Titomanija

Locked

Tito je

Pozitivna ličnost
366
79%
Negativna ličnost
100
21%

Total votes: 466

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 01:16

marijindvorac wrote:
Artorius wrote: Zar nije vrijeme da napokon krenemo dalje da naučimo nešto iz prošlosti a ne da smo stalno kao pod ručnom i slinimo za režimom i za diktatorom koji nam čak i nije donio napredak. :-)
Ucimo se ciko Artorius, ucimo vec godinama.
Ucimo se po novom. Proslost nas vise na interesuje jer je bila diktatorska, bezdusna i bezperspektivna pa bismo guzice dali da naucimo nesto kako ici u pravcu svijetle buducnosti
Ali, nije lahko. Ucionica je skoro nikako opremljena. klupe klimave, zidovi neofarbani. Zimi se samo ponekada lozi jer je gas skup a rudarima ne placaju da kopaju ugalj pa ih cak ne hrane. Neka i oni prakticno nauce sta je demokratija.
Dobrih nastavnika skoro da nema a ostali kad dodju samo nam obecavaju nesto bez veze pa ih onda jope nema.... i tako svake cetiri godine.
Jedino su redovni oni sa vjeronauke pa im hvala jer sam siguran da ce nas to spremne dovesti u Evropu. Necemo se posramiti pred svijetom kada se budemo ispravno krstili ili klanjali.
Najteze je da od kako smo izgubili razrednog starjesinu ne znamo kakvo ce nam biti sutra pa tako i zivimo--od danas do sutra. Koga god pitamo, ili suti, ili klima znacajno glavom, ili nesto baljezga pa smo evo prestali i da pitamo. Jer i tu valja postovat demokratiju a ne ici van pa protestvovati. A bome kada je rahmetli razrednik bio ziv, znao je priprijetiti i sve bi se odmah sredilo. Znao je on da hajvan postuje autoritet.
Ne znamo vise ni koliko znamo jer nasi nastavnici ne brinu oko toga a ocjenjuju nas nekakavi stranci koji cak ne govore nas jezik ali su redovni kada im se isplacuju visoke plate.
Sve u svemu ciko, nedajboze da se ova demokratska ljepota pokvari.
Niko nije rekao da treba zanijekati prošlost ali ovo glorificiranje Tita nas sigurno neće pogurati naprijed. Molim te nemoj mi pricat o nastavnicima i obrazovnom sistemu prošlog režima, ako to je bio sistem koji pobjedjuje pa , sistem u kojem u školama sve učimo a ništa ne znamo, imamo petsto predmeta u osnovnim srednjim skolama na fakultetima pa nam diplome nigdje ne priznaju a prijatelju obrazovni sistem smo naslijedili iz onog režima. Naši nastavnici, profesori ko begovi su bili, pa de mi molim te reci kad si se u školi smio šta pobunit reći ovo je nepravda, ma daj ljudi bi ostali šokirani. Prijatelju ja sam i nastavnike u Osnovnoj i profesore u Srednjoj školi kao čini mi se i ove na faxu, naslijedio iz prošlog režima. Ista bagra koju nije u suštini briga hoćeš li ti išta naučiti nego samo da odrade svoj posao i odu kući ne shvatajući da mu je posao tvoje odgajanje (naravno nakon roditeljskog odgajanja). Prijatelju kada govoriš o infrastrukturi mi smo prije 15 godina preživjeli razoran rat koji je uništio sve pred sobom i živimo u državi koja je jako nesredjena zaslugom izmedju ostalog prošlog režima koji je faktički zanijekao postojanje jednog naroda jer smo prvo bili Hrvati ili Srbi pa neopredjeljeni pa Muslimani ali nikako ono što stvarno jesmo i naravno da kada guraš probleme pod tepih da će jednom eskalirati stvari kako se kod nas desilo. Uostalom šta je nama to ostalo od Tita, sada se žalimo što imamo samo 24 km autoputa koliko smo to imali za vrijeme njegovog režima gdje su te jake firme u kojima su radili visokoobrazovani stručnaci i u kojima su bili dobro plaćeni, gdje su ti ljudi koji su mogli slobodno da idu u džamiju, crkvu, sinagogu i da svjedno napreduju na radnom mjestu, toga nema ali ima hvala Bogu ogromnih firmi tipa željezara gdje ne radi ni 2% visokoobrazovanog svijeta gdje su plate minimalne i koje su nekonkurentne na svijetskom kapitalističkom tržištu. Što se tiče izbora vlasti to sam napomenuo u prošlom postu, mi nemamo javno mijenje nema ko da mijenja stanje a šta misliš ko je tome kriv do partije i ljubljenog Tita. Pasivnost na izborima, uključenje u javni život, organizovan rad nevladinih organizacija gdje nam je to? NIgdje. Što misliš što je takvo stanje, zato što 60 godina su ljudi na ovom području trenirani da prestanu mislit svojom glavom i naravno da sad ne znaju sami sebi ne znaju poboljšati život sada kad mogu.

