TIG varenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Fenix86
Posts: 16
Joined: 07/06/2014 18:14

#1 TIG varenje

Post by Fenix86 »

Postovanje swima na ovom sajtu. :bih:
Zanima me ko bude naletio na ovu temu, a ima skustva sa ovom vrstom varenja da nesta napise....
Cijene zice za inox ili al varenje, punjenje boce gdje i koliko je kg dovoljno....itd
Ova tema je ispricana po HR i SRB forumima, pa reko da vidim kako kod nas stoji stanje....
LP :run:
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Fenix86 wrote:Postovanje swima na ovom sajtu. :bih:
Zanima me ko bude naletio na ovu temu, a ima skustva sa ovom vrstom varenja da nesta napise....
Cijene zice za inox ili al varenje, punjenje boce gdje i koliko je kg dovoljno....itd
Ova tema je ispricana po HR i SRB forumima, pa reko da vidim kako kod nas stoji stanje....
LP :run:
ako imaš aparat mogu ti prakticno pokazat kako sve to fercera :)
User avatar
Fenix86
Posts: 16
Joined: 07/06/2014 18:14

#3 Re: TIG varenje

Post by Fenix86 »

Pa imam, onaj obicni varstroj inverter 1605E, na koji se eto moze prikaciti za TIG varenje(za njega licno orginalni,gorionik tig i banometar)....
Sad nisam nikad iskreno radio s tim postupkom, ali gledajuci po intrnetu ne izgleda da je tesko, s tim da treba vjezbe da se usavrsi TIG varenje...
Po kojoj cijeni i gdje nabavljas zicu, tako i sa argonom, ako koristis ustvari kako ti radis???
Hvala na pozivu, :thumbup: nego da vidim dal mi se isplati to swe uzeti.... a musterija uvjek ima...
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

ništa ja ne nabavljam vec radim--to mi je zanimanje

žica se nabavlja u "metalcentru" na Stupu

argon u "meseru" u Rajlovcu

mnogi su gledajuci mene kako zavarujem kontali--ejh, laHko je to :lol: dam mu da proba ne zna luk uspostavit, al je to nebitno :-) bitno je da hoceš i želiš to naucit :thumbup:


sad cu jednu primjedbu na naslov teme :D na zanatu rekoh da varim a majstor me ispravi i ovako kaže
"Muha, grah se vari a mi cemo zavarivat, zapamti to jednom za svagda" :lol:
User avatar
Fenix86
Posts: 16
Joined: 07/06/2014 18:14

#5 Re: TIG varenje

Post by Fenix86 »

Muha, legenda si :thumbup:

Hvala na info gdje uzmati, u blizini sam swih njih, pa eto da i ostali vide gdje ima jos uzeti....
Vario sam u skoli , ali sam se opredelio za drugu struku.....ali prosao sam Autogeno, co2, i rel ...
To si upravu kad neko gleda sa strane i misli da je lahko, al eto kad budem nabavio to sve, tebi cu se obratiti pa i platiti ako treba jer si pravi zanatlija svog zanata....

I 100% si upravu za grah :izet: :thumbup: ......
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Fenix86 wrote:Muha, legenda si :thumbup:

Hvala na info gdje uzmati, u blizini sam swih njih, pa eto da i ostali vide gdje ima jos uzeti....
Vario sam u skoli , ali sam se opredelio za drugu struku.....ali prosao sam Autogeno, co2, i rel ...
To si upravu kad neko gleda sa strane i misli da je lahko, al eto kad budem nabavio to sve, tebi cu se obratiti pa i platiti ako treba jer si pravi zanatlija svog zanata....

I 100% si upravu za grah :izet: :thumbup: ......
nikakav problem da ti pokažem sve što te zanima :-D nema placanja--da sam naplacivo kolko sam raje naucio bio bi pravi hadžo :lol:

kad odeš u Metalcentar traži majstora zavarivaca i reci da te Muha preporucio :) slobodno :-D jedan je jedini u Metalcentru--pocetno i zadnje slovo imena A :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40370
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: TIG varenje

Post by dječak sa šibicama »

Gdje nije tesko, TIG je za profi zavarivace, krem de la krem :D MIG je za obicne, zavaruj i fataj se flekserice :D

I hrana se vari, metal se zavaruje :oops: :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: TIG varenje

Post by Bloo »

muha_sa wrote:ništa ja ne nabavljam vec radim--to mi je zanimanje
:ljubi1: :srce:
pa što nisi odmah rekao :D
meni je to pravo fascinantno
jer ja zavarujem ko da imam parkinsonovu, ali je to više bio pokušaj kao hobi

uzmi me ko šegrtaaaaaaaaaaaaa
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Bloo wrote:
muha_sa wrote:ništa ja ne nabavljam vec radim--to mi je zanimanje
:ljubi1: :srce:
pa što nisi odmah rekao :D
meni je to pravo fascinantno
jer ja zavarujem ko da imam parkinsonovu, ali je to više bio pokušaj kao hobi

uzmi me ko šegrtaaaaaaaaaaaaa
Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10 Re: TIG varenje

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:
Bloo wrote:
muha_sa wrote:ništa ja ne nabavljam vec radim--to mi je zanimanje
:ljubi1: :srce:
pa što nisi odmah rekao :D
meni je to pravo fascinantno
jer ja zavarujem ko da imam parkinsonovu, ali je to više bio pokušaj kao hobi

uzmi me ko šegrtaaaaaaaaaaaaa
Image
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: TIG varenje

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol:
ja skinem cvike jer sam kratkovida pa onda ne stavim masku :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12 Re: TIG varenje

Post by insomnia78 »

Kinezi ozbiljno furaju ovo
Image
Inace
Image
Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:
Image
:lol: :lol: :lol:

