TIG varenje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#76 Re: TIG varenje

Post by STARx »

muha_sa wrote: 21/04/2021 22:47
Ne mogu se zaista sjetit koja je debljina stjenke :-) da li je 8 il 10 mm veze nemam :-) ostarilo se a davno bilo :D Išo sam preko sarajevske firme i potpiso ugovor na godinu dana s tim što sam tamo 2 mjeseca a dva kuci uz placene karte. Bio jedan trip i nisam se htio više vratit :-) pustinja a nikakav sadržaj--treler, radiona a u radioni pravi arapima stalke za tv il telefon :lol: podjahkad i koje "sedlo" kojim se obloži cjev u pustari kad pukne :-) Bilo je dobro placeno za tadašnje uslove--tek smo izašli iz rata :-)
Ovdje sam radio uvijek sa foto osjetljivom maskom al kako koja godina smanjivo onu brojku na maski za štelovanje svjetlosti :D kreno sa 13 završio na 9 :lol: i sad sa devetkom radim al bogme i naocale--i bez varenja godinama vid oslabi :-)
Bas debela. Treba dobra penetracija, a zbog oblika cijevi i konstantnog pomjeranja treba imati bas mirnu ruku i osjecaj za kretanje. Gadne su cijevi, pogotovo na terenu. Firma koja te cijeni obezbjedit ce ti pravu opremu. Osjetljiva maska je stotinjak km s din postavkama od 9 do 13, a imaju i one sa 6 za brusenje brusilicom. Pazi @muha_sa tig stvara najvecu i najjacu svjetlost. Za ocekivati je da ti, koji si zivotni vijek proveo u tom poslu, godinama silazis sa 13 prema 9. A i godine cine svoje. Prije su bila neka bolja, sretnija vremena. Danasnja plata zavarivaca je 600-800km. Sramno.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#77 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

STARx wrote: 21/04/2021 23:12
muha_sa wrote: 21/04/2021 22:47
Ne mogu se zaista sjetit koja je debljina stjenke :-) da li je 8 il 10 mm veze nemam :-) ostarilo se a davno bilo :D Išo sam preko sarajevske firme i potpiso ugovor na godinu dana s tim što sam tamo 2 mjeseca a dva kuci uz placene karte. Bio jedan trip i nisam se htio više vratit :-) pustinja a nikakav sadržaj--treler, radiona a u radioni pravi arapima stalke za tv il telefon :lol: podjahkad i koje "sedlo" kojim se obloži cjev u pustari kad pukne :-) Bilo je dobro placeno za tadašnje uslove--tek smo izašli iz rata :-)
Ovdje sam radio uvijek sa foto osjetljivom maskom al kako koja godina smanjivo onu brojku na maski za štelovanje svjetlosti :D kreno sa 13 završio na 9 :lol: i sad sa devetkom radim al bogme i naocale--i bez varenja godinama vid oslabi :-)
Bas debela. Treba dobra penetracija, a zbog oblika cijevi i konstantnog pomjeranja treba imati bas mirnu ruku i osjecaj za kretanje. Gadne su cijevi, pogotovo na terenu. Firma koja te cijeni obezbjedit ce ti pravu opremu. Osjetljiva maska je stotinjak km s din postavkama od 9 do 13, a imaju i one sa 6 za brusenje brusilicom. Pazi @muha_sa tig stvara najvecu i najjacu svjetlost. Za ocekivati je da ti, koji si zivotni vijek proveo u tom poslu, godinama silazis sa 13 prema 9. A i godine cine svoje. Prije su bila neka bolja, sretnija vremena. Danasnja plata zavarivaca je 600-800km. Sramno.
To je bio samo atest na cjevi jer sam radio u radioni na održavanju. Na cjevovodu rade zvjeri od varioca :-D gledo sam ih u pustinji kako pružaju cjevi i kakvi su ima varovi--to je umjetnost nad umjetnošcu :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#78 Re: TIG varenje

Post by STARx »

muha_sa wrote: 22/04/2021 07:46

To je bio samo atest na cjevi jer sam radio u radioni na održavanju. Na cjevovodu rade zvjeri od varioca :-D gledo sam ih u pustinji kako pružaju cjevi i kakvi su ima varovi--to je umjetnost nad umjetnošcu :thumbup:
Znam da zavarivanje cijevi je nesto sasvim drugo.. Pogotovo na terenu, a jos pustinja, temperatura, suhoca zraka, sunce.. Ni jedan uslov da ti ide na ruku, a opet urade svaki zavar savrseno. Teski mangupluk
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#79 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 22/04/2021 07:46
STARx wrote: 21/04/2021 23:12
muha_sa wrote: 21/04/2021 22:47
Ne mogu se zaista sjetit koja je debljina stjenke :-) da li je 8 il 10 mm veze nemam :-) ostarilo se a davno bilo :D Išo sam preko sarajevske firme i potpiso ugovor na godinu dana s tim što sam tamo 2 mjeseca a dva kuci uz placene karte. Bio jedan trip i nisam se htio više vratit :-) pustinja a nikakav sadržaj--treler, radiona a u radioni pravi arapima stalke za tv il telefon :lol: podjahkad i koje "sedlo" kojim se obloži cjev u pustari kad pukne :-) Bilo je dobro placeno za tadašnje uslove--tek smo izašli iz rata :-)
Ovdje sam radio uvijek sa foto osjetljivom maskom al kako koja godina smanjivo onu brojku na maski za štelovanje svjetlosti :D kreno sa 13 završio na 9 :lol: i sad sa devetkom radim al bogme i naocale--i bez varenja godinama vid oslabi :-)
Bas debela. Treba dobra penetracija, a zbog oblika cijevi i konstantnog pomjeranja treba imati bas mirnu ruku i osjecaj za kretanje. Gadne su cijevi, pogotovo na terenu. Firma koja te cijeni obezbjedit ce ti pravu opremu. Osjetljiva maska je stotinjak km s din postavkama od 9 do 13, a imaju i one sa 6 za brusenje brusilicom. Pazi @muha_sa tig stvara najvecu i najjacu svjetlost. Za ocekivati je da ti, koji si zivotni vijek proveo u tom poslu, godinama silazis sa 13 prema 9. A i godine cine svoje. Prije su bila neka bolja, sretnija vremena. Danasnja plata zavarivaca je 600-800km. Sramno.
To je bio samo atest na cjevi jer sam radio u radioni na održavanju. Na cjevovodu rade zvjeri od varioca :-D gledo sam ih u pustinji kako pružaju cjevi i kakvi su ima varovi--to je umjetnost nad umjetnošcu :thumbup:
I jako opasan posao...kopaju sitni pijesak pa sipaju vodu da se stvrdne...Zatrpati čovjeka pijesak kao od šale...Dole je stari bio..

