tetanus - hrđav ekser

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#26 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by žulijan asanž »

kurty wrote:zulijane...

prije par godina se to desilo...

Elem, pred kraj raspusta smo isli na neki rostilj, i neke daske sam nasao za otpale... I stanem na ekser..bio u papucama i kako sam stao, probilo dzon, stopalo i onaj gornji dio papuce... Jbg jes malo dobolilo, ali frka bila sad kako to izvaditi i nekako izvadim... Tetanus primio kao dijete.. Par dana me noga bolila, ali je ok proslo.. 7 dana poslije u podrumu naletim opet na ekser, ali je ovaj usao samo 3cm... i on je malo bolio, ali ok... prodje opet oko 7 dana i neka drva sam rezao... u papucama opet, majmun... Stanem na ekser neki i ono vec mi "normalno" to postalo, malo samo operem krv i nastavim... nakon 10tak minuta uzmem sikiru, a posto je nisam prethodno dobro namocio, spadne onaj zeljezni dio i opali me u glavu... cvorga bila ko pola mandarine... i nastavim opet, jer sam morao to sto prije zavrsiti da predjem na neke druge obaveze i dodje red na koristenje motorke... elektricne... i neki balvancic kako sam sjekao, proleti motorka i rasjecem veliki prst skoro pa do pola...

evo me ziv i zdrav, a nisam tetanus primio :D
tako da mojne da se sikiras...
a što tebe hoće ekseri :D ma jebaji ga, ne pada mi na pamet da sad negdje idem, sutra cu poranit kod doce, pa ćemo vidjet šta će reć

uglavnom hvala vam svima na odgovorima
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#27 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by astrid »

kurty wrote:zulijane...

prije par godina se to desilo...

Elem, pred kraj raspusta smo isli na neki rostilj, i neke daske sam nasao za otpale... I stanem na ekser..bio u papucama i kako sam stao, probilo dzon, stopalo i onaj gornji dio papuce... Jbg jes malo dobolilo, ali frka bila sad kako to izvaditi i nekako izvadim... Tetanus primio kao dijete.. Par dana me noga bolila, ali je ok proslo.. 7 dana poslije u podrumu naletim opet na ekser, ali je ovaj usao samo 3cm... i on je malo bolio, ali ok... prodje opet oko 7 dana i neka drva sam rezao... u papucama opet, majmun... Stanem na ekser neki i ono vec mi "normalno" to postalo, malo samo operem krv i nastavim... nakon 10tak minuta uzmem sikiru, a posto je nisam prethodno dobro namocio, spadne onaj zeljezni dio i opali me u glavu... cvorga bila ko pola mandarine... i nastavim opet, jer sam morao to sto prije zavrsiti da predjem na neke druge obaveze i dodje red na koristenje motorke... elektricne... i neki balvancic kako sam sjekao, proleti motorka i rasjecem veliki prst skoro pa do pola...

evo me ziv i zdrav, a nisam tetanus primio :D
tako da mojne da se sikiras...
Nek' si ti živ i zdrav,ali nemoj više takve poslove raditi :-)
User avatar
headbanger
Posts: 1179
Joined: 09/12/2010 10:13
Location: znojim se

#28 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by headbanger »

kazu more otpast cuna od tog tetanusa ako te pelcuju u roku 12 sati
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#29 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by RedJohn »

Ma ako te nista ne boli ,ne brini , ja sam prije jedno 8 godina ,stao na ekser ,nije da sam stao nego zgazio na ekser :D

Ekser haman da je izasao iz daske ,ja ga okrenem kontra i zapricam se ja i zaboravim na ekser ,i beze kasnije ,nesto me navuklo da nagazim na onu dasku ,svom snagom sam udario od onu dasku i zabio ekser u taban :D

Ako meni nista nije bilo,vjerujem ni tebi nece :wink:
Pozz Vama Gore ,od mene dole iz Dzehennema :D
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#30 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by tinchy »

Ja bih ipak otišla da sam na tvom mjestu.
Jednom sam ja slučajno se ogrebala na zahrđali ekser i hajd' mislila neće mi ništa biti, kad nakon par dan kao krastica se stvorila, zagnojilo se sve i morala ići doktoru da mi to skidaju i čiste.. na kraju sam i injekciju primila.
teen16
Posts: 1
Joined: 17/09/2014 18:00

#31 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by teen16 »

Desio mi se sličan slučaj kao u gospodina. Stala sam na hrđav ekser, rana nije duboka, niti je isteklo previše krvi. Jedino što mi je stopalo malo nateklo i osjećam bol kad hodam. Da uzmem AT ili ne ? :-?
drajos
Posts: 43
Joined: 22/10/2012 22:06

#32 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by drajos »

