Tips&tricks / Samostalni život

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#1 Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

Ne znam kako nazvati ovu temu, a ni gdje postaviti pa evo valjda valja ovdje.
Da li možete podijeliti neke olakšice, tips and tricks za samostalni život, prvenstveno mislim na život u drugom gradu za vrijeme faksa sa cimerima/bez njih itd valjda je jasno.
Dakle neke banalne stvari koje su vama pomogle da imate više vremena, lakše organizujete život, jednostavno olakšate sebi, ne znam ni kako da se izrazim da bude najrazumljivije šta hoću da pitam ali uglavnom kakav god savjet vezan za takav život, od tipa kada prati veš do kako najbolje sačuvati i upravljati novcem za hranu i druge stvari, znači baš kakav god savjet...
I molim vas bez trollanja, ovo je ozbiljno pitanje :zoka: :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5181
Joined: 14/09/2017 12:45

#2 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by geralt »

- Nauci kuhati, to ti je bitno i za licno zdravlje i za budzet. Ne moras biti Jamie Oliver, ali makar da znas spremiti osnovne stvari - supu u kesici, jaje, makarone, rizu, pile u rerni, filete na tavi, narezati salatu... Ako kuhas samo za sebe, napravi vecu kolicinu pa ostavi visak u frizider za vise obroka (izuzev krompira).

- Nije problem jesti vani povremeno, ali odredi sebi maksimalno koliko ce to biti obroka u sedmici i drzi se toga

- Odredi jedan dan u sedmici za ciscenje i drugi dan za pranje vesa, i pokusaj se drzati tog rasporeda bez obzira na ostale obaveze. Ne moras svake sedmice raditi bas kompletno ciscenje, ali nemoj preskakati ni odlagati WC, kuhinju, trpezariju (ili bilo koje povrsine na kojima jedes i pripremas hranu) i generalno usisavanje.

- Smece bacaj nakon najvise 3 dana, cak i ako nije puna kesa.

- Kupuj voce, i svaki dan pojedi barem jednu vocku. U studentskom zivotu se jako lako desi da se zdrava hrana zapostavi.

- Sto se budzeta tice, od mjesecnog budzeta oduzmi fiksne troskove kao sto su rezije, podijeli ostatak sa 30 i racunaj da ti je to dnevni budzet za trosenje. Ako jedan dan predjes taj budzet, gledaj da ostale dane umanjis trosenje. Pokusaj da uvijek imas neki "stek" da ne moras posudjivati ako nesto nenadano iskrsne. Ako prvih par mjeseci vidis da si u minusu, probaj negdje sabirati troskove na papiru ili u mobilnoj aplikaciji, da vidis gdje "cure" pare.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#3 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

geralt wrote: 18/04/2021 15:24 - Nauci kuhati, to ti je bitno i za licno zdravlje i za budzet. Ne moras biti Jamie Oliver, ali makar da znas spremiti osnovne stvari - supu u kesici, jaje, makarone, rizu, pile u rerni, filete na tavi, narezati salatu... Ako kuhas samo za sebe, napravi vecu kolicinu pa ostavi visak u frizider za vise obroka (izuzev krompira).

- Nije problem jesti vani povremeno, ali odredi sebi maksimalno koliko ce to biti obroka u sedmici i drzi se toga

- Odredi jedan dan u sedmici za ciscenje i drugi dan za pranje vesa, i pokusaj se drzati tog rasporeda bez obzira na ostale obaveze. Ne moras svake sedmice raditi bas kompletno ciscenje, ali nemoj preskakati ni odlagati WC, kuhinju, trpezariju (ili bilo koje povrsine na kojima jedes i pripremas hranu) i generalno usisavanje.

- Smece bacaj nakon najvise 3 dana, cak i ako nije puna kesa.

- Kupuj voce, i svaki dan pojedi barem jednu vocku. U studentskom zivotu se jako lako desi da se zdrava hrana zapostavi.