Imaju bušotine, pumpne stanice sa kompresorima i veliki ogromni rezervoari...i sve se reguliše koliki je pristisak u cijevima...

Imaju i one baklje gdje spaljuju višak plina/gasa iz nafte...
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#80 Re: TIG varenje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 22/04/2021 21:01
muha_sa wrote: 22/04/2021 07:46
STARx wrote: 21/04/2021 23:12

Bas debela. Treba dobra penetracija, a zbog oblika cijevi i konstantnog pomjeranja treba imati bas mirnu ruku i osjecaj za kretanje. Gadne su cijevi, pogotovo na terenu. Firma koja te cijeni obezbjedit ce ti pravu opremu. Osjetljiva maska je stotinjak km s din postavkama od 9 do 13, a imaju i one sa 6 za brusenje brusilicom. Pazi @muha_sa tig stvara najvecu i najjacu svjetlost. Za ocekivati je da ti, koji si zivotni vijek proveo u tom poslu, godinama silazis sa 13 prema 9. A i godine cine svoje. Prije su bila neka bolja, sretnija vremena. Danasnja plata zavarivaca je 600-800km. Sramno.
To je bio samo atest na cjevi jer sam radio u radioni na održavanju. Na cjevovodu rade zvjeri od varioca :-D gledo sam ih u pustinji kako pružaju cjevi i kakvi su ima varovi--to je umjetnost nad umjetnošcu :thumbup:
I jako opasan posao...kopaju sitni pijesak pa sipaju vodu da se stvrdne...Zatrpati čovjeka pijesak kao od šale...Dole je stari bio..

Imaju bušotine, pumpne stanice sa kompresorima i veliki ogromni rezervoari...i sve se reguliše koliki je pristisak u cijevima...

Imaju i one baklje gdje spaljuju višak plina/gasa iz nafte...
tamo imaju busotine!? cak i pumpne stanice? i kompresore? i te ogromne rezervoare? i sve regulisu pritisak u cijevima? cak i baklje gdje se spaljuje visak plina/gasa iz nafte? (ne spaljuju se na bakljama visci plina i gasa iz nafte, osim u ekstremnim slucajevima, nego nus-produkti koji se ne mogu iskoristiti).

koji si ti "poznavaoc" i "prosirivaoc vidika i znanja" to je cudo jedno... :skoljka:

steta sto nisi google koristio "dublje" na ovoj temi... ono kako samo ti znas...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#81 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

Miran Belefija :-D

Dole u Libiji nisam bio...ali je stari bio X puta... :) A mogao sam i ja ici da sam htio... ;-)
Tako da mogu da znam kakav je posao u pitanju i ko su direktori i vlasnici naših BH firmi u Libiji...

Šta ti znaš u kojoj je fazi projekat i šta se na projektu radi... :-)
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#82 Re: TIG varenje

Post by topcam »

belfy wrote: 21/04/2021 21:34
muha_sa wrote: 21/04/2021 21:21
belfy wrote: 21/04/2021 20:57 @muha_sa, upravo neko pomenu uvijanje tokom varenja, pa bih volio cuti strucno misljenje. nisam varioc, ali povremeno moram ponesto i zavariti (par puta godisnje). kako rjesiti uvijanje limova debljine 1mm tokom ravnog vara? stavis dva lima jedan do drugog i zapikujes, ali kada krenes variti sa jedne strane druga strana se siri toliko da i pikovanje pukne...

ne znam da li sam dovoljno dobro pojasnio problem, ali se nadam da me razumijes...
Zaheftaj na više mjesta-slobodno svako par cm heft i laganini---deformacija uvijek bude al se da ispeglat :D


Skoro sam na novijem autu prednju haubu koja je od aluminija vario :-) stariji i skusan limar sve pripremio a pripremio i kantu sa vodom i spužvu--par cenata zavarim a on spužvu u vodu i trljaj--al ne po varu vec pored. nekih 30 cm vara al ispalo ko pišća :D
onda varis samo od hefta do hefta ili i preko njih? ovdje pricam o varenju samo sa elektrodom, naravno...
wolfram?!
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#83 Re: TIG varenje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 23/04/2021 19:45 Miran Belefija :-D

Dole u Libiji nisam bio...ali je stari bio X puta... :) A mogao sam i ja ici da sam htio... ;-)
Tako da mogu da znam kakav je posao u pitanju i ko su direktori i vlasnici naših BH firmi u Libiji...