Prvi Ana-TE dobila sam na dan ozlijede 05.10.2013. Drugi sam dobila 05.11.2013., a treceg sam se upravo sada sjetila. Trebala sam ga primiti 05.10.2014. - dakle kasnim 15 dana. Sad se pitam je li bolje preskociti ga ili ipak otići dobiti i taj treci sa zakasnjenjem?? Hvala! :skoljka:
User avatar
Saian
Posts: 15353
Joined: 08/04/2004 21:50

#33 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by Saian »

Zar to ne izvodi ona grupa S.A.R.S. ?
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#34 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by Amy82 »

drajos wrote:Prvi Ana-TE dobila sam na dan ozlijede 05.10.2013. Drugi sam dobila 05.11.2013., a treceg sam se upravo sada sjetila. Trebala sam ga primiti 05.10.2014. - dakle kasnim 15 dana. Sad se pitam je li bolje preskociti ga ili ipak otići dobiti i taj treci sa zakasnjenjem?? Hvala! :skoljka:
Mojoj mami zena u domu zdravlja rece da moras obavezno sve tri primit. Ja bih otisla jer kazu da si onda miran 7-10 godina ako se dobro sjecam
drajos
Posts: 43
Joined: 22/10/2012 22:06

#35 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by drajos »

Isla sam u Omer Maslic i nisu mi dali primiti trecu vakcinu. Kazu da je kasnjenje od 15 dana preveliko. Toleriraju 3-4 dana. Evo mozda nekome ovo bude od koristi.
Amy, hvala na odgovoru. :)
FMDzem
Posts: 651
Joined: 23/07/2011 20:30

#36 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by FMDzem »

Ja sam ljetos, kad su one poplave bile, dobro bio probio nožni palac. Studentski smo išli da čistimo Maglaj, i kako sam nešto razvaljiv'o da možemo prići objektu probijem.
E pošto nije nigdje bilo vode za popiti, a kamoli da se razbacujem i da perem, odem u hitnu tamo da mi očiste onim doktorskim rakijama :D i usput mi daju u teetu.
Poslije nisam ništa, a evo normala sve.

Sjećam se i da mi je brat ko mali isto stao, ali kod dede vazda bilo šljiive i kruuuuške, pa su mu to tako riješili.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#37 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by realna do boli »

Ljetos na vikendici nabola se na hrđav ekser, bas ono duboko zaparala.
Kako sam bila u drugom kantonu, kontam kada dodjem kuci javit cu se svom doktoru. Zakasnila 6h za tetanus. Receno mi je tada da sam se trebala javiti u najblizu hitnu i da su me morali primiti i bez knjizice...i da je rok za primanje tetanusa 72h.

Previli mi ranu rivanolom, dobila nekakave tabletice i to je to.
Prva stvar koju trebate napraviti u tom slucaju, pustiti sto vise krvi da izadje, da se rana sama ociti, dezinfikovati, nabolje rivanolom i zaviti da se ne uprlja.
Tada mi rece jedan mjestanin "seljak", ja to odmah udaram daskom :D da izadje sto vise krvi i nikom nista.
Nisu mi htjeli dati vakcinu ni slijedeci put..moj doktor ..uz rijeci ..nije bas to tako bezopasno.
Jedino sto je za zabrinuti se, to je kada se nabijete na ekser gdje prolaze ovce...eto...
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#38 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by The Realist »

realna do boli wrote:Ljetos na vikendici nabola se na hrđav ekser, bas ono duboko zaparala.
Kako sam bila u drugom kantonu, kontam kada dodjem kuci javit cu se svom doktoru. Zakasnila 6h za tetanus. Receno mi je tada da sam se trebala javiti u najblizu hitnu i da su me morali primiti i bez knjizice...i da je rok za primanje tetanusa 72h.

Previli mi ranu rivanolom, dobila nekakave tabletice i to je to.
Prva stvar koju trebate napraviti u tom slucaju, pustiti sto vise krvi da izadje, da se rana sama ociti, dezinfikovati, nabolje rivanolom i zaviti da se ne uprlja.
Tada mi rece jedan mjestanin "seljak", ja to odmah udaram daskom :D da izadje sto vise krvi i nikom nista.
Nisu mi htjeli dati vakcinu ni slijedeci put..moj doktor ..uz rijeci ..nije bas to tako bezopasno.
Jedino sto je za zabrinuti se, to je kada se nabijete na ekser gdje prolaze ovce...eto...
Kao prvo, opasno može biti i da se na drvo ogrebete, ako je rana dovoljno duboka, a da ne govorim o hrđi, ili povredama koje se zaprljaju zemljom (bile ovce tu, ili ne).

A više me ovo drugo zanima. Zašto je 72h rok? Nema nikakve logike, kad inkubacija može trajati jako dugo. Istina, ako se ne pojave simptomi u prva 2-3 dana, velika je šansa da se nije desilo, ali ne znači da je tako, što znači da se vakcina mogla primiti i nakon 72h.

