Tko je siromasan?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

ance
Posts: 12
Joined: 18/02/2014 21:27

#1 Tko je siromasan?

Post by ance »

Jednoga dana povede otac svoga sina na selo da bi vidio kako na svijetu ima mnogo siromasnih ljudi. Njihova obitelj bila je vrlo bogata i djecak je mogao imati sve sto je pozelio. Proveli su dan i noc na farmi na kojoj su zivjeli vrlo siromasni ljudi.
Kad su se vratili kuci, otac je upitao sina:
- Kako ti se svidio izlet?
- Bilo je jako dobro.
- A jesi li vidio kako ljudi mogu biti siromasni? – nastavio je otac.
- Da!
- I, sto si naucio? – nije odustajao otac.
- Vidio sam da mi imamo jednog psa, a oni cetiri. Mi imamo bazen koji se prostire do pola dvorista, a oni imaju potok koji nema kraja. Mi imamo uvozne svjetiljke u vrtu, oni imaju zvijezde. Mi imamo vidik do ograde, a oni imaju citavo obzorje, cijele planine i doline.
Kad je djecak zavrsio, otac nije znao sto bi rekao. Ostao je bez rijeci, a sin je samo nastavio:
- Hvala ti oce sto si mi pokazao koliko smo siromasni!
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#2 Re: Tko je siromasan?

Post by gnjev »

True story bro
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#3 Re: Tko je siromasan?

Post by Max Bunker »

ance wrote:Jednoga dana povede otac svoga sina na selo da bi vidio kako na svijetu ima mnogo siromasnih ljudi. Njihova obitelj bila je vrlo bogata i djecak je mogao imati sve sto je pozelio. Proveli su dan i noc na farmi na kojoj su zivjeli vrlo siromasni ljudi.
Kad su se vratili kuci, otac je upitao sina:
- Kako ti se svidio izlet?
- Bilo je jako dobro.
- A jesi li vidio kako ljudi mogu biti siromasni? – nastavio je otac.
- Da!
- I, sto si naucio? – nije odustajao otac.
- Vidio sam da mi imamo jednog psa, a oni cetiri. Mi imamo bazen koji se prostire do pola dvorista, a oni imaju potok koji nema kraja. Mi imamo uvozne svjetiljke u vrtu, oni imaju zvijezde. Mi imamo vidik do ograde, a oni imaju citavo obzorje, cijele planine i doline.
Kad je djecak zavrsio, otac nije znao sto bi rekao. Ostao je bez rijeci, a sin je samo nastavio:
- Hvala ti oce sto si mi pokazao koliko smo siromasni!
K'o ima bazen, ima i kucu na selu. Selo ima potok. Navece ugasi svjetiljke, imat ces zvijezde.
Kao da je PaOlo KoeLjo napisa...
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#4 Re: Tko je siromasan?

Post by GarfieldLover »

