Terorizam, odakle pocinje i zasto?

User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#26 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Šunj »

http://ba.n1info.com/a87889/Svijet/Svij ... zjave.html
Image
Savršen odgovor na "Svi teroristi su muslimani" izjave
Jedna od sve češćih tema u polemisanju u vezi sa terorizmom je povezanost određene religije sa pojmovima "terorizam" ili "ekstremizam".

Donald Trump je nebrojeno puta u svojoj predizbornoj kampanji sugerisao da su "svi muslimani teroristi" i da će se lično pobrinuti da im se zabrani ulazak u SAD.

Naravno, takve rečenice ne bi bile ozbiljno shvaćene da u ovom svijetu ne postoje milioni "mini - Trumpova" koji misle isto ili slično.

U jeku posljednjih terorističkih napada u Bruxellesu koje su izvršili braća Khalid i Brahim El Bakaroui, ponovo su se probudile strasti i pojavio trend svrstavanja muslimana u istu rečenicu sa terorizmom.

Tako je i jedna gospođa čiji identitet nije poznat, a još manje bitan, napisala: Svi teroristi su muslimani!

Ovo ni po čemu ne bi bilo novo niti vrijedno pažnje da se na njezin status nije nadovezao Tim Goodwin koji je svojim odgovorom postao popularna tema poznatih svjetskih medija.

Tim je na status "Svi teroristi su muslimani", napisao:

"Apsolutno si u pravu! Svi teroristi su muslimani. Osim radikalnih kršćana, nacističkih organizacija i krajnje desnice paravojnih grupa koje čine ogromnu većinu terorističkih zločina provedena u SAD-u.

Oh, i tu je Anders Breivik, koji je ubio 77 osoba, a povrijedio 319, većinom djece. Krišćanin, ali ti je oprošteno jer si to propustila jer njegova religija nije nimalo bitna u medijskim izvještajima.

Izabrane Irske katoličke terorističke skupine još više aktivne u Emerald Isle, KKK i dalje aktivan u SAD-u. U stvari, postoje mnoge kršćanske, hinduističke, židovske, budističke i sik terorističke skupine.

Ali, kao što kažeš, svi teroristi su muslimani.

Znam da ste sigurno u pravu jer ste stavili puno uzvičnika na kraju riječi "musliman", a propustili ste staviti veliko slovo.

Jedino drugo objašnjenje bi bilo da ste isfrustrirana k**ka bez imalo empatije za drugim kulturama ili razumijevanjem riječi "terorizam". Ali, za to su male šanse.

Pozdrav, Tim"
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#27 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by insomnia78 »

Idriz wrote:
insomnia78 wrote:Nevezano za temu, ali do kad' će te vi douštati ova četovanja po forumu?
ma da. pogledati vijesti, procitati UN izvjestaj o ljudskim pravima, zvanicne i svima dostupne statistike, ukratko spominjati cinjenice je nista drugo nego - četovanje.

četnici, kolonijalizam, islamofobija, židovi, krstaši, donald trump, imperijalizam, nafta... su krivi za zakone o apostaziji u saudijskoj arbiji, iranu, indoneziji, egiptu, maleziji. sudanu, kataru, nigeriji, omanu...
Ne prisivaj meni te gluposti
I sam pisem te stvari, no kod tebe je jasan motiv
Medjutim da se na glavu nasadite necete nikog, osim po kojeg desnicarskog debila, uspjeti ubjediti da ste se vi protiv ovoga borili 90-tih. Jer to jednostavno nije tacno
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#28 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by insomnia78 »

kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Naravno da je problem
"Fazon" je u tome sto je ne mozes reformisati jer bi time izgubila svoj "status"
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#29 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by animals »

Evo i Papa, sadasnji hoce ponovo da reformise crkvu..
nedavno je izjavio nesto u vezi pobacaja i homoseksualaca.
izmedju redova se moglo citati, da se vremena mjenjaju, i da se crkva treba mjenjati u korak sa vremenom..
i to su pravilna razmisljanja..
a zasto to ne moze kod muslimana, djelimicno ima odgovor i na ovome forumu.
islam i vrijeme,ne slazu se..sat je u islamu stao, nekad davno..
potvrda tome je i dosta forumasa koji su odgojeni u tom duhu..
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#30 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by AleksoMKD »

insomnia78 wrote:
kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Naravno da je problem
"Fazon" je u tome sto je ne mozes reformisati jer bi time izgubila svoj "status"
Pa nije se ni hriscanstvo reformiralo, vec su se drustva sekularizovala i "tumacima" rekla za sednu u kut i zavezu jezik.
Biblija lepo kaze da pedere treba ubit i slicne vesele stvari.

E sad dali je moguca sekularizacija Islamskih zemalja je pitanje od milijardu dolara.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#31 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by animals »

AleksoMKD wrote:
insomnia78 wrote:
kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Naravno da je problem
"Fazon" je u tome sto je ne mozes reformisati jer bi time izgubila svoj "status"
Pa nije se ni hriscanstvo reformiralo, vec su se drustva sekularizovala i "tumacima" rekla za sednu u kut i zavezu jezik.
Biblija lepo kaze da pedere treba ubit i slicne vesele stvari.

E sad dali je moguca sekularizacija Islamskih zemalja je pitanje od milijardu dolara.
Kako nije..uzmi protestante, evangeliste, imaju cak i zene svecenike..
katolicka crkva se isto reformise..
evo sadasnji Papa, jos najvise pokusava da je reformise..
ja jos nisam procitao da negdje pise ubij pedere..
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by AleksoMKD »

animals wrote: Kako nije..uzmi protestante, evangeliste, imaju cak i zene svecenike..
katolicka crkva se isto reformise..
evo sadasnji Papa, jos najvise pokusava da je reformise..
ja jos nisam procitao da negdje pise ubij pedere..
Pise u starom zavetu
Leviticus 20:13
If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.

Donekle si u pravu sto se tice protestanata i evangelista ali oni su na neki nacin "otpadnici" od crkve i heretici sto se tice Katolicke i Pravoslavne crkve.
Jedino sekularna drustva ne daju da se sprovode navedene kazne. Inace je pogled na homoseksualizam, predbracni sex i mnogo toga identican.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#33 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by exliberal-ex »

Idriz wrote:
piupiu wrote:
Idriz wrote: Zanimljivo da se budisti tako ne raznose.
Vjerovatno ti je promaklo, ali tamo gdje postoje politički razlozi, i Budisti terorišu koristeći gotovo identičnu retoriku i metode ...

https://news.vice.com/article/meet-the- ... -sri-lanka

http://www.abc.net.au/religion/articles ... 245049.htm

http://www.fairobserver.com/region/asia ... ism-76334/
Da, promaklo mi je da se budista negdje raznio na zapadu u metrou mozda zato sto se nije desilo.
Budusti se neraznose po zapadnim mertroima to je cinjenica ali...da i kod njih ima eksrema koji su spremni drugima mater j***** ima i to momacki
Moj kolega je iz indije i on mi bas neki dan govori kako je zabrinut za indiju jer je porast budistickog ekstermizna strasno veliki. To se kod nas nevidi ali u indij to postaje vec problem....( mozes procitat sa vremena na vrijeme kako su budisti upali pa zapalili muslimanske randnje ili ubili neke muslimane kao odmazdu za nesto...)
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#34 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by animals »

AleksoMKD wrote:
animals wrote: Kako nije..uzmi protestante, evangeliste, imaju cak i zene svecenike..
katolicka crkva se isto reformise..
evo sadasnji Papa, jos najvise pokusava da je reformise..
ja jos nisam procitao da negdje pise ubij pedere..
Pise u starom zavetu
Leviticus 20:13
If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.

Donekle si u pravu sto se tice protestanata i evangelista ali oni su na neki nacin "otpadnici" od crkve i heretici sto se tice Katolicke i Pravoslavne crkve.
Jedino sekularna drustva ne daju da se sprovode navedene kazne. Inace je pogled na homoseksualizam, predbracni sex i mnogo toga identican.
Pusti stari zavjet, to je davno odbaceno..
i od Katolicke crkve..
Katolicka crkva je u Evropi, svedena na margine drustva..
ostala je kao tradicija..
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#35 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by prog321 »

Krscanstvo se moralo reformirati da bi prezivjelo. Islam to ne mora. Islam se kod njegovih vjernika smatra vec feromiranom verzijom krscanstva.
Pederi ?
U Ku'ranu se ne spominju kazne protiv njih. Tek stotinama godina kasnije su dosle fetve od obicnih smrtnika koje to izricito kaznjavaju.
Zene?
U krscanstvu nije bio dopusten razvod dok se nije prvi pojavio u Islamu.

Islam se mora vratiti vrijednostima koje je od pocetka imao. U vremenu kada su katolici na kolac nabijali Maje i Inke jer nisu htjeli primiti krscanstvo, Turci su imali Spahije (slicno danasnjim generalima u vojsci) krscanske vjere. Davali su manjinama sirogrudne autonomije i dijelili ovlasti.
To je Islam koji je definisan u Ku'ranu.
Ovo sto je danas u Saudijskoj Arabiji je anomalija. I ovaj Ali Kemal a.k.a Idriz bi trebao to jednom shvatiti. :-D
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#36 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Idriz »

AleksoMKD wrote:
insomnia78 wrote:
kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Naravno da je problem
"Fazon" je u tome sto je ne mozes reformisati jer bi time izgubila svoj "status"
Pa nije se ni hriscanstvo reformiralo, vec su se drustva sekularizovala i "tumacima" rekla za sednu u kut i zavezu jezik.
Biblija lepo kaze da pedere treba ubit i slicne vesele stvari.

E sad dali je moguca sekularizacija Islamskih zemalja je pitanje od milijardu dolara.
Pa u tome je sav fazon. Najbolje sto cujes od muslimanskih "intelektualaca" i "umjerenih" politicara je da je to krivo protumaceno, da religiju zloupotrebljavaju i sl.

Niko ne kaze, sta vam je budale bog ne postoji, vjerske knjige od prije 1500 - 2000 su fikcija i bajke. Jok. Muhamed je odletio na nebo na krilatom konju, samo vazda neko pogresno tumaci :-)
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#37 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by exliberal-ex »

prog321 wrote:Krscanstvo se moralo reformirati da bi prezivjelo. Islam to ne mora. Islam se kod njegovih vjernika smatra vec feromiranom verzijom krscanstva.
Pederi ?
U Ku'ranu se ne spominju kazne protiv njih. Tek stotinama godina kasnije su dosle fetve od obicnih smrtnika koje to izricito kaznjavaju.
Zene?
U krscanstvu nije bio dopusten razvod dok se nije prvi pojavio u Islamu.

Islam se mora vratiti vrijednostima koje je od pocetka imao. U vremenu kada su katolici na kolac nabijali Maje i Inke jer nisu htjeli primiti krscanstvo, Turci su imali Spahije (slicno danasnjim generalima u vojsci) krscanske vjere. Davali su manjinama sirogrudne autonomije i dijelili ovlasti.
To je Islam koji je definisan u Ku'ranu.
Ovo sto je danas u Saudijskoj Arabiji je anomalija. I ovaj Ali Kemal a.k.a Idriz bi trebao to jednom shvatiti. :-D

Jeduizam, kriscanstvo, islam...sve su te vjere u pet deka nema razlike ...ja nikako nemogu da shvatim ljude koji vjeruju nekim knjigama koje su ispisane vjekovima poslije tih "stvarnih" dogadjaja i na osnovu tih knjiga tumace svakodnevni zivot... :? :? :? :? :?
Nema savrsene religije...ustvari ima , ateizam....
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#38 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Idriz »

exliberal-ex wrote:
Idriz wrote:
piupiu wrote:
Vjerovatno ti je promaklo, ali tamo gdje postoje politički razlozi, i Budisti terorišu koristeći gotovo identičnu retoriku i metode ...

https://news.vice.com/article/meet-the- ... -sri-lanka

http://www.abc.net.au/religion/articles ... 245049.htm

http://www.fairobserver.com/region/asia ... ism-76334/
Da, promaklo mi je da se budista negdje raznio na zapadu u metrou mozda zato sto se nije desilo.
Budusti se neraznose po zapadnim mertroima to je cinjenica ali...da i kod njih ima eksrema koji su spremni drugima mater j***** ima i to momacki
Moj kolega je iz indije i on mi bas neki dan govori kako je zabrinut za indiju jer je porast budistickog ekstermizna strasno veliki. To se kod nas nevidi ali u indij to postaje vec problem....( mozes procitat sa vremena na vrijeme kako su budisti upali pa zapalili muslimanske randnje ili ubili neke muslimane kao odmazdu za nesto...)
Sto u saudijakoj arabiji ubijaju za ateizam, bogohuljenje, preljubu i sl. Ne vidim u indiji, vijetnamu takve zakone....
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#39 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Idriz »

prog321 wrote:Krscanstvo se moralo reformirati da bi prezivjelo. Islam to ne mora. Islam se kod njegovih vjernika smatra vec feromiranom verzijom krscanstva.
Pederi ?
U Ku'ranu se ne spominju kazne protiv njih. Tek stotinama godina kasnije su dosle fetve od obicnih smrtnika koje to izricito kaznjavaju.
Zene?
U krscanstvu nije bio dopusten razvod dok se nije prvi pojavio u Islamu.

Islam se mora vratiti vrijednostima koje je od pocetka imao. U vremenu kada su katolici na kolac nabijali Maje i Inke jer nisu htjeli primiti krscanstvo, Turci su imali Spahije (slicno danasnjim generalima u vojsci) krscanske vjere. Davali su manjinama sirogrudne autonomije i dijelili ovlasti.
To je Islam koji je definisan u Ku'ranu.
Ovo sto je danas u Saudijskoj Arabiji je anomalija. I ovaj Ali Kemal a.k.a Idriz bi trebao to jednom shvatiti. :-D
Ma jasta... u arabiji veze nemaju o islamu. Treba im nekog iz sarajeva poslat da ih nauci.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#40 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by prog321 »

Ja poštujem bilo šta što postoji 2 hiljade godina.
Ne bi se religije tolike godine odrzale da nema smisla u njima. Ateizam je kratkog vijeka :-D


Halo ba Ilija, zar ne dosadi isti trol o S Arabiji?
Zar nismo već deset puta objasnili da je Vehabizam iskrivljena forma Islama koja se uspjela dokopati vlasti uz pomoć zapada, tačnije Britanije? ?
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Truba »

terorizam pocinje u obitelji i jedino se tu moze zavrsiti
educiranjem i poslom od 9 do 5 bez dumanja o svjetskim problemima
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#42 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Idriz »

prog321 wrote:Ja poštujem bilo šta što postoji 2 hiljade godina.
Ne bi se religije tolike godine odrzale da nema smisla u njima. Ateizam je kratkog vijeka :-D


Halo ba Ilija, zar ne dosadi isti trol o S Arabiji?
Zar nismo već deset puta objasnili da je Vehabizam iskrivljena forma Islama koja se uspjela dokopati vlasti uz pomoć zapada, tačnije Britanije? ?
Sokrat je pogubljen za ateizam 400 godina prije nove ere.

Eto kakvu nam pamet proizvodi skolski sistem sa vjeronaukom...

PS pa sta sam ja rekao? zapad je za sve kriv. Muhamed nije vidio rata, siiti i suniti se volili od 7 vijeka dok englezi nisu krenuli sa zavjerama. I židovi.
User avatar
Kareem Abdul
Posts: 455
Joined: 08/01/2015 08:26

#43 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Kareem Abdul »

exliberal-ex wrote:
Budusti se neraznose po zapadnim mertroima to je cinjenica ali...da i kod njih ima eksrema koji su spremni drugima mater j***** ima i to momacki
Moj kolega je iz indije i on mi bas neki dan govori kako je zabrinut za indiju jer je porast budistickog ekstermizna strasno veliki. To se kod nas nevidi ali u indij to postaje vec problem....( mozes procitat sa vremena na vrijeme kako su budisti upali pa zapalili muslimanske randnje ili ubili neke muslimane kao odmazdu za nesto...)
Budistički ekstremizam.......u Indiji????? :lol:
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#44 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by gospodja profiterka »

kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Religije ne vape za reformama niti ih je moguće reformirati. Društvo je moguće reformirati s druge strane. Katoličanstvo je i danas ono što je bilo, papini pokušaji da popravi imidž crkve samo podvlače nesposobnost religija da mijenjaju sebe, a ne sredine u kojima bitišu. Međutim, zapadna društva su reformirala SEBE i distancirala se od Crkve i crkava. Da joj se pruži prilika, Crkva bi ponovo radila sve što je radila i u srednjem vijeku,

Prema tome, ni islam se ne može reformirati, moguće je samo provesti društvene reforme, modernizaciju i prosvjećenje, što bi u konačnici dovelo do distanciranja od religije i njenih institucija. A to može poteći samo od muslimana, tu im niko ne može mnogo pomoći.

Uvjerenje da je bilo koju religiju moguće reformirati u značajnoj mjeri je vrlo opasno.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#45 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by harač »

Idriz wrote:Da pogodim: kriv je zapad, kolonijalizam, cionisti, zloupotreba vjere, fasisti, islamofobija.. nikako islam, kuran i ostali vjerski spisi i propisi.
:lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#46 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by animals »

exliberal-ex wrote:
Budusti se neraznose po zapadnim mertroima to je cinjenica ali...da i kod njih ima eksrema koji su spremni drugima mater j***** ima i to momacki
Moj kolega je iz indije i on mi bas neki dan govori kako je zabrinut za indiju jer je porast budistickog ekstermizna strasno veliki. To se kod nas nevidi ali u indij to postaje vec problem....( mozes procitat sa vremena na vrijeme kako su budisti upali pa zapalili muslimanske randnje ili ubili neke muslimane kao odmazdu za nesto...)
Budista ima u Indiji, samo 8 tisuca..
mozda si mislio Hindusi..
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#47 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by Idriz »

gospodja profiterka wrote:
kamberovica polje wrote:Sad će svi osuti artiljerijske salve po meni ali veliki dio problema je Islam kao religija, koja vapi za reformom. Europa je prolila hektolitre krvi da bi kršćanstvo stavila tamo gdje i ono treba da bude, na marginama i to kao dio folklora. U srednjem vijeku su crkvene vlasti bile u rangu s današnjim bradatim babunima iz ISILa, uništavajući sve što po njihovom primitivnom shvaćanju nije sveto. U svoja su 4 zida orgijali, pljačkali, ubijali a sve pod krinkom vjere u kojoj ej bilo dovoljno prostora za pogrešna tumačenja, ista stavr se danas dešava s Islamom. Koliko god neki pričali da je Islam savršeno defininirana religija, psotojanje ISILa, Saudijske Arabije, vehabija, šejhova...govori o tome da psotoji dovoljno lufta u samoj religiji za pogrešna tumačenja.
Religije ne vape za reformama niti ih je moguće reformirati. Društvo je moguće reformirati s druge strane. Katoličanstvo je i danas ono što je bilo, papini pokušaji da popravi imidž crkve samo podvlače nesposobnost religija da mijenjaju sebe, a ne sredine u kojima bitišu. Međutim, zapadna društva su reformirala SEBE i distancirala se od Crkve i crkava. Da joj se pruži prilika, Crkva bi ponovo radila sve što je radila i u srednjem vijeku,

Prema tome, ni islam se ne može reformirati, moguće je samo provesti društvene reforme, modernizaciju i prosvjećenje, što bi u konačnici dovelo do distanciranja od religije i njenih institucija. A to može poteći samo od muslimana, tu im niko ne može mnogo pomoći.

Uvjerenje da je bilo koju religiju moguće reformirati u značajnoj mjeri je vrlo opasno.
Posebno bi bilo nemoguce reformisati direktnu bozoju rijec.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#48 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by exliberal-ex »

animals wrote:
exliberal-ex wrote:
Budusti se neraznose po zapadnim mertroima to je cinjenica ali...da i kod njih ima eksrema koji su spremni drugima mater j***** ima i to momacki
Moj kolega je iz indije i on mi bas neki dan govori kako je zabrinut za indiju jer je porast budistickog ekstermizna strasno veliki. To se kod nas nevidi ali u indij to postaje vec problem....( mozes procitat sa vremena na vrijeme kako su budisti upali pa zapalili muslimanske randnje ili ubili neke muslimane kao odmazdu za nesto...)
Budista ima u Indiji, samo 8 tisuca..
mozda si mislio Hindusi..

Izvinjavam se..do mene hindusi...tek sam se probudio :run:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#49 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by prog321 »

Čuj katoličanstvo isto ? :lol:
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#50 Re: Terorizam, odakle pocinje i zasto?

Post by gospodja profiterka »

Ja poštujem bilo šta što postoji 2 hiljade godina.
I yersinia pestis je poprilično dugo prisutna na planeti, čisto je sramota što smo toliko vremena i energije posvetili iskorjenjivanju te trajne vrijednosti.

Ne lupetaj...
Post Reply