Teškoće u učenju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#26 Re: Teškoće u učenju

Post by djevojka bez imena »

Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
Nema radne navike, sama si dala tačnu 'dijagnozu'. Imam takvih učenika koliko hoćeš, inteligentni pa nisu imali puno potrebe da u srednjoj 'u treniraju mozak'. Samo sto vise iscitavanja gradiva, konstantnog, od učenja napamet nema ništa. Bitno je da se ne obeshrabri i ne odustane i sve ce doći na svoje.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#27 Re: Teškoće u učenju

Post by ovo_mi_je_nick »

Mene su odveli prije fakulteta, pošto u srednjoj nisam oćelavio od učenja :lol: na jedno gradilište u blatu na minus 10. Kaže babo, e ovako ćeš raditi ako ne budeš učio samo što ti nećeš biti onaj, pokazujući na majstora nego onaj tamo, pokazujući na irgata (pomoćnog radnika).

Onda me odvede u zgradu uprave. Toplo, kafe na stolu, papiri, sekretarice, pripravnice...i kaže onda; e ovako ćeš provoditi radno vrijeme ako budeš učio.

Kako su frcali ispiti bogo dragi :lol: :lol:

I danas je toplo amin.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#28 Re: Teškoće u učenju

Post by johnnykola »

ovo_mi_je_nick wrote:Mene su odveli prije fakulteta, pošto u srednjoj nisam oćelavio od učenja :lol: na jedno gradilište u blatu na minus 10. Kaže babo, e ovako ćeš raditi ako ne budeš učio samo što ti nećeš biti onaj, pokazujući na majstora nego onaj tamo, pokazujući na irgata (pomoćnog radnika).

Onda me odvede u zgradu uprave. Toplo, kafe na stolu, papiri, sekretarice, pripravnice...i kaže onda; e ovako ćeš provoditi radno vrijeme ako budeš učio.

Kako su frcali ispiti bogo dragi :lol: :lol:

I danas je toplo amin.
Malo je napisati - prava metoda!

Kako može da se završi bez učenja (i životnih iskustava koja dijelom dođu s učenjem) mogu vam pokazati i filmovi s linka:

Film na TV-u
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#29 Re: Teškoće u učenju

Post by insomnia78 »

Jah
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#30 Re: Teškoće u učenju

Post by pinkman »

Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
Neka uzme papir i olovku, pa pise recenice. Tako ce lakse zapamtiti.
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#31 Re: Teškoće u učenju

Post by BJB »

Ako stvarno zeli studirati to sto je upisao, neka iskljuci sve distrakcije, mobitel/FB/laptop(osim ako mu nije neophodan za citanje necega)/you tube..
Sto neko rece, svescicu i neka cita i zapisuje teze pa neka provjeri kasnije sutra, pa za dva dana koliko je upamtio..Je li neki streberski fakultet gdje mora memorisati puno informacija kao pravni fakultet?
Ne moze se slusati radio/ gledati tv i uciti..Barem ja ne mogu..
Neka napravi plan ucenja, i nek se drzi tog plana..NEma preskociti tri dana jer mu je nesto naumpalo..Nek u planu napise nagrade za sebe ako obavi zacrtani rad, recimo ako predje 3-4 poglavlja neka ode na kafu s curom (sat vremena) ne do zore..
Sve sto nije neophodno i ne sluzi svrsi ucenja ili odmaranja (setnja, teretan, kosarka s rajom), izbaciti..
Neka sam sebe disciplinuje, ako vec ima zelju da nesto nauci i zaradi diplomu.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#32 Re: Teškoće u učenju

Post by dobar osjecaj »

Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
Ja ne vjerujem da neko ko je do studija dosao bez posebnog truda, nije stekao navike za ucenje i kome je neko godinama, kako pise u kasnijim postovima, pomagao praveci sazetke i objasnjavajuci gradivo odjednom osoba koja ima volju, motivaciju i ambicije da sama nesto uci. Ljudi svasta olako govore. Da je moje dijete vjerovatno bi se i ja emotivno i subjektivno zavaravala, nadala, trudila i ocekivala cuda, da ce mi neko preko noci ili za par mjeseci ili godina izbrisati devetnaest godina odgoja nesamostalne osobe. Realno i naravno lakse kad su tudja djeca u pitanju koja me se nikako ne ticu - ja iskreno ne vjerujem da mu iko moze pomoci dok ne dodje u situaciju da se sam brine za sebe. Sa svim pomagacima i delegacijom dobronamjernih clanova porodice koja trazi rjesenja za njega, to nikada nece biti samostalna i sposobna osoba.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#33 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

dobar osjecaj wrote:
Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
Ja ne vjerujem da neko ko je do studija dosao bez posebnog truda, nije stekao navike za ucenje i kome je neko godinama, kako pise u kasnijim postovima, pomagao praveci sazetke i objasnjavajuci gradivo odjednom osoba koja ima volju, motivaciju i ambicije da sama nesto uci. Ljudi svasta olako govore. Da je moje dijete vjerovatno bi se i ja emotivno i subjektivno zavaravala, nadala, trudila i ocekivala cuda, da ce mi neko preko noci ili za par mjeseci ili godina izbrisati devetnaest godina odgoja nesamostalne osobe. Realno i naravno lakse kad su tudja djeca u pitanju koja me se nikako ne ticu - ja iskreno ne vjerujem da mu iko moze pomoci dok ne dodje u situaciju da se sam brine za sebe. Sa svim pomagacima i delegacijom dobronamjernih clanova porodice koja trazi rjesenja za njega, to nikada nece biti samostalna i sposobna osoba.
slazem se, nazalost.

ali iskreno mislim i da bi psiholog mogao pomoci. i njemu i osobi koja ga je dosad nosila na ledjima i zivjela za njega.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#34 Re: Teškoće u učenju

Post by drunken tiger »

Imao sličan problem. Nisam mogao da naučim ništa napamet. NIkad u životu. Za sve što sam učio morao sam naći neki logički slijed, zakon, razlog zbog kojeg je to tako da bih mogao savladati gradivo. Problem je eskalirao na fakultetu. Nakon konsultacija s psihologom na studentskoj poliklinici nije bilo problema. Prosjek na kraju školovanja 9. Tako da je najbolje da potraži stručnu pomoć. Ipak oni najbolje znaju. Nema svako isti problem da bi mogao na forumu naći rješenje. Sretno i neka na vrijeme ode.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#35 Re: Teškoće u učenju

Post by Grean »

drunken tiger wrote:Imao sličan problem. Nisam mogao da naučim ništa napamet. NIkad u životu. Za sve što sam učio morao sam naći neki logički slijed, zakon, razlog zbog kojeg je to tako da bih mogao savladati gradivo. Problem je eskalirao na fakultetu. Nakon konsultacija s psihologom na studentskoj poliklinici nije bilo problema. Prosjek na kraju školovanja 9. Tako da je najbolje da potraži stručnu pomoć. Ipak oni najbolje znaju. Nema svako isti problem da bi mogao na forumu naći rješenje. Sretno i neka na vrijeme ode.
Neka procita tvoj savjet i ostavi se ovih pametovanja iznad, kao nije stekao radne navike, roditelj ucio za njih i sl.

Toliko ljudi sa poteskocama jednostavno ne mogu savladati tehniku ucenja. Primjeri su disleksija, Aspbergerov sindrom u nekim slucajevima. Neki doslovno kupe sve sto slusaju na predavanjima ali nemaju sposobnost ili tehniku pa mozda i koncentraciju da to nauce sami citajuci.

