TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
postamina
Posts: 9
Joined: 10/05/2012 13:46
Location: nema je

#1 TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by postamina »

E ovako, zanima me da li je neko imao problem s ovom teškom bolesti...
svaki savjet bi dobrodošao...

hvala svima unaprijed :zoka:
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#2 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by krompir i riza »

Ja imam u porodici osobu koja već godinama pati od depresije i još uvijek se bori s njom. Bitno je ,čim se primijete simptomi depresije, na vrijeme potražiti stručnu pomoć,jer kasnije sve ide teže.
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#3 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by antimobbing »

postamina wrote:E ovako, zanima me da li je neko imao problem s ovom teškom bolesti...
svaki savjet bi dobrodošao...

hvala svima unaprijed :zoka:
Lijek je:
1.) Pokušaj ostaviti cigare i alkohol
2.) Svakodnevno plivaj - voda je lijek
3.) Idi u planine negdje gdje te niko ne vidi niti čuje, vrišti deri se i izbacuj depresiju iz sebe.
disney
Posts: 91
Joined: 10/11/2011 11:40

#4 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by disney »

antimobbing wrote:
postamina wrote:E ovako, zanima me da li je neko imao problem s ovom teškom bolesti...
svaki savjet bi dobrodošao...

hvala svima unaprijed :zoka:
Lijek je:
1.) Pokušaj ostaviti cigare i alkohol
2.) Svakodnevno plivaj - voda je lijek
3.) Idi u planine negdje gdje te niko ne vidi niti čuje, vrišti deri se i izbacuj depresiju iz sebe.


polazim od toga da je depresija vec dijagnosticirana od strane lijecnika. u tom slucaju, ova "terapija"

od @ antimobbing je isto kao kada bi covjeka sa dijagnozom upale bubrega slao na plivanje ili u sumu i planinu

da vristi :roll:

depresija je vrlo ozbiljna bolest i samo medicina moze pomoci.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#5 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by markioni »

+ mislim da spada u prvih 5 najcescih bolesti savremenog drustva..
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#6 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by roki »

Ja sam svoju dvogodišnju depresiju morao "odležati" da bih ozdravio.Lijekovi su me zaliječili a samo vrijeme izliječilo.
Meni tada ni jedan savjet nije pomogao sem terapije.Ko da te bole bubrezi a svi se okupe pa savjetuju,znači ne pomaže.
Čak sam bio i fizički jako aktivan,svaki dan trčao ali opet ništa,dođem kući i plačem.Izađem na Vils da prošetam,MP3 u uši nabijem i upalim neke žalopojke o ubistvima,bacanju u duboko crno more i naletim na svog psihijatra te ga uljudno pozdravim :D

Neznam koliko ti je godina,meni je bilo oko 22 kad sam se htio ubiti te sam valjda sad to prerastao.Moj ti je savjet da nades dobrog doktora da ti odredi terapiju i istu promjeni ako ti ne odgovara.
User avatar
postamina
Posts: 9
Joined: 10/05/2012 13:46
Location: nema je

#7 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by postamina »

Hvala Vama na savjetu, :zoka: ali meni trebaju podobnije informacije.. nečije iskustvo s ovom dijagnozom, ovdje se radi o mom ocu koji je teško bolestan i ja želim na svaki mogući način da mu pomognem.
Koje tablete su dobre, uputa nekom dobrom liječniku i sl.
Još da napomenem da sad koristi Velafax tablete 75mg i Zooloft, pa eto ako neko ima i iskustvo s ovim tabletam bilo bi od koristi :zoka:
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#8 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by rasuta_riza »

