Tips&tricks / Samostalni život

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#51 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by uglavnomja »

:thumbup:



ma ovo je za nekoga ko ce doci 1000 km od kuce

a kome je do kuce 2-3 sata ne mora ni kuhati, mama ce nakuhati svaki vikend (a i oprati, ispeglati ...)

ali onda opet treba veliki frizider :D



e, cistiti se mora :oops:
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#52 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

Entropio wrote: 18/04/2021 19:17 Kakvo kuhanje, kakvi bakraci. Pa jesi li ti student ili neka tetkica koja igra oko sporeta... bar u Sarajevu mozes jesti vani za malu lovu, a vrijeme koje bi izgubio u kuhanju posveti ucenju i trebama. Za ciscenje nadji neku trebu, ponekad je dovedes da ti sredi stan. Ti si student a ne neka tetkica sa krpom u ruci.

Napravi plan i drzi se istog. Ucis svaki dan od tad do tad i to je svetinja. Poslije toga si slobodan i radis sta hoces. Izlazi redovno u klubove vikendom, nemoj cugati previse, sve umjereno, trebe mijenjaj sto cesce. Ako neka dobro cisti stan, onda je drzis duze. Pazi na sebe, treniraj redovno, budi u kondiciji.

To ce ti biti najbolji period u zivotu i iskoristi ga kako treba. Sretno, jaro.
Mislim da malo pretjeruješ, nisam ja ni rekao da hoću da budem tetkica i da želim da svedem život na učenje i čišćenje kuće, da provedem tako te studentske godine???
Interesovalo me sa čime sve ću se trebati nositi kada dođem u tu situaciju, da mogu sam da se brinem o sebi i svojim potrebama a ne da iskorištavam "trebe" za to.
Mislim da si me pogrešno razumio ili jednostavno imamo različite stavove oko svega ovoga.. ali hvala u svakom slučaju :)
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#53 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Entropio »

_Threshold_ wrote: 18/04/2021 19:33
Entropio wrote: 18/04/2021 19:17 Kakvo kuhanje, kakvi bakraci. Pa jesi li ti student ili neka tetkica koja igra oko sporeta... bar u Sarajevu mozes jesti vani za malu lovu, a vrijeme koje bi izgubio u kuhanju posveti ucenju i trebama. Za ciscenje nadji neku trebu, ponekad je dovedes da ti sredi stan. Ti si student a ne neka tetkica sa krpom u ruci.

Napravi plan i drzi se istog. Ucis svaki dan od tad do tad i to je svetinja. Poslije toga si slobodan i radis sta hoces. Izlazi redovno u klubove vikendom, nemoj cugati previse, sve umjereno, trebe mijenjaj sto cesce. Ako neka dobro cisti stan, onda je drzis duze. Pazi na sebe, treniraj redovno, budi u kondiciji.

To ce ti biti najbolji period u zivotu i iskoristi ga kako treba. Sretno, jaro.
Mislim da malo pretjeruješ, nisam ja ni rekao da hoću da budem tetkica i da želim da svedem život na učenje i čišćenje kuće, da provedem tako te studentske godine???
Interesovalo me sa čime sve ću se trebati nositi kada dođem u tu situaciju, da mogu sam da se brinem o sebi i svojim potrebama a ne da iskorištavam "trebe" za to.
Mislim da si me pogrešno razumio ili jednostavno imamo različite stavove oko svega ovoga.. ali hvala u svakom slučaju :)
Pa ja ti govorim kako da se nosis kad dodjes u tu situaciju. Ako budes sam cistio i kuhao, nista od uzivanja. Ko to rado mase krpom i trosi svoje vene cekajuci pored sporeta da nesto bude gotovo? Samo budala. Zato moras biti pametan i delegirati nekog da to radi za tebe. A ti trosis svoje vrijeme na bitnije stvari. Taj fenomen brinuti se sam o sebi je glupost... pa vise se brines za sebe tako sto ucis i zavrsis fax u roku sa visokim prosjekom i razvijas socijalne vjestine kroz mijenjanje treba nego sto izigravas kucanicu.

Kazem ti, uci, guzi, treniraj. Sve ostalo delegiraj. I kad sve prodje, imaces divne uspomene na studentske dane.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#54 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

:roll: . ne treba nokoga da iskoristava.. nije to delegiranje...
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#55 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

Entropio wrote: 18/04/2021 19:43
_Threshold_ wrote: 18/04/2021 19:33
Entropio wrote: 18/04/2021 19:17 Kakvo kuhanje, kakvi bakraci. Pa jesi li ti student ili neka tetkica koja igra oko sporeta... bar u Sarajevu mozes jesti vani za malu lovu, a vrijeme koje bi izgubio u kuhanju posveti ucenju i trebama. Za ciscenje nadji neku trebu, ponekad je dovedes da ti sredi stan. Ti si student a ne neka tetkica sa krpom u ruci.