Osim toga, jedan dio liječenja (nakon što dođe do simptoma) se ogleda u davanju antitoksina, jer se želi što prije uništiti toksin koji je u krvotoku i nije se vezao za nerve, te ostalo.....
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#39 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by realna do boli »

Ja sam bila u strahu 50 dana, toliki je valjda rok da nesto krene po zlu..ali na srecu nije.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#40 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by The Realist »

Još veći razlog da se primi vakcina i da se barem smanji količina toksina koji se može vezati za nervni sistem.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#41 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by Ludzak »

Naše nane i dede bi onda stalno išli po doktorima na svaku banalnu porezotinu. Znao sam se na hrđave predmete porezati, pa ko nije? Pa sam i dalje živ. Jedino ako vam je imunitet toliko slab pa ne može se izboriti sa tim. I ako vam je ubodna rana toliko velika da ne postoji protok kisika da se rana sama od sebe očisti. Ali, to je vrlo rijetka komplikacija organizma. Znaju godine i godine proći bez slučaja tetanusa. A i ne znam otkuda vam veza hrđavih predmeta sa tetanusom? I predmeti koji nisu hrđavi mogu sadržavati bakteriju tetanusa.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#42 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by muha_sa »

Ludzak wrote: 13/03/2023 21:19 Naše nane i dede bi onda stalno išli po doktorima na svaku banalnu porezotinu. Znao sam se na hrđave predmete porezati, pa ko nije? Pa sam i dalje živ. Jedino ako vam je imunitet toliko slab pa ne može se izboriti sa tim. I ako vam je ubodna rana toliko velika da ne postoji protok kisika da se rana sama od sebe očisti. Ali, to je vrlo rijetka komplikacija organizma. Znaju godine i godine proći bez slučaja tetanusa. A i ne znam otkuda vam veza hrđavih predmeta sa tetanusom? I predmeti koji nisu hrđavi mogu sadržavati bakteriju tetanusa.
Haman 9 godina od zadnjeg posta :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#43 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by Ludzak »

muha_sa wrote: 13/03/2023 21:21
Ludzak wrote: 13/03/2023 21:19 Naše nane i dede bi onda stalno išli po doktorima na svaku banalnu porezotinu. Znao sam se na hrđave predmete porezati, pa ko nije? Pa sam i dalje živ. Jedino ako vam je imunitet toliko slab pa ne može se izboriti sa tim. I ako vam je ubodna rana toliko velika da ne postoji protok kisika da se rana sama od sebe očisti. Ali, to je vrlo rijetka komplikacija organizma. Znaju godine i godine proći bez slučaja tetanusa. A i ne znam otkuda vam veza hrđavih predmeta sa tetanusom? I predmeti koji nisu hrđavi mogu sadržavati bakteriju tetanusa.
Haman 9 godina od zadnjeg posta :lol:
Šta fali? Da se oživi tema? :lol:
Šta misliš jesu li živi ovi gore, ili ih je tetanus pomeo? :zoka:
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#44 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by muha_sa »

Ludzak wrote: 13/03/2023 21:24
muha_sa wrote: 13/03/2023 21:21

Haman 9 godina od zadnjeg posta :lol:
Šta fali? Da se oživi tema? :lol:
Šta misliš jesu li živi ovi gore, ili ih je tetanus pomeo? :zoka:
:thumbup:

Korona im dohakala :D

Bezbroj puta sam se posjeko i nikad tetanus primio nisam--al sam prije par mjeseci cepno komadic kažiprsta te sam morAo primit--prvi pa nakon mjesec dana drugu dozu i u oktobru cu trecu ako ne zaboravim :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#45 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by Ludzak »

muha_sa wrote: 13/03/2023 21:27
Ludzak wrote: 13/03/2023 21:24

Šta fali? Da se oživi tema? :lol:
Šta misliš jesu li živi ovi gore, ili ih je tetanus pomeo? :zoka:
:thumbup:

Korona im dohakala :D

Bezbroj puta sam se posjeko i nikad tetanus primio nisam--al sam prije par mjeseci cepno komadic kažiprsta te sam morAo primit--prvi pa nakon mjesec dana drugu dozu i u oktobru cu trecu ako ne zaboravim :lol:
Dobro, te duboke rane OK. Ali da se na svaku fucking ranu pribojavaš tetanusa, ee yebi ga.
I ja sam prije jedno 4 godine stao na ekser. Primio prve dvije doze, treću nisam ( nisam otišao :lol: )
User avatar
dulekrele
Posts: 3846
Joined: 10/04/2014 18:25

#46 Re: tetanus - hrđav ekser

Post by dulekrele »

Ma onaj ekseras ga je primio sigurno :-D
Nikad tetanus samo rakija na ubod :D
Post Reply