Šta ti znaš u kojoj je fazi projekat i šta se na projektu radi... :-)
:lol:
velis nisi bio, ali jeste stari. ono - nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...

ja radim na mjerno-regulacionim sistemima u industriji, trenutacno upravo naftnoj.

i kakav sad projekat? bulaznis?
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#84 Re: TIG varenje

Post by belfy »

topcam wrote: 24/04/2021 00:06
belfy wrote: 21/04/2021 21:34 onda varis samo od hefta do hefta ili i preko njih? ovdje pricam o varenju samo sa elektrodom, naravno...
wolfram?!
nisam uzimao u obzir materijal, nego sam vise generalno pitao. ali, eto, dobio i odgovor.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#85 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

belfy wrote: 24/04/2021 12:32
Guadalajara wrote: 23/04/2021 19:45 Miran Belefija :-D

Dole u Libiji nisam bio...ali je stari bio X puta... :) A mogao sam i ja ici da sam htio... ;-)
Tako da mogu da znam kakav je posao u pitanju i ko su direktori i vlasnici naših BH firmi u Libiji...

Šta ti znaš u kojoj je fazi projekat i šta se na projektu radi... :-)
:lol:
velis nisi bio, ali jeste stari. ono - nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...

ja radim na mjerno-regulacionim sistemima u industriji, trenutacno upravo naftnoj.

i kakav sad projekat? bulaznis?
Ne velim ti ja ništa. Ja ti kažem :pisnuo:

Kad bude trebalo promijeniti manometar tebe cemo zvati :pisnuo: 😂

Šta ba ti radiš pojma nemaš... :pisnuo:
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#86 Re: TIG varenje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 24/04/2021 15:36
belfy wrote: 24/04/2021 12:32
Guadalajara wrote: 23/04/2021 19:45 Miran Belefija :-D

Dole u Libiji nisam bio...ali je stari bio X puta... :) A mogao sam i ja ici da sam htio... ;-)
Tako da mogu da znam kakav je posao u pitanju i ko su direktori i vlasnici naših BH firmi u Libiji...

Šta ti znaš u kojoj je fazi projekat i šta se na projektu radi... :-)
:lol:
velis nisi bio, ali jeste stari. ono - nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...

ja radim na mjerno-regulacionim sistemima u industriji, trenutacno upravo naftnoj.

i kakav sad projekat? bulaznis?
Ne velim ti ja ništa. Ja ti kažem :pisnuo:

Kad bude trebalo promijeniti manometar tebe cemo zvati :pisnuo: 😂

Šta ba ti radiš pojma nemaš... :pisnuo:
kolicina smajlija ti je sve veca i veca. ponestaje argumenata? to koliko neko ima pojma, a ko gugl voli k'o majku mogu da vide ljudi koji citaju. zato cu rado nastaviti nase prepiske.

nego, ne rece, o kakvom projektu bulaznis kada ga pominjes, a niko prije toga nije? opet nisi popio?
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#87 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Radio sam u Libiji na naftnom polju Hamada--nisam na cjevovodima vec u radionici na održavanju.
Obilazio sam cjevovod-ne što moram vec sa covjekom koji je obilazio plinovod od tacke A do tacke B svako jutro da provjeri jel sve u redu. Ako je gdje pukla cijev iz nje šiklja voda i tu se na licu mjesta postavi takozvano sedlo i tako se sanira pukotina. Cjevi nisu u pjesku vec po površini i to izvijugane ko zmija :D U toj ophodnji sam nailazio i na pripremanje i zavarivanje novog plinovoda--cjevi stoje na nekom postolju i tako ih varioci vare celuloznom elektrodom silaznim pute )odozgo ka dole se zavaruje)---na licinom mjestu je i pokretni rentgen koji odmah snimaju var. Zavarivaci ko astronauti :D pod punom opremom i nekakve kapuljace na glavama i maska. vidjo sam i dvojicu na istom spoju da rade--jedan s jedne drugi s druge strane---jebo automat kako im var izgleda :thumbup: plinovod kao što rekoh ide po pijesku a ne u nekim kanalima.

Ovo napisah da se skrene sa prepucavanja :lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#88 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

belfy wrote: 24/04/2021 17:09
Guadalajara wrote: 24/04/2021 15:36
belfy wrote: 24/04/2021 12:32
:lol:
velis nisi bio, ali jeste stari. ono - nisam hebo, al' sam gled'o. a jest merak...

ja radim na mjerno-regulacionim sistemima u industriji, trenutacno upravo naftnoj.

i kakav sad projekat? bulaznis?
Ne velim ti ja ništa. Ja ti kažem :pisnuo:

Kad bude trebalo promijeniti manometar tebe cemo zvati :pisnuo: 😂

Šta ba ti radiš pojma nemaš... :pisnuo:
kolicina smajlija ti je sve veca i veca. ponestaje argumenata? to koliko neko ima pojma, a ko gugl voli k'o majku mogu da vide ljudi koji citaju. zato cu rado nastaviti nase prepiske.

nego, ne rece, o kakvom projektu bulaznis kada ga pominjes, a niko prije toga nije? opet nisi popio?
Za cirkusante i jeste smajli :pisnuo: :lol:

