Testiranje

Moderator: O'zone

Locked
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#151 Re: Testiranje

Post by splinter »

Nazovi ujutro odmah kao što napisa kolega forumaš iznad. Poliklinika Alea radi i serologiju i PCR.
Najbolje ujutro nazvati i dogovoriti se s njima a onda je i nalaz gotov isti dan.
Za PCR ulaziš iz one male uličice sa leđa zgrade, imaju limena vrata. I vani se radi test. Ja juče bio i radio serologiju, ulazi na glavni ulaz.
Metoda: Access Sars CoV -2 IgG assay, jedan od najpouzdanijih testova ukoliko želiš da znaš jesi li prebolovao Covid ili bio i kontaktu, jer ciljano traži RBD domenu na S proteinu.
Uglavnom negativa totalna.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#152 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 09/08/2020 20:36 Nazovi ujutro odmah kao što napisa kolega forumaš iznad. Poliklinika Alea radi i serologiju i PCR.
Najbolje ujutro nazvati i dogovoriti se s njima a onda je i nalaz gotov isti dan.
Za PCR ulaziš iz one male uličice sa leđa zgrade, imaju limena vrata. I vani se radi test. Ja juče bio i radio serologiju, ulazi na glavni ulaz.
Metoda: Access Sars CoV -2 IgG assay, jedan od najpouzdanijih testova ukoliko želiš da znaš jesi li prebolovao Covid ili bio i kontaktu, jer ciljano traži RBD domenu na S proteinu.
Uglavnom negativa totalna.
Ova metoda, da li je to PCR ili serološka?
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#153 Re: Testiranje

Post by splinter »

Ovo je serološka. Trebala mi je jer radim neko istraživanje pa sam radio između ostalog radio i test na sebi.
A PCR je cinii se 200 KM
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#154 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 09/08/2020 21:23 Ovo je serološka. Trebala mi je jer radim neko istraživanje pa sam radio između ostalog radio i test na sebi.
A PCR je cinii se 200 KM
Pošto se ti razumiješ, reci mi šta je bolje za oca da radim? Simptome ima 4-5 dana...
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#155 Re: Testiranje

Post by splinter »

Pa realno to je idealno vrijeme za PCR test, a pošto vama treba vjerovatno što hitniji nalaz, onda bi bolji taj test. Uzeće mu nazofarengealni bris i to je to. Čekaš da vam jave da se dođe po nalaz.
A možeš ih nazvati i konsultovati se s snjima oko svega.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#156 Re: Testiranje

Post by banjaluka078 »

Cijena komercijalnih testova u Institutu za javno zdravstvo RS su pojeftinile i od danas će koštati 150 KM.


Potvrdio je ovo za Mondo direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.

"Odluka je usvojena na upravnom odboru i od danas je cijena svih komercijalnih testova, uključujući i turističke 150 KM", kazao nam je Zeljković.

Do sada su ovi testovi koštali 200 KM i urađeno ih je ukupno oko 3.700.

https://mondo.ba/Info/Drustvo/a979721/P ... 50-KM.html
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#157 Re: Testiranje

Post by Tesla Edison »

banjaluka078 wrote: 12/08/2020 10:36
Cijena komercijalnih testova u Institutu za javno zdravstvo RS su pojeftinile i od danas će koštati 150 KM.


Potvrdio je ovo za Mondo direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.

"Odluka je usvojena na upravnom odboru i od danas je cijena svih komercijalnih testova, uključujući i turističke 150 KM", kazao nam je Zeljković.

Do sada su ovi testovi koštali 200 KM i urađeno ih je ukupno oko 3.700.

https://mondo.ba/Info/Drustvo/a979721/P ... 50-KM.html
A jesu ga snizili nema šta. Test se nabavlja za 5$ a naplaćuju 150 KM.

Koja je ovo pljačka, i za nas je previše.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#158 Re: Testiranje

Post by AmirBaa »

Zna li neko koliko se ranije treba najaviti za komercijalno PCR u Sarajevu (al tawil ili neko drugi) ? I ima li u istocnom sarajevu gdje privatno PCR odraditi, nije mala usteda od stoje za dvoje :D
saabsa
Posts: 1855
Joined: 07/10/2009 01:17

#159 Re: Testiranje

Post by saabsa »

AmirBaa wrote: 12/08/2020 11:10 Zna li neko koliko se ranije treba najaviti za komercijalno PCR u Sarajevu (al tawil ili neko drugi) ? I ima li u istocnom sarajevu gdje privatno PCR odraditi, nije mala usteda od stoje za dvoje :D
Al tavill ujutro do pola 9 dodješ, ne treba najava 240km. Rezultate dobiješ isti dan između 7 i 8 naveče, a možeš i na email dobiti kao što sam ja tražio.
Na Klixu je bilo da se može i na veterini raditi 200km,ali naravno na obadva broja navedena u tekstu mob i fiksni se niko ne javlja tako da moraš otići nekom od privatnika da oni odnesu njima. Koincidecija,slučajnost....
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#160 Re: Testiranje

