Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

krompir i riza

#2376 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 23/11/2011 10:41

Nadam se da hoće. Živim za taj dan.

sarajevonekad

#2377 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by sarajevonekad » 23/11/2011 15:56

Nadam se da će oni koji su odgovorni platiti za ovo...

mada bih najsretniji bio da konačno mi obični mali smrtnici uđemo u konačni trag svemu što je hrđavo u našem zdravstvu i nađemo nekakvo sistematsko rješenje, jer stradaju nam djeca!!!!

Nije dugoročno rješenje individualno rješavat slučajeve.

Ja sam odavno predlago da se formira i ozakoni jedno nadzorno tijelo, etički komiteti ili nazovimo ga kako hoćemo , kojem bi se pacijenti ( mi, obični mali smrtnici) mogli direktno žaliti ( umjesto da gubimo vrijeme na etičke komitete i druga "nadzorna" tijela unutar javnih zdr. ustanova, jer tu uposlenici štite jedan drugog)....

To tijelo bi moralo imati malo veće ovlasti od samog nadziranja i izvještavanja o žalbama....pošto ova dejstonska "država" nije pokazala onu osnovnu empatiju ( jer se još uvijek "elitiizuje" platama od preko 5.000 KM, kao nagrada za javašluk i bezdušnost),

...ovo neko nezavisno tijelo bi trebalo imat direktne veze za kancelarijom ombudsmana ili Helsinškim komitetom za Ljudska Prava....

Možda lupetam, ne znam, ali bolje i lupetat sa namjerom da se nadje sistematsko rješenje nego sjedit i gledat ponižavanje ljudskog dostojanstva i ugrožavanje života od strane bolesno sujetnih i/ili moralno korumpiranih "moćnika"....

Ne znam šta radi svi ti silni ljudskopravaši i antikrupcijaši, stvarno?

pa ima li boljeg mjesta za njihov rad od našeg javnog zdravstva?

Mislim da bi ih trebalo malo angažovati tu...

Eto, javite se, recite šta mislite...

Možda sam naivan, ne znam, ali barem sam iznio ideju, pa i ako je glupa, ja ću je nosti na obrazu, bar znam kakva mi je namjera....

pozdrav svim običnim malim (čitaj "Čestitim") ljudima

s.
Redd wrote:Ajši nisu htjeli dati odobrenje za liječenje u drugom kantonu kao ni odbrenje da se rade pretrage u drugom kantonu. (EEG, CTG, ultrazvuk id itd. )

Isto tako je sa KCUS-a otpuštena bez dijagnoze i sa kontraindikativnom terapijom (grčenje mišića).
Nisu joj dozvolili ni kad je bila najkritičnija da se o trošku koji bi snosila Otvorena mreža, iz sredstava koja smo za Ajšu skupljali, da ostane na klinici u Sarajevu, kako ne bi roditeljima umrla na putu do Visokog.
Ajša nije bila pravilno tretirana još od trudnoće i to je osnovni razlog zašto su svi prali ruke i nisu htjeli preuzeti odgovornost za greške prethonika, pa su našli za shodno da joj daju treapiju koja će ubrzati njenu smrt.
Osim toga su roditelje optužili da su sami vježbali ubacivanje sonde i da je to njihova slobodna volja, te da oni nisu htjeli da im se dijete liječi u bolnici.

Po dolasku i Njemačku svetski stručnjaci su sve u vezi sa Ajšom i njenonm bolešću i tom dugomjesečnom pogrešnom terapijom dali "crno na blijelo"
Krivaca je mnogo, ali vjeruj mi svi će odgovarati na sudu za to. i unaprijed se radujem njihovom propadanju.

Redd

#2378 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by Redd » 23/11/2011 19:24

Ideja uopće nije loša, samo kad pomislim šta sve u ovoj zemlji treba da izganjaš od dokumenta za bilo šta, pomalo mi zvuči bajkovito.

Ali ako iko ma ideju odakle početi, šta učiniti, ja sam za.