Neko ko zeli da konstruktivno ucestvuje u diskusiji moze koristiti sve resurse...a tebi dopustam da budes cirkusant za ismijavanje :lol:

Evo ti je muha objasnio...a za sve ostalo obrati se nekom specijalisti ili alternativno nekom hodzi...vec sam ri rekao...a opet cu ti i ponoviti da rjesenje nije za to na forumu...
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#89 Re: TIG varenje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 24/04/2021 18:14
belfy wrote: 24/04/2021 17:09
Guadalajara wrote: 24/04/2021 15:36

Ne velim ti ja ništa. Ja ti kažem :pisnuo:

Kad bude trebalo promijeniti manometar tebe cemo zvati :pisnuo: 😂

Šta ba ti radiš pojma nemaš... :pisnuo:
kolicina smajlija ti je sve veca i veca. ponestaje argumenata? to koliko neko ima pojma, a ko gugl voli k'o majku mogu da vide ljudi koji citaju. zato cu rado nastaviti nase prepiske.

nego, ne rece, o kakvom projektu bulaznis kada ga pominjes, a niko prije toga nije? opet nisi popio?
Za cirkusante i jeste smajli :pisnuo: :lol:

Neko ko zeli da konstruktivno ucestvuje u diskusiji moze koristiti sve resurse...a tebi dopustam da budes cirkusant za ismijavanje :lol:

Evo ti je muha objasnio...a za sve ostalo obrati se nekom specijalisti ili alternativno nekom hodzi...vec sam ri rekao...a opet cu ti i ponoviti da rjesenje nije za to na forumu...
cirkusant moze biti samo onaj koji ne zna o cemu govori, pa mu samo preostaje da baca smajlije i gugla odgovore, jer ih sam nema i ne moze dati.

kakve sada ima veze moja prepiska sa muhom sa ovim gdje se ti javljas? opet bulaznis? ovo je vec drugi put. on je Covjek za razliku od tebe. on zna sta prica i to zna iz iskustva. ti niti znas, niti imas ista od toga i mislis da je gugl dovoljan da bi se predstavio pametnim. cemu sada i ovaj sekundarni spin?

prvi je bio onaj o nekom projektu koji niko nije pomenuo. gdje si opet "nepopio" pa ga preskaces i trudis se da zaboravis da si to i napisao, ali sve stoji napisano druze Guadalajara, jel tako?

P.S. nek ti @muha_sa pojasni sta znaci "velis". mislim da mu nece biti mrsko.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#90 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 24/04/2021 17:23 Radio sam u Libiji na naftnom polju Hamada--nisam na cjevovodima vec u radionici na održavanju.
Obilazio sam cjevovod-ne što moram vec sa covjekom koji je obilazio plinovod od tacke A do tacke B svako jutro da provjeri jel sve u redu. Ako je gdje pukla cijev iz nje šiklja voda i tu se na licu mjesta postavi takozvano sedlo i tako se sanira pukotina. Cjevi nisu u pjesku vec po površini i to izvijugane ko zmija :D U toj ophodnji sam nailazio i na pripremanje i zavarivanje novog plinovoda--cjevi stoje na nekom postolju i tako ih varioci vare celuloznom elektrodom silaznim pute )odozgo ka dole se zavaruje)---na licinom mjestu je i pokretni rentgen koji odmah snimaju var. Zavarivaci ko astronauti :D pod punom opremom i nekakve kapuljace na glavama i maska. vidjo sam i dvojicu na istom spoju da rade--jedan s jedne drugi s druge strane---jebo automat kako im var izgleda :thumbup: plinovod kao što rekoh ide po pijesku a ne u nekim kanalima.

Ovo napisah da se skrene sa prepucavanja :lol:
Je li tajna preko koje firme si radio muhsi ? :D Ima cijevi i ispod pijeska...o kakvim cijevima se radi...ne znam....mozda za vodu, kanalizaciju ili neki odvodni za nesto..na rafinerijama...Jeste imali u radionici uredjaje za testiranje pritiska u cijevima i koliko bari ? Jesu u firmi bili samo nasi i Libijci ili je bilo i Sudanaca, Iracana, Tunizana, Talijana ? :D Koji su bili zaduzeni za fizicke poslove ? :D

I ne idu cijevi po pijesku muhsi vec imaju oni ko stubovi :D

Stari je bio dole ispod Bengazija... :-D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#91 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

belfy wrote: 24/04/2021 18:26
Guadalajara wrote: 24/04/2021 18:14
belfy wrote: 24/04/2021 17:09
kolicina smajlija ti je sve veca i veca. ponestaje argumenata? to koliko neko ima pojma, a ko gugl voli k'o majku mogu da vide ljudi koji citaju. zato cu rado nastaviti nase prepiske.

nego, ne rece, o kakvom projektu bulaznis kada ga pominjes, a niko prije toga nije? opet nisi popio?
Za cirkusante i jeste smajli :pisnuo: :lol:

Neko ko zeli da konstruktivno ucestvuje u diskusiji moze koristiti sve resurse...a tebi dopustam da budes cirkusant za ismijavanje :lol:

Evo ti je muha objasnio...a za sve ostalo obrati se nekom specijalisti ili alternativno nekom hodzi...vec sam ri rekao...a opet cu ti i ponoviti da rjesenje nije za to na forumu...
cirkusant moze biti samo onaj koji ne zna o cemu govori, pa mu samo preostaje da baca smajlije i gugla odgovore, jer ih sam nema i ne moze dati.

kakve sada ima veze moja prepiska sa muhom sa ovim gdje se ti javljas? opet bulaznis? ovo je vec drugi put. on je Covjek za razliku od tebe. on zna sta prica i to zna iz iskustva. ti niti znas, niti imas ista od toga i mislis da je gugl dovoljan da bi se predstavio pametnim. cemu sada i ovaj sekundarni spin?

prvi je bio onaj o nekom projektu koji niko nije pomenuo. gdje si opet "nepopio" pa ga preskaces i trudis se da zaboravis da si to i napisao, ali sve stoji napisano druze Guadalajara, jel tako?

