The Last of Us

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#551 Re: The Last of Us

Post by Nierika »

Pretpostavljam da su ljudi koji hejtaju woke često konzervativci il' misle da uloga filma/TVa nije društvena angažiranost i da woke negativno utiče na filmska pravila tj. logiku unutar filma, al' mislim da zapadnjački woke zagovara i prava ljudi iz BiH i sa Balkana..
Čekam drugu sezonu serije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40779
Joined: 29/06/2011 23:39

#552 Re: The Last of Us

Post by dječak sa šibicama »



nije gljivica ali je crv
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#553 Re: The Last of Us

Post by Point. »

Rothmans wrote: 19/03/2023 15:29 Pogledao prvu epizodu. Koji smor u pm. Doduse, mozda i bolje ovako, a ne ko TWD, navuce te sa par dobrih sezona ,a onda mrcvari do beskraja. Odustajem, naravno
Super, znači ne moramo te čitati na ovoj temi :thumbup:
User avatar
Rothmans
Posts: 2865
Joined: 21/11/2019 21:32

#554 Re: The Last of Us

Post by Rothmans »

Cuj ove tetke iskone :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#555 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

Nierika wrote: 19/03/2023 16:45 Pretpostavljam da su ljudi koji hejtaju woke često konzervativci il' misle da uloga filma/TVa nije društvena angažiranost i da woke negativno utiče na filmska pravila tj. logiku unutar filma, al' mislim da zapadnjački woke zagovara i prava ljudi iz BiH i sa Balkana..
Čekam drugu sezonu serije.
Ja evo preziremo woke kulturu i to guranje odredjenih ideja u sve zivo, iako nemam apsolutno nista protiv recimo gej osoba, i sutra cu glasati da im se da pravo na brak i sl, bas kao sto ga imam i ja.

Al postoje momenti koji se bespotrebno ubacuju tamo gdje nisu potrebni i eto u kontekstu ove serije to je "zloglasna" treca epizoda, pa kasnije i 8 donekle. Konkretno za trecu epizodu rekao sam i kad je izasla - lijepa prica, odlicno snimljena i mogao bi biti dobar film, al potpuno bespotrebno u kontekstu ove serije. Taman pogledas dvije dobre prve epizode, zagrijan si za seriju, i odjednom te iscupa iz konteska serije u potpunosti da bi promovisao gej ljubav, dakle koristi drugo sredstvo za promociju ideje, i time narusava kvalitet serije jer realno epizoda 3 veze nema sa ostatkom serije.

Kada su u pitanju adaptacije postojecih stvari, jednosavno volim da se postuje univerzum kako je originalno napravljen, i ne volim ni diznijevo guranje crnkinja umjesto svake crvenokose (tim vise sto volim crvenokose :D), nit ubacivanje trans il gej likova gdje ih nije bilo il mijenjanje price da se da vise fokusa na to iskljucivo zbog promovisanja ideje i slicno. Ako kvari, a obicno kvari, finalni proizvod i ubacuje se samo i iskljucivo zbog promocije ideje, koja god to bila, ne treba to uradit.

S druge strane imas The Orville, koji je originalna prica i recimo tamo su jako dobro odradili pricu o liku koji se radja kao zensko al zbog tradicije vrste zavrsi kao musko, i kasnije u prici zeli da se vrati na izvorni identitet. Jako pametno uradjeno, bez da je ubacivanje tek tako.
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#556 Re: The Last of Us

Post by Riddle »

Kako sam ja dobar meme vidio neki dan. Kao hajde neka se Hollywood usudi da zamijeni rasu i odabere crnog glumca za čovjeka koji živi u džungli i kojeg su odgojile gorile. :lol:
User avatar
vaučer
Posts: 9151
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#557 Re: The Last of Us

Post by vaučer »

Riddle wrote: 21/03/2023 13:03 Kako sam ja dobar meme vidio neki dan. Kao hajde neka se Hollywood usudi da zamijeni rasu i odabere crnog glumca za čovjeka koji živi u džungli i kojeg su odgojile gorile. :lol:
:D Doduše backstory isključuje tu mogućnost, jer je Tarzan bio engleska aristokracija.
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#558 Re: The Last of Us