mostarac

Post by mostarac » 15/06/2007 01:38

Artorius wrote:
marijindvorac wrote:
Artorius wrote: Zar nije vrijeme da napokon krenemo dalje da naučimo nešto iz prošlosti a ne da smo stalno kao pod ručnom i slinimo za režimom i za diktatorom koji nam čak i nije donio napredak. :-)
Ucimo se ciko Artorius, ucimo vec godinama.
Ucimo se po novom. Proslost nas vise na interesuje jer je bila diktatorska, bezdusna i bezperspektivna pa bismo guzice dali da naucimo nesto kako ici u pravcu svijetle buducnosti
Ali, nije lahko. Ucionica je skoro nikako opremljena. klupe klimave, zidovi neofarbani. Zimi se samo ponekada lozi jer je gas skup a rudarima ne placaju da kopaju ugalj pa ih cak ne hrane. Neka i oni prakticno nauce sta je demokratija.
Dobrih nastavnika skoro da nema a ostali kad dodju samo nam obecavaju nesto bez veze pa ih onda jope nema.... i tako svake cetiri godine.
Jedino su redovni oni sa vjeronauke pa im hvala jer sam siguran da ce nas to spremne dovesti u Evropu. Necemo se posramiti pred svijetom kada se budemo ispravno krstili ili klanjali.
Najteze je da od kako smo izgubili razrednog starjesinu ne znamo kakvo ce nam biti sutra pa tako i zivimo--od danas do sutra. Koga god pitamo, ili suti, ili klima znacajno glavom, ili nesto baljezga pa smo evo prestali i da pitamo. Jer i tu valja postovat demokratiju a ne ici van pa protestvovati. A bome kada je rahmetli razrednik bio ziv, znao je priprijetiti i sve bi se odmah sredilo. Znao je on da hajvan postuje autoritet.
Ne znamo vise ni koliko znamo jer nasi nastavnici ne brinu oko toga a ocjenjuju nas nekakavi stranci koji cak ne govore nas jezik ali su redovni kada im se isplacuju visoke plate.
Sve u svemu ciko, nedajboze da se ova demokratska ljepota pokvari.
Niko nije rekao da treba zanijekati prošlost ali ovo glorificiranje Tita nas sigurno neće pogurati naprijed. Molim te nemoj mi pricat o nastavnicima i obrazovnom sistemu prošlog režima, ako to je bio sistem koji pobjedjuje pa , sistem u kojem u školama sve učimo a ništa ne znamo, imamo petsto predmeta u osnovnim srednjim skolama na fakultetima pa nam diplome nigdje ne priznaju a prijatelju obrazovni sistem smo naslijedili iz onog režima. Naši nastavnici, profesori ko begovi su bili, pa de mi molim te reci kad si se u školi smio šta pobunit reći ovo je nepravda, ma daj ljudi bi ostali šokirani. Prijatelju ja sam i nastavnike u Osnovnoj i profesore u Srednjoj školi kao čini mi se i ove na faxu, naslijedio iz prošlog režima. Ista bagra koju nije u suštini briga hoćeš li ti išta naučiti nego samo da odrade svoj posao i odu kući ne shvatajući da mu je posao tvoje odgajanje (naravno nakon roditeljskog odgajanja). Prijatelju kada govoriš o infrastrukturi mi smo prije 15 godina preživjeli razoran rat koji je uništio sve pred sobom i živimo u državi koja je jako nesredjena zaslugom izmedju ostalog prošlog režima koji je faktički zanijekao postojanje jednog naroda jer smo prvo bili Hrvati ili Srbi pa neopredjeljeni pa Muslimani ali nikako ono što stvarno jesmo i naravno da kada guraš probleme pod tepih da će jednom eskalirati stvari kako se kod nas desilo. Uostalom šta je nama to ostalo od Tita, sada se žalimo što imamo samo 24 km autoputa koliko smo to imali za vrijeme njegovog režima gdje su te jake firme u kojima su radili visokoobrazovani stručnaci i u kojima su bili dobro plaćeni, gdje su ti ljudi koji su mogli slobodno da idu u džamiju, crkvu, sinagogu i da svjedno napreduju na radnom mjestu, toga nema ali ima hvala Bogu ogromnih firmi tipa željezara gdje ne radi ni 2% visokoobrazovanog svijeta gdje su plate minimalne i koje su nekonkurentne na svijetskom kapitalističkom tržištu. Što se tiče izbora vlasti to sam napomenuo u prošlom postu, mi nemamo javno mijenje nema ko da mijenja stanje a šta misliš ko je tome kriv do partije i ljubljenog Tita. Pasivnost na izborima, uključenje u javni život, organizovan rad nevladinih organizacija gdje nam je to? NIgdje. Što misliš što je takvo stanje, zato što 60 godina su ljudi na ovom području trenirani da prestanu mislit svojom glavom i naravno da sad ne znaju sami sebi ne znaju poboljšati život sada kad mogu.
ovakvih slucajOva smo imali jos i ranije :D

