Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post Reply
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#1 Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post by Downunda »

U emisiji "Oci u oci"(24.11.2006;20:05), koja se inace emituje petkom na tv RTRS, gost je bio Adnan Terzic (a inace su gosti BH politicari, sto je onima koji je prate poznato). Posto ja u momentu nisam mogao racionalno razmisljati kad je pred sam kraj emisije Terzicu jedan od studenata postavio pitanje, volio bih da cujem kako bi vi reagovali.
Da ne duzim, cekat cu vase komentare, pa onda mozemo razmjenjivati misljenja.
Evo pitnja (student prava, B.Luka):
"Gospodine Terzicu vi, i vasa stranka stalno svojatate BiH kao svoju drzavu. Samo da vas napomenem da je BiH hriscanska drzava. Interesuje me kako ce se vasa đeca (doslovno đeca, a ne djeca) pisati, kad ste se vi (misleci vjerovatno na sve Bosnjake) pisali kao Srbi, Hrvati, Jugosloveni itd, sve do Ustava iz 1974. god. pa zatim kao Muslimani, pa onda kao Bosnjaci? Kako cete se izjasnjavati za 20-30 godina? Mozda kao nesto novo".

p.s. ja licno ne simpatisem niti Terzica, niti bilo koga iz rukovodstva SDA (kao ni vecine s(t)ranaka koje su pune govornika, a ne krativnih ljudi) iz razloga koji nas vecina ovdje manje vise djelimo, a i jasni su kao dan svima, ali ovo sto sam cuo veceras, i to u 21. vijeku me stvarno natjeralo da ponovo razmislim dublje ....

Dakle?

Vozdrica
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2

Post by muha_sa »

Šumnjaci i kad najbolje odijelo obuku-ostaju šumnjaci.moj skromni doprinos ovoj temi.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#3

Post by MuaDib »

A šta je Terza odgovorio! :? :?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4

Post by chuchumbamayumbe »

To mi nije vrijedno spominjanja, ništa novo...
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#5

Post by DUREX »

Medju takvim chobanima u BL(a takih je u RS-u 95%...ta "đeca" kod njih nisu nikakva rijetkost.....premijer im polupijan i razdrljen pjeva pod satorom kao zadnji seljak,a idol im Karadjic gusla u priglavkama u filmu Serbian Epics-i to LIVE) i jedan se takav poluidiot i primitivac kao sto je Terzic mogao konacno osjecati kao gospodin covjek... :)

Znaci poruka Terzicu i solicnim provincijskim mizerijama na nasoj politickoj sceni...ako hocete da se osjecate kao gospoda,idite u Shumsku Republiku!!!...tamo bar to nije tesko... :)

A konkretan komentar na ovu temu ne bih davao...mislim,prezvakano je...sta bi se drugo moglo ocekivati od studenta prava u Banja Luci(đeteta),kada znamo i ko su im profesori.... :)
Last edited by DUREX on 24/11/2006 22:29, edited 1 time in total.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#6 Re: Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post by Grom iz vedra neba »

Downunda wrote:U emisiji "Oci u oci"(24.11.2006;20:05), koja se inace emituje petkom na tv RTRS, gost je bio Adnan Terzic (a inace su gosti BH politicari, sto je onima koji je prate poznato). Posto ja u momentu nisam mogao racionalno razmisljati kad je pred sam kraj emisije Terzicu jedan od studenata postavio pitanje, volio bih da cujem kako bi vi reagovali.
Da ne duzim, cekat cu vase komentare, pa onda mozemo razmjenjivati misljenja.
Evo pitnja (student prava, B.Luka):
"Gospodine Terzicu vi, i vasa stranka stalno svojatate BiH kao svoju drzavu. Samo da vas napomenem da je BiH hriscanska drzava. Interesuje me kako ce se vasa đeca (doslovno đeca, a ne djeca) pisati, kad ste se vi (misleci vjerovatno na sve Bosnjake) pisali kao Srbi, Hrvati, Jugosloveni itd, sve do Ustava iz 1974. god. pa zatim kao Muslimani, pa onda kao Bosnjaci? Kako cete se izjasnjavati za 20-30 godina? Mozda kao nesto novo".

p.s. ja licno ne simpatisem niti Terzica, niti bilo koga iz rukovodstva SDA (kao ni vecine s(t)ranaka koje su pune govornika, a ne krativnih ljudi) iz razloga koji nas vecina ovdje manje vise djelimo, a i jasni su kao dan svima, ali ovo sto sam cuo veceras, i to u 21. vijeku me stvarno natjeralo da ponovo razmislim dublje ....

