TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#26 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Zaitsev »

Ja sam čuo da je ziogu Lepu Brenu, Anu Bekutu i Vesnu Zmijanac. Prve dvije je trošio još kao maloljetne, a treću, navodno jer ga je podsjećala na Sofiju Loren. 'ebo mater ko ne vjeruje :D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#27 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

Zaitsev wrote: 17/01/2023 23:15Ja sam čuo da je ziogu Lepu Brenu, Anu Bekutu i Vesnu Zmijanac. Prve dvije je trošio još kao maloljetne, a treću, navodno jer ga je podsjećala na Sofiju Loren. 'ebo mater ko ne vjeruje :D
Nikad nije bilo važno šta je rečeno - već ko je rekao.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#28 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

stubrijez wrote: 17/01/2023 20:30Ovo me podsjeca na stanovitog Begu iz Banja Luke koji je odgovorno tvrdio da je Beckenbauer njegov sin. Ne mora biti tacno ali je interesantno...
S tim što je Bego govorio: Bekrem-bauer, a ne Beckenbauer. ;-) Kad sam čuo kako ga zove, nasmijao sam se od srca.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#29 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Zaitsev »

Benjaminsky wrote: 18/01/2023 08:39
Zaitsev wrote: 17/01/2023 23:15Ja sam čuo da je ziogu Lepu Brenu, Anu Bekutu i Vesnu Zmijanac. Prve dvije je trošio još kao maloljetne, a treću, navodno jer ga je podsjećala na Sofiju Loren. 'ebo mater ko ne vjeruje :D
Nikad nije bilo važno šta je rečeno - već ko je rekao.
Baš tako!
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#30 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by stubrijez »

nikeze wrote: 17/01/2023 22:28 Milovan Đilas je u svojim knjigama koje mogu besplatno skinuti na internetu rekao istinu o Titu koja se krila i zato je Đilas ležao u zatvoru.
U dokumentarnom filmu o Titu njegova žena Herta Hass je u poznim godinama rekla istinu o njegovim prevarama prema njoj sa Davorjankom Paunović. Bitka na Neretvi je takođe uljepšana i sam Tito je poslije premijere filma rekao da nije baš tako bilo. Na Sutjesci je ostavio 1500 ranijenika koje su fašisti pobili. Greška je bila što je vukao svu vojsku sa sobom i izložio je više puta okruženju i skoro uništenju umjesto da je rasprši i I omugući I'm da prezime, nahrane se i odmore se npr na Vlašiću.
Prilično je kopirao totalitarni režime. Organizovao radne akcije, proglasio se doživotnim vođom, organizovao koncentracione logore i tajne službe koje su progonile ljude. Ipak je puno napravio za života. Prvu suprugu Pelagiju je upoznao kad je imala 13 godina i rodila je četvero djece do 19 godine. Troje je umrlo. Do 1942 godine znači do 50 godine života imao je samo 4 godine radnog staža a hvalio se skupim odijelima koje je nosio i prstenom sa briljantom. Od čega? Živio je raskošnije od bilo kog multimilijardera na zapadu. Političari na zapadu nisu baš toliko imali na raspolaganju.
Ovou sredini ne kontam gdje uparkira u cijelu pricu, pa to svak zna kakva Sutjeska te sad spopala... cuj Vlasic, pa nisu se partizani povlacili tim pravcem uopste. Gro vojske je ostao u Tjentistu i tu zavrsio nazalost osim onih sto su napravili proboj sa Popovicem. Naravno da je film cista fikcija to je sasvim normalno...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#31 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by stubrijez »

