The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

man.utd
Posts: 51
Joined: 28/02/2005 21:22

#1 The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by man.utd »

Moram priznati da me pravo interesuje ovaj film...najvise zbog toga sto ga David Fincher radi :D Jel ko gledao originalnu verziju ili citao knjigu?

Evo 2 trailera za film sa prevodom:

http://www.kinotekahd.com/index.php?opt ... Itemid=101
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#2 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by piupiu »

Gledala film, iznenadjujuce dobar, iako nije zanr koji obicno pratim.
User avatar
veliki štrumf
Posts: 59
Joined: 13/01/2009 14:03

#3 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by veliki štrumf »

odlična,sva tri iz trilogije
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by nosara »

veliki štrumf wrote:odlična,sva tri iz trilogije
Predobra... :thumbup:
User avatar
beco
Posts: 3396
Joined: 25/08/2004 14:22

#5 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by beco »

Gledao orginale na svedskom nista posebno, knjige su vjerovatmo puno bolje
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#6 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by Digla_da_kreci »

Citala knjigu :thumbup: Ali budem pogledala i film :thumbup:
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#7 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by shin »

Gledao orginal, film ubi od dosade prvih sat vremena, plus highly iritantna zenska.


Ugavnom razvikano do bola, nesta kao krimi detektivska prica, samo sto imas euro shmek pa je ono ocjena mnogo veca.
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#8 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by AC_grom_DC »

smeće koje kao i svako drugo smeće treba zaobići u širokom luku.
zapleti i uopće radnja filma je uvjerljiva koliko i ona u animiranim filmovima o kojotu i ptici trkačici.
trilogija jeste ali što se mene tiče i ovaj jedan dio je previše.
ocjena 2/5
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#9 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by mrgreen »

knjige su zanimljive, brzo se čitaju. i nisu loše, iako nisu baš savršene.
film je pravo loš u odnosu na knjigu (okej znam, malo koji film je dobar kao knjiga).. ali su fulili u mnogim stvarima. druga dva filma mi je još uvijek mrsko pogledati. jedva čekam finchera, jer mi se čini da je on to bolje upakovao.
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#10 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by drekalica28 »

Knjige su fenomenalne, a ni filmska obrada nije za baciti. ;-)
Mislim na orginal vedski film. Odlična gluma. :thumbup:
User avatar
vicious2
Posts: 384
Joined: 17/08/2010 13:03

#11 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by vicious2 »

knjige dobre ... kao i uvijek puno bolje od prikaza ... bezzze
User avatar
irnes77
Posts: 1438
Joined: 12/07/2011 00:10
Location: עיר המלאכים

#12 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by irnes77 »

Ma film je pravo remek djelo u odnosu na sve ono cime nas bombarduju danas... Svedska ekranizacija je pravo dobra, zato se ne cudim sto su ameri odlucili da ekranizuju i za lijene amere kojima je mrsko citati titlove, ne ocekujem previse od amer verzije... O knjigama da ne govorim, ko je citao zna o cemu govorim...
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#13 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by harač »

mislim da mnogi ovdje miješaju švedske filmove, i američku verziju koja još nije ni izašla :lol:

gledao sam prvi švedski i moram reći da je bio neloš
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#14 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom zmaja

Post by johnnykola »

muskici imaju dobre kosuljice u filmu. :-D
a sam film, 'nako.
ima i boljih, ali i puno losijih.

evo jedan beton sa severa, tj. islanda (bio na sff-u):

Image
User avatar
LovelyL
Posts: 17
Joined: 05/01/2011 10:39

#15 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by LovelyL »

Knjige izvrsne ... :-D toplo preporucujem.
Film je malo hm "cudan" ako nisi citao odgovarajucu knjigu. Tipa: iz jedne radnje ne moze proizaci druga, ako si zdravog razuma :roll:

Sto rekao jedan dedo (dugi mantil, sesir -gestapo, kgb styling) u kinu: "E, laze mu chacha!!" heheeh
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#16 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by Jack Be Nimble »

Citao i gledao sva tri djela i ovu americku verziju pogledao. Od svih filmova, prvi dio svedske produkcije je najbolji i sto se mene tice tu su mogli stati. Film je meni taj bio fenomenalan, ali sam prvo gledao film pa onda citao knjige. Ostala dva filma smor malo zesci, pogotovo treci.