Post by Riddle »

vaučer wrote: 21/03/2023 13:12
Riddle wrote: 21/03/2023 13:03 Kako sam ja dobar meme vidio neki dan. Kao hajde neka se Hollywood usudi da zamijeni rasu i odabere crnog glumca za čovjeka koji živi u džungli i kojeg su odgojile gorile. :lol:
:D Doduše backstory isključuje tu mogućnost, jer je Tarzan bio engleska aristokracija.
Ništa to brate njima ne smeta. Jebeš logiku. Kralja Norveške je glumila crna žena, a vidio sam da ima i neka serija na Netflixu gdje su na nekom engleskom dvoru iz možda 1750 miješane rase. Ja ovo nikako ne mogu shvatiti ni svariti. :lol:

Evo sad sam provjerio, ova druga serija je zapravo Emmy osvojila. :lol:
User avatar
vaučer
Posts: 9151
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#559 Re: The Last of Us

Post by vaučer »

Meni je sve to svejedno, ako nisam emotivno vezan za materijal. Npr novi Dune, koji je sniman po jednoj od dražih knjiga, je izmjenio prilično bitnog lika iz bijelog muškarca u crnu ženu i nisam ni primjetio. Jednako dobro funkcionira, čak je možda i prikladniji odabir. Želim reći, dosta je bitna i konačna izvedba i koliko je netko zapravo promislio šta radi.
User avatar
Riddle
Posts: 8195
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#560 Re: The Last of Us

Post by Riddle »

Kynes ima smisla ako ništa jer živi u pustinji i zato i jeste bilo neprimjetno.

Ali Kynes na sjeveru Evrope u 10. stoljeću nema smisla. :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47247
Joined: 26/02/2004 00:00

#561 Re: The Last of Us

Post by karanana »

bridgerton ima crnu kraljicu engleske. ali ako sam dobro skonto i procito to je istina jer je ta queen charlotte zaista i bila crna. mada bridgerton ima i drugih crnih aristokrata za koje ne znam jesu li stvarno postojali.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#562 Re: The Last of Us

Post by zippoo87 »

Meni 8. epizoda najbolja u sezoni a i 9. odlicna.
Ove prije su mi 'nako
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40779
Joined: 29/06/2011 23:39

#563 Re: The Last of Us

Post by dječak sa šibicama »

A zamisli Martin Luter Kinga odglumi Tom Kruz.

Valjda bi pola Los Angelesa spalili u protestima.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#564 Re: The Last of Us

Post by Nierika »

Dope_Man wrote: 21/03/2023 12:44 Ja evo preziremo woke kulturu i to guranje odredjenih ideja u sve zivo, iako nemam apsolutno nista protiv recimo gej osoba, i sutra cu glasati da im se da pravo na brak i sl, bas kao sto ga imam i ja.

Al postoje momenti koji se bespotrebno ubacuju tamo gdje nisu potrebni i eto u kontekstu ove serije to je "zloglasna" treca epizoda, pa kasnije i 8 donekle. Konkretno za trecu epizodu rekao sam i kad je izasla - lijepa prica, odlicno snimljena i mogao bi biti dobar film, al potpuno bespotrebno u kontekstu ove serije. Taman pogledas dvije dobre prve epizode, zagrijan si za seriju, i odjednom te iscupa iz konteska serije u potpunosti da bi promovisao gej ljubav, dakle koristi drugo sredstvo za promociju ideje, i time narusava kvalitet serije jer realno epizoda 3 veze nema sa ostatkom serije.

Kada su u pitanju adaptacije postojecih stvari, jednosavno volim da se postuje univerzum kako je originalno napravljen, i ne volim ni diznijevo guranje crnkinja umjesto svake crvenokose (tim vise sto volim crvenokose :D), nit ubacivanje trans il gej likova gdje ih nije bilo il mijenjanje price da se da vise fokusa na to iskljucivo zbog promovisanja ideje i slicno. Ako kvari, a obicno kvari, finalni proizvod i ubacuje se samo i iskljucivo zbog promocije ideje, koja god to bila, ne treba to uradit.

