Testni i stvarni popis - prednosti i posljedice

Locked

Na konfuzno popisno pitanje "Etnicko/nacionalno izjasnjavanje" izjasnicu se kao:

Bosnjak
190
51%
Hrvat
15
4%
Srbin
13
3%
Ne izjasnjavam se
9
2%
Upisacu "Bosanac" ili ekvivalentno
130
35%
Upisacu nesto drugo
16
4%
 
Total votes: 373

User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Testni i stvarni popis - prednosti i posljedice

Post by Dozer »

Jutrosnji Avaz, 3. strana, clanak o popisu i "zamci" za Bosnjake.

Da li su Bosnjaci, zaista, ta neka "@ebena" strana u svemu ovome? Clanak, konkretno, govori o tome da ce Bosnjaci nestati ukoliko se ne budu po nacionalnosti izrazili striktno kao Bosnjaci. Ne kao muslimani, ne kao Bosanci, ne kao Bosnjaci-muslimani, ne kao Bosanci-Hercegovci, nego striktno, iskljucivo i jedino kao - Bosnjaci.
Navodna zamka se krije u tome sto ce se, u slucaju drugacijeg izjasnjavanja, svi pisati kao "ostali", a samim tim i nestati kao narod u BiH. To ce se desiti, navodno, radi slabe informisanosti, neupucenosti i neobrazovanosti gradjana, a onda se apeluje na sve i svakoga da pod hitno pocnu sa edukacijom i informisanjem tih istih gradjana.
Da nije zalosno, bilo bi smijesno. Zaista.
O svemu ovome je vec bilo price ovdje, na ovom forumu, medjutim koliko je ovo zaista realno?
Neki ce sada reci "evo ga opet...", ali mislim da je krajnje vrijeme da se neko zaista ozbiljno pozabavi ovime.

Po mom licnom vidjenju - ovo o nestajanju su nebuloze, a evo i zasto:
- Prvo, stavka o nacionalnom izjasnjavanju prilikom popisa mozda jeste legitimna i po EU standardima, medjutim, kod nas se ta terminologija tumaci i koristi dijametralno suprotno nego u zemljama EU. Dok je u zemljama EU nacija/nacionalnost termin poistovijecen sa pripadnoscu odredjenoj drzavi, kod nas to nije tako nego se nacija poistovjecuje sa etnickom grupom, sto je svojevrstan nonsense, jer nacije nisu ni postojale kao termin sve do postanka drzava. Ne pricam ni o kakvom uspostavljanju BH nacije, nego samo o cinjenicama.

- Drugo, ukoliko se na popisu ispostavi da je tih famoznih "ostalih" preko 15%, onda je valjda logicno da se automatski mijenja Ustav i da se sve te kategorije koje su radi postojeceg Ustava svrstane u "ostale" (kako ovo "ostali" samo imbecilno izgleda, a i zvuci...), priznaju kao zasebne i tako i tretiraju.

- Trece, ako ce se vec krenuti u neko edukovanje gradjanstva, onda je valjda logicno da se krene u edukovanje po svjetskim kriterijima, a ne nasim lokalnim/mahalskim/etno-nacionalistickim. A po tim pravilima, Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH, isto kao i Romi, Jevreji, itd., a kao domicilni gradjani ove drzave nisu i ne mogu biti nacije, nego samo i jedino narodi tj. etnicke grupe.

Ukratko, nakon popisa sljedece godine u BiH ce vjerovatno nastati novi haos, i to upravo i jedino samo radi ove stavke.
Oni koji znaju i razumiju sta je sta, i imaju dovoljno mozga, pisace se u polje "nacionalnost" kao Bosanci i Hercegovci ili Bosanskohercegovacka, u polje "etnicka pripadnost" (ukoliko to uopste postoji na listicu) pisace se u skladu s onim sto jesu (Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Romi, Jevreji, itd.), a u polje vjeroispovijest ili religija pisace ono sto jesu - islamska, pravoslavna, katolicka, ateista, itd.
Isto tako, u polje "jezik" ce se pisati Bosanski, Srpski ili Hrvatski.