- Sto se budzeta tice, od mjesecnog budzeta oduzmi fiksne troskove kao sto su rezije, podijeli ostatak sa 30 i racunaj da ti je to dnevni budzet za trosenje. Ako jedan dan predjes taj budzet, gledaj da ostale dane umanjis trosenje. Pokusaj da uvijek imas neki "stek" da ne moras posudjivati ako nesto nenadano iskrsne. Ako prvih par mjeseci vidis da si u minusu, probaj negdje sabirati troskove na papiru ili u mobilnoj aplikaciji, da vidis gdje "cure" pare.
Eh upravo to, hvala ti puno, gledati ću da sve ovo uzmem u obzir, sto se tiče hrane volim da kuham i dosta toga sam naučio a i kada pravim nešto prvi put ne bude loše, posebno mi odgovara da napravim više pa da stoji u frižideru, za to ću baš tražiti stvari/recepte koji mogu stajati duže jer ne želim da se stalno hranim obrocima iz pekare, fastfooda itd nego da što više jedem domaće spremljenu hranu.
Ciscenje me dosta brine jer, muško sam, 19 godina živim sa roditeljima pa se može pretpostaviti da nisam učestvovao toliko u kućnim poslovima, pa ću to onda morati isplanirati jer ne da mi se da to rješavam kako mi kad na um padne pogotovo što su tu i druge obaveze pa da mi se sve remeti onda.
Budzet ću isto isplanirati, srećom to mi je oduvijek dobro išlo i uvijek trošim shodno mogućnostima, nekako sam navikao..
Hvala ti još jednom na savjetima, super su mi :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Bloo »

_Threshold_ wrote: 18/04/2021 14:31 Ne znam kako nazvati ovu temu, a ni gdje postaviti pa evo valjda valja ovdje.
Da li možete podijeliti neke olakšice, tips and tricks za samostalni život, prvenstveno mislim na život u drugom gradu za vrijeme faksa sa cimerima/bez njih itd valjda je jasno.
Dakle neke banalne stvari koje su vama pomogle da imate više vremena, lakše organizujete život, jednostavno olakšate sebi, ne znam ni kako da se izrazim da bude najrazumljivije šta hoću da pitam ali uglavnom kakav god savjet vezan za takav život, od tipa kada prati veš do kako najbolje sačuvati i upravljati novcem za hranu i druge stvari, znači baš kakav god savjet...
I molim vas bez trollanja, ovo je ozbiljno pitanje :zoka: :lol:
Kad naucis kuhati, fokusiraj se i na jednostavnu kuhanu hranu (takozvanu kasikom). Tu hranu mozes podijeliti u plasticne/staklene posude i staviti u zamrzivac. I onda kad skontas da ti je mrsko kuhati ili da neces imati vremena, ujutru izvadis i do podne je odledeno. :) Sve se moze zamrznuti (od pite, graha, bolonjeze sosa...).
Kuhanje nije tesko, na internetu mozes naci svakakve recepte. Prvoh nekoliko puta ces da fail...i onda ces postati bolji. Od gulasa do makarona sa bolonjez sosom, pite od gotove jufke! :D BTW i pita moze u zamrzivac. Grasak iz konzerve sa malo paradajz sosa iz staklenke :D dobar prilog uz piletinu :D
U stanu/kuci uvijek imajte osnovno - brasno, riza, makarone, supe. Ako budete kratki sa novcima, uvijek sa sa tim nesto moze izmajmunisati.

Ciscenje ako vas je vise - raspored. Kojeg se svi moraju pridrzavati. Najlakse je da odmah poslije jela se sve pere i sklanja.
Najlakse je napraviti spisak pa raspored: WC - kada/kabina, umivaonik, povrsine na kojima se skuplja prasina i fleke. WC solja - izribati unutra, unutrasnji obod, i pobrisati izvana i dole (skuplja se prasina)...prebrisati plocice itd. Onda to pretvoriti u listu. Mozda da napravite generalni raspored kada se sta cisti i dodatnu listu sta ciscenje podrazumijeva. :)
Kuhinja isto tako - jedno mjesecno presloziti i ocistiti unutrasnjost firzidera. Svasta se prospe i usmrdi. Provjeravaj datume isteka na namirnicama :D Nabavi mjrezicu za odvod sudoporu inace sve ode u odvod i zna se usmrditi :D Ako zapustis sporet - radna ploca i sa strane - kad se skore fleke - teze je ocistiti. JEdnom mjesecno radna akcija ribanja sporeta izvana i radne povrsine. :D Hemija je tvoj prijatelj - prskajuce tekucine za odmascivanje. Nabavite obicne metalne lonce da mozete fino prati, ne fensi sranje sto ne smijes zaribati kasikom.
Btw papirnati ubrusi su zakon za kuhinju :D

