TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#101 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by juzna_strana »

Sofija89 wrote:
juzna_strana wrote:Sofija imam pitanje za tebe pa te molim za odgovor. :)
Zanima me kako se manifestira depresija u pocetnoj fazi,kakvi su prvi simptomi ?
Vidjam dosta tuznih ljudi oko sebe,djeluju mi utuceno,nesto kontam mozda je to neki pocetak depresije..
Hvala ti unaprijed !
Uglavnom su simptomi konstantna tuga,negativne misli o svemu,bezvoljnost,povlacenje u sebe,malaksalost,apatija,pojacan umor,poremecaj sna -nesanica ili prekomjerno spavanje odnosno stalna pospanost .....ima mnogo simptoma koji omogucavaju razlikovanje prolazne potistenosti ili neraspolozenosti od prave depresije. Ako ovi simptomi potraju duze od dvije-tri sedmice,svaki dan,postoji mogucnost da se radi o depresiji.
Prije pocetka koristenja terapije,svaki dobar lijecnik ce vas prvo uputiti da uradite nalaze hormona stitne zlijezde i krvnu sliku odnosno zeljezo u krvi-jer poremecaj hormona stitne zl. i anemija mogu uzrokovati simptome slicne depresiji ,tj. malaksalost,umor,bezvoljnost,losu koncentraciju...............

Kod nas upravo zbog stavova da su AD otrov, da postanes ovisnik, da samo ludi idu kod psihijatra, da ce proci vremenom, jos si mlad proci ce, pogledaj kako drugi zive sto se ti zalis...... itd. itd.......i slicnih uvjerenja i krivih stavova depresija se ne lijeci odnosno depresivni bolesnici i ne traze lijecnicku pomoc...ali to je mozda vec druga tema....................................

Za vise informacija obratite se vasem lijecniku ili farmaceutu.... :)

Evo jos nekih linkova za simptome:

http://www.sretneveze.com/expert/depres.html

http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... esiju.html

http://www.ordinacija.hr/halo-doktore/p ... nifestira/
Hvala na ljubaznosti i odgovoru.
Interesovali su me ti pocetni simptomi,kao sto rekoh vidjam dosta takvih ljudi,tuznih,zamisljenih lica..
Kod mene na srecu nije taj slucaj iako nekad stres ucini svoje pa budem lose volje.
Slazem se s tobom,kod nas je ova tema jos uvijek tabu,mada imamo ratne strahote iza sebe.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#102 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Sofija89 »

Molim :)
i drugi put.

A da smo generalno svi manje-vise oboljeli od ptsp-a to je tacno i zalosno,ali i nije ni cudno nakon svega sto smo prozivjeli, ali unatoc svemu tome mi ipak volimo da vrijedjamo i pljujemo jedni druge, a po obicaju na ovom forumu nijedna tema nemoze proci bez prepucavanja bez obzira da li je rijec o zalijevanju cvijeca,zdravlju,ili o cemu vec...
never give up
Posts: 21
Joined: 10/05/2012 20:54

#103 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by never give up »

mozes se ti zensku izvinjavati do sudnjeg dana, to ne pije vode...
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1295
Joined: 09/10/2009 14:24

#104 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by haubica_i_to_teshka »

herimione wrote:
postamina wrote:"serum" "leticia"

Mnogo toga što ste nabrojali (simtoma) nalazi se kod mog oca, zapao je u takvu depresiju da ni sami više ne znamo kuda, i kome više da se obratimo...nema volje nizačim, nemože da spava, kocentracija loša, strah ga stalno nečeg, stalno je u nekom iščekivanju da će se nešto loše dogoditi,crne misli, sve nagativno vidi ako se neko sl. razboli u porodici (brat, mama ili ja) onda tek dobije neku nesnosnu glavaoboju, uznemiri se... tako da sve sad moramo kriti.. što nije nam ni malo jednostavno..

a stvarno nema razlog ni za bilo što navedeno.