P.S. nek ti @muha_sa pojasni sta znaci "velis". mislim da mu nece biti mrsko.
cirkusant si samo ti i niko drugi...sa teme na temu me pratis...kvotas...nesto pokusavas...ali ti to ne pije vode...i zbog toga pjenis...na drugoj temi si se isprovaljivao...gdje nisi nista znao...da si znao i napisao bi...al neko ko je neznalica...normalno da ce pisati gluposti i da ce cirkuzati...

kakve veze ima moja prepiska sa muhom gdje se ti javljas...Treba ti neka pomoc od mene ? Ko je kakav covjek Allah dz.s zna...niti si ti, a Bgm ni ja nisam mjerodavan da o tome diskutujemo...Eto koliko si pametan i inteligentan da na osnovu upisa na forumu donosis sudove kakav je neko covjek...gluho i daleko bilo...da se donose nekakvi sudovi o ljudima o kojima ne znas ni ko su ni sta su...prica muha i zna iz iskustva...koliko iskustva u toj petrohemijskoj i naftnoj oblasti?...a i davno je bilo kad je radio...ima tome preko 20 i kusur godina...

Miran budi...barem bi trebao da budes u ove mubarek dane...ali ne da ti djavo mira... Na cemu ba ti radis ? na nekoj mjerno-regularionoj opremi...skidas manometre...i to ti je opis posla...za to i ne treba nikakvo obrazovanje...

Puno ti to "pijenje" spominjes...da nemas problema sa alkoholizmom ? jesi li lijecen od toga...
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#92 Re: TIG varenje

Post by muha_sa »

Guadalajara wrote: 24/04/2021 18:31
muha_sa wrote: 24/04/2021 17:23 Radio sam u Libiji na naftnom polju Hamada--nisam na cjevovodima vec u radionici na održavanju.
Obilazio sam cjevovod-ne što moram vec sa covjekom koji je obilazio plinovod od tacke A do tacke B svako jutro da provjeri jel sve u redu. Ako je gdje pukla cijev iz nje šiklja voda i tu se na licu mjesta postavi takozvano sedlo i tako se sanira pukotina. Cjevi nisu u pjesku vec po površini i to izvijugane ko zmija :D U toj ophodnji sam nailazio i na pripremanje i zavarivanje novog plinovoda--cjevi stoje na nekom postolju i tako ih varioci vare celuloznom elektrodom silaznim pute )odozgo ka dole se zavaruje)---na licinom mjestu je i pokretni rentgen koji odmah snimaju var. Zavarivaci ko astronauti :D pod punom opremom i nekakve kapuljace na glavama i maska. vidjo sam i dvojicu na istom spoju da rade--jedan s jedne drugi s druge strane---jebo automat kako im var izgleda :thumbup: plinovod kao što rekoh ide po pijesku a ne u nekim kanalima.

Ovo napisah da se skrene sa prepucavanja :lol:
Je li tajna preko koje firme si radio muhsi ? :D Ima cijevi i ispod pijeska...o kakvim cijevima se radi...ne znam....mozda za vodu, kanalizaciju ili neki odvodni za nesto..na rafinerijama...Jeste imali u radionici uredjaje za testiranje pritiska u cijevima i koliko bari ? Jesu u firmi bili samo nasi i Libijci ili je bilo i Sudanaca, Iracana, Tunizana, Talijana ? :D Koji su bili zaduzeni za fizicke poslove ? :D

I ne idu cijevi po pijesku muhsi vec imaju oni ko stubovi :D

Stari je bio dole ispod Bengazija... :-D
Jebo li te patak da bil jebo :lol: meni cecš govorit kud cjevi "idu" :-) meni koji sam hodo pored cijevi kroz koje ide nafta od bušotine do "stanice" :-) Veze nemam kako je u Bengaziju il na nekom drugom mjestu--ja napisah šta sam vidio na naftnom polju HAMADA na kojem sam bio :)
Išo sam preko "Petrolinvesta" :) U radinoci smo imali par aparata, brusilice, trakaste testere za metal i ostali alat koji treba za jednu manju radionicu. Nikakve uredjaje za testiranje imali nismo u radionici--al je bila laboratorija u krugu a šta se u njoj radilo veze nemam--znam da su naši atesti tamo išli i od njih papir dobijali valja li il jok :D
Sa mnom je bilo par Filipinaca, Poljaka i Srbijanaca i naravno Libijaca a supervajzer nam bio Englez :)

