Težina duše

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fa84
Posts: 379
Joined: 12/06/2008 19:35
Location: sarajevo

#26 Re:

Post by fa84 »

weasel wrote:Ne ulazeci sada u rasprave da li ziva bica imaju dusu i ako imaju koja su to ziva bica,zelim samo da priupitam a vezano za nas ljude:

Kada pocinje zivot?

1.U trenutku zaceca (oplodnje)?

2.Poslije osamnaeste sedmice?

3.Rodjenjem djeteta?


Abortus?Da li je to ubistvo?
nisam citao sve a ako te bas ovo zanima procitaj Pravo na zivot, pravo na smrt
koja se bas bavi tim ;)
pa mozda ti da odgovore na tvoja pitanja ali sa znanstvene tacke gledista
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#27 Re:

Post by terapija »

weasel wrote: Evo jednog odlomka iz "moje knjige":

O robovi moji....Dzabe vam je skole uciti i fakultete zavrsavati!!!
Jer inteligencija je "nesto",sa cime se covjek radja 8-) ,a ne "nesto" sto se stice ... ;)
Malo si preslobodno citirao tu knjigu. Siguran sam da ne govori tako. A i u bezbroj slucajeva pa i naucno je dokazano, da nam geni daju samo predispoicije za nesto, dakle potencijal. A da li ce biti iskoristen u punoj mjeri zavisi od odrastanja i zivotnog okruzenja.

Evo ti najbanalniji primjer. Radjena je studija na usvajanim blizancima (jednojajcani to je de-facto identican DNA) koji su bili u sirotistu i usvojeni odvojeno i odrasali u razlicitim porodicama.

Oni kojima je pruzano bolje obrazovanje i okruzenje pokazali su drasticno bolje rezultate na testovima.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#28 Re: Težina duše

Post by Sunrise00 »

Pa koliko ja znam, dusa je apstraktan pojam. Dusa bi trebala biti nesto sto postoji, ali ne zauzima mjesto u prostoru, sto je sa naucne tacke gledista nemoguce. To je pojam koji se spominje prvenstveno u religiji, a u religiji se mnoge stvari ne mogu dokazati naucno, tako da se tezina duse ne bi mogla izmjeriti. :)
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#29 Re: Težina duše

Post by sffovac »

Sunrise00 wrote:Pa koliko ja znam, dusa je apstraktan pojam. Dusa bi trebala biti nesto sto postoji, ali ne zauzima mjesto u prostoru, sto je sa naucne tacke gledista nemoguce. To je pojam koji se spominje prvenstveno u religiji, a u religiji se mnoge stvari ne mogu dokazati naucno, tako da se tezina duse ne bi mogla izmjeriti. :)
ma ja ovdje se mijesaju kruske i jabuke, iako ima i nekih nereligijskih tumacenja, ali opet se svodi na isto, da dusa nije materijalna
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#30 Re:

Post by IceQueen »

DaysleepeR wrote:Dusa ne tezi 21 gram, toliko tezi vazduh koji udisemo.
Beba u utrobi ne dise zrak, svoj prvi udisaj napravi nakon rodjenja.
Kao sto i rece Alejandro Gonzalez Inarritu reziser filma 21 gram:
Ako ste takav protivnik kiča, zašto onda širite ideju da duša teži 21 gram?
Pogrešno. 21 gram označava težinu zraka koju mi udišemo i izdišemo. Jer zrak je ono što čini naš život.

Hmm... ako je masa zraka koji udisemo 21 gram, to onda znaci da pri standardnim uslovima udahnemo 16,8 litara zraka.

E da mi je vidjeti ko ima tako kapacitetli pluca! :D :D Ja u svoja ne mogu zgurat ni 5 litara zraka, iliti 6,25 grama!

