Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#2476 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by dgL_ »

Sid the sloth wrote:
dgL_ wrote::shock:
Sid the sloth wrote:Ne kontam. Bilo je u redu kad smo placali isto i kad griju i kad ne griju nikako (ljetni mjeseci), a sad nije u redu kad placamo 5 mjeseci jeftinije a 7 skuplje? Kakva vam je to logika, da je u redu placati isto za Maj i Decembar a nije u redu sad kad placamo ljetnu tarifu u Maju a zimsku u Oktobru? Je*iga onda otisli smo dovraga kad te stvari ne mozemo skontat.
Kako si glup kume ja ne mogu da vjerujem!! Radi se o tome da su neofirno digli cijenu grijanja dok je bio ljetni period (meni dolazilo 39 pa onda odjednom 44 cini mi se) i hajde covjek to nije toliko ni zapazio sve dok sad nije dosao racun od 147 KM za stan od 70 kvadrata... A prije svega toga po akupoj tarifi je dolazilo 138.5 KM...

Jel ti sad imalo jasnije? Neofirno su provukli poskupljenje da se niko nije ni nakasljo... A prije dok nam je stalno dolazilo 100 KM nisu bas mogli tako... malo se vise pricalo o tome...
Dijete drago promasio si cijelu loptu. Nije prica o tome sto su poskupili, tu se svi slazemo da nije u redu. Problem je u tome sto se ljudi zale sto je u Oktobru naplacena skuplja tarifa a samo pola mjeseca grijali.

To sto ti nisi ‘toliko zapazio’ da su ti poskupili trebas malo sebe preispitati ;)
I sta znaci covjek nije ‘toliko zapazio’, jel zapazio ili nije, ne mozes malo zapazit :lol:
Koji si ti nenadrtalac ja ne mogu da vjerujem... Necu se stobom opste svadjat... Ne spustam se na IQ 25... Jbg
Sid the sloth
Posts: 2818
Joined: 30/01/2013 15:56

#2477 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sid the sloth »

dgL_ wrote:
Sid the sloth wrote: Dijete drago promasio si cijelu loptu. Nije prica o tome sto su poskupili, tu se svi slazemo da nije u redu. Problem je u tome sto se ljudi zale sto je u Oktobru naplacena skuplja tarifa a samo pola mjeseca grijali.

To sto ti nisi ‘toliko zapazio’ da su ti poskupili trebas malo sebe preispitati ;)
I sta znaci covjek nije ‘toliko zapazio’, jel zapazio ili nije, ne mozes malo zapazit :lol:
Koji si ti nenadrtalac ja ne mogu da vjerujem... Necu se stobom opste svadjat... Ne spustam se na IQ 25... Jbg
Sta se tu ima raspravljati, promasio si temu totalno, ne pricamo o istoj stvari uopste tako da tvoj komentar nije uopste smislen. Ako ti 'nisi toliko zapazio' da ti je poskupilo grijanje, ja jesam. Tebi je to jedini problem kod promjene na skupe i jeftine mjesece sto ne mozes 'toliko zapaziti' kad poskupe? Blago tebi :D
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#2478 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by dgL_ »

Ako je grija poskupilo za 8% parafraziram.. Na racunu od 38.5 KM ili 35 nije ni bitno to poskupljenje ce biti neosjetno... Ali na 139.5 bogami ce se osjetit ite kako...

Tebi generale sve treba da se crta?

Sad ti udji i svijest covjeka kao zivog, razumnog bica pa probaj shvatit sta sam htio reci...