Sve nam je dobro, finansijsko,materijalno stanje, sve nam je ostvario da ne nabrajam..vrlo teško je sve to gledati, a nemati način kako pomoći. :?

hvala svima, :zoka:
postamina, citajuci ovaj tvoj post sam shvatila da tvoj tata mozda ne pati toliko od depresijom koliko od GAD (General Anxiety Dissorder). Procitaj malo vise na : http://en.wikipedia.org/wiki/General_anxiety_disorder
I mama i ja smo dugo dobijale diagnozu depresije, davali su nam antidepresante koji su kod mame uzrokovali jos vecu nemoc i tezu depresiju (tip kada prestanes da osjecas, kada vise niti places niti se smijes), dok kod mene su izazivali napade agresije poslije koje bi dolazila faza vegetiranja (spavanje po citav dan i absolutna nezainteresovanost za bilo sto oko mene).

Njemu je potrebna KBT (koju je ranije pomenuo Ivan_ch), ali da bi uopste krenuo sa njom, tvom tati je potrebno da prvo pije ‘anti-anxiety’ tablete. Ja pijem xanax vec godinu dana (znam da nisu preporucljive da se piju duze od 4-6 sedmica), ali one su mi pomogle zajedno sa antidepresantima da :
• Spavam dovoljno da kada se probudim ujutro nisam umorna,
• Nemam traumaticne snove koji me bude i iscrpljuju,
• Smanji otkucaje srca koji nikad nisu bili ispod 100/min (mami su smanjile pritisak za koji je godinama pila tablete koje nisu pomagale),
• Prije bi u budnom stanju osjecala se kao da sanjam jer sam stalno mislila ‘sta bi bilo ako bi bilo’ – nikada nisam bila svjesna trenutnog momenta vec bi bila ili u proslosti ili u buducnosti. Takva razmisljanja su dovela do toga da I ja I mama nismo mogle da napustimo stan jer ne bi znale jesmo li iskljucile peglu, sporet; da li smo zakljucale stan ili zatvorile prozore,…. Ovi simptomi su bili glavni da nas dijagnoziraju sa depresijom.

KBT ja radim sama kod kuce (imam velike stresove i obaveze u zivotu trenutno tako da mi je lakse), mama opet ima uzroke napada panike koji imaju korjene iz njenog djetinjstva, i posto pije xanax samo mjesec dana ocekujem do u narednih mesec, dva ce smoci snage da ide kod psihoterapeuta. Ja sam u boljoj poziciji nego ti jer zene je lakse natjerati da pricaju nego muskarce.

Vise o napadima panike mozes naci na :http://www.lindenmethod.com/
Nemoj kupovati nista od njih – ja ti mogu poslati knjigu jer je na engleskom ali ona ce pomoci prije svega vama da shvatite kako tata razmislja (promjena perceptora u mozgu da i nebitne stvari shvataju da su situacije vazne kao zivot ili smrt koje iniciraju proizvodnju adrenalina). Poenta je relaksacija, i da u dnevnik zapise svaka brigu cim se pojavi, svaki razlog koji prouzrokuje strah, da se definise koji ishod se ocekuje a koji plasi. Poslije toga u drugoj koloni kada je situacije prosla i kada shvati da nije bilo razloga za strah, pise sta se u stvari desilo, da li je bilo razloga za brigu i strah. Ovo je sto se obicno trazi na KBT - i za starije je bitno da takav dnevnik zapocnu pod strucnom kontrolom.

Poslije odredenog vremena, taj dnevnik ce mu pomoci da pronade uzroke straha koje je vec ranije imao, kao i sta se desilo poslije istih situacija. Povremeno njegov mozak ce poceti da povezuje bezopasne situacije onako kako jesu, a ne kao zivotno bitne koje znace zivot ili smrt.

U svakom slucaju - njemu je neophodna tacna dijagnoza - nije sve depresija.