Zaitsev wrote: 18/01/2023 12:19
Benjaminsky wrote: 18/01/2023 08:39

Nikad nije bilo važno šta je rečeno - već ko je rekao.
Baš tako!
ja mislim da ga Brega i Cola tu siju sto se tice tih celebritica... oni su hebali idje ista ima.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#32 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by nikeze »

stubrijez wrote: 19/01/2023 05:54
nikeze wrote: 17/01/2023 22:28 Milovan Đilas je u svojim knjigama koje mogu besplatno skinuti na internetu rekao istinu o Titu koja se krila i zato je Đilas ležao u zatvoru.
U dokumentarnom filmu o Titu njegova žena Herta Hass je u poznim godinama rekla istinu o njegovim prevarama prema njoj sa Davorjankom Paunović. Bitka na Neretvi je takođe uljepšana i sam Tito je poslije premijere filma rekao da nije baš tako bilo. Na Sutjesci je ostavio 1500 ranijenika koje su fašisti pobili. Greška je bila što je vukao svu vojsku sa sobom i izložio je više puta okruženju i skoro uništenju umjesto da je rasprši i I omugući I'm da prezime, nahrane se i odmore se npr na Vlašiću.
Prilično je kopirao totalitarni režime. Organizovao radne akcije, proglasio se doživotnim vođom, organizovao koncentracione logore i tajne službe koje su progonile ljude. Ipak je puno napravio za života. Prvu suprugu Pelagiju je upoznao kad je imala 13 godina i rodila je četvero djece do 19 godine. Troje je umrlo. Do 1942 godine znači do 50 godine života imao je samo 4 godine radnog staža a hvalio se skupim odijelima koje je nosio i prstenom sa briljantom. Od čega? Živio je raskošnije od bilo kog multimilijardera na zapadu. Političari na zapadu nisu baš toliko imali na raspolaganju.
Ovou sredini ne kontam gdje uparkira u cijelu pricu, pa to svak zna kakva Sutjeska te sad spopala... cuj Vlasic, pa nisu se partizani povlacili tim pravcem uopste. Gro vojske je ostao u Tjentistu i tu zavrsio nazalost osim onih sto su napravili proboj sa Popovicem. Naravno da je film cista fikcija to je sasvim normalno...
Vojni stratezi koji su analizirali drugi svjetski rat zaključili su da su u Travniku i okolini bile slabije ustaše snage nego na drugim mjestima i da se sasvim sigurno moglo organizovati prezimljavanje na Vlašiću pošto bi okupatorima teško bilo da napadaju Vlašić u zimskom periodu. On je vukao svu vojsku za sobom što je po tim stručnjacima bila strateška greška: naravno činio je to da spasi sebe, ali je lakše bilo okružiti takve trupe. Spasio je on sebe ali je zato izginulo puno vojske i na Sutjesci i na Neretvi. U avgustu 1943 bio je u selu Šerići kod Zenici kod Hase Huseinovića bega koji je vodio muslimansku miliciju i koji je dao partizanima i hranu i smještaj i odmor. Nakon rata su Hasu smjestili u zatvor jer je bio protiv toga da omladina ide na radne akcije. Bitka na Neretvi je trajala od januara do marta 1943 uz strašne gubitke partizana. Partizani su je dobili tako što su dogovorili primirje od 10 dana sa Nijemcima i pregovore o razmjeni zarobljenika sa Nijemcima u Gornjem Vakufu. To im je omogućilo da se odmore. Samim tim što su prihvatili pregovore Nijemci su ih defakto prihvatili kao legalnu vojnu silu. Do tada su partizani smatrani teroristima i po konvecijama o ratovanju za teroriste ne važe pravila koja važe za legalne vojnike. To je zbog toga jer je kralj Jugoslavije potpisao kapitalulaciju i sve oružane nage poslije toga su smatrane paravojnim. Bitka na Sutjeci je bila od 15 maja do 16 juna 1943. godine. Tri brigade i središnja bolnica sa preko 2000 ranjenika su ostale okružene, i po Hitlerovoj naredbi njemački vrhovni zapovjednik general Alexander Löhr je naredio i izvršio njihovo uništenje.
Nakon zasjedanja Avnoj-a 26.11.1942 trebalo je donijeti odluke kuda dalje. Tito je donio odluku da ide zajedno sa svom vojskom dalje. Da je donio odluku o prezimljavanju i podjeli snaga na manje jedinice koje bi bile rapršene teže bi bilo da se dovede u tako bezizlazne situacije. Kako je bilo dobro je prošao.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#33 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by HelaS »

