Time laps i intervalno fotografisanje

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
haubica_i_to_teshka

#1 Time laps i intervalno fotografisanje

Post by haubica_i_to_teshka » 07/07/2015 06:19

Ima li neko da koristi te nacine fotografisanja i da podijeli iskustvo ?!

mufa1

#2 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by mufa1 » 07/07/2015 15:03

Time lapse, jako zanimljiva kategorija digitalne fotografije, i mene je oduvjek privlacila. Medjutim, za dobar time lapse, neophodna skupa oprema. Podrazumijeva se naravno dobar dslr za kojeg si spreman zrtvovat veliki broj okidanja, pa naravno jos bitnija stvar dobri objektivi, pa slideri, stativ i povrh svega znanje u LR i PS. Sve to za 2-3 minuta mocnog videa od kojeg vjerovatno neces imati nikakve koristi... Rijetki su oni koji uspiju to unovcit... Al da je mocna stvar, mocna je...

Moj omiljeni:

Oly

#3 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by Oly » 07/07/2015 18:40

Ja sam probao ovo prije nekoliko godina,

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Mozes kupiti neku jeftinu stariji Canon PS, firmware se moze instalirati ali se moze koristiti I sa SD kartice tako da nema opasnosti da se nesto desi sa kamerom.
Uostalom, sve detalje imas na ovom linku pa prouci ako te zanima, ja probao sa Canon A610, poslije sam ga prodao sa instaliranim CHDK, dobro radi, na zalost nemam nista snimljeno da pokazem, ali evo nesto sa Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=I-1AmR-0n_0
https://www.youtube.com/watch?v=PwyJudDnVzY

mufa1

#5 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by mufa1 » 07/07/2015 19:01

E da, zaboravi spomenuti, za canon korisnike dodatni software magic lantern obavezan. Taj software je doveo podesavanja za time lapse do savrsenstva. Naravno krenuvsi od podesavanja intervala, koliko cesto da okine sliku, koliko slika, a tu su i podesavanja recimo za promjene svjetlosti kao zalazak sunca, gdje odredite sta d povecava odn smanjuje, iso ili brzinu okidanja itd itd...

amidzazeher

#6 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by amidzazeher » 07/07/2015 23:10

haubica_i_to_teshka wrote:Ima li neko da koristi te nacine fotografisanja i da podijeli iskustvo ?!
Drug ako si mislio ovakve praviti kao u primjeru bolje nemoj ;)
Davno su se radili takvi TL, staticni, ono oblaci lete i ljudi ubrzano hodaju. Ako imas kakav stari aparat pa hajde ali da trosis okidanja na nesto sto ce samo tebi biti dobro jer si ti pravio, po meni je gubljenje vremena i zivaca.
Ovo sto je Oly postavio nemam pojma sta je ali po prikazanim primjerima sa YT isto gubljenje vremena.

Imas hrpetinu tutorijala kako napraviti TL ali kad vidis koliko vremena, alata i puno, puno znanja oko obrade u nekom software-u treba za jedan dobar TL brzo se ohladis (barem je tako bilo u mom slucaju)

https://vimeo.com/9679622

(SAM: It is shot on a Nikon D3 (and one shot on a D80), as a series of stills. I used my Tamron 17-50mm f/2.8 and Sigma 50-150mm f/2.8 lenses for all of these shots. Most were shot at 4fps in DX crop mode, which is the fastest the D3 could continuously write out to the memory card. The boats had slower frame rates, and the night shots used exposures up to two seconds each. The camera actually has an automatic cut off after 130 shots, so for longer shots I counted each click and quickly released and re-pressed the shutter release after 130 to keep shooting.

ME: That has to be a lot of stills!