nineac

Post by nineac » 15/06/2007 01:53

Vise me stvarno zaboli ona stvar za sva tri naroda!
Cinjenica da li cu se ja izjasnjavati kao bosnja ili ne me nehrani. Ako bog da nekad u zivotu cu se izrazavati kao amerikanac i zavrsena prica!

marijindvorac

Post by marijindvorac » 15/06/2007 02:31

Artorius wrote:Niko nije rekao da treba zanijekati prošlost ali ovo glorificiranje Tita nas sigurno neće pogurati naprijed. Molim te nemoj mi pricat o nastavnicima i obrazovnom sistemu prošlog režima, ako to je bio sistem koji pobjedjuje pa , sistem u kojem u školama sve učimo a ništa ne znamo, imamo petsto predmeta u osnovnim srednjim skolama na fakultetima pa nam diplome nigdje ne priznaju a prijatelju obrazovni sistem smo naslijedili iz onog režima. Naši nastavnici, profesori ko begovi su bili, pa de mi molim te reci kad si se u školi smio šta pobunit reći ovo je nepravda, ma daj ljudi bi ostali šokirani. Prijatelju ja sam i nastavnike u Osnovnoj i profesore u Srednjoj školi kao čini mi se i ove na faxu, naslijedio iz prošlog režima. Ista bagra koju nije u suštini briga hoćeš li ti išta naučiti nego samo da odrade svoj posao i odu kući ne shvatajući da mu je posao tvoje odgajanje (naravno nakon roditeljskog odgajanja)....
Najprije, izgleda de nisi shvatio poentu moje "ucione" ali nejse.
Drugo, pokusavas u jednom dahu da stavis sve u istu vrecu losega.
Mozda bi i ja danas bio ljut na Broza da sam imao knjizicu. Ali, imao sam lijep zivot, bio ponosan na proslost i sa vjerom u buducnost.
U redu, bio sam naivan. Ali i naivni treba da zive. Naravno, sadasnji svijet nije za naivne sto je u neku ruku fer u uslovima evolucije.
Drago mi je da ti je danas dobro. Popricaj malo s drugima i vidi kako i sta oni misle. Pa onda nadji starije koji se sjecaju titovine. Pa uporedi.

kekec

Post by kekec » 15/06/2007 02:35

Bolja nam je bilo u Jugi, nego sto ce nam biti u EU. :P
Ako u nju ikada i udjemo sa ovim danasnjim "strucnjacima". :D

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 02:56

marijindvorac wrote:
Artorius wrote:Niko nije rekao da treba zanijekati prošlost ali ovo glorificiranje Tita nas sigurno neće pogurati naprijed. Molim te nemoj mi pricat o nastavnicima i obrazovnom sistemu prošlog režima, ako to je bio sistem koji pobjedjuje pa , sistem u kojem u školama sve učimo a ništa ne znamo, imamo petsto predmeta u osnovnim srednjim skolama na fakultetima pa nam diplome nigdje ne priznaju a prijatelju obrazovni sistem smo naslijedili iz onog režima. Naši nastavnici, profesori ko begovi su bili, pa de mi molim te reci kad si se u školi smio šta pobunit reći ovo je nepravda, ma daj ljudi bi ostali šokirani. Prijatelju ja sam i nastavnike u Osnovnoj i profesore u Srednjoj školi kao čini mi se i ove na faxu, naslijedio iz prošlog režima. Ista bagra koju nije u suštini briga hoćeš li ti išta naučiti nego samo da odrade svoj posao i odu kući ne shvatajući da mu je posao tvoje odgajanje (naravno nakon roditeljskog odgajanja)....
Najprije, izgleda de nisi shvatio poentu moje "ucione" ali nejse.
Drugo, pokusavas u jednom dahu da stavis sve u istu vrecu losega.
Mozda bi i ja danas bio ljut na Broza da sam imao knjizicu. Ali, imao sam lijep zivot, bio ponosan na proslost i sa vjerom u buducnost.
U redu, bio sam naivan. Ali i naivni treba da zive. Naravno, sadasnji svijet nije za naivne sto je u neku ruku fer u uslovima evolucije.
Drago mi je da ti je danas dobro. Popricaj malo s drugima i vidi kako i sta oni misle. Pa onda nadji starije koji se sjecaju titovine. Pa uporedi.
Razumio sam ja sta si pokušao da kažeš ali hocu da samo razjasnim stvari da se ne bi razvlačili u duge i dosadne rasprave koje gube smisao pa sam bukvalno objašnjavao ''učionu''.Kažeš bio si naivan, ali ta naivnost nas je sve jako puno koštala ,šta smo radili zavaravi se da smo slobodni i da je sve u redu. Pitam te sada šta nam je to titovština ostavila u nasljeđe osim hrpe nesredjenih problema koji su kasnije eskalirali. Vidiš da se ljudi jednostavno ne znaju boriti za sebe , ali kako ih i krivit nakon godina zaglupljivanja. Ja ne mogu da shvatim da ljudi i dalje žale za nečim što jednostavno nikada nije moglo funkcionisati, jer kada čovjek nije slobodan djaba mu sve. Evo ponovit ću se opet uza sve to Tito ni komunizam nam nisu donijeli ničeg Bog zna šta dobrog ni u ekonomiji (to je katastrofa) ni u školstvu (još gore) ni u izražavanju svih sloboda (to nije ni postojalo za vrijeme prošlog režima) i stvarno ne znam šta ste toliko ''zapeli'' za Tita i komunizam kad je jednostavno nemoguć, nije nikada valjao nit će ikada valjati