Ako ne uspijes neces dobiti novo objasnjenje... Jbg evo nacrto sam ti, jos samo da ti i obojim...
Sid the sloth
Posts: 2818
Joined: 30/01/2013 15:56

#2479 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sid the sloth »

Razumijem ja sta ti govoris ali si uletio k'o padobranac i napisao nesto sto nema veze s ovim o cemu smo mi raspravljali. Da ja tebi pojasnim, nije bila rasprava o tome sto su sad odjednom ubacili jeftine i skupe mjesece i sta im je to donijelo. Rasprava je bila o tome sto su naplatili Oktobar kao skupi mjesec (tako je dogovoreno po tom novom nacinu placanja) a grijali samo pola mjeseca, pa sam ja fino objasnio da nema veze koliko su grijali jer se ne placa po potrosnji nego imas skupe i jeftine mjesece (ne placas po potrosenim kalorijama). Jasnije?
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#2480 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by MeanMachine »

Jedno je sigurno: sistem naplate "sezona /vam sezone" jedino odgovara toplanama jer tako imaju više sredstava na računu kada su i njihovi troškovi za plin kao osnovni energent veći, dok njihovim korisnicima (naročito onima sa nešto skromnijim kućnim budžetom) nikako ne odgovara. Razumijem i one koji negoduju kada se plaća 12 mjeseci ravnomjerno, ali se neki sistem naplate mora primjeniti i tu je mislim ipak bolji ovaj stari, linearni. Svakako, jedini ispravni pristup bio bi ugradnja kalorimetara i plaćanje stvarno isporučene/utrošene toplotne energije ali smo mi realno još daleko od tog sistema.
Sid the sloth
Posts: 2818
Joined: 30/01/2013 15:56

#2481 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sid the sloth »

MeanMachine wrote:Jedno je sigurno: sistem naplate "sezona /vam sezone" jedino odgovara toplanama jer tako imaju više sredstava na računu kada su i njihovi troškovi za plin kao osnovni energent veći, dok njihovim korisnicima (naročito onima sa nešto skromnijim kućnim budžetom) nikako ne odgovara. Razumijem i one koji negoduju kada se plaća 12 mjeseci ravnomjerno, ali se neki sistem naplate mora primjeniti i tu je mislim ipak bolji ovaj stari, linearni. Svakako, jedini ispravni pristup bio bi ugradnja kalorimetara i plaćanje stvarno isporučene/utrošene toplotne energije ali smo mi realno još daleko od tog sistema.
:thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2482 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by vješalica »

MeanMachine wrote:Jedno je sigurno: sistem naplate "sezona /vam sezone" jedino odgovara toplanama jer tako imaju više sredstava na računu kada su i njihovi troškovi za plin kao osnovni energent veći, dok njihovim korisnicima (naročito onima sa nešto skromnijim kućnim budžetom) nikako ne odgovara. Razumijem i one koji negoduju kada se plaća 12 mjeseci ravnomjerno, ali se neki sistem naplate mora primjeniti i tu je mislim ipak bolji ovaj stari, linearni. Svakako, jedini ispravni pristup bio bi ugradnja kalorimetara i plaćanje stvarno isporučene/utrošene toplotne energije ali smo mi realno još daleko od tog sistema.
Taj sistem je bio u planu od prije rata
Moj stan na Dbr. ima kalorimetre postavljene od prije rata
Ali oni znaju cifru i rcunicu i uvijek ce po pausalu pljackati
Prvo doslo.bi do usteda jer ima ljudi koji ne borave kucama otprilike na godisnjem nivou uz neku pristojnu kontrolu temperature i sl.tako da te varijante ne odgoaraju toplanama jer pausal je nametnuta cifra trosio ili ne trosio odnosno grijali oni ili ne
Bagra je to
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2483 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by ado_sar »

Obzirom da je sa kalorimetrima jos lakse krasti, ne bih se cudio da se i kod nas uvedu veoma brzo. Za primjer, pogledajte zagreb i nove kalorimetre
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2484 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

ado_sar wrote:Obzirom da je sa kalorimetrima jos lakse krasti, ne bih se cudio da se i kod nas uvedu veoma brzo. Za primjer, pogledajte zagreb i nove kalorimetre
upravo, neće se 95% ljudi s njim usrećiti s kalorimetrima jer fasade skoro da ne postoje, stolarija loša a valja plaćati sve te gubitke energije...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24833
Joined: 08/09/2005 20:08

