Terorizam Forte i kriznog staba

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#1551 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by i agree »

Tresla se gora rodio se mis,dzaba su prijetili narodu.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1552 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Romeo 80 »

I sta bi na kraju? Jesu li odlucili imati milosti za nas bioteroriste, ili moramo ici off the grid :-) :skoljka:
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1553 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

Za sad nema nista od toga, ali su ostavili mogucnost ako brojevi pocnu znacajnije rasti, niko ne smije to sad odjednom uvesti, ispituju teren i vjerovatno ce malo po mali, eno na SFF-u su poceli sa tim, sigurno ce nastaviti, prica o kuhanju zabe...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1554 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Thorgerson »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 27/08/2021 13:36
Miran. Za pocetak, kod kuce pa se tako obracaj i ponasaj, ako smijes, ne laj preko foruma.

Sto se tice ostalih nebuloza, ponovicu, a ti me demantuj...

Proizvodjac NEMA nikakvu odgovornost za eventualne povrede. Vakcine NISU prosle sve faze ispitivanja. Dugorocne posljedice se NE ZNAJU.

Vakcine su eksperimentalne, ova mas vakcinacija je presedan u ljudskoj historiji, a kompanije koje ih prave imaju duuuuguuuu historiju zajeba, negiranja i vansudskih nagodbi. Toga si svjestan ? Da ubrizgavas nesto direktno u krvotok, nema popravog ako je zajeb, nema reseta, nema pocni iz pocetka, a odgovornost ne snosi niko, nit koga zanima ako najebes. Pardon, ipak neko snosi odgovornost, sam si kriv i niko drugi.

Al jok, djes razmisljati svojom glavom, zaboli mozak....
Ponovo baljezgas gluposti. Nemam stvarno zivaca da se s tobom raspravljam, a nemoj ni ti boga ti sa mnom.

Radi sta hoces, iskreno.boli me briga.

Ja sam jos prosle godine bio u kontaktu sa momkom koji je ucestvovao i bio dobrovoljac za testiranje AZ vakcine. Tako da eto iz druge ruke znam sta je i kako prosao. I dodjes mi ti onda ovdje soliti pamet.

Aj zdra'o.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1555 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Thorgerson »

Ateista wrote: 30/08/2021 09:45 Za sad nema nista od toga, ali su ostavili mogucnost ako brojevi pocnu znacajnije rasti, niko ne smije to sad odjednom uvesti, ispituju teren i vjerovatno ce malo po mali, eno na SFF-u su poceli sa tim, sigurno ce nastaviti, prica o kuhanju zabe...
Ako brojevi krenu gore, naravno da ce se uvesti.

Zato postoji drzava.

Zato postoji represivni aparat. Ako se ocjeni da postoji rizik za veci dio stanovnistva poseze se za radikalnijim mjerama.

To smo iskusili kad smo camili u kucama i nismo mogli izaci.

Ako vam se ne svidja, pa jbg eto imate eno afganistan, dole po africi isto ima zemalka bez ikakvih mjera... ono budite covid nomadi...ako vam tolko smeta.

I ne, necete nista uraditi. Kao sto niste uradili ni prosle godine kad vam je receno da poslije 20h nema izlaska napolje i sl. ;-)
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#1556 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Trappist »

Thorgerson wrote: 30/08/2021 12:36
Ateista wrote: 30/08/2021 09:45 Za sad nema nista od toga, ali su ostavili mogucnost ako brojevi pocnu znacajnije rasti, niko ne smije to sad odjednom uvesti, ispituju teren i vjerovatno ce malo po mali, eno na SFF-u su poceli sa tim, sigurno ce nastaviti, prica o kuhanju zabe...
Ako brojevi krenu gore, naravno da ce se uvesti.

Zato postoji drzava.

Zato postoji represivni aparat. Ako se ocjeni da postoji rizik za veci dio stanovnistva poseze se za radikalnijim mjerama.

To smo iskusili kad smo camili u kucama i nismo mogli izaci.