Ovaj najnoviji mi se svidio.
User avatar
-bosanac-
Posts: 78
Joined: 09/02/2011 11:37
Location: Tamo gdje me neeeeejmaaaaaa :P

#17 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by -bosanac- »

stante sad kolko sad tih filmova ima koji klinac, gledo sam svedski i ovaj remake americhki al jel jos djelova ima il sta i ako ima mozetel ih nabrojat da i to pogledam.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#18 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by male_okice »

mozda ovi filmovi kao ni knjige nisu za svakoga. Nema velikih eksplozija, 1 junaka koji spasi citav svijet i druge hollywood price, ali meni je sasvim ok i ovako, nekako mi je vise realnije. Gledala sam svedske verzije filmova i bile su mi jako dobre,lijepo ispricane, bez nekog pretjerivanja u akcijskim scenama. Ovu verziju sa Danielom jos nisam ogledala ali uskoro cu pa javljam dojmove.
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#19 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by headbanger »

-bosanac- wrote:stante sad kolko sad tih filmova ima koji klinac, gledo sam svedski i ovaj remake americhki al jel jos djelova ima il sta i ako ima mozetel ih nabrojat da i to pogledam.
imas tri svedska

muskarci koji mrze zene ili djevojak za tetovazom zmaja (ne znam vise, sve mi se pomjesalo0

djevojka koja se igrala sa vatrom

i djevojka ko ja dirnula (sutnula) osinje gnijezdo

imas sva tri na piratu i skidaj :D
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#20 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by male_okice »

-bosanac- wrote:stante sad kolko sad tih filmova ima koji klinac, gledo sam svedski i ovaj remake americhki al jel jos djelova ima il sta i ako ima mozetel ih nabrojat da i to pogledam.

imas 3 svedska-snimljen po 3 knjige, i zasad imas 1 americki (stim da ce i ameri sigurno snimati jos 2 da bude isto trilogija)

Knjige su dio Millenium trilogije: "The Girl With The Dragon Tattoo" (djevojka sa tetovazom zmaja, stim da negdje ima i naziv muskarci koje mrze zene koji je orginalni svedski: Män som hatar kvinnor), "The Girl Who Played With Fire", and "The Girl Who Kicked the Hornets' Nest".
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#21 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by derion »

Knjige su mediokriteti (kao i većina bestselera koji haraju svjetskim literarnim listama), ali dobro, i prije sam optuživan da sam pripadnik književne snobovske elite. :)
Nisam još gledao Fincherovu verziju, ali švedska filmska trilogija je SCHUND s užasnim manuskriptom, nikakvom fotografijom i lošom glumom - i svaki sineasta ih može komotno zaobići u širem krugu.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#22 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by darius_maximus »

derion wrote:Knjige su mediokriteti (kao i većina bestselera koji haraju svjetskim literarnim listama), ali dobro, i prije sam optuživan da sam pripadnik književne snobovske elite. :)
Nisam još gledao Fincherovu verziju, ali švedska filmska trilogija je SCHUND s užasnim manuskriptom, nikakvom fotografijom i lošom glumom - i svaki sineasta ih može komotno zaobići u širem krugu.
Razumijem svasta kod ljudi, ali barem napisi "po mom misljenju" ili "vjerujem". Daj predstavi neki licni odnos. Vjerovatno ljudi misle da si snob zato sto pricas o stvarima kao o apsolutnim istinama, aksiomima.