Dakle?

Vozdrica
Ja bih mu odgovorio da Srbi u svijetu upravo imaju los, pa cak i barbarski imidz, zbog takvih pitanja, jer su upravo takva pitanja odgojila mentalno zaostale ljude koji su na kraju 20. vijeka planirali i pocinili genocid kada je takvo nesto u srcu Evrope bilo nezamislivo.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#7 Re: Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post by Goran_35 »

Grom iz vedra neba wrote:
Downunda wrote:U emisiji "Oci u oci"(24.11.2006;20:05), koja se inace emituje petkom na tv RTRS, gost je bio Adnan Terzic (a inace su gosti BH politicari, sto je onima koji je prate poznato). Posto ja u momentu nisam mogao racionalno razmisljati kad je pred sam kraj emisije Terzicu jedan od studenata postavio pitanje, volio bih da cujem kako bi vi reagovali.
Da ne duzim, cekat cu vase komentare, pa onda mozemo razmjenjivati misljenja.
Evo pitnja (student prava, B.Luka):
"Gospodine Terzicu vi, i vasa stranka stalno svojatate BiH kao svoju drzavu. Samo da vas napomenem da je BiH hriscanska drzava. Interesuje me kako ce se vasa đeca (doslovno đeca, a ne djeca) pisati, kad ste se vi (misleci vjerovatno na sve Bosnjake) pisali kao Srbi, Hrvati, Jugosloveni itd, sve do Ustava iz 1974. god. pa zatim kao Muslimani, pa onda kao Bosnjaci? Kako cete se izjasnjavati za 20-30 godina? Mozda kao nesto novo".

p.s. ja licno ne simpatisem niti Terzica, niti bilo koga iz rukovodstva SDA (kao ni vecine s(t)ranaka koje su pune govornika, a ne krativnih ljudi) iz razloga koji nas vecina ovdje manje vise djelimo, a i jasni su kao dan svima, ali ovo sto sam cuo veceras, i to u 21. vijeku me stvarno natjeralo da ponovo razmislim dublje ....

Dakle?

Vozdrica
Ja bih mu odgovorio da Srbi u svijetu upravo imaju los, pa cak i barbarski imidz, zbog takvih pitanja, jer su upravo takva pitanja odgojila mentalno zaostale ljude koji su na kraju 20. vijeka planirali i pocinili genocid kada je takvo nesto u srcu Evrope bilo nezamislivo.
nemoj tako :oops: nisu đeca :D kriva? :roll:

ps

Sta 95%?? 99%!!
elvis007
Posts: 9
Joined: 07/11/2006 19:41

#8

Post by elvis007 »

ja bi odgovorio ovako:

vi srbi ste dosli u bosnu kad su vas turci natjerali sa kosova tako da ovo i nije vasa zemlja i budite srecni sto vas trpimo ovdije

sto se tice imena naroda koje mi bosnjaci imamo i koje cemo imati za 30 godina, to se vas ne tice, mi cemo se zvati kazahstanci za 30 godina ali cemo i dalje voliti Bosnu i Hercegovinu i boritise za nju

i jos jena stvar, vi srbi ste obicni barbari (slaveni) koji ste dosli na ovu teritoriju i unistili postojecu civilizaciju bosanskog naroda


eto, ovo je sve istina i treba da im se rekne u lice, je sami to nece nauciti
User avatar
TareSA
Posts: 209
Joined: 02/11/2005 12:56
Location: Sarajevo

#9

Post by TareSA »

Kad cemo mi prestati da se bakcemo s tim temama u ovoj drzavi, jebe mi se sta sumadinac jedan misli koji je odrastao ispod krave i u sumi, mene on nikako ne moze uvrijediti jer vidim od koga dolazi, da je pametan gosp. ne bi nista ni odgovorio nego bi samo se nasmijao i rekao covjeku da mu nije mjesto u studiju nego u sumi i da slijedeci put ne parkira kravu pored njegovog Audia.......jer primitivizmu nikad kraja u ovoj zemlji, dokle vise ce srati po nama a mi samo onako sjediti, i govoriti oni su nam komsije, gro muslimana ce reci da mu nije bitno kako se ko zove, a skoro svi ''oni'' ce to reci a misliti drugacije stoga dajmo i mi malo da ih pocnemo sikanirati pa cemo vidjeti dokle cemo, ionako nas je vise nek se sele u Srbiju i nek tamo brate mili zive u sumama kako su navikli i nek tamo dobijaju male plate i s*eru jedni po drugima:)

sta ce nama neko sa strane mi se koljemo medju sobom, strasno:)
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#10