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 02:59

kekec wrote:Bolja nam je bilo u Jugi, nego sto ce nam biti u EU. :P
Ako u nju ikada i udjemo sa ovim danasnjim "strucnjacima". :D
Kekec ti stručnjaci se ne biraju sami od sebe nego ih mi izaberemo na izborima svako na svoj način (neko glasanjem, neko neglasanjem), a nama nigdje neće biti dobro osim ako konačno ne poćnemo razmišljati svojom glavom i ne mrdnemo se iz ove letargije, ovog ne rada i stalnog kukanja kako nam je loše i žaljenja za nekim prošlim vremenima koja su usput budu rečeno bila još mnogo gora

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 03:04

nineac wrote:Vise me stvarno zaboli ona stvar za sva tri naroda!
Cinjenica da li cu se ja izjasnjavati kao bosnja ili ne me nehrani. Ako bog da nekad u zivotu cu se izrazavati kao amerikanac i zavrsena prica!
Ja ne razumijem kako možeš tako olako i neozbiljno komentirati tako ozbiljne stvari. Zar stvarno ti stvarno nije bitno da li možeš reći da si Bošnjak ili kao najgora mraka da te zovu neopredjeljen.Šta je to neopredjeljen? Meni stvarno neke stvari nisu jasne kako ne vidiš kada ti negiraju naciju negiraju ti kulturu i tradiciju time i jezik a kada nemaš ništa od ovdje navedenog onda si NIŠTA, a kada si ništa nije bitno da li si i najeden i napijen jer te nema ni na mapi. Ne želim tebe lično ništa uvrijedit mislim općenito za nas sve zato no hard fellings :D

mostarac

Post by mostarac » 15/06/2007 03:24

Artorius wrote:
Ja ne razumijem kako možeš tako olako i neozbiljno komentirati tako ozbiljne stvari. Zar stvarno ti stvarno nije bitno da li možeš reći da si Bošnjak ili kao najgora mraka da te zovu neopredjeljen.Šta je to neopredjeljen? Meni stvarno neke stvari nisu jasne kako ne vidiš kada ti negiraju naciju negiraju ti kulturu i tradiciju time i jezik a kada nemaš ništa od ovdje navedenog onda si NIŠTA, a kada si ništa nije bitno da li si i najeden i napijen jer te nema ni na mapi. Ne želim tebe lično ništa uvrijedit mislim općenito za nas sve zato no hard fellings :D
Meni naprimjer nije bitno, jer se po mojim razmisljanjima mnogo vise osjecam kao Slovenac nego kao Bosnjak. To je stvar koju sam sasvim slucajno stekao svojim rodjenjem i nisam mogao uticati na nju i shodno tome apsolutno mi je nevazna u mom zivotu i ne zanima me ni sekunde jedne da li cu ja sutra moci reci da sam Bosnjak, Srbin, Hrvat, Dzedaj, Aboridjin ili bilo sta drugo jer shvati da postoje ljudi na ovom svijetu kojima ta odrednica nacionalnog apsolutno nista ne predstavlja u zivotu i zbog toga se ne osjecaju manje vrijednim. Mislim da imam drugih kvaliteta na koje mogu biti ponosan i koje sam sam stvorio, da bi se dicio sa necim za sta aspolutno nisam zasluzan, na sta ne mogu uticati i za sta se nisam borio nego sam to silom prilika i slucajnoscu mjesta rodjenja stekao, a da sam se rodio samo 600-700 kilometara dalje bio bi austrijanac, a opet sam se rodio pod istim nebom. Dakle ta nacionalna odrednica nekim ljudima nista ne znaci i imaju druge prioritete u zivotu i druge stvari su im mnogo bitnije. Recimo ja bi mnogo vise volio da sam se rodio u Irskoj nego u Bosni i meni ta Bosna u tom smislu u kojem je ti vidis ne predstavlja apsolutno nista. Zemlja koju sam ja volio i koja je u tom smislu moja prva i jedina ljubav je umrla 1990. godine bas zbog tih nacionalnih "sloboda", a nakon nje svaka zemlja mi je ista i za svaku mi je svejedno, jer moje zemlje koju sam volio nema.

