Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#101 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by swatch »

Trenutno zivim u novogradnji i imam svoj kalorimetar. Sve u svemu daleko sam od zadovoljnog korisnika...

Prosli mjesec mi je pored regularnog pausala doslo dodatnih 5-6 KM da platim iako je grijanje bilo ugaseno na uredjaju za kontrolu i radijatori su svi na 0 bili podeseni. Znaci u startu ja sam tu vec zakinut, jer ne postuju mjerac. Stan se vodi kao 59 kvadrata i za tih 59 kvadrata oni meni salju racune, iako ja nemam grijnog tijela u ostavi koja je usput uvijek hladnija od ostatka stana i nemam grijno tijelo na balkonu. Kad se sabere balkon i ostava oni meni naplate 5 extra kvadrata... Covjek bi im to nekako i halalio da ja imam neke koristi od kalorimetra medjutim nemam. Da pojasnim: smisao samog kalorimetra je da ja sam palim grijanje kad zelim, palim radijatore koje zelim, podesavam temperaturu koju zelim, pravim plan grijanja na samom uredjaju itd...
Zimus su mi gasili grijanje oko 20:00 sto znaci da ce se soba mog djeteta ohladiti do vremena kad on ide na spavanje. Iako sam zelio da mu upalim grijanje recimo od 20:00 pa do nekih 22-23 ja to nisam mogao iako imam svu potrebnu infrastrukturu. Znao sam ustajati oko pola 6 i vecinu jutara radijatori bi bili hladni iako su bili upaljeni ali gospoda iz Toplana nije nalozila. Moja sreca je da imam klimu inverter koja uredno dogrije prostor prije spavanja i u jutarnjim satima. Plan je da se nabavi jos jedan inverter i tako pokrijem komplet stan, a Toplane cu uredno odjaviti. Sve u svemu iako posjedujem kalorimetar i svu opremu za kontrolu i stimanje grijanja po radijatorima ja to ne mogu koristiti.

Osoba veoma bliska meni je odvela Toplane na sud tako da toj osobi vise ne dolazi racun ni za ono "zagrijave" od strane drugih stanova. Mislim da je krajnje vrijeme da se toj bagri stane u kraj.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#102 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JOINT_1921 »

Qler wrote:
JOINT_1921 wrote: Cijena je tu negdje, identicna za Tuzlu, Lukavac, Sarajevo i Kakanj... Ali tu cijenu u Sarajevu placas cijelu godinu a u ostalim mjestima samo dok traje grijna sezona... Oni se griju, ne parom, nego vrelom vodom koja cirkulise kroz sistem... Ja i kazem da to isto treba uraditi i za Sarajevo, uloziti novac koji ce se 100% vratiti a ucinio si zivot 500.000 ljudi boljim jer placaju duplo manje grijanje... Zasto bih uzimao da se grijem na plin, a vreli radijatori od elektrane koja ako i otkaze to je 1 dan maksimalno jer imaju 2 kondenzacione turbine...
Dolazi para do podstanica gdje su izmjenjivacu u vrelovode, pa onda vjerovatno po zgradama imaju podstanice gdje se to hladi u toplovode. U glavnom, energent dobijete dzaba. Sto ne trazite manje cijene grijanja?
Ne znam da li citas ono sto pisem, ako sam rekao da ide vrela voda, onda ide vrela voda a ne ide para... Izmjenjivaci (podstanice) se nalaze u elektrani pored turbine i tu se odmah oduzimanje sa turbine (para) pretvara u vodu... Grijanja svako jutro nazove i kaze koja temperatura vode treba da se isporuci prema gradu, npr. 80 stepeni C kad je minus napolju... Uglavnom, energent nije dzaba, nego ga placas elektrani... I niko se u Lukavcu, Tuzli, Kaknju ne zali na cijene grijanja, nego Sarajevo u kojem i sam imam stan, i grijanje je preskupo... ZASTO TI (VI) ne trazite da placate jeftinije grijanje, tj. da se izbaci plin i kotlovnice i da se uvede centralno grijanje iz Termoelektrane Kakanj, ili da se napravi neko manje postrojenje na biomasu ?
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#103 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hajlac »

Raspored wrote: Ima raja para samo se prave budale misle neko će platiti to njihovo...more marš stoko.
Govori u svoje ime, visa srednja klaso! :evil: Mnogi su vjerovatno i imali ali tamo do 2009-2010 - dok kriza nije pustila korijenje.

