Tetovaže

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72194
Joined: 03/10/2011 20:11

#251 Re: Tetovaže

Post by Chloe »

Sanjarko wrote: 23/06/2023 09:36 Bolje da se boje kanom ili privremene tetovaze nego trajne, ali svakome njegov izbor, ali opcenito nisam bas nesto za njih pogotovo ovo sta se sad radi, recimo fudbaleri mnogi, skroz isarani, ruke i noge i vrat, ono nije fino za vidit.
Nije ružno, nego je PreRužno.

Čini mi se da veliki broj osoba sa tetovažom ne znaju stati,
jedna vuče drugu itd. isto kao osobe koje krenu sa estetskim zahvatima. :-)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#252 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Chloe wrote: 23/06/2023 10:17
Sanjarko wrote: 23/06/2023 09:36 Bolje da se boje kanom ili privremene tetovaze nego trajne, ali svakome njegov izbor, ali opcenito nisam bas nesto za njih pogotovo ovo sta se sad radi, recimo fudbaleri mnogi, skroz isarani, ruke i noge i vrat, ono nije fino za vidit.
Nije ružno, nego je PreRužno.

Čini mi se da veliki broj osoba sa tetovažom ne znaju stati,
jedna vuče drugu itd. isto kao osobe koje krenu sa estetskim zahvatima. :-)
Problem je kako će to kasnije izgledati
Ono što ljudi najmanje razumiju da u tom kontekstu nije važno samo što koža sama stari pa sve ne bude utegnuto kao u mlađim godinama, nego što i sama tetovaža, tj. tinta gubi na snazi.

Prilikom postuka tetoviranja, u kožu se iglom ubacuje tinta tačno u onaj prvi sloj kože ("dermis") koji može primiti tintu, ali nije dovoljno u dubini da bi imao direktan kontakt sa krvnim sudovima. Tinta faktički ostaje "zarobljena" u tom sloju.
Međutim, tijelo i dalje ima svoj imuni sistem kojim pokušava da odstrani strana tijela, koji dopire i do gornjih slojeva kože. Količina tinte koja se aplicira u tijelo je tolika da za cijeli životni vijek celule imunog sistema, naročito "makrofage" nisu u stanju da odstrane sve, ali vremenom ipak sve više i više dijelova tetovaže nose sa sobom.
Onda imaš još i uticaj UV zračenja, koji također radi svoj dio posla, pa je zapravo nužno obraziti pažnju da istetovirani dio tijela nikad ne bude previše izložen suncu, ili da se makar stavi dobra krema.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#253 Re: Tetovaže

Post by Trappist »

sehohari wrote: 18/07/2023 16:03
Chloe wrote: 23/06/2023 10:17

Nije ružno, nego je PreRužno.

Čini mi se da veliki broj osoba sa tetovažom ne znaju stati,
jedna vuče drugu itd. isto kao osobe koje krenu sa estetskim zahvatima. :-)
Problem je kako će to kasnije izgledati
Ono što ljudi najmanje razumiju da u tom kontekstu nije važno samo što koža sama stari pa sve ne bude utegnuto kao u mlađim godinama, nego što i sama tetovaža, tj. tinta gubi na snazi.

Prilikom postuka tetoviranja, u kožu se iglom ubacuje tinta tačno u onaj prvi sloj kože ("dermis") koji može primiti tintu, ali nije dovoljno u dubini da bi imao direktan kontakt sa krvnim sudovima. Tinta faktički ostaje "zarobljena" u tom sloju.
Međutim, tijelo i dalje ima svoj imuni sistem kojim pokušava da odstrani strana tijela, koji dopire i do gornjih slojeva kože. Količina tinte koja se aplicira u tijelo je tolika da za cijeli životni vijek celule imunog sistema, naročito "makrofage" nisu u stanju da odstrane sve, ali vremenom ipak sve više i više dijelova tetovaže nose sa sobom.
Onda imaš još i uticaj UV zračenja, koji također radi svoj dio posla, pa je zapravo nužno obraziti pažnju da istetovirani dio tijela nikad ne bude previše izložen suncu, ili da se makar stavi dobra krema.
kad budem prdonja od 60+ godina sa stomacinom, bas ce me puno pogoditi sto ce mi tetovaza lose izgledati :D jedino ako ne ostarim kao brad pit :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#254 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Trappist wrote: 18/07/2023 16:06
sehohari wrote: 18/07/2023 16:03