Post by zavrzlama »

Sve je u sferi kucnog odgoja...Mene je npr. moj otac uvijek ucio da je Pero,Svetozar,Anto, Mehmed ,Ilija itd da su oni ljudi...tog sto je postavio pitanje Terzicu su roditelji odgajali da je Mujo=turcin i srpski dusmanin....da je Anto=ustasa i Jasenovacki koljac.....i da je Svetozar=neprijatelj ovih prvih...sve je to do kucnog odgoja,nazalost sad su tv i politicari u rs-u ti koji jos vise sire negativnu energiju i u kombinaciji sa jos gorim kucnim odgojem dobijemo takvog mladog fakultetski(citaj primitivni) obrazovanog pojedinca sa takvim pitanjem.
kojsino
Posts: 489
Joined: 24/11/2004 07:41

#11

Post by kojsino »

Treba mu odgovoriti:
"Za 30 godina i moja i tvoja djeca ce se pisati BOSANCI... "
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#12

Post by DrugaGimnazija »

kojsino wrote:Treba mu odgovoriti:
"Za 30 godina i moja i tvoja djeca ce se pisati BOSANCI... "
Potpisujem ovaj odgovor!
voxpopuli
Posts: 2
Joined: 25/11/2006 15:38

#13

Post by voxpopuli »

Pitanje govori o tome da je izjasnjavanje o naciji za 'pitaoca' najbitnija stvar na svijetu.

U stvari: 'mi se ovako izjasnjavamo vec 5000 godina, a vi (kao) mijenjate svoju naciju svakih 20 godina.'

U kafani i oko kafane (za ovakve, jer ocigledno imaju vremena za to) ovo je vrlo bitna tema.
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#14 Re: Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post by bleka »

Downunda wrote: Evo pitnja (student prava, B.Luka):
"Gospodine Terzicu vi, i vasa stranka stalno svojatate BiH kao svoju drzavu. Samo da vas napomenem da je BiH hriscanska drzava. Interesuje me kako ce se vasa đeca (doslovno đeca, a ne djeca) pisati, kad ste se vi (misleci vjerovatno na sve Bosnjake) pisali kao Srbi, Hrvati, Jugosloveni itd, sve do Ustava iz 1974. god. pa zatim kao Muslimani, pa onda kao Bosnjaci? Kako cete se izjasnjavati za 20-30 godina? Mozda kao nesto novo".

Dakle?

Vozdrica
Pod jedan odakle mu to da je Bosna Hriscanska drzava. Da li to pise u ustavu ? :lol: PO stanovnistu, historiji, kulturi,itd sigurno nije hriscanska.
Drugo sva ova imena su posljedica upravo cinjenice da su Bosnjaci bili bijelo roblje zadnjih 150 godina. Uz ogromno zalaganje istaknutih pojedinaca na ovaj nacin se pokusavao napraviti prostor za puko prezivljavanje naroda i zemlje u historijskim okolnostima.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#15 Re: Terzic u emisiji "Oci u oci" na tv RTRS

Post by MuaDib »

"Gospodine Terzicu vi, i vasa stranka stalno svojatate BiH kao svoju drzavu. Samo da vas napomenem da je BiH hriscanska drzava. Interesuje me kako ce se vasa đeca (doslovno đeca, a ne djeca) pisati, kad ste se vi (misleci vjerovatno na sve Bosnjake) pisali kao Srbi, Hrvati, Jugosloveni itd, sve do Ustava iz 1974. god. pa zatim kao Muslimani, pa onda kao Bosnjaci? Kako cete se izjasnjavati za 20-30 godina? Mozda kao nesto novo".

Ja bih mu kulturno odgovorio: Ako ja vama ne osporavam vaše nacionalno ime i osjećanje i ne zadirem u njegovu budućnost, zašto vi takvim pitanjem to činite prema meni i mom narodu. Važno je da gradimo Bosnu i Hercegovinu, u kojoj će mo više biti Bosanci i Hercegovci, a manje nacionalistički orjentirani Bošnjaci, Srbi i Hrvati. Jer mi živimo ovdje zajedno i svoju kuću treba da gradimo zadovoljavajući interese svih nas. Jer ukoliko Srbi i Hrvati budu gledali samo interese Srbije i Hrvatske, samo će sebi učiniti štetu, a ako Bošnjaci budu previše prisvajali BiH, BiH ne može kao takva opstati. :) :)
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#16

Post by kon-tiki »

Da sam bio na mjestu provincijskog geometra Terzica, odgovorio bih ovako nekako:

"Ostajuci uvjeren da sam sasvim dobro cuo sto je rekao mladi gospodin, moj komentar bi bio slijedeci:

- Svim istinskim Bosancima je, siguran sam, palo odmah u oci da je vasoj izjavi o konfesionalnom karakteru Bosne, da bi ista bila ispravna, nedostajalo samo jedno "i". Tako bi ta jedina ispravna formulacija o konfesionalnom karakteru glasila " Bosna je i hriscanska zemlja".