Na zalost ima i takvih nepremostivih prepreka koje su posljedica mentalnog ili psihofizickog stanja i onda treba revidirati ciljeve.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#36 Re: Teškoće u učenju

Post by Ductus Holedocus »

Ja ne pisem ono sto nije , pogotovo gdje pisem i trazim pomoc. I jos pri tom anonimno.
Niko nije 12 godina njegovog skolovanja sjedio i sve " natenane" objasnjavao.
Ali valjda je logicno , da nekim ljudima treba usmjerenje od nekog ko je slicno prosao ?
Elem , neko pise da ga roditelji nose na grbaci i da je nesposoban.. Itekako je sposoban , da covjek ne povjeruje. Ne vidim uopste smisla u tom sto si napisala/o
.
I ko god mi kaze da je isto uciti za srednju , gdje 2 lekcije naucis usput i za fax gdje trebas za neka 2 mj spržit knjigu od 500 strana, onda taj fakulteta nije ocima vidio.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#37 Re: Teškoće u učenju

Post by ¤ jelena ¤ »

Bilo bi dobro znati koji je fax u pitanju, koji predmet i na koji način se ispit polaže...da li je samo pismeno ili i usmeno; ako je samo pismeno kako test izgleda...itd.

Kako god i koja god materija da je u pitanju, pored obavezne literature i onog što se mora (recimo baš određene knjige striktno određenog autora) uvijek treba kombinovati literaturu više autora i više različitih načina objašnjenja istog.

Navedeno na prvi pogled djeluje kao komplikovanje već postojećeg problema i kao nešto za šta se nema vremena, ali to nije tako jer student već mnogo vremena gubi bezuspješno pokušavajući da nauči nešto iz samo jednog izvora.

Ovo je savjet psihologa, profesora pedagoške psihologije i nešto što je već potvrđeno u praksi kao efikasan način savladavanja gradiva na višim nivoima obrazovanja sa kojima se studenti susreću po prvi put.

Ali...ako postoji ozbiljniji problem, ovo ipak, možda, neće pomoći i zato je uvijek dobro i korisno potražiti savjet i pomoć stručnjaka.

Srećno. :)
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#38 Re: Teškoće u učenju

Post by Korisnikk »

Momku se ne uči, to je očigledno. Nemoguće je da neko bulji satima u jednu rečenicu i ne može je upamtiti osim ako je dijete sa posebnim potrebama a to se već rano, rano primijeti a ne tek na fakultetu. I ja sam od muke znao satima buljiti u jednu rečenicu ili stranicu dok sam studirao. Od muke što meni najbolje godine prolaze među četiri zida dok moji vršnjaci se opijaju i provode. Ali i ta muka prođe. Momak jednostavno nema radne navike.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#39 Re: Teškoće u učenju

Post by ¤ jelena ¤ »

Hm...ako je materija apstraktna i nije se susretao s istom dosad, kao što bi to mogla biti nekakva makroekonomija i tome slično, onda je moguće, još ako je riječ o nekakvom sistemu studiranja koji ne primorava studente da lično prisustvuju predavanjima...ko će ga znati. :-)

Btw, možda griješim, ali slutim da dijete i nije baš iz prevelike ljubavi prema materiji upisalo taj fax koji studira...
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#40 Re: Teškoće u učenju

Post by gaius »

Ako je društveni fakultet promjeniti sistem učenja. Ništa od učenja na pamet koje forsiraju u srednjim školama ako hoćeš peticu. Makar je tako u moje vrijeme bilo.

I ja tako počeo. Vidim ne ide. Stari kaže ti si lud tako se ne studira. Knjiga se čita kao roman. Da si pročitao lektiru 10 puta znao bi je kao hafiz.

Helem ja poslušam starog. To usavršim. Dnevno sam mogao pročitati po 200 strana. Nakon par čitanja to više bude listanje. Studij postao bezveze. Da ne govorim šta je bilo poslije dodiplomskog. Ja nisam mogao da vjerujem da stvarno ima ljudi koji napamet nauče knjigu od 800 strana. Ali ima
To je pravo silovanje mozga.