Post by simbabimba »

saabsa wrote: 12/08/2020 11:30
AmirBaa wrote: 12/08/2020 11:10 Zna li neko koliko se ranije treba najaviti za komercijalno PCR u Sarajevu (al tawil ili neko drugi) ? I ima li u istocnom sarajevu gdje privatno PCR odraditi, nije mala usteda od stoje za dvoje :D
Al tavill ujutro do pola 9 dodješ, ne treba najava 240km. Rezultate dobiješ isti dan između 7 i 8 naveče, a možeš i na email dobiti kao što sam ja tražio.
Na Klixu je bilo da se može i na veterini raditi 200km,ali naravno na obadva broja navedena u tekstu mob i fiksni se niko ne javlja tako da moraš otići nekom od privatnika da oni odnesu njima. Koincidecija,slučajnost....
nije tacno, imali su sve termine popunjene 10 dana unaprijed, ponudili su mi samo da dodjem i sacekam da vidim ako se neko od zakaznih ne pojavi da uskocim...
saabsa
Posts: 1855
Joined: 07/10/2009 01:17

#161 Re: Testiranje

Post by saabsa »

simbabimba wrote: 12/08/2020 11:45
saabsa wrote: 12/08/2020 11:30
AmirBaa wrote: 12/08/2020 11:10 Zna li neko koliko se ranije treba najaviti za komercijalno PCR u Sarajevu (al tawil ili neko drugi) ? I ima li u istocnom sarajevu gdje privatno PCR odraditi, nije mala usteda od stoje za dvoje :D
Al tavill ujutro do pola 9 dodješ, ne treba najava 240km. Rezultate dobiješ isti dan između 7 i 8 naveče, a možeš i na email dobiti kao što sam ja tražio.
Na Klixu je bilo da se može i na veterini raditi 200km,ali naravno na obadva broja navedena u tekstu mob i fiksni se niko ne javlja tako da moraš otići nekom od privatnika da oni odnesu njima. Koincidecija,slučajnost....
nije tacno, imali su sve termine popunjene 10 dana unaprijed, ponudili su mi samo da dodjem i sacekam da vidim ako se neko od zakaznih ne pojavi da uskocim...
Ok, ti si garant upravu a ja se juče testirao, nazvao u 8i10 da pitam rade li i do kad, i stigao do 8i30 i da izvade briseve...
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#162 Re: Testiranje

Post by simbabimba »

bice da je kako koga zapadne...
saabsa
Posts: 1855
Joined: 07/10/2009 01:17

#163 Re: Testiranje

Post by saabsa »

simbabimba wrote: 12/08/2020 12:24 bice da je kako koga zapadne...
Prevedeno, nazoveš ujutro i pitaš :)
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#164 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

- Supruga već 7-8 dana bolesna, temperatura, slabost, kašljucanje. Inače je rijetko bolesna i to max. 2-3 dana, nikad nije bila ovakva. Prije 2 dana uradili PCR test privatno, negativna.

- Otac, upala oba plućna krila, generalno jako slab, na momente ima kao neku amneziju. Posljedice ranijih moždanih udara se pojačale, teško govori i kreće se. Leukociti na donjoj granici, trombociti niski.

- Punac generalno slab, nema snage nizašta. Povazdan leži i spava, što nikad ne radi.

- Ja sam bio isto slab par dana, punica isto ali ništa posebno.

E sad, obzirom da smo svi bili u kontaktu jedni sa drugima i da supruga ima najjače simptome, mislio sam da bi njen test trebao biti dovoljan da vidimo da li je korona ili je klasična gripa, prehlada. Iako je PCR bila negativna, opet počinjem sumnjati...

Naravno da smo kontakt sa svima drugima sveli na minimum, predostrožnosti radi.

Neki savjet?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#165 Re: Testiranje

Post by Mogy87 »

MMM1977 wrote: 13/08/2020 23:14 - Supruga već 7-8 dana bolesna, temperatura, slabost, kašljucanje. Inače je rijetko bolesna i to max. 2-3 dana, nikad nije bila ovakva. Prije 2 dana uradili PCR test privatno, negativna.

- Otac, upala oba plućna krila, generalno jako slab, na momente ima kao neku amneziju. Posljedice ranijih moždanih udara se pojačale, teško govori i kreće se. Leukociti na donjoj granici, trombociti niski.

- Punac generalno slab, nema snage nizašta. Povazdan leži i spava, što nikad ne radi.