S druge strane imas The Orville, koji je originalna prica i recimo tamo su jako dobro odradili pricu o liku koji se radja kao zensko al zbog tradicije vrste zavrsi kao musko, i kasnije u prici zeli da se vrati na izvorni identitet. Jako pametno uradjeno, bez da je ubacivanje tek tako.
Koliko sam shvatila tebi je woke kad se promovišu određene ideje promovisanja radi i tom logikom je u trećoj epizodi mogao biti prikazan i heteroseksualni par i ne bi se ništa promijenilo u smislu zapleta i ideje. Mislim da treća epizoda i serija općenito propituju i šta opstaje u takvom svijetu (koje vrste ličnosti, osobina, resursa itd) ova epizoda po meni nudi odgovor - i ljubav, a homoseksualnost mi je više forma kroz koju se romantična ljubav tematizira. Pitala sam se i jesu li se njih dvojica ranije u "uređenom" svijetu morali skrivati a u ovakvom svijetu, koliko god da je užasan, mogu živjeti kako žele, il' obratno, je li kontekst mogao djelimično uvjetovati to da uđu u odnos a ne bi u drugačijim uvjetima, il' šta bi bilo da nisu živjeli izolovano nego se pridružili Firefliesima il' onoj drugoj skupini. U svakom slučaju mislim da se podcrtava i samodostatnost (i oprez?) homoseksualne zajednice, mada zbog te izolacije onda možda i onakav kraj epizode. I pojavljuje se u toj epizodi i heteroseksualni par, samo je prikazano iz perspektive homoseksualnog, što je po meni filmski zanimljivije jer nesvakidašnje, puno je više heteroseksualnih parova nego homoseksualnih.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#565 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

Nierika wrote: 21/03/2023 19:31
Dope_Man wrote: 21/03/2023 12:44 Ja evo preziremo woke kulturu i to guranje odredjenih ideja u sve zivo, iako nemam apsolutno nista protiv recimo gej osoba, i sutra cu glasati da im se da pravo na brak i sl, bas kao sto ga imam i ja.

Al postoje momenti koji se bespotrebno ubacuju tamo gdje nisu potrebni i eto u kontekstu ove serije to je "zloglasna" treca epizoda, pa kasnije i 8 donekle. Konkretno za trecu epizodu rekao sam i kad je izasla - lijepa prica, odlicno snimljena i mogao bi biti dobar film, al potpuno bespotrebno u kontekstu ove serije. Taman pogledas dvije dobre prve epizode, zagrijan si za seriju, i odjednom te iscupa iz konteska serije u potpunosti da bi promovisao gej ljubav, dakle koristi drugo sredstvo za promociju ideje, i time narusava kvalitet serije jer realno epizoda 3 veze nema sa ostatkom serije.

Kada su u pitanju adaptacije postojecih stvari, jednosavno volim da se postuje univerzum kako je originalno napravljen, i ne volim ni diznijevo guranje crnkinja umjesto svake crvenokose (tim vise sto volim crvenokose :D), nit ubacivanje trans il gej likova gdje ih nije bilo il mijenjanje price da se da vise fokusa na to iskljucivo zbog promovisanja ideje i slicno. Ako kvari, a obicno kvari, finalni proizvod i ubacuje se samo i iskljucivo zbog promocije ideje, koja god to bila, ne treba to uradit.

