Tešanj

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#176 Re: Tešanj

Post by So What! »

Tešanj će biti dom modernih poslovnih rješenja
Image

Agencija za razvoj općine Tešanj trenutno radi na projektu uspostave Centra za pružanje usluga poslovne izvrsnosti koji je podržan od strane Programa okolinskog i ekonomskog razvoja (MEG) koji realizuje Razvojni program ujedinjenih nacija, a finansira Vlada Švicarske, potvrdio je u razgovoru za poslovni portal Akta.ba Ismar Alagić, direktor Agencije za razvoj općine Tešanj.

Konkurentnost privrede

Alagić kaže kako je područje njihovog djelovanja usmjereno na unapređenje konkurentnosti privrede i razvoj i pružanje poslovnih usluga za firme iz vodećih sektora na našem području.

"Ponosan sam na činjenicu da smo pokrenuli prvu školu brizganja plastike u BiH koju nam pohađa više od 25 polaznika iz firmi na području Tešnja, Gračanice i Tuzle. Zatim tu je prva takva Akademija za lidere budućnosti koju pohađaju predstavnici vršnog i srednjeg rukovodstva iz firmi koja je počela sa radom u okviru TRA Agencije za razvoj općine Tešanj, a polaznicističu znanja koristeći najmodernije tehnike provođenja treninga iz oblasti: Operativnog i finansijskog kontrolinga, Novih pristupa kvalitetu, Projektnog menadžmenta, Digitalnog marketinga, Lean proizvodnje, Automatizacije i robotike, Upravljanja korporacijom; Odabita i implementacije IT sistema u firmi, Restrukturiranja firme, Sistema kvaliteta u autoindustriji IATF 16949 i dr. Naš kabinet za provođenje obuka iz inžinjerskih CAD/CAM softverskih rješenja je jedini takav u Tešnju i jedan od bolje opremljenih u našoj državi. Akademija digitalnih tehnologija, inovativnosti i izrade prototipa je još jedna novina koja je pobudila ogroman interes i kroz koju namjeravamo da početkom decembra 2019. godine održimo prvi Hackaton događaj u Tešnju", kazao je Alagić, te dodao kako svi gore pobrojani programi obuke trebali bi da traju više od 70 dana, a očekujemo da više od 230 polaznika iz više od 30 firmi sa područja Tešnja, Gračanice, Usore, Lukavca, Tuzle i Kalesije prođe jedan ili više programa obuke.

Image
Ismar Alagić, direktor Agencije za razvoj općine Tešanj

Kroz sve projekte iz 2019. godine Alagić kaže kako djeluju na unapređenje konkurentnosti, inovativnosti, digitalizacije i dekarbonizacije. Ovo je bio slučaj sa projektom koji podržava MEG projekat, potom projektom TECEX kojim je TRA dobila tehničku pomoć za projekat Tehnološkog centra kroz program Ministarstva industrije i trgovine Vlade Češke Republike, kao i unapređenje poduzetničke infrastrukture gdje će uz pomoć Federalnog ministarstva za razvoj preduzetništvo i obrt nabaviti dio opreme za Centar poslovne izvrsnosti od kojih je istaknuo moderan 3D štampač koji će se integrisati sa ostalom opremom koju posjeduju u inicijalne resurse našeg budućeg FAB LAB-a.

Dan robotike

"Sredinom novembra 2019. godine u organizaciji TRA Agencije za razvoj općine Tešanj i firme Imtec bit će po prvi puta u Tešnju organizovano obilježavanje Međunarodnog dana robotike. Tom prilikom omogućit ćemo našim najmlađim sugrađanima koji pohađaju škole na području općine Tešanj da provedu jedan dan na radionicama gdje će se demonstrirati nova tehnološka rješenja u segmentu programiranja, robotike, mehatronike, bionike, CAD/CAM, 3D štampanja i dr. Uz učenike će biti njihovi nastavnici i ovo je područje kojem poklanjamo posebnu pažnju jer ulaganje u mladost je ulaganje u našu budućnost", rekao je Alagić, dodajući kako žele da Tešanj bude i ostane dom modernih poslovnih rješenja koja su konkurentna izvan Bosne i Hercegovine u širim međunarodnim okvirima.