nikeze wrote: 19/01/2023 08:23 Bitka na Neretvi je trajala od januara do marta 1943 uz strašne gubitke partizana. Partizani su je dobili tako što su dogovorili primirje od 10 dana sa Nijemcima i pregovore o razmjeni zarobljenika sa Nijemcima u Gornjem Vakufu. To im je omogućilo da se odmore. Samim tim što su prihvatili pregovore Nijemci su ih defakto prihvatili kao legalnu vojnu silu. Do tada su partizani smatrani teroristima i po konvecijama o ratovanju za teroriste ne važe pravila koja važe za legalne vojnike. To je zbog toga jer je kralj Jugoslavije potpisao kapitalulaciju i sve oružane nage poslije toga su smatrane paravojnim. Bitka na Sutjeci je bila od 15 maja do 16 juna 1943. godine. ---
Koje su to Konvencije bile na snazi 1943. godine :?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#34 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by nikeze »

HelaS wrote: 19/01/2023 08:31
nikeze wrote: 19/01/2023 08:23 Bitka na Neretvi je trajala od januara do marta 1943 uz strašne gubitke partizana. Partizani su je dobili tako što su dogovorili primirje od 10 dana sa Nijemcima i pregovore o razmjeni zarobljenika sa Nijemcima u Gornjem Vakufu. To im je omogućilo da se odmore. Samim tim što su prihvatili pregovore Nijemci su ih defakto prihvatili kao legalnu vojnu silu. Do tada su partizani smatrani teroristima i po konvecijama o ratovanju za teroriste ne važe pravila koja važe za legalne vojnike. To je zbog toga jer je kralj Jugoslavije potpisao kapitalulaciju i sve oružane nage poslije toga su smatrane paravojnim. Bitka na Sutjeci je bila od 15 maja do 16 juna 1943. godine. ---
Koje su to Konvencije bile na snazi 1943. godine :?
Rat se objavljivao tako što ambasador donese notu i preda predsjedniku države o početku rata. Ako predsjednik ili monarh prije toga potpiše kapitulaciju sva vojska koja nastavi ratovanje poslije toga smatra se paravojskom i za nju ne važe pravila i običaji ratovanja. Zato su NIjemci štedili Engleske i Američke vojnike u drugom svjetskom ratu. Engleska je bila objavila rat Njemačkoj. Uostalom pročitaj knjige Đilasa kao i Uspon i pad trećeg Rajha od Viliama Širera samo što je to hiljade stranica i treba pročitati.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#35 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by HelaS »

nikeze wrote: 19/01/2023 08:35
HelaS wrote: 19/01/2023 08:31

Koje su to Konvencije bile na snazi 1943. godine :?
Rat se objavljivao tako što ambasador donese notu i preda predsjedniku države o početku rata. Ako predsjednik ili monarh prije toga potpiše kapitulaciju sva vojska koja nastavi ratovanje poslije toga smatra se paravojskom i za nju ne važe pravila i običaji ratovanja. Zato su NIjemci štedili Engleske i Američke vojnike u drugom svjetskom ratu. Engleska je bila objavila rat Njemačkoj. Uostalom pročitaj knjige Đilasa kao i Uspon i pad trećeg Rajha od Viliama Širera samo što je to hiljade stranica i treba pročitati.
Pitam koje su to Konvencije o ratovanju bile na snazi 1943. godine, po kojima su partizani bili proglašeni teroristima, kako si napisao. Ne pitam kako se rat objavljivao
Trapper Kerry

#36 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Trapper Kerry »