postamina wrote:Hvala Vama na savjetu, :zoka: ali meni trebaju podobnije informacije.. nečije iskustvo s ovom dijagnozom, ovdje se radi o mom ocu koji je teško bolestan i ja želim na svaki mogući način da mu pomognem.
Koje tablete su dobre, uputa nekom dobrom liječniku i sl.
Još da napomenem da sad koristi Velafax tablete 75mg i Zooloft, pa eto ako neko ima i iskustvo s ovim tabletam bilo bi od koristi :zoka:
pije i velafax i zoft zajedno kao terapiju? nije baš uobičajeno da se daju dva antidepresiva,obzirom da oba spadaju u tzv. "podizače" raspoloženja,ali ako mu je njegovi liječnik prepisao ne bih da se miješam u to. koliko dugo ima tu depresivnu epizodu?
ja sam imao srednju tešku depresiju i povratnu epizodu iste. od terapije sam koristio "seroxat","xanax",prazine", "nozinan", "remeron" i "nozinan", sada "remeron" i "sanval" p.p.,manje doze radi održavanja stanja.
kao što je kolega forumaš napisao, ko nije iskusio šta znači depresija i odsustvo želje za životom te misli o samoubistvu, on može pričati da bi depresivac trebao "nešto". depresivac je bolestan čovjek, i on sam sebi ne može pomoći bez,ako je teži oblik, liječničke pomoći ili/i bližnjih. da li je imao pokušaje suicida, uživao možda alkohol, stres odn. trauma, i naravno koliko mu je godina? depresija ne bira dob.
što se tableta tiče,stvar je prilično individualna,jer je i depresija takva, ima zaista širok spektar farmakologije, i kao neko pravilo je da, ako se stanje nakon 2 mj. korištenja jednog ili kombinacije lijekova stanje ne poboljša, ide sa drugim.
nekima na pr. paše više zoloft nego seroxat iako oba spadaju u tzv.ssri,i dalje da ne nabrajam,što se tiče liječnika,veoma bitna je i psihoterapija uz farmakološku, ona zahtijeva i vremena i strpljenja, a za to je, na žalost malo doktora danas (ambulantnih) koji su se spremni tome u potpunosti posvetiti.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#9 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by markioni »

iz mog iskustva mogu ti samo reci da sam uzimajuci jedan kratak period Seroxat imao suicidalne napade iz cista mira. inace nikad se nisam navikao na taj lijek i na kraju sam ga prestao uzimati...a ziv sam se isprepadao sta mi je par puta znao psihi uraditi. sa ostalim antidepresivima nemam iskustva ...sretno u svakom slucaju.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#10 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by roki »

markioni wrote:iz mog iskustva mogu ti samo reci da sam uzimajuci jedan kratak period Seroxat imao suicidalne napade iz cista mira. inace nikad se nisam navikao na taj lijek i na kraju sam ga prestao uzimati...a ziv sam se isprepadao sta mi je par puta znao psihi uraditi. sa ostalim antidepresivima nemam iskustva ...sretno u svakom slucaju.
Po ovom postu vidim da smo svi razliciti te je moj savjet da se otac obrati doktoru a na forumu mozes pronaci neke osnovne upute i savjete.Meni je Seroxat bio fenomenalan,nikakvih vecih problema nisam imao a preporodio se,osim kada sam ga prestao uzimati pocelo mi se mantati,nesmije se naglo prekinuti.Opet prozac me je fakat usrecio ali sam bio rasijan nekakav,krenem na fakultet a zavrsim u gradu,i onda se zapitam otkud ja u gradu!? i tako vise puta,al sam bio sretan,skoro svaki dan,ma ljepota.
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#11 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by ice2cube »

Hmm..
Ja mozda imam depresiju zadnju godinu, dvije i niti pricam o tome niti sta, mada uvijek ima momenata kada se oraspolozim ali to ubrzo nestane, uvijek razmisljam negativno cak i kada radim nesto lijepo, zabavno (npr. gledam film) ja mislim o svojim problemima..

p.s. ja mislim da sam psihicki u jako losem stanju, tako je kad se mozak navikne da tako razmislja i ne moze drugacije.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#12 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by roki »

ice2cube wrote:Hmm..
Ja mozda imam depresiju zadnju godinu, dvije i niti pricam o tome niti sta, mada uvijek ima momenata kada se oraspolozim ali to ubrzo nestane, uvijek razmisljam negativno cak i kada radim nesto lijepo, zabavno (npr. gledam film) ja mislim o svojim problemima..

