Teškoće u učenju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#1 Teškoće u učenju

Post by Ductus Holedocus »

Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2 Re: Teškoće u učenju

Post by Last December »

MOžda ima disleksiju. Obavezno kod psihologa na pregled, nema smisla da se muči ako je disleksičan. Ako jeste nema mu pomoći, moraće bataliti faks i učiti nekim svojim tempom jer s enikad neće uklopiti u klasični program.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#3 Re: Teškoće u učenju

Post by medvjed23 »

imam iskustvo, mada ne znam da li će biti od pomoći.. u osnovnoj i srednjoj učio odlomak po odlomak, napamet.. na fakultetu vidio da tako neće ići i usvojio novi, sasvim jednostavan pristup: prije ispita knjigu pročitati 4 puta, bitnije rečenice, sa ili bez čitanja, u sebi ili naglas, ponoviti i to je to :D
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#4 Re: Teškoće u učenju

Post by Juni »

Možda nije fakultet za njega, nek upise zanat neki
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#5 Re: Teškoće u učenju

Post by SmokingMan »

Nije cilj bubati,već shvatiti tekst koji čita.Praksa "doslovnog učenje" nema nikakvog efekta,tako da se njegov mozak treba prilagodit novijem načinu učenja koji njemu najbolje pogoduje,neki ljudi jednostavno brže uče u odnosu na druge.Kojim je uspjehom završio osnovnu i srednju,i kakve su njegove navike učenja bile u tom periodu,to je jako bitno?!Isto tako jedan od razloga može biti psihološke prirode,pad samopouzdanja,i stres koji more nastati uslijed činjenice da mu teško ide učenje,što dodatno pogoršava koncentraciju.Ja bi mu savjetovao da ugovori termin sa psihologom u lokalnoj ambulatni,koristiće mu par seansi.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#6 Re: Teškoće u učenju

Post by Ductus Holedocus »

SmokingMan wrote:Nije cilj bubati,već shvatiti tekst koji čita.Praksa "doslovnog učenje" nema nikakvog efekta,tako da se njegov mozak treba prilagodit novijem načinu učenja koji njemu najbolje pogoduje,neki ljudi jednostavno brže uče u odnosu na druge.Kojim je uspjehom završio osnovnu i srednju,i kakve su njegove navike učenja bile u tom periodu,to je jako bitno?!Isto tako jedan od razloga može biti psihološke prirode,pad samopouzdanja,i stres koji more nastati uslijed činjenice da mu teško ide učenje,što dodatno pogoršava koncentraciju.Ja bi mu savjetovao da ugovori termin sa psihologom u lokalnoj ambulatni,koristiće mu par seansi.

Znaci , psiholog bi mogao pomoci u tome?
Kao sto rekoh motivacije ima, i sasvim dovoljno pameti.
Dodjes iz srednje skole gdje mjesecno nisi ucio koliko trebas nauciti za jedan dan na njegovom fakultetu, naravno nije jednostavno..Ali ni bubacenje smisla nema, jer ne uči za hafiza
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#7 Re: Teškoće u učenju

Post by vazi »

Ductus Holedocus wrote:
SmokingMan wrote:Nije cilj bubati,već shvatiti tekst koji čita.Praksa "doslovnog učenje" nema nikakvog efekta,tako da se njegov mozak treba prilagodit novijem načinu učenja koji njemu najbolje pogoduje,neki ljudi jednostavno brže uče u odnosu na druge.Kojim je uspjehom završio osnovnu i srednju,i kakve su njegove navike učenja bile u tom periodu,to je jako bitno?!Isto tako jedan od razloga može biti psihološke prirode,pad samopouzdanja,i stres koji more nastati uslijed činjenice da mu teško ide učenje,što dodatno pogoršava koncentraciju.Ja bi mu savjetovao da ugovori termin sa psihologom u lokalnoj ambulatni,koristiće mu par seansi.

Znaci , psiholog bi mogao pomoci u tome?
Kao sto rekoh motivacije ima, i sasvim dovoljno pameti.
Dodjes iz srednje skole gdje mjesecno nisi ucio koliko trebas nauciti za jedan dan na njegovom fakultetu, naravno nije jednostavno..Ali ni bubacenje smisla nema, jer ne uči za hafiza
disleksija nije prepreka zavrsavanju fakulteta, ne mora da bude...

Ucenje, pa pod broj jedan s razumijevanjem, da skont asta cita i da ne uci na pamet vec da skonta i onda moze i svojim rijecima prepricati.

I sto vise knjiga citati, neobavezne lektire , citati, citati...Je li dobar izbor fakulteta, voli li to sto studira ?