Po meni filmovi odlicni, barem prvi filmovi obje verzije. Svedski je imao jako dobru atmosferu, ako se dobro sjecam, posto sam poodavno gledao. Morat cu opet uzeti da kriticki uporedim sa Fincherovom verzijom... :D
Fincherova je na trenutke nasilnija i mracnija, kazu da je njegova Lisbeth bliza knjizevnom pandanu...
Iskreno, ocekivao sam od Finchera da ce napraviti nesto totalno bolesno, s obzirom na njegovu reputaciju... :D

Drugi i treci film iz svedske trilogije pate od dostizanja kvaliteta prvog, ali meni su bili sasvim dobri, vidjet cemo i Fincherove verzije ubrzo...

Nisam citao knjige (ne zato sto su medikriteti ili nesto slicno, nemam vremena)...

Filmoljupci (da ne kazem sineaste) trebaju pogledati film, ako nista zbog uticaja na modernu kulturu koji ce filmovi imati. Ne znam sta fali manuskriptu, izvorni materijal je takav kakav je, dosta zanimljiv zbog izoliranosti i ogranicenog broja sumnjivaca. Nacisticki element je dobrodosao u moru tema koje se bave strahom od Islama...
Glavne glumice odlicno odglumile u obje verzije, lik je vjerodostojan i nema oscilacija u glumi...

Ovako ukratko... :D
Pogledajte, sumnjam da cete se pokajati...

P.S. Derione, jesi procitao sve tri knjige i pogledao sva tri filma? Pitam zato sto ne mogu da shvatim zasto bi neko pogledao trilogiju, koja je poprilicno duga, ako mu/joj se nije svidio prvi film...
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#23 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by ♥ Julianna ♥ »

derion wrote:Knjige su mediokriteti (kao i većina bestselera koji haraju svjetskim literarnim listama), ali dobro, i prije sam optuživan da sam pripadnik književne snobovske elite. :)
Nisam još gledao Fincherovu verziju, ali švedska filmska trilogija je SCHUND s užasnim manuskriptom, nikakvom fotografijom i lošom glumom - i svaki sineasta ih može komotno zaobići u širem krugu.
Ma u pravu si skroz, sve je ovdje go smetljar koji je u životu pogledao samo 1000 filmova i pročitao bar pola toliko knjiga. Šta oni znaju?
Nego deder ti preporuči nešto onako oštroumno i fuc*ingPRO po mogućnosti na blureju u fullHD rezoluciji :roll:
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#24 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by Dr.Mr.Fr. »

Film je :thumbup: kao i knjiga :mrgreen:
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#25 Re: The Girl with the Dragon Tattoo -Djevojka sa tetovažom z

Post by headbanger »

sad sam skroz zbunjen
pa eto molio bi vas da mi objasnite neke stvari
prije svega da li sam normalan, nepismen, pismen, nenormalan, glup ....

ja prije svega gldam film da se opustim, dana mislim znaci boli me kita za fotografiju, reziju scenario i da li u odredjenom momentu glumac trebao podrignuti ili nakasljati se
bitan mi je snimak da se moze fino pogledati, ako je film dosadan daljiski u ruke i prebacim ili ga ne skidam
hebo te dodje vakat da moram upisati ASU pa da pogledam film
ali takodje shavat da ima ljudi koji gledaju film iz gore navedenih razloga, ali kao sto neko rece fali ono skromno "ja mislim" ili "po mom misljenju"

gore napisano bi mogao reci i za knjige
osim ako nije struna literatura,sto moram uciti ili izucavati, zivo mi se hebe
Knjige su mediokriteti (kao i većina bestselera koji haraju svjetskim literarnim listama),
za ovo
ovakve knjige se citaju na plazama, u wcu ili pred sapavanje
ali opet da kazem da razumijem da ima ljudi koji ovakvu literaturu ozbiljno izucavaju i shvataju

e sad vi meni recite jesam li ja normalan ili glup ili seljak ili nepismen.... ne znam vise
zbunjen sam
Post Reply