Nadam se da cemo sa ovim završit o Libiji i naftovodu jer je tema TIG zavarivanje :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#93 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

muha_sa wrote: 24/04/2021 19:06
Guadalajara wrote: 24/04/2021 18:31
muha_sa wrote: 24/04/2021 17:23 Radio sam u Libiji na naftnom polju Hamada--nisam na cjevovodima vec u radionici na održavanju.
Obilazio sam cjevovod-ne što moram vec sa covjekom koji je obilazio plinovod od tacke A do tacke B svako jutro da provjeri jel sve u redu. Ako je gdje pukla cijev iz nje šiklja voda i tu se na licu mjesta postavi takozvano sedlo i tako se sanira pukotina. Cjevi nisu u pjesku vec po površini i to izvijugane ko zmija :D U toj ophodnji sam nailazio i na pripremanje i zavarivanje novog plinovoda--cjevi stoje na nekom postolju i tako ih varioci vare celuloznom elektrodom silaznim pute )odozgo ka dole se zavaruje)---na licinom mjestu je i pokretni rentgen koji odmah snimaju var. Zavarivaci ko astronauti :D pod punom opremom i nekakve kapuljace na glavama i maska. vidjo sam i dvojicu na istom spoju da rade--jedan s jedne drugi s druge strane---jebo automat kako im var izgleda :thumbup: plinovod kao što rekoh ide po pijesku a ne u nekim kanalima.

Ovo napisah da se skrene sa prepucavanja :lol:
Je li tajna preko koje firme si radio muhsi ? Ima cijevi i ispod pijeska...o kakvim cijevima se radi...ne znam....mozda za vodu, kanalizaciju ili neki odvodni za nesto..na rafinerijama...Jeste imali u radionici uredjaje za testiranje pritiska u cijevima i koliko bari ? Jesu u firmi bili samo nasi i Libijci ili je bilo i Sudanaca, Iracana, Tunizana, Talijana ? :D Koji su bili zaduzeni za fizicke poslove ? :D

I ne idu cijevi po pijesku muhsi vec imaju oni ko stubovi

Stari je bio dole ispod Bengazija...
Jebo li te patak da bil jebo :lol: meni cecš govorit kud cjevi "idu" :-) meni koji sam hodo pored cijevi kroz koje ide nafta od bušotine do "stanice" :-) Veze nemam kako je u Bengaziju il na nekom drugom mjestu--ja napisah šta sam vidio na naftnom polju HAMADA na kojem sam bio :)
Išo sam preko "Petrolinvesta" :) U radinoci smo imali par aparata, brusilice, trakaste testere za metal i ostali alat koji treba za jednu manju radionicu. Nikakve uredjaje za testiranje imali nismo u radionici--al je bila laboratorija u krugu a šta se u njoj radilo veze nemam--znam da su naši atesti tamo išli i od njih papir dobijali valja li il jok :D
Sa mnom je bilo par Filipinaca, Poljaka i Srbijanaca i naravno Libijaca a supervajzer nam bio Englez :)

Nadam se da cemo sa ovim završit o Libiji i naftovodu jer je tema TIG zavarivanje :D
pojma ti nemaš :oops: :lol: :kiss:

Hamada je dosta manje polje od ovih na istoku....Mislim sad je takva situacija da vlada iz Bengazija drzi naftna polja...Sipak vise da administracija u Tripoliju kupi kajmak...Skinuli su njihove(vladine iz Tripolija) kontrolne/mjerne instrumente i sami obracunavaju koliko je izvuceno nafte i plina :-D Slicno kao sto su Srbi uradili u Zvorniku sa plinom... :mrgreen:

E pomocu tih laboratorija su radili i rade atestiranje za zavarivace u Libiji...Za raju iz Afrike i bliskog istoka... :)
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#94 Re: TIG varenje

Post by belfy »

Guadalajara wrote: 24/04/2021 19:02
belfy wrote: 24/04/2021 18:26
Guadalajara wrote: 24/04/2021 18:14

Za cirkusante i jeste smajli :pisnuo: :lol:

Neko ko zeli da konstruktivno ucestvuje u diskusiji moze koristiti sve resurse...a tebi dopustam da budes cirkusant za ismijavanje :lol:

Evo ti je muha objasnio...a za sve ostalo obrati se nekom specijalisti ili alternativno nekom hodzi...vec sam ri rekao...a opet cu ti i ponoviti da rjesenje nije za to na forumu...
cirkusant moze biti samo onaj koji ne zna o cemu govori, pa mu samo preostaje da baca smajlije i gugla odgovore, jer ih sam nema i ne moze dati.

kakve sada ima veze moja prepiska sa muhom sa ovim gdje se ti javljas? opet bulaznis? ovo je vec drugi put. on je Covjek za razliku od tebe. on zna sta prica i to zna iz iskustva. ti niti znas, niti imas ista od toga i mislis da je gugl dovoljan da bi se predstavio pametnim. cemu sada i ovaj sekundarni spin?

prvi je bio onaj o nekom projektu koji niko nije pomenuo. gdje si opet "nepopio" pa ga preskaces i trudis se da zaboravis da si to i napisao, ali sve stoji napisano druze Guadalajara, jel tako?

P.S. nek ti @muha_sa pojasni sta znaci "velis". mislim da mu nece biti mrsko.
cirkusant si samo ti i niko drugi...sa teme na temu me pratis...kvotas...nesto pokusavas...ali ti to ne pije vode...i zbog toga pjenis...na drugoj temi si se isprovaljivao...gdje nisi nista znao...da si znao i napisao bi...al neko ko je neznalica...normalno da ce pisati gluposti i da ce cirkuzati...

kakve veze ima moja prepiska sa muhom gdje se ti javljas...Treba ti neka pomoc od mene ? Ko je kakav covjek Allah dz.s zna...niti si ti, a Bgm ni ja nisam mjerodavan da o tome diskutujemo...Eto koliko si pametan i inteligentan da na osnovu upisa na forumu donosis sudove kakav je neko covjek...gluho i daleko bilo...da se donose nekakvi sudovi o ljudima o kojima ne znas ni ko su ni sta su...prica muha i zna iz iskustva...koliko iskustva u toj petrohemijskoj i naftnoj oblasti?...a i davno je bilo kad je radio...ima tome preko 20 i kusur godina...