S druge strane imas The Orville, koji je originalna prica i recimo tamo su jako dobro odradili pricu o liku koji se radja kao zensko al zbog tradicije vrste zavrsi kao musko, i kasnije u prici zeli da se vrati na izvorni identitet. Jako pametno uradjeno, bez da je ubacivanje tek tako.
Koliko sam shvatila tebi je woke kad se promovišu određene ideje promovisanja radi i tom logikom je u trećoj epizodi mogao biti prikazan i heteroseksualni par i ne bi se ništa promijenilo u smislu zapleta i ideje. Mislim da treća epizoda i serija općenito propituju i šta opstaje u takvom svijetu (koje vrste ličnosti, osobina, resursa itd) ova epizoda po meni nudi odgovor - i ljubav, a homoseksualnost mi je više forma kroz koju se romantična ljubav tematizira. Pitala sam se i jesu li se njih dvojica ranije u "uređenom" svijetu morali skrivati a u ovakvom svijetu, koliko god da je užasan, mogu živjeti kako žele, il' obratno, je li kontekst mogao djelimično uvjetovati to da uđu u odnos a ne bi u drugačijim uvjetima, il' šta bi bilo da nisu živjeli izolovano nego se pridružili Firefliesima il' onoj drugoj skupini. U svakom slučaju mislim da se podcrtava i samodostatnost (i oprez?) homoseksualne zajednice, mada zbog te izolacije onda možda i onakav kraj epizode. I pojavljuje se u toj epizodi i heteroseksualni par, samo je prikazano iz perspektive homoseksualnog, što je po meni filmski zanimljivije jer nesvakidašnje, puno je više heteroseksualnih parova nego homoseksualnih.
Kao sto rekoh apsolutno je nebitno za mene ko su likovi, bili homo il hetero, epizoda potpuno iskace iz price serije, pogotovo za one koji su odigrali ranije igru.

Naravno, izbor je na homoseksualnoj prici jer je i lik u igri takav, a i to nosi "poruku" za razliku od heteroseksualne, i zato je woke. Al opet kazem nijedna verzija ne doprinosi kvaliteti serije u kojoj se nalazi jer previse odstupa od price o glavnim junacima i gdje je globalna prica njihovo putovanje, upoznavanje i rast kroz sve sto dozive na to putovanju. Odluciti da citava jedna epizoda skoro i ne prikaze glavne likove u takvoj prici jednostavno oduzima od kvalitete, bez obzira sto je ta epizoda sama za sebe odlicna.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#566 Re: The Last of Us

Post by Nierika »

Dope_Man wrote: 21/03/2023 19:43
Kao sto rekoh apsolutno je nebitno za mene ko su likovi, bili homo il hetero, epizoda potpuno iskace iz price serije, pogotovo za one koji su odigrali ranije igru.

Naravno, izbor je na homoseksualnoj prici jer je i lik u igri takav, a i to nosi "poruku" za razliku od heteroseksualne, i zato je woke. Al opet kazem nijedna verzija ne doprinosi kvaliteti serije u kojoj se nalazi jer previse odstupa od price o glavnim junacima i gdje je globalna prica njihovo putovanje, upoznavanje i rast kroz sve sto dozive na to putovanju. Odluciti da citava jedna epizoda skoro i ne prikaze glavne likove u takvoj prici jednostavno oduzima od kvalitete, bez obzira sto je ta epizoda sama za sebe odlicna.
Nisam igrala video-igru, slažem se da bi serija trebala biti koliko-toliko u skladu sa igrom. I u drugim epizodama se pojavljuju likovi sa različitim životnim pričama, mislim da je razlika u tome što se u ovoj epizodi radnja događa ranije i kroz više decenija, u drugim epizodama u sadašnjem trenutku. Ugl jedna od upečatljivijih epizoda.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#567 Re: The Last of Us

Post by Dope_Man »

Nierika wrote: 21/03/2023 21:36
Dope_Man wrote: 21/03/2023 19:43
Kao sto rekoh apsolutno je nebitno za mene ko su likovi, bili homo il hetero, epizoda potpuno iskace iz price serije, pogotovo za one koji su odigrali ranije igru.

Naravno, izbor je na homoseksualnoj prici jer je i lik u igri takav, a i to nosi "poruku" za razliku od heteroseksualne, i zato je woke. Al opet kazem nijedna verzija ne doprinosi kvaliteti serije u kojoj se nalazi jer previse odstupa od price o glavnim junacima i gdje je globalna prica njihovo putovanje, upoznavanje i rast kroz sve sto dozive na to putovanju. Odluciti da citava jedna epizoda skoro i ne prikaze glavne likove u takvoj prici jednostavno oduzima od kvalitete, bez obzira sto je ta epizoda sama za sebe odlicna.
Nisam igrala video-igru, slažem se da bi serija trebala biti koliko-toliko u skladu sa igrom. I u drugim epizodama se pojavljuju likovi sa različitim životnim pričama, mislim da je razlika u tome što se u ovoj epizodi radnja događa ranije i kroz više decenija, u drugim epizodama u sadašnjem trenutku. Ugl jedna od upečatljivijih epizoda.
Pojavljuju se, al kao saputnici u prici dva glavna lika, ne preuzimaju cijelu epizodu za sebe. Recimo kad se pojave Henry i Sam, ne staje glavna prica da bi cijelu epizodu posvetili odrastanju i prezivljavanju njih dvojice, vec usputno saznajemo o njima dok putuju sa glavnim likovima, i to je za seriju o ova dva lika puno bolje.

