The Wire

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#526 Re: The Wire

Post by Jack Be Nimble »

Ma ja Avon ispuhao dosao drugi. To ti je ala 100 Godina Samoce i stalno se jedno te isto desava. Nema veze ko je gradonacelnik, kapetan policije, sudija itd...sistemtski citav grad je sjeban do korjena.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#527 Re: The Wire

Post by Lakat Jebić »

prvi put sam dosao do pola prve sezone. drugi put do pola trece.
svaka sezona krene s toliko potencijala, al nikako da se razvije. nekako ispuse do pred kraj, il se zavrsi polovicno kao prva sezona.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20376
Joined: 12/08/2013 12:51

#528 Re: The Wire

Post by insaneinthebrain »

&index=71&list=PLrEnWoR732-BHrPp_Pm8_VleD68f9s14-
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#529 Re: The Wire

Post by I am Happy »

Jack Be Nimble wrote:Ma ja Avon ispuhao dosao drugi. To ti je ala 100 Godina Samoce i stalno se jedno te isto desava. Nema veze ko je gradonacelnik, kapetan policije, sudija itd...sistemtski citav grad je sjeban do korjena.
Mislio sam na to sto prica oko njega nije dovrsena posto za par godina opet ide na slobodu, ali dobro....valjda tako treba da bude.

3 sedmice se ganjam sa petom sezonom...jedva sam je pregledao. Nisam zadovoljan, ali eto samo zato sto mi peta nije valjala nece mi pokvariti opsti dojam serije. A to je da je odlicna.
Ipak, niti jedna serija sa HBO-a nije ravna Sopranosima.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#530 Re: The Wire

Post by Daryl Dixon »

Dečki planiram uskoro početi sa gledanjem ove serije, može li mi neko reći na koji fazon je serija urađena, na fazon OZ-a, geto, droga, kurve, alkohol ili? :D Fala lipa. Selam alejk. :run: :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#531 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

Daryl Dixon wrote:Dečki planiram uskoro početi sa gledanjem ove serije, može li mi neko reći na koji fazon je serija urađena, na fazon OZ-a, geto, droga, kurve, alkohol ili? :D Fala lipa. Selam alejk. :run: :thumbup:


sve ce ti se samo reći gledanjem serije
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#532 Re: The Wire

Post by ćiribiribela »

s04e10 :dance:
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#533 Re: The Wire

Post by Daryl Dixon »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Daryl Dixon wrote:Dečki planiram uskoro početi sa gledanjem ove serije, može li mi neko reći na koji fazon je serija urađena, na fazon OZ-a, geto, droga, kurve, alkohol ili? :D Fala lipa. Selam alejk. :run: :thumbup:


sve ce ti se samo reći gledanjem serije
znaci za svaku preporuku je serija?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#534 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

Daryl Dixon wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Daryl Dixon wrote:Dečki planiram uskoro početi sa gledanjem ove serije, može li mi neko reći na koji fazon je serija urađena, na fazon OZ-a, geto, droga, kurve, alkohol ili? :D Fala lipa. Selam alejk. :run: :thumbup:


sve ce ti se samo reći gledanjem serije
znaci za svaku preporuku je serija?


da,ja bolju nisam gledao
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#535 Re: The Wire

Post by Tito_i_Partija »

Bunk je legenda ove serije. Niko, cak ni McNulty, ni Freamon, ni Daniels mu nisu ravni. Da ima svoj spin-off rado bi ga gled'o. :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6465
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#536 Re: The Wire

Post by Daryl Dixon »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Daryl Dixon wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:Dečki planiram uskoro početi sa gledanjem ove serije, može li mi neko reći na koji fazon je serija urađena, na fazon OZ-a, geto, droga, kurve, alkohol ili? :D Fala lipa. Selam alejk. :run: :thumbup:
znaci za svaku preporuku je serija?
da,ja bolju nisam gledao
Hvala bruda, evo odmora u vrućim, ljetnjim večernjim noćima :D :thumbup: :bih:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#537 Re: The Wire

