Testiranje

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
konektovan
Posts: 40625
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#301 Re: Testiranje

Post by konektovan »

Rasi li se u Sarajevu antigen test, privatne klinike????
User avatar
mist
Posts: 1390
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#302 Re: Testiranje

Post by mist »

Svicko wrote: 03/11/2020 20:37 Sto više čitam ovaj forum više vidim da ovo testiranje haman nema nikakvog smisla i da je sve pogađanje.
A da ne kažem da ne vidim nikakav smisao serološkog testiranja u akutnim fazama bilo kakve bolesti.

Evo ja imam serološki test negativan ali daleko od toga da sam siguran da nemam covid i da ga ne mogu prenijeti. Do PCR-a mi država zbog lakših simptoma ne da, a da li sad da bacam pare na PCR kad vidim da vas većina i na PCR bude negativna a friški ste sa akutne faze. (kao i ja)

:? :? :? :? :? :? :? :?
Obavezno PCR.Slucaj u mojoj porodici seroloski u ponedeljak negativan,PCR u utorak pozitivan.
Privatna rezija u oba slucaja.
User avatar
mist
Posts: 1390
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#303 Re: Testiranje

Post by mist »

konektovan wrote: 04/11/2020 15:42 Rasi li se u Sarajevu antigen test, privatne klinike????
Al Tawil kako sam vidio u nekim svojim covid paketima,mada ne vidim razlog zasto ne bi mogao sam antigen test.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#304 Re: Testiranje

Post by Nedzada »

Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#305 Re: Testiranje

Post by GAU8 »

Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
rekla-kazala
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#306 Re: Testiranje

Post by Nedzada »

GAU8 wrote: 07/11/2020 12:37
Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
rekla-kazala
Provjereno 100%
Znam i ženu a i ovaj par.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#307 Re: Testiranje

Post by GAU8 »

Nedzada wrote: 07/11/2020 19:55
GAU8 wrote: 07/11/2020 12:37
Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
rekla-kazala
Provjereno 100%
Znam i ženu a i ovaj par.
povlacim rijec
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#308 Re: Testiranje

Post by laik1981 »

Ovakvi slucajevi nisu rekla kazala nego svakodnevna pojava. Vade se na sistem :lol: , a u sustini su pogubili sve konce.. Pa eno u RS-u vise nece ni testirati osim ko nema srednje tesku i tesku klinicku sliku. Svi koji imaju bilo kakve simptome idu pod koronu i bez testa. To je zvanicna vijest.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#309 Re: Testiranje

Post by Ozimician »

Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
U Visokom negdje privatno ili po uputnici Doma zdravlja?

Ako je u Domu zdravlja - onda 100% nije ovakva procedura i tvoja priča je šuplja s više strana.

1. ZDK zadnje 3 sedmice uopšte ne testira nikoga sa simptomima (osim zdravstvenih radnika sa simptomima i pacijenata koji su hospitalizirani u bolnici) - nešto kao što je sad uveo RS.
2. Obrazac ne popunjava pacijent (niti je kad popunjavao), već HES i to najmanje jedan dan ranije.
3. U ZDK su rezultati bili ''sutra'' samo u ranim fazama epidemije (negdje do jula), od tad se sve duže i duže čeka, neki i po 7 dana.
4. U Visokom Dom zdravlja nikad nije radio komercijalne testove za putovanja u inostranstvo, za ZDK su to radile bolnica u Zenici i Tešnju, i to negdje do septembra, tad su ukinuli komercijalna testiranja jer nemaju kapaciteta ni za ove redovne po uputi HES-a.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#310 Re: Testiranje

Post by Nedzada »

Privatno je ovo, nije u Domu zdravlja.
A priča šuplja ili ne - istinita je.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#311 Re: Testiranje

Post by Nedzada »

Ozimician wrote: 08/11/2020 18:34

ZDK zadnje 3 sedmice uopšte ne testira nikoga sa simptomima (osim zdravstvenih radnika sa simptomima i pacijenata koji su hospitalizirani u bolnici)
Kako sad to?
Kako su mi onda jedan rodijak, par ljudi s posla i dva poznanika iz grada pozitivni?
U zadnjih 2-7 dana?