Benjaminsky wrote: 18/01/2023 08:39
Zaitsev wrote: 17/01/2023 23:15Ja sam čuo da je ziogu Lepu Brenu, Anu Bekutu i Vesnu Zmijanac. Prve dvije je trošio još kao maloljetne, a treću, navodno jer ga je podsjećala na Sofiju Loren. 'ebo mater ko ne vjeruje :D
Nikad nije bilo važno šta je rečeno - već ko je rekao.
Ova rodoslovna stabla sam i ja mogao napraviti za pola sata i u njima navesti da su se Joža i Regan svojevremeno milovali. Nisi baš kredibilan.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#37 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 08:51Ova rodoslovna stabla sam i ja mogao napraviti za pola sata i u njima navesti da su se Joža i Regan svojevremeno milovali. Nisi baš kredibilan.
Zašto onda niste napravili ta rodoslovna stabla? I po čemu bi bila kredibilnija od ovih?
Trapper Kerry

#38 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Trapper Kerry »

Benjaminsky wrote: 19/01/2023 13:14
Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 08:51Ova rodoslovna stabla sam i ja mogao napraviti za pola sata i u njima navesti da su se Joža i Regan svojevremeno milovali. Nisi baš kredibilan.
Zašto onda niste napravili ta rodoslovna stabla? I po čemu bi bila kredibilnija od ovih?
Zato što nisam navikao "izvlačiti informacije iz guzice" i prezentirati ih kao nešto istinito. Ovo drugo pitanje je samo sebi odgovor.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#39 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 13:22Zato što nisam navikao "izvlačiti informacije iz guzice" i prezentirati ih kao nešto istinito. Ovo drugo pitanje je samo sebi odgovor.
Neargumentiran stav koji ne možeš dokazati.
Imaju li i ove moje knjige istu "kvalifikaciju": rodoslovne-karte-obiteljskih-stabla-t163282.html
Trapper Kerry

#40 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Trapper Kerry »

Benjaminsky wrote: 19/01/2023 16:18
Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 13:22Zato što nisam navikao "izvlačiti informacije iz guzice" i prezentirati ih kao nešto istinito. Ovo drugo pitanje je samo sebi odgovor.
Neargumentiran stav koji ne možeš dokazati.
Imaju li i ove moje knjige istu "kvalifikaciju": rodoslovne-karte-obiteljskih-stabla-t163282.html
Ne mogu dokazati da su informacije o Titu koje podastires bez konkretnog dokaza? Ni ne moram, dovoljno je toga da razuman covjek moze zakljuciti da ti grafovi izlaze iz okvira dokazanih cinjenica i zalaze u zutilo. Za ove rodoslove nemam sta reci, to je nesto drugo.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#41 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 16:38Ne mogu dokazati da su informacije o Titu koje podastires bez konkretnog dokaza? Ni ne moram, dovoljno je toga da razuman covjek moze zakljuciti da ti grafovi izlaze iz okvira dokazanih cinjenica i zalaze u zutilo.
Sinko, ako nisu relevantni izvori, tj. knjige u kojima sam našao podatke za rodoslovne karte, onda su ove karte netačne. Pošto se postavljaš kao supervizor koji zna sve o Titu, pogledaj knjige u kojima piše isto ono što sam ja grafički obradio:

Vladimir Dedijer: Novi prilozi za biografiju Josipa Broza Tita, Zagreb, Mladost & Rijeka: Liburnija, 1981.,
Milovan Đilas: Druženje s Titom, Beograd, Momčilo Đorgović, 1990.,
Jasper Ridley: Tito, Biografija, Zagreb, Prometej, 2000.,
William Klinger i Denis Kuljiš: Tito – neispričane priče, Beograd, Laguna, 2013.

Dakle, treba se žaliti njima, a ne meni.

