Testovi inteligencije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Grom iz vedra neba

#1 Testovi inteligencije

Post by Grom iz vedra neba » 13/07/2006 23:57

Interesuje me je li se neko testirao? Iskustva, misljenja, komentari, on-line testovi...

Upravo sam gledao jednu emisiju na TV o inteligenciji pa me eto zanima misljenje forumasa o testovima itd.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 14/07/2006 00:23

dosta raznih testova mozes naci online

testovi znaju biti dosta orijentisani po geografickom/jezicnom podrucju
instrukcije na drugom jeziku te mogu zeznuti itd...

mislim da ima mensa hrvatska websajt
tamo mozes skinuti neke testove

Sinapsa

Post by Sinapsa » 14/07/2006 00:46

http://www.iqtest.dk/main.swf

Za test ti u principu ne treba odlicno poznavanje engleskog, njemackog...
dovoljno je da razumijes uvod, odnosno instrukcije, sve ostalo je logika..
Ovaj test je, koliko se sjecam, bio vec prezentiran na ovom forumu...
Licno mislim da je test malo jednostran i da ne obuhvata sve aspekte inteligencije ali ipak dovoljno interesantan....

http://www.mensa.hr/index.php?option=co ... &Itemid=32 .......
Last edited by Sinapsa on 14/07/2006 01:04, edited 2 times in total.

[email protected]

Post by [email protected] » 14/07/2006 00:57

Beatrice_22 wrote:p. s. koju emisiju si gledao?
Zabranjeni forum na PinkBH...
ja sma gledala najavu ali ne stigoh pogledati cijelu emisiju...
mislim da bi sutra u popdnevnim satima trebala biti repriza ili tak nest...
u svakom slucaju...testovi online su vrlo nepouzdani...pogotovo ukoliko nisu na maternjem jeziku osobe koja radi test...

Ana_Ana

Post by Ana_Ana » 14/07/2006 01:02

evo jedan zanimljiv psiho test. nemojte gledati odgovore!

http://www.gradnis.net/forum/index.php/topic,173.0.html

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 14/07/2006 01:08

Beatrice_22 wrote:
Vozdra_123 wrote:dosta raznih testova mozes naci online

testovi znaju biti dosta orijentisani po geografickom/jezicnom podrucju
instrukcije na drugom jeziku te mogu zeznuti itd...

mislim da ima mensa hrvatska websajt
tamo mozes skinuti neke testove
on-line testovi na internetu nisu nikako pouzani u smislu da su zamjenjivi sa pravim testovima. pravi testovi se izvode pod nazivom ovlastene osobe i ovlastena ih osoba ocjenjuje. ali oni mensini on-line su zabavni i pripreme te tako da ti ne bude bauk kad i ako budeš uzimao pravi test.
mensini testovi su neutralni u odnosu na geografsko-kulturno-obrazovnog profila ispitanika, cisto su vizuelno-logicke prirode. svaki kulturno obojen tekst je neispravan po usvojenom standardu.
slazem se s tobom uvezi online
imao sam priliku biti testiran od ovlastene osobe, koliko se sjecam ocjene te i na verbalnoj skali sto ne moze biti da je neutralan u odnosu na tvoju kulturnu pozadinu

[email protected]

Post by [email protected] » 14/07/2006 01:09

Ana_Ana wrote:evo jedan zanimljiv psiho test. nemojte gledati odgovore!

http://www.gradnis.net/forum/index.php/topic,173.0.html
ono prvo sam znala...to smo jos kao djeca "prosipali fazon"
drugo...ja 3 izbrojah :D
trece...e bas me zanima u cemu je kvaka kod crvenog cekica :-D :D
sve u svemu...interesantno 8-)

Sinapsa

Post by Sinapsa » 14/07/2006 02:44

Hocu da vam postavim jednu zagonetku. Mozda je ovo opstepoznata stvar, a mozda i ne. Ako je izvakana onda javite....
U svakom slucaju zagonetka nema nikakvih trikova i nelogicnosti. Za rjesavanje zagonetke morate posjedovati odredjeni IQ i EQ...
Pa da pocnem sa ovom zagonetnom pricom sa zagonetnim nazivom:

Mrtav prno´ ziv doso´ kuci

Bila jednom jedna tri kauboja....i jahase oni tako divljim zapadom prema jutarnjem suncu....Medjutim, indijanci im napravise zasjedu i zarobise ih!!
I dovedose indijanci tako njih trojicu u svoje selo i zabise u zemlju tri velika kolca (u odredjenom razmaku i paralelno) za koje kauboje tako zavezase da su sva trojica gledala u istom smjeru. Prvi kauboj, gledajuci ispred sebe, nije vidio drugu dvojicu. Drugi kauboj je vidio prvog a treci je vidio ispred sebe i prvog i drugog......
Nakon njihovoga vezanja izlazi poglavica iz svog satora i nosi pet perki, tri bijele i dvije crne, i obraca im se: "Danas mi je rodjendan i zbog toga vam pruzam mogucnost da prezivite danasnji dan. Stavicu vam sada po jednu perku u kosu. Kao sto vidite tri perke su bijele a dvije crne....ako pogodite boju perke, koja vam je u kosi na potiljku, onda cu vas pustiti na slobodu."
I stavi on svakom kauboju po jednu perku a dvije skloni u svoju jaknu, tako da ova trojica nisu imali mogucnost niti da vide koje je boje njihova sopstvena perka niti boje onih preostalih dviju perki.......
Prvi kauboj nije vidio nijednu perku. Drugi je vidio boju perke prvoga kauboja, a treci boju perke i prvoga i drugoga.....
I obrati se poglavica njima jos jednom i rece:" Od sada vam je zabranjena svaka vrsta komunikacije!!! Okretanje na stranu je takodje zabranjeno!!! Prekrsite li ove zabrane, slijedi vam smrt...onaj koji bude htio odgovoriti neka to kaze strazarima. Ja cu onda doci i saslusati ga. Samo meni smijete dati odgovor!!!"
I ode on opet u svoj sator slaviti rodjendan a ova trojica ostadose onako svezani....
.......Muk............prolaze sati a nijedan se ne usudjuje odgovoriti....
Kad tamo predvece zapovika onaj prvi kauboj:"Hocu da dam odgovor!"
Dodje poglavica knjemu a ovaj mu rece:"Moja perka je bijela!!!"
Poglavica potvrdi i oslobodi ga.....
Sta je bilo sa onom dvojicom ne znamo, ali to za rjesenje zagonetke nije ni bitno....Cica mica i gotova prica....

Pitanje:
Kako je prvi kauboj, dakle onaj koji nije vidio nista, mogao da zna, tj. posto nije vidio svoju perku, da polazi od toga da bi njegova perka sa ogromnom vjerovatnocom trebala da bude bijela?

Da li cete i kada ovu zagonetku rjesiti zavisi od toga hocete li doci na ideju u kojem grmu lezi zec. Licno mislim da je rjesenje jednostavno....
Drzite se one: "Everything should be made as simple as possible, but not simpler." Albert Einstein
Last edited by Sinapsa on 16/07/2006 23:42, edited 1 time in total.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

#9 Re: Testovi inteligencije

Post by ztluhcs » 14/07/2006 08:17

Grom iz vedra neba wrote:Interesuje me je li se neko testirao? Iskustva, misljenja, komentari, on-line testovi...

Upravo sam gledao jednu emisiju na TV o inteligenciji pa me eto zanima misljenje forumasa o testovima itd.
Moje mi¹ljenje o dijelu nekih testova koji se odnose na geometriju, prostor, i sl je da rezultati u mnogome zavise od tvoje profesije... 3D grafika kao profesija ti mnoooogo poma¾e u tome :-D Nizovi brojeva i sl su za nekog matematièara piece of cake... Tako da po meni, ti neki "nezvanièni" testovi i nisu ba¹ neko mjerilo osim ako se ljudi nisu potrudili da naprave takav test u kojem ti predznanje ne poma¾e...

Baghira

Post by Baghira » 14/07/2006 10:07

Pitanje:
Kako je prvi kaubojac, dakle onaj koji nije vidio nista, mogao da zna, tj. posto nije vidio svoju perku, da polazi od toga da bi njegova perka sa ogromnom vjerovatnocom trebala da bude bijela?
More bit, da je vidio u ruci poglavice dvije crne perke. :oops: Ali nije mi jasno, ako je to to, sto mu je toliko dugo trebalo da skonta :roll: :D

Beslija

Post by Beslija » 14/07/2006 10:25

iskreno , radio sam dosta testova inteligencije i imao sam dobre rezultate.....ali sto stvarno mislim je da je to sve samo sranje.....po meni , inteligencija se ne moze mjeriti na 5 listova nekog testa...inteligencija je adaptiranje u svakoj sredini , vjestina i nadarenost izbjegavanja problema, superiornijeg nacina misljenja...ali sve ovo U Okolnostima koje su manje pogodni.....hocu da kazem , prava inteligencija se vidi onda kad moras reagovati brzo i kada je dosta toga u pitanju....to je bar moje misljenje.