Zasto odmah, nakon godinu dana neplacanja, nisu poceli s iskljucivanjem? Tako ne bi doslo haman do raspada sistema na relaciji Bh Gas - Sarajevo gas - JKP Toplane.

Sve je to korumpirano politikanstvo.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#104 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hajlac »

buba80 wrote:
Qler wrote:Ma ja jos raja zaboravlja taj pausal. Misle plate samo 4 mjeseca i to ko moraju. Placa se recimo 30KM mjesecno odrzavanje, plus potroseno. A nece vise biti ova cijena koju sad placas jer je podijeljeno na godinu dana nego realna cijena energenta koja je dosta skuplja... Realno, moze se ustedjeti, i manje placati mjesecno ali se mora racionalizovati, pa staviti na 22-21 stepen temp, srediti izolacije, pametno koristit, nocu smanjivati temperatru, nije kao sad prst u uho koliko god potrosis isto ti dodje :)
Malo oni koriste monopol koji imaju jer nema logike da ljudi koji imaju satove placaju i pausal. Mi recimo, kada smo kupili stan, nismo se odmah uselili i nismo naravno ni koristili grijanje, a racuni od 40% od kvadrature stana su nam redovno stizali. zasto? sta recimo da zivimo u inostranstvu i da rijetko dolazimo u sa? iz tog razgloga taj izgovor da stanovi koji imaju kalormetar placaju onako kako se sezonski pretpostavi trosak nema smisla.
Ja se slazem da treba placati potorseno+odrzavanje (ali bez obzira na kvadraturu, jer kvadratura nema s tim nista, isto kao sto nema veze ni sa vodom ili strujom imamo li 5 kupatila ili jedno, 20 lustera po sobama ili dva, i sl.), tj. da u ljetnim mjesecima dolaze racuni samo za odrzavanje, jednako za sve stanove.

prica da se grijemo 40% od drugih stanova je isto prica za malu djecu. sta da neko odluci da nece da koristi njihove usluge i hoce eto da lozi, imaju kamin i to je njihov izbor. ali eto, sad za sad imaju monopol i moze im se, al nadam se da kako bude kapitalizam malo jacao na ovom podruciju da ce se i te stvari malo posloziti.

odrzavanje + potroseno, to je jedino fer, nista kvadrati, nista sezone.
Ma to su oni sracunali tako da ljudima upravo ni ne padne na um da predju na kalorimetre a ovaj gore ih providno 'pere'.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#105 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Joj sto ne mogu ni ove logike, nemam radijator u ostavi necu da placam grijanje ostave... daj ba i vi ne pricajte gluposti. Radijatori griju citav stan, ne griju samo 1.8 visine i dio oko trosjeda koji koristis.

Dzaba se zalite, dzaba pricate, ako ne platite gase. Tako i treba. I struj placamo vise nego sto bi trebali pa je opet svi uredno placaju. Grijanje bi mozda i pojeftinilo da seljaci placaju. Nego ovako zbog seljacina koje ne placaju racune meni dolazi velik racun i preko mojih ledja se grijete. E pa nema vise mrdanja, dosle gace na reseto, sto bi rekao drug Nikoletina Bursać....
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#106 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

swatch wrote:Trenutno zivim u novogradnji i imam svoj kalorimetar. Sve u svemu daleko sam od zadovoljnog korisnika...