Čuli smo se s većinom od njih, kažu vadili nalaze i pozitivni. Niko nije u bolnici svi kod kuće u nazovi izolaciji.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#312 Re: Testiranje

Post by Ozimician »

Nedzada wrote: 08/11/2020 23:13 Kako sad to?
Kako su mi onda jedan rodijak, par ljudi s posla i dva poznanika iz grada pozitivni?
U zadnjih 2-7 dana?

Čuli smo se s većinom od njih, kažu vadili nalaze i pozitivni. Niko nije u bolnici svi kod kuće u nazovi izolaciji.
Jednostavno, ljekari trenutno na osnovu kliničke slike, kontakata, simptoma, fizikalnog pregleda, RTG pluća i/ili LAB nalaza - ljudima govore da je COVID ili nije. Ti ljudi nisu zvanično pozitivni (nema PCR testiranja) i prema WHO oni se klasificiraju pod šifrom U07.2 (nepotvrđena sars-cov-2 infekcija). Takav pacijent ne ulazi u zvaničnu statistiku pozitivnih niti mu inspekcija izdaje rješenje o izolaciji.

U suštini, doktori u ZDK se trenutno ''snalaze'' kako znaju i umiju (pomoćnim metodama) u dijagnostici i liječenju COVID-a, a obzirom na ogromno iskustvo svih doktora koji se tim bave (u zadnjih mjesec dana svakodnevno bar 10-tak pacijenata po doktoru) - rade to sa vrlo dobrom preciznošću.

Ne znam da li je to slučaj kod tvojih rođaka, ali eto to je praksa u zadnje 3 sedmice u ZDK.

Btw. zdravstvo u BiH je otprilike prije 3 sedmice kolabiralo (nemogućnošću praćenja pozitivnih osoba i kontakata te prebukiranošću covid odjela u svim bolnicama) - samo niko od zvaničnika nema hrabrosti da to izjavi javno pred izbore.
MMM1977
Posts: 4616
Joined: 15/07/2009 12:56

#313 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

Nedzada wrote: 08/11/2020 23:06 Privatno je ovo, nije u Domu zdravlja.
A priča šuplja ili ne - istinita je.
Ko u Visokom privatno radi PCR?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#314 Re: Testiranje

Post by daddy-kool »

User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#315 Re: Testiranje

Post by liaar »

Supruga već 2 sata zove ambulantu kojoj pripada, nema sile na svijetu da ih dobije. u 200+ poziva, jednom zazvonilo samo... I kaže idi se testiraj...
User avatar
dulekrele
Posts: 3840
Joined: 10/04/2014 18:25

#316 Re: Testiranje

Post by dulekrele »

Juka Jebach wrote: 27/10/2020 20:59
dulekrele wrote: 27/10/2020 08:25 Pet dana cekam nalaz za PCR test. Ima li neko ko se moze nazvati i pitati o cemu se radi. :cry:
jel ti onda uzimaju da ti karantina pocinje od dana kada si testiran ili kada dobijes rezultat testa (ako je negativan)
Karantin pocinje od dana kada se pojave prvi simptomi.
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#317 Re: Testiranje

Post by akcija007 »

Ovo mi nije jasno. Ako je zaguzenje na toj masini koja obradjuje testove na Kosevu zasto Zavod za javno zdravstvo KS ne kupi za sebe tu masinu i ZJZ KS ne pocne obradjivati te uzorke ?
U ZJZ su mikrobilozi zaposleni (oni nam potpisu nalaz bris grla i nosa na bakterije ) kao i gore na Kosevu
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#318 Re: Testiranje

Post by Ironmen »

laik1981 wrote: 07/11/2020 22:13 Ovakvi slucajevi nisu rekla kazala nego svakodnevna pojava. Vade se na sistem :lol: , a u sustini su pogubili sve konce.. Pa eno u RS-u vise nece ni testirati osim ko nema srednje tesku i tesku klinicku sliku. Svi koji imaju bilo kakve simptome idu pod koronu i bez testa. To je zvanicna vijest.
Meni i dalje nisu jasni ovi ljudi koji misle da je nas sistem i zdravstvo Njemacka i da su ovakve stvari nemoguce, pa u Trebinju dobijes negativan test za 30 km bez ikakvog pregleda, pitajte sve ove sto su ljetos isli na more kako se i sta se radilo u Trebinju, i onda dodje neko kaze rekla kazala, cipovanje vi ste ravnozemljasti i ostale price a zive u zemlji gdje je upravni odbor Pazarica pokrao od djece 500 000 km od kurbana, daj ljudi svatite vec jednom gdje zivite.
Last edited by Ironmen on 09/11/2020 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#319 Re: Testiranje