Desava se to kad se na vrijeme ne steknu radne navike.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#8 Re: Teškoće u učenju

Post by Last December »

Disleksija je itekako prepreka, muka velika. Faks se može završiti ali što se mučiti kad je bolje učiti nekim svojim tempom. Ako je momak već inteligentan, znači da je vjerovatno sposoban i sam da uči bez forsiranja fakulteta. Osim ako nije baš htio neko zanimanje za koje ne može bez diplome.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#9 Re: Teškoće u učenju

Post by vazi »

Last December wrote:Disleksija je itekako prepreka, muka velika. Faks se može završiti ali što se mučiti kad je bolje učiti nekim svojim tempom. Ako je momak već inteligentan, znači da je vjerovatno sposoban i sam da uči bez forsiranja fakulteta. Osim ako nije baš htio neko zanimanje za koje ne može bez diplome.
naravno da je muka velika ali moze se kad se hoce..; a mozda decko uopste nema taj problem :razz:

Vidi dislekticara :

Winston Churchill, Steven Spielberg, Albert Einstein, Johnny Halliday, Tom Cruise, Agatha Christie, Léonard de Vinci, Hemingway, Jules Verne, John Fitzgerald Kennedy, Georges Bush, Woodrow Wilson ..duga je lista slavnih.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10 Re: Teškoće u učenju

Post by SmokingMan »

Ductus Holedocus wrote:
SmokingMan wrote:Nije cilj bubati,već shvatiti tekst koji čita.Praksa "doslovnog učenje" nema nikakvog efekta,tako da se njegov mozak treba prilagodit novijem načinu učenja koji njemu najbolje pogoduje,neki ljudi jednostavno brže uče u odnosu na druge.Kojim je uspjehom završio osnovnu i srednju,i kakve su njegove navike učenja bile u tom periodu,to je jako bitno?!Isto tako jedan od razloga može biti psihološke prirode,pad samopouzdanja,i stres koji more nastati uslijed činjenice da mu teško ide učenje,što dodatno pogoršava koncentraciju.Ja bi mu savjetovao da ugovori termin sa psihologom u lokalnoj ambulatni,koristiće mu par seansi.

Znaci , psiholog bi mogao pomoci u tome?
Kao sto rekoh motivacije ima, i sasvim dovoljno pameti.
Dodjes iz srednje skole gdje mjesecno nisi ucio koliko trebas nauciti za jedan dan na njegovom fakultetu, naravno nije jednostavno..Ali ni bubacenje smisla nema, jer ne uči za hafiza
Dovoljno si mi rekla/rekao,iako sam smatrao bi bi to mogao biti jedan od razloga.Nije sramota otići na razgovor,i ja sam,zbog svojih potreba,lično išao kod lokalnog psihologa u nekoliko navrata.Svako od nas vremenom i iz iskustva usvaja svoje modele učenja pa tako je i slučaj samnom,ja volim dok čitam da pravim bilješke,jer tako lakše učim,i uvijek sam okružen sam sa mnogo papira. :D
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#11 Re: Teškoće u učenju

Post by Ductus Holedocus »

Nije disleksican. Pamti gluposti sto reknes " keks" .
Problem je sto ne zna kako da uci.Dok je neko s njim ucio i " prepričavao " materiju , super je funkcionisalo. Ali to nije trajno rijesenje. Nisu u pitanju ispit ili dva da neko iz porodice sjedi s njim i uci.
Nadam se da ce psiholog imati rijesenje ili Boze daj da sam nadje svoj nacin i nauci uciti :)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Teškoće u učenju

Post by beautyfool »

Pa kako je zavrsio osnovnu i srednju ako ne zna uciti ? :shock:
Osobe koje imaju problema s ucenjem, obicno imaju uvijek problema s tim, ti se problemi ne pojave tek tako na fakultetu, vec od pocetka se vidi da imaju nekih smetnji, tipa ulazu jako puno truda i vremena u ucenje medjutim ne postizu rezultate kao ostali npr.
I tu nemaju veze radne navike, neko moze da uci po par sati dnevno i da opet ima losije rezultate od nekoga ko npr kuci uopste ne uci, ali ima dobru memoriju i sve pamti na nastavi npr.
Ne vjerujem da ima psiholog tu kakvog posla kod te osobe, jer kao sto rekoh te se smetnje vide od pocetka skolovanja a ne tek kad je osoba na fakultet dosla.
Ako pamti stvari kad neko prepricava onda mu je solucija da mora ici na predavanja i uzimati biljeske i kuci ponavljati to sto je cuo jer ocito da mu nije jasno ako samostalno uci napisano.
I nek proba i s youtube ako zna engleski jer ima dosta predmeta obradjenih od ekonomije, filozofije, historije, stranih jezika, medjunarodnog prava itd...
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#13 Re: Teškoće u učenju

Post by ovo_mi_je_nick »

Neko reče neka upiše zanat. Pa i zanat se mora učiti izučavati, teorija učiti pa plus još praksa.