Prosli mjesec mi je pored regularnog pausala doslo dodatnih 5-6 KM da platim iako je grijanje bilo ugaseno na uredjaju za kontrolu i radijatori su svi na 0 bili podeseni. Znaci u startu ja sam tu vec zakinut, jer ne postuju mjerac. Stan se vodi kao 59 kvadrata i za tih 59 kvadrata oni meni salju racune, iako ja nemam grijnog tijela u ostavi koja je usput uvijek hladnija od ostatka stana i nemam grijno tijelo na balkonu. Kad se sabere balkon i ostava oni meni naplate 5 extra kvadrata... Covjek bi im to nekako i halalio da ja imam neke koristi od kalorimetra medjutim nemam. Da pojasnim: smisao samog kalorimetra je da ja sam palim grijanje kad zelim, palim radijatore koje zelim, podesavam temperaturu koju zelim, pravim plan grijanja na samom uredjaju itd...
Zimus su mi gasili grijanje oko 20:00 sto znaci da ce se soba mog djeteta ohladiti do vremena kad on ide na spavanje. Iako sam zelio da mu upalim grijanje recimo od 20:00 pa do nekih 22-23 ja to nisam mogao iako imam svu potrebnu infrastrukturu. Znao sam ustajati oko pola 6 i vecinu jutara radijatori bi bili hladni iako su bili upaljeni ali gospoda iz Toplana nije nalozila. Moja sreca je da imam klimu inverter koja uredno dogrije prostor prije spavanja i u jutarnjim satima. Plan je da se nabavi jos jedan inverter i tako pokrijem komplet stan, a Toplane cu uredno odjaviti. Sve u svemu iako posjedujem kalorimetar i svu opremu za kontrolu i stimanje grijanja po radijatorima ja to ne mogu koristiti.

Osoba veoma bliska meni je odvela Toplane na sud tako da toj osobi vise ne dolazi racun ni za ono "zagrijave" od strane drugih stanova. Mislim da je krajnje vrijeme da se toj bagri stane u kraj.
Tačno tako :thumbup:
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#107 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by swatch »

Qler wrote:Joj sto ne mogu ni ove logike, nemam radijator u ostavi necu da placam grijanje ostave... daj ba i vi ne pricajte gluposti. Radijatori griju citav stan, ne griju samo 1.8 visine i dio oko trosjeda koji koristis.

Dzaba se zalite, dzaba pricate, ako ne platite gase. Tako i treba. I struj placamo vise nego sto bi trebali pa je opet svi uredno placaju. Grijanje bi mozda i pojeftinilo da seljaci placaju. Nego ovako zbog seljacina koje ne placaju racune meni dolazi velik racun i preko mojih ledja se grijete. E pa nema vise mrdanja, dosle gace na reseto, sto bi rekao drug Nikoletina Bursać....
Posto rece da ti brat zivi u Tibri reci mu fino neka se raspita kako to da su nekim stanovima Toplane izbacile ostave i balkone iz grijne kvadrture a nekim nise. Ovo nisu gluposti ovo je realnost. Ili cemo svi sve placati ili necemo, drugacije nece moci. Radijatori ne griju citav stan, radijatori griju prostoriju u kojoj se nalaze. Probaj ti sa jedim radijtorom ugrijati stan pa da te vidimo.

Evo moj slucaj, ja Toplane placam, ali koliko sam zadovoljan uslugom ja bih iste sekunde potpisao da grijanje ugase i da sam nadjem alternativu. Alternativa jeftinijih a ucinkovitijih ima koliko hoces. Nemoj me pogresno shvatiti ja se ne zalazem za koristenje a neplacanje neke usluge. Smatram ako se neka usluga koristi da ista treba i platiti. Isto tako smatram da se tudji gubitci nebi smjeli namirivati preko ledja nas platisa.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#108 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Qler wrote:Joj sto ne mogu ni ove logike, nemam radijator u ostavi necu da placam grijanje ostave... daj ba i vi ne pricajte gluposti. Radijatori griju citav stan, ne griju samo 1.8 visine i dio oko trosjeda koji koristis.

Dzaba se zalite, dzaba pricate, ako ne platite gase. Tako i treba. I struj placamo vise nego sto bi trebali pa je opet svi uredno placaju. Grijanje bi mozda i pojeftinilo da seljaci placaju. Nego ovako zbog seljacina koje ne placaju racune meni dolazi velik racun i preko mojih ledja se grijete. E pa nema vise mrdanja, dosle gace na reseto, sto bi rekao drug Nikoletina Bursać....
:thumbup:
Tačno tako!
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#109 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

Hajlac wrote:
Raspored wrote: Ima raja para samo se prave budale misle neko će platiti to njihovo...more marš stoko.
Govori u svoje ime, visa srednja klaso! :evil: Mnogi su vjerovatno i imali ali tamo do 2009-2010 - dok kriza nije pustila korijenje.

Zasto odmah, nakon godinu dana neplacanja, nisu poceli s iskljucivanjem? Tako ne bi doslo haman do raspada sistema na relaciji Bh Gas - Sarajevo gas - JKP Toplane.