Na kraju, ovaj popis ce, definitivno, udariti i konacne temelje podjele BiH. Ostace samo da se vidi da li ce se to desiti potpuno mirno, djelimicno mirno ili u totalnom haosu. U svakom slucaju, etnicari/nacionalisti ce opet profitirati.
Last edited by Dozer on 16/10/2012 14:12, edited 3 times in total.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#2 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

Dozer wrote:Jutrosnji Avaz, 3. strana, clanak o popisu i "zamci" za Bosnjake.

Da li su Bosnjaci, zaista, ta neka "@ebena" strana u svemu ovome? Clanak, konkretno, govori o tome da ce Bosnjaci nestati ukoliko se ne budu po nacionalnosti izrazili striktno kao Bosnjaci. Ne kao muslimani, ne kao Bosanci, ne kao Bosnjaci-muslimani, ne kao Bosanci-Hercegovci, nego striktno, iskljucivo i jedino kao - Bosnjaci.
Navodna zamka se krije u tome sto ce se, u slucaju drugacijeg izjasnjavanja, svi pisati kao "ostali", a samim tim i nestati kao narod u BiH. To ce se desiti, navodno, radi slabe informisanosti, neupucenosti i neobrazovanosti gradjana, a onda se apeluje na sve i svakoga da pod hitno pocnu sa edukacijom i informisanjem tih istih gradjana.
Da nije zalosno, bilo bi smijesno. Zaista.
O svemu ovome je vec bilo price ovdje, na ovom forumu, medjutim koliko je ovo zaista realno?
Neki ce sada reci "evo ga opet...", ali mislim da je krajnje vrijeme da se neko zaista ozbiljno pozabavi ovime.

Po mom licnom vidjenju - ovo o nestajanju su nebuloze, a evo i zasto:
- Prvo, stavka o nacionalnom izjasnjavanju prilikom popisa mozda jeste legitimna i po EU standardima, medjutim, kod nas se ta terminologija tumaci i koristi dijametralno suprotno nego u zemljama EU. Dok je u zemljama EU nacija/nacionalnost termin poistovijecen sa pripadnoscu odredjenoj drzavi, kod nas to nije tako nego se nacija poistovjecuje sa etnickom grupom, sto je svojevrstan nonsense, jer nacije nisu ni postojale kao termin sve do postanka drzava. Ne pricam ni o kakvom uspostavljanju BH nacije, nego samo o cinjenicama.

- Drugo, ukoliko se na popisu ispostavi da je tih famoznih "ostalih" preko 15%, onda je valjda logicno da se automatski mijenja Ustav i da se sve te kategorije koje su radi postojeceg Ustava svrstane u "ostale" (kako ovo "ostali" samo imbecilno izgleda, a i zvuci...), priznaju kao zasebne i tako i tretiraju.

- Trece, ako ce se vec krenuti u neko edukovanje gradjanstva, onda je valjda logicno da se krene u edukovanje po svjetskim kriterijima, a ne nasim lokalnim/mahalskim/etno-nacionalistickim. A po tim pravilima, Bosnjaci, Srbi i Hrvati u BiH, isto kao i Romi, Jevreji, itd., a kao domicilni gradjani ove drzave nisu i ne mogu biti nacije, nego samo i jedino narodi tj. etnicke grupe.

Ne znam kako sada izgleda taj popisni listic ali, ukratko, nakon popisa sljedece godine u BiH ce vjerovatno nastati novi haos, i to upravo i jedino samo radi ove stavke.
Oni koji znaju i razumiju sta je sta, i imaju dovoljno mozga, pisace se u polje "nacionalnost" kao Bosanci i Hercegovci ili Bosanskohercegovacka, u polje "etnicka pripadnost" (ukoliko to uopste postoji na listicu) pisace se u skladu s onim sto jesu (Bosnjaci, Srbi, Hrvati, Romi, Jevreji, itd.), a u polje vjeroispovijest ili religija pisace ono sto jesu - islamska, pravoslavna, katolicka, ateista, itd.
Isto tako, u polje "jezik" ce se pisati Bosanski, Srpski ili Hrvatski.
Ne razumijem sta narod ima protiv popisa? Pa u svakoj drugoj drzavi ima odredjena godina, ne znam tacno svakih 5-10.g vrsi se popis da se vidi jel raste ili opada. Glupo mi je sto se sve zivo veze za naciju, razmisljanje naroda hoce da vidi koliko su nas "ocistili" itd.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by madner »

Najveca podvala je ovo sa Hercegovinom, ispade regionalna pripadnost.