Vrijeme je da se podobnim, a nesposobnim stane u kraj!

macan prvi

#2379 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by macan prvi » 24/11/2011 00:57

zagazaga wrote:Sama pomisao da se za necije lijecenje u inostranstvu treba skupljati pomoc mi izaziva mucninu a jos kad skontas da i ono sto se moze uraditi kod nas ne moze bez problema.. :x :x ma nemam rijeci.
Upravo tako, dok se boje krvna zrnca i lupa o entitetima, referendumima i slicnim idiotlucima, djeca umiru :x :x
zagazaga wrote: Mozda bi trebalo osmisliti nesto kao fond i koordinaciono tijelo koje bi moglo nekom kome je potrebno iz (lupam) Zenice ili Prijedora lijecenje u Sarajevu, obezbjediti sa skracenom procedurom. Gdje god bi prikupili dokaz za nerad ili kriminal islo bi direktno tuziteljstvu.Fond bi placao sva lijecenja u inostransvu a financirao bi se jednim dijelom iz zdravstvenih fondova, donacija i pokrovitelja za koje ja nominiram nase predsjednistvo (nek malo pokazu humanost a ne vjerujem da nemaju para) Ovo dvoje zajedno bi sigurno podrzale sve NO, udruzenja oboljelih a uz pritisak svih medija bi se moglo nesto i uciniti. Sljedeca godina je izborna. Et'..
To je odlicna ideja, ali ne zaboravi da to sve mirise na nesto zdravstveno na drzavnom nivou, a sta ce to Bosni koja je ionako bolja od Svicarske :-)

Šandor

#2380 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by Šandor » 25/11/2011 01:12

zagazaga wrote:Sama pomisao da se za necije lijecenje u inostranstvu treba skupljati pomoc mi izaziva mucninu a jos kad skontas da i ono sto se moze uraditi kod nas ne moze bez problema.. :x :x ma nemam rijeci.

Mozda bi trebalo osmisliti nesto kao fond i koordinaciono tijelo koje bi moglo nekom kome je potrebno iz (lupam) Zenice ili Prijedora lijecenje u Sarajevu, obezbjediti sa skracenom procedurom. Gdje god bi prikupili dokaz za nerad ili kriminal islo bi direktno tuziteljstvu.Fond bi placao sva lijecenja u inostransvu a financirao bi se jednim dijelom iz zdravstvenih fondova, donacija i pokrovitelja za koje ja nominiram nase predsjednistvo (nek malo pokazu humanost a ne vjerujem da nemaju para) Ovo dvoje zajedno bi sigurno podrzale sve NO, udruzenja oboljelih a uz pritisak svih medija bi se moglo nesto i uciniti. Sljedeca godina je izborna. Et'..
Nekoliko puta pročitah tvoj post. Mislim da bi se trebala ozbiljno zamisliti nad ovim što si napisala. Zar ti stvarno vjeruješ da su političari tu radi nas? I nevladine organizacije?

Iskreno ti želim da se nikad ne uvjeriš u to da bi scenario u vezi s ovom bebom bio maltene identičan čak i da je iz kantona Sarajevo. Ljudi koji možda neće dočekati slijedeću zoru mjesecima čekaju na pregled koji život znači. Samo zato što nemaju vezu.

Ovaj slučaj je došao u medije zahvaljujući Batku i kompaniji. Isti i slični slučajevi su svakodnevnica.

zijancer

#2381 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by zijancer » 26/11/2011 00:38

Ma mislim da je odavno vrijeme da se formira jedan fond za slanje na specijalizaciju ljekara..normalnih ako ih jos ima (a ne maminih i tatinih sinova i kceri), i drugi fond za nabavku opreme i instrumenata potrebnih za dijagnostiku i lijecenje u toj oblasti za koju se speciujalizuju.
Isto tako cika zastupnicima prepolovit' platu pa u taj fond.
Ili fond za uvoz istih, kako bi neko nesto mogao nauciti actualy :cry:
Koja je cifra za jedan takav poduhvat? Zna li iko?

Hidrocefalus? :cry: Ne mogu da vjerujem.

Jel ima neka lista oboljenja koja nisu u stanju ovdje lijeciti.
Ili kraća, koja jesu?

