Tom Peti...RIP

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1 Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

e jebi ga momče...mnogo sam volio tvoju muziku. :(
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

Image
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#4 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

Legenda kaže da je Tom Peti odlučio da bude muzičar posle rukovanja sa Elvisom Prislijem 1960. Svoju praćku je trampio za kutiju ploča i nikada se više nije osvrnuo.

Tom Peti rođen je 20. oktobra 1950. u Gejnsvilu na Floridi. Rokenrol virus je zakačio kada je prvi put čuo Prislija na radiju, a Kralja roka ubrzo potom upoznao je i lično. Elvis je na Floridi 1960. snimao film "Follow That Dream". Tomijev ujka ga je odveo na snimanje i upoznao sa muzičarem. To je bilo to. Tom je doneo odluku i više se nije osvrnuo. I sam će potom postati deo rok aristokratije, svirajući sa legendama poput Dilana, Orbisona i Keša.

Definitivno je rešio da bude profesionalni muzičar nakon šoua "Bitlsa" u emisiji Eda Salivana 1964. Govorio je kako ga je još od detinjstva rok muzika potpuno obuzimala, do tačke da je njegov otac, koji ga je inače divljački tukao, mislio da mu je sin mentalno oboleo.

Zadivljen gitarama "Byrds"-a, melodijama "Beatles"-a i umršenim rečima Boba Dilana, bio je oduševljen kada je otkrio da se i drugi klinci isto osećaju:

- Viđao sam i druge koji su nosili dugu kosu, bilo je to oko 1965. Pomislio sam, "Opa, ima ih još ovakvih". Prišao sam im, a bi su rekli, "Imam bubnjeve". "Imaš? Strava!" To je bio moj život – rekao je Peti u intervjuu 1989.

Sa 17 godina je napustio školu da bi se pridružio bendu "Mudcructh". U grupi su bili Majk Kembel i Benonmont Tenč, dva muzičara sa kojima će Peti svirati narednih pet decenija. Ali, dok je "Mudcrutch" polako počinjao sa karijerom i preselio se u Los Anđeles početkom sedamdesetih u potrazi za izdavačkom kućom, došlo je do raskida.

Peti je krenuo ispočetka 1975. kada je snimio demo sa Kembelom, Tenčom, basistom Ronom Blerom i bubnjarem Stenom Linčom. Nazvali su se "The Heartbreakers" (Srcelomci) i 1976. snimili debi album, "Tom Petty and the Heartbreakers". U to vreme album nije prošao zapaženo, ali je bend krenuo na turneju po Engleskoj kao predgrupa Nilsu Lofgrenu, budućem članu "E Street" benda. Album je polako postajao popularan u Velikoj Britaniji, a onda i u SAD.

Sa prvim albumom su dobili pohvalne kriike, ali su široku slavu stekli su trećom pločom "Damn the Torpedoes" 1979. Petijeve romantizovane priče o buntovnicima, otpadnicima i marginalcima počele su da se penju po top-listama. Kada je pevao, glas mu bio pun osećajne drame koja se savršeno uklapala u grub rok zvuk "Hartbrejkersa".

Posle "Torpeda" sledio je uspeh sa "Hard Promises" (1981) sa singlovima "The Waiting", "A Woman in Love (It’s Not Me)" i "Insider" duet sa Stivi Niks iz "Fleetwood Mac". Ogroman hit tog leta bio je "Stop Draggin' My Heart Around".

Peti je bio poznat po bitkama sa izdavačkim kompanijama tokom dugoh niza godina, a rano u karijeri je izgubio prava na pesme "Mudcrutch"-a.

Izdanje albuma "Hard Promises" bilo je odloženo jer je izdavačka kuća htela da podigne cenu nosača zvuka za dolar iznad standardnoih 8,98 $, budući da su još dva izvođača pristala na tu cenu. Peti se, pak, držao svojih principa, čak je i pretio otkazivanjem albuma.

Petijeva slava bila je zacementirana tim albumom, nakon čega je bend snimio i "Long After Dark" (1982). Za singl "You Got Lucky" snimljen je futuristički spot koji se besomučno vrteo na MTV, a onda je usledila i ploča "Southern Accents" (1985) na kojoj je sarađivao sa Dejvom Stjuratom (Eurythmics). Pesma "Don’t Come Around Here No More", prožeta zvucima citre, sa spotom inspirisanim Alisom u Zemlji čuda nominovan je za pet MTV nagrada.