Ako vam se ne svidja, pa jbg eto imate eno afganistan, dole po africi isto ima zemalka bez ikakvih mjera... ono budite covid nomadi...ako vam tolko smeta.

I ne, necete nista uraditi. Kao sto niste uradili ni prosle godine kad vam je receno da poslije 20h nema izlaska napolje i sl. ;-)
0.4% veci dio stanovnistva? Hm hmm.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1557 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Hakiz »

Thorgerson wrote: 30/08/2021 12:36
Ateista wrote: 30/08/2021 09:45 Za sad nema nista od toga, ali su ostavili mogucnost ako brojevi pocnu znacajnije rasti, niko ne smije to sad odjednom uvesti, ispituju teren i vjerovatno ce malo po mali, eno na SFF-u su poceli sa tim, sigurno ce nastaviti, prica o kuhanju zabe...
Ako brojevi krenu gore, naravno da ce se uvesti.

Zato postoji drzava.

Zato postoji represivni aparat. Ako se ocjeni da postoji rizik za veci dio stanovnistva poseze se za radikalnijim mjerama.

To smo iskusili kad smo camili u kucama i nismo mogli izaci.

Ako vam se ne svidja, pa jbg eto imate eno afganistan, dole po africi isto ima zemalka bez ikakvih mjera... ono budite covid nomadi...ako vam tolko smeta.

I ne, necete nista uraditi. Kao sto niste uradili ni prosle godine kad vam je receno da poslije 20h nema izlaska napolje i sl. ;-)
Nećemo sad, sigurno.

Za oktobar 2022 ko zna...
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1558 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

Thorgerson wrote: 30/08/2021 12:36
Ateista wrote: 30/08/2021 09:45 Za sad nema nista od toga, ali su ostavili mogucnost ako brojevi pocnu znacajnije rasti, niko ne smije to sad odjednom uvesti, ispituju teren i vjerovatno ce malo po mali, eno na SFF-u su poceli sa tim, sigurno ce nastaviti, prica o kuhanju zabe...
Ako brojevi krenu gore, naravno da ce se uvesti.

Zato postoji drzava.

Zato postoji represivni aparat. Ako se ocjeni da postoji rizik za veci dio stanovnistva poseze se za radikalnijim mjerama.

To smo iskusili kad smo camili u kucama i nismo mogli izaci.

Ako vam se ne svidja, pa jbg eto imate eno afganistan, dole po africi isto ima zemalka bez ikakvih mjera... ono budite covid nomadi...ako vam tolko smeta.

I ne, necete nista uraditi. Kao sto niste uradili ni prosle godine kad vam je receno da poslije 20h nema izlaska napolje i sl. ;-)
Sa trenutnom stopom vakcinisanih je to nerealno, ali vidjecemo.
Za veci dio stanovnistva ne moze postojati rizik, moze samo za jedan mali procenat, ali svejedno to nema nikakvog smisla, ko hoce moze da se zastiti, nevakcinisani ih ne mogu ugroziti, kao sto i vakcinisani mogu prenijeti virus i nisu garancija da su sigurni.

Sta cemo uraditi zavisi od mjera, kad je bila zabrana djeci da izlase postovao sam neko vrijeme, poslije poceo izvoditi dijete i sad sam siguran da mu ne bih vise ni dan uskratio da izadje napolje zbog necijih bolesnih potreba, masku vani nikad nisam nosio ni dok su pisali kazne i necu sigurno ni ako ponovo uvedu.

Ako uvedu ovo za vakcine postoji bojkot kao u rusiji, a vjerujem da ima dovoljno onih koji ce to podrzati, jer cak i vecina vakcinisanih se ne slaze sa tim.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1559 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Capljina74 »



Jelini u akciji protiv fašizma.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1560 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Capljina74 »

Saliče,
Da su u pitanju oni bolesnici iz alemanje sa duginim zastavama bili ih policija punila suzavcem?
Naslovnica
Posts: 27924
Joined: 20/03/2013 15:38

#1561 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Naslovnica »

Capljina74 wrote: 29/08/2021 15:58
Како су Московљани за три недеље растурили покушај увођења корона пропусница


Грађани нису морали ни изаћи из својих кућа и протестовати на улици. Све што су учинили било је да кажу: Ниједна радња која ми тражи вакцинациону пропусницу неће од мене добити ни динар.