Sve je to korumpirano politikanstvo.
Ukoliko Toplane i Sarajevogas u ovim vremenima ne budu imali maksimalni senzibilitet prema svojim korisnicima, mislim da idu pod stečaj ili u privatizaciju ŠTO JE I KRAJNJI CILJ i to je OSNOVNI RAZLOG ŠTO SE ČEKAO DA SE GUBITAK OD 65 MILIONA + 8 MILIONA NAGOMILA (ista šema kao za GRAS, a u planu su i ostala javna preduzeća) i to može da bude ona kap koja će da prelije času ove nepodnošljive situacije u KSA i državi BiH.
Samo neka mi advokat objasni po kojem ugovoru koristi usluge Toplana, jer sam Zakon O JAVNIM PREUZEĆIMA KSA nije dovoljan.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#110 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#111 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

novi.dan.nova.nafaka wrote:
Qler wrote:Joj sto ne mogu ni ove logike, nemam radijator u ostavi necu da placam grijanje ostave... daj ba i vi ne pricajte gluposti. Radijatori griju citav stan, ne griju samo 1.8 visine i dio oko trosjeda koji koristis.

Dzaba se zalite, dzaba pricate, ako ne platite gase. Tako i treba. I struj placamo vise nego sto bi trebali pa je opet svi uredno placaju. Grijanje bi mozda i pojeftinilo da seljaci placaju. Nego ovako zbog seljacina koje ne placaju racune meni dolazi velik racun i preko mojih ledja se grijete. E pa nema vise mrdanja, dosle gace na reseto, sto bi rekao drug Nikoletina Bursać....
:thumbup:
Tačno tako!
Nije stvar u plaćanju nego u pravu izbora, hoću li ja toplane ili ne, ako imam mogućnost da imama grijanje neovisno od toplana da mi se to omogući, a ne da zavisim od toplana ili da plaćama 40% nizašta. Slažem se sve se mora platiti što se potroši.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#112 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

Qler wrote:Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Tih 40% je navodno cijena održavanja sistema toplana, a ne toplota susjednog stana, a i to je relativno, nisu svi u sredini zgrade, pa da sa dvije ili tri strane imaju stanove koji imaju grijanje.
U ulupnoj cijeni grijanja tih 40% je održavanje sistema, a 60% toplotna energija.
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#113 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by swatch »

Qler wrote:Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Ako cemo ga tjerati onda mogu i ja tuziti Toplane, jer ja sa svojim alternativnim grijanjem zagrijavam i tebe koji si recimo stan pored mene, zar ne? Nemoj me pogresno shvatiti podrzavam akciju iskljucenja neplatisa, smatram da uslugu koju koristis trebas odnosno moras platiti, ali ni ovakav nekorektni odnos prema platisama nije uredu.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#114 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by palamuda »

Sikandar wrote:
Qler wrote:Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Tih 40% je navodno cijena održavanja sistema toplana, a ne toplota susjednog stana, a i to je relativno, nisu svi u sredini zgrade, pa da sa dvije ili tri strane imaju stanove koji imaju grijanje.
U ulupnoj cijeni grijanja tih 40% je održavanje sistema, a 60% toplotna energija.
Uvijek imaš alternativu prodaš stan i ideš gdje nema toplana, e tek si tad sa tom alternativom nagrabusio kad te plin odreže 250 km, a ti se nisi ugrijo kakao treba nego svaki dan blejiš u termostat i lijepo mu pričaš da se ne naljuti.
swatch
Posts: 362
Joined: 07/12/2011 13:33

#115 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by swatch »

palamuda wrote:
Sikandar wrote:
Qler wrote:Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Tih 40% je navodno cijena održavanja sistema toplana, a ne toplota susjednog stana, a i to je relativno, nisu svi u sredini zgrade, pa da sa dvije ili tri strane imaju stanove koji imaju grijanje.
U ulupnoj cijeni grijanja tih 40% je održavanje sistema, a 60% toplotna energija.
Uvijek imaš alternativu prodaš stan i ideš gdje nema toplana, e tek si tad sa tom alternativom nagrabusio kad te plin odreže 250 km, a ti se nisi ugrijo kakao treba nego svaki dan blejiš u termostat i lijepo mu pričaš da se ne naljuti.
Plin nije jedina alternativa... Imas struju koja je puno povoljnija od plina i toplana. Znaci imas opciju da koristis invertere, pa konvektore... Pored ove opcije mozes kupiti i elektricni bojler koji ce ti sam zagrijavati postojece radijatore u stanu. Promjene na sistemu za ovu opciju su minorne, a ti se sam grijes koliko hoces i kad hoces.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#116 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mahalas505 »