Svaki mozak ima podjednake mogućnosti pamćenja. Problem je kod utreniranosti. Uvježbani mozak bolje i brže pamti i tako dolazimo do onoga tzv. kapaciteta.

Mozak je jedini organ koji zna za sebe. Mozak ne voli kad mu je dosadno, pa kao i mišići kad se ne koriste oni se gube.

Pošto mozak troši velike količine energije bitna je ishrana tj hrana. Najbolje su jabuke. Bijeli šećer je ubica sinapsi, dugmića koji prenose elektro signale.

Veoma je bitno udaljiti sve od sebe što ometa koncentraciju kao mobitel, facebook, lajkove, instagram, buka.

Savjeti: učiti ujutro, pojesti jabuku, crni ćaj popiti npr, ugasiti sve što ometa, učiti na istom mjestu, praviti pauze svakih 15 minuta, ponavljanje je učiteljica znanja što znači 12 x po statistici je potrebno nešto ponoviti da se upamti, napraviti plan učenja, lekcije podjeliti na segmente, poglavlja na manje dijelove itd. Bitna je metoda učenja što zavisi od osobe do osobe, fotografsko pamćenje, podvlaćenje, prepisivanje...razumjeti ono što piše u lekciji, biti uvijek sa kolegama koji pričaju o ispitima , ne prejedati se jer stomak troši dosta energije i laički rečeno krvi za procese i time oduzima mozgu hranu.

I najbitnije zagrijati stolicu kakvi psiholozi i pm :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#14 Re: Teškoće u učenju

Post by Mis mekinjas »

Ja bih rekla da će neko Ko je s njim učio u osnovnoj i srednjoj morati i fakultet odstudirati. :mrgreen:
Nije naučio učiti. Nema mudrosti neke velike. Nađite učitelja razredne nastave da Pomogne.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#15 Re: Teškoće u učenju

Post by SaraFina »

Ja ne bih kao metodu preporučila "podvlačenje bitnog" jer ljudi kod takvih metoda teško povezuju onda "nepodvučeno" - odnosno manje bitno. Plus svega tu je i pritisak koji utječe na koncentraciju, pa to sve na kraju ispadne nedovoljno na ispitu.
Pribilješke i slušanje su jako poželjne, s tim da se nakon predavanja upotpuni cjelokupna slika dodatnim isčitavanjem i pribilježenog i svega onoga dodatnog. ( knjige i sl)
Vrijeme je najvažniji faktor i najbolja metoda je " dati sebi vremena", tako da bez opterećenja - pritiska naučiš traženo. Bezvezno je isčitavati stranice i stranice gradiva bez plana, ili učiti dio po dio na pamet.
Najbolja metoda bi bila "samotestiranje" - "samopropitivanje" dijela. Znači nakon odredjenog predjenog gradiva samotestirati se. U početku neka to budu manji dijelovi, pa preći na osrednje i velike...Ako student na internetu može naći neki vid testiranja iz oblasti, ili pak ako ne onda sam sebi napraviti nešto u tom obliku.
Tako će najbolje i razumjeti i zapamtiti. Korigirati svoje greške, dopuniti nepotpune odgovore, ponoviti ono što loše formulirao i sl.
Možda se dakle njemu čini da on ništa ne pamti, ali samotestiranjem utvrdi sasvim suprotno.
Odrediti sebi najbolja ne pretjerano veliki " dio kolača" i polako zagristi gradivo. Sretno!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Teškoće u učenju

Post by insomnia78 »

Ne moraju vala svi ni studirati
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#17 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

bas to sto je ucio dok mu je neko drugi objasnjavao moze da ukazuje na disleksiju...

u svakom slucaju bi psiholog trebao pomoci. a i drugaciji formati nastavne materije, tipa da snima predavanja, da cita naglas pa sebe snima pa preslusava snimljeno.

a osoba koja ga je iznijela na ledjima 12 godina obrazovanja mu je ujedno, vjerovatno iz najbolje namjere, ucinila medvjedju uslugu. daaaaavno je trebalo bataliti takvu simbiozu. no ne vrijedi plakati nad prolivenim mlijekom.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#18 Re: Teškoće u učenju

Post by SaraFina »

wewa wrote:bas to sto je ucio dok mu je neko drugi objasnjavao moze da ukazuje na disleksiju...

u svakom slucaju bi psiholog trebao pomoci. a i drugaciji formati nastavne materije, tipa da snima predavanja, da cita naglas pa sebe snima pa preslusava snimljeno.

a osoba koja ga je iznijela na ledjima 12 godina obrazovanja mu je ujedno, vjerovatno iz najbolje namjere, ucinila medvjedju uslugu. daaaaavno je trebalo bataliti takvu simbiozu. no ne vrijedi plakati nad prolivenim mlijekom.