Šandor

Post by Šandor » 15/06/2007 03:31

Mostarac, proći će te jednom valjda taj boljševizam. Nije dobro živjeti u prošlim vremenima. Bolje je prešaltat se u Irce.:D

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 04:12

Pa bolan mostarac ja ne mislim na svoju nacionalnu odredjenost kao samo na mjesto rodjenja to je mnogo više od toga to je moja kultura moj jezik moje nasljedje. Nije mi jasno kako možeš svoje porijeklo tako nispodaštavati bez obzira da li si Bošnjak ili neko drugi jer tvoja kultura je dio onog ''paketa'' koji te odredjuje kao čovjeka. Nije više ni samo stvar u tome da li se osjećaš kao Bošnjak ili Srbin ili Hrvat nego je poenta da se čovjek za vrijeme komunističkog režima nije mogao osjećati slobodno shavti ljudi nisu imali PRAVO razmišljati svojom glavom u bitnim im pitanjima ako nisi plesao kako oni sviraju nisi uopšte plesao (čitaj: nije te bilo). Shvati čovjeće u toj tvojoj voljenoj državnoj konstrukciji su zanijekali postojanje jednog naroda čovjeće jednog čitavog naroda to nije šala, zanijekali su mu jezik kulturu tradiciju kao da nije postojao, pa to i da nije moj narod ne bih mogao prešutiti a kamoli ovako.

Fair Life

Post by Fair Life » 15/06/2007 04:50

Artorius wrote:Pa bolan mostarac ja ne mislim na svoju nacionalnu odredjenost kao samo na mjesto rodjenja to je mnogo više od toga to je moja kultura moj jezik moje nasljedje. Nije mi jasno kako možeš svoje porijeklo tako nispodaštavati bez obzira da li si Bošnjak ili neko drugi jer tvoja kultura je dio onog ''paketa'' koji te odredjuje kao čovjeka. Nije više ni samo stvar u tome da li se osjećaš kao Bošnjak ili Srbin ili Hrvat nego je poenta da se čovjek za vrijeme komunističkog režima nije mogao osjećati slobodno shavti ljudi nisu imali PRAVO razmišljati svojom glavom u bitnim im pitanjima ako nisi plesao kako oni sviraju nisi uopšte plesao (čitaj: nije te bilo). Shvati čovjeće u toj tvojoj voljenoj državnoj konstrukciji su zanijekali postojanje jednog naroda čovjeće jednog čitavog naroda to nije šala, zanijekali su mu jezik kulturu tradiciju kao da nije postojao, pa to i da nije moj narod ne bih mogao prešutiti a kamoli ovako.
Tvoje tvrdnje nisu istinite. Nisu mogli zanijekati nesto sto do tada nije postojalo. Tek su "oni" tom narodu udahnuli dusu...

Jos u ratnom vremenu (WW2) je Nurija Pozderac, u prisustvu Tita i dr. Ivana
Ribara, sa improvizovane bine u Cazinu pozdravljao krajiski narod sa
"Selam Alejkum braco muslimani!"

Procitaj "zuto u crvenom"...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=38477

nineac

Post by nineac » 15/06/2007 06:08

Artorius wrote:
Znas koliko me to interesuje nemogu ti opisati. Nakon sto sam srecom proveo djetinjstvo u onoj drzavi neznajuci do svoje 12 godine sta sam (za razliku od danasnje djece koja cim progovore se djele na nacionalnoj osnovi), a stalno sam gledao nanu kako zavijena ide u dzamiju u Bijeljini u to doba "mracnog komunizma". Razlog sto me neintersuje nije ni sto su mi obojica deda ranjeni u II sv. ratu, jedan bio izuzetno cijenjen "drug" a opet bili muslimani. Na to sto me neinteresuje nije uticala ni 92-95 gdje sam izgubio nekoga ko mi je bio skoro kao otac. Razlog sto me neinteresuje jesu ovi novi dusebriznici koji mi uporno objasnjavaju kako je vaznije jesil bosnjak a ne jesil sit. Zbog njih me neintersuje niti ce me interesovati!
Znaci nemoj da slucajno pomislis da ja neznam odakle sam i ko sam ili sta sam. Ali kada cujem kako neko od nasih zastitnika koji su nam "svjetlo upalili" govori kako mene stiti i kako mi je bolje jer mogu reci da sam bosnjak, lagano okrenem kanal i gledam milijunasa ili nesto dosta poucnije!
Medjutim, prije dvije godine mi je negdje ponestalo zivaca jer ljudi glasaju kako hodze i svecenici kazu a ne stomak ili buducnost njihove djece!

