terorizam iz moje pre"spek"tive

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
svojnasvom

terorizam iz moje pre"spek"tive

Post by svojnasvom » 28/10/2011 21:02

Terorizam iz moje pre"spek"tive

Evo danas ovog hladnog i prohladnog dana koji najavljuje gladnu zimu nakon nesređene politicki i ekonosmki godine, šokiramo se svi slikama sa ulica Sarajeva.
Odmah pomislim sad će me novinari zivkati i pitati o vehabizmu a ja ću ih kao i slikar iz hotonja grubo odbijati, osjecajuci u duši zluradost što sam predvidio prije nekih pet godina šta nam sve vehabije mogu donijeti, kao neku vlastitu pobjedu nad svim onima koji su me nazivali izdajnikom, ( biva hodža, teolog došo sa istoka pun želje za plasiranjem islama, i odmah na prvu docekan kao "izdajnik" od mladomuslimanske pameti pojedinih visockih minderlija koji misle kako su Bogom predodređeni da samo oni -i baš oni koji tri ciste nemaju o nekim pitanjima - daju apsolutne sudove šta je ispravno a šta nije i kome se selam treba nazivati a kome ne treba. I da ironija bude veća jedino te Jašo s pivom u ruci toplo selami i kaže gdje "brate" - iako ovo brate ne volim samo iz razloga što je odavno postalo sinonimom "braće"- dakle preferiram Adnan efendija )

Al moje muke na stranu, ono što mojoj malenkosti prvo zapada u oči kako kad je u pitanju teroristički čin u Bugojnu, tako i kod ovoga što se sada zbiva, jesu krokodilske izjave naših političara i jagma ko će više da ujami prostora da osudi nekakav "neadresirani" terorizam, nekakvu patološku ljubav i suosjećaj sa žrtvom, ko će anam njima više nešto da dokaže. Iako se čak ne zna ni ko su anam oni kojima se poruka šalje.
I nikom ni ne pada na um da potraži dublje korijene ovog i slicnih problema. A meni se rucak hladi pa cu i da skratim...
Vehabizam ili selefizam je ideologija sama po sebi iskljuciva i na nju se lahko kalemi radikalizam, međutim specificnost bosanskog podneblja davno je nekim vehabijskim glavama izbilo iz glava da će ovdje napraviti Afganistan, oni sada ganjaju kao i ostalli što bolja auta, mobitele, po mogucnosti i žene.
Istrcani napadi poput ovog mogu doci samo od dvije vrste ljudi: Ljudi koji nisu iskusili šta je rat i mladi su i željni avanture i ljudi koji imaju psiholoških problema. Onog momenta kada se nađe jedan od ova dva osnova, religijski motivi su tu tek toliko da stimulišu praznine koje iza sebe strah ostavlja.
Pita li se iko od politicara s krokodil suzama kako li je majci i bližnjima žrtve ali i samog napadaća. Pa i njega je neko na svijet donio.
Šteta je samo što hotonj nije još uvijek postao grad, jer ima jako ambiciozne stanovnike. Danas bi njegov gradonaćelnik kratke bradice u eter svijetu odaslao kako je on na tako nešto još davno upozoravao...

Ohladi se jeloadnanM

Adnan ef. Mešanović

Locked