Uspješan poslovni čovjek je došao na odmor u udaljeno ribarsko seoce. Sjedeći na plaži u rano jutro (da izbjegne gužvu) ugledao je ribara kako se vraća svojim malim čamčićem i nosi punu korpu upecane ribe. Bio je zadivljen i upitao je ribara
- Koliko ti je vremena trebalo da upecaš svu tu ribu?
Ribar odgovori
- Oh, pa ne puno, par sati
Čovjek upita
- Pa zašto onda ne ostaneš još malo i upecaš još ribe?
- Ali ne treba mi više, za mene i cijelu moju porodicu ovo je sasvim dovoljno za današnji ručak
- Pa šta onda radiš ostatak dana?
Ribar odgovori:
- Ujutro ustanem rano i odem sa svojim malim čamcom pecati. Kad ulovim dovoljno ribe, vratim se kući i igram se sa svojom djecom. Poslije ručka žena i ja legnemo malo odrijemati. Naveče idem u selo sa prijateljima popiti piće i igrati karti ili šaha. Sviramo gitaru i pjevamo nekada do kasno u noć
Onda poslovni čovjek reče:
- Vidi, ja sam veoma uspješan menadžer, daj da ti predložim kako možeš jako unaprijediti svoj život... Počni da ostaješ duže na pecanju, čak i cijeli dan. Kad odvojiš ribu koja treba tvojoj porodici, ostatak prodaj i ostavi novac u banku. Vrlo brzo ćeš moći da kupiš veći čamac kojim ćeš uloviti još više ribe i zaraditi još više novca. Zatim ćeš moći da kupiš prvu brodicu i zaposliš prvog pomoćnika...’
Ribar je bio zbunjen.
’I šta ću onda?’ pitao je
Čovjek se nasmijao
’Pa kupićeš još čamaca, imaćeš cijelu malu flotu, zaposlićeš još ljudi, i registrovaćeš svoju vlastitu firmu
Ribar je i dalje bio zbunjen
- I šta ću onda?
Čovjek se i dalje zadovoljno smješkao
- Preselićeš se u glavni grad gdje ćeš kupiti sebi veliku kuću, a postaviti sjedište firme i odakle ćeš upravljati cijelim svojim poslom, koji će sve više rasti. Moći ćeš da ga proširiš i na preradu ribe, tvornicu konzervi, mnogo toga. Čak da registruješ i vlastitu distributersku firmu koja će to razvoziti do kupaca
Ribar je bio sve zbunjeniji
- I šta ću onda?
Čovjek je bio jako zadovoljan svojim planom
- Firma će ti u tom momentu vrijediti jako puno, i moći ćeš da izađeš na tržište dionica, sačekaš pravi momenta, prodaš sve i postaneš enormno bogat
Ribar očajno upita
- I šta onda?
Čovjek pobjedonosno reče
- Onda ćeš moći da kupiš sebi kuću u nekom malom mirnom mjestu, ustaješ rano ujutro i uživaš u suncu, odeš pecati samo par sati radi vlastitog zadovoljstva, ostatak dana provedeš igrajući se sa djeom i ženom, izlazeći i zabavljajući se sa prijateljima uz pjesmu i ples do kasno u noć
Ribar je bio zbunjeniji nego ikad
- Pa ja sam mislio da ja to sve već sada radim?
User avatar
hrastov žižak
Posts: 4942
Joined: 31/07/2012 02:00

#5 Re: Tko je siromasan?

Post by hrastov žižak »

Mevlid
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#6 Re: Tko je siromasan?

Post by kerima1 »

Covjek pun para,ali ne vidi kroz prirodu onog koji divno stvara. :)
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#7 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

Pa mislim da se poenta vasih pricica u umjetnickoj formi moze sazeti ovako :
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#8 Re: Tko je siromasan?

Post by mefistofilis »

sve je to fino, lijepo, krasno i sam ne bih nista na svijetu zelio vise. al jbg ne mere se ribom malcu platiti ekskurzija i sl
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Tko je siromasan?

Post by insomnia78 »

Joj pricica za tjesenje
Image


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
jamiroquai
Posts: 58
Joined: 23/05/2014 20:27

#10 Re: Tko je siromasan?

Post by jamiroquai »

glupo pitanje

zavisi sta ko zeli
tek kad to rijesis onda mozes reci je li neko siromasan ili ne
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#11 Re: Tko je siromasan?

Post by Russki »

mefistofilis wrote:sve je to fino, lijepo, krasno i sam ne bih nista na svijetu zelio vise. al jbg ne mere se ribom malcu platiti ekskurzija i sl
tko je to rekao?
svratio
Posts: 6
Joined: 21/02/2014 03:07

#12 Re: Tko je siromasan?

Post by svratio »

djeste filozofi vacap :skoljka:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#13 Re: Tko je siromasan?

Post by apsidejzi »

Gledaj skeptika sto su se uvalili u kredite i svojevoljno usli u robovlasnicki odnos pa se onda ko biva pravdaju ekskurzijama i nekim elementarnim posjedovanjem.

Ovaj ribar je imao dovoljno za dostojan zivot. Nije bio fukara, nego radnik koji nije radio prekovremeno kako bi zivio u iluziji da je neki bitan faktor.
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#14 Re: Tko je siromasan?

Post by Djuro11 »

Siromasan je onaj koji misli da zna sve.A na kraju sazna da ne zna nista.Zivot je prolazan.I na kraja dana.Iz dana u dan, noci u noc.Sve dok ne dodje i tvoj zadnji sat,zadnji minut.Sve dok zadnji uzdah ne budes imao na ovoj zemlji.Skopcat ces

Tako su jednog Njemackog filozofa prije smrti upitali.Sad sta mozes reci nakon svega.Da si saznao u zivotu.Jedan odgovor je bio

NISTA



Ponekad dusevni mir je vazniji od materijalnog.Jer pare,zivot,zena,ljubav.Sve je to prolazno u jednom vremenskom periodu gdje si ti bio ziv.I bio faktor.Na kraju dana.Tvoj zivot ce proci.I siromastvo tvoje je da svi oko tebe.Budu imali lose misljenje o tebi kad tvoj smrtni cas dodje i zivot zavrsi .Kad dodju neki drugi,treci.Jer s parama ne mozes uzeti vjecni zivot.Ne mozes naci srecu.Mozda ti moze olaksati.Ali.........................