Masine -ukljucujte kad je jeftina struja. Podijelite zaduzenje razvrstavanja vesa :D na bijelo i sareno. I to sareno treba pregledati na kojoj temperaturi. Inace ces zavrsiti kao ja -sivi peskiri :D Toplo preporucujem kupovinu peskira u boji :D onda ne moras razmisljati da li ces pobojiti peskire.
Peglanje - nista se ne mora peglati osim odjece. :D
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#5 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

Bloo wrote: 18/04/2021 16:03
_Threshold_ wrote: 18/04/2021 14:31 Ne znam kako nazvati ovu temu, a ni gdje postaviti pa evo valjda valja ovdje.
Da li možete podijeliti neke olakšice, tips and tricks za samostalni život, prvenstveno mislim na život u drugom gradu za vrijeme faksa sa cimerima/bez njih itd valjda je jasno.
Dakle neke banalne stvari koje su vama pomogle da imate više vremena, lakše organizujete život, jednostavno olakšate sebi, ne znam ni kako da se izrazim da bude najrazumljivije šta hoću da pitam ali uglavnom kakav god savjet vezan za takav život, od tipa kada prati veš do kako najbolje sačuvati i upravljati novcem za hranu i druge stvari, znači baš kakav god savjet...
I molim vas bez trollanja, ovo je ozbiljno pitanje :zoka: :lol:
Kad naucis kuhati, fokusiraj se i na jednostavnu kuhanu hranu (takozvanu kasikom). Tu hranu mozes podijeliti u plasticne/staklene posude i staviti u zamrzivac. I onda kad skontas da ti je mrsko kuhati ili da neces imati vremena, ujutru izvadis i do podne je odledeno. :) Sve se moze zamrznuti (od pite, graha, bolonjeze sosa...).
Kuhanje nije tesko, na internetu mozes naci svakakve recepte. Prvoh nekoliko puta ces da fail...i onda ces postati bolji. Od gulasa do makarona sa bolonjez sosom, pite od gotove jufke! :D BTW i pita moze u zamrzivac. Grasak iz konzerve sa malo paradajz sosa iz staklenke :D dobar prilog uz piletinu :D
U stanu/kuci uvijek imajte osnovno - brasno, riza, makarone, supe. Ako budete kratki sa novcima, uvijek sa sa tim nesto moze izmajmunisati.

Ciscenje ako vas je vise - raspored. Kojeg se svi moraju pridrzavati. Najlakse je da odmah poslije jela se sve pere i sklanja.
Najlakse je napraviti spisak pa raspored: WC - kada/kabina, umivaonik, povrsine na kojima se skuplja prasina i fleke. WC solja - izribati unutra, unutrasnji obod, i pobrisati izvana i dole (skuplja se prasina)...prebrisati plocice itd. Onda to pretvoriti u listu. Mozda da napravite generalni raspored kada se sta cisti i dodatnu listu sta ciscenje podrazumijeva. :)
Kuhinja isto tako - jedno mjesecno presloziti i ocistiti unutrasnjost firzidera. Svasta se prospe i usmrdi. Provjeravaj datume isteka na namirnicama :D Nabavi mjrezicu za odvod sudoporu inace sve ode u odvod i zna se usmrditi :D Ako zapustis sporet - radna ploca i sa strane - kad se skore fleke - teze je ocistiti. JEdnom mjesecno radna akcija ribanja sporeta izvana i radne povrsine. :D Hemija je tvoj prijatelj - prskajuce tekucine za odmascivanje. Nabavite obicne metalne lonce da mozete fino prati, ne fensi sranje sto ne smijes zaribati kasikom.
Btw papirnati ubrusi su zakon za kuhinju :D