Post by Jimmy McNulty »

Tito_i_Partija wrote:Bunk je legenda ove serije. Niko, cak ni McNulty, ni Freamon, ni Daniels mu nisu ravni. Da ima svoj spin-off rado bi ga gled'o. :D
https://www.youtube.com/watch?v=hsjKbAHYM2Y

Bunk je institucija, inače njegov lik je zasnovan na pravom detektivu iz Odjela sa ubivstva Oscar "Rick" Requeru.
Requer joined the department in 1964 as a Western District patrolman who would eventually move into the department’s Homicide Unit. He was featured working under Sergeant Jay Landsman and Lieutenant Gary D'Addario whose Homicide unit was featured in David Simon's Homicide: A Year on the Killing Streets book. An African American, Requer’s investigative skills earned him a position in the BPD’s Criminal Investigation Division during a time period in which African American officers were still subject to racial harassment in the district roll call rooms. Requer would later man the retirement services bureau before retiring in 2007[4] and would provide inspiration for fictional Detective Bunk Moreland of the HBO Drama The Wire.

A character named "Oscar Requer" appeared in the "Transitions" episode on the fifth season of The Wire. The fictional Oscar Requer was a patrolman working a night shift and a former partner of detective Lester Freamon, and was played by Roscoe Orman.
Kažu da je i on non-stop fumao kubanke ko Bunk u seriji, a uostalom Bunk mu je i bio nadimak.

Ovo je inače on:
Image
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#538 Re: The Wire

Post by Tito_i_Partija »

Hvala na informaciji. :thumbup:
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#539 Re: The Wire

Post by So What! »

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

Analiza serije The Wire

Seriju sam počeo gledati zbog ogromnih preporuka i hvalospjeva na njen račun i da završim to sveto trojstvo koje se stalno ponavlja Breaking Bad, The Sopranos i The Wire. Breaking Bad sam počeo gledati jer mi je djelovao zanimljivo prije 4 godine, Sopranose sam gledao prošle i pretprošle godine, a Žicu ove godine. Po poretku Breaking Bad najbolji, Žica na drugom mjestu, a Sopranosi na trećem mjestu. Sopranosi su mi bili jako dosadno i nezanimljivi previše tako da misli mda se pretjeruje s tom seriju i lično mi je draži OZ od Sopranosa.

Ogromna očekivanja od Žice sam imao i normalno u startu očekuješ mnogo, ja sam se odmah zakačio na priču i odmah mi je postalo zanimljivo, tako da sam kompletnu seriju odgledao za manje od mjesec dana. Uporedo sam pratio neke serijale o Zemuskom klanu i mnogo je lakši pratiti i shvatiti načine praćenja velikih kriminalnih grupa, ako odgledaš Žicu, a pritom kada doznaš da su Zemunci jedni druge otkucavali, za nepovjerovati je onda kako je bilo teško riješiti slučajeva Barksdalea i Stanfielda. Prva sezona je zanimljiva i meni lično najdraža i tu odmah sam počeo simpatisati Deea, ali otvoreno navijati za policajce. Pokušao sam razbiti mitove o seriji u kojoj se govorila da ne postoji glavni lik, što je laž, Kima i McNulty su glavni likovi s tim da u četvrtoj sezoni McNulty je postao sporedni glumac, a Kima je bila glavna dok je u petoj bilo obrnuto.Na Barksdalea se kreće nakon što McNulty razgovara sa sudijom, na dokove nakon što on pronađe leš itd.. Svaka sezona se bavi nekom zasebnom tematikom, no samo druga i peta su se konkretno bile bazirale na novu grupu ljudi koji su jako malo povezani sa centralnom grupom Barksdale - Strigner Bell - Prop Joe - Marlo iako oni svako pronađu svoje konekcije. Glupo je bilo medije inicirati tek u petoj sezoni i ne dopustiti likovima da se razviju dovoljno jer za 10 epizoda ne naučimo skoro ništa o novinarima, znači trebali su od prve ili druge sezone, a škole ili luku da vidimo u posljednjoj jer nakon luke ostaju nam samo Grci i niko više.