Od kada je sama skontala da ima GAD moja komshinica iskljucivo koristi “Voltaren” kremu (2x dnevno samo za vanjsku upotrebu).
Kaze da joj pomaze i da se super osjeca .
herimione
Posts: 2
Joined: 19/05/2012 10:56

#105 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by herimione »

haubica_i_to_teshka wrote:
herimione wrote:
postamina wrote:"serum" "leticia"

Mnogo toga što ste nabrojali (simtoma);.....jednostavno..

a stvarno nema razlog ni za bilo što navedeno.

Sve nam je dobro, finansijsko,materijalno stanje, sve nam je ostvario da ne nabrajam..vrlo teško je sve to gledati, a nemati način kako pomoći. :?

hvala svima, :zoka:
postamina, citajuci ovaj tvoj post sam shvatila da tvoj tata mozda ne pati toliko od depresijom koliko od GAD (General Anxiety Dissorder)....

...Njemu je potrebna KBT (koju je ranije pomenuo Ivan_ch), ali da bi uopste krenuo sa njom, tvom tati je potrebno da prvo pije ‘anti-anxiety’ tablete.....
....U svakom slucaju - njemu je neophodna tacna dijagnoza - nije sve depresija.

Od kada je sama skontala da ima GAD moja komshinica iskljucivo koristi “Voltaren” kremu (2x dnevno samo za vanjsku upotrebu).
Kaze da joj pomaze i da se super osjeca .

Odlican komentar - i ja se nisam dobro 'odrazila'.

Vidis, malo je tesko u sredini gdje se neuropsihijatri, psihijatri i psiholozi konsultuju samo kad osoba pocne da budalesa u javnosti - bruka za porodicu. Jos je teze gdje se Lexaurin kupovao 15-tak godina u apoteci bez recepta a kada je uvedena obaveza recepta – nasi roditelji (ili sami mi) dobijemo ‘dozivotni’ recept tako da ih mozemo piti k’o bonbone.

Prvi korak kod ovakvih bolesti je prihvatanje da imas taj problem. Meni je treblo 15 godina da prihvatim dijagnozu GAD od odlicnih doktora porodicne medicine, neuropsihijatara, psihijatara i psihologa koje sam posjecivala sporadicno u nekoliko zapadnjackih zemalja. Uvijek bi se ‘vadila’ na uslove zbog rata, probleme privatne koje treba da rijesim,…. Sve dok nisam rijesila sve moguce probleme a meni poceo da nedostaje adrenalin.
Ako imam problem, izuzetno sam fokusirana i rjesavam ga bez panike : racionalno analiziram situaciju, donosim odluke bez problema u kratkom vremenu, nema poslije zaljenja sto sam tako odlucila,… EEEE, frka nastaje kada nema problema i sve je kako treba. Onda nastaje ne strah nego paranoja.

Ima jedna : ‚Sto me ne ubije – to me ojaca‘! Sa tim se ne slazem jer kada je ‘frka’ onda si ‘cool’ ali sta ce se desiti kada se zavrsi? ‘Backlash’.

Cijenim tvoj komentar jer u Bosni je bas rasprostranjeno ‘dijeljenje’ lijekova u komsiluku, a narocito kod komsinica i kojekakvi ‘prirodni’ lijekovi. Ja mislim da najveci tiraz imaju magazini tipa : ‘Lijecenje biljem’ i slicno.
Koliko Bosanaca jede 5 porcija povrca i voca dnevno (3 kuhano – 2 svjeze), 2 porcije ribe sedmicno ? Koliko ih praktikuje minimum 3 puta sedmicno po 30 minuta gimnastickih vjezbi, a koilko njih (mislim u gradovima) ima prilike da ode u prirodu sedmicno ?
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#106 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Sofija89 »

Htjela bih sa vama da podjelim sljedecu knjigu, i ja sam je ustvari tek pocela citati ali mi se cini sasvim uredu , pa pogledajte , nadam se da ce pomoci : :)

http://www.cps.org.rs/Knjige/depresija.pdf
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#107 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by Sofija89 »

Sto volim ovakve komentare .....ako imas nesto za reci obrazlozi to kako treba i argumentiraj, uostalom nije knjigu pisao petrovic
User avatar
đana
Posts: 110
Joined: 24/07/2012 22:24
Location: tamo negdje

#109 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by đana »

Pozdrav...