Mojaaaa jeeee duuusaaaa maaaallaaaaa! :D :D :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#31

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:59, edited 2 times in total.
Kukuruz_Barbe-q
Posts: 1041
Joined: 09/01/2005 22:25

#32 Re: Težina duše

Post by Kukuruz_Barbe-q »

ocu li smrsati ako budem malodusan ?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#33

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:00, edited 2 times in total.
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#34 Re: Težina duše

Post by IceQueen »

jOFLA wrote:
vratnik wrote:Evo nakon dugog googlanja i koristenja Wikipedie i Physiologisa i sta ti ja znam cega bih samo da vas pitam (ove sto spominju nauku i vaganje): gdje ste to vi nasli? Spominje se eksperiment iz 1907 godine nakog doktora koji je vagao tri covjeka / lesa i samo se kod jednom desilo to sto se desilo (odjednom je postao dvije novcanice laksi. Neko pa nekim Forumima spominje doktoricu neznam kako ross-nesto.. Pa recite mi u kojoj ona knjizi taj eksperiment spominje? (da ne moramo citati sve knjige).
Ergo, ako i ima nesto sto je dusa, onda se to sigurno ovozemaljskim vagama ne moze izvagati.
Duša je teška 21g, provjereno još godine 1907. Eto dokaza da je duhovnost materijalna. Nije li ? Vrlo smislen eksperiment...
Slazem se!!!

E bas je 1907. neko imao vagu koja ima takvu tacnost, da na masi od nekih 70 Kg mozes biti siguran da si dobro izvagao taj 21 gram. Tako da je taj doktor po mom sudu tezinu duse pripisao greski u mjerenju!
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#35 Re: Težina duše

Post by d2 »

aaa zato meni kazu da sam dusevan :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#36 Re: Težina duše

Post by tranquil »

IceQueen wrote:
jOFLA wrote:
vratnik wrote:Evo nakon dugog googlanja i koristenja Wikipedie i Physiologisa i sta ti ja znam cega bih samo da vas pitam (ove sto spominju nauku i vaganje): gdje ste to vi nasli? Spominje se eksperiment iz 1907 godine nakog doktora koji je vagao tri covjeka / lesa i samo se kod jednom desilo to sto se desilo (odjednom je postao dvije novcanice laksi. Neko pa nekim Forumima spominje doktoricu neznam kako ross-nesto.. Pa recite mi u kojoj ona knjizi taj eksperiment spominje? (da ne moramo citati sve knjige).
Ergo, ako i ima nesto sto je dusa, onda se to sigurno ovozemaljskim vagama ne moze izvagati.
Duša je teška 21g, provjereno još godine 1907. Eto dokaza da je duhovnost materijalna. Nije li ? Vrlo smislen eksperiment...
Slazem se!!!

E bas je 1907. neko imao vagu koja ima takvu tacnost, da na masi od nekih 70 Kg mozes biti siguran da si dobro izvagao taj 21 gram. Tako da je taj doktor po mom sudu tezinu duse pripisao greski u mjerenju!
Upravo obratno, on je nas osnovu svojih mjerenja proglasio težinu duše - dakle prije će biti da je grešku u mjerenju proglasio za "dušu". :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#37 Re: Težina duše

Post by sheilak »

Ne moze se dusa spoznati empirickim mjerenjima. Naucnici jos ne znaju ni kako mozak funkcionira, kako nastaju misli, osjecaji, kako osjecaj djeluje na misao i obratno, kako misao djeluje na fizicko tijelo. Nase su metode jos primitivne, ogranicene materijalnim i na materijalno.

Tezina duse je u njenim djelima , dobrim ili losim.
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#38 Re: Težina duše

Post by Aduu »

sheilak wrote:Ne moze se dusa spoznati empirickim mjerenjima. Naucnici jos ne znaju ni kako mozak funkcionira, kako nastaju misli, osjecaji, kako osjecaj djeluje na misao i obratno, kako misao djeluje na fizicko tijelo. Nase su metode jos primitivne, ogranicene materijalnim i na materijalno.

Tezina duse je u njenim djelima , dobrim ili losim.
:D :lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#39 Re: Težina duše

Post by sheilak »

Hej, nemoj se smijati. To je moje misljenje - ako ti imas kakvo drugo, reci. Glupo je da nekog samo ismijavas, zar ne ? ;-)
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#40 Re: Težina duše

Post by Aduu »

sheilak wrote:Hej, nemoj se smijati. To je moje misljenje - ako ti imas kakvo drugo, reci. Glupo je da nekog samo ismijavas, zar ne ? ;-)
Dobro, necu vise :D
Moje misljenje je da "dusa" ne postoji, a s'tim sigurno nema ni tezinu ;-)

Samo me zanima jedno...
Lose osobe kao ja imaju tezu ili laksu dusu?? :D :lol:

P.S. dao sam ti dusu, srce sam ti dao, nista vise nemam, al mi nije zao :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#41 Re: Težina duše