Post by Ironmen »

Ozimician wrote: 08/11/2020 23:49
Nedzada wrote: 08/11/2020 23:13 Kako sad to?
Kako su mi onda jedan rodijak, par ljudi s posla i dva poznanika iz grada pozitivni?
U zadnjih 2-7 dana?

Čuli smo se s većinom od njih, kažu vadili nalaze i pozitivni. Niko nije u bolnici svi kod kuće u nazovi izolaciji.
Jednostavno, ljekari trenutno na osnovu kliničke slike, kontakata, simptoma, fizikalnog pregleda, RTG pluća i/ili LAB nalaza - ljudima govore da je COVID ili nije. Ti ljudi nisu zvanično pozitivni (nema PCR testiranja) i prema WHO oni se klasificiraju pod šifrom U07.2 (nepotvrđena sars-cov-2 infekcija). Takav pacijent ne ulazi u zvaničnu statistiku pozitivnih niti mu inspekcija izdaje rješenje o izolaciji.

U suštini, doktori u ZDK se trenutno ''snalaze'' kako znaju i umiju (pomoćnim metodama) u dijagnostici i liječenju COVID-a, a obzirom na ogromno iskustvo svih doktora koji se tim bave (u zadnjih mjesec dana svakodnevno bar 10-tak pacijenata po doktoru) - rade to sa vrlo dobrom preciznošću.

Ne znam da li je to slučaj kod tvojih rođaka, ali eto to je praksa u zadnje 3 sedmice u ZDK.

Btw. zdravstvo u BiH je otprilike prije 3 sedmice kolabiralo (nemogućnošću praćenja pozitivnih osoba i kontakata te prebukiranošću covid odjela u svim bolnicama) - samo niko od zvaničnika nema hrabrosti da to izjavi javno pred izbore.
Kolabriralo je ono u martu jos i nije se oporavilo, pa svaki dan imamo po 1-2k zarazenih a oporavljenih 100-200 gdje su ostali ljudi pomrli ili sta ??
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#320 Re: Testiranje

Post by Ozimician »

Ironmen wrote: 09/11/2020 22:05 Kolabriralo je ono u martu jos i nije se oporavilo, pa svaki dan imamo po 1-2k zarazenih a oporavljenih 100-200 gdje su ostali ljudi pomrli ili sta ??
Promašio si poentu, vođenje statistike i nije baš direktan domen zdravstva u pravom smislu riječi (onaj dio zdravstva koji liječi ljude).
Statistiku vode uglavnom Zavodi za javno zdravstvo i ostale kategorije koje u životu pacijenta vidjeli nisu.

Kolaps zdravstva znači stanje u kojem zdravstvo nije sposobno pružiti potrebne usluge stanovništvu. Npr. kad bolnice vraćaju na kućno liječenje osobe koje su po svim parametrima za hospitalizaciju, kad nestane osnovnih materijala i osoblja za rad s pacijentima, itd.
adsubzero
Posts: 3003
Joined: 08/02/2013 15:52

#321 Re: Testiranje

Post by adsubzero »

Ozimician wrote: 08/11/2020 23:49
Nedzada wrote: 08/11/2020 23:13 Kako sad to?
Kako su mi onda jedan rodijak, par ljudi s posla i dva poznanika iz grada pozitivni?
U zadnjih 2-7 dana?

Čuli smo se s većinom od njih, kažu vadili nalaze i pozitivni. Niko nije u bolnici svi kod kuće u nazovi izolaciji.
Jednostavno, ljekari trenutno na osnovu kliničke slike, kontakata, simptoma, fizikalnog pregleda, RTG pluća i/ili LAB nalaza - ljudima govore da je COVID ili nije. Ti ljudi nisu zvanično pozitivni (nema PCR testiranja) i prema WHO oni se klasificiraju pod šifrom U07.2 (nepotvrđena sars-cov-2 infekcija). Takav pacijent ne ulazi u zvaničnu statistiku pozitivnih niti mu inspekcija izdaje rješenje o izolaciji.