- Nijedan posteni hriscanin/krscanin u Bosni, nikad nece likovati nad cinjenicom da su im se komsije muslimanske vjere, kroz jedan dio novije historije, nacionalno pisale ovako ili onako, jer dobro znaju da je to rezultat sramne politicke represije nad jednim konstitutivnim narodom, i da je isti, da bi prezivio, MORAO da se pise onako kako mu je ucjenjivacki i grubo bilo nametnuto. Potsjetimo se da su to bila vremena kada Tito jos nije vlast cvrsto drzao u rukama. Kada je, da bi odrzao naklonost (jos uvijek krizarske) Europe, valjda nemajuci izbora, morao neko vrijeme da okrene ledja muslimanskom puku u Bosni.
Mi danas veoma dobro znamo da je taj pokusaj nametanja nam nekog drugog nacionalnog identiteta, bio poduhvat kojim se putem asimilacije trebao smanjiti obim fizickog posla u predstojecem projektu zavrsnih genocidnih radova, koji su nas zadesili 1992-1995 godine.

Sto se tice pitanja o nekom eventualno novom nacionalnom "upisivanju" nas Bosnjaka, ja ne krijem moj optimizam da ce se ipak desiti da onaj problematicni segment hriscanstva u nas, koje je inace propustilo da tokom visestoljetne supremacije islamske civilizacije na nasim prostorima, konzumira nesto od tih civilizacijskih tekovina, naci nacina da nadoknadi taj propust, kako bi smo se svi nasli na jednom boljem, visem stadiju razvoja ljudskog roda.
U tome bi, tom i takvom hriscanstvu/krscanstvu, uveliko mogao da pomogne jedan iskren i savijestan odnos prema historijskoj istini. Istini koja proizlazi iz cinjenica koje se vide golim okom, a koje im govore da je ta "zaostala civilizacija" sa svojom vjerom koju su primili njihova subraca- Bosnjaci, cuvala,stitila i poticala sva kulturna obiljezja hriscana/krscana, bez obzira da li istocne ili zapadne provenijencije.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#17

Post by patrius »

Kocicev David Strbac se nazivao Bosnjakom.Da je taj "student" stagod u zivotu procit'o,ne bi "valjao" takve gluposti.Inace,Bosnjak je etnicka odrednica,a ne nacionalna,dakle,Bosnjak je etnik,stanovnik Bosne,a ne nikako musliman,Srbin ili Hrvat.Kao sto su svi etnici U.S.A. "Ameri",prije svega.Bosnjak ili Bosanac.Kako i na koji nacin je doslo do toga da to bude ekskluzivno odrednica bosanskih muslimana,drugo je pitanje,recimo za akademika Tunju Filipovica,posto u zadnje vrijeme imamo priliku procitati sve o Bosnjacima iz pera njegovog sina ("najbosnjackijeg" imena koje sam cuo),inace svjetski priznatog filologa,antropologa,muzikologa,pedagoga...
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#18

Post by Grom iz vedra neba »

patrius wrote:Kocicev David Strbac se nazivao Bosnjakom.Da je taj "student" stagod u zivotu procit'o,ne bi "valjao" takve gluposti.Inace,Bosnjak je etnicka odrednica,a ne nacionalna,dakle,Bosnjak je etnik,stanovnik Bosne,a ne nikako musliman,Srbin ili Hrvat.Kao sto su svi etnici U.S.A. "Ameri",prije svega.Bosnjak ili Bosanac.Kako i na koji nacin je doslo do toga da to bude ekskluzivno odrednica bosanskih muslimana,drugo je pitanje,recimo za akademika Tunju Filipovica,posto u zadnje vrijeme imamo priliku procitati sve o Bosnjacima iz pera njegovog sina ("najbosnjackijeg" imena koje sam cuo),inace svjetski priznatog filologa,antropologa,muzikologa,pedagoga...
Valjda si mislio reci: "a ne nikako musliman, katolik ili pravoslavac."
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by _BosanaC »

@elvis007, zuti karton :oops:
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#20

Post by Downunda »

voxpopuli wrote:Pitanje govori o tome da je izjasnjavanje o naciji za 'pitaoca' najbitnija stvar na svijetu.