Kaže kako su posebno ponosni na razvoj obuke koji su u potpunosti usklađeni sa međunarodnim trendovima i potrebama firmi koje posluju na međunarodnom tržištu.

"Za naše treninge angažujemo najstručnije predavače, posjedujemo najmoderniju tehničku opremu i imamo izrađene priručnike za obuku koji su naša snaga i konkurentska prednost u odnosu na druge", pojasnio je Alagić.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#177 Re: Tešanj

Post by So What! »

Usvojena odluka: Tešanj postaje pogodnije mjesto za investitore
Image

U skladu sa strateškim opredjeljenjem u razvoju sektora ekonomije, Općinsko vijeće Tešanj je na 33. sjednici održanoj 30.10.2019. godine, usvojilo Odluku o pogodnostima za investiranje na području općine Tešanj.

Pogodnosti se odnose na refundiranje svih općinskih taksi i naknada (administrativne takse i naknade, priključne takse na vodovod, kanalizaciju i toplovod, komunalne naknade, naknade za uređenje, naknade za korištenje cestovnog zemljišta, naknade za vatrogastvo) za investicije sa visokim dodatnim vrijednostima i razvijenim lancem snabdijevanja.

Povrat taksi i naknada odnosi se na investitore koji započinju izgradnju poslovnog objekta ili iznajmljuju poslovni prostor ili počinju djelatnost u svom izgrađenom objektu, pod uslovom da u proizvodnim ili uslužnim procesima koriste napredne informacione tehnologije, CNC mašine ili izradu programskih aplikacija, da su to djelatnosti sa višom finalizacijom proizvoda i dužim lancem vrijednosti

Povrat sredstava vršit će se jednom godišnje, za sve investitore koji podnesu zahtjev za korištenje pogodnosti.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#178 Re: Tešanj

Post by So What! »

Parking površine u Tešnju / Ulaz u Tešanj
Ove godine smo izgradili nove parking površine u "Zvečaju".

Bio je to zahtjevan/težak projekat, zbog promjene statike i tehničkih rješenja. Dodatno su otežavali toplovod, optički kablovi, rješenja za novu ogradu, novi stubovi rasvjete i rasvjetna tijela. Odvojili smo pješačke zone i trajno uljepšali ulaz u sam Tešanj.

U dvije godine smo instalirali parking aparate i organizovali sistem naplate i kontrole. Sada je u ovom sistemu 140 mjesta (plaćeni svi porezi sa svim računima).

Prihode od parkiranja namjeravamo ulagati dalje u uređenje i razvoj parkinga.

Prioriteti:

1. Uključiti i parking kod parka OŠ Huso Hodžić
2. Unaprijediti pitanje parkiranja i zaustavljanja u Titovoj ulici "uz Čaršiju"
3. Graditi nove parking površina a) kod b. pumpe INA b) kod zgrade Vemal-a
4. Politikom različitih cijena, i u saradnji sa policijom "osloboditi" uske ulice i staru jezgru Tešnja.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Suad Huskić, načelnik Općine Tešanj
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#179 Re: Tešanj

Post by So What! »

Poslovna zona Glinište dobija novi asfalt i 30 stubova LED rasvjete
Image

Općinski načelnik Suad Huskić i direktorica firme Dobojputevi d.d. Saća Prnjavorac, nakon provedene procedure javne nabavke, potpisali su ugovor za sanaciju i proširenje komunalne infrastrukture na saobraćajnici u Poslovnoj zoni Glinište.

Vrijednost ugovora je 211.000 KM.

Potpisivanjem ovog ugovora bit će izgrađen završni sloj asfalta u Poslovnoj zoni Glinište i 30 stubova LED rasvjete.