Masine -ukljucujte kad je jeftina struja. Podijelite zaduzenje razvrstavanja vesa :D na bijelo i sareno. I to sareno treba pregledati na kojoj temperaturi. Inace ces zavrsiti kao ja -sivi peskiri :D Toplo preporucujem kupovinu peskira u boji :D onda ne moras razmisljati da li ces pobojiti peskire.
Peglanje - nista se ne mora peglati osim odjece. :D
:shock: Vaaaaaaaaaaaaau koliko obaveza ima o kojima nisam ni pomislio xd, još nisam znao da se toliko hrane može zalediti :lol: , Bože zar o toliko stvari treba misliti, a ja mislio uživanje živjeti samostalno :D :run:, hajde barem znam unaprijed šta me čeka, a ne da usred ispitnog roka otkrijem da mi je sudoper počeo smrditi :lol: hvala mnoooooooogooooo na detaljima
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

Ako si u vecem gradu... mozes vani jesti.. naravno s pristupacnim cijenama, kuvana jela ... kuci pravi sendvice/ salate....... jeftinije jeste kuvati - ali treba ti i vremena za to- a student -nema tog vremena....
.. u tim godinama/ ne moras biti --cakum /pakum... odjeca lezerna.. koja ne zahtjeva peglanje. naravno imaj jednu dobru kosulju i hlace za - nedaj boze.. :-D
. posteljinu bi trebao prati jednom sedmicno.. kao i peskire.... po meni, od toga je bolje sve bijelo. jer mozes koristiti -bleach- za dezinfekciju... jer peres u masini koju jos neko koristi---
. no. mislim da fulam... u vashim gosinama je sve u nekim bojama... pa i posteljina.... siva/ crna/ smedja.... :lol:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#7 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Matijevic_Vlado »

Pa jbt ti ces samo kuhati i cistiti, neces ici na fax niti ces spremati ispite
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Bloo »

_Threshold_ wrote: 18/04/2021 16:22 još nisam znao da se toliko hrane može zalediti
I baklava se moze zalediti :D :lol:
I ako ti nije blam, pitaj mamu za savjete oko ciscenja. :) Sta ona sve cisti.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#9 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by _Threshold_ »

moonca wrote: 18/04/2021 16:27 Ako si u vecem gradu... mozes vani jesti.. naravno s pristupacnim cijenama, kuvana jela ... kuci pravi sendvice/ salate....... jeftinije jeste kuvati - ali treba ti i vremena za to- a student -nema tog vremena....
.. u tim godinama/ ne moras biti --cakum /pakum... odjeca lezerna.. koja ne zahtjeva peglanje. naravno imaj jednu dobru kosulju i hlace za - nedaj boze.. :-D
. posteljinu bi trebao prati jednom sedmicno.. kao i peskire.... po meni, od toga je bolje sve bijelo. jer mozes koristiti -bleach- za dezinfekciju... jer peres u masini koju jos neko koristi---
. no. mislim da fulam... u vashim gosinama je sve u nekim bojama... pa i posteljina.... siva/ crna/ smedja.... :lol:
Radi se o Sarajevu pa et', hahahahah potrudit ću se da ne bude previše šareno :lol: :thumbup:
Matijevic_Vlado wrote: 18/04/2021 16:29 Pa jbt ti ces samo kuhati i cistiti, neces ici na fax niti ces spremati ispite
Pa normalno da moram i to, šta ću onda, živjeti od javne kuhinje i spavati na ulici, ne kontam???
Bloo wrote: 18/04/2021 16:29
_Threshold_ wrote: 18/04/2021 16:22 još nisam znao da se toliko hrane može zalediti
I baklava se moze zalediti :D :lol:
I ako ti nije blam, pitaj mamu za savjete oko ciscenja. :) Sta ona sve cisti.
Hahahahaha super, to je bitno :lol:
Morati ću pitati nema mi druge, nisam znao da ima toliko, strah me ako saznam da ima još toga :D :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#10 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

Vidi da li negdje ima da jedeš varivo/ručak uz mjesečno plaćanje. U nekom Fast-foodu, grilu ili restoranu. Mislim da je prosječna cijena oko 100-150 KM. Jedan poznanik tako radi u Sarajevu 😆
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#11 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