Inače, bezobrazan je način na koji pristupaš tuđem radu. Tako su se ponašali klinci prije pedeset godina. A kad budeš uradio dovoljno kvalitetnih djela koliko sam ih ja uradio, onda se možeš početi drčno ponašati. Ovako, ni jedna tvoja riječ ne vrijedi ni po pišiva boba, jer iza sebe nemaš ništa. To isto će ti reći svako ko zna šta je trud i rad.
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#42 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by tovarish »

nikeze wrote: 19/01/2023 08:35
HelaS wrote: 19/01/2023 08:31

Koje su to Konvencije bile na snazi 1943. godine :?
Rat se objavljivao tako što ambasador donese notu i preda predsjedniku države o početku rata. Ako predsjednik ili monarh prije toga potpiše kapitulaciju sva vojska koja nastavi ratovanje poslije toga smatra se paravojskom i za nju ne važe pravila i običaji ratovanja. Zato su NIjemci štedili Engleske i Američke vojnike u drugom svjetskom ratu. Engleska je bila objavila rat Njemačkoj. Uostalom pročitaj knjige Đilasa kao i Uspon i pad trećeg Rajha od Viliama Širera samo što je to hiljade stranica i treba pročitati.
Meni se čini da Hitler nije objavljivao rat ni Poljacima, ni Jugoslaviji, ni CCCP-u. Možda nije nikome. Tako da je i njegova vojska teroristička.

PS Jebeš Đilasa, živio Tito!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#43 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Haris.ba »

tovarish wrote: 20/01/2023 11:59 Meni se čini da Hitler nije objavljivao rat ni Poljacima,
Hitjer je tvrdio i nazvao to "odbrambenim ratom", tj.da je Poljska izvrsila napad na Njemacku, i da se Njemacka samo branila.
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#44 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by tovarish »

Haris.ba wrote: 20/01/2023 12:07
tovarish wrote: 20/01/2023 11:59 Meni se čini da Hitler nije objavljivao rat ni Poljacima,
Hitjer je tvrdio i nazvao to "odbrambenim ratom", tj.da je Poljska izvrsila napad na Njemacku, i da se Njemacka samo branila.
Isto tvrdi i Putin sa Ukrajinom.

Jedno je tvrditi, a drugo su činjenice. Hitler je, k'o i Putin danas, terorista,zločinac i diktator.

I ko što će komičar i svirač kurcem sjebati Putina, tako je bravar sjebao Hitlera.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24376
Joined: 08/09/2005 20:08

#45 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Haris.ba »

tovarish wrote: 20/01/2023 12:12
Haris.ba wrote: 20/01/2023 12:07

Hitjer je tvrdio i nazvao to "odbrambenim ratom", tj.da je Poljska izvrsila napad na Njemacku, i da se Njemacka samo branila.
Isto tvrdi i Putin sa Ukrajinom.

Jedno je tvrditi, a drugo su činjenice. Hitler je, k'o i Putin danas, terorista,zločinac i diktator.

I ko što će komičar i svirač kurcem sjebati Putina, tako je bravar sjebao Hitlera.
Svaka slicnost sa Putinom je namjerna.

Samo, ni Hitler nije bio toliko lud da napadne Poljsku bez dogovora sa Sovjetima. Ono, ironija historije. Poslije toliko godina otvorena granica Poljske odakle ce se slati oruzje u Ukrainu da sutra odluci sav ostali svijet da ih napusti je upravo posljedica 1939.
Last edited by Haris.ba on 20/01/2023 12:17, edited 2 times in total.
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#46 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by tovarish »

Haris.ba wrote: 20/01/2023 12:13
tovarish wrote: 20/01/2023 12:12

Isto tvrdi i Putin sa Ukrajinom.

Jedno je tvrditi, a drugo su činjenice. Hitler je, k'o i Putin danas, terorista,zločinac i diktator.