Post by tranquil »

Aduu wrote:
sheilak wrote:Hej, nemoj se smijati. To je moje misljenje - ako ti imas kakvo drugo, reci. Glupo je da nekog samo ismijavas, zar ne ? ;-)
Dobro, necu vise :D
Moje misljenje je da "dusa" ne postoji, a s'tim sigurno nema ni tezinu ;-)

Samo me zanima jedno...
Lose osobe kao ja imaju tezu ili laksu dusu?? :D :lol:

P.S. dao sam ti dusu, srce sam ti dao, nista vise nemam, al mi nije zao :D
Pa ne moraš je odmah ismijavati, ona ima dosta zdraviji stav nego većina diskutanata ovdje. Ni ja ne vjerujem u "dušu", ali shvatam da svako može imati drugačije mišljenje, i da budem iskren, kada su u pitanju ljudi koji vjeruju u dušu, nekako mi je draže kada imaju stav da je duša u potpunosti nešto beztjelesno i neopipljivo, tako da o njoj često govore na ovakav način, dakle figurativno, - kao što rekoh i ja ne vjerujem u dušu ali koristim taj izraz u figurativnom značenju - dakle bolje to nego ovi hoaxovi sa fizičkom težinom duše, 21 gram i slične stvari.
Aduu
Posts: 309
Joined: 21/07/2008 00:09
Location: Sjeverna tribina

#42 Re: Težina duše

Post by Aduu »

Ma nisam je mislio ismijavati, tako je ispalo ;-)

@sheilak
Sorry, nemoj sta zamjeriti :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#43 Re: Težina duše

Post by JThomas »

ma to je glupost.

agnostik sam po tom pitanju, ali ako tako nešto kao duša postoji, onda čisto sumnjam da se može izvagati kantarom.

isto kao onaj idiotski hoax kad su navodno snimili zvuke iz pakla u buštini u sibiru :-) :lol:
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#44 Re: Težina duše

Post by Risto Kuglarić »

ne da mi se sada tražiti, ali mislim da se u naučno-popularnoj literaturi spominju neki teslini poluuspješni eksperimenti u kojima je izmjerio elekrto-galvansko pražnjenje u trenutku smrti čiji je ekvivalent u masi 21g. ili tako nešto... :D pa kome se da eto mu smjernice
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#45

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:10, edited 2 times in total.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#46 Re: Težina duše

Post by sheilak »

Aduu wrote:Ma nisam je mislio ismijavati, tako je ispalo ;-)

@sheilak
Sorry, nemoj sta zamjeriti :D
Ma, neeeeee! :)
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#47 Re: Težina duše

Post by sodom »

20-30 grama, zavisi sta si radio u zivotu hahahaha

tesla kaze 21gr, sto se i naknadno pokazalo tacnim, mislim da je u pravu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#48 Re: Težina duše

Post by tranquil »

sodom wrote:20-30 grama, zavisi sta si radio u zivotu hahahaha

tesla kaze 21gr, sto se i naknadno pokazalo tacnim, mislim da je u pravu.
Izvini, ali promaklo mi je gdje Tesla to kaže, i gdje se to naknadno pokazalo tačnim, kako je i gdje utvrđeno ?
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#49 Re: Težina duše

Post by pesak »

Naučnici rešeni da otkriju istinu o fenomenu vantelesnog iskustva
Može li sopstvena smrt da se vidi
Autor: CDC/JS | 28.09.2008. - 00:01
Jedni vide tunel ili bleštavo svetlo. Drugi lebde iznad svoje bolničke postelje, gledajući s plafona na lekare i sestre kako ih operišu. Američki i engleski lekari su odlučili da naprave prvo veliko istraživanje i da na uzroku od 1.500 pacijenata u naredne tri godine definitivno otkriju da li je fenomen takozvanog vantelesnog iskustva (bliskog susreta sa smrću) stvaran ili se to naš mozak samo poigrava s nama.