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 06:32

nineac wrote:
Artorius wrote:
Znas koliko me to interesuje nemogu ti opisati. Nakon sto sam srecom proveo djetinjstvo u onoj drzavi neznajuci do svoje 12 godine sta sam (za razliku od danasnje djece koja cim progovore se djele na nacionalnoj osnovi), a stalno sam gledao nanu kako zavijena ide u dzamiju u Bijeljini u to doba "mracnog komunizma". Razlog sto me neintersuje nije ni sto su mi obojica deda ranjeni u II sv. ratu, jedan bio izuzetno cijenjen "drug" a opet bili muslimani. Na to sto me neinteresuje nije uticala ni 92-95 gdje sam izgubio nekoga ko mi je bio skoro kao otac. Razlog sto me neinteresuje jesu ovi novi dusebriznici koji mi uporno objasnjavaju kako je vaznije jesil bosnjak a ne jesil sit. Zbog njih me neintersuje niti ce me interesovati!
Znaci nemoj da slucajno pomislis da ja neznam odakle sam i ko sam ili sta sam. Ali kada cujem kako neko od nasih zastitnika koji su nam "svjetlo upalili" govori kako mene stiti i kako mi je bolje jer mogu reci da sam bosnjak, lagano okrenem kanal i gledam milijunasa ili nesto dosta poucnije!
Medjutim, prije dvije godine mi je negdje ponestalo zivaca jer ljudi glasaju kako hodze i svecenici kazu a ne stomak ili buducnost njihove djece!
Prva stvar miješaš narodnooslobodilačku borbu i vrijeme komunizma što su dvije različite stvari. Kao prvo nisu svi prvoborci i drugovi iz rata završili u foteljama na vlasti nego su brzo oni koji su voljeli mučnut svojom glavom ili i dalje praktikovat svoju vjeru bili počišćeni da bi došli podobni i ''sačuvali tekovine revolucije'' za koju su se ovi gore navedeni borili (paradoks). Što se tiče tvoje nene (ne želim da ovo shvatiš kao bilo kakvu uvredu jer nije) to je smiješan primjer i ti sam to dobro znaš. Kad je neki visokopozicioniran čelnik pa eto još recimo Bošnjak viđen da ulazi u đamiju. Ma daj molim te to bi bilo ravno naučnoj fantastici jer je između ostalog sam komunizam ateistička ideologija što je značilo da nijedan visokokotirajući zvaničnik nije smio biti vidjen u nekoj od Bogomolja.
Ne objašnjavam ja tebi da li je bitnije jesi li Bošnjak ili Srbin ili Rus ili sit nego ti pokušavam objasniti da je bitno što si Bošnjak i da niko nema pravo da ti to ospori i ne da nema pravo nego je možda i najveći zločin nekom zanijekat postojanja to je (sad moram se malo grubo izrazit) hebanje u zdrav mozak dok na kraju ne počneš razmišljati kao robot (odnosno kako si programiran). Nije nacionalnost bitna da bi se djeca od 12 godina djelila i klala medjusobno nego je bitna da od početka znaš ko si i da imaš pravo da
govoriš svoj jezik i praktikuješ svoje običaje svoju vjeru bez da te to sprečava u zaradjivanju za život i napretku u firmi.

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 06:49

Fair Life wrote:
Artorius wrote:Pa bolan mostarac ja ne mislim na svoju nacionalnu odredjenost kao samo na mjesto rodjenja to je mnogo više od toga to je moja kultura moj jezik moje nasljedje. Nije mi jasno kako možeš svoje porijeklo tako nispodaštavati bez obzira da li si Bošnjak ili neko drugi jer tvoja kultura je dio onog ''paketa'' koji te odredjuje kao čovjeka. Nije više ni samo stvar u tome da li se osjećaš kao Bošnjak ili Srbin ili Hrvat nego je poenta da se čovjek za vrijeme komunističkog režima nije mogao osjećati slobodno shavti ljudi nisu imali PRAVO razmišljati svojom glavom u bitnim im pitanjima ako nisi plesao kako oni sviraju nisi uopšte plesao (čitaj: nije te bilo). Shvati čovjeće u toj tvojoj voljenoj državnoj konstrukciji su zanijekali postojanje jednog naroda čovjeće jednog čitavog naroda to nije šala, zanijekali su mu jezik kulturu tradiciju kao da nije postojao, pa to i da nije moj narod ne bih mogao prešutiti a kamoli ovako.
Tvoje tvrdnje nisu istinite. Nisu mogli zanijekati nesto sto do tada nije postojalo. Tek su "oni" tom narodu udahnuli dusu...