Пошто је градоначелник Москве Собјанин увео корона пропуснице, Московљани су просто престали ићи у радње које су те пропуснице захтијевале.



Најљепше у свему је што су се вакцинисани солидарисали с невакцинисанима. У свим радњама у којима се тражила пропусница промет је опао скоро на нулу.

Московљани се нису шишали, нису ишли у барове и ресторане, нису ишли у кина, нису ноћили по хотелима, нити су предузимали ишта друго за шта се тражила вакцинациона пропусница.

Власници радњи потом су се почели обраћати властима, бијесни због претрпљене штете.

Потпредсједник Савеза хотела и ресторана Владимирске области изјавио је да се увођење корона пропусница показало као горе од потпуног закључавања.

Тад су предузећа могла рачунати бар на неку врсту подршке државе, а с корона пропусницама тога нема.

Оно што не баш елитне елите нису предвидјеле је да Московљани просто неће хтјети учествовати у превари.

Пословни људи били су толико бијесни на градоначелника да је Собјанин 19. јула изненада и неочекивано објавио да више нико не мора користити вакцинационе пропуснице, уз смијешан изговор да је број случајева короне изненада почео опадати.

Али свако је знао шта је истина.

Био је то случај масовне грађанске непослушности, а да при том грађани нису морали ни изаћи из својих кућа и протестовати на улици. Све што су учинили било је да кажу: „Ниједна радња која ми тражи вакцинациону пропусницу неће од мене добити ни динар.“

Тако се то ради.


Извор: stanje stvari
:thumbup:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1562 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by spinel_ »

S druge strane, na ovoj temi imas osoba koji bi za takve pravili kamp logore i stosta...
A oni bi strogo slusali struku i na svako pola godine primali bocu da bi mogli ici u markete, restorane itd...
:-)
Naslovnica
Posts: 27924
Joined: 20/03/2013 15:38

#1563 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Naslovnica »

spinel_ wrote: 30/08/2021 13:21 S druge strane, na ovoj temi imas osoba koji bi za takve pravili kamp logore i stosta...
A oni bi strogo slusali struku i na svako pola godine primali bocu da bi mogli ici u markete, restorane itd...
:-)
COVID talibani.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1564 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Capljina74 »

Naslovnica wrote: 30/08/2021 13:21
spinel_ wrote: 30/08/2021 13:21 S druge strane, na ovoj temi imas osoba koji bi za takve pravili kamp logore i stosta...
A oni bi strogo slusali struku i na svako pola godine primali bocu da bi mogli ici u markete, restorane itd...
:-)
COVID talibani.
Ubode Uča!
User avatar
manuchao91
Posts: 1373
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#1565 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by manuchao91 »

meni su najsmjesniji ovi sto pozivaju na proteste a nisu protestovali kad vode nije bilo najosnovnije stvari potrebne za zivot a ono bi protestovalo za mjere hahaha..Necete vi nikuda vjerujte,mogu uvoditi restrikcije kakve hoce i kada hoce.
Necete prstom pomjerit kao što niste ni ovo proljeće niti prosli oktobar niti proslo proljeće...

uzalud vas trud antivakceri za drugog su vakcine žute
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1566 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

Opet antivakseri :lol: :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1567 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/federac ... /210830014

Federacija BiH razmatra uvođenje pravila VPT - vakcinisan, prebolovao, testiran

Naprimjer, to će značiti da ugostiteljski objekat koji prihvati primjenjivati pravilo "VPT" - može dopustiti veći broj gostiju od propisanog mjerama Kriznog štaba za razliku od onih koji ne prihvate VPT odnosno ne budu u mogućnosti sprovoditi ga.
Posto ce objekti sami odlucivati, nema od ovoga nista za sad. S obzirom na broj vakcinisanih, ovo se nikome ne moze isplatiti dok ne dodjemo do neke vece stope, a i tad ako ko uvede, svako normalan bi trebao bojkotovati takve objekte koji se odluce za diskriminiciju cak i ako imaju qr kod.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1568 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 30/08/2021 15:09
https://www.klix.ba/vijesti/bih/federac ... /210830014