SAM: I shot over 35,000. )

A tek sta ovaj radi to je za pricu:

https://vimeo.com/robwhitworth

Ovo su extremni primjeri kao i ovaj sto ti je mufa postavio (covjek presao 15000km za 5 mjeseci, desetine hiljada fotografija i sve mu stalo u 5 minuta videa) ali eto mozda mozes i ti probati po nasim planinama i dolinama. A ako si mislio sa balkona opaliti 2000 fotki za 2 minuta videa kao sto rekoh bolje nemoj ;)

Pozdrav

PS. Nadjoh ovaj koji je koliko toliko jednostavan a mocan, barem magle kod nas ima :D

https://vimeo.com/69445362

Oly

#7 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by Oly » 08/07/2015 01:52

Ovo sto sam ja postavio je nacin kako da se jeftina kamera modificira da ima razlicite funkcije kao RAW, Timelapse isl, koje imaju samo skupe kamere. Sa ovim modifikacijama Canon PS imaju funkcije kao I DSLR.
Znaci da se kamera postavi na stativ I sama slika u odredjenom vremenskom intervalu, za odredjeno vrijeme ili sve dok ima mjesta na kartici ili se baterije potrose. Cilj je upravo da se ne ulazu nikakve pare a da se ipak ima predstava kako to sve radi. Od odabrane kamere zavisi kojeg kvaliteta ce biti te fotografije. U mom postu cijela prica je samo o alatu za pravljenje timelapse, a naravno do onoga je ko to radi, kako ce to na kraju sve biti I da li je vrijedno truda u cijelom projektu.

http://www.imaging-resource.com/news/20 ... basic-niko
https://www.kickstarter.com/projects/mo ... -york-year

amidzazeher

#8 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by amidzazeher » 08/07/2015 07:57

I Samuel skontao da se pita ne pravi od govana pa trazio 30k $ da zavrsi projekat :)

Ako ce vec tako moze i mobitelom tj. smartphone-om probati, svaki danas ima aplikaciju za time lapse!

Oly

#9 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by Oly » 08/07/2015 15:12

Ma nije Samuel vazan u ovome, ali eto kad se vec prica "New York Year" je samo jedan od nezavrsenih projekata.
ima on i zavrsenih kao sto su "New York Day" ili "Return of the Cicadas".
Treba imati na umu da on i nije film producer, i naravno nije u mogucnosti da financira sve projekte.

Ovdje je vazno i poenta je u tome da je neko izrazio zelju da sazna vise o ovoj tehnici u fotografiji i da se eventualno okusa u tome,
ali se odmah odvraca i obeshrabruje, gubljenje vremena , bacanje para isl.

Ne znam sta je lose u tome sto se Canon Point and shoot kamerama moze dodati desetine funkcija koje najmanje pola DSLR na trzistu nemaju.
To je informacija i ja sam mislio da nekome moze biti korisna , za onoga koga ne interesuje, neka ne obraca paznju.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
-“Be daring, be different, be impractical, be anything that will assert integrity of purpose
and imaginative vision against the play-it-safers, the creatures of the commonplace,
the slaves of the ordinary.” – Peter Lindbergh

-"A lot of photographers think that if they buy a better camera they’ll be able to take better photographs.
A better camera won’t do a thing for you if you don’t have anything in your head or in your heart.” -Arnold Newman

mufa1

#10 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by mufa1 » 08/07/2015 15:55

Nemoj tako oly, niko ovdje nikog ne odvraca ili navraca na nesto, samo iznosimo misljenje, a to je da se DSLR ne isplati trosit za nesto sto ce bit vjerovatno bezveze, i zanimljivo samo onome ko je to uradio...sto se tice point and shoot, gopro, pa i telefon, naravno to treba cijedit do maksimuma, pa ako imas "stofa" i kreativnosti mozes cuda napravit. I svakako da bi preporucio ko misli pravit time lapse, da prvo pece zanat sa tako nekom manje vrijednom opremom, jos ako napravis sam svoj slider (pun youtube tutorijala), zabavi nigdje kraja.. Po meni TL bez slidera, tj fiksni TL je gubljenje vremena...

amidzazeher

#11 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by amidzazeher » 08/07/2015 20:35

E bas da mi ga je vidjeti ko ce sa PS kamerom napraviti priblizno kvalitetan TL za danasnje standarde.
Za mene je to jednostavno gubljenje vremena a plus ako je ideja projekta dobra onda je to jos veca zalost, potrosena ideja a realizacija nula bodova.

