Tko je siromasan?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#26 Re: Tko je siromasan?

Post by Ringhio »

Objektivni navijac wrote:
Ringhio wrote:Nebih se bas slozio da su bogati ljudi puno bolji od siromasnih, po cemu zakljucujes ?
Nije to moj zakljucak,to je opstepoznata cinjenica. Bogati ljudi su rijeseni materijalnih briga ,pa su : blagi,opusteni,smireni,sretni,neoptereceni,mirni,popustljivi,tolerantni ,itd. Siromasni su uvijek u grcu borbe za opstanak,nervozni,razdrazljivi,netolerantni,grubi,radikalni,skloni nasilju i kriminalu ,itd.
Previse je to radikalna podjela, barem po meni, i kako ja kontam dijeli se od covjeka do covjeka.

Poznajem " materijalno " bogate ljude koji su : grubi, vazda nakrivo natakareni, nervozni, glume srecu, izuzetno optereceni mnogim nebitnim stvarima, njihova je zadnja i krajnje su netolerantni, ono sto je tuzno je sto ih je takvih velika vecina. Poznajem i nazovimo " materijalno siromasne " ljude koji su totalno ok, bez nasilnih ispada i bez kazne za pogresno parkiranje.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#27 Re: Tko je siromasan?

Post by Bluemore »

Objektivni navijac wrote:
Ringhio wrote:Nebih se bas slozio da su bogati ljudi puno bolji od siromasnih, po cemu zakljucujes ?
Nije to moj zakljucak,to je opstepoznata cinjenica. Bogati ljudi su rijeseni materijalnih briga ,pa su : blagi,opusteni,smireni,sretni,neoptereceni,mirni,popustljivi,tolerantni ,itd. Siromasni su uvijek u grcu borbe za opstanak,nervozni,razdrazljivi,netolerantni,grubi,radikalni,skloni nasilju i kriminalu ,itd.
cime ovo potkrepljujes... :lol: :lol:

ne odredjuje faktor novac toliko mentalna i emotivna stanja...
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#28 Re: Tko je siromasan?

Post by Megiddo »

Bluemore wrote: ne odredjuje faktor novac toliko mentalna i emotivna stanja...
Zašto onda ljudi obično govore u smislu "radije želim biti sretan nego imati para"? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#29 Re: Tko je siromasan?

Post by insomnia78 »

Tjese se
Bez para se mo'š jebti
Ustvari ne mozes ni to


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#30 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

Bluemore wrote:
Objektivni navijac wrote:
Ringhio wrote:Nebih se bas slozio da su bogati ljudi puno bolji od siromasnih, po cemu zakljucujes ?
Nije to moj zakljucak,to je opstepoznata cinjenica. Bogati ljudi su rijeseni materijalnih briga ,pa su : blagi,opusteni,smireni,sretni,neoptereceni,mirni,popustljivi,tolerantni ,itd. Siromasni su uvijek u grcu borbe za opstanak,nervozni,razdrazljivi,netolerantni,grubi,radikalni,skloni nasilju i kriminalu ,itd.
cime ovo potkrepljujes... :lol: :lol:

ne odredjuje faktor novac toliko mentalna i emotivna stanja...
Bogato zivotno iskustvo. Otvori oci i um,gledaj oko sebe,pa ce ti se samo kazati :D
Novac ne bi trebao ,da bude kljucni u zivotu ali donosi smirenost i emotivnu stabilnost.
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#31 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

insomnia78 wrote:Tjese se
Bez para se mo'š jebti
Ustvari ne mozes ni to


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Jebati se sigurno mozes bez para. Jebanje je sirotinjska zabava :D :izet:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#32 Re: Tko je siromasan?

Post by insomnia78 »

Jasta je, ako imas koga


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#33 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

insomnia78 wrote:Jasta je, ako imas koga


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
A sto ne bi imao :D Svako ima nekoga :D
Iz iskustva ( africkoga :D ) znam da sto je zemlja i ljudi siromasniji,da se vise jebu,ko kada nemaju sta drugo raditi. Nisu optereceni materijalnim iluzijama,poslovima,trkom,obavezama. Piva-dvije,gandza,muzika i sex :D :izet: I tako cijeli zivot :D
klmnopq
Posts: 3470
Joined: 03/06/2008 08:47

#34 Re: Tko je siromasan?