Federacija BiH razmatra uvođenje pravila VPT - vakcinisan, prebolovao, testiran

Naprimjer, to će značiti da ugostiteljski objekat koji prihvati primjenjivati pravilo "VPT" - može dopustiti veći broj gostiju od propisanog mjerama Kriznog štaba za razliku od onih koji ne prihvate VPT odnosno ne budu u mogućnosti sprovoditi ga.
Posto ce objekti sami odlucivati, nema od ovoga nista za sad. S obzirom na broj vakcinisanih, ovo se nikome ne moze isplatiti dok ne dodjemo do neke vece stope, a i tad ako ko uvede, svako normalan bi trebao bojkotovati takve objekte koji se odluce za diskriminiciju cak i ako imaju qr kod.
Slobodarska Moskva, porazila je Napoleona, Adolfa, a nedavno nIstoj stvari i onog svog vlastelina, od nje treba učiti :wink:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1569 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by spinel_ »

Nazalost, daleko smo mi od ovoga:



Pojedini na temi bi te jos prijavili, vrlo vjerovatno bi napravili neki poseban logor za tebe i sl.
Tako da, ne bi me cudilo da to kod nas zazivi.
Te ovcice koje jesu za tu segregaciju nije im problem bosti se svako 5 mjeseci i slusati naredbe stozera i sl.
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1570 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

Gledam na anketi tu negdje procenat onih koji podrzavaju ovu segregaciju i onih koji ne podrzavaju, jedino ako sta ne laziraju jer je skoro bila anketa isto i puno je vise bilo protiv.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#1571 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by apsidejzi »

Ateista wrote: 30/08/2021 15:47 Gledam na anketi tu negdje procenat onih koji podrzavaju ovu segregaciju i onih koji ne podrzavaju, jedino ako sta ne laziraju jer je skoro bila anketa isto i puno je vise bilo protiv.
Sve zavisi kako se anketa radi i ko se anketira. U Svedskoj je na jednom forumu uradjena anketa na pitanje hoce li se vakcinisati i 60% anketiranih kazalo da nece. Istovremeno 70% ljudi u svedskoj primilo vec drugu dozu. Tako da te ankete mozes macku o rep.

Ja ne kontam vas koji ne zelite vakcinu. Zelio bih zaista razumjeti kako razmisljate. Jel to neki fanatizam, neka nova religija, zelja da budes poseban i specijalan. Da li je u pitanju ego u smislu: ja sam pametniji od ostalih. Ja sam poseban. Ja sam taj koji je skontao svjetsku zavjeru. Ja sam pametan. Sta li? Cega vas je strah i zasto? Danas je u USA trenutno 100.000 ljudi u bolnicama zbog Covida. Uglavnom u drzavama koje imaju mali % vakcinacije. Vecina onih koji umiru su nevakcinisani. Od deset zaraza, 9 ih je od nevakcinisanih ljudi. Razumijete li da tako ubijate druge ljude? Gdje je empatija. Ovo su sve cinjenice sa terena. U Svedskoj su nedavno zavrseni godisnji odmori i ljudi su se vratili sa ljetovanja i naravno donijeli virus sa sobom. Istrazivacima bilo zanimljivo pratiti koliko ljudi su dalje zarazili i da li su ovi sto su donijeli zarazu bili vakcinisani. Ispostavilo se da devet novozarazenih koji nisu isli na ljetovanje su se zarazili od nevakcinisatih a svaki deseti od vakcinisanih.