Problem je kako će to kasnije izgledati
Ono što ljudi najmanje razumiju da u tom kontekstu nije važno samo što koža sama stari pa sve ne bude utegnuto kao u mlađim godinama, nego što i sama tetovaža, tj. tinta gubi na snazi.

Prilikom postuka tetoviranja, u kožu se iglom ubacuje tinta tačno u onaj prvi sloj kože ("dermis") koji može primiti tintu, ali nije dovoljno u dubini da bi imao direktan kontakt sa krvnim sudovima. Tinta faktički ostaje "zarobljena" u tom sloju.
Međutim, tijelo i dalje ima svoj imuni sistem kojim pokušava da odstrani strana tijela, koji dopire i do gornjih slojeva kože. Količina tinte koja se aplicira u tijelo je tolika da za cijeli životni vijek celule imunog sistema, naročito "makrofage" nisu u stanju da odstrane sve, ali vremenom ipak sve više i više dijelova tetovaže nose sa sobom.
Onda imaš još i uticaj UV zračenja, koji također radi svoj dio posla, pa je zapravo nužno obraziti pažnju da istetovirani dio tijela nikad ne bude previše izložen suncu, ili da se makar stavi dobra krema.
kad budem prdonja od 60+ godina sa stomacinom, bas ce me puno pogoditi sto ce mi tetovaza lose izgledati :D jedino ako ne ostarim kao brad pit :lol:
Zašto misliš da će te sa 60 godina biti briga kako ćeš izgledati?
Vidiš li penzionere oko sebe da ih je briga kako izgledaju? Želja za lijepim izgledom prati cijeli životni vijek, ne samo mladost i srednje godine.

Babe po Sarajevu nisu sa 70 godina prestale farbati kosu, biti uredno obučene, nikad nisam čuo nekoga da kaže "hej, ma ja sam ionako stara, ko ga jebe kako izgledam".
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#255 Re: Tetovaže

Post by Trappist »

sehohari wrote: 18/07/2023 16:10
Trappist wrote: 18/07/2023 16:06
kad budem prdonja od 60+ godina sa stomacinom, bas ce me puno pogoditi sto ce mi tetovaza lose izgledati :D jedino ako ne ostarim kao brad pit :lol:
Zašto misliš da će te sa 60 godina biti briga kako ćeš izgledati?
Vidiš li penzionere oko sebe da ih je briga kako izgledaju? Želja za lijepim izgledom prati cijeli životni vijek, ne samo mladost i srednje godine.

Babe po Sarajevu nisu sa 70 godina prestale farbati kosu, biti uredno obučene, nikad nisam čuo nekoga da kaže "hej, ma ja sam ionako stara, ko ga jebe kako izgledam".
95% penzionera boli briga kako izgledaju. Mislim da necu izgledati ni priblizno kako izgledam trenutno, i zato sam i napisao nece mi biti puno do toga kako tetovaze tada izgledaju. Naravno da ce tetovaze izblijediti, ali i kosa ce kad tad otpasti pa ne znaci da ne moramo praviti frizure i stavljati gel dok smo mladi :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#256 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Trappist wrote: 18/07/2023 16:19
sehohari wrote: 18/07/2023 16:10

Zašto misliš da će te sa 60 godina biti briga kako ćeš izgledati?
Vidiš li penzionere oko sebe da ih je briga kako izgledaju? Želja za lijepim izgledom prati cijeli životni vijek, ne samo mladost i srednje godine.