Serija nam daje uviđaj o životu u Baltimore i generalno o životu u metropolisu na Istočnoj Obali jednom mikrosvijetu koji predstavlja čitav svijet za neke ljude poput Bodiea koji ga nikad nije napustio. To govori o neukosti crnačke populacije koja je većinski tamo zatupljena, a u gradu u kojem bijelci čine trećinu stanovništva i dalje su većinom u vrhu školstva, zdravstva, sudstva, luku, medija pa i policije, dok crnci čine niže rangove te hijerarije. Oni koji žele iskočiti iz tog geto imidža poput Danielsa i supruge, a konkretno u jednoj sceni imamo Deea i njegovu djevojku prikazuje šta znači asimilacija dok na drugu stranu imamo senatora Davisa koji i dalje u sebi je zadržao taj geto mentalitet i realno mi je žao što serija nije bila fokusirana više na njegov slučaj. Starija crnačka populacija se sa sjetom prisjeća kako su bijelci nekada živjeli na Zapadnoj strani i kako je tada bilo ljepše. Također se jasno pokazuje koliko Savezna administracija je nezainteresovana da se bori sa getom i da daju 20% napora u borbi protiv trgovine drogom kao u ratove na Bliskom Istoku, sredili bi vrlu brzo zemlju. Serija se mogla nastaviti, ali nije iz istih razloga kao i Breaking Bad, da se ne bi pokvarila. Na drugu stranu zanimljiva paralela između dvije HBO serije The Wirea i Game of Thronesa gdje Aiden Gillen u obje igra političkog manipulatora Thomasa Carcettija dok u drugoj igra svoju ulogu života, Petyra Baelisha. Serija jeste odlična, ali mislim da nije u krugu najboljih serija ikad napravljenih.

FUN FACT: Obama je fan serije i ovo je razgovor između njega i Davida Simona:

User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#540 Re: The Wire

Post by Jack Be Nimble »

Nova HBO mini serija



David Simon
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#541 Re: The Wire

Post by Cybernetic »

.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#542 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#543 Re: The Wire

Post by KB9 »

da se jos jednom izjasnim :mrgreen:

najbolja serija svih vremena a stringer i freamon su mi bez premca najdrazi likovi :-D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#544 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

KB9 wrote:da se jos jednom izjasnim :mrgreen:

najbolja serija svih vremena a stringer i freamon su mi bez premca najdrazi likovi :-D



sramota me,fakat se ne mogu sjetiti,stringer,koji je to,idris elba?
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#545 Re: The Wire

Post by KB9 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
KB9 wrote:da se jos jednom izjasnim :mrgreen:

najbolja serija svih vremena a stringer i freamon su mi bez premca najdrazi likovi :-D



sramota me,fakat se ne mogu sjetiti,stringer,koji je to,idris elba?
da :-D stringer bell 8)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#546 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

eeee,ipak nisam izlapio,kakva serija
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#547 Re: The Wire

Post by KB9 »

omar je isto savrsen lik al mu ne mogu oprostit sto je peder :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#548 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

KB9 wrote:omar je isto savrsen lik al mu ne mogu oprostit sto je peder :mrgreen:


meni je onako drag onaj detektiv sto postade ucitelj
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#549 Re: The Wire

Post by KB9 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
KB9 wrote:omar je isto savrsen lik al mu ne mogu oprostit sto je peder :mrgreen:


meni je onako drag onaj detektiv sto postade ucitelj
e njemu se ne sjecam imena, znam da je nesto poljsko al nema sanse da se sjetim :-D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#550 Re: The Wire

Post by kakavdanakneiskustvu »

KB9 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
KB9 wrote:omar je isto savrsen lik al mu ne mogu oprostit sto je peder :mrgreen:


meni je onako drag onaj detektiv sto postade ucitelj
e njemu se ne sjecam imena, znam da je nesto poljsko al nema sanse da se sjetim :-D


aha,poljsko
Post Reply