#2485 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Znači da je narod nezadovoljnan što grijanje nije džaba. A kakvi smo - i onda bi bili nezadovoljni. Jedino da grije i da nam se još i plaća.
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2486 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Doslo mi 50KM plina za ovaj mjesec... grijanje je automatski od 5:30 do 6:45 na 22*C pa onda od 6:45 do 17:00 na 18*C i onda od 17:00 do 23:00 opet na 22* i na kraju od 23 do 5:30 na 18*C... vikendom od 7 do 23 22*C od 23 do 7 18*C... znaci radi 24/7 plus topla voda za kuhinju i kupatilo...
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2487 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

meni 89
i smrzavam se u hodniku wc i banji :D
te balkonu :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2488 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by un1ted »

Haris.ba wrote:Znači da je narod nezadovoljnan što grijanje nije džaba. A kakvi smo - i onda bi bili nezadovoljni. Jedino da grije i da nam se još i plaća.
Nije nezadovoljan jer mora platiti, vec plati nesto sto nema, ili ne koristi. Pausalno placanje je pljacka.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2489 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

un1ted wrote:
Haris.ba wrote:Znači da je narod nezadovoljnan što grijanje nije džaba. A kakvi smo - i onda bi bili nezadovoljni. Jedino da grije i da nam se još i plaća.
Nije nezadovoljan jer mora platiti, vec plati nesto sto nema, ili ne koristi. Pausalno placanje je pljacka.
zavisi... za grijanje sumnjam jer će računi biti daleko veći (za većinu stanovništva) kada se uvedu kalorimetri - pogledaj šta se dešava u Zg a njihove zgrade su u daleko boljem stanju nego naše
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2490 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by un1ted »

Ja samm imao iskustvom sa grijanjem na plin, koji sam palio onako kako meni odgovara. Sa protočnim bojlerom, račun u januaru i februaru nije prelazio 60KM. Sada za skoro istu kvadraturu toplanama plaćam 115KM pausalno.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2491 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_milojica »

VladaFBiH wrote:
un1ted wrote:
Haris.ba wrote:Znači da je narod nezadovoljnan što grijanje nije džaba. A kakvi smo - i onda bi bili nezadovoljni. Jedino da grije i da nam se još i plaća.
Nije nezadovoljan jer mora platiti, vec plati nesto sto nema, ili ne koristi. Pausalno placanje je pljacka.
zavisi... za grijanje sumnjam jer će računi biti daleko veći (za većinu stanovništva) kada se uvedu kalorimetri - pogledaj šta se dešava u Zg a njihove zgrade su u daleko boljem stanju nego naše
Spominjao sam vec na temi,kod mene je komsinica ugradila kalorimetar i kaze da se izradila. Istina je kaze da joj dodje manje na racunu,ali niti je stan vise topao kao nekada (stedi valjda),niti je to tolika usteda. Kaze,bolje da sam ostala na starom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24833
Joined: 08/09/2005 20:08

#2492 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Nikako ugoditi narodu. Paušal pljačka. Kalorimetar pljačka. Sve pljačka.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2493 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by O'zone »

Black swan wrote:meni 89
i smrzavam se u hodniku wc i banji :D
te balkonu :lol:
Meni 13,50 :mrgreen:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2494 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by un1ted »

Ne znam, ja navodim vlastio iskustvo, koje naravno ne može uvijek biti isto kod svakog korisnika usluge.

Nit volim pretoplo, nit volim prehladno. Ako nešto znači, niti jednom nisam bio bolestan tokom perioda u kojem sam ja dozirao grijanje :) Sada svako malo otvori prozor, jer su radijatori usijani (ne mogu smanjiti grijanje na ventilu, ne radi, nije do toplana, nece da rijese :) )
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2495 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:Nikako ugoditi narodu. Paušal pljačka. Kalorimetar pljačka. Sve pljačka.
ima ona izreka: "uvijek je trava zelenija kod komšije"... a kad pređu u njegovo dvorište skontaju da je ipak bila dovoljno zelena i nekako mekša kod njih ali nema više nazad :)
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2496 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