Babe po Sarajevu nisu sa 70 godina prestale farbati kosu, biti uredno obučene, nikad nisam čuo nekoga da kaže "hej, ma ja sam ionako stara, ko ga jebe kako izgledam".
95% penzionera boli briga kako izgledaju. Mislim da necu izgledati ni priblizno kako izgledam trenutno, i zato sam i napisao nece mi biti puno do toga kako tetovaze tada izgledaju. Naravno da ce tetovaze izblijediti, ali i kosa ce kad tad otpasti pa ne znaci da ne moramo praviti frizure i stavljati gel dok smo mladi :D
To nisu moja zapaženja.
Odi u neki frizerski salon, pa pitaj frizerku koliko njezinih klijenata ima sa 65 ili više godina.

Prohodaj malo po čaršijama, penzioneri će zapravo biti urednije obučeni od mlađih.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#257 Re: Tetovaže

Post by moonca »

.............biche smijeshno. vidjeti 'nanu' s tetovazom.. ako nije 'pokrivena' jel.

. za nekih 20 -ak godina i normalna pojava..
. danashnja omladina je preko 60% bar sa par tetovaza. meni je to ok. ali nije mi ok da to bude moj.. dr. advokat... :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#258 Re: Tetovaže

Post by Dope_Man »

Jah, ako je doktor sa tetovazom izrezace te nozem. Kad trolas, bar probaj trolati da valja :-)
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#259 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

moonca wrote: 18/07/2023 16:25 .............biche smijeshno. vidjeti 'nanu' s tetovazom.. ako nije 'pokrivena' jel.

. za nekih 20 -ak godina i normalna pojava..
. danashnja omladina je preko 60% bar sa par tetovaza. meni je to ok. ali nije mi ok da to bude moj.. dr. advokat... :-)
Zašto?
Pa na zapadu je to već slučaj.
Kod mene u bolnici 90% medicinskih sestara ima tetovažu, čak sam vidio i doktorice sa istim, iako se često ne vidi zbog mantilja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#260 Re: Tetovaže

Post by moonca »

smijeshan si sa argumentom' trolanje' :lol: valjda da privuchesh neke iztomishljenike.. da. jako bi me zabrinuo dr sa tetovazom. jer.. ima razlog zashto je to radio.. e taj razlog me brine. jer ja iz tog 'razloga ' to nemam
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#261 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 18/07/2023 16:27 Jah, ako je doktor sa tetovazom izrezace te nozem. Kad trolas, bar probaj trolati da valja :-)
Pa dobro, nije trolanje.
Postoji veliki broj ljudi koji ne voli tetovaže, i to će vazda tako biti.

Naročito među višim klasama.
Tetovaže jesu postale popularne, ali su uprkos tome još uvijek obilježje radničke klase.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#262 Re: Tetovaže

Post by Dope_Man »

Na zapadu definitivno nisu obiljezje nikakve klase vec minimalno 10 godina, a hladno i vise. Direktor/osnivac moje firme koja posluje u x zemalja sirom svijeta izlazi na pozornicu k'o Dennis Rodman (malo pretjerujem, al hocu reci ima lik dosta tetovaza).

A ta gore je svakako trol bez sposobnosti da sastavi smislenu recenicu koja pocinje velikim slovom i zavrstava tackom, a izmedju nosi neku koherentnu misao.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#263 Re: Tetovaže

Post by moonca »

. i te kako su.
a, sta 'ovaj gore' pishe :lol: 8-) je mahalanje na DM .. trachanje / ogovaranje kao argument je jako koherentno :wink: pogotovo kad to mushkarac ili tako 'neko- ono ' pishe
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#264 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 18/07/2023 16:37 Na zapadu definitivno nisu obiljezje nikakve klase vec minimalno 10 godina, a hladno i vise. Direktor/osnivac moje firme koja posluje u x zemalja sirom svijeta izlazi na pozornicu k'o Dennis Rodman (malo pretjerujem, al hocu reci ima lik dosta tetovaza).

A ta gore je svakako trol bez sposobnosti da sastavi smislenu recenicu koja pocinje velikim slovom i zavrstava tackom, a izmedju nosi neku koherentnu misao.
To nije tačno.
Ima pojedinačnih slučajeva, ali ipak postoji jasna korelacija između socijalnog statusa i postojanja tetovaža.