I ko što će komičar i svirač kurcem sjebati Putina, tako je bravar sjebao Hitlera.
Svaka slicnost sa Putinom je namjerna.
:thumbup:
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19130
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#47 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by teskeredzic_22 »

Benjaminsky wrote: 19/01/2023 19:36
Trapper Kerry wrote: 19/01/2023 16:38Ne mogu dokazati da su informacije o Titu koje podastires bez konkretnog dokaza? Ni ne moram, dovoljno je toga da razuman covjek moze zakljuciti da ti grafovi izlaze iz okvira dokazanih cinjenica i zalaze u zutilo.
Sinko, ako nisu relevantni izvori, tj. knjige u kojima sam našao podatke za rodoslovne karte, onda su ove karte netačne. Pošto se postavljaš kao supervizor koji zna sve o Titu, pogledaj knjige u kojima piše isto ono što sam ja grafički obradio:

Vladimir Dedijer: Novi prilozi za biografiju Josipa Broza Tita, Zagreb, Mladost & Rijeka: Liburnija, 1981.,
Milovan Đilas: Druženje s Titom, Beograd, Momčilo Đorgović, 1990.,
Jasper Ridley: Tito, Biografija, Zagreb, Prometej, 2000.,
William Klinger i Denis Kuljiš: Tito – neispričane priče, Beograd, Laguna, 2013.

Dakle, treba se žaliti njima, a ne meni.

Inače, bezobrazan je način na koji pristupaš tuđem radu. Tako su se ponašali klinci prije pedeset godina. A kad budeš uradio dovoljno kvalitetnih djela koliko sam ih ja uradio, onda se možeš početi drčno ponašati. Ovako, ni jedna tvoja riječ ne vrijedi ni po pišiva boba, jer iza sebe nemaš ništa. To isto će ti reći svako ko zna šta je trud i rad.
Vladimir Dedijer je prije "Novih priloga" imao i "Obične priloge" nekih 30 godina ranije.
Ne pada mi na pamet suditi i kritikovati Dedijera zbog promjene doktrine i ideoloških pogleda jer sve je podložno promjenama i razmišljanju ali koliko su Obični prilozi ulizivački i ideološki podobni toliko su Novi prilozi napadački i kritikički.
Istina je svakako na pola puta.

Đilas ne može biti referentan iako je bio važna karika i dobar knjižvenik.
S Đilasom se nikad nije raspravilo oko "lijevih skretanja" u Crnoj Gori , nikada se nije saznalo za koliko su nevino streljanih ljudi odgovorni on ili Moša Pijade , dakle i Đilasa je spasio plašt partije , glupo je vjerovati tom čovjeku kada opisuje Tita , ne zato što to ne mora biti tačno , nego zato što je on nekredibilan.
Drugi primjer je upravo žestok Đilasov napad na Branka Ćopića zbog Jeretičke priče , što su natjerali Kulenovića da ne brani Branka na partijskoj sjednici , zbog toga što je htio uhapsiti Krležu , zbog toga što je žestoko omalovažio veliku srpsku književnicu Isidoru Sekulić...sve je ovo bilo u službi ideologije a na podlozi moći , kad je ljosnuo , bio je puno realniji.
Ne tvrdim da je trebao voljeti Tita jer ga je ovaj zatvorio ali Đilas je nakon pada objavljivao u četničkim emigrantskim glasilima odnosno izdavačkim preduzećima , samim tim i njegovi opisi su itekako upitni iako je osuđen jer pisao i objavljivao u četničkim glasilima - za odavanje državne tajne. (Istini za volju u Jugoslaviji nije mogao objavljivati , negdje je morao.)
Dodatan prilog je Đilasov opis Staljina nakon susreta 1944 , kada je pisao na vlasti , Staljin je bio divan , krasan , gord , stamen , oduševljavao i slično a kada ga je 20 godina kasnije ponovo opisivao , Staljin je postao mali , rošav , ružnih zuba i slično.
Pametnom dovoljno.