Prema tome sve je u načinu učenja i brate sistematskom trudu.

Ne znam za prirodne i tehničke. Za to sigurno treba talenat.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#41 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

Ductus Holedocus wrote:Ja ne pisem ono sto nije , pogotovo gdje pisem i trazim pomoc. I jos pri tom anonimno.
Niko nije 12 godina njegovog skolovanja sjedio i sve " natenane" objasnjavao.
Ali valjda je logicno , da nekim ljudima treba usmjerenje od nekog ko je slicno prosao ?
Elem , neko pise da ga roditelji nose na grbaci i da je nesposoban.. Itekako je sposoban , da covjek ne povjeruje. Ne vidim uopste smisla u tom sto si napisala/o
.
I ko god mi kaze da je isto uciti za srednju , gdje 2 lekcije naucis usput i za fax gdje trebas za neka 2 mj spržit knjigu od 500 strana, onda taj fakulteta nije ocima vidio.
mi mozemo zakljucivati samo prema ono malo informacija koje das...

i da, pisem iz iskustva, jedno od moje djece nije steklo radne navike kad je trebalo, pa je kraj osnovne i pocetak srednje skole bio zahtjevan. pomoc psihologa je jako puno znacila.

znam i iz licnog iskustva koliko je tesko odmaci ce i prepustiti djetetu iskljucivu odgovornost za vlastiti rad i ucenje. ali znam i da je to neophodno jer se u situaciji kad pomoc prestane dijete suocava s nekom vrstom soka. pa makar to bilo i na pocetku faxa, samostalnog zivota, braka...

ne znam carobni lijek ali vjerujem u strucnu pomoc.
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#42 Re: Teškoće u učenju

Post by Theta »

BJB wrote:Ako stvarno zeli studirati to sto je upisao, neka iskljuci sve distrakcije, mobitel/FB/laptop(osim ako mu nije neophodan za citanje necega)/you tube..
Sto neko rece, svescicu i neka cita i zapisuje teze pa neka provjeri kasnije sutra, pa za dva dana koliko je upamtio..Je li neki streberski fakultenjet gdje mora memorisati puno informacija kao pravni fakultet?
Ne moze se slusati radio/ gledati tv i uciti..Barem ja ne mogu..
Neka napravi plan ucenja, i nek se drzi tog plana..NEma preskociti tri dana jer mu je nesto naumpalo..Nek u planu napise nagrade za sebe ako obavi zacrtani rad, recimo ako predje 3-4 poglavlja neka ode na kafu s curom (sat vremena) ne do zore..
Sve sto nije neophodno i ne sluzi svrsi ucenja ili odmaranja (setnja, teretan, kosarka s rajom), izbaciti..
Neka sam sebe disciplinuje, ako vec ima zelju da nesto nauci i zaradi diplomu.
To što kod tebe pali 100% ne pali kod drugih.Radim zadatke u tišini, yebo te zadatke, ništa neću uradit.Naravno ovo moje pali kod mene, vjerovatno nikad ne bi kod tebe, tako da poštujem svaki vid učenja.Muzika, ili samo zvut satierije domaće je dovoljno da mogu učit satima.Šetnja, teretana, košarka, sve to mi dođe kao odmor.Radije bih trčao, nego ležao razmišljao o životu, šta će bit.Mozak na 100%, mogu nastavit i 2 puta više-I to sve s ADHD-om kojim imam
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#43 Re: Teškoće u učenju

Post by BJB »

Imas pravo 100%. Samo sto kad ja odem negdje na sat, to se obicno pretvori u tri. :D Mene zeza to sto mi svasta odvlaci paznju..Ako hocu nesto ozbiljno uraditi na compu, ne smijem otvoriti mail, ili imati otvoren klix..Ne smijem cak ni pricati s nekim preko Vibera. Sve iskljucim osim onoga sto je apsolutno neophodno i tek tad cu nesto napraviti. :run: :run: :run: :D
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#44 Re: Teškoće u učenju