što bar suncane ne stavi :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: TIG varenje

Post by insomnia78 »

Neki dan dvojica iz firme isli polagali nekakve certifikate, ovo, ono
Na kraju ciko dodje snimi rentgenski snimak vara i da vidimo
Polozili su obojica
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:Neki dan dvojica iz firme isli polagali nekakve certifikate, ovo, ono
Na kraju ciko dodje snimi rentgenski snimak vara i da vidimo
Polozili su obojica
atest :-D

to je i kod nas bilo (kad sam radio u ozbiljnoj firmi)--atestacija svako 6 mjeseci :)
sumirprimus
Posts: 80782
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#16 Re: TIG varenje

Post by sumirprimus »

ima i sad,domaci i medjunarodni atest...
rel,mig,mag,tig,wig,autogenci hip hop dojčland :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

sumirprimus wrote:ima i sad,domaci i medjunarodni atest...
rel,mig,mag,tig,wig,autogenci hip hop dojčland :D
naravno da ima--i treba da ima jer je to specifikum zanimanje---oslabi vid, ruka zadrhti........ :-) klinac ceš zavarit po PS-u
sumirprimus
Posts: 80782
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#18 Re: TIG varenje

Post by sumirprimus »

o ovim kineskim propustima ne bih ,pluca me zabole gledajuc :D
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#19 Re: TIG varenje

Post by Optimist »

Kad smo kod varenja, da li na svim bocama mora biti zastita od uvlacenja plamena u istu?
costacurta
Posts: 3504
Joined: 05/05/2005 08:25

#20 Re: TIG varenje

Post by costacurta »

Uf đe me nađe!
Ja sam kao dijete bio fasciniran tim zanatom. Vrh vrhova mi je bilo gledati kako prave brodove na gradilištima, izmeđuostalog, kako spajaju te ploče. Imo sam rođaka koji je radio u Brodogradilištu u Splitu i kad on priča te dogodovštine ja ne trepćem očima.
Htio sam........ ma svašta nešto, između ostalog i da izučim taj zanat i rat dođe, sve što sam htio i želio otišlo je u kontru, jbga.
Odem prije godinu-dvije u Tz ima ovaj institut za zavarivanje i hajde reko da "upšem kurs" :D . Sve fino lijepo, priča, spika i to al kad dođosmo do cijene meni se zavrtoglava. Neđe oko 3500 do certifikata, da uzmem sve časove s tim što bi oni meni rekli u toku obuke imam li je šlifa ili nemam i da ne idem do kraja ako sam antitalenat :D .
Eh, Muha me nagna da razmislim o nečemu,
u priči sa ljudima iz tog centra za obuku oni kažu da su svjesni da je cijena velika i da su pokušavali da naprve neki dogovor sa biroom o tim nekim podsticajima ili subvencioniranju obuke ali nije išlo, ne znam iz kog razloga. Jbmu mater pa to je baš traženo zanimanje i kod nas a pogotovo vani. Oni kažu da ima interesa ali svijet odbija cijena i da im dolaze i ljudi sa strane radi certifikata koji su priznati svugdje u Evropi.
Kako natjerati kanton ili federaciju da dio sredstava koja odvajaju za subvencioniranja i podsticaje kojekakvih gluposti usmjeri i na ove stvari?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#21 Re: TIG varenje

Post by vjesticanametli »

Fenix86 wrote:Postovanje swima na ovom sajtu. :bih:
Zanima me ko bude naletio na ovu temu, a ima skustva sa ovom vrstom varenja da nesta napise....
Cijene zice za inox ili al varenje, punjenje boce gdje i koliko je kg dovoljno....itd
Ova tema je ispricana po HR i SRB forumima, pa reko da vidim kako kod nas stoji stanje....
LP :run:
www.messer.ba imaju sve
od zice do plina...rade sa inst. za zavarivanje i sa masinskim faxom u BL SA itd
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Optimist wrote:Kad smo kod varenja, da li na svim bocama mora biti zastita od uvlacenja plamena u istu?
kod autogenog zavarivanja nepovratni ventili se montirali na manometre---sad vecina montira drito na rucku jer se dešavalo da plamen povuce i isjece crijeva sve do nepovratnog

Image
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#23 Re: TIG varenje

Post by Optimist »

Eh muha, ja sam cuo od jednog starog varioca da ne mora biti nepovratni ventil na crijevima ukoliko prelaze odredjenu duzinu, kao ne moze vratiti plamen. Ima li tu istine?
User avatar
Fenix86
Posts: 16
Joined: 07/06/2014 18:14

#24 Re: TIG varenje

Post by Fenix86 »

Optimist wrote:Eh muha, ja sam cuo od jednog starog varioca da ne mora biti nepovratni ventil na crijevima ukoliko prelaze odredjenu duzinu, kao ne moze vratiti plamen. Ima li tu istine?
Ako se smijem umjestati
Spriječavaju povratak plamena i mješavine plinau slučaju kvara plamenika. Ugrađuju se na rukohvate i na reducir ventile. Obratiti pažnju na strelice koje pokazuju protok plina

Zlatna pravila:
- uvijek zamjenite u slučaju povrata plamena ili kvara
- preporučuje se zamjena nepovratnih ventila nakon ne više od 3 godine uporabe, čak i ako su u dobrom stanju. a za crijeva preporučuje se zamjena crijeva nakon tri godine intenzivne uporabe, u protivnom jednom u pet godina
User avatar
muha_sa
Posts: 128500
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Optimist wrote:Eh muha, ja sam cuo od jednog starog varioca da ne mora biti nepovratni ventil na crijevima ukoliko prelaze odredjenu duzinu, kao ne moze vratiti plamen. Ima li tu istine?
žao mi je što moram ovako napisat :-) taj stari pojma nema :-)
Post Reply