Qler wrote:Ugasis usluge ali opet moras placati onih 40%. Opet se grijes od moje toplote, koju ja placam, ako cemo tjerati mak na konac.
Aha, a zasto bi mene bolila briga sto tvoj stan nema dovoljno dobru izolaciju pa "prebacuje" toplinu i u moj stan? Izolacija ne djeluje samo iz vana prema unutra, zar ne?
I ako ti je posao vezan za toplane, ide pitanje da li se placa ovaj pusal od 40% u zemljama EU gdje ima centralno grijanje naravno?
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#117 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by moa »

Prvo drzava mora obezbjediti da svi imamo uslove za rad i da natjera ne platise koji duguju firmama da se ti dugovi izmire, da se isplate plate radnicima pa tek onda mozes govorit da li neko zeli platiti grijanje ili ne. Drugo, placamo preskupo grijanje i to sam vec u par navrata govorio. Nije moguce da moji griju kucu od 200 kvadrata po istoj cijeni koju ja placam za stan od 60 kvadrata. Jos ako se uzme u obzir da toplane kupuju na velike kolicine (citaj dodatni popust na plin, loz ulje...) a da bude ista cijena kao kod privatnika koji je mozda 4 ili 5 ruka u ovom lancu. Gdje je tu matematika ovo je cisti bezobrazluk i otimacina kada je u pitanju grijanje, struja i ostale komunalije.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#118 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by sinuhe »

Samo nastavak favelizacije. Ako se stanovi ne griju brze ce i zgrada propadati.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#119 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

moa wrote:Prvo drzava mora obezbjediti da svi imamo uslove za rad i da natjera ne platise koji duguju firmama da se ti dugovi izmire, da se isplate plate radnicima pa tek onda mozes govorit da li neko zeli platiti grijanje ili ne. Drugo, placamo preskupo grijanje i to sam vec u par navrata govorio. Nije moguce da moji griju kucu od 200 kvadrata po istoj cijeni koju ja placam za stan od 60 kvadrata. Jos ako se uzme u obzir da toplane kupuju na velike kolicine (citaj dodatni popust na plin, loz ulje...) a da bude ista cijena kao kod privatnika koji je mozda 4 ili 5 ruka u ovom lancu. Gdje je tu matematika ovo je cisti bezobrazluk i otimacina kada je u pitanju grijanje, struja i ostale komunalije.
To je to :thumbup:
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#120 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by sumirprimus »

Cijene energije i energenata mogu ići smao gore..
Isto tako nije ista cijena plina u rusiji na izvoru i u jednoj recmo bosni,madjarskoj nebitno...
Isto tako ne moze biti ista cijena grijanja u sarajevu,banjoj luci,ili tuzli,kaknju lukavcu...
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#121 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

.
Last edited by RahatHurmašica on 06/02/2015 18:19, edited 2 times in total.
Sikandar
Posts: 105
Joined: 03/12/2012 15:16

#122 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Sikandar »

RahatHurmašica wrote:
moa wrote:Prvo drzava mora obezbjediti da svi imamo uslove za rad i da natjera ne platise koji duguju firmama da se ti dugovi izmire, da se isplate plate radnicima pa tek onda mozes govorit da li neko zeli platiti grijanje ili ne. Drugo, placamo preskupo grijanje i to sam vec u par navrata govorio. Nije moguce da moji griju kucu od 200 kvadrata po istoj cijeni koju ja placam za stan od 60 kvadrata. Jos ako se uzme u obzir da toplane kupuju na velike kolicine (citaj dodatni popust na plin, loz ulje...) a da bude ista cijena kao kod privatnika koji je mozda 4 ili 5 ruka u ovom lancu. Gdje je tu matematika ovo je cisti bezobrazluk i otimacina kada je u pitanju grijanje, struja i ostale komunalije.
koliko su tvoju uložili u postrojenje za grijanje. kolika je njegova amortizacija. kada će trebati kupiti novi kotao i sve ostalo. koliko koštaju opravke. koliko bi koštao neko da se o tome brine 24 sata.