Evo, u bolnici npr.:
Ima i doktora i sestara koji imaju nešto, ali je ipak ratio sigurno negdje oko 4:1, možda i 5:1.
Prohodaj po različitim kvartovima nekog grada pa vidi koliko ljudi u bogatim naseljima i koliko u radničkim nešto imaju na sebi.

Ne želim da kažem da to sada znači da su tetovaže "za proletarijat", ali da ipak još postoje neke jasne razlike.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#265 Re: Tetovaže

Post by moonca »

Kao shto je vidljivo i kod . npr estetske hirurgije.. . staylin..ga.. dr ili advokatica s . umjetnim trepavicama.. rijetkost. silikonaskim grudima. rijetkost. velikom straznicom.. ne vidi se .. . jer je 'masa' 'niza klasa' preuzela trend... :wink:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#266 Re: Tetovaže

Post by Dope_Man »

Setam svakakvim kvartovima zato i kazem. Cak, evo konkretno u Grazu gdje zivim i koliko vidim od kako sam tu - daleko vise sam tetovaza vidio kod domicilnih austrijanaca koji su "visa klasa" i sjede u nekom fensi hipster restoranu, nego kod turcina, arapa itd. Jednostavno, to je trend, kao sto si i sam rekao - "svako" pravi bar nesto.

Naravno da nece vecina doktora imati tetovaze sad, nema ih vecina ni opce populacije, ali ih ima dosta, i dosta studenata medicine danas ce puci neku tetovazu onako - jer je to nesto sto ljudi 18-25 u znacajnom broju rade. Obiljezje mladosti i sta vec. Sigurno sam bar kod 20% mladih policajaca vidio tetovaze po rukama.

Kljucna stvar je da apsolutno niko nit gleda, nit benda ijednu od tih tetovaza. Naravno, da je neko nazi smece ne bi bilo prihvatljivo, al mimo toga ljudi definitivno nemaju BiH mindset da je tetovaza za neku nizu klasu drustva. A i u BiH, u zadnjih 5-6 godina, hrpa kolega u banci, poznanika iz IT svijeta, HR-ovke itd.. imaju neke sitnice po sebi.

Ako bi ja danas tetovaze "lijepio" uz neku klasu, to bi najprije bili hipsteri.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#267 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 18/07/2023 16:52 Setam svakakvim kvartovima zato i kazem. Cak, evo konkretno u Grazu gdje zivim i koliko vidim od kako sam tu - daleko vise sam tetovaza vidio kod domicilnih austrijanaca koji su "visa klasa" i sjede u nekom fensi hipster restoranu, nego kod turcina, arapa itd. Jednostavno, to je trend, kao sto si i sam rekao - "svako" pravi bar nesto.

Naravno da nece vecina doktora imati tetovaze sad, nema ih vecina ni opce populacije, ali ih ima dosta, i dosta studenata medicine danas ce puci neku tetovazu onako - jer je to nesto sto ljudi 18-25 u znacajnom broju rade. Obiljezje mladosti i sta vec. Sigurno sam bar kod 20% mladih policajaca vidio tetovaze po rukama.

Kljucna stvar je da apsolutno niko nit gleda, nit benda ijednu od tih tetovaza. Naravno, da je neko nazi smece naravno ne bi bilo prihvatljivo, al mimo toga ljudi definitivno nemaju BiH mindset da je tetovaza za neku nizu klasu drustva. A i u BiH, u zadnjih 5-6 godina, hrpa kolega u banci, poznanika iz IT svijeta, HR-ovke itd.. imaju neke sitnice po sebi.
Ja ne govorim o Austrijancima, već o ekonomskoj višoj klasi.
Možeš i kao Austrijanac biti dio radničke klase. Naravno da će kod njih biti tetovaža, kada je to kod muslimana striktno zabranjeno, još se tu većinom ipak radi o konzervativnije odgojenim ljudima. Naši ljudi većinom i asociraju tetovaže sa Austrijancima, Nijemcima...
Policajac ni po čemu nije viša klasa, nego upravo definicija radničke, u najboljem slučaju srednje klase. A hipsteri su valjda hipsteri, ne moram tu puno objašnjavati :mrgreen:
Viša klasa su privrednici, advokati, univerzitetski profesori, političari, doktori...