Sredstva su obezbijeđena putem javnog poziva Ministarstva za privredu ZDK u iznosu od 150 000 KM, a ostatak od 61 000 KM iz budžeta Općine Tešanj, rekao je Općinski načelnik Suad Huskić.
Akta
naeS
Posts: 1313
Joined: 31/01/2009 20:32

#180 Re: Tešanj

Post by naeS »

Jeste li vi "zavalili" Fadila?! :-) :D
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#181 Re: Tešanj

Post by So What! »

Dvojica braće grade u Tešnju rezidencijalni stambeni kompleks
Image

Tešnjaci Braća Zahir i Amir Školjić odlučili su u Tešnju graditi luksuzne stanove, ali koji će biti dostupni i za srednju klasu.

Školjići su donijeli odluku da 30 miliona maraka ulože u izgradnju rezidencijalnog stambenog kompleksa sa 170 stanova i isto toliko garažnih mjesta, izvještava ZOS Radio.

Penthausi su u ovoj rezidenciji standard, a i ime miriše na luksuz: Golden Hills. Na lokalnom ZOS radiju već se vrti provokativni džingl: - Mislite na svoju djecu: rezervirajte stan u Tešnju, gradu u kojem se rađaju budući biznismeni i kandidati za Forbesovu listu!

Ovaj dvojac je prepoznao trend da se u ovaj grad doseljavaju se čitave porodice iz cijele BiH, čak i iz Sarajeva.
To su ekonomske migracije; ljudi idu za plaćenijim poslom i boljim životom – kao kad se u Americi cijele porodice preseljavaju radi boljih ambijentalnih uslova i viših primanja. Trenutno je u Tešnju veoma teško pronaći stan u najam.

Amir Školjić kaže da se mora biti maksimalno smiren prilikom formiranja cijene kvadratnog metra, jer cijene su nepredvidive i divljaju. Slaba procjena može dovesti do katastrofe, kazao je.
Indikator
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#182 Re: Tešanj

Post by -Chesterfield- »

Image
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#183 Re: Tešanj

Post by -Chesterfield- »

Image
Image
Image
dragonz
Posts: 1772
Joined: 20/09/2008 13:12

#184 Re: Tešanj

Post by dragonz »

User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#185 Re: Tešanj

Post by So What! »

Iako je to moj grad i moja carsija, Tesanj se duboko zakucao na zacelje sa situacijom vezanom za Zvezde Granda.

Nije neka tajna da se u Tesnju sakupljao novac kako bi se kupile dopune za glasanje i dijelile stanovnicima, a prikupljeni novac od ovih tesanjskih privrednih giganata je na kraju iznosio oko 30 hiljada maraka.

To je demokratija, svako ima pravo da svoj novac trosi na sta zeli, ali demokratija je da i ja popljujem to isto, jer smijesno je uopste pricati o kulturi u gradu i njegovoj siroj okolini gdje se u kolonama slavi pobjeda u takmicenju kao sto su Zvezde Granda.

Zatim je Opstina, manje vise prisiljena od stanovnika, organizovala koncert na koji je doslo ni manje ni vise nego 20 hiljada ljudi, uglavnom iz Tesnja i njegove okoline.

Tesanj jeste nekada bio mali bastion kulture i danas je rasadnik jako uspjesnih i pametnih ljudi, koji nazalost nisu odlucili da ostanu u njemu, vec su mahom u vecim gradovima nase drzave ili u zemljama Zapadne Evrope.

Treba uzeti u obzir da nijedan tesanjski sportski klub nije nikada igrao u prvom rangu nekog sportskog takmicenja, iako se Tesnjaci ponose, jednom sezonom TOSK-a u Premijer Ligi, radilo se o sezoni u kojoj nisu nastupali klubovi iz RS-a i iz koje je tesanjski klub slavno ispao.

Od cuvenijih sportista, tu prednjaci fudbaler Avdija Vrsajevic, zatim fudbaleri Admir Ljevakovic i rahmetli Edin Saranovic te kosarkas Seid Hajric. Realno nisu neki zanemarivi sportisti, ali nisu ni neke zvijezde bili.