p.s. ja mislim da sam psihicki u jako losem stanju, tako je kad se mozak navikne da tako razmislja i ne moze drugacije.
Upravu si,mozak nemoze sam sebe izlijeciti i zato postoje doktori.Kada sam se prvi put javio psihijatru i dalje sam sebe ubjedivao da to nije nista,a kad mi bi bolje tek skontah u kakvom sam sranju bio i dobro je da nisam skroz pukao.
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#13 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by ice2cube »

roki wrote:
ice2cube wrote:Hmm..
Ja mozda imam depresiju zadnju godinu, dvije i niti pricam o tome niti sta, mada uvijek ima momenata kada se oraspolozim ali to ubrzo nestane, uvijek razmisljam negativno cak i kada radim nesto lijepo, zabavno (npr. gledam film) ja mislim o svojim problemima..

p.s. ja mislim da sam psihicki u jako losem stanju, tako je kad se mozak navikne da tako razmislja i ne moze drugacije.
Upravu si,mozak nemoze sam sebe izlijeciti i zato postoje doktori.Kada sam se prvi put javio psihijatru i dalje sam sebe ubjedivao da to nije nista,a kad mi bi bolje tek skontah u kakvom sam sranju bio i dobro je da nisam skroz pukao.
Ne volim ni s' kim da pricam o svojim problemima i mislima, ne mogu sa bliznjima da pricam a kamo li nekom strancu, jbg ne znam zasto ali ja ne vjerujem nista ovim nasim doktorima, a i nisam bas za to da uzimam lijekove... Ali vidjet cemo, svaka je preporuka dobro dosla.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#14 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by markioni »

ice2cube wrote:Hmm..
Ja mozda imam depresiju zadnju godinu, dvije i niti pricam o tome niti sta, mada uvijek ima momenata kada se oraspolozim ali to ubrzo nestane, uvijek razmisljam negativno cak i kada radim nesto lijepo, zabavno (npr. gledam film) ja mislim o svojim problemima..

p.s. ja mislim da sam psihicki u jako losem stanju, tako je kad se mozak navikne da tako razmislja i ne moze drugacije.
heh ne navikne se mozak ...to ti je cisti hemijski debalans u mozgu (seratonina isl)...dont try this at home :) : uzmi neku gudru koja dize tipa bjelo, brzina .. i vidjeces kako se mozak mozak nije navikao da bude u crnjaku nego se automatski "presalta" u pozitivu jer dopaminski i seratoninski receptori rade ko ludi. (naravno ne sugerisem da uzimas opijate ovo je samo banalni primjer) ...sva filozofija uzimanja antidepresiva je da ti se taj debalans koji se stvorio (a kako se stvorio razlicito je od covjeka do covjeka iako ima par defaultnih stvari koji vode do oboljenja od depresije) vrati u neku normalu. ostalo je stvar ,kao i kod svake druge psi. tegobe , naci prvo lijek koji ti tijelo ne odbija, odgovarajucu dozu lijeka, i naravno dobrog doktora koji ce to da prati + snaga volje da ti bude bolje uprkos svemu. i da...vrijeme.. :)
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#15 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by IceQueen »

Ja mislim da se covjek nikada ne moze izlijeciti od depresije, samo se moze nauciti zivjeti s njom i kontrolisati je, ali ona je uvijek tu negdje prisutna. Ja sam sad sigurna da nikad vise necu potonuti, jer znam kako odreagovati kad pocnema da tonem.
Sto se lijekova tice, oni su dobar stimulans, ali sami lijekovi nista ne pomazu. U nekom jako losem stanju daju neki tracak nade, a sve ostalo je samo jaka volja. Bitno se jako rijesiti emocija, i treba naci neki nacin za izbacivanje svega nakupljenog duboko u sebi.
User avatar
medvjed23
Posts: 26827
Joined: 16/07/2010 13:49

