Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#1 Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by megaribi1 »

Od 1977 do 1989 u jugoslovenskim školama održavala su se tri takmičenja kojima su đaci vježbali memoriju i privrženost jugoslovenskom političkom sistemu i njegovom doživotnom predsjedniku. Moguće i da ih je bilo i više, jer ne znam stanje u svim republikama. Takmičenja su bila relativno sličnog formata i tema koja su obrađivala. Kako je narodnooslobodilački rat trajao od 1941 do 1945, svaka je godina bila jubilej, pa je jedna od tema obavezno bila odgovarajuća ratna godina, a znali su još biti i jubileji vezani za rođenje Josipa Broza Tita, 1. konferencije nesvrstanih, sukoba sa Informbiroom, prvog radničkog savjeta, progona 7 sekretara SKOJ-a, osnivanja KPJ ili aktuelnog kongresa, ili važnije radne akcije. Sastojalo se od pismenog i ponekad usmenog dijela kviza sa pitanjima iz odgovarajuće publikacije. Neka pitanja su naravno bila za svakoga "Kada je održano 1. zasjedanje ZAVNOBiH-a" ali je bilo i tako bizarnih detalja tipa "Kako se zvalo sedam ljudi koji su poginuli pružajući otpor padobrancima u Drvaru, šest u zgradi, sedmi se izvukao ali kasnije umro od rana?" "Koliko je njemačkih divizija učestvovalo u napadu na Jugoslaviju?" "Kako se zvao Titov pas iz djetinjstva koji ga je učio da hoda?" "Koliko je sagrađeno kilometara puteva od 1945 do 1975?" ili dopuniti stihove neke pjesme. Ne treba ni spominjati da su teme koje Jugoslaviji nisu bile na čast (poput Cazinske bune, Hrvatskog proljeća 1971, Đilasa, Rankovića i studentskih nemira 1968) preskočene i o njima sam čitao tek iz knjige Fitzroya McLeana.

Jedno takmičenje se zvalo Šampionat znanja "Tito-revolucija-mir" i bilo je pod pokroviteljstvom časopisa Kekec. Održavano je na školskom, opštinskom, regionalnom, republičkom i saveznom nivou. Učestvovali su osnovci, srednjoškolci, vojnici pa i studenti, i ne znam da li su se u nekim periodima razdvajale generacije. Savezno finale održavalo se u Kumrovcu.

Pošto "Kekec" nije puno prodavan u BiH, stariji posjetioci ovog foruma vjerovatnije pamte takmičenje Smotra znanja i stvaralaštva "Titovim stazama revolucije" koga su organizovale "Male novine". Ovo takmičenje je bilo ograničeno na Bosnu i Hercegovinu, ali je kretalo od odjeljenskog nivoa, pa školski, opštinski, regionalni i republički nivo i bilo je stoga vrlo masovno, pošto su učestvovali skoro svi đaci. Nisu bila pitanja samo iz istorije, nego i politički angažovane književnosti, pa se zvalo "Takmičenje iz znanja". Učestvovale su samo osnovne škole, a kategorije su bile podijeljene po uzrastima. No istovremeno su bila i takmičenja iz stvaralaštva: horovi, slikarstvo, tehnička kultura, recitovanje, ritmika (uz poneki "oooo" dječačke publike jer su djevojčice nastupale u trikoima), instrumentalna muzika, pronalazaštvo. I teme iz stvaralaštva su bile vezane za jugoslovensku istoriju i politiku, ako je to imalo smisla (kod pronalazaštva i ritmike nije).

Treće takmičenje se zvalo "Dani za budućnost" i ono je bilo kratkog daha, ekipni televizijski kviz (čini mi se televizije Zagreb) na navedenu temu.

Takmičenje "Titovim stazama revolucije" je bilo teško, jer je dalje prolazio samo prvoplasirani. Četiri puta sam bio drugi na opštinskom nivou, jer je odlučivalo ono jedno pitanje čiji odgovor nije bio u preporučenoj literaturi (kako ga je prvoplasirani znao ostala mi je misterija). S druge strane, na "Tito-revolucija mir" je sa svakog nivoa propuštalo prva tri dalje, i tu sam uspio 1988, služeći vojni rok doći do saveznog u Kumrovcu i završiti na 12. mjestu (od nekih 30000 učesnika). U bukvalno zadnji čas, jer iduće godine pada Berlinski zid i cijela stvar postala je besmislena i uskoro ukinuta.