Mr.Penguin

#2382 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by Mr.Penguin » 26/11/2011 03:35

Šandor wrote:

Mozda bi trebalo osmisliti nesto kao fond i koordinaciono tijelo koje bi moglo nekom kome je potrebno iz (lupam) Zenice ili Prijedora lijecenje u Sarajevu, obezbjediti sa skracenom procedurom. Gdje god bi prikupili dokaz za nerad ili kriminal islo bi direktno tuziteljstvu.Fond bi placao sva lijecenja u inostransvu a financirao bi se jednim dijelom iz zdravstvenih fondova, donacija i pokrovitelja za koje ja nominiram nase predsjednistvo (nek malo pokazu humanost a ne vjerujem da nemaju para) Ovo dvoje zajedno bi sigurno podrzale sve NO, udruzenja oboljelih a uz pritisak svih medija bi se moglo nesto i uciniti. Sljedeca godina je izborna. Et'..
Nekoliko puta pročitah tvoj post. Mislim da bi se trebala ozbiljno zamisliti nad ovim što si napisala. Zar ti stvarno vjeruješ da su političari tu radi nas? I nevladine organizacije?

Iskreno ti želim da se nikad ne uvjeriš u to da bi scenario u vezi s ovom bebom bio maltene identičan čak i da je iz kantona Sarajevo. Ljudi koji možda neće dočekati slijedeću zoru mjesecima čekaju na pregled koji život znači. Samo zato što nemaju vezu.

Ovaj slučaj je došao u medije zahvaljujući Batku i kompaniji. Isti i slični slučajevi su svakodnevnica.

U normalnoj drzavi politicari jesu tu radi nas, ali pitanje je kad smo dali moc da misle da im nista ne mozemo?

titoche

#2383 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by titoche » 30/11/2011 19:10

Cesto vidim u svojoj zgradi obljepljene apele za pomoc sa navedenim brojem na koji se moze pozvati i automatski donirati 2 KM ili slicno. Cesto i nazovem i uvijek se zapitam je li novac ide u prave ruke...Mrzi me ispunjavanje uplatnica po bankama i cekanje u redovima da bih pomogao nekome novcano, tako da nisam do sad na taj nacin ni ucestvovao u ovim humanitarnim akcijama...Na zapadu postoje humanitarne organizacije na svakom koraku koje primaju donacije za - od istrazivanja i prevencije bolesti do izgradnje sklonista za cuke i mace...Ako zna neko ovdje za slicne organizacije, molim da ih postuje.

Puno hvala

valterbranisarajevo

#2384 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by valterbranisarajevo » 12/12/2011 23:55

Da hoće proči ovaj ružni dan. Ogiju je pozlilo pa su ga priključili na aparate za disanje. Mediha je također loše, stalno joj teče krv na nos i usta, maloprije joj je dolazila hitna... :(

valterbranisarajevo

#2387 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by valterbranisarajevo » 19/12/2011 16:51

Nažalost izgleda se ni Mediha , kao i naša Ajšica, nije dobro provela na pedijatriji..6 mjeseci za teško bolesno dijete koje jedva diše i non stop joj curi krv na nos i usta..Nemam više riječi.... :oops:

Sa facebook grupe:

Dragi clanovi, razgovarala sam sa rejhanom, zavrsila je preglede. Rekla mi je da je dr Begic narucio tek za 6 mjeseci, potvrdu za dalje lijecenje joj ne moze dati, i rekao joj citiram rejhanu "snalazi se sama mi to ne izdajemo" poprilicno su kako kaze bili grubi i drski, cak se jedna sestra izderala na Medihu. Rejhana im je spomenula emisiju "Udri muski", o onda su oni postali jos bezobrazniji. Trenutno se kako mi je rekla nalazi u redakciji ove emisije, a poslat ce mailom sve nalaze koje je dobila sa danasnjeg pregleda. Izvinjavam se sto pisem "s brda s dola", popirlicno sam uzrujana ovim sto se desilo. Javim vam dalja desavanja. Pozz svima
5 hours ago

krompir i riza

#2388 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 20/12/2011 08:12

pa ti ostani pametan i pribran :x

da se hoće naći neko da prvog ko se tersne na bolesno dijete malo propusti kroz šake, drugačije bi se onda svi ponašali ,mamu im bezobraznu :x

krompir i riza

#2390 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 21/12/2011 07:36

izgubismo još jednog malog anđela :(

Redd

#2391 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by Redd » 21/12/2011 11:18