Post by klmnopq »

Kažu, i ko stanuje blizu željezničke pruge, ima bogatije potomstvo :D
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#35 Re: Tko je siromasan?

Post by Država »

Bolje je imati nego nemati...


:sax:
klmnopq
Posts: 3470
Joined: 03/06/2008 08:47

#36 Re: Tko je siromasan?

Post by klmnopq »

ne odnosi se na bolest i sl :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#37 Re: Tko je siromasan?

Post by Bluemore »

Megiddo wrote:
Bluemore wrote: ne odredjuje faktor novac toliko mentalna i emotivna stanja...
Zašto onda ljudi obično govore u smislu "radije želim biti sretan nego imati para"? :D
ne znam zasto govora ako govore :D
FlyAway94
Posts: 140
Joined: 03/08/2014 22:50
Location: SARAJEVOOO

#38 Re: Tko je siromasan?

Post by FlyAway94 »

Tek kad imas nesto vise para, shvatis da je to nevazno, ako psihicki nisi dobro.

Ja nisam nikakav bogatas niti bilo sta slicno, ali eto dosao sam do nekih para i vjerujte mi, svaki dan sam bio neraspolozen, nikakve mi pare nisu mogle pomoci.. Kupim sebi nesto, odem sebe 'pocastim' ali nista ne pomaze, najvjerovatnije da sam postao depresivan, sta li. A eto sad sam ostao i bez tih para, sto mi ne dodjose kad sam bio 'normalan' :-D
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#39 Re: Tko je siromasan?

Post by General_Jackson »

FlyAway94 wrote:Tek kad imas nesto vise para, shvatis da je to nevazno, ako psihicki nisi dobro.

Ja nisam nikakav bogatas niti bilo sta slicno, ali eto dosao sam do nekih para i vjerujte mi, svaki dan sam bio neraspolozen, nikakve mi pare nisu mogle pomoci.. Kupim sebi nesto, odem sebe 'pocastim' ali nista ne pomaze, najvjerovatnije da sam postao depresivan, sta li. A eto sad sam ostao i bez tih para, sto mi ne dodjose kad sam bio 'normalan' :-D
A jesi li razmislio o tome da si ti još uvijek normalan? pa iz tog razloga ne možeš ni biti sretan u ovom vremenu ni sa parama ni bez njih! :cry:
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#40 Re: Tko je siromasan?

Post by nikobitein »

svak je nečim siromašan dok je neko, tek Niko je bogat
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Tko je siromasan?

Post by Truba »

nije siromašan onaj ko ima već onaj ko nema
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#42 Re: Tko je siromasan?

Post by broj dva »

Ako nekom treba objasnjavat ko je siromasan onda je dzaba objasnjavat...
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#43 Re: Tko je siromasan?

Post by detroit-mercy »

"Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego jednu godinu kao siromah." :mrgreen:
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#44 Re: Tko je siromasan?

Post by broj dva »

detroit-mercy wrote:"Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego jednu godinu kao siromah." :mrgreen:
-------
Grunfa bi trebalo studirat na fakultetu :D

Pijte vise mljeka manje nafte
Ko leti vrjedi, ko vrjedi leti, ko ne leti ne vrjedi
Za domovinu cu dati sve, pa cak i nokat
User avatar
FIDELCA
Posts: 887
Joined: 05/11/2013 20:06

#45 Re: Tko je siromasan?

Post by FIDELCA »

ko nije sretan.
ko je sretan ni u hali nije gladan. :zzzz:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46 Re: Tko je siromasan?

Post by JoseMujica »

Bakir Izetbegović je siromašan...čoek ni auta nema a babo, što mu je 128-icu davo da voza, je rahmetli
User avatar
astala_vistala
Posts: 1409
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#47 Re: Tko je siromasan?

Post by astala_vistala »

Novac i sreca su jako usko povezani,posebno ako se nalazite u zdravom okruzenju.

kaze pitaju momka zasto bolan nemas djevojku? kaze nemam para :D
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#48 Re: Tko je siromasan?