Ostaje sve da se zna.I da je tako.Mozda i nije.Mozda i nikad nece biti tako
2000?2100?2900?3400.Neke stvari se nece nikad mjenjati
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#15 Re: Tko je siromasan?

Post by krater »

:D
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#16 Re: Tko je siromasan?

Post by BadCopy »

Joj gukarestine.
Zvijezde ribice kandilji

Dafuuuuuq
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#17 Re: Tko je siromasan?

Post by mefistofilis »

Russki wrote:
mefistofilis wrote:sve je to fino, lijepo, krasno i sam ne bih nista na svijetu zelio vise. al jbg ne mere se ribom malcu platiti ekskurzija i sl
tko je to rekao?
malo ambiguous pitanje?
ako pitas bukvalno; ovo sam ja rekao :D
ili mislis da se od ribe moze platiti ekskurzija
(ja stavih ekskurziju kao nekakav glup primjer, u sustini sam mislio na sve ono sto danas moras imati: doktor, lijekovi, struja itd itd i bla bla bla hebes ga kad nekima moras sve crtati)
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#18 Re: Tko je siromasan?

Post by graue_maus »

jel ono bi Einstein koji rece da je sve relativno ,.........
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#19 Re: Tko je siromasan?

Post by sarajlija80 »

Djuro11 wrote:Ponekad dusevni mir je vazniji od materijalnog.Jer pare,zivot,zena,ljubav.Sve je to prolazno u jednom vremenskom periodu gdje si ti bio ziv.I bio faktor.Na kraju dana.Tvoj zivot ce proci.I siromastvo tvoje je da svi oko tebe.Budu imali lose misljenje o tebi kad tvoj smrtni cas dodje i zivot zavrsi .Kad dodju neki drugi,treci.Jer s parama ne mozes uzeti vjecni zivot.Ne mozes naci srecu.Mozda ti moze olaksati.Ali.........................
sve to stoji a sta ako ni to nemas niti mozes ar mali dio zivota imati :?:
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#20 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

Samo ljudi koji imaju puno para,mogu shvatiti bezvrijednost istih. Fukara ce uvijek zuditi za novcem i materijalnim dobrima,jer ih je zeljna i nije u stanju dokuciti bezvrijednost novca i materijalnih dobara.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#21 Re: Tko je siromasan?

Post by Kiki_Musampa »

Objektivni navijac wrote:Samo ljudi koji imaju puno para,mogu shvatiti bezvrijednost istih. Fukara ce uvijek zuditi za novcem i materijalnim dobrima,jer ih je zeljna i nije u stanju dokuciti bezvrijednost novca i materijalnih dobara.
:thumbup:
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#22 Re: Tko je siromasan?

Post by Ringhio »

Nikad nemozes imati toliko novca a da nebi zelio imati jos, a ni toliko malo da nebi imao manje od tog sto trenutno imas.

Balans je sustina
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#23 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

Ringhio wrote:Nikad nemozes imati toliko novca a da nebi zelio imati jos, a ni toliko malo da nebi imao manje od tog sto trenutno imas.

Balans je sustina
Kada se dodje do izvjesnoga stepena posjedovanja,novac i materijalne vrijednosti postanu sekundarne a covjek se okrece istinskim vrijednostima. Bogati ljudi su puno bolji ljudi od siromasnih ljudi,jer su se oslobodili balasta materijalnoga,dok su siromasni optereceni materijalnim posjedovanjem.
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#24 Re: Tko je siromasan?

Post by Ringhio »

Nebih se bas slozio da su bogati ljudi puno bolji od siromasnih, po cemu zakljucujes ?
Objektivni navijac
Posts: 1907
Joined: 07/06/2013 17:34

#25 Re: Tko je siromasan?

Post by Objektivni navijac »

Ringhio wrote:Nebih se bas slozio da su bogati ljudi puno bolji od siromasnih, po cemu zakljucujes ?
Nije to moj zakljucak,to je opstepoznata cinjenica. Bogati ljudi su rijeseni materijalnih briga ,pa su : blagi,opusteni,smireni,sretni,neoptereceni,mirni,popustljivi,tolerantni ,itd. Siromasni su uvijek u grcu borbe za opstanak,nervozni,razdrazljivi,netolerantni,grubi,radikalni,skloni nasilju i kriminalu ,itd.
Post Reply