Strane autore ne poznajem dovoljno , nesumnjivo je potreban dobar elaborat od strane više stručnih ljudi da bi se raščlanilo Titovo djelo , vrijednost i važnost odnosno naslijeđe Titove politike.
Međutim nikada nećemo imati strane autore koji će na Tita gledati objektivno jer on objektivno i jeste bio diktator ali naša diktatura je bila prilično blaga uz opravdanu kritiku jednopartijskog sistema , ideološkog suda , Golog otoka , napada na slobodnu misao i slično , svi zapadni autori neće biti objektivni zbog ovoga , jer ove negativne strane iz njihove ljudske percepije su neuporedivo važnije od sveg onog dobrog što smo u Jugoslaviji s Titom na čelu dobili a to je prvenstveno život dostojan čovjeka koji je do 1945 u cijeloj Jugoslaviji živio vrlo mali broj ljudi uz priznavanje osnovnih ljudskih (pravo glasa žena , ukidanje zarova kod žena) te nacionalnih prava.
Istovremeno da bi strani autori dali realan i objektivan sud o Titu , moraju sjajno poznavati historiju svih naroda i narodnosti bivše Jugoslavije što možda znaju eventualno neki apsolventi historije Jugoslavije na nekim Univerzitetima ako takva katedra uopšte i postoji odnosno agenti obavještajnih službi , trećeg nema.


Ove gluposti o ženama , ljubavnicama i broju djece uopšte ne treba komentarisati , ne zato što Tito nije bio živo biće pa je samim tim mogao imati i jednu ili više ljubavnica , nego zato što je to potpuno irelevantno u njegovoj ulozi kao predsjednika jedne velike zemlje i nekoliko naroda.

Tito je bio jedan od rijetkih normalnih ljudi koji su ikada od njenog nastanka vodili ovu zemlju i Bosnu i Hercegovinu , i bivše republike Jugoslavije.

I bilo je časno živjeti sa Titom
Last edited by teskeredzic_22 on 20/01/2023 14:05, edited 1 time in total.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#48 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by Benjaminsky »

teskeredzic_22 wrote: 20/01/2023 13:52Tito je bio jedan od rijetkih normalnih ljudi koji su ikada od njenog nastanka vodili ovu zemlju i Bosnu i Hercegovinu , i bivše republike Jugoslavije.
Isto to mislim o Titu jer sam rođen u njegovo doba, čak sam bio i pionir, služio sam JNA kad je bila normalna, radio sam u njegovo doba i dobro znam da je htio jedno humanije društvo nego što su tad bila društva, tj. socijalističke države. To što sam na osnovu spomenute građe napravio rodoslovna stabla nije nikakav krimen. Gdje god ima dima - ima i vatre. Tito je bio čovjek od krvi i mesa i poznato je da je volio žene. E sad je li imao toliko djece treba pitati autore knjiga. Ako su oni to izmislili, nije do mene. Ponvaljam; gdje ima dima ima i vatre.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#49 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by swanfilter »

nikeze wrote: 17/01/2023 22:28 Milovan Đilas je u svojim knjigama koje mogu besplatno skinuti na internetu rekao istinu o Titu koja se krila i zato je Đilas ležao u zatvoru.
U dokumentarnom filmu o Titu njegova žena Herta Hass je u poznim godinama rekla istinu o njegovim prevarama prema njoj sa Davorjankom Paunović. Bitka na Neretvi je takođe uljepšana i sam Tito je poslije premijere filma rekao da nije baš tako bilo. Na Sutjesci je ostavio 1500 ranijenika koje su fašisti pobili. Greška je bila što je vukao svu vojsku sa sobom i izložio je više puta okruženju i skoro uništenju umjesto da je rasprši i I omugući I'm da prezime, nahrane se i odmore se npr na Vlašiću.
Prilično je kopirao totalitarni režime. Organizovao radne akcije, proglasio se doživotnim vođom, organizovao koncentracione logore i tajne službe koje su progonile ljude. Ipak je puno napravio za života. Prvu suprugu Pelagiju je upoznao kad je imala 13 godina i rodila je četvero djece do 19 godine. Troje je umrlo. Do 1942 godine znači do 50 godine života imao je samo 4 godine radnog staža a hvalio se skupim odijelima koje je nosio i prstenom sa briljantom. Od čega? Živio je raskošnije od bilo kog multimilijardera na zapadu. Političari na zapadu nisu baš toliko imali na raspolaganju.
Ko ti je kriv sto se nisi snasao.