Bosanac u Bosni i zdravo.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

Nisi bas morao/la kopirati sve, prostora radi. Nema niko nista protiv popisa, dapace, popis je vise nego neophodan. Medjutim, dok se u normalnom svijetu popis prevashodno radi zbog utvrdjivanja ekonomskih, socijalnih i obrazovnih razloga, kod nas se sve okrece oko toga koliko koga ima, a sve s ciljem kako bi se sto bolje mogli podijeliti.

Sto se Hercegovine tice, to nije nikakva podvala. Tacnije, jeste, ali ne ovovremenska, nego je nastala ranije, pa da se ne uvaljujemo sad i u to. Ime drzave je Bosna i Hercegovina, pa je i nacija te drzave, a koja obuhvata sve etnicke grupe koje zive na protoru te drzave - bosanskohercegovacka. Iako BiH nije nastala spajanjem dvije drzave, sto sam naziv implicira neupucenome, to joj je ime i u skladu s tim se i treba ponasati, ali postujuci i prateci svjetska pravila i norme.
Last edited by Dozer on 15/10/2012 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#5 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by asurbanipal »

Kad već može Bosanac, zašto na popis ne uvesti i Hercegovac, Podrinjac, Krajišnik, Posavac...
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#6 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

Dozer wrote:Nisi bas morao/la kopirati sve, prostora radi. Nema niko nista protiv popisa, dapace, popis je vise nego neophodan. Medjutim, dok se u normalnom svijetu popis prevashodno radi zbog utvrdjivanja ekonomskih, socijalnih i obrazovnih razloga, kod nas se sve okrece oko toga koliko koga ima, a sve s ciljem kako bi se sto bolje mogli podijeliti.

Sto se Hercegovine tice, to nije nikakva podvala. Tacnije, jeste, ali ne ovovremenska, nego je nastala ranije, pa da se ne uvaljujemo sad i u to. Ime drzave je Bosna i Hercegovina, pa je i nacija te drzave - bosanskohercegovacka. Iako BiH nije nastala spajanjem dvije drzave, sto sam naziv implicira neupucenome, to joj je ime i u skladu s tim se i treba ponasati, ali postujuci i prateci svjetska pravila i norme.
Sorry, ali nije tako, narod sam sebi umislja da neko zeli da vidi koliko koga ima... Ovaj popis je dobar jer ce tako biti popis onih na rugbu egzistencije i oni koji uzivaj. Pa ce biti koliko skolovanih ima, koja struka, koliko nezaposlenih, kojeg zanimanja ima previse a kojeg manjka, koje zanimanje je najtrazenije... Po mom misljenju ja bi ukinula zanimanja gdje ima previse ljudi a nezaposleno. Radije stvorit nauk drugi a da bude odmah zaposljenja. Npr. u BiH koliko je zavrsilo hortikulturu? NIko ziv ne radi na uredjivanju parkova, dvorista itd. Koliko ih je zavrsilo za ekopoliciju pa svako pali, baca smece gdje god se stigne... psi seru da izvines na sve strane niko to ne kupi..itd..

Zasto se sve veze za naciju? U BiH i kad stranac dodje osjeti miris nacionalizma u zraku :D . Nije ni cudo sto svi misle da je ovdje rat.
Last edited by fiza on 15/10/2012 10:44, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

Zato sto nista od toga nije u nazivu/imenu drzave.
Jeste, i ja se slazem da se Hercegovina ni po cemu ne razlikuje od Podrinja ili Krajine ili Posavine, sto su sve regionalno/teritorijalne odrednice u okviru iste drzave, ali je samo Bosna nesto sto ima pozadinu i 1000 godina unazad... Kajla je uvaljena nekad ranije, pa je sada lagano kusamo svij zajedno.
Last edited by Dozer on 15/10/2012 10:47, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

