Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Tropix
Posts: 25
Joined: 02/09/2009 17:52

#1 Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Post by Tropix »

Pozdrav,

Pretrazivao sam o ovoj temi i nisam nista konkretno nasao vezano za zaradu na tiktoku.
Zanima me da li kad primite uplatu od giftova morate uplatiti porez 10% kao i ostali freelanceri. Ja sam tu u dilemi jer je ovo poklon a ne ugovor o djelu, ali tako nesto nas zakon vidi kao inostrana uplata... Zanima me da li Tiktokeri u BIH placaju ovaj porez i da li vi poznajete nekog ko zaradjuje da li placa ili ne placa. Ja sam do sad cuo samo price ne placa niko na balkanu itd.. I kao vec je to operezovano zato sto tiktok uzima 66% sebi itd... razni prica ima ali nista konkretno :(

Ja sam osmislio neki sadrzaj(gaming) i za sve sto sam dobio od tiktoka platio sam porez, preko andorid aplikacije plati porez(hvala ko je napravio).

Vaša iskustva? :?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#2 Re: Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Post by HelaS »

Tropix wrote: 05/11/2023 15:41 Pozdrav,

Pretrazivao sam o ovoj temi i nisam nista konkretno nasao vezano za zaradu na tiktoku.
Zanima me da li kad primite uplatu od giftova morate uplatiti porez 10% kao i ostali freelanceri. Ja sam tu u dilemi jer je ovo poklon a ne ugovor o djelu, ali tako nesto nas zakon vidi kao inostrana uplata... Zanima me da li Tiktokeri u BIH placaju ovaj porez i da li vi poznajete nekog ko zaradjuje da li placa ili ne placa. Ja sam do sad cuo samo price ne placa niko na balkanu itd.. I kao vec je to operezovano zato sto tiktok uzima 66% sebi itd... razni prica ima ali nista konkretno :(

Ja sam osmislio neki sadrzaj(gaming) i za sve sto sam dobio od tiktoka platio sam porez, preko andorid aplikacije plati porez(hvala ko je napravio).

Vaša iskustva? :?
Kome si platio porez, po kojem osnovu, na koji račun...
Tropix
Posts: 25
Joined: 02/09/2009 17:52

#3 Re: Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Post by Tropix »

HelaS wrote: 05/11/2023 15:43
Tropix wrote: 05/11/2023 15:41 Pozdrav,

Pretrazivao sam o ovoj temi i nisam nista konkretno nasao vezano za zaradu na tiktoku.
Zanima me da li kad primite uplatu od giftova morate uplatiti porez 10% kao i ostali freelanceri. Ja sam tu u dilemi jer je ovo poklon a ne ugovor o djelu, ali tako nesto nas zakon vidi kao inostrana uplata... Zanima me da li Tiktokeri u BIH placaju ovaj porez i da li vi poznajete nekog ko zaradjuje da li placa ili ne placa. Ja sam do sad cuo samo price ne placa niko na balkanu itd.. I kao vec je to operezovano zato sto tiktok uzima 66% sebi itd... razni prica ima ali nista konkretno :(

Ja sam osmislio neki sadrzaj(gaming) i za sve sto sam dobio od tiktoka platio sam porez, preko andorid aplikacije plati porez(hvala ko je napravio).

Vaša iskustva? :?
Kome si platio porez, po kojem osnovu, na koji račun...

Komplikovano je za platiti zato se koristi ova aplikacija da ti ispuni uplatnice to koriste freelanceri koji imaju ugovor o djelu i rade za strane firme...

Zakon je od 2018
https://www.pufbih.ba/v1/novosti/1177/p ... ostranstva

Placa se na isnos koji primas -20% pa od tog iznosa ide 10% budzet kantona i jos zdravstveno osiguranje kantona i zdravstbeno osiguranje federacije

i onda te 3 uplatnie zajedno sa ovim AMS obrascom moras odnijeti u poreznu.


Sve to radim zato sto ne zelim da za 3godine dodje plava koverta kako trebam nesto platiti i plus kamete i to

Zato sam otvorio temu jer ovo nije ugovor o djelu i nikakav rad vec poklon zato sto sam npr igro igrice i neko mi poslao poklon, nema definisano nista vezano za poklone
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4 Re: Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Post by mk ultra »

Na svaki dohodak se plača porez
hareSLO
Posts: 26
Joined: 27/10/2023 10:24

#5 Re: Tiktok zarada od Giftova da li se placa porez?

Post by hareSLO »

Tropix wrote: 05/11/2023 15:51
Zato sam otvorio temu jer ovo nije ugovor o djelu i nikakav rad vec poklon zato sto sam npr igro igrice i neko mi poslao poklon, nema definisano nista vezano za poklone
Twitch je za streaming igara tiktok je kinesko smeće.

Što se poreza tiče imaš temu ekonomija-f138/freelancing-all-about-t149424.html
Post Reply