A kuci za nedaj Bože treba uvijek da imaš vrecu brašna, krompira, ulja/maslaca/putera, makarona, šećera i naravno kahve. 😆
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#12 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Bloo »

Guadalajara wrote: 18/04/2021 16:35 Vidi da li negdje ima da jedeš varivo/ručak uz mjesečno plaćanje. U nekom Fast-foodu, grilu ili restoranu. Mislim da je prosječna cijena oko 100-150 KM. Jedan poznanik tako radi u Sarajevu 😆
Jarane, moze sam skuhati varivo....niko se nije rodio naucen. Internet, recept i krenes. Sjebes izgled, al bude jestivo. Nije rocket science.
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#13 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by belfy »

moonca wrote: 18/04/2021 16:27 Ako si u vecem gradu... mozes vani jesti.. naravno s pristupacnim cijenama, kuvana jela ... kuci pravi sendvice/ salate....... jeftinije jeste kuvati - ali treba ti i vremena za to- a student -nema tog vremena....
.. u tim godinama/ ne moras biti --cakum /pakum... odjeca lezerna.. koja ne zahtjeva peglanje. naravno imaj jednu dobru kosulju i hlace za - nedaj boze.. :-D
. posteljinu bi trebao prati jednom sedmicno.. kao i peskire.... po meni, od toga je bolje sve bijelo. jer mozes koristiti -bleach- za dezinfekciju... jer peres u masini koju jos neko koristi---
. no. mislim da fulam... u vashim gosinama je sve u nekim bojama... pa i posteljina.... siva/ crna/ smedja.... :lol:
ti nisi studirala, jel tako?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

belfy wrote: 18/04/2021 16:39
moonca wrote: 18/04/2021 16:27 Ako si u vecem gradu... mozes vani jesti.. naravno s pristupacnim cijenama, kuvana jela ... kuci pravi sendvice/ salate....... jeftinije jeste kuvati - ali treba ti i vremena za to- a student -nema tog vremena....
.. u tim godinama/ ne moras biti --cakum /pakum... odjeca lezerna.. koja ne zahtjeva peglanje. naravno imaj jednu dobru kosulju i hlace za - nedaj boze.. :-D
. posteljinu bi trebao prati jednom sedmicno.. kao i peskire.... po meni, od toga je bolje sve bijelo. jer mozes koristiti -bleach- za dezinfekciju... jer peres u masini koju jos neko koristi---
. no. mislim da fulam... u vashim gosinama je sve u nekim bojama... pa i posteljina.... siva/ crna/ smedja.... :lol:
ti nisi studirala, jel tako?
.. nije tako
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#15 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 18/04/2021 16:36 A kuci za nedaj Bože treba uvijek da imaš vrecu brašna, krompira, ulja/maslaca/putera, makarona, šećera i naravno kahve. 😆
. moze imati samo kafe u rezervi.. :-D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#16 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

Bloo wrote: 18/04/2021 16:38
Guadalajara wrote: 18/04/2021 16:35 Vidi da li negdje ima da jedeš varivo/ručak uz mjesečno plaćanje. U nekom Fast-foodu, grilu ili restoranu. Mislim da je prosječna cijena oko 100-150 KM. Jedan poznanik tako radi u Sarajevu 😆
Jarane, moze sam skuhati varivo....niko se nije rodio naucen. Internet, recept i krenes. Sjebes izgled, al bude jestivo. Nije rocket science.
Može ako mu ide od ruke, ako ne ide ima da se napati. Ja sam ekperimentisao i rekao sam nikad vise spremanja rucka za koji je potrebno vise od 20-30 minuta.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#17 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

Najbolje kombinovati malo kuhanje, malo pekara, malo Fast-Food, malo maze...i to je to...ništa komplikovati.. :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