Molim Vas ako neko ima informaciju o jednom dr. neuropsihijatru koji ima neku Privatnu kliniku ako nije u Hrasnom tako smo čuli...
pa mi trebaju podrobnije informacije, tačna adresa, kontakt tel. i sl. TREBA NAM HITNOOO :?


HVALA SVIMA UNAPRIJED...
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#110 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by senainter »

Ok, ne znam bas jel ovo prava tema posto vidim da ima svakakvog prepucavanja (to nam ne treba vec svi ovdje dovoljno patiom od tjeskobe i depresije).
Moj slucaj je ovakav, dobila sam uputnicu za Centar za mentalno zdravlje na vojnickom, pa me zanima ima li neko nekog iskustva. Af ne bi mogla reci da sam u nekoj teskoj depresiji jer radim i idem na posao, dakle funkcionisem. I kad radim dobro mi je. Medjutim kad dodjem kuci, u misli mi se uvuce tama nema boljeg opisa od ovog sto sad govorim. Sve mi je tesko, negativno, ne mogu da vidim pozitivno ni u cemu. Jednostavno bas gadan osjecaj, osim toga patim od nekog neobjasnjivog straha za egzistenciju ( a imam relativno normalno finansijsko stanje), od neke neobjasnjive tjeskobe. Ono sto mi najteze pada je sto tesko uspustavljam kontakt s ljudima kao da imam neku blokadu u glavi, a prije sam bila drustvena i voljela sam biti vani. Sad sam u kuci gotovo stalno. Imam decka koji me vadi iz crnjaka, al to je pretezak posao za bilo koga, zato bi voljela da posjetim psihloga. Pa da li je neko bio u gore navedenom centru i da li psiholog uopste moze pomoci, jer osjecam kao da je stanje beznadezno, sve mi je beznadezno ne samo moje stanje :-) .

Hvala na odogovorima
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#111 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by vivace »

ice2cube wrote:
roki wrote:
ice2cube wrote:Hmm..
Ja mozda imam depresiju zadnju godinu, dvije i niti pricam o tome niti sta, mada uvijek ima momenata kada se oraspolozim ali to ubrzo nestane, uvijek razmisljam negativno cak i kada radim nesto lijepo, zabavno (npr. gledam film) ja mislim o svojim problemima..

p.s. ja mislim da sam psihicki u jako losem stanju, tako je kad se mozak navikne da tako razmislja i ne moze drugacije.
Upravu si,mozak nemoze sam sebe izlijeciti i zato postoje doktori.Kada sam se prvi put javio psihijatru i dalje sam sebe ubjedivao da to nije nista,a kad mi bi bolje tek skontah u kakvom sam sranju bio i dobro je da nisam skroz pukao.
Ne volim ni s' kim da pricam o svojim problemima i mislima, ne mogu sa bliznjima da pricam a kamo li nekom strancu, jbg ne znam zasto ali ja ne vjerujem nista ovim nasim doktorima, a i nisam bas za to da uzimam lijekove... Ali vidjet cemo, svaka je preporuka dobro dosla.
uzimaj lekove obavezno. lekovi su cudo. bez njih bi ti bilo mnogo gore.
golderizer
Posts: 17
Joined: 11/03/2007 23:59
Location: Sarajevo tristrojka (33)

#112 Re: TEŠKA DEPRESIVNA EPIZODA

Post by golderizer »

Pokušavam samo pomoći. Samo ono što dajemo instinski je naše.

viewtopic.php?f=42&t=41523&p=15789810#p15789810
Post Reply