Miran budi...barem bi trebao da budes u ove mubarek dane...ali ne da ti djavo mira... Na cemu ba ti radis ? na nekoj mjerno-regularionoj opremi...skidas manometre...i to ti je opis posla...za to i ne treba nikakvo obrazovanje...

Puno ti to "pijenje" spominjes...da nemas problema sa alkoholizmom ? jesi li lijecen od toga...
jarane... ne znam koji problem imas, tako da ti tu ne mogu pomoci. ti si mene poceo tako nazivati, pa ti ja lijepo ukazem na to da je besmisleno, pa cak i pojasnim zasto.

zasto lazes i obrces? jos pominjes Allaha u Ramazanu i radis ovo sto radis... ako se saberes i pogledas lijepo i hronoloski ovu temu vidjeces da sam ja pricao sa muhom, a ti si ovdje dosao za mnom, a ne obratno. mislim, ja razumijem da tebi laz moze stati u obraz, jer ces nakon toga se pozvati na Allaha i da samo on zna kakav je ko. meni je sasvim jasno ko si ti. ti si tu uletio sa offtopicom i ja ti odgovorio jer imam intoleranciju na gluposti.

i ponovo se, meni, obracas sa "miran budi"... pa onda pominjes mubarek dane. dok lazes da sam ja ovdje uletio na raspravu iako je dovoljno proskolati par postova iznad, govoris vise puta kako sam cirkusant i da pjenim, ali bi onda da se pozoves prvo na muhu, pa onda na Allaha, pa sada i mubarek dane... ocigledno tebi fali stida i obraza. sto rece onaj mudri: "samar je tu, ali obraza nema..."

za takmicenje u obrazovanju ces dobiti zaseban odgovor cim nadjem malo vremena, a ovo sto pises o manometrima cu da iskoristim svakako. :kakoste:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#95 Re: TIG varenje

Post by Guadalajara »

belfy wrote: 24/04/2021 21:07
Guadalajara wrote: 24/04/2021 19:02
belfy wrote: 24/04/2021 18:26
cirkusant moze biti samo onaj koji ne zna o cemu govori, pa mu samo preostaje da baca smajlije i gugla odgovore, jer ih sam nema i ne moze dati.

kakve sada ima veze moja prepiska sa muhom sa ovim gdje se ti javljas? opet bulaznis? ovo je vec drugi put. on je Covjek za razliku od tebe. on zna sta prica i to zna iz iskustva. ti niti znas, niti imas ista od toga i mislis da je gugl dovoljan da bi se predstavio pametnim. cemu sada i ovaj sekundarni spin?

prvi je bio onaj o nekom projektu koji niko nije pomenuo. gdje si opet "nepopio" pa ga preskaces i trudis se da zaboravis da si to i napisao, ali sve stoji napisano druze Guadalajara, jel tako?

P.S. nek ti @muha_sa pojasni sta znaci "velis". mislim da mu nece biti mrsko.
cirkusant si samo ti i niko drugi...sa teme na temu me pratis...kvotas...nesto pokusavas...ali ti to ne pije vode...i zbog toga pjenis...na drugoj temi si se isprovaljivao...gdje nisi nista znao...da si znao i napisao bi...al neko ko je neznalica...normalno da ce pisati gluposti i da ce cirkuzati...

kakve veze ima moja prepiska sa muhom gdje se ti javljas...Treba ti neka pomoc od mene ? Ko je kakav covjek Allah dz.s zna...niti si ti, a Bgm ni ja nisam mjerodavan da o tome diskutujemo...Eto koliko si pametan i inteligentan da na osnovu upisa na forumu donosis sudove kakav je neko covjek...gluho i daleko bilo...da se donose nekakvi sudovi o ljudima o kojima ne znas ni ko su ni sta su...prica muha i zna iz iskustva...koliko iskustva u toj petrohemijskoj i naftnoj oblasti?...a i davno je bilo kad je radio...ima tome preko 20 i kusur godina...

Miran budi...barem bi trebao da budes u ove mubarek dane...ali ne da ti djavo mira... Na cemu ba ti radis ? na nekoj mjerno-regularionoj opremi...skidas manometre...i to ti je opis posla...za to i ne treba nikakvo obrazovanje...

Puno ti to "pijenje" spominjes...da nemas problema sa alkoholizmom ? jesi li lijecen od toga...
jarane... ne znam koji problem imas, tako da ti tu ne mogu pomoci. ti si mene poceo tako nazivati, pa ti ja lijepo ukazem na to da je besmisleno, pa cak i pojasnim zasto.

zasto lazes i obrces? jos pominjes Allaha u Ramazanu i radis ovo sto radis... ako se saberes i pogledas lijepo i hronoloski ovu temu vidjeces da sam ja pricao sa muhom, a ti si ovdje dosao za mnom, a ne obratno. mislim, ja razumijem da tebi laz moze stati u obraz, jer ces nakon toga se pozvati na Allaha i da samo on zna kakav je ko. meni je sasvim jasno ko si ti. ti si tu uletio sa offtopicom i ja ti odgovorio jer imam intoleranciju na gluposti.