:-D . daj boze - da ne zaboravi iskljutit rernu -kad podgijava jelo. :-)
.jednom sedmicno- obilazak - familije ako imash..- :jedekolac: :wink:
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#19 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by belfy »

najbolji savjet zasada je ovdje dao @geralt. ono cega se on nije dotakeo je zivot sa cimerom ili vise njih. tada se vrlo lako uklopi dogovor za "akcije" nedeljom. tada se malo ko moze izvlaciti da ima obaveze, a shodno mom iskustvu najbolje je vec nakon popijene jutarnje kafe da ljudi imaju vremena i odmahmurisati ako su pili noc prije (pricamo o studentima ipak, jel...) odmah nakon toga akcija ciscenja svega koja uz dobru kooperaciju bude brzo zavrsena, a onda druzenje bude jos bolje. vec nakon dvije-tri sedmice se takva akcija ustali da traje jako kratko, jer se zna ko ce dohvatiti usisivac, ko ce sklanjati stvari, ko ce prati sudje, bacati smece i sve ostalo sto spada u ciscenje.

za sve ostalo je @geralt rekao sasvim dovoljno. nije rocket science, nego samo prilagodjavanje zivotu u novim uslovima...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#20 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 18/04/2021 16:45 :-D . daj boze - da ne zaboravi iskljutit rernu -kad podgijava jelo. :-)
.jednom sedmicno- obilazak - familije ako imash..- :jedekolac: :wink:
Meni je ekspres lonac izgorio cekajuci da se meso iskuha...i to navecer zinula guza..ogladnio... umoran...zaspao...probudim se u neka doba kuca puna dima... :cry:
belfy
Posts: 7643
Joined: 06/08/2007 09:00

#21 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by belfy »

moonca wrote: 18/04/2021 16:41
belfy wrote: 18/04/2021 16:39
moonca wrote: 18/04/2021 16:27 Ako si u vecem gradu... mozes vani jesti.. naravno s pristupacnim cijenama, kuvana jela ... kuci pravi sendvice/ salate....... jeftinije jeste kuvati - ali treba ti i vremena za to- a student -nema tog vremena....
.. u tim godinama/ ne moras biti --cakum /pakum... odjeca lezerna.. koja ne zahtjeva peglanje. naravno imaj jednu dobru kosulju i hlace za - nedaj boze.. :-D
. posteljinu bi trebao prati jednom sedmicno.. kao i peskire.... po meni, od toga je bolje sve bijelo. jer mozes koristiti -bleach- za dezinfekciju... jer peres u masini koju jos neko koristi---
. no. mislim da fulam... u vashim gosinama je sve u nekim bojama... pa i posteljina.... siva/ crna/ smedja.... :lol:
ti nisi studirala, jel tako?
.. nije tako
sta nije tako?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#22 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by uglavnomja »

nadjite stan sa velikim friziderom i zamrzivacem
najbolje sa masinom za pranje sudja :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 18/04/2021 16:48
moonca wrote: 18/04/2021 16:45 :-D . daj boze - da ne zaboravi iskljutit rernu -kad podgijava jelo. :-)
.jednom sedmicno- obilazak - familije ako imash..- :jedekolac: :wink:
Meni je ekspres lonac izgorio cekajuci da se meso iskuha...i to navecer zinula guza..ogladnio... umoran...zaspao...probudim se u neka doba kuca puna dima... :cry:
.jako opasno... desava se svakome- ja sada koristim sat/alarm. i ako je nesto 4 minute kuvanja... ne prepustam . vremenu nista.. :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by moonca »

belfy wrote: 18/04/2021 16:49
moonca wrote: 18/04/2021 16:41
belfy wrote: 18/04/2021 16:39
ti nisi studirala, jel tako?
.. nije tako
sta nije tako?
.. :zoka:
.. hm.. ne znam sta hoces.. a da nagadjam ... nije mi interesantno..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#25 Re: Tips&tricks / Samostalni život

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 18/04/2021 16:51
Guadalajara wrote: 18/04/2021 16:48
moonca wrote: 18/04/2021 16:45 :-D . daj boze - da ne zaboravi iskljutit rernu -kad podgijava jelo. :-)
.jednom sedmicno- obilazak - familije ako imash..- :jedekolac: :wink:
Meni je ekspres lonac izgorio cekajuci da se meso iskuha...i to navecer zinula guza..ogladnio... umoran...zaspao...probudim se u neka doba kuca puna dima... :cry:
.jako opasno... desava se svakome- ja sada koristim sat/alarm. i ako je nesto 4 minute kuvanja... ne prepustam . vremenu nista.. :lol:
Jes kad čovjek nije umoran...
Post Reply