U suštini, doktori u ZDK se trenutno ''snalaze'' kako znaju i umiju (pomoćnim metodama) u dijagnostici i liječenju COVID-a, a obzirom na ogromno iskustvo svih doktora koji se tim bave (u zadnjih mjesec dana svakodnevno bar 10-tak pacijenata po doktoru) - rade to sa vrlo dobrom preciznošću.

Ne znam da li je to slučaj kod tvojih rođaka, ali eto to je praksa u zadnje 3 sedmice u ZDK.

Btw. zdravstvo u BiH je otprilike prije 3 sedmice kolabiralo (nemogućnošću praćenja pozitivnih osoba i kontakata te prebukiranošću covid odjela u svim bolnicama) - samo niko od zvaničnika nema hrabrosti da to izjavi javno pred izbore.
Hvala za ovo lijepo objasnjenje. Nisu doktori superljudi, sad je preveliko opterecenje i previse oboljenih na malo doktora, a oni rade po uputama koje dobiju. Ne ide se u bolnicu za obicni kasalj, zar ljudi stvarno misle da nase ustanove (a i bilo gdje na svijetu) imaju taj kapacitet? Sta drugo ljudi ocekuju nego da im se kaze da ostanu kuci u izolaciji? Samo se nadam da ce se ljudi malo opametiti i imati vise razumijevanja, a ostaviti predrasude sa strane.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#322 Re: Testiranje

Post by Ironmen »

Ozimician wrote: 09/11/2020 22:49
Ironmen wrote: 09/11/2020 22:05 Kolabriralo je ono u martu jos i nije se oporavilo, pa svaki dan imamo po 1-2k zarazenih a oporavljenih 100-200 gdje su ostali ljudi pomrli ili sta ??
Promašio si poentu, vođenje statistike i nije baš direktan domen zdravstva u pravom smislu riječi (onaj dio zdravstva koji liječi ljude).
Statistiku vode uglavnom Zavodi za javno zdravstvo i ostale kategorije koje u životu pacijenta vidjeli nisu.

Kolaps zdravstva znači stanje u kojem zdravstvo nije sposobno pružiti potrebne usluge stanovništvu. Npr. kad bolnice vraćaju na kućno liječenje osobe koje su po svim parametrima za hospitalizaciju, kad nestane osnovnih materijala i osoblja za rad s pacijentima, itd.
Hoces reci da u martu i aprilu nisu vracali kuci ??? Ja ti kazem da jesu od marta su se zatvorili bili, malo preko ljeta se stanje stablizovalo, imali su cijelo ljeto da se pripreme, nisu radili nista pripremali kampanju..
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#323 Re: Testiranje

Post by Matijevic_Vlado »

Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
Image
Ziva istina, jebem mu mater ko ne vjeruje :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#324 Re: Testiranje

Post by banjaluka078 »

Kakve formulare spominju ovi što tvrde da nisu testirani, a pozitivni su? Ja nikakav formular nisam popunjavala. Sve je odradila dr na svom računaru, odštampala neku vrstu uputnice i to sam samo predala kad su me testirali.
MMM1977
Posts: 4616
Joined: 15/07/2009 12:56

#325 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

Matijevic_Vlado wrote: 11/11/2020 11:55
Nedzada wrote: 06/11/2020 23:11 Nipošto u Visoko NE idite na testiranje.
Zapravo idite ako hoćete pozitivan test.

Slučaj prvi - žena popunila obrazac i stala u red, jer je gužva i vani u trijažnom šatoru uzimaju uzorak. Bilo joj hladno i otišla, nije mogla čekati, sporo išlo.
Sutradan je zovu na telefon da joj jave da je pozitivna.

Slučaj drugi - bračni par, mladi bez apsolutno ikakvih simptoma radi puta u inostranstvo radili test. Zovu ih - oboje pozitivni. Urade ljudi ponovo ali u Sarajevu - sve ok ... negativna oba nalaza.
Image
Ziva istina, jebem mu mater ko ne vjeruje :mrgreen: :mrgreen:
Kad smo je uhvatili u laži kaže privatno rađen test. A u Visokom niko ne radi privatno pcr testiranje.
Locked