i ponovo se, meni, obracas sa "miran budi"... pa onda pominjes mubarek dane. dok lazes da sam ja ovdje uletio na raspravu iako je dovoljno proskolati par postova iznad, govoris vise puta kako sam cirkusant i da pjenim, ali bi onda da se pozoves prvo na muhu, pa onda na Allaha, pa sada i mubarek dane... ocigledno tebi fali stida i obraza. sto rece onaj mudri: "samar je tu, ali obraza nema..."

za takmicenje u obrazovanju ces dobiti zaseban odgovor cim nadjem malo vremena, a ovo sto pises o manometrima cu da iskoristim svakako. :kakoste:
Nismo jarani odmah da se distanciram od toga i da definisemo odnose, vec samo ucesnici na temi. Nego sta si nego cirkusant...Jesi li nesto replicirao na temu TIG zavarivanje, a da sam ja komentarisao na taj dio ? Nisi... Jedini koji ovdje laze, obrce i spinuje si ti i niko drugi...Cak sam ti na drugoj temi pomogao da naucis i da vidis koje se tehnologije koriste u proizvodnji legura i armatura za naftnu/hemijsku/nuklearnu i plinsku industriju. Cak sam ti i otkrio gdje se u Bosni i Hercegovini proizvode legure i armature za te industrijske oblastii i za koja trzista. Vidis koliko sam velikodusan i merhametli tokom ovih mubarek dana. Da si normalan covjek, kao sto nisi trebao bi da to cijenis jer ti to sam ne bi otkrio.

Na ovoj temi ja tebe nisam prvi ni replicirao, vec si ti mene prvi replicirao. Tacnije replicirao si moju repliku na muhin komentar. Na drugoj temi pisao si da si radio u zeljezari, a nisi bio u stanju da dokumentujes slikom da zeljezara/Mittal ima elektrolucnu pec Danieli iz Italije. Mislim toliko covjece o tvojem znanju, samo se brukas i sramotis. Nije sramota da covjek nesto ne zna, nije sramota ni pitati, nije sramota ni pogrijesiti ako covjek ima iskrene namjere da se neke stvari demistifkuju.

Za toleranciju postoji puljka foe tako da se ne citaju komentari od forumasa koji ti ne pasu...MIslim ako koristis phpBB forum aplikaciju trebao bi da to znas. Tako sigurno i na poslu fuseris jer ne znas koristitis alate.

Obracam ti se sa budi miran jer mi tvoj "ton" djeluje nekako nadrazujuci i agresivan. A fakat mislim da za to nema potrebe. I onda kmecis kad ti se odgovori istim tonom koji samo ti razumijes. Covjece, konju, majmune, nazovi kako god hoces...ako ti moji upisi smetaju slobodnu ih zaobidji, nemoj ih uopste citati, replicirati, imas za to opciju foe ? Jel ti treba uputstvo napisati kako da nekoga stavis na foe ? Ako ti i za to treba pomoc, samo reci rado cu ti pomoci.

I zasto da se takmicimo ? Imas neku satisfakciju zbog toga na forumu, pumpas ego? Bujrum otvori temu o manometrima, mjernim instrumentima i pisi godinama o njoj, mene ako bude zanimala ja cu rado ucestovati na njoj kao sto godinama ucestvujem na temi BH vojna industrija i naoruzanje.

Lijep pozdrav i svako dobro 8-)
belfy
Posts: 7562
Joined: 06/08/2007 09:00

#96 Re: TIG varenje

Post by belfy »

naravno da mi nisi jaran. nisi ti meni nista. ali ovo je vec drugi put da odgovaras na kolokvijalni govor. elem, nejse...

posto opet svodis diskusiju u blato i meni nadalje dajes nadimke, ja cu se ovdje zaustaviti. od mene neces dobiti vise odgovora barem do Bajrama... :kakoste:
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#97 Re: TIG varenje

Post by topcam »

belfy wrote: 24/04/2021 12:37
topcam wrote: 24/04/2021 00:06
belfy wrote: 21/04/2021 21:34 onda varis samo od hefta do hefta ili i preko njih? ovdje pricam o varenju samo sa elektrodom, naravno...
wolfram?!
nisam uzimao u obzir materijal, nego sam vise generalno pitao. ali, eto, dobio i odgovor.
ma, ja :bih:
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#98 Re: TIG varenje

Post by topcam »

Helem Nejse, 6 na 1mm

1 na 1
Image

Image

Image

Image

Image

Dobro vece. Prvi forumas "usta moja hvalite me", drugi padobranac. Ja onako iz hobija na temi.
Last edited by topcam on 30/04/2021 15:58, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#99 Re: TIG varenje

Post by STARx »

@topcam gdje si lociran? cime se sve firma bavi, kakva su primanja ? Jel samo derete tig ili imaju i druge tehnike, moze li se s platom zavarivaca sastaviti kraj s krajem, bez preseravanja, normalan zivot. Vidim po radnji da nisi iz bih, nemamo mi firme koja ima zavarivacki sto, a ne sta vise. :D
User avatar
topcam
Posts: 5075
Joined: 08/07/2007 12:49

#100 Re: TIG varenje

Post by topcam »

E, jebo ga ti STARx, gori si od mog sure, a on penziju u OSI zaradio. Para imam taman koliko mi treba,
nisam nesto zahtjevan ni ja, ni hanuma mi umene. Bosanac sam sa dna kace, firma je bosanska i u kantonu je.
Post Reply