Napravi plan i drzi se istog. Ucis svaki dan od tad do tad i to je svetinja. Poslije toga si slobodan i radis sta hoces. Izlazi redovno u klubove vikendom, nemoj cugati previse, sve umjereno, trebe mijenjaj sto cesce. Ako neka dobro cisti stan, onda je drzis duze. Pazi na sebe, treniraj redovno, budi u kondiciji.

To ce ti biti najbolji period u zivotu i iskoristi ga kako treba. Sretno, jaro.
Mislim da malo pretjeruješ, nisam ja ni rekao da hoću da budem tetkica i da želim da svedem život na učenje i čišćenje kuće, da provedem tako te studentske godine???
Interesovalo me sa čime sve ću se trebati nositi kada dođem u tu situaciju, da mogu sam da se brinem o sebi i svojim potrebama a ne da iskorištavam "trebe" za to.
Mislim da si me pogrešno razumio ili jednostavno imamo različite stavove oko svega ovoga.. ali hvala u svakom slučaju :)
Pa ja ti govorim kako da se nosis kad dodjes u tu situaciju. Ako budes sam cistio i kuhao, nista od uzivanja. Ko to rado mase krpom i trosi svoje vene cekajuci pored sporeta da nesto bude gotovo? Samo budala. Zato moras biti pametan i delegirati nekog da to radi za tebe. A ti trosis svoje vrijeme na bitnije stvari. Taj fenomen brinuti se sam o sebi je glupost... pa vise se brines za sebe tako sto ucis i zavrsis fax u roku sa visokim prosjekom i razvijas socijalne vjestine kroz mijenjanje treba nego sto izigravas kucanicu.

Kazem ti, uci, guzi, treniraj. Sve ostalo delegiraj. I kad sve prodje, imaces divne uspomene na studentske dane.
Vidi, ja razumijem šta hoćeš da kažeš ali ili koristiš nepromišljeno pogrešne riječi ili stvarno pogrešno razmišljaš u nekim dijelovima, toliko da mi što više čitam - više djeluješ kao troll ili eto tvoj post djeluje troll.
Čuj "ko to rado maše krpom i troši svoje vene čekajući pored šporeta da nešto bude gotovo. Samo budala."? "...delegirati nekog da radi to za tebe"????? "brinuti se sam o sebi je glupost" ????????????????????
O.K. ... sigurno su svi delegirali druge i tako uživali u svojim studentskim danima... kao da smo u nekom feudalnom/robovlasničkom sistemu na to me podsjećaš
moonca wrote: 18/04/2021 19:49 :roll: . ne treba nokoga da iskoristava.. nije to delegiranje...
eto treba izgleda, kako ću drugačije uživati u studentskim danima, kako sam ja samo panGlu bio dok me on nije prosvijetlio
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#56 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Entropio »

A nista onda, radi kako ti mislis da je najbolje. U svakom slucaju sretno.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#57 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

:thumbup:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5612
Joined: 04/08/2020 19:22

#58 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by -Chesterfield- »

_Threshold_ wrote: 18/04/2021 20:19 :thumbup:
Što se tiče kahve, ove džezve su odlične.

Image
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#59 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

Ništa to samo naše bosanske...imaš kod Jabučara :D

Image
User avatar
geralt
Posts: 5179
Joined: 14/09/2017 12:45

#60 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by geralt »

Image
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#61 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

Pa hvala i na tome :lol: kafa je vrlo bitna normalno :lol:
geralt wrote: 18/04/2021 20:39 Image
:thumbup:
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#62 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by belfy »

moonca wrote: 18/04/2021 17:27
belfy wrote: 18/04/2021 17:21
moonca wrote: 18/04/2021 16:54 .. :zoka:
.. hm.. ne znam sta hoces.. a da nagadjam ... nije mi interesantno..
sta ima da nagadjas? ne znas da li si studirala ili ne? to je bilo moje pitanje. evo da ponovim - da li si studirala?
a, to ... :-) pa dobro sam shvatila.... uskratit cu ti odgovor.. :)
nicemu vise se nisam ni nadao. i samo nedavanje odgovora je nekada sasvim dovoljan odgovor. :kakoste:

samo ne vidim kako su tvoji savjeti ovdje relevantni...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#63 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

belfy wrote: 18/04/2021 23:22 nicemu vise se nisam ni nadao. i samo nedavanje odgovora je nekada sasvim dovoljan odgovor. :kakoste:

samo ne vidim kako su tvoji savjeti ovdje relevantni...
User avatar
alexz
Posts: 270
Joined: 23/03/2010 19:16