I, barem mu famalija ne zivi po oazama na racun naroda. A ovi danas ...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12159
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#50 Re: TITO - OBITELJ, DJECA, LJUBAVNICE

Post by dr_Evil »

nikeze wrote: 19/01/2023 08:23
stubrijez wrote: 19/01/2023 05:54
Ovou sredini ne kontam gdje uparkira u cijelu pricu, pa to svak zna kakva Sutjeska te sad spopala... cuj Vlasic, pa nisu se partizani povlacili tim pravcem uopste. Gro vojske je ostao u Tjentistu i tu zavrsio nazalost osim onih sto su napravili proboj sa Popovicem. Naravno da je film cista fikcija to je sasvim normalno...
Vojni stratezi koji su analizirali drugi svjetski rat zaključili su da su u Travniku i okolini bile slabije ustaše snage nego na drugim mjestima i da se sasvim sigurno moglo organizovati prezimljavanje na Vlašiću pošto bi okupatorima teško bilo da napadaju Vlašić u zimskom periodu. On je vukao svu vojsku za sobom što je po tim stručnjacima bila strateška greška: naravno činio je to da spasi sebe, ali je lakše bilo okružiti takve trupe. Spasio je on sebe ali je zato izginulo puno vojske i na Sutjesci i na Neretvi. U avgustu 1943 bio je u selu Šerići kod Zenici kod Hase Huseinovića bega koji je vodio muslimansku miliciju i koji je dao partizanima i hranu i smještaj i odmor. Nakon rata su Hasu smjestili u zatvor jer je bio protiv toga da omladina ide na radne akcije. Bitka na Neretvi je trajala od januara do marta 1943 uz strašne gubitke partizana. Partizani su je dobili tako što su dogovorili primirje od 10 dana sa Nijemcima i pregovore o razmjeni zarobljenika sa Nijemcima u Gornjem Vakufu. To im je omogućilo da se odmore. Samim tim što su prihvatili pregovore Nijemci su ih defakto prihvatili kao legalnu vojnu silu. Do tada su partizani smatrani teroristima i po konvecijama o ratovanju za teroriste ne važe pravila koja važe za legalne vojnike. To je zbog toga jer je kralj Jugoslavije potpisao kapitalulaciju i sve oružane nage poslije toga su smatrane paravojnim. Bitka na Sutjeci je bila od 15 maja do 16 juna 1943. godine. Tri brigade i središnja bolnica sa preko 2000 ranjenika su ostale okružene, i po Hitlerovoj naredbi njemački vrhovni zapovjednik general Alexander Löhr je naredio i izvršio njihovo uništenje.
Nakon zasjedanja Avnoj-a 26.11.1942 trebalo je donijeti odluke kuda dalje. Tito je donio odluku da ide zajedno sa svom vojskom dalje. Da je donio odluku o prezimljavanju i podjeli snaga na manje jedinice koje bi bile rapršene teže bi bilo da se dovede u tako bezizlazne situacije. Kako je bilo dobro je prošao.
Nema sta, pravi si strateg. Od jedine drzave koja je prakticno oslobodila sebe od okupacije u WWII dodjosmo evo da je Tito skupa sa komplet partizanskim rukovodstvom bio levat. Tesko nama s nama, vise nam ni Tito ne moze pomoci.
Post Reply