Na snimanju "Southern Accents" Peti je pobesneo dok je slušao plejbek pesme "Rebels", a iznerviran je bio i odlaskom Blera iz postave. Udario je rukom u zid i smrskao nekoliko kostiju leve šake. U jednom intervjuu kasnije je opisao da su se "kosti pretvorile u prah".

Sledeće godine, 1986, dok su se spremali za turneju kao predgrupa Bobu Dilanu, manje od mesec dana nakon pojavljivanja "Let Me Up (I’ve Had Enough)", Petijeva kuća u Ensinu je izgorela do temelja u podmetnutom požaru. On, njegova supruga i dve ćerke su na vreme istrčali iz kuće, ali su ostali bez ičega. Na svu sreću, vatrogasci su stigli na vreme i spasli njegov studio u podrumu.

Posle osrednjeg komercijalnog i kritičarskog uspeha albuma "Let Me Up" (1987), Peti se vratio sledeće godine sa praskom: prvim solo albumom "Full Moon Fever" koji je postao hit, zahvaljujući najavnom singlu "Free Fallin'".

Onda je 1988. sa Rojom Orbisonom, Bobom Dilanom i Džordžom Harisonom osnovao superbend "Traveling Wilburys". Izdali su dva albuma. Orbison je preminuo mesec dana nakon objavljivanja prvog, a na drugom su svirali kao kvartet.

Prvi je objavljen je šest meseci posle "Full Moon Fever", dobio je tri nominacije za Gremi, i osvojio jednu nagradu: za najbolju rok izvedbu grupe. Iste godine "Full Moon Fever" je nominovan za album godine. Do kraja karijere Peti je imao 23 nominacije i tri odličja.

Devedesetih o dvehiljaditih bilo je još solo i ploča "Heartbreakers"-ima, iako nijedna nije nadmašila "Full Moon Fever".

Međutim, Petijev uspeh pratili su i mračni periodi. U biografiji objavljenoj 2015. otrkiveno je da je bio zavisnik od heroina tokom devedesetih. Autor Voren Zejns rekao je za "Vašington post" da je Peti podlegao drogama jer se "sretao sa ljudima koji su 'se radili' a dospeo je u fazu života kada nije znao kako da podnese bol koji je osećao" zbog raspada braka posle 22 godine. Patio je od teške depresije i sav taj bol je preneo na album Echo (1999). Kasnije je odbijao da svira neke pesme sa te ploče, najmračnije u njegovoj karijeri.

Iste godine "Tom Petty and The Heartbreakers" je dobio zvezdu na Bulevaru slavnih, a 2002. ušao je u Dvoranu slavnih rokenrola. Prethodne, 2001, Peti se oženio drugi put, sa Dejnom Jork i šest godina potom proveo na lečenju od depresije.

- Čudna je to bolest, jer ti treba baš mogo vremena da shvatiš da si, u stvari, bolestan: meidicinski bolestan, nisi samo skrenuo s uma – rekao je u to vreme.

"Heartbreakers" su 2002. objavili album "The Last DJ", na kojem je Peti osuđivao pohlepu muzičke industrije. Ploča je izazvala bes među "glavešinama". Numera "Joe" o direktoru izdavačke kuće koga zanima samo zarada, kaže sledeće: "Dovedi mi devojku/one su uvek najbolje/staviš ih na scenu i razgolitiš/ neka anđeoska kurva koja može da nauči da drži gitaru/ e to ja zovem muzikom".

- Dokle nam pogled dopire želimo da zaradimo što je mogiuće više. To je opasna, iskvarena misao. A ona vodi radijske programe, istraživanja slušanosti i ostale gluposti. To je od pop muzike napravilo ovo što je danas. Svi morali i istine otišli su kroz prozor u korist profita – rekao je Peti za Peti za "Roling Stoun" 2002.

Piter Bogdanovič snimio je 2007. četvorosatni dokumentarac o Petiju i bendu, pod nazivom "Runnin' Down a Dream". Otprilke u to vreme muzičar je ponovo okupio članove benda "Mudcructh" (Kembel, Tenč, Rendal Marš, Tom Lidon) i krenuli su na turneju po manjim salama, promovišući album nazvan kao i grupa.