#16 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by medvjed23 »

.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#17 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by pirpa »

..
Last edited by pirpa on 28/04/2018 20:52, edited 1 time in total.
never give up
Posts: 21
Joined: 10/05/2012 20:54

#18 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by never give up »

ovo mi je prvi post na ovom forumu. imam, po meni, srednje do jaku depresivnu epizodu proteklih pola godine, necu sada o razlozima. otisao psihijatru na nagovor prijatelja prije nekih mjesec dana i on mi dijagnosticira blagu depresivnu epizodu i propise flusetin (prozac), po jednu tabletu dnevno (20 mg), sto od tada pijem, dakle nekih mjesec dana. neki simtomi su mi nesanica (prosjecno 3-4 sata spavam), nagle promjene raspolozenja (cesce sam neraspolozen, naravno) i placljivost (iako sam odnedavno prestao sa ovim). ukratko, otkako pijem ovaj ad, stanje se nije toliko poboljsalo, ali ide nabolje polako, barem se meni tako cini, mozda budem povecao dozu na dvije tablete dnevno ako ne bude dodatnih poboljsanja u narednih mjesec dana. u zadnje vrijeme vozam bajk pomalo, sto sam primjetio da pomaze kod nesanice, jer onda spavam 5+ sati, sto mi super dodje, ali opet ne mogu ni svaki dan na bajk, smrsacu :D imam problema sa koncentracijom, uzrokovanim nesanicom logicno, ali nisu toliko strasni, mada mi onemogucavaju normalno ucenje, studiram etf inace. eto, ispricah i ja svoje iskustvo sa ovim sranjem od bolesti ukratko, pa bih i ja volio jos pokoji savjet, iako vec idem psihicu (jednom sedmicno) koji mi je dosad solidno pomogao. mali je problem sto sam ga trebao malo ranije posjetiti, a ne cekati 5 mjeseci pa onda, predrasude jebi ga, ali kako god, nadam se najboljem :D

pozz svima.
never give up
Posts: 21
Joined: 10/05/2012 20:54

#19 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by never give up »

mislim da ima stari, uvijek je sutljiv bio i nisam previse zadovoljan svojim odgojem generalno :D ali ga opet i razumijem donekle, jer nam je materijalna situacija poprilicno losa...
never give up
Posts: 21
Joined: 10/05/2012 20:54

#20 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by never give up »

hvala na podrsci ;) trenutno sam recimo sasvim ok, danas cijeli dan sam bio ok osim ujutro, jutra su mi najgora.. pogotovo kad zaspim oko 11 i probudim se u 2 ujutro pa se sjebem samo tako.. vrtim se do 4 pa opet malo zaspem, do nekih 6 ujutro... i tako svaki dan. pitao sam psihica da mi pripise i tablete za spavanje, kaze on nemoj to jos, mlad si previse :D al ako se ovo nastavi jos neko vrijeme, mislim da cu morati posegnuti i za tim. uglavnom, imam pozitivan stav i poprilicno sam siguran da cu pobijediti ovu bolescugu, ali da ce mi trebati jos neko vrijeme :) hvala jos jednom na podrsci!
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#21 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Sofija89 »

never give up wrote:hvala na podrsci ;) trenutno sam recimo sasvim ok, danas cijeli dan sam bio ok osim ujutro, jutra su mi najgora.. pogotovo kad zaspim oko 11 i probudim se u 2 ujutro pa se sjebem samo tako.. vrtim se do 4 pa opet malo zaspem, do nekih 6 ujutro... i tako svaki dan. pitao sam psihica da mi pripise i tablete za spavanje, kaze on nemoj to jos, mlad si previse :D al ako se ovo nastavi jos neko vrijeme, mislim da cu morati posegnuti i za tim. uglavnom, imam pozitivan stav i poprilicno sam siguran da cu pobijediti ovu bolescugu, ali da ce mi trebati jos neko vrijeme :) hvala jos jednom na podrsci!
A kod kojeg psihijatra ides i koliko imas godina ? Znam kako je teska depresija i sama sam je imala , treba samo biti uporan i ne prekidati terapiju kad osjetis da si dobro nego piti do kraja i dok lijecnik ne pocne postepeno smanjivati doze ,ja sam tako svoju terapiju sama prekinula pa se sve vratilo :sad:
never give up
Posts: 21
Joined: 10/05/2012 20:54