Čudno je da niko u osnovnoj i srednjoj školi nije primijetio problem i testirao ga. Ili jeste. U uvodu lik reče da nije.

@Doctus H. Je li ikad momak testiran ili je to negiranje vaše mišljenje?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#19 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

nesto ne znam da skole to iniciraju... nazalost.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#20 Re: Teškoće u učenju

Post by Last December »

Ko će u osnovnoj primjetiti problem kad je inkluzija na snazi. Čak se i ozbiljno retardirana djeca drže u učionici sa ostalima, i poklanja im se prolaz. Ne postoje bilo kakvi programi za bilo koga ko nije prosječan.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#21 Re: Teškoće u učenju

Post by SaraFina »

Last December wrote:Ko će u osnovnoj primjetiti problem kad je inkluzija na snazi. Čak se i ozbiljno retardirana djeca drže u učionici sa ostalima, i poklanja im se prolaz. Ne postoje bilo kakvi programi za bilo koga ko nije prosječan.

Pišem iz druge "perspektive". Moja greška.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#22 Re: Teškoće u učenju

Post by wewa »

vazi wrote:
Last December wrote:Disleksija je itekako prepreka, muka velika. Faks se može završiti ali što se mučiti kad je bolje učiti nekim svojim tempom. Ako je momak već inteligentan, znači da je vjerovatno sposoban i sam da uči bez forsiranja fakulteta. Osim ako nije baš htio neko zanimanje za koje ne može bez diplome.
naravno da je muka velika ali moze se kad se hoce..; a mozda decko uopste nema taj problem :razz:

Vidi dislekticara :

Winston Churchill, Steven Spielberg, Albert Einstein, Johnny Halliday, Tom Cruise, Agatha Christie, Léonard de Vinci, Hemingway, Jules Verne, John Fitzgerald Kennedy, Georges Bush, Woodrow Wilson ..duga je lista slavnih.
i Jamie Oliver :-D
Alhambra_
Posts: 19
Joined: 28/06/2010 15:25

#23 Re: Teškoće u učenju

Post by Alhambra_ »

Last December wrote:Ko će u osnovnoj primjetiti problem kad je inkluzija na snazi. Čak se i ozbiljno retardirana djeca drže u učionici sa ostalima, i poklanja im se prolaz. Ne postoje bilo kakvi programi za bilo koga ko nije prosječan.
Upravo suprotno, djeca s poteškoćama (a ne ozbiljno retardirana djeca :() u redovnim školama najčešće uče po redovnim nastavnim programima i za pristojnu ocjenu moraju uložiti više truda od svojih vršnjaka! Niko im ništa ne poklanja! I konačno, individualizirani program (u osnovnoj i srednjoj školi) za "nekog ko nije prosječan" postoji ... ukoliko učitelju/nastavniku nije mrsko da ga napravi ... no, to je već druga tema!
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#24 Re: Teškoće u učenju

Post by vješalica »

Ductus Holedocus wrote:Naime, imamo problem u porodici. Momak zavrsio skolu, osnovnu i srednju bez posebnog truda. Navike za ucenje nije stekao.
Upisan fakultet, i tu dolazi do problema. Ima volju, motivaciju i ambicije..ali..
Buba po jednu recenicu satima..pokusava je vjerovatno doslovno zapamtiti , sto ne bi bio neki problem da su knjižuljci.
Ima li neko iskustva s tim ? Kako nauciti uciti ? Kome se obratiti ?
problem je jer želi na silu zapamtiti doslovno rečenice
tako s ene uči i nije nikad se učilo
uvijek ima izuzetaka koji će tvrditi ovdje suprotno
ali to je privremeno učenje za ispite,a ne da se neka materija uklopi sa razumijevanjem u mozak
dakle
ne forsirati učenje napamet
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#25 Re: Teškoće u učenju

Post by ciza_bliza »

Šta je disleksija? Kad umjesto onog što piše vidi nešto nalik premetaljci ili ima još nekih oblika?
Post Reply