Ima li sjećanja na ova takmičenja? Kako vam djeluju sa ove distance?
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by vaučer »

Kao klinac u osnovnoj tri puta predstavljao školu u TSR, jednom bio drugi u gradu. Sjećam se da smo štrebali neku brošuru i da su pitanja na gradskom natjecanju bila istipkana na papirićima. Ne mogu se sjetiti puno o formatu brošure i informacijama unutra - tipična Yu propaganda, mitovi o bitkama i herojima i slično. Znam da mom ocu koji nije bio komunist nije bilo drago da se zajebavam s tim stvarima, a ja kao i svaki štreber ikad, upijao sve što sam čitao.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by stubrijez »

Ja sam bio tanak iz tih drustveno istorijskih nauka, dobro se sjecam ucitelj i razrednica su me uvijek gurali da ucim to TSR meni je bilo to ravno nekoj strasnoj beskrajnoj demagogiji jos kad vidim onu teku za pripreme znoj me oblije... Jos poslije u srednjoj marxizam ne kontam sta si imo tri godine skole da ucis tu ideologiju, koje je to bilo ispiranje mozga a nista ne razumijes niti imas volje... a razrednik predaje to pa moras. Tu su briljirali (mislim na TSR) uvijek superodlikasi u mom okruzenju mahom djevojcice, onda idu dalje, republicki, drzavni nivo, upoznas vrsnjake iz cijele Juge. Zato sam u goranima i izvidjacima bio medju najboljima vjestarstva polozena do 6 razreda skole. Ko nije zivio u to doba ne moze da to pojmi, preostaje mu samo pljuvanje i omalovazavanje.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Truba »

Znao sam za neke koji su isli na natjecanja medjutim ja sam toliko los djak bio da me sramota...
Dovoljno je reci da smo prvu knjizicu bacili u smece :lol:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#5 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by stubrijez »

Black swan wrote: 11/05/2021 15:44 Znao sam za neke koji su isli na natjecanja medjutim ja sam toliko los djak bio da me sramota...
Dovoljno je reci da smo prvu knjizicu bacili u smece :lol:
Mora i to neko :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Truba »

Znas li ikog da je prosao trojkom u prvom
3 trojke...
A na polugodustu dvojkom
Tri dvojke :lol: :|
Jos se sjecam dana i podjele knjizica te ritualnog bacanja u smece na balkonu :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#7 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by vazi »

Black swan wrote: 14/05/2021 19:17 Znas li ikog da je prosao trojkom u prvom
3 trojke...
A na polugodustu dvojkom
Tri dvojke :lol: :|
Jos se sjecam dana i podjele knjizica te ritualnog bacanja u smece na balkonu :lol:
:lol: :lol: :lol: :thumbup: :kiss:

Onaj sistem obrazovanja ti nije bio prilagođen, to je sve .
Nisam učestvovale u Tsr, al jesam u Bg slet, Titova štafeta :thumbup:

I često tako same izlete odnekud one stare pjesme, koje smo učili na horu i danas , vozim i pjevam onu požuri druže brže još brže za sreću zemlje sebe da daš...

I pomislih, da neka škola moje dijete ući da da život ... ne znam , danas drugačije na to gledam . Tada sam je pjevala sa zanosom a danas, s tacke gledišta roditelj :?

Voljela sam onaj sistem i mislim da ono nikad nigdje nije bilo niti će biti , medjutim , sa ove vremenske distance bolje vidim i mane ...al čovjek ima mane pa tako i društvo koje čini čovjek ne može biti bez mane

Ni drvo bez grane ni čovjek bez mane, sto bi reko rahm ajnstajn
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Truba »

Ljudi su nacelno lijeni neradnici i pokvarenjaci
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by karanana »

malo se sjecam, ali fin uvodni post me podsjeti na neka pitanja i procedure. koliko se sjecam, izlazio sam par puta iz odjeljenja na skolski nivo, ne bih rekao da sam izlazio na opstinski nivo, a opet nesto mi u sjecanju kao da i jesam i kao da sam isao u neku drugu skolu unutar moje opstine za vikend da se takmicim. ili sam imao slobodan radni dan od skole dan zbog tog?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Truba »

Znaci i ti si streber bio
Ode nivo ili razina

Pitaju me mnogi ljudi i zene zasto nisi vise commie

Pa zato sto su ljudi neradnicka stoka koja voli parazitirati i biti na bolovanju...sva sreca mlad sam se zaposlio da to rano zamijetim
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#11 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Point. »

Been there, done that. Lijepa sjećanja na ta takmičenja i druženja u sklopu TSR. Sjećam se da sam bio na ko neki kviz, rasturao.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#12 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Emiremir33 »

Nekad bilo ..zanimljivo takmičenje u samom razredu ko če da prođe u uži izbor ,Titovim stazama revolucije 😀😀
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Tito-revolucija-mir/Titovim stazama revolucije

Post by Truba »

:roll: a ja na dopunsku nastavu :roll:
Jes mi to bilo mrsko
Post Reply