Nisam ja ni rekao da tetovaže imaju na osnovu toga neku negativnu konotaciju, već samo da još uvijek postoji jasna razlika i da nisu u svim slojevima društva jednako popularne.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#268 Re: Tetovaže

Post by Dope_Man »

Ma poenta je da to nije nikakav taboo. A realno vecinu doktora, advokata itd.. ne vidis izvan odijela koje pokriva prakticno sve osim saka, vrata i lica. Tako da je nemoguce znati, za razliku od developera (ekonomski visa klasa eto) kojima vidis cesto na nogama il rukama nesto.

Govorio sam vec - i meni ljudi vide da imam tetovazu tek ako smo na plazi zajedno. Do tad nit imam potrebu naglasavati, nik ko drugi ima potrebu pitati, pa izgledam "normalno" :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#269 Re: Tetovaže

Post by moonca »

.........nije pravilo naravno. ali, eto 'upravo' dokaza, da ima razlog, zashto ih netko ima.. :wink:
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#270 Re: Tetovaže

Post by Nowicki »

Odakle ideja da su tetovaže obilježje radničke klase?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#271 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 18/07/2023 17:04 Ma poenta je da to nije nikakav taboo. A realno vecinu doktora, advokata itd.. ne vidis izvan odijela koje pokriva prakticno sve osim saka, vrata i lica. Tako da je nemoguce znati, za razliku od developera (ekonomski visa klasa eto) kojima vidis cesto na nogama il rukama nesto.

Govorio sam vec - i meni ljudi vide da imam tetovazu tek ako smo na plazi zajedno. Do tad nit imam potrebu naglasavati, nik ko drugi ima potrebu pitati, pa izgledam "normalno" :lol:
Naravno, tu si u pravu. Nekim poslodavacima, ako i to, je samo važno da nisu vidljive.

Mislim da su developeri loš primjer, oni su upravo grupa sa najvećim brojem "hipstera" i rade u poprilično liberalnoj grani privrede.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#272 Re: Tetovaže

Post by Dope_Man »

Ali su i oni odraz trenutnog svijeta. Ne zivimo u 70tim kada su tetovaze bile za bajkere i po jedna za vojnike JNA :lol:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#273 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Nowicki wrote: 18/07/2023 17:10 Odakle ideja da su tetovaže obilježje radničke klase?
However, tattooing remains more common among those of low socioeconomic and educational statuses [2,12,15,23,43,44,45,46]. The highest levels of education are associated with a diminished likelihood of being tattooed, especially in individuals who have completed secondary education
https://karger.com/books/book/174/chapt ... strialized
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#274 Re: Tetovaže

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 18/07/2023 17:12 Ali su i oni odraz trenutnog svijeta. Ne zivimo u 70tim kada su tetovaze bile za bajkere i po jedna za vojnike JNA :lol:
Naravno

I očekujem da će za par godina to biti sve u egalu
User avatar
Nowicki
Posts: 267
Joined: 07/05/2020 15:20

#275 Re: Tetovaže

Post by Nowicki »

sehohari wrote: 18/07/2023 17:13
Nowicki wrote: 18/07/2023 17:10 Odakle ideja da su tetovaže obilježje radničke klase?
However, tattooing remains more common among those of low socioeconomic and educational statuses [2,12,15,23,43,44,45,46]. The highest levels of education are associated with a diminished likelihood of being tattooed, especially in individuals who have completed secondary education
https://karger.com/books/book/174/chapt ... strialized
I gdje ti piše radnička kalsa?? Tetovaže jesu vezane za određene društvene grupe, pa so su bile popularne među vojskom, kriminalcima, ali da su obilježje radničke klase niđe veze. Nikad čuo da su ljudi tetovirali po sebi "Energoinvest", "Hidrogradnja" i sl.
Post Reply