ne troši grijanje samo energent. to bi isto bilo kad bi rekao da prijevoz od sarajeva do tuzle košta 10l nafte tj 25KM. gdje je amortizacija vozila i plata vozaču.
Upravo tako, iz tih navedenih razloga treba omogućiti svakome da izabere način grijanja ili toplane ili plin ili struja ili nešto drugo što nekom i odgovara, pa neka snosi sam troškove grijanja, održavanja, amortizacije i sl...
Privatizacijom stanonova, odnosno otkupom, posatli su privatno vlasništvo, kao i kuća, s tim da već ima grijanje toplana koje mu ne odgovara. Hoće da odjavi toplane one to ne dozvoljavaju i uzimaju 40% od održavanja. Da se razumijemo, instalacije u stanu su privatno vlasništvo isto kao i u privatnoj kući.
SAMO DA SE OMOGUĆI STVAR IZBORA, A NE MONOPOL.
Da li ste čuli za slučaj u Hrvatskoj vezan za toplane.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#123 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by sema911s »

Sikandar wrote:
RahatHurmašica wrote:
moa wrote:Prvo drzava mora obezbjediti da svi imamo uslove za rad i da natjera ne platise koji duguju firmama da se ti dugovi izmire, da se isplate plate radnicima pa tek onda mozes govorit da li neko zeli platiti grijanje ili ne. Drugo, placamo preskupo grijanje i to sam vec u par navrata govorio. Nije moguce da moji griju kucu od 200 kvadrata po istoj cijeni koju ja placam za stan od 60 kvadrata. Jos ako se uzme u obzir da toplane kupuju na velike kolicine (citaj dodatni popust na plin, loz ulje...) a da bude ista cijena kao kod privatnika koji je mozda 4 ili 5 ruka u ovom lancu. Gdje je tu matematika ovo je cisti bezobrazluk i otimacina kada je u pitanju grijanje, struja i ostale komunalije.
koliko su tvoju uložili u postrojenje za grijanje. kolika je njegova amortizacija. kada će trebati kupiti novi kotao i sve ostalo. koliko koštaju opravke. koliko bi koštao neko da se o tome brine 24 sata.

ne troši grijanje samo energent. to bi isto bilo kad bi rekao da prijevoz od sarajeva do tuzle košta 10l nafte tj 25KM. gdje je amortizacija vozila i plata vozaču.
Upravo tako, iz tih navedenih razloga treba omogućiti svakome da izabere način grijanja ili toplane ili plin ili struja ili nešto drugo što nekom i odgovara, pa neka snosi sam troškove grijanja, održavanja, amortizacije i sl...
Privatizacijom stanonova, odnosno otkupom, posatli su privatno vlasništvo, kao i kuća, s tim da već ima grijanje toplana koje mu ne odgovara. Hoće da odjavi toplane one to ne dozvoljavaju i uzimaju 40% od održavanja. Da se razumijemo, instalacije u stanu su privatno vlasništvo isto kao i u privatnoj kući.
SAMO DA SE OMOGUĆI STVAR IZBORA, A NE MONOPOL.
Da li ste čuli za slučaj u Hrvatskoj vezan za toplane.
kako to nemozes se odjavit sa toplana,. znam mnostvo ljudi kojima su toplane bile skupe i presli na struju i posteno se zahebali, :D .,
sumirprimus
Posts: 81625
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#124 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by sumirprimus »

heh,a zamislite jedan grad velicine sarajeva,i pola ljudi se odjavi sa sistema,i predju na struju,u po zime :D
ili drugu varijantu, predju na ugalj i drva... :D
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#125 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

sumirprimus wrote:heh,a zamislite jedan grad velicine sarajeva,i pola ljudi se odjavi sa sistema,i predju na struju,u po zime :D
ili drugu varijantu, predju na ugalj i drva... :D
mislim da struje ima dovoljno, a na ugalj svakako ne mogu, bar većina stanara. sad zamisliko koliki bi bio trošak struje za grijanje stana na alipašinu u betonskoj zgradi bez fasade i lošim prozorima.
Post Reply