Jos u ratnom vremenu (WW2) je Nurija Pozderac, u prisustvu Tita i dr. Ivana
"Selam Alejkum braco muslimani!"

Procitaj "zuto u crvenom"...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=38477
Fair life zar sam nisi pročitaop članak jer piše ti iznad ovog pasusa koji si ti naveo:

>>>Jos u ratnom vremenu (WW2) je Nurija Pozderac, u prisustvu Tita i dr. Ivana
"Selam Alejkum braco muslimani!"<<<<<

da su ljudi (muslimani) bili sumnjičavi prema komunizmu zbog ateističke ideologije te je normalno da je tito dopustio pozdravljanje Selam alejkum jer je trebalo pridobiti narod koji nije nasjedao na letke tipa u Rusiji je divno i bajno (koja nebuloza)
A smiješno mi je uopšte komentirati tvoju tvrdnju da Bošnjaci nisu postojali e to si ga baš izvalio prijatelju
:D :D

nineac

Post by nineac » 15/06/2007 06:58

Prva stvar. Mislim da znas ko je Kemal kapetanovic, ako neznas onda mislim da svaka diskusija sa tobom nema smisla.
E taj gospodin je bio vjernik i isao je u dzmiju kada je htio i kako je htio a Tito mu je dolazio u posjetu zbog njegovog rada.
Medjutim ona drzava je uspjela religiju da totalno izbaci iz politike, nesto sto svaka sekularna drzava treba da uradi, a ne da se kao kod nas reis pita ko ce ici u Davos na ekonomski forum.
Ja ti kazem da je moja nana koja je jos ziva isla u dzamiju pokrivena, a ja se sjecam da su me roditelji pitali kako cu se izjasniti na popisu stanovnistva, ja se fino izjasnim kao jugosloven a mati kao muslimanka, cista demokratija :lol:
Takodje nemoj zaboraviti ko je od BiH napravio ravnopravnu republiku na zasjedanju AVNOJ-a!!! To sto se nisi kao musliman mogao izjasnjavati jedno vrijeme je svakako minus, ali kada sve saberem i oduzmem, danas bi ipak vise volio da gledams stafetu na TV nego Harisa ili Micu kako prvi stiti "moje interese" a drugi mog najboljeg prijatelja. Samo nemozemo skontat jel mene haris stiti od mog prijatelja ili mico njega od mene!

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 07:09

nineac wrote:Prva stvar. Mislim da znas ko je Kemal kapetanovic, ako neznas onda mislim da svaka diskusija sa tobom nema smisla.
E taj gospodin je bio vjernik i isao je u dzmiju kada je htio i kako je htio a Tito mu je dolazio u posjetu abog njegovog rada.
Medjutim ona drzava je uspjela religiju da totalno izbaci iz politike, nesto sto svaka sekularna drzava treba da uradi, a ne da se kao kod nas reis pita ko ce ici u Davos na ekonomski forum.
Ja ti kazem da je moja nan koja je jos ziva isla u dzamiju pokrivena, a ja se sjecam da su me roditelji pitali kako cu se izjasniti na popisu stanovnistva, ja se fino izjasnim kao jugosloven a mati kao muslimanka, cista demokratija :lol:
Takodje nemoj zaboraviti ko je od BiH napravio ravnopravnu republiku na zasjedanju AVNOJ-a!!! To sto se nisi kao muslima mogao izjasnjavati jedno vrijeme je svakako minus, ali kada sve saberem i oduzmem, danas bi ipak vise volio da gledams tafetu na TV nego Harisa ili Micu!
Molim te reci mi šta je to Musliman koja je to nacija jer nigdje na svijetu nisam vidio da je neka nacija uzela ime religije. Jedno od stvari koja nas je dobro unazadila je to što su nam na kraju kad više nisu imali izbora uvalili to Musliman nisu nam mogli goru stvar napravit. Nije ona država uspjela izbaciti religiju iz politike nego je izbacila religiju uopće jer sad da se za tih 50-ak godina one države nije pojavio nijedan visokopozioniran dužnosnik a vjernik to je malo prevelika slučajnost. Prijatelju sekularizacija nije brisanje religije nego odvajanje religije od države a to znači da vjerski čimbenici neće donositi političke odluke a svakako ne znači da političari ne bi smjeli biti vjernici. I usput ja nisam rekao da je sve loše iz komunizma ali kažem da je daleko više lošeg od onog dobrog

nineac

Post by nineac » 15/06/2007 07:15

Cekaj sta ti hoces reci u svemu ovome? Da je sad meni kao bosnjaku bolje nego 1990 ili 1985 ili 1980???
Ako to mislis, onda jero eto jest, samo taj film bez mene gledajte!
Drugo, 92 raja nije krenula u rat zato da bi ti danas mogao reci da si bosnjak, nego da bi se sacuvala gradjanska BiH, nesto sto su usput logisticari iz Visokog zaboravili! Stoga, jaro da je sad popis ja bi se izjasnio kao Bosanac i Hercegovac a ne bosnjak. U slucaju da mi drzava tu opciju ne ponudi ja cu je se bez problema odreci onda!