U stvari: 'mi se ovako izjasnjavamo vec 5000 godina, a vi (kao) mijenjate svoju naciju svakih 20 godina.'

U kafani i oko kafane (za ovakve, jer ocigledno imaju vremena za to) ovo je vrlo bitna tema.
Slazem se sa Voxpopuli-jem; kafanska prica je kafanska prica, kao i sa "Grom iz vedra neba".

Ali ostao sam duzan napisati odgovor
Nakon postavljenog pitanja (prvo) voditeljka uz blagi, ali osmjeh pun ironije i sarkazma:
"Molim Vas gdine Terzicu da odgovorite konkretno, jer"nemamo" puno vremena"!

Terzic. "Meni je zao sto neko poput ovog mladica, studenta prava prije svega, postavlja ovakva pitanja"!

Voditeljka upada u rijec:"Zasto zao, pa demokratija je; momak ima pravo na svoje misljenje"!

Terzic ponavlja isto: ("..zao mi je..")" Moja ce se djeca zvati onako kako se moj narod bude zvao za 20-30 godina, odnosno kako to moj narod bude htio. A sto se moj narod pisao kao Srbi ili neko drugi u proteklo vrijeme, to neka je na obraz vama i vasem narodu!"
(naravno, voditeljka je poprilicno pocrvenila u licu i malko zamucala)

eto toliko
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#21

Post by Downunda »

voxpopuli wrote:Pitanje govori o tome da je izjasnjavanje o naciji za 'pitaoca' najbitnija stvar na svijetu.

U stvari: 'mi se ovako izjasnjavamo vec 5000 godina, a vi (kao) mijenjate svoju naciju svakih 20 godina.'

U kafani i oko kafane (za ovakve, jer ocigledno imaju vremena za to) ovo je vrlo bitna tema.
Slazem se sa Voxpopuli-jem; kafanska prica je kafanska prica, kao i sa "Grom iz vedra neba".

Ali ostao sam duzan napisati odgovor
Nakon postavljenog pitanja (prvo) voditeljka uz blagi, ali osmjeh pun ironije i sarkazma:
"Molim Vas gdine Terzicu da odgovorite konkretno, jer"nemamo" puno vremena"!

Terzic. "Meni je zao sto neko poput ovog mladica, studenta prava prije svega, postavlja ovakva pitanja"!

Voditeljka upada u rijec:"Zasto zao, pa demokratija je; momak ima pravo na svoje misljenje"!

Terzic ponavlja isto: ("..zao mi je..")" Moja ce se djeca zvati onako kako se moj narod bude zvao za 20-30 godina, odnosno kako to moj narod bude htio. A sto se moj narod pisao kao Srbi ili neko drugi u proteklo vrijeme, to neka je na obraz vama i vasem narodu!"
(naravno, voditeljka je poprilicno pocrvenila u licu i malko zamucala)

eto toliko
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#22

Post by Downunda »

voxpopuli wrote:Pitanje govori o tome da je izjasnjavanje o naciji za 'pitaoca' najbitnija stvar na svijetu.

U stvari: 'mi se ovako izjasnjavamo vec 5000 godina, a vi (kao) mijenjate svoju naciju svakih 20 godina.'

U kafani i oko kafane (za ovakve, jer ocigledno imaju vremena za to) ovo je vrlo bitna tema.
Slazem se sa Voxpopuli-jem; kafanska prica je kafanska prica, kao i sa "Grom iz vedra neba".

Ali ostao sam duzan napisati odgovor
Nakon postavljenog pitanja (prvo) voditeljka uz blagi, ali osmjeh pun ironije i sarkazma:
"Molim Vas gdine Terzicu da odgovorite konkretno, jer"nemamo" puno vremena"!

Terzic. "Meni je zao sto neko poput ovog mladica, studenta prava prije svega, postavlja ovakva pitanja"!

Voditeljka upada u rijec:"Zasto zao, pa demokratija je; momak ima pravo na svoje misljenje"!

Terzic ponavlja isto: ("..zao mi je..")" Moja ce se djeca zvati onako kako se moj narod bude zvao za 20-30 godina, odnosno kako to moj narod bude htio. A sto se moj narod pisao kao Srbi ili neko drugi u proteklo vrijeme, to neka je na obraz vama i vasem narodu!"
(naravno, voditeljka je poprilicno pocrvenila u licu i malko zamucala)

eto toliko
Post Reply