Dvije epizode koje iskacu iz serije su po meni potroseno vrijeme, ono koje fali da se poveze razvoj glavnih likova i njihovog odnosa, jer ovakva kakva jeste, serija skace s lokacije na lokaciju, umjesto da putuje od mjesta A do mjesta B.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#568 Re: The Last of Us

Post by agent_zero »

Kakav bezveze završetak 9 epizode.

Niđe veze.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#569 Re: The Last of Us

Post by Nierika »

Dope_Man wrote: 22/03/2023 09:38 Pojavljuju se, al kao saputnici u prici dva glavna lika, ne preuzimaju cijelu epizodu za sebe. Recimo kad se pojave Henry i Sam, ne staje glavna prica da bi cijelu epizodu posvetili odrastanju i prezivljavanju njih dvojice, vec usputno saznajemo o njima dok putuju sa glavnim likovima, i to je za seriju o ova dva lika puno bolje.

Dvije epizode koje iskacu iz serije su po meni potroseno vrijeme, ono koje fali da se poveze razvoj glavnih likova i njihovog odnosa, jer ovakva kakva jeste, serija skace s lokacije na lokaciju, umjesto da putuje od mjesta A do mjesta B.
Moguće da nije riječ o pravolinijskoj strukturi, možda će onda tako i u drugoj sezoni. Po meni bi greška bila da epizoda nije uvezana sa barem jednim od glavnih likova i sa cjelinom, što mislim da jeste.
User avatar
karanana
Posts: 47247
Joined: 26/02/2004 00:00

#570 Re: The Last of Us

Post by karanana »

Gdje su ono dosli na kraju? Sta im je sada cilj?
Jebote frajer iz bostona kreno primarno jer hoce da nadje brata i brat samo tako preko noci nestade iz price. Valjda se bracala usrecio sa woke curom i nema ga vise sta paziti.
Sto vise kontam o seriji, toliko bezveznih stvari ima da je to za ne povjerovat.
User avatar
Nepenthe11
Posts: 886
Joined: 10/10/2020 18:59

#571 Re: The Last of Us

Post by Nepenthe11 »

Jasmilina najgora epizoda pa nek priča šta ko hoće. Jedino ona dva gay fillera su gora možda
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#572 Re: The Last of Us

Post by janje_ »

Kupio igricu radi serije.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8752
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#573 Re: The Last of Us

Post by SanskiBiser »



:lol:
User avatar
dulekrele
Posts: 3839
Joined: 10/04/2014 18:25

#574 Re: The Last of Us

Post by dulekrele »

Nepenthe11 wrote: 24/03/2023 04:02 Jasmilina najgora epizoda pa nek priča šta ko hoće. Jedino ona dva gay fillera su gora možda
Jasmila nije pisala scenarij. Rediteljski posao na moje iznenadenje je odlicno uradila.
User avatar
Nepenthe11
Posts: 886
Joined: 10/10/2020 18:59

#575 Re: The Last of Us

Post by Nepenthe11 »

dulekrele wrote: 27/03/2023 11:40
Nepenthe11 wrote: 24/03/2023 04:02 Jasmilina najgora epizoda pa nek priča šta ko hoće. Jedino ona dva gay fillera su gora možda
Jasmila nije pisala scenarij. Rediteljski posao na moje iznenadenje je odlicno uradila.
Pa znam da nije jbg.
Ma bezveze epizoda svejedno u svakom pogledu
Post Reply