Shoba

Post by Shoba » 15/06/2007 07:18

Tuzna stvar je da je Tito umro prije 27 g. a da ni dan danas nisu u stanju da uspostave barem privid bilo kakve organizovane sredine. Eto, nema vise socijalizma, nema vise torture, ni jednoumlja, znaci sve bi trebalo da funkcionise super. Pored toga, Titio je poslije 74'te samo ladio muda i lagano rolao nizbrdo. A i kada je umro bili smo duzni 24 milijarde dolara koje smo mogli vratiti kako smo htjeli. Sada je samo Hrvatska duzna 30.
Mi Bosanci smo pravo nagrabusili, i samo nas zajednicka , a ne troglava politika moze izvuci iz govana.....

Artorius

Post by Artorius » 15/06/2007 07:24

nineac wrote:Cekaj sta ti hoces reci u svemu ovome? Da je sad meni kao bosnjaku bolje nego 1990 ili 1985 ili 1980???
Drugo, 92 raja nije krenula u rat zato da bi ti danas mogao reci da si bosnjak, nego da bi se sacuvala gradjanska BiH, nesto sto su usput logisticari iz Visokog zaboravili! Stoga, jaro da je sad popis ja bi se izjasnio kao Bosanac i Hercegovac a ne bosnjak. U slucaju da mi drzava tu opciju ne ponudi ja cu je se bez problema odreci onda!
U odbranu se stalo iz brdo razloga 92 a jedan od tih je sigurno i to da se možeš zvati Bošnjak a izmedju ostalog ta mogućnost da se zoveš Bošnjakom i jest jedan od temelja gradjanske BiH. Kome je bilo bolje 1980 ili 2007 to zavisi a činjenica je i da nije bilo rata bivša država bi se raspala (ekonomski) jer bili smo i prezaduženi i nekonkurentni na tržištu neobrazovani užas infrastruktura, tako da se ne bi još dugo živilo ''na kredit''

nineac

Post by nineac » 15/06/2007 07:32

Artorius wrote:
nineac wrote:Cekaj sta ti hoces reci u svemu ovome? Da je sad meni kao bosnjaku bolje nego 1990 ili 1985 ili 1980???
U odbranu se stalo iz brdo razloga 92 a jedan od tih je sigurno i to da se možeš zvati Bošnjak a izmedju ostalog ta mogućnost da se zoveš Bošnjakom i jest jedan od temelja gradjanske BiH. Kome je bilo bolje 1980 ili 2007 to zavisi a činjenica je i da nije bilo rata bivša država bi se raspala (ekonomski) jer bili smo i prezaduženi i nekonkurentni na tržištu neobrazovani užas infrastruktura, tako da se ne bi još dugo živilo ''na kredit''
Jaro ti pojma nemas o onoj drzavi!
Ona drzava je bila duzna 24 milijarde dolara kada je markovic otisao, a danas je sama hrvatska duzna oko 30 m ilijardi
A de mi reci kako se na zapadu zivi? Evo ja imam kredit za auto, kreditne kartice, sve je kredit. Kako se to u BiH zivi??? Ljudi uzimaju kredit da bi se prehranili a ne auto kupili! Ti pricas o infrastrukturi one drzave. S obzirom da se javljas u ova doba zakljucit cu da se javljas iz USA! kada budes nekada vozio Texasom ili Mexikom obrati paznju na dalekovode, mozda na njima pise "Made In Yugoslavia" Energoinvest!

Fair Life

Post by Fair Life » 15/06/2007 10:03

Artorius wrote:...
A smiješno mi je uopšte komentirati tvoju tvrdnju da Bošnjaci nisu postojali e to si ga baš izvalio prijatelju
Zvanicno, na papiru... da li su postojali ??

seln

Post by seln » 15/06/2007 10:22

Neko drka na Playboy, neko na naciju.....

_BosanaC

Post by _BosanaC » 15/06/2007 10:25

Fair Life wrote:
Artorius wrote:...
Zvanicno, na papiru... da li su postojali ??
Sto se uopste raspravljas s nekim ko kaze da Srbi zive samo u RS-u a Hrvati samo u Hercegovini? :roll:

luciferino

Post by luciferino » 15/06/2007 10:37

Svi smo mi Afrikanci :D

Locked