Ja vas fakat ne kontam. KOliko glup moras biti da ne razumijes ove cinjenice?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#1572 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by spinel_ »

Problem nisu te 2 doze. Sad da mi kazu da ce to biti to za zivota letio bih da primim. Isto kao sto su pojedini poletili prije pola godine da je prime jer su mislili da ce biti to to. Ali ocigledno od pocetka se je znalo da se ide na polugodisnje bocanje. E to je problem.
I budi ubjedjen da mnogi koji su primili 2 doze dalje nece htjeti. A ti ces ih zvati antivaxx. Da nije smijesno bilo bi zalosno.
User avatar
Ateista
Posts: 46577
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1573 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by Ateista »

apsidejzi wrote: 30/08/2021 16:02
Ateista wrote: 30/08/2021 15:47 Gledam na anketi tu negdje procenat onih koji podrzavaju ovu segregaciju i onih koji ne podrzavaju, jedino ako sta ne laziraju jer je skoro bila anketa isto i puno je vise bilo protiv.
Sve zavisi kako se anketa radi i ko se anketira. U Svedskoj je na jednom forumu uradjena anketa na pitanje hoce li se vakcinisati i 60% anketiranih kazalo da nece. Istovremeno 70% ljudi u svedskoj primilo vec drugu dozu. Tako da te ankete mozes macku o rep.

Ja ne kontam vas koji ne zelite vakcinu. Zelio bih zaista razumjeti kako razmisljate. Jel to neki fanatizam, neka nova religija, zelja da budes poseban i specijalan. Da li je u pitanju ego u smislu: ja sam pametniji od ostalih. Ja sam poseban. Ja sam taj koji je skontao svjetsku zavjeru. Ja sam pametan. Sta li? Cega vas je strah i zasto? Danas je u USA trenutno 100.000 ljudi u bolnicama zbog Covida. Uglavnom u drzavama koje imaju mali % vakcinacije. Vecina onih koji umiru su nevakcinisani. Od deset zaraza, 9 ih je od nevakcinisanih ljudi. Razumijete li da tako ubijate druge ljude? Gdje je empatija. Ovo su sve cinjenice sa terena. U Svedskoj su nedavno zavrseni godisnji odmori i ljudi su se vratili sa ljetovanja i naravno donijeli virus sa sobom. Istrazivacima bilo zanimljivo pratiti koliko ljudi su dalje zarazili i da li su ovi sto su donijeli zarazu bili vakcinisani. Ispostavilo se da devet novozarazenih koji nisu isli na ljetovanje su se zarazili od nevakcinisatih a svaki deseti od vakcinisanih.

Ja vas fakat ne kontam. KOliko glup moras biti da ne razumijes ove cinjenice?
Stoji za anketu, nije neki pokazatelj javnog misljenja, samo mi cudno da na iatom portalu u tako kraktkom roku bufldu tolike razlike, uz pretpostavku da isti tip ljudi cita i glasa.

Za vakcinu, ja licno sam primio prvu i najebo, svjestan sam da sam u onom malom procentu i zbog toga nisam generalno protiv ovih vakcina, samo sam za to da svako ima pravo da odluci o svom zdravlju. To koliko utice vakcona na sirenje vidimo po izraelu, ali i UK, koliko su vakcinisali trebali bi skoro iskorijeniti virus da stvarno znacajno smanjuje sirenje, mozda ima neki uticaj ali ocito ne dovoljno da se moze iskirijeniti virus, ostaje licna zastita vakcinacijom ko zeli, ko ne zeli svoj zivot rizikuje. Sve i da vakcinisani stvarno vise sire, opet ko zeli vakcinisace se i zastititi, tako da su covid potvrde idiotizam.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#1574 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by red evil »

Naslovnica wrote: 30/08/2021 13:12
Capljina74 wrote: 29/08/2021 15:58
:thumbup:
Mogli su samo pomoći ugroženim i to bi bilo maksimalno 10ak dana, ne piše da li su išli u trgovinu ne znam da li tu treba potvrda od vakcini. Birali bi ili primiti vakcinu ili umrijeti od gladi. :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#1575 Re: Terorizam Forte i kriznog staba

Post by apsidejzi »

Ateista wrote: 30/08/2021 16:32
apsidejzi wrote: 30/08/2021 16:02
Sve zavisi kako se anketa radi i ko se anketira. U Svedskoj je na jednom forumu uradjena anketa na pitanje hoce li se vakcinisati i 60% anketiranih kazalo da nece. Istovremeno 70% ljudi u svedskoj primilo vec drugu dozu. Tako da te ankete mozes macku o rep.