Vingo

Post by Vingo » 14/07/2006 10:28

Mozda da ne bude preofiran... :lol:

Ili je vjetar oduvao dvije crne peruske sa glava sapatnika... :-)

rumenko

Post by rumenko » 14/07/2006 10:30

Ovaj je dobar za plavuse....

Zavsi crtez i pogodi o kojoj se zivotinji radi?
Image

rumenko

Post by rumenko » 14/07/2006 10:33

Na crtezu je skrivena jedna zivotinja,pokusaj je pronaci

Image[/b]

Sinapsa

Post by Sinapsa » 14/07/2006 10:34

crna_pantera wrote:
Pitanje:
Kako je prvi kaubojac, dakle onaj koji nije vidio nista, mogao da zna, tj. posto nije vidio svoju perku, da polazi od toga da bi njegova perka sa ogromnom vjerovatnocom trebala da bude bijela?
More bit, da je vidio u ruci poglavice dvije crne perke. :oops: Ali nije mi jasno, ako je to to, sto mu je toliko dugo trebalo da skonta :roll: :D
Ne, ne... to bi bilo onda previse jednostavno i ne bi bila zagonetka....
Niko od njih trojice nije vidio preostale dvije perke, jer da jesu onda zagonetka ne bi imala smisla....
PS. postavi se u njihovu poziciju....na kraju krajeva i da su vidjeli sopstvene perke, nije lako dati odgovor od kojeg ti zavisi zivot. Ali, kao sto vec rekoh, nisu vidjeli perke...

p0go

Post by p0go » 14/07/2006 10:49

poglavica je ostavio dvije perke sebi znaci prvi nije vidio perke drugi je vidio boju perke od prvog a treci od oboice znaci treci je imao najbolje izglede da pogodi ali on e nije oglasi zato sto je vidio na njihovim glavama jednu crnu i jednu bjelu perku znaci nije mogao reci koja je na njemu drugi je vidio bjelu perku na glavi od prvog ali nije vidioperku od treceg znaci bjeli perki je bilo tri od svih pet perki poglavica uzima dvije znaci da je morala ostati jedna lol sjeba se sad i ja al tako je nesto trebalo ....... :-D :-D

CiCiban

Post by CiCiban » 14/07/2006 11:00

:-) hmm.. jer su jedino tako drugi i treci kauboj mogli ostati maximalno zbunjeni oko boje svoje perke..
i u slucaju da je treci pogodio pa dozvao poglavicu da kaze- eliminisuci tako jednu perku... drugome to ne bi pomoglo da pogodi svoju boju... :-) :-)
tako nekako :D postaje suvise zapetljano

Sinapsa

Post by Sinapsa » 14/07/2006 11:04

Vingo wrote:Mozda da ne bude preofiran... :lol:

Ili je vjetar oduvao dvije crne peruske sa glava sapatnika... :-)
rekoh nema trikova, a ni slucajnosti.....taj dan nije bilo vjetra :)
rjesenje nije samo u "matematici" nego i u "psihologiji"
rekoh IQ i EQ.... probajte....a ko zeli odgovor poslacu mu na PP ili pak javno objaviti. Ali zaista nije tako strasno...morate samo sebi postaviti odlucujuce pitanje! :)

ibrik

Post by ibrik » 14/07/2006 11:05

@p0go e jebi ga jarane sjeba i meni logoku, al nema veze dobro ti zvuci ovaj post :lol: :-D

mora biti neka caka u svemu...a vjerujem da je rjesenje nevjerovatno glupo i jednostavno

CiCiban

Post by CiCiban » 14/07/2006 11:08

hajde mi posalji odgovoR na PP, ne mogu da smirim juris my sive celijice.. :sad: :-) :P pregorit ce :-)

p.s. aaaah ?? odlucujuce pitanje?... interesanti... kljuc zagonetke je to pitanje ?
samo kako ono glaSSi :? hm
Last edited by CiCiban on 14/07/2006 11:11, edited 1 time in total.

p0go

Post by p0go » 14/07/2006 11:10

ovaj ba prvi kauboj sto je pogodio je pogodio zato sto se ova dvojica nisu oglasila !