Post by Henry Chinaski »

astala_vistala wrote:Novac i sreca su jako usko povezani,posebno ako se nalazite u zdravom okruzenju.

kaze pitaju momka zasto bolan nemas djevojku? kaze nemam para :D
kaze pitaju momka zasto bolan nemas djevojku? kaze nemam muda
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#49 Re: Tko je siromasan?

Post by statixx »

apsidejzi wrote:Gledaj skeptika sto su se uvalili u kredite i svojevoljno usli u robovlasnicki odnos pa se onda ko biva pravdaju ekskurzijama i nekim elementarnim posjedovanjem.

Ovaj ribar je imao dovoljno za dostojan zivot. Nije bio fukara, nego radnik koji nije radio prekovremeno kako bi zivio u iluziji da je neki bitan faktor.
Ne bi se reklo da je imao dovoljno za dostojan zivot, jer ako je lovio toliko da samo prehrani porodicu, onda se postavlja pitanje kako je plaćao ostale troškove. Svaki seljak mora da radi da prehrani sebe i da stosta proda, i takav zivot, zbog prirode posla, nije stresan u mjeri u kojoj su to office poslovi, ali nije istina da je lagodan. To su obicne bajke.

Kada pominjes prekovremeni rad, danas ga imamo u izobilju i to najcesce kod onih koji jedva prezivljavaju, tako da ne vidim poentu tvog posta. Vjernici se po ekonomskim pitanjima ne mogu prepoznati, jer ima ih svakakvih, bas kao i ostalih. Recimo ja sam bio zaposlen godinu dana u firmi ciji je vlasnik veliki vjernik, otac hadzija, on posti, klanja itd. Moje prosjecno radno vrijeme iznosilo je 60 h sedmicno, a u ugovoru pisalo 40 h. Slobodan sam bio nedjeljom, a radio sam svaki drzavni praznik. Plata je bila 700 KM. Potpisao sam da sam primio regres, iako nisam, i da mi je TO veci nego sto jeste. Puna mi je kapa vise licemjerja, pa danas najveci mafijasi finansiraju gradnje dzamija da operu obraz.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#50 Re: Tko je siromasan?

Post by O'zone »

statixx wrote:
Ne bi se reklo da je imao dovoljno za dostojan zivot, jer ako je lovio toliko da samo prehrani porodicu, onda se postavlja pitanje kako je plaćao ostale troškove. Svaki seljak mora da radi da prehrani sebe i da stosta proda, i takav zivot, zbog prirode posla, nije stresan u mjeri u kojoj su to office poslovi, ali nije istina da je lagodan. To su obicne bajke.

Kada pominjes prekovremeni rad, danas ga imamo u izobilju i to najcesce kod onih koji jedva prezivljavaju, tako da ne vidim poentu tvog posta. Vjernici se po ekonomskim pitanjima ne mogu prepoznati, jer ima ih svakakvih, bas kao i ostalih. Recimo ja sam bio zaposlen godinu dana u firmi ciji je vlasnik veliki vjernik, otac hadzija, on posti, klanja itd. Moje prosjecno radno vrijeme iznosilo je 60 h sedmicno, a u ugovoru pisalo 40 h. Slobodan sam bio nedjeljom, a radio sam svaki drzavni praznik. Plata je bila 700 KM. Potpisao sam da sam primio regres, iako nisam, i da mi je TO veci nego sto jeste. Puna mi je kapa vise licemjerja, pa danas najveci mafijasi finansiraju gradnje dzamija da operu obraz.
S ovim bolidranim se na žalost moram složiti.

Najpametnija koju sam čuo do sad je glasila:

"Ako radiš da bi preživio zašto se ubijas od posla?"

I jebem je tačna je.

Evo gledam po sebi, toliko stresa, manjka vremena za slobodne aktivnosti, ne izlazim iz ovoga grada jer nemam kad i neki dan spomenuh ženi i majci da bih dao otkaz jer mi je više pun kufer svega kad me i one ne ubiše.

Kaže imaš penziono i zdravstveno. Pa rekoh ovim tempom penziju doživjeti neću a zdravstveno imam i na birou. Onda je išla ona imaš kredit, dijete, režije, auto, nas dvije,... i ja se okrenuh i odoh.

Može pričati ko šta hoće al' bez para je teško živjeti, nije nemoguće ali na današnjem vaktu kad je taj list papira sve što se pika u životu ništa drugo nema vrijednost.
Post Reply