on 20/05/2013 21:11, edited 1 time in total.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#45 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

Qler wrote:Luksuz se placa. Stan u kojem sam ja je 86m2. Gazda je u dijaspori, nije ga htio izdavati i uredno je placao onih 40% svaki mjesec. Dao je meni stan da ga koristim samo da placam rezije, i 119,80KM svaki mjesec platim grijanje. Sta bi ja sad trebao da ne placam sve jer ne koristim citav stan. Pa kazem umanjte mi za jednu sobu molim vas....

Hoces stan od 90m2, placaj rezije za taj stan... prosta logika. Nemas para, prodaj i kupi ono za sta imas. I ja bi najradije jedan dvoetazni na malti, ali imam para za garsonjeru, pa ako kako moze... I stan koji je okruzen sa drugim stanovima, grije se vise od tih 40% koje placas pausala...
a ko jos ima pored tebe u stanu?jesi sam?
ne bi se trebalo nazvati luksuzom da u tom stanu borave 4 osobe,ili bi i njih trebalo sprcati u 40 kvadrata jer se neko dosjetio da krade?
a ko ce smanjiti cijenu grijanja ako neko pored tebe nema istog u stanu?
to se kao ne desava?
njima je lakse skrhati u sistem toplana i ludog trosenja novac,nego investirati u utopljavanje fasada(mozda davanjem kredita povoljnijih?)jer ocito da ljudi nemaju potrebu da hajcanju apsolutno sve?
to sto dođe paušal maltene kao i varijanta sa mjerenjem je totalna laz samo da bi se izvlacilo sto vise novca
grijanje je bilo skupo prije 10 godina,a kamoli sada
samo treba pogledati racune za gas i koliko se vara na kaloricnosti istog,a mnogi se ne ugriju,vec ih samo sat vrti uludo...mnogi su smanjili gubitke preko fasada,izolacije,stolarije i kvalitetnih grijnih tijela poput gusanih radijatora koji "duže drže" od običnih plehanih radiajtora
gdje je edukacija stanovnistva o racionalnom trosenju grijanja?
prije ili kasnije,monopol zvani pausal toplana ce se ukinuti ako ikada ova zemljica uđe u EU,pa ces placati koliko si potrosio,isto kao za vodu,za prevoz,itd itd
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#46 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

@Hemera, nisam dugo na ovom forumu ali sam primjetio da je s tobom tesko diskutovati... Jesi li ti svjesna (valjda si zensko, nemam pojma) koliko ljudi treba da odrzava sistem sa toplom vodom koja tece kroz cijevi ??? Nesto malo pravne, ekonomske sluzbe, oni sto dijele racune, par radnika i inzinjera... Ni 100 ljudi vjerujem... Svima otkaz dati, najbolje ostaviti i usrecis pola miliona ljudi sa milionima KM viska u djepovima na ustrb 300 ljudi koje stite stranacki lobiji... ;)
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#47 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Cherry-Cherry »

e čuj, babu vežu uspomene za stan... :roll: i sad zbog toga ne treba da kupuje manji stan, nego će džaba da se grije. :roll:
vežu i mene uspomene za mnogo šta, pa ko me pita. to nije razlog da ne platim ono šta trošim.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#48 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

JOINT_1921 wrote:@Hemera, nisam dugo na ovom forumu ali sam primjetio da je s tobom tesko diskutovati... Jesi li ti svjesna (valjda si zensko, nemam pojma) koliko ljudi treba da odrzava sistem sa toplom vodom koja tece kroz cijevi ??? Nesto malo pravne, ekonomske sluzbe, oni sto dijele racune, par radnika i inzinjera... Ni 100 ljudi vjerujem... Svima otkaz dati, najbolje ostaviti i usrecis pola miliona ljudi sa milionima KM viska u djepovima na ustrb 300 ljudi koje stite stranacki lobiji... ;)
obidjii sistem toplana u KS pa donosi zakljucke,ili makar nesto izuci pa pricaj
nisi relevantan sagovornik ,samo iz razloga nedostatka znanja kako nesto funkcionise...dotad se dalje ne raspravljaj
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#49 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Max Bunker »

Jel' mi neko moze odgovoriti, kod nas se grijanje placa za kvadraturu stana ?
Ako je tako, mislim da to bas i nije posteno. Sta ako ja imam stan od 80 m2 a grijem samo jednu sobu a placam kao da grijem kompletan stan :?
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#50 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

Max Bunker wrote:Jel' mi neko moze odgovoriti, kod nas se grijanje placa za kvadraturu stana ?
Ako je tako, mislim da to bas i nije posteno. Sta ako ja imam stan od 80 m2 a grijem samo jednu sobu a placam kao da grijem kompletan stan :?
da stvar bude i "logicnija",nemaju svi grijno tijelo u svim prostorijama u stanu...pa ti sad skontaj...posto se ta toplota siri pos tanu kao i od drugih komsija,trebas masno placati grijanje
Post Reply