@Fiza
Slazem se ja s tobom. To bi trebalo biti tako, medjutim u BiH - nije i nece. Bice i ti podaci prikupljeni, naravno, ali etno-nacionalisti ce se i nogama i rukama potruditi da budu maksimalno relativizirani, a na povrsini ce ostati samo prebrojavanje krvnih zrnaca.
User avatar
dimenzija12
Posts: 112
Joined: 05/10/2012 21:59

#9 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by dimenzija12 »

asurbanipal wrote:Kad već može Bosanac, zašto na popis ne uvesti i Hercegovac, Podrinjac, Krajišnik, Posavac...
sto se ogranicavati sa bosanac, hercegovac, krajisnik
dajte nam i sarajlija, zenicanin, biscanin itd :lol: :lol:
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#10 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

Dozer wrote:Zato sto nista od toga nije u nazivu/imenu drzave.
Jeste, i ja se slazem da se Hercegovina ni po cemu ne razlikuje od Podrinja ili Krajine ili Posavine, sto su sve regionalno/teritorijalne odrednice u okviru iste drzave, ali... Kajla je uvaljena nekad ranije, pa je sada lagano kusamo svij zajedno.
htjeli to priznati ili ne, mi kao narod moramo BIH smatrati od save do Nemua, od Une do Drine, bez RS i FBIH. Moja je Bosna pa makar pricala o Palama. Pa kad kazu Pale su u Rs, nije, Pale su u BiH! Pa kako, pokazes im kartu BiH i pokazes gdje su Pale, unutar BiH! ne smijemo kao narod dozvoliti da jedni druge nazivamo MI, VI; ONI; ONE, ONO!
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#11 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by sinuhe »

Najbolji su ovi sto se cude beha posebnosti. :-)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#12 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by JoseMujica »

za popis su najviše zainteresirani oni kojima stolice ovise od prebrojavanja krvnih zrnaca....i da mogu jedni druge jebavat brojevima do narednog popisa

za mene lično...libo me tuki hoće li kome brojevi pasati li neće....Bosanac sam i po naciji i po vjeri i po jeziku i po svim ostalim mjernim jedinicama

kome se to ne sviđa neka mi se napuši autohtone bosanske sudžuke :D
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

Nije to nikakva BH posebnost, moj sinuhe. To je samo - BH GLUPOST.
Danas su monoetnicke drzave rariteti, pa ni BiH nije izuzetak sa svim svojim etnijama koje je naseljavaju.

@JoseMujica
Isti sam ti takav :thumbup:
Last edited by Dozer on 15/10/2012 10:49, edited 1 time in total.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#14 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

Dozer wrote:@Fiza
Slazem se ja s tobom. To bi trebalo biti tako, medjutim u BiH - nije i nece. Bice i ti podaci prikupljeni, naravno, ali etno-nacionalisti ce se i nogama i rukama potruditi da budu maksimalno relativizirani, a na povrsini ce ostati samo prebrojavanje krvnih zrnaca.
Moze, ali vi kao narod se trebate promijeniti. Pljuni me ako u BiH ne dodje do nekakvog FBIH-RS zida kao sto je u Njemackoj bilo... Niko nikog ne gleda, pa ljudi jedva docekali da se vide :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by madner »

asurbanipal wrote:Kad već može Bosanac, zašto na popis ne uvesti i Hercegovac, Podrinjac, Krajišnik, Posavac...
Ili da uzmemo neki izraz iz 1322 i koristimo isti umjesto modernog. :roll:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#16 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

@fiza
"Vi kao narod". Koji to "vi"?
infected
Posts: 13
Joined: 15/10/2012 10:46

#17 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by infected »

kakvim se vi glupostima ovde bavite a niko za kafe nema,svi pametni a vazda glasate za iste,izađite na ulice pa zapalite sve hajvani jedni
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#18 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by sinuhe »

Dozer wrote:Nije to nikakva BH posebnost, moj sinuhe. To je samo - BH GLUPOST.
Danas su monoetnicke drzave rariteti, pa ni BiH nije izuzetak sa svim svojim etnijama koje je naseljavaju.

@JoseMujica
Isti sam ti takav :thumbup:
Mozes ti to do sudnjeg dana tako. Je li problem prihvatiti BiH onakvom kakva je. To su jos i najmanji problemi.