O'zone wrote:
Black swan wrote:meni 89
i smrzavam se u hodniku wc i banji :D
te balkonu :lol:
Meni 13,50 :mrgreen:

dnevni s dobrom izolacijom i sobama okolo i iznad koje se griju ne trebamo ni grijati

takvih stanova je u gradu more... e od njih dolaze ovakve "provokacije" da je na grijanje zimi potrošio 450 marki :D i manje
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2497 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by O'zone »

Black swan wrote:
O'zone wrote:
Black swan wrote:meni 89
i smrzavam se u hodniku wc i banji :D
te balkonu :lol:
Meni 13,50 :mrgreen:

dnevni s dobrom izolacijom i sobama okolo i iznad koje se griju ne trebamo ni grijati

takvih stanova je u gradu more... e od njih dolaze ovakve "provokacije" da je na grijanje zimi potrošio 450 marki :D i manje
Stan na čošku zgrade, ispod stan nenastanjen i haustor, iza stan nenastanjen zapečaćen porazbijanih prozora, iznad stan nastanjen, zgrada iz 1953, izolacija 3 centa maltera, drvena stolarija iz 2002 godine dupla stakla bez ikakvog više vakuma :lol: tri plinske peći, dvije fasadne jedna na dimnjak, stan 57 kvadrata, nema dodatnog grijanja (a ni hlađenja :( ) tipa invertera ili konvektora....
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2498 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

mali patuljci vrte konvektor i ne treba ih hraniti :D
bjelaverajvosa
Posts: 4
Joined: 17/11/2017 16:19

#2499 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by bjelaverajvosa »

Moze li neko napisati iskustvo s grijanjem na plin. Zvali su me iz Sarajevogasa i pitali da li da opet prikljuce plin jer je nekad bio plin u ovom stanu? Trenutno se grijemo na struju i jako velik racun dolazi, a usput grijanje palimo svega 4-5 sati kad smo u stanu. Koliko mjesecno dobijate racun za plin, i da li takav tip grijanja utjece i na struju? Da li je grijanje upaljeno po cijeli dan ili je bolje gasiti/paliti? Kakva je situacija ljeti? Hvala lijepo
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#2500 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by nagibSA »

Qler wrote:Doslo mi 50KM plina za ovaj mjesec... grijanje je automatski od 5:30 do 6:45 na 22*C pa onda od 6:45 do 17:00 na 18*C i onda od 17:00 do 23:00 opet na 22* i na kraju od 23 do 5:30 na 18*C... vikendom od 7 do 23 22*C od 23 do 7 18*C... znaci radi 24/7 plus topla voda za kuhinju i kupatilo...
Kol'ko je kod vas dole m^3 plina ?
bjelaverajvosa wrote:Moze li neko napisati iskustvo s grijanjem na plin. Zvali su me iz Sarajevogasa i pitali da li da opet prikljuce plin jer je nekad bio plin u ovom stanu? Trenutno se grijemo na struju i jako velik racun dolazi, a usput grijanje palimo svega 4-5 sati kad smo u stanu. Koliko mjesecno dobijate racun za plin, i da li takav tip grijanja utjece i na struju? Da li je grijanje upaljeno po cijeli dan ili je bolje gasiti/paliti? Kakva je situacija ljeti? Hvala lijepo
Trosi plinski kotao i struju naravno, ne mnogo. Podesis temperaturu na termostatu (i temperaturu vode na kotlu) i ne diras nista, nema tu paljenja/gasenja. Obavezno uzmes termostat digitalni sa opcijom programiranja i miran si. Ljeti prebacis kotao na ljetni mod, ugasis termostat i smanjis temperaturu vode na krajnji polozaj, a ostane samo topla voda za cesmu. NIje pozeljno nikako gasiti kotao cak i kad nisi kuci ni ljeti a pogotovo zimi.

Za racun sta znam, za hladnije mjesece meni ne dolazi ispod 200KM, ovako ko Qler u udarnim terminamima oko 22-23C podeseno (16-23h svaki dan).
Post Reply