Oly wrote: Ovdje je vazno i poenta je u tome da je neko izrazio zelju da sazna vise o ovoj tehnici u fotografiji i da se eventualno okusa u tome,
ali se odmah odvraca i obeshrabruje, gubljenje vremena , bacanje para isl.
Ja covjeka definitivno odvracam od pokusaja koje sam ja radio, ispucao nekoliko hiljada fotki + obrada na kompu, a rezultata se bukvalno stidim!!
Ti bi jos da ga zavalis da kupi neki stari aparat i da isprobava!

Oly wrote:Ne znam sta je lose u tome sto se Canon Point and shoot kamerama moze dodati desetine funkcija koje najmanje pola DSLR na trzistu nemaju.
To je informacija i ja sam mislio da nekome moze biti korisna , za onoga koga ne interesuje, neka ne obraca paznju.
Funkcije se mogu dobiti ali kvalitetan TL nikad! I samo zbog toga to je duplo trosenje vremena. Po meni TL bi trebao biti nesto zabavno i u neku ruku edukativno, ne znam kako si ti shvatio ovaj vid fotografije?

Cudi me bas sto je ovaj lik koristio ovoliko opreme kad je mogao puno jeftinije proci, eto uzeti Canon A610 i instalirati mu nekakav software cak bi imao i vise funkcija na njoj! Daj Oly nemoj nas zahebavati!

https://vimeo.com/76820114

A kad sam govorio o poznavanju software-a mislio sam i na ovo

https://vimeo.com/108792063

Mada moze i sa telefonom ;)

https://vimeo.com/110481788

Oly

#12 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by Oly » 08/07/2015 22:22

Pa sve to sto si ti rekao stoji,
Ja samo mislim, covjek ce se prepasti i na samom pocetku kod same ideje odustati.
Ne mora se bas ni odustati na pocetku, a ne mora ni zapocinjati sa skupom opremom, ali treba zadovoljiti tu prvobitnu zelju,
vrijeme ce na kraju najbolje pokazati...
(btw, ja nisam nista ulagao i bilo je to davno, malo se poigrao, shvatio da me to ne interesuje, i tu je kraj)

Za mene kao i za mnoge, fotografija je zabava i radim ono sto volim sa onim cime raspolazem u datom trenutku,
bez da razmisljam koliko ce to vremena uzeti ili se eventualno unovciti.
Eto tako sam ja shvatio i ovaj tip fotografije, i ja se samo drzim moga stava i promovisem gdje god mogu
da onaj kome je fotografija hobby (bilo koji tip) i samo iz zabave treba da se bavi time ali ne treba da ulaze mnogo u opremu.

haubica_i_to_teshka

#13 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by haubica_i_to_teshka » 10/07/2015 05:34

Hvala na odgovorima/mishljenjima.

Ne mislim da zaradjujem :-D nego, ‘nako malo za svoju dushu isprobati neshto novo.

Meni je fotografisanje izlazak u prirodu, odmor (kombinacija lijepog u ugodnog).

Da se sve gleda kao “gubljenje vremena”, danas ne bi postojala digitalna fotografija, photo shop... Treba se vratiti na pocetke prije digitalne (laboratorije/izrada...) fotografije. Danas su to photo-shop, lightroom...gdje se gubi vrijeme, sutra...ko zna :-D Za sve treba uloziti i vremena.

Time laps je uproshten za amatere (koristim Nikon d7200), ne treba previshe vremena (sve je vec integrisano), malo matematike, opreme :-D i to je to.Ako se “nadjem” onda mozda intervalno, gdje se moze vishe obradjivati i gubiti vremena.

Malo cu da se igram :-D , mozda se i neki “slajder” nabavi, licno to vidim kao neki “korak naprijed” u svijetu fotografije.

pozz

mufa1

#14 Re: Time laps i intervalno fotografisanje

Post by mufa1 » 22/07/2015 23:18

Nego, je li ko slucajno radio time lapse sa ovim goproo i ostalim action kamerama... ima par klipova gdje su ljudi cuda radili sa hero4, a meni se generalno svidja taj fisheye efekat na timelapsu..
Idem na odmor sad za vikend, pa cu od jarana posudid hero3, bas da isporobam time lapse...

Post Reply