Ne znam zasto u Avazu spominju starije osobe kad su prije problem npr. nadobudni studenti i slicni.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#19 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

Dozer wrote:@fiza
"Vi kao narod". Koji to "vi"?
Citava BiH! Posto ja dolje ne zivim.. govorim opcenito kao narodu. Da u narodu ne smije doci do MI VI ONI; ONO ONE. Ako vi sebe ne smatrate kao narodom, onda vam ni Bog sami nece pomoci. Narod kao Narod. Smatrati se dio naroda po meni znaci akceptirati nekog ko nije musliman/katolik/jevrej ko nece nekome reci hej ti srbine, pa srbin dodje i kaze hej ti bosance. Trebate se kao narod izjasniti MI, MI smo, Mi cemo. Jok, vidim eh oni koji podrzavaju SDP, SDA, SNDS, SDU, SDI, ima etiketiranja naroda po strankama, ima etiketiranja naroda po vjeri, ima etiketiranja naroda RS i FBIH! Kao narod ako zelite biti narod toga ne smije biti, :)
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#20 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

@infected
Kafa je najmanji problem, ali kako je sve ovo krenulo, vrlo lako se moze desiti da i ta kafa postane ober problem. A sto se ulice tice, tu se slazemo. Ovdje ne postoji drugi nacin. I po tome jesmo hajvani, i to maksimalni.

@sinuhe
A koji su to nasi "veliki problemi" i koji ne proizilaze upravo iz prebrojavanja krvnih zrnaca?

@fiza
Ti si, znaci, negdje "gore", vjerovatno kod starih germana ili skandinavaca... :). Nemoj me pogresno shvatiti, lijepo je sto nam zelis dobro, ali...
Last edited by Dozer on 15/10/2012 11:01, edited 2 times in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#21 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by sinuhe »

Nema prebrojavanja krvnih zrnaca, nikad ih nije ni bilo. Jasno je jos davno receno da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#22 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

sinuhe wrote:
Dozer wrote:Nije to nikakva BH posebnost, moj sinuhe. To je samo - BH GLUPOST.
Danas su monoetnicke drzave rariteti, pa ni BiH nije izuzetak sa svim svojim etnijama koje je naseljavaju.

@JoseMujica
Isti sam ti takav :thumbup:
Mozes ti to do sudnjeg dana tako. Je li problem prihvatiti BiH onakvom kakva je. To su jos i najmanji problemi.

Ne znam zasto u Avazu spominju starije osobe kad su prije problem npr. nadobudni studenti i slicni.
Stariji narod i glasa za onog za koga je navikao! Izgleda to je u krvi, gdje familija tu i otac tu i porodica. Unucadi itd.. s koljena na koljeno.
fiza
Posts: 127
Joined: 15/10/2012 08:04

#23 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by fiza »

sinuhe wrote:Nema prebrojavanja krvnih zrnaca, nikad ih nije ni bilo. Jasno je jos davno receno da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska.
Hoces reci da nema bosanca katolika? Da nema srbina muslimana ili hrvata muslimana? Ovo je ono o cemu ja pricam cijelo vrijeme.,
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#24 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by Dozer »

To etno-nacionalisti i zele - da nema Bosanaca katolika, pravoslavaca i muslimana, nego samo Srba, Hrvata i Bosnjaka koji su po defaultu pravoslavci, katolici i muslimani.

Sinuhe, nadam se da se salis po pitanju nepostojanja prebrojavanja krvnih zrnaca... Gdje ti zivis, ba?!
Pa, jadan ne bio, Ustav je nastiman na toj platformi, a onda i sve ostalo u drzavi se sklapa na taj nacin.
Last edited by Dozer on 15/10/2012 11:03, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#25 Re: Testni i stvarni popis - benefiti i posljedice

Post by sinuhe »

fiza wrote:
sinuhe wrote:Nema prebrojavanja krvnih zrnaca, nikad ih nije ni bilo. Jasno je jos davno receno da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska.
Hoces reci da nema bosanca katolika? Da nema srbina muslimana ili hrvata muslimana? Ovo je ono o cemu ja pricam cijelo vrijeme.,
Nema, kod nas je eto tako kako je.
Locked