- Ja sam bio isto slab par dana, punica isto ali ništa posebno.

E sad, obzirom da smo svi bili u kontaktu jedni sa drugima i da supruga ima najjače simptome, mislio sam da bi njen test trebao biti dovoljan da vidimo da li je korona ili je klasična gripa, prehlada. Iako je PCR bila negativna, opet počinjem sumnjati...

Naravno da smo kontakt sa svima drugima sveli na minimum, predostrožnosti radi.

Neki savjet?
Ja nazalost nemam nikakav savjet. Samo zelim da ti tata, a i ostatak porodice, budu bolje sto prije.
Mozda @splinter bude imao kakav savjet kad bude u prilici.
Drzite se.
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#166 Re: Testiranje

Post by isx »

MMM1977 wrote: 13/08/2020 23:14 - Supruga već 7-8 dana bolesna, temperatura, slabost, kašljucanje. Inače je rijetko bolesna i to max. 2-3 dana, nikad nije bila ovakva. Prije 2 dana uradili PCR test privatno, negativna.

- Otac, upala oba plućna krila, generalno jako slab, na momente ima kao neku amneziju. Posljedice ranijih moždanih udara se pojačale, teško govori i kreće se. Leukociti na donjoj granici, trombociti niski.

- Punac generalno slab, nema snage nizašta. Povazdan leži i spava, što nikad ne radi.

- Ja sam bio isto slab par dana, punica isto ali ništa posebno.

E sad, obzirom da smo svi bili u kontaktu jedni sa drugima i da supruga ima najjače simptome, mislio sam da bi njen test trebao biti dovoljan da vidimo da li je korona ili je klasična gripa, prehlada. Iako je PCR bila negativna, opet počinjem sumnjati...

Naravno da smo kontakt sa svima drugima sveli na minimum, predostrožnosti radi.

Neki savjet?
Ponovite taj PCR obzirom da su izrazeni sumptomi kod vise vas tu, trebali bi vas testirati.
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#167 Re: Testiranje

Post by splinter »

Nažalost situacija je takva da ljudi u privatnoj režiji rade tesotve pa čak i PCR a koji su kod nas od 200 - 220 KM, Nije zgorega nekada ponoviti test jer postoje te situacije sa lažno negativnim rezultatima, ali odakle našem čovjeku tolike pare?
Koliko je dugo supruga imala simptome prije testiranja? Živite li svi zajedno ili odvojeno?
Po meni je tvoj otac sa sa tom obostranom upalom pluća
i leukocitima na granici najrizičnijii trenutno i daleko najugroženiji, tako da bi trebalo što prije njemu uraditi test.
Jesi li kontaktirao ikako doktora porodične medicine ili ko li je već tu zadužen za vas, da ne bude da se ljudi sami liječe i ne poštuju protokole?
Kako god al ja bih na tvom mjestu najprije vidio da nekako zbrinem oca, odnosno bar da znam na čemu sam s njim što se tiče trenutne dijagnoze.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20505
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#168 Re: Testiranje

Post by Bullet Tooth Tony »

Ne mogu da vjerujem da ovaj Kandic nije u stanju ljudima staviti neku tendu ili nesto.. Oni njegovi radnici umiru na onoj vrucini i u onim odijelima... A dobio minimalno 5000 maraka dok sam ja bio.. Puna ona ulica bila... Znaci ne moze uloziti 200 maraka za one zastore ili nesto..

Da ne govorim o tome da se testovi rade u avliji :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#169 Re: Testiranje

Post by Mogy87 »

Bullet Tooth Tony wrote: 14/08/2020 10:01 Ne mogu da vjerujem da ovaj Kandic nije u stanju ljudima staviti neku tendu ili nesto.. Oni njegovi radnici umiru na onoj vrucini i u onim odijelima... A dobio minimalno 5000 maraka dok sam ja bio.. Puna ona ulica bila... Znaci ne moze uloziti 200 maraka za one zastore ili nesto..

Da ne govorim o tome da se testovi rade u avliji :lol:
Sve ostalo stoji, ali zar ne vidis logiku zasto se uzorci uzimaju vani? To je najpametnije sto rlsu mogli implementirati :thumbup:
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#170 Re: Testiranje

Post by splinter »

Bullet Tooth Tony wrote: 14/08/2020 10:01 Ne mogu da vjerujem da ovaj Kandic nije u stanju ljudima staviti neku tendu ili nesto.. Oni njegovi radnici umiru na onoj vrucini i u onim odijelima... A dobio minimalno 5000 maraka dok sam ja bio.. Puna ona ulica bila... Znaci ne moze uloziti 200 maraka za one zastore ili nesto..