:( :( :( Iskreno saučešće porodici Gudelj.

alibegoa

#2392 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by alibegoa » 21/12/2011 11:23

Iskreno sam potresen, hrabar dječak, pravo me je bio dojmio onaj njegov apel.

astrid

#2393 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by astrid » 21/12/2011 11:41

Iskreno saučešće porodici :(
Spavaj mali anđele :(

zateznistub

#2394 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by zateznistub » 21/12/2011 11:48

Ne volim bas da se javljam na ovakvim temama jer smatram da sta god napisem nema nikakvu moc.
Ali probacu:

prodici Gudelj najdublje i najiskrenije sacesce. Izgubiti djete je nesto sto se ni sa cim ne moze porediti i ta tuga je najveca.

A pitanje i meni i svima nama:

Moze li ovo jadno drustvo i ova nazovi drzava i vlast uraditi bilo sta da sprijece ili bar pomognu da nam djeca ne umiru zbog nemara i drskosti kako doktora tako i birokratije.

krompir i riza

#2395 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 21/12/2011 12:12

Mogu se početi kažnjavati odgovorni! Počev od onih koji su odbili liječiti malu Ajšu i Medihu,onih koji Adisu nisu htjeli izdati potrebne dokumente unatoč skupljenom novcu, do onih koji su Ogiju dali pogrešnu dijagnozu i tretmane koji su samo pogoršali sve! Kazniti 'doktore' koji ''nisu raspoloženi za novog pacijenta'' , kazniti bagru koja odbija pomoći ženi s mrtvim djetetom u utrobi !

Napraviti detaljnu čistku u kompletnom zdravstvu, revidirati diplome svima redom,ni po babi ni po stričevima!

Pobrinuti se da medicinu ne završavaju babini sinovi i kćeri samo zato jer misle da im bijelo dobro stoji,već pustiti djecu koja žele i mogu obavljati svoj posao kako treba!

Utuviti u glavu našoj glupoj omladini da se ispiti ne polažu 'nevidljivom olovkom' i 'bubicom' već mozgom!

Uvesti obavezno polaganje ispita iz opće kulture,etike, morala svima: od doktora do medicinskih sestara, kažnjavati otkazom svako odstupanje od istog, pa će svako od njih dvaput razmisliti prije nego se usudi liječiti svoje komplekse nad bolesnim djetetom!

zateznistub

#2396 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by zateznistub » 21/12/2011 13:03

krompir i riza wrote:Mogu se početi kažnjavati odgovorni! Počev od onih koji su odbili liječiti malu Ajšu i Medihu,onih koji Adisu nisu htjeli izdati potrebne dokumente unatoč skupljenom novcu, do onih koji su Ogiju dali pogrešnu dijagnozu i tretmane koji su samo pogoršali sve! Kazniti 'doktore' koji ''nisu raspoloženi za novog pacijenta'' , kazniti bagru koja odbija pomoći ženi s mrtvim djetetom u utrobi !

Napraviti detaljnu čistku u kompletnom zdravstvu, revidirati diplome svima redom,ni po babi ni po stričevima!

Pobrinuti se da medicinu ne završavaju babini sinovi i kćeri samo zato jer misle da im bijelo dobro stoji,već pustiti djecu koja žele i mogu obavljati svoj posao kako treba!

Utuviti u glavu našoj glupoj omladini da se ispiti ne polažu 'nevidljivom olovkom' i 'bubicom' već mozgom!

Uvesti obavezno polaganje ispita iz opće kulture,etike, morala svima: od doktora do medicinskih sestara, kažnjavati otkazom svako odstupanje od istog, pa će svako od njih dvaput razmisliti prije nego se usudi liječiti svoje komplekse nad bolesnim djetetom!
Sve si 100% u pravu, samo ko ce to provesti i ko ce ih natjerati? Zaista bih volio da se sve to provede u stvarnosti ali mislim da, na zalost, ova drzavica i ova korumpirana vlast to niti zeli niti moze.

krompir i riza

#2397 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 21/12/2011 13:13

Oboje smo upravu,nažalost . I ja mislim da može,ali neće ..sve se može kad se hoće.. možda naša djeca ili unučad dožive renesansu ali mi 100% nećemo..