#64 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by alexz »

_Threshold_ wrote: 18/04/2021 18:12 I još da pitam ovdje, iako bih možda trebao napraviti posebnu temu ako ne bude ovdje sarajlija koje znaju :lol: , gdje ima najviše izbora što se tiče stanova, mislim gdje bi bilo najisplativije da uzmem jer što je bliže centru skuplje je, ja bih najviše volio u području sa jedne strane od građevinskog faksa sa druge do bascarsije a sa trece do filozofskog faksa (oko alte i scc), dakle gdje u ovom području ima najisplativijih stanova u omjeru cijene-blizine bitnih/korisnih objekata
Džekpot ti je naći povoljan stan po starom Gradu, probaj proširiti radijus bar do Malte, Čengić Vile, to je šaka koraka do grada :-D
Kad odeš pogledati stan koji ti se svidi, obavezno pitaj da li može za nižu cijenu.

Ove savjete što si dobio u vodu baci, čini mi se da sam imaš bolje ideje od ovih koje ti daju. Osim Delimano džezve. Dobra je džezva. :D
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#65 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by belfy »

@Entropio je dao dobre savjete, samo postavio visoke standarde... :mrgreen:
User avatar
alexz
Posts: 270
Joined: 23/03/2010 19:16

#66 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by alexz »

Dobri savjeti za (p)ostati parazit. :mrgreen:
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#67 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

alexz wrote: 18/04/2021 23:33
_Threshold_ wrote: 18/04/2021 18:12 I još da pitam ovdje, iako bih možda trebao napraviti posebnu temu ako ne bude ovdje sarajlija koje znaju :lol: , gdje ima najviše izbora što se tiče stanova, mislim gdje bi bilo najisplativije da uzmem jer što je bliže centru skuplje je, ja bih najviše volio u području sa jedne strane od građevinskog faksa sa druge do bascarsije a sa trece do filozofskog faksa (oko alte i scc), dakle gdje u ovom području ima najisplativijih stanova u omjeru cijene-blizine bitnih/korisnih objekata
Džekpot ti je naći povoljan stan po starom Gradu, probaj proširiti radijus bar do Malte, Čengić Vile, to je šaka koraka do grada :-D
Kad odeš pogledati stan koji ti se svidi, obavezno pitaj da li može za nižu cijenu.

Ove savjete što si dobio u vodu baci, čini mi se da sam imaš bolje ideje od ovih koje ti daju. Osim Delimano džezve. Dobra je džezva. :D
Hvala, pa proširit cu ako morao, nisam bas upućen kako ide prevoz u Sarajevu i šta se tu smatra blizu a sta daleko jer sve je to relativno, negdje je neka relacija velika koja je u Sarajevu kao centimetar duga

A sto se tice savjeta ne znam hahaha meni su ok, tako djeluju dok su napisani bar, ne znam kako ce biti kada se trebalo sprovesti u praksu ali eto barem fina tema da neko podijeli svoje iskustvo, doživljaj samostalnog života, što nama laicima može pomoći :D
User avatar
nepass1
Posts: 9658
Joined: 06/07/2017 07:35

#68 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by nepass1 »

Vala ti je entropio dao najbolji savjet

Hranu nosi od kuce, ponekad jedi napolju, nekad mazalice.
Fax ucis svaki dan, planski. Vikendima ucis eventualno ujutro ili odmaras, izlazis, provodis se. Radni dani su radni, ako treba ucis i do kasno navecer da bi vikendom odmorio mozak.
Stan trazi blizu faxa da ti ne bude mrsko ici. Npr iz nedjarica ili stupa do filozovskog ili fpn je daleko i postane mrsko ici, nisu ni tramvaji bas pouzdani uvjek.
Gledaj da imas jednog cimera koji isto studira kao i ti, smanji druzenja sa osobama koje ne studiraju isto sto i ti. Fokusiraj se na osobe koje su sa tobom na faxu i zele da ga zavrse. To je mozda i najbitnija stvar jer ce te vuci za sobom.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#69 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