Post by Theta »

BJB wrote:Imas pravo 100%. Samo sto kad ja odem negdje na sat, to se obicno pretvori u tri. :D Mene zeza to sto mi svasta odvlaci paznju..Ako hocu nesto ozbiljno uraditi na compu, ne smijem otvoriti mail, ili imati otvoren klix..Ne smijem cak ni pricati s nekim preko Vibera. Sve iskljucim osim onoga sto je apsolutno neophodno i tek tad cu nesto napraviti. :run: :run: :run: :D
Uradim i ja nekad, kad mi je mrsko učit, ko što je danas :mrgreen: Da to uradim spavao bih 10 sati :skoljka: A ovako s 4 sata mi je milina ovih dana.Kad će pauza :evil:
Sad tek vidim da sam napisao post bez smajlija :run:
BJB
Posts: 4522
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#45 Re: Teškoće u učenju

Post by BJB »

A Theta ako spavas samo 4 sata nocu, trepnes li barem malo po danu? :D
User avatar
lejlamo
Posts: 8990
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: suncana strana ulice

#46 Re: Teškoće u učenju

Post by lejlamo »

Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
pa pogrešan je način na koji uči....treba pronaći metodu koja mu odgovara....i uspjet će
a moguće je i to da je fulio fakultet...možda ga sadržaj ne zanima....nema interes, talenat za to što izučava...
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#47 Re: Teškoće u učenju

Post by Theta »

BJB wrote:A Theta ako spavas samo 4 sata nocu, trepnes li barem malo po danu? :D
Glava mi tone na predavanju :mrgreen:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#48 Re: Teškoće u učenju

Post by safran »

wewa wrote: i da, pisem iz iskustva, jedno od moje djece nije steklo radne navike kad je trebalo, pa je kraj osnovne i pocetak srednje skole bio zahtjevan. pomoc psihologa je jako puno znacila.

znam i iz licnog iskustva koliko je tesko odmaci ce i prepustiti djetetu iskljucivu odgovornost za vlastiti rad i ucenje. ali znam i da je to neophodno jer se u situaciji kad pomoc prestane dijete suocava s nekom vrstom soka. pa makar to bilo i na pocetku faxa, samostalnog zivota, braka...

ne znam carobni lijek ali vjerujem u strucnu pomoc.
wewa gdje živi ta stručna pomoć ? tu sam negdje. znam da se moram izmaći ali ne umijem. samostalno je na klimavim nogama a tu je još i rani pubertet. nemam još puno vremena. ako ovako nastavimo i hanumu ću mu tražiti. help!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#49 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

imas pp
artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#50 Re: Teškoće u učenju

Post by artuditu »

safran wrote:
wewa wrote: i da, pisem iz iskustva, jedno od moje djece nije steklo radne navike kad je trebalo, pa je kraj osnovne i pocetak srednje skole bio zahtjevan. pomoc psihologa je jako puno znacila.

znam i iz licnog iskustva koliko je tesko odmaci ce i prepustiti djetetu iskljucivu odgovornost za vlastiti rad i ucenje. ali znam i da je to neophodno jer se u situaciji kad pomoc prestane dijete suocava s nekom vrstom soka. pa makar to bilo i na pocetku faxa, samostalnog zivota, braka...

ne znam carobni lijek ali vjerujem u strucnu pomoc.
wewa gdje živi ta stručna pomoć ? tu sam negdje. znam da se moram izmaći ali ne umijem. samostalno je na klimavim nogama a tu je još i rani pubertet. nemam još puno vremena. ako ovako nastavimo i hanumu ću mu tražiti. help!
I ja bih pomoć, sve isto, a nemam para. Ima li šta da pokriva zdravstveno?
Post Reply