Od radnika u kulturi, izdvaja se pjesnik Amir Brka, koji zaista jeste literarni superstar u nasoj zemlji, dok slikar Ahmet Hundur je poznat nekom uzem krugu ljudi koji prate likovnu umjetnost u nasoj zemlji. Najveca zvijezda bi svakako bio glumac Enis Beslagic, covjek koji svojim performansima, veci dio svoje karijere se samo uklopio u turbo folk kulturu ove zemlje i nicim ne odskace osim nekim zapazenijim ulogama, dok je Mirza Dervisic nesto manje poznat pozorisni glumac u Pozoristu mladih u Sarajevu.

I manje vise u tih par recenica su stali svi uspjesi u kulturi i sportu Tesnjaka nakon rata, a o nauci da ne govorim, jer evo pokusao sam se sjetiti nekog uspjeha i nista mi nije naumpalo.

Istina jeste da se radi o vrijednim i uspjesnim ljudima, ali isto tako intelektualna i kulturoloska elita koju je ovaj grad uvijek imao je skoro pa nestala. Podsjetimo da se prvi list u Bosnjaka, Behar stampao u Tesnju i bio finansiran od tesanjskog bogatasa Ademage Mesica. Ne treba spominjati da je Tesanj grad u kojem je zivio, djelovao i umro Musa Cazim Catic. Prva predstava u BiH je odigrana 1865. godine upravo u Tesnju, u kojem je obnovljeno amatersko pozoriste 2003. godine i radi danas pomalo. Pozoriste djeluje pri Domu Kulture, jednog grotesknog zdanja koje je izgradjeno 1975. godine sredstvima lokalnog krojaca koji je donirao 28 kg zlata. Gradska biblioteka Tesanj je dom privatnoj biblioteci Hamida Dizdara koju je otkupila 1968. godine, a novi objekat Gradske biblioteke je otvoren 2015. godine te je postala prva namjenski izgradjena biblioteka u BiH u posljednjih 40 godina. Sam grad je bio set za razne filmove, serije, od kojih su najcuveniji Tale i Gori Vatra.

O stanju kulture u Tesnju, dovoljno govori i prilog emisije Vrijeme i zeman iz 1975. koja opisuje stanje kulture te godinu o ovom gradicu:

Last edited by So What! on 02/07/2022 04:58, edited 1 time in total.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#186 Re: Tešanj

Post by anex »

Fin text. Opisuje stanje.

Nisi spomenuo Edina Jabandžića... :)
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#187 Re: Tešanj

Post by So What! »

anex wrote: 01/07/2022 10:57 Fin text. Opisuje stanje.

Nisi spomenuo Edina Jabandžića... :)
Ma mogao sam ja još pisati, boli me što s tolikim novcem nismo uspjeli da isplivamo i intelektualno, pa smo sve što je valjalo rasuli, a zadržali kritičnu masu kojoj zaista jeste dovoljno hljeba i igara.

U kom kontekstu sam Madi JR.-a trebao da spomenem?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#188 Re: Tešanj

Post by anex »

Pa šta znam...
Ja ne znam da li je za Tešanj on pozitivan ili negativan lik...ja ga vežem za Madi a pored toga i za Savez za uzgoj sitnih životinja.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#189 Re: Tešanj

Post by So What! »

anex wrote: 02/07/2022 12:21 Pa šta znam...
Ja ne znam da li je za Tešanj on pozitivan ili negativan lik...ja ga vežem za Madi a pored toga i za Savez za uzgoj sitnih životinja.
Pozitivan defintivno, lično ga ne poznajem, ali većina ljudi koje znam, a da ga poznaju lično, kažu da je jako fin i jednostavan čovjek na kraju krajeva.

A uzgojem sitnih životinja, a posebno golubova se bavio još kao dijete dok mu babo i nije bio neki bogataš.
Post Reply