Termoizolacija krovista i zidova

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1 Termoizolacija krovista i zidova

Post by kuli1961 »

Postavljam ovu temu, a povezana je sa mojim postovima iz PF-a "Drvene kuce-vikendice".
Dakle, brvnaru od poluoblica 10 x16 cm sam izgradio, pokrio, ugradio stolariju, napravio kupatilo i postavio drveni pod.
Ispod podova sam postavio kamenu mineralnu vunu KNAUF Naturboard FIT, d=5 cm, dimenzija ploce izolacije 0,6 x 1 m.
Sada mi je na redu da nabavim termoizolaciju krovista i zidova. Unutrasnja, zavrsna obloga zidova ce biti neka lamerija ili slicno, debljine od barem 18 mm, jos nisam odlucio.

U fazi sam ispitivanja trzista u pogledu cijene i vrste termoizolacije, i to staklena mineralna vuna "protiv" kamene mineralne vune.
Kamena mineralna vuna se izradjuje u cvrscim tablama, dimenzija kao gore, a staklena mineralna vuna u rolni, npr KANUF Ecoroll.
U debljini od npr. 5 cm, plocasta kamena vuna je oko 2,6 puta skuplja od staklene min.vune u rolni (kamena 4,25 KM/m2, staklena 1,6 KM/m2, cijene su informativne).
Za termoizolaciju zidova bice mi potrebno oko 80 m2 vune d= 5 cm i oko 40 m2 d=15 cm. Dakle, razlika u cijeni ove investicije moze biti znacajna.
Debljina od 15 cm se odnosi na izoliranje krovista, jer su mi grede rogova 14 cm. Krvni pokrivac je limeni, polozen na letvu i kontraletvu, ispod je PPVN folija, a osnova je daska 25 mm (colarica) polozena po rogvima.
Da li iko ima iskustva, znanja, za koju vrstu mineralne vune se opredijeliti? Da li je kamena mineralna vuna toliko bolja, naprednija da vrijedi platiti ovoliko vecu cijenu?
@kurty , -javljao si se na PF "Drvene kuce-vikendice", dao si nam dosta dobrih strucih i iskustvenih savjeta, koju bi mi vunu preporucio?
Ili- bilo ko drugi, ko se susretao sa ovom dilemom?
Mjere zastite prilikom postavljanja- odjeca, rukavice, maska, se podrazumijevaju.
Hvala!
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2 Re: Termoizolacija krovista i zidova

Post by RagibUzoriti »

...prebacio sam napisano na drugu temu
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Termoizolacija krovista i zidova

Post by kuli1961 »

RagibUzoriti wrote: 21/10/2021 11:53 ...prebacio sam napisano na drugu temu
seen, replied... :D
Post Reply