nepass1 wrote: 19/04/2021 08:03 Vala ti je entropio dao najbolji savjet

Hranu nosi od kuce, ponekad jedi napolju, nekad mazalice.
Fax ucis svaki dan, planski. Vikendima ucis eventualno ujutro ili odmaras, izlazis, provodis se. Radni dani su radni, ako treba ucis i do kasno navecer da bi vikendom odmorio mozak.
Stan trazi blizu faxa da ti ne bude mrsko ici. Npr iz nedjarica ili stupa do filozovskog ili fpn je daleko i postane mrsko ici, nisu ni tramvaji bas pouzdani uvjek.
Gledaj da imas jednog cimera koji isto studira kao i ti, smanji druzenja sa osobama koje ne studiraju isto sto i ti. Fokusiraj se na osobe koje su sa tobom na faxu i zele da ga zavrse. To je mozda i najbitnija stvar jer ce te vuci za sobom.
A kako mislis tramvaji nisu najpouzdaniji mislim nemam iskustva sa njima ali zar nema neki vozni red i sve po nekom protokolu svaki dan?
Najviše bih i volio da imam cimere sa istog faksa ali to je teže izvodljivo, od mojih drugova neće niko upisati ono što i ja iako imam poznanike koji hoće mada sumnjam da ću moći sa njima jer će iste te osobe vjerovstno zajedno biti tj cimeri, al' svakako pokušat ću, a taj savjet da budem sa personama koje hoće završiti sam i prije čuo, osoba sam koja sa svakim može da se druži I nađe zajedničku pogotovo, od najgore do najbolje osobe u svakom smislu :lol:, bez da to nekako utiče na mene jer poprilično sam tvrdoglav i držim se svog nekog karaktera, pa ću vidjeti gdje to vodi.. :lol: ali svakako da bi mi odgovaralo više da se družim sa nekim ko ima iste obaveze kao ja, iste ispite, ista predavanja, ganja iste rokove, dosta je olakšavajuce..
User avatar
nepass1
Posts: 9658
Joined: 06/07/2017 07:35

#70 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by nepass1 »

Pa nekad ti tramvajem treba 20 nekad 60 minuta do cilja, udes ili nestanak struje sto je veoma cesto, nekad bilo i svakodnevno. Najbolje kad mozes 15 20 min pjeske do faxa.
Ako ti cimeri upisu slabiji fax nego ti i imaju vise slobodnog vremena mogu te povuci da se ostavis knjige.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#71 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

nepass1 wrote: 19/04/2021 10:02 Pa nekad ti tramvajem treba 20 nekad 60 minuta do cilja, udes ili nestanak struje sto je veoma cesto, nekad bilo i svakodnevno. Najbolje kad mozes 15 20 min pjeske do faxa.
Ako ti cimeri upisu slabiji fax nego ti i imaju vise slobodnog vremena mogu te povuci da se ostavis knjige.
A u tom smislu si mislio, jao to mi se ne sviđa mislio sam da je to vrhunski, da funkcioniše perfektno, ipak je gradski prevoz, zato sam i bio mislio da malo ako trebalo stanujem dalje jer eto kontao sam ima tramvaj...
To za društvo razumijem vidjeću eto, hvala ti :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#72 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by pinkman »

Pa citas li ti vijesti? Vidis li da se GRAS skoro raspao.. :D
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#73 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

A čuo sam nedavno da je bilo nešto oko toga ali sam mislio da se riješilo, nisam pratio baš :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#74 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

_Threshold_ wrote: 19/04/2021 09:57 osoba sam koja sa svakim može da se druži I nađe zajedničku pogotovo, od najgore do najbolje osobe u svakom smislu :lol:, bez da to nekako utiče na mene jer poprilično sam tvrdoglav i držim se svog nekog karaktera, pa ću vidjeti gdje to vodi.. :lol: ali svakako da bi mi odgovaralo više da se družim sa nekim ko ima iste obaveze kao ja, iste ispite, ista predavanja, ganja iste rokove, dosta je olakšavajuce..
:dajba:
. Ne mozes bash s svakim.. i ne treba da se druzish s 'svakim' .. biraj drustvo.... malo ali odabrano.. :wink:

..mislim da ti je bolje..da si blize faksu kao i mjestima gdje se izlazi... dakle centar .. plati malo vishe za sobu . odrekni se nekih 'stvari/ uzitaka '--novcanih.. da nadomjestish skuplji stan ..ali , budi u centru....
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#75 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by hadzinicasa »

_Threshold_ wrote: 19/04/2021 10:08
nepass1 wrote: 19/04/2021 10:02 Pa nekad ti tramvajem treba 20 nekad 60 minuta do cilja, udes ili nestanak struje sto je veoma cesto, nekad bilo i svakodnevno. Najbolje kad mozes 15 20 min pjeske do faxa.
Ako ti cimeri upisu slabiji fax nego ti i imaju vise slobodnog vremena mogu te povuci da se ostavis knjige.
A u tom smislu si mislio, jao to mi se ne sviđa mislio sam da je to vrhunski, da funkcioniše perfektno, ipak je gradski prevoz, zato sam i bio mislio da malo ako trebalo stanujem dalje jer eto kontao sam ima tramvaj...
To za društvo razumijem vidjeću eto, hvala ti :D
nisi ti stvaran. doseljavas iz Svedske u Sa?
Post Reply