#22 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by never give up »

idem kod doktora Emira Hadzovica, studentski dom zdravlja. rane 20-te, da ne otkrivam previse informacija :) znam da treba nastaviti piti i kada prestanu simtpomi, sve dok doktor ne kaze da se moze prestati, citao sam dosta o ovoj temi po netu, ali hvala na savjetu svejedno ;)
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#23 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by ice2cube »

Meni niko to u porodici nema niti je imao, valjda sam izrod u svemu. :D
A opet, mozda i nije depresija jer ne pamtim kad sam zadnji put plakao, ali sam zato 99% vremena neraspolozen, lose misli, uglavnom sve negativno i lose se osjecam.
I pun sam kompleksa.. :D
Abbb
Posts: 4
Joined: 10/05/2012 22:42

#24 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Abbb »

postamina wrote:E ovako, zanima me da li je neko imao problem s ovom teškom bolesti...
svaki savjet bi dobrodošao...

hvala svima unaprijed :zoka:
Moj otac je imao tzv prikrivenu depresiju, tako da definitivno znam o čemu govoriš. Pokušali smo sa raznim doktorima, privatno, tražili najbolje jer smo se bojali za njegov život, vjeruj mi kad ti kažem da te niko ne razumije ko nije prošao tako nešto. Da mi je neko rekao da ga smjestimo u bolnicu tada bih mu rekla da je ili lud ili da ide u neku stvar, ali to je jedddiiiino pravo rješenje, zato što mu ništa nije pomagalo. Prvo u bolnici doktor stalno prati kako reaguje na određene lijekove, to je faza dok mu ne nađu terapiju koja mu odgovara, nakon toga još neko vrijeme ga prate i onda ide na kućno liječenje.
DEPRESIJA KOJA SE NE LIJEČI ČESTO ZAVRŠAVA SMRĆU (SUICID)!!!!
Ne znam u kojem je stadiju tvoj otac, ali svako pomišlanje na sucid je signal da je stanje već kritično.
Samo da ti kažem da moj otac hvala Bogu praavo dobro, vratio se svim aktivnostima koje je imao i ranije, još neko vrijeme će koristiti lijekove, terapija se vremenom smanjuje. I još nemoj očekivati instant rješenja, mi smo imali borbu od dvije godine ii još vrrrlo je bitno da se prati, aali bukvalno da se lijek popije jer su takvi bolesnici često skloni izbjegavanju korištenja redovne terapije ili nemojte napraviti grešku pa čim malo bude bolje prestati sa korištenjem, kad ti se čini da je bolji tada ga još više treba nadzirati
Abbb
Posts: 4
Joined: 10/05/2012 22:42

#25 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Abbb »

postamina wrote:E ovako, zanima me da li je neko imao problem s ovom teškom bolesti...
svaki savjet bi dobrodošao...

hvala svima unaprijed :zoka:
Toplo bih preporučila doktora Čustovića Zenica, čovjek je posvećen svom poslu!!!! I ako je stanje već kriza, moj otac se zatvarao u sobu, prestao raditi, a radiša je pravi i sl., nađi vezu i bilo šta treba da ga smjestite u bolnicu na stalno posmatranje ma KOLIKO da je teško, to bih ja sad uradila, a prije dvije godine ne bih sigurno tako da mi je logična reakcija - šta ova priča kakva bolnica
Post Reply