- Ukoliko možete da dokažete da svest postoji i nakon što se mozak isključi, to znači da je svest možda sasvim zaseban entitet. Teško da ćemo imati mnogo takvih slučajeva, ali ne smemo propustiti priliku da proverimo - kaže dr Sem Parnija, vođa istraživanja na Univerzitetu u Sautemptonu.
Prvi test biće slike koje će lekari postaviti visoko na police u operacionim salama i sobama, tako da samo s visine mogu da se vide.
- Ako niko ne bude video naše slike, to će značiti da takva iskustva predstavljaju iluziju ili lažno sećanje. To je tajna koja će sada biti naučno proverena - dodaje dr Parnija.
Oko 10 do 20 odsto ljudi kojima je srce stalo posle infarkta, ali su ih lekari povratili u život, doživljavaju nekakvo vantelesno iskustvo. To su najčešće sećanja, određene misli i ponekad detaljno zapamćeni događaji koji su se dešavali u trenucima „bliskog susreta sa smrću“.
U okviru ovog istraživanja naučnici će ispitati osobe koje prežive infarkt u 25 bolnica u SAD i Velikoj Britaniji. To će biti ljudi kojima je stalo srce ili moždana aktivnost. Lekari će koristiti svu raspoloživu tehniku da bi u proučili mozak i svest u trenucima prestanka rada srca. Istovremeno, proveriće verodostojnost tvrdnji o vantelesnom iskustvu i izjave pacijenata da su „videli“ i „čuli“ određene stvari dok su bili bez svesti.
U eksperiment će se uključiti Adenbrukova bolnica u Kembridžu, Univerzitetska klinika u Birmingemu i Moriston u Svonsiju, kao i devet bolnica u SAD.
- Suprotno uvreženom mišljenju, smrt nije samo jedan određeni trenutak. To je proces koji počinje kad srce prestane da kuca, pluća prestaju da rade i mozak da funkcioniše. Zatim sledi vremenski period koji može da traje od nekoliko sekundi do jednog sata pa i duže, kada lekari pokušavaju da ponovo uspostave srčani ritam. Ono što ljudi doživljavaju u tom periodu može nam pomoći da shvatimo kroz šta čovek prolazi u procesu umiranja. Mnogi ljudi koji su imali vantelesno iskustvo veruju da su zavirili u život posle smrti. Neki kažu da su čuli glasove koji im govore da se vrate u svet živih, dok drugi pričaju da su se osećali neverovatno spokojno i srećno - kaže dr Parnija.
Međutim, naučnici tvrde da odgovor za vantelesno iskustvo treba tražiti u nauci. Istraživači su pokazali da stimulacijom određenih delova mozga, recimo tzv. angularnog girusa koji stapa vid sa čulnim telesnim doživljajima, pacijent dobija kompletno vantelesno iskustvo.

Naučno objašnjenje: jedno telo, iako mozak kaže da su dva
Eksperiment koji je nedavno izveo dr Olaf Blanke iz Politehničke škole u Lozani, u Ženevi dao je naučno objašnjenje iskustva koje se najčešće pripisuje paranormalnim pojavama. Stimulacijom dela mozga poznatog kao angularni girus sa dve suprotne strane, dobijaju se različiti rezultati:



PRISUSTVO IZA PACIJENTA
Stimulacijom angularnog girusa s leve strane, pacijent ima osećaj da mu se iza leđa nalazi neka osoba.
Tu osobu pacijent doživljava kao svog dvojnika.



VANTELESNO ISKUSTVO
Stimulacija angularnog girusa s desne strane uslovljava vantelesno iskustvo, a pacijent ima utisak da lebdi kod tavanice i posmatra sebe odozgo.


Kad nastupa smrt
Ukoliko čovek prestane da diše, može proći i nekoliko minuta pre nego što mu se ne uspori i ne zaustavi srce. Ali ako mu prvo stane srce, disanje se zaustavlja za samo nekoliko sekundi. To je trenutak kliničke smrti. Svest se obično gubi za nekoliko sekundi posle kliničke smrti, ali mozak može da izdrži bez oštećenja oko četiri minuta. Naučnici kažu da u tom periodu besvesnog stanja dolazi do takozvanog bestelesnog iskustva. Posle četiri minuta, odsustvo kiseonika izaziva oštećenja u mozgu. Kad prestane da funkcioniše kičmena moždina - deo mozga odgovoran za automatske radnje kao što su disanje i srčani ritam - pacijent više nema šansi da se oporavi i zakonski se smatra mrtvim
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#50 Re: Težina duše

Post by Kjajević Majko »

A šta će im zaustaviti srce na par minuta? :D

Pa već postoje detaljna iskustva sa gledanjem na daljinu i sl. experimentima, nema tu nikakve veće istine osim učenja i vježbe.
Post Reply