CiCiban

Post by CiCiban » 14/07/2006 11:18

ali zasto nije mogla biti crna perka na prvom ciki... sta bi to promijenilo :?

bijela bi bila recimo na drugom..hm... i opet bi treci bio zbunjento.. opet postaje zapetljano...
treba mi kafa..tako.. hm hm hm
(primjecuje li se da uziVVVammm :skoljka: :P :P )??
Last edited by CiCiban on 14/07/2006 11:21, edited 2 times in total.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 14/07/2006 11:19

Beatrice_22 wrote:p. s. koju emisiju si gledao?
Zabranjeni forum.

didgeridoo

Post by didgeridoo » 14/07/2006 11:21

Sinapsa wrote:Hocu da vam postavim jednu zagonetku. Mozda je ovo opstepoznata stvar, a mozda i ne. Ako je izvakana onda javite....
U svakom slucaju zagonetka nema nikakvih trikova i nelogicnosti. Za rjesavanje zagonetke morate posjedovati odredjeni IQ i EQ...
Pa da pocnem sa ovom zagonetnom pricom sa zagonetnim nazivom:

Mrtav prno´ ziv doso´ kuci

Bila jednom jedna tri kaubojca....i jahase oni tako divljim zapadom prema jutarnjem suncu....Medjutim, indijanci im napravise zasjedu i zarobise ih!!
I dovedose indijanci tako njih trojicu u svoje selo i zabise u zemlju tri velika kolca (u odredjenom razmaku i paralelno) za koje kaubojce tako zavezase da su sva trojica gledala u istom smjeru. Prvi kaubojac, gledajuci ispred sebe, nije vidio drugu dvojicu. Drugi kaubojac je vidio prvog a treci je vidio ispred sebe i prvog i drugog......
Nakon njihovoga vezanja izlazi poglavica iz svog satora i nosi pet perki, tri bijele i dvije crne, i obraca im se: "Danas mi je rodjendan i zbog toga vam pruzam mogucnost da prezivite danasnji dan. Stavicu vam sada po jednu perku u kosu. Kao sto vidite tri perke su bijele a dvije crne....ako pogodite boju perke, koja vam je u kosi na potiljku, onda cu vas pustiti na slobodu."
I stavi on svakom kaubojcu po jednu perku a dvije skloni u svoju jaknu, tako da ova trojica nisu imali mogucnost niti da vide koje je boje njihova sopstvena perka niti boje onih preostalih dviju perki.......
Prvi kaubojac nije vidio nijednu perku. Drugi je vidio boju perke prvoga kaubojca, a treci boju perke i prvoga i drugoga.....
I obrati se poglavica njima jos jednom i rece:" Od sada vam je zabranjena svaka vrsta komunikacije!!! Okretanje na stranu je takodje zabranjeno!!! Prekrsite li ove zabrane, slijedi vam smrt...onaj koji bude htio odgovoriti neka to kaze strazarima. Ja cu onda doci i saslusati ga. Samo meni smijete dati odgovor!!!"
I ode on opet u svoj sator slaviti rodjendan a ova trojica ostadose onako svezani....
.......Muk............prolaze sati a nijedan se ne usudjuje odgovoriti....
Kad tamo predvece zapovika onaj prvi kaubojac:"Hocu da dam odgovor!"
Dodje poglavica knjemu a ovaj mu rece:"Moja perka je bijela!!!"
Poglavica potvrdi i oslobodi ga.....
Sta je bilo sa onom dvojicom ne znamo, ali to za rjesenje zagonetke nije ni bitno....Cica mica i gotova prica....

Pitanje:

Da li cete i kada ovu zagonetku rjesiti zavisi od toga hocete li doci na ideju u kojem grmu lezi zec. Licno mislim da je rjesenje jednostavno....
Drzite se one: "Everything should be made as simple as possible, but not simpler." Albert Einstein
Ovako:
III kauboj: da je treci kauboj vidio na prvom i drugom crne perike onda bi se automatski javio i rekao da je na njegovoj glavi bijela, ali je šutio i znači da je u igri i bijela perika. da je isti (treci) kauboj vidio 2 bijele perike onda bi se (vjerovatno javio) jer bi u tom slučaju imao 66% šansi (2 crne naspram jedne bijele) ali se opet nije javio .
II kauboj: da je vidio crnu periku na prvom kauboju onda bi on imao 75% šansi da je na njegovoj glavi bijela perika (3 bijele naspram 1 crne) ali je šutio i nije progovorio ŠTO JE BILO DOVOLJNO PRVOM KAUBOJU da shvati da je najvjerovatnije na njegovoj glavi bijela perika.
I kauboj je na osnovu neodgovaranja II i III kauboja shvatio boju njegove perike.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 14/07/2006 11:21

E haj sad da vas vidim postovani forumasi. Ko smije reci svoj IQ od onih koji su se testirali, ja se jos nisam testirao, ali mislim da mi je IQ nesto kao Rizzin magicni broj, a svi znamo koji je to broj :-D :D

Post Reply