divim se saburu svih ovih porodica da lično ne preuzmu pravdu u svoje ruke..ja ne mogu garantovati da ne bih .

amko76

#2398 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by amko76 » 11/01/2012 15:18

krompir i riza wrote:Mogu se početi kažnjavati odgovorni! Počev od onih koji su odbili liječiti malu Ajšu i Medihu,onih koji Adisu nisu htjeli izdati potrebne dokumente unatoč skupljenom novcu, do onih koji su Ogiju dali pogrešnu dijagnozu i tretmane koji su samo pogoršali sve! Kazniti 'doktore' koji ''nisu raspoloženi za novog pacijenta'' , kazniti bagru koja odbija pomoći ženi s mrtvim djetetom u utrobi !

Lol, šta bi kad si se probudio :)

krompir i riza

#2399 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by krompir i riza » 11/01/2012 15:47

kao prvo prijatelju, nije ti ova tema mjesto za ''lol-anje''
kao drugo: ne znam šta ima u mom postu a da je smiješno? navedoh samo ono što bi trebalo i za što se nadam da će se desiti kad-tad ,jer nastavimo li ovako izgubićemo još puno nedužne djece , možda sutra tvoje ili moje ..to nije za ''lol'' već za plakanja .

Mr.Penguin

#2400 Re: Teško bolesnu bebu ne žele primiti na liječenje u KCUS

Post by Mr.Penguin » 25/01/2012 08:43

valterbranisarajevo wrote:
valterbranisarajevo wrote:
Zahtjev za ukidanje PDV-a i provizije za pozive na humanitarne telefonske brojeve u BiH

http://www.facebook.com/home.php?sk=gro ... 5245567215

Učlanite se u grupu, potpišite peticiju i pozovite prijatelje.

http://www.petitiononline.com/humbroj/petition.html

Pridružite nam se u grupi i potpišite peticiju. Ukidanjem ovih sramnih nameta bolesna djeca će imati više sredstava prikupljenih putem humanitarnih telefona.
"Komisija o ukidanju PDV-a na humanitarne telefonske pozive

Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas bi, u prvoj komisijskoj fazi, trebalo da razmotri prijedlog poslanika SDS-a Aleksandre Pandurević da se od plaćanja PDV-a izuzmu humanitarni telefonski pozivi kojima se doniraju sredstva za liječenje teško oboljelih u inostranstvu.
Obrazlažući Prijedlog zakona o dopunama Zakona o PDV-u, Pandurevićeva je podsjetila na situaciju u kojoj je veliki broj teško oboljelih osoba, čije liječenje nije moguće u BiH, prinuđen da sredstva za skupe operacije u inostranstvu prikuplja uz pomoć takozvanih humanitarnih telefona.

Ona je navela da bi BiH, odricanjem prihoda od PDV-a na humanitarne pozive, na indirektan način pomogla životno ugroženima za koje je jedini spas liječenje van zemlje.

Upravni odbor (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) smatra da nema potrebe za izmjenom Zakona o PDV-u na predloženi način, navodeći da ne postoji zakonska obaveza obračuna i plaćanja PDV-a na iznos donatorskih novčanih sredstava prikupljenih putem poziva na humanitarni broj.

U mišljenju UO UIO dostavljenom Parlamentarnoj skupštini BiH precizira se da iznos koji operater zadržava za sebe kao naknadu za učinjene usluge predstavlja osnovicu na koju se opračunava i naplaćuje PDV.

"Nema potrebe za izmjenu Zakona o PDV-u, a svrha zbog koje je predložena izmjena može se postići ako određeni operateri prilagode svoj rad i tehničke mogućnosti provođenju zakona", konstatuje se u dopisu UIO.

Direkcija za evropske integracije dostavila je mišljenje o predloženom zakonu, navodeći da bi sve dobrotvorne donacije trebalo da budu oslobođene plaćanja PDV-a, a ne samo prikupljanje novčanih sredstava za liječenje teško oboljelih.

Komisija bi trebalo da razmatra i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH, te Prijedlog zakona o dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH."

:thumbup:

Post Reply