- Tom je u situaciji da može da radi šta god želi s kim god hoće, ali najlepše od svega je da je hteo da se poveže sa starim prijateljima, ne zbog novca već iz čistog uživanja vraćanja energiji sa kojom smo počeli. Ovo je bilo vrlo duhovno putovanje za nas a njemu kapa dole što je učinio nešto tako velikodušno – izjavio je Majk Kembel.

rošle godine opet su se okupili, objavili "Mudcrutch 2" i svirali uživo.

Međutim, Peti se stalno vraćao "The Heartbreakers"-ima koji su sve do danas nastavili da snimaju i pune dvorane. Poslednji album, "Hypnotic Eye" je, zapanjujuće, postao njihov prvi broj 1 na top-listi.

Od aprila sve do prošlog ponedeljka bend je bio na turneji povodom 40 godina od osnivanja. Peti je još u decembru izjavio da će to verovatno biti i njegovi poslednji nastupi, jer se uželeo da bude kod kuće i provodi vreme sa unučicom, ali da nikada neće prestati da svira.

Nakog godina uzvodnog plivanja, poslednje decenije bio je spokojan sa onim što ostavlja pokolenjima.

- Kada počinješ, prvo te prepoznaju pesmu po pesmu, album po album. Ono što se poslednjih godina promenilo jeste da mi ljudi prilaze na ulici i zahvaljuju mi se na čitavom opusu, na "saundtreku" njihovih života, kako većina kaže. I to je divan osećaj. To je sve što jedan umetnik može da poželi – rekao je za Eskvajer 2006.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#5 Re: Tom Peti...RIP

Post by Better Man »

Bio je veliki laf i još veći muzičar. Jedna od meni najdražih njegovih pjesama.

User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#6 Re: Tom Peti...RIP

Post by Billy The Pljuc »

Odlaze polako ljudi koji su ostavljali traga u zivotima nas obicnih smrtnika.

RIP Mr. Petty!
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

Billy The Pljuc wrote:Odlaze polako ljudi koji su ostavljali traga u zivotima nas obicnih smrtnika.

RIP Mr. Petty!
to sam baš juče razmišljao...još malo i na prste ruku možeš izbrojati likove koji su u životu, a koji su te svojim djelovanjem (između ostalih) budili, pokretali, šmirglali, oblikovali, polirali...
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8 Re: Tom Peti...RIP

Post by dale cooper »

Nastavlja se odazak ljudi koji su uticali i formirali naše muzičke ukuse. R.I.P. Tom. :sad:

User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#9 Re: Tom Peti...RIP

Post by Billy The Pljuc »

radostan dan wrote:
Billy The Pljuc wrote:Odlaze polako ljudi koji su ostavljali traga u zivotima nas obicnih smrtnika.

RIP Mr. Petty!
to sam baš juče razmišljao...još malo i na prste ruku možeš izbrojati likove koji su u životu, a koji su te svojim djelovanjem (između ostalih) budili, pokretali, šmirglali, oblikovali, polirali...
E moj radosni, to je samo pokazatelj prolaznosti zivota i nas samih, ja tako na to gledam i nekako se rastuzim generalno a pogotovo kad se sjetim ko je jos preostao. Valja nam ici svakako, neko prije a neko kasnije, jos uvijek sanjam a jbte ostarih pravo.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#10 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

Billy The Pljuc wrote:
E moj radosni, to je samo pokazatelj prolaznosti zivota i nas samih, ja tako na to gledam i nekako se rastuzim generalno a pogotovo kad se sjetim ko je jos preostao. Valja nam ici svakako, neko prije a neko kasnije, jos uvijek sanjam a jbte ostarih pravo.
isto...

User avatar
pici
Posts: 43564
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#11 Re: Tom Peti...RIP

Post by pici »

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#12 Re: Tom Peti...RIP

Post by Banksy »



The band had been on a 40th anniversary tour since April that finished last week September, 25, 2017 at the Hollywood Bowl. In an interview with Rolling Stone in December 2016, he suggested it would probably be his last. Tom Petty died on October 3, 2017.

Throughout his career, he sold more than 80m records worldwide.
RIP
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#13 Re: Tom Peti...RIP

Post by smijesni_ste »

radostan dan wrote:

Meni je Orbison najdraži od ove okupljene ekipe :D...i naravno ima (imao je) naljepši glas

Za njega se baš može reći da je prerano otišao :(
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#14 Re: Tom Peti...RIP

Post by radostan dan »

da...
Post Reply