Da ne govorim o tome da se testovi rade u avliji :lol:
Kad si ti bio? Ja bio u subotu, nigdje nikoga, odmah došao na red, nije bilo gužve ni za serologiju ni za PCR, s tim da serološki metod radiš unutra ko gospodin a PCR je iza onih limenih vrata u bašči.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#171 Re: Testiranje

Post by MMM1977 »

splinter wrote: 14/08/2020 08:53 Nažalost situacija je takva da ljudi u privatnoj režiji rade tesotve pa čak i PCR a koji su kod nas od 200 - 220 KM, Nije zgorega nekada ponoviti test jer postoje te situacije sa lažno negativnim rezultatima, ali odakle našem čovjeku tolike pare?
Koliko je dugo supruga imala simptome prije testiranja? Živite li svi zajedno ili odvojeno?
Po meni je tvoj otac sa sa tom obostranom upalom pluća
i leukocitima na granici najrizičnijii trenutno i daleko najugroženiji, tako da bi trebalo što prije njemu uraditi test.
Jesi li kontaktirao ikako doktora porodične medicine ili ko li je već tu zadužen za vas, da ne bude da se ljudi sami liječe i ne poštuju protokole?
Kako god al ja bih na tvom mjestu najprije vidio da nekako zbrinem oca, odnosno bar da znam na čemu sam s njim što se tiče trenutne dijagnoze.
Da, i ja razmišljam slično ali šta raditi, ako kod supruge simptomi potraju onda neka se ponovo testira. Simptome je imala 5-6 dana prije testiranja, upravo smo čekali na osnovu tvog savjeta ovdje. Živimo odvojeno svi ali smo imali kontakte preko bajramskih praznika nekoliko puta.

Ja oca već 4 dana vodim privatno na preglede i liječenje, pitao sam i za PCR test ali su mi rekli da čekam dok se ne posavjetujemo sa pulmologom, što nam je zakazano za sutra. I meni je otac prioritet jer njegovo stanje nije bilo dobro ni prije ove upale pluća.

@splinter, hvala ti na tome što si uvijek spreman dati odgovor i savjet.
splinter
Posts: 7434
Joined: 08/10/2011 12:28

#172 Re: Testiranje

Post by splinter »

@MMM1977
Nema na čemu. Pa supruga je trebala pokazati pozitivan test al opet postoji ta mogućnost false negativnog rezultata iako u tom periodu testiranja vrlo mala.
Međutim ona nije ni bitna sad toliko koliko je bitan otac, što zbog trenutnih simptoma što zbog historije bolesti i ranijih bolesnih stanja. On nek bude pod stalnim nadzorom cijelo ovo vrijeme.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#173 Re: Testiranje

Post by daddy-kool »

User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20505
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#174 Re: Testiranje

Post by Bullet Tooth Tony »

splinter wrote: 14/08/2020 10:10
Bullet Tooth Tony wrote: 14/08/2020 10:01 Ne mogu da vjerujem da ovaj Kandic nije u stanju ljudima staviti neku tendu ili nesto.. Oni njegovi radnici umiru na onoj vrucini i u onim odijelima... A dobio minimalno 5000 maraka dok sam ja bio.. Puna ona ulica bila... Znaci ne moze uloziti 200 maraka za one zastore ili nesto..

Da ne govorim o tome da se testovi rade u avliji :lol:
Kad si ti bio? Ja bio u subotu, nigdje nikoga, odmah došao na red, nije bilo gužve ni za serologiju ni za PCR, s tim da serološki metod radiš unutra ko gospodin a PCR je iza onih limenih vrata u bašči.
Prije sat.. PCR

U EU su mi uzimali bris samo na grlo.. Ovdje i na grlo i na nos
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20505
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#175 Re: Testiranje

Post by Bullet Tooth Tony »

Mogy87 wrote: 14/08/2020 10:10
Bullet Tooth Tony wrote: 14/08/2020 10:01 Ne mogu da vjerujem da ovaj Kandic nije u stanju ljudima staviti neku tendu ili nesto.. Oni njegovi radnici umiru na onoj vrucini i u onim odijelima... A dobio minimalno 5000 maraka dok sam ja bio.. Puna ona ulica bila... Znaci ne moze uloziti 200 maraka za one zastore ili nesto..

Da ne govorim o tome da se testovi rade u avliji :lol:
Sve ostalo stoji, ali zar ne vidis logiku zasto se uzorci uzimaju vani? To je najpametnije sto rlsu mogli implementirati :thumbup:
Naravno.. U uvjetima koji dozvoljavaju a ne u avliji od 10 kvadrata.. 10 ljudi.. Uslovi nula bodova.. Nema distance nema nista...jos duplo skuplji test.. Ja placao 58 eura
Locked