Ja ne kontam vas koji ne zelite vakcinu. Zelio bih zaista razumjeti kako razmisljate. Jel to neki fanatizam, neka nova religija, zelja da budes poseban i specijalan. Da li je u pitanju ego u smislu: ja sam pametniji od ostalih. Ja sam poseban. Ja sam taj koji je skontao svjetsku zavjeru. Ja sam pametan. Sta li? Cega vas je strah i zasto? Danas je u USA trenutno 100.000 ljudi u bolnicama zbog Covida. Uglavnom u drzavama koje imaju mali % vakcinacije. Vecina onih koji umiru su nevakcinisani. Od deset zaraza, 9 ih je od nevakcinisanih ljudi. Razumijete li da tako ubijate druge ljude? Gdje je empatija. Ovo su sve cinjenice sa terena. U Svedskoj su nedavno zavrseni godisnji odmori i ljudi su se vratili sa ljetovanja i naravno donijeli virus sa sobom. Istrazivacima bilo zanimljivo pratiti koliko ljudi su dalje zarazili i da li su ovi sto su donijeli zarazu bili vakcinisani. Ispostavilo se da devet novozarazenih koji nisu isli na ljetovanje su se zarazili od nevakcinisatih a svaki deseti od vakcinisanih.

Ja vas fakat ne kontam. KOliko glup moras biti da ne razumijes ove cinjenice?

Stoji za anketu, nije neki pokazatelj javnog misljenja, samo mi cudno da na iatom portalu u tako kraktkom roku bufldu tolike razlike, uz pretpostavku da isti tip ljudi cita i glasa.

Za vakcinu, ja licno sam primio prvu i najebo, svjestan sam da sam u onom malom procentu i zbog toga nisam generalno protiv ovih vakcina, samo sam za to da svako ima pravo da odluci o svom zdravlju. To koliko utice vakcona na sirenje vidimo po izraelu, ali i UK, koliko su vakcinisali trebali bi skoro iskorijeniti virus da stvarno znacajno smanjuje sirenje, mozda ima neki uticaj ali ocito ne dovoljno da se moze iskirijeniti virus, ostaje licna zastita vakcinacijom ko zeli, ko ne zeli svoj zivot rizikuje. Sve i da vakcinisani stvarno vise sire, opet ko zeli vakcinisace se i zastititi, tako da su covid potvrde idiotizam.
Stvarno rjesenje za Covid je nagla vakcinacija 5 milijardi ljudi. U roku od mjesec dana. Sve ostalo je palamudjenje. Nazalost.

Evo i zasto. Vakcina koju trenutno imamo je napravljena na bazi orginalnog Wuhan Covid virusa, te na osnovu Alfa varijante koja se pojavila u Britaniji. Vakcina protiv njih je efikasna i do 95%. To je i razlog zasto je ta varijanta virusa izumurla. Ali virus je dio prirode. Evoluira. Prilagodjava se okruzenju. Prezivljava ona mutacija koja moze prevazici vakcinu. Drugi problem sa vakcinom je sto nakon 6 mjeseci broj antitijela opada. Izrael je prvi krenuo sa vakcinacijom, ali to je bilo u januaru. Sad je vec august. Amerikanci su se laktali da dobiju sto vise vakcina u februaru i martu. Onda je dosla na red Evropa. Dok su se oni laktali za vakcine, Indija nije imala nikakve. Zato je kod njih virus mogao slobodno evoluirati. I razvila se delta varijanta.

Danas ko primi vakcinu, primi je protiv alfa varijante. Pomaze ona i za delta varijantu naravno. Bolje ista nego nista. Ali protiv delta varijante to je 40-60% efikasno u ovisnosti od istrazivanja. Tako da ova problematika ima najmanje tri dimenzije: 1) Antivakseri koji ne zele da prime vakcinu i onda virus lakse mutira i lakse se siri 2) Diskriminacija u vakcinaciji gdje jedni imaju pristup a drugi nemaju sto opet daje isti ekefat kao pod jedan 3) Prirodno opadanje broja antitijela.

Ove tri dimenzije onemogucavaju pobjedu nad virusom. Moje misljenje je da ga nikada necemo pobijediti. Virus corone ce uvijek biti tu jer ce uvijek biti dzepovi ljudi koji se nisu vakcinisali ili koji su se davno vakcinisali pa im broj antitijela opao ili je virus mutirao pa im vakcina nema veliki efekat nad to varijantom.To je na globalnom nivou. Medjutim na lokalnom nivou stvar nije propala. Ako imamo drustvo koje se vakcinisalo za postojecu varijantu, onda ce sirenje te varijante biti usporeno ako ne i zaustavljeno. S vremenom ce doci nova varijanta i onda se treba vakcinisati i protiv nje. U principu, isto to je bilo sa virusom gripe. Svake godine se pravila drugacija vakcina jer i virus gripe isto tako mutira kao i virus korone. Ko hoce primi vakcinu, ko nece hoda okolo i s vremena na vrijeme se zarazi. Na srecu, virus gripe ne dovodi do tolikog broja hospitalizacija kao virus korone. Zato smo i mogli zivjeti sa njim. BUdes bolestan par dana, ne ides na posao i idemo dalje.

Eh sad, virus korone ce konstantno mutirati i mi cemo vjerovatno imati vakcine za postojece varijante konstantno. Sad je pitanje sta uraditi po tom pitanju? Ljudi kao ljudi, s vremenom ce isfurati i nece biti zainteresovani da se vakcinisu. S druge strane zdravstveni sistem ce u talasima biti manje ili vise opterecen covid pacijentima. Zbog njih ce trpiti drugi pacijenti jer nece biti resursa. Gdje naci balans? Dozvoliti ljudima slobodu da biraju da se nevakcinisu uz veliku vjerovatnocu da za tri godine neces imati 10% onih koji zele vakcinu (jer im je dodijalo) ili svake godine imati dva vala po dva mjeseca kad ti je zdravstveni sistem na koljenima i kad pacijenti sa kancerom, dijabetesom, dijalizom moraju cekati jer je medicinsko osoblje zauzeto na intenzivnoj njezi sa covid pacijentima.

Ovo ce biti veoma teske odluke i svaka drzava ce postupati onako kako misli da treba. Mi se trebamo naviknuti na cinjenicu da je virus tu i da je zajeban i da nece otici. Meni licno se svidja engleski model i mislim da je to model kojeg ce na kraju svi usvojiti. Covid pasosi su pokusaj da se ljudi privole/natjeraju za vakcinaciju. Ne znam. Izbor je tezak: ostaviti ljudima slobodnu volju kad znas da ce im svima dosaditi kako vrijeme prolazi i onda napraviti kolaps zdravstvenog sistema svakih pola godine, uzeti ljudima slobodnu volju kad je ovaj aspekt u pitanju i onda dugorocno imati stabilnost koja je nazalost neprimjetna. Isto kao kucanski poslovi. Cistis, peres i nista se ne vidi. Vidi se tek kad ne ocistis :D Isto tako i sa zdravstvenim sistemo. Ne vidi se kad funkcionise. Tek kad padne primjeti se. Tek kad ljudi umiru jer nema dovoljno kisika il cijevi ne mogu podnijeti pritisak kao kod nas Pod hrastovima u Martu onda skontas da je previse ljudi obolilo. Sve je dobro dok ti ili neko